DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 132e Jaargang. Dagalijksch overzicht. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvz Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. roSTER 4 ZOON, Voordam C 9. oost- giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ko. 23$ Directeur: C. KRAK. DOVDEHÜAO 9 OCTOBEH 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. De opstand breidt zich nog voortdurend uit. Schiet- en moordpartijen. De revolutie in Brazilië neemt een steeds grooteren omvang aan. Niet alleen, dat steeds meer staten zich bij de opstandelingen aansluiten, maar in de opstandige staten zelf wordt dikwijls hevig gevochten. Zoo zouden volgens berichten van de grens in Rio Grande do Sul kapitein Ribeiro, een lui tenant en 120 soldaten langen tijd aan een bombardement weerstand hebben geboden, alvorens zich over te geven. Zij hadden drie dooden en een tiental gewonden. Een regi ment cavalerie werd door 1500 opstandelin gen aangevallen en verdedigde zich tot de ammunitie uitgeput was De commandant, tien officieren en 280 man staken de rivier de Uruguay over en vluchtten onder mede voering van vier gewonden op Argentijnsch gebied. Zij werden in een Argentijnsche ka zerne te San Totome ondergebracht. Verder zou een leger der opstandelingen op zijn marsch op Sao Paulo de grens tus- schen de staten Parana en Sao Paolo hebben overschreden, terwijl de stad Itararé, aan de van Sao Paulo naar het Zuiden loopende spoorlijn, door een 3000 opstandelingen zou zijn bezet. Dat wijst dus wel op actieve plannen de opstandelingen. Dat deze laatsten van I niets van plan zijn op te geven, blijkt wel uit het feit, dat zij den vice-president van den staat Parahyba, een volgeling van de bonds regeering, hebben gedood. De moordenaar, een kleurling, werd door het volk gedood in de gevangenis. De gouverneur van den staat Pernambuco en zijn collega's in het Noorden namen over zee de wijk naar Rio de Janeiro. De gouver neurs van Pianhy en Parana zagen zich ge dwongen, af te treden. Een manifest van generaal Miguel Coste deelt mede, dat hij de leiding heeft op zich enomen van de opstandige legers en dat ..ij thans naar Rio de Janeiro oprukt. De namen van alle opstandige generaals ver schenen in een lijst, door den generalen staf gepubliceerd, waarin men in het bijzonder aantreft degenen uit het gebied van Parana, die zich en bloc bij de tegen de regeering ge richte beweging hebben aangesloten. De havensteden Katal en Recife zijn door de revolutionnairen bezet. De houding die de Staat Sao Paulo heeft aangenomen, is nog niet bekend. Generaal Tavora heeft met 8000 man de stad Pernambuco ingenomen, mede dank zij den steun, welke hij kreeg van de bevolking van Parahyba. Een uit honderd automobielen en vracht wagens bestaande afdeeling verliet Pernam buco in noordelijke richting om den op marsch voort te zetten. De -strijd duurde 24 uur. De bevolking trekt juichend en zingend door de straten. E enige colonnes der troepen uit Parahyba zijn tot in het centrum van den staat Ceara doorgedrongen. Verdere colonnes van politie en soldaten bereiden den opmarsch naar het centrum van Pernambuco voor, om Alagoas en Bahia aan te vallen. De regeering van Parahyba heeft alle par ticuliere transportmiddelen gerequireerd, w.o. 400 vrachtauto's, om de uit soldaten en politie bestaande strijdmacht daarheen te vervoeren. Dr. Carlos Lima Cavalcanti heeft de re geering in Pernambuco overgenomen. De bureaux van de bladen „Jornal" en „Provinciaevenals de fabrieken en woon huizen der families van de parlementsleden Pessoa en Quarnz, de bezitters van „Jor nal", werden in brand gestoken. Estacio Coimbra, tot nog toe president van Pernambuco, is naar het noorden gevlucht. Een Reuterbericht meldt dat er te Pernam buco verscheidene lynchpartijen hebben plaats gehad. Toen de opstandelingen Pernambuco in namen, maakten zij zich meester van twee millioen dollar, evenals van wapenen en mu nitie. In den staat Bahia namen de opstandelin gen San Vincente en verscheidene andere steden. Te Pernambuco organiseeren zij revolution- naire junta's. Volgens de laatste berichten uit Brazilië leeft de regeeringsgetrouwe kruiser „San tos" gedreigd Rio Grande te bombardeeren, welks haventoegang versperd is door het doen zinken van een tweetal vaartuigen. Te Sao Paulo worden verscheidene regi menten samengesteld, bestaande uit burger wachten, die de regeering trouw zijn geble ven. Ruim 5000 revolutionnairen hebben, naar verluidt Pernambuco en de stad Natal bezet, alwaar zij zich van groote hoeveelhe den wapens en munitie meester hebben ge maakt. Toen er 300 man regeeringstroepen verschenen, werden deze door 1500 insur- genten aangevallen waarna het regiment, met inbegrip van de officieren, zich op Ar gentijnsch gebied terug trok. Het schijnt, dat de regeering te Rio de Janeiro in een benarde positie verkeert, daar het den opstandelingen gelukt is, door de bezetting van het knooppunt van spoorwegen Lorena de hoofdstad van Sao Paulo af te snijden. Verder wordt uit Montevideo ge meld, dat de insurgenten de steden Bahia en Alahoas veroverd hebben. De gevangenis te Parahyba werd bestormd. De moordenaars van den vroeg eren gouverneur Joao Pessoa en andere gevangenen zouden door de me- nigte gelyncht zijn. DE KABINETSCRISIS IN LITAUEN? Dr. Zaunius afgetreden. Na den terugkeer van den Litauschen mi nister van buitenlandsche zaken, dr. Zau nius, heeft gisteren ten paleize van den pre sident der republiek een buitengewone mi nisterraad plaats gehad. Na afloop van de zitting diende dr. Zaunius zijn ontslag in. Er loopen echter geruchten, dat het geheele kabinet zal aftreden. Het aftreden van Zaunius komt niet geheel onverwacht gezien de resultaten van de Me melkwestie en de Duitsch-Litausche en Li- tausch-Poolsche onderhandelingen te Ge- neve. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Allerlei geruchten. De New-Yorksche beursbladen worden als het ware overstelpt met niet te controleeren berichten en geruchten betreffende de revo lutie in Brazilië. Zoo melden de opstande lingen, dat Pernambuco in hun handen is gevallen. Zij zouden de stad na een strijd van 24 uren veroverd hebben. Alle munitie- en wapenmagazijnen zouden zij in bezit ge nomen hebben en zelfs zou er een voorloopi- gen militairen gouverneur zijn aangesteld. De gebouwen van twee regeeringsgetrouwe dagbladen werden in brand gestoken. Tegenstrijdige berichten. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt heeft de regeering een verklaring gepubli ceerd, volgens welke de regeeringstroepen beslissende successen hebben behaald in den strijd tegen de opstandelingen. Inzonderheid in het Zuidelijk deel van den Staat Minas Geraes zouden de opstandelingen volkomen gecapituleerd hebben. Volgens andere berichten weer hebben de Braziliaansche insurgenten de haven van Rio Grande door het laten zinken van twee vaartuigen versperd. Twintig aviateurs naar den vijand overgeloopen. Volgens eensluidende berichten uit Buenos Aires en Montevideo is een 20-tal Braziliaan sche regeeringsvliegtuigen, die uitgezonden waren om de opstandelingen te bombardee ren in Minas Geraes, niet te Rio de Janeiro teruggekeerd. De bestuurder zijn naar den vijand overgeloopen. Het verzet der regeerings troepen. Havas meldt uit Buenos-Aires, dat de voor hoede der Braziliaansche opstandelingen bij Itare (Sao Paolo) tot staan is gebracht. Aanzienlijke strijdkrachten der regeering in Sao Paolo bereiden zich voor op den te genstand. De regeering van Rio heeft 400.000 reser visten onder de wapens geroepen, van wie er 100.000 binnen 14 dagen gereed zullen zijn voor den opmarsch. Reuter meldt uit Rio de Janeiro, dat de federale troepen de stad Palmyra in den staat Minas Geraes hebben heroverd en op Barbacena aanrukken. De sterkte der opstandelingen. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat het aantal opstandige soldaten alleen in den staat Rio Grande do Sul 100.000 bedraagt. Rantsoeneering van levens middelen. Volgens een bericht aan de „Information", hebben de autoriteiten te Rio de Janeiro be sloten de levensmiddelen te rantsoeneeren. De verbindingen met de provincie zijn ver broken. De regeering heeft handelsschepen voor het vervoer van levensmiddelen gerequireerd. De bondsregeering bereidt in Sao Paolo tegenstand voor. Berichten uit Brazilië melden, dat de voor hoede der revolutionnairen halt heeft ge maakt te Itarare, in den staat Sao Paolo. Een sterke strijdmacht der bondsregeering uit Sao Paolo bereidt zich op tegenstand voor. De regeering te Rio de Janeiro heeft een beroep gedaan op 400.000 reservisten, waar van 100.000 binnen veertien dagen zullen worden gewapend. De revolutionnairen van Rio Grande zijn voornemens over te gaan tot de stichting van een autonome republiek, indien Rio de Janei ro zich niet bij de revolutie aansluit. Het grootste deel der Braziliaansche vloot is trouw aan de bondsregeering. Een nieuwe colonne van 8000 opstandelin gen rukt in het noorden van Parana op. Gaat Rio Grande do Sul zich afscheiden van de Braziliaan sche republiek? Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt zou bij de opstandelingen in den Braziliaan- schen staat Rio Grande do Sul de wensch bestaan zich door middel van den huidigen opstand van de Braziliaansche republiek' los te maken, eventueel met eenige andere thans in opstand zijnde staten. Rio Grande do Sul zou in hoofdzaak de autonomie willen om zich los te maken van de hegemonie der zeer rijke én zeer dichtbe volkte staten Porto Alegre en Rio de Janeiro. Een offirieele verklaring uit Rio de Janei ro geeft toe dat de geheele Zuidelijke grens thans door de opstandelingen beheerscht wordt. DE UITSLAG DER FINSCHE VERKIEZINGEN. De tellingen van de bij de rijksdagverkie zingen uitgebrachte stemmen zijn thans zoo ver gevorderd, dat een voorloopige opgaaf van de verdeeling der zetels kan worden ge geven. De vereenigde partij (de rechterzijde) kreeg 41 zetels (28) de vooruitgangspartij 11 (4), de Zweedsche Volkspartij 20 (23), de link- sche Zweden 1 (0) de landbouwpartij 59 (60), kleine landbouwers 1 (0), soc.dem. 66 (59) en communisten 0 (23). In den nieuwen rijksdag zullen dus 133 burgerlijke afgevaardigden zitting nemen, 66 soc. dem. en geen enkel communist. Er is dus een schrale twee derde meerderheid voor de burgerlijke partijen verkregen. DE SOCIAALDEMOCRATEN EN DE DUITSCHE REGEERINGSVORMING. Gisteravond hebben de sociaal-democra ten in München zich met den politieken toe stand in Beieren bezig gehouden. Besloten werd de indertijd gegeven opdracht tot vor ming van een regeenng, met het oog op de onmogelijkheid om «n meerderheid voor de verkiezing van een Minister-President te vinden, terug te geven. DUITSCHE EN FRANSCHE COMMUNISTEN TEGEN DE HERSTELBETALINGEN. Vertegenwoordigers der communistische fracties van de Fransche Kamer en den Duitschen Rijksdag hebben gisteren te Ber lijn gemeenschappelijke besprekingen gehou den, in het middelpunt waarvan het Young- plan stond. Besloten werd: 1. De communistische fractie van den Rijksdag stelt het onmiddellijk stopzetten van alle betalingen van het Youngplan voor. 2. De communistische fractie van de Fran sche Kamer zal een interpellatie indienen, waarbij geëischt zal worden, dat geen beta lingen meer geheven zullen worden van Duitschland en dat de oorlogsschulden ge annuleerd worden. HET AFTREDEN VAN TURATI. Giurati geïnstalleerd. Gistermiddag heeft te Rome de aftreden de secretaris-generaal van de fascistische partij Turati zijn functie in tegenwoordig heid van Mussolini aan zijn opvolger Giu rati overgedragen. Turati gaf een kort overzicht van den veelomvattenden arbeid, die de fascistische partij onder zijn 5-jarig bewind verricht heeft. Mussolini wees erop, dat Turati's grootste verdienste is geweest, dat hij de partij vol komen bij den staat heeft weten in te lijven. Tenslotte zeide de Ehice ervan overtuigd te zijn, dat de toekomstige arbeid der partij gekenmerkt zal worden door trouw aan de fascistische revolutie. COMMUNISTEN VEROVEREN GROOTE CHINEESCHE STAD. Zuidelijk Kiangsi in hun macht. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een com munistische troepenmarsch van 75.000 man de meer dan een millioen inwoners tellende stad Kian heeft ingenomen en sommige wij ken heeft in brand gestoken. De communisten zijn baas in het geheele Zuidelijke gedeelte van de provincie Kiangsi en hebben daar nog verscheidene andere steden overvallen. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN ITALIË. De groote fascistische raad te Rome nam gisteren een resolutie aan, waarin de buiten landsche politiek van Grandi werd goedge keurd. Ten aanzien van de kwestie der vlootpariteit met Frankrijk werden alle vroe ger genomen besluiten bevestigd. Tenslotte besloot de raad tot de vorming van een soort fascistische stormtroepen. MIRONESCU NIEUW ROEMEENSCH KABINETSFORMATEUR. Koning Carol heeft den leider der natio nale Boerenpartij Mironescu opdracht gege ven een nieuw kabinet te vormen. EEN NATIONAAL-SOC. MAATREGEL. Scherpe critiek. Indertijd was te Schöningen (Brunswijk) een schoolmeisje zonder verontschuldiging weggebleven van de officieele grondwetsvie ring. Later bleek het haar zeer reactionaire vader het kind bevolen had thuis te blijven. Het meisje werd op grond van een besluit van den toenmaligen minister van onderwijs van school gejaagd, nadat de directeur en he. geheele leeraarspersor.eel op dien maatregel hadden aangedrongen. Thans heeft de nieuwe nationaalsoc. minis ter van onderwijs de beschikking van zijn voorganger ingetrokken en het meisje veroor loofd weer naar de school te gaan, tegen den wil van het personeel. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Brunswijk meldt, wordt dit ministerieel in grijpen door velen scherp gecritiseerd. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Volgens het verslag van den Duitschen Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkeloosheidsverzekering over het tijdvak 16 September1 October is de teruggang der werkloosheidsverzekering, die ook in de eerste helft van September reeds te consta- teeren viel, in de tweede helft dier maand toegenomen, terwijl in September van het vorig jaar een permanente stijging viel waar te nemen. Als beschikbare arbeidszoekenden ston den bij de arbeidsbeurzen per 30 September 3.088.000 personen te boek. DE DUITSCHE INDUSTRIE EN HET REGEERINGSPROGRAM. Het Bestuur van het Rijksverbond der Duitsche Industrie heeft zich gisteren in een buitengewone bijeenkomst beziggehouden met het regeeringsprogram. Het Bestuur is van oordeel, dat dit financieele plan een eerste schrede is op den weg, die leidt naar herstel der Duitsche financiën en een poging om de Duitsche economische politiek aan te passen aan de omstandigheden, welke het gevolg zijn van de veranderingen op de we reldmarkt, Duitschland's herstelplichten en verzuimde maatregelen uit het verleden. In dien het program uitgaat van de grondidee, dat in de eerste plaats de grootst mogelijke zuinigheid betracht moet worden, benevens een doelbewuste financieele politiek en orde lijk beheer der openbare financiën, niet het minst van de Duitsche landea en gemeen ten, is dit programma zeer juist te noemen. In geen enkel program van dezen aard, dat zich de saneering van interne verhoudin gen ten doel stelt, mag bestuursreorganisa- tie vergeten worden. Ook eischt het welzijn van de nationale economie niet slechts de verzorging van de binnenlandsche markt, doch tevens voortzetting van de tot dusverre gevoerde handelspolitiek. DE DUITSCHE LANDBOUWCREDIETEN. Onder voorzitterschap van Rijksminister Schiele heeft gister in het Rijksministerie te Berlijn van Voedselvoorziening een bespre king plaatsgehad tusschen vertegenwoordi gers van het Credietinstituut voor den han del en andere betrokkenen, over de vraag welke faciliteiten er verleend kunnen worden voor de door den landbouw in den herfst na te komen verplichtingen, een en ander mede in verband met den onvoldoenden afzet van landbouwproducten. Men werd het erover eens, dat van algemeene verlenging van den looptijd der expirerende wissels geen sprake zal kunnen zijn, daar hierdoor de financie ring der meststoffenleveranties gevaar zou den loofien. EEN FRANSCH TELEGRAM AAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS. En een Nederlandsch antwoord. Het „Laatste Nieuws" weet mede te deelen, dat de vooszitter van het Verbond der Politieke gevangenen te Antwerpen aan prins Leopold bij de geboorte van erfprins Boude- wijn een in het Fransch gesteld telegram zond. De kroonprins heeft de harten der Vlamingen gewonnen door voor dit tele gram in het Nederlandsch te bedanken. Het „Laatste Nieuws" voegt er nog aan toe, dat het opvallend is, dat sedert eenige maanden de koning bij alle plechtigheden in het Vlaamsche land de overheid alleen in het Nederlandsch toespreekt. AARDSCHOKKEN IN Z.-DU1TSCHLAND. Geen schade aangericht. Uit München wordt gemeld, dat Dinsdag nacht in geheel Zuid-Duitschland aardschok ken zijn waargenomen, van een sterkte als nog niet is voorgekomen. In München vielen in verschillende wijken menschen uit hun bed. In het Alpengebied schijnen de aardschokken het hevigst te zijn geweest. In Garmisch-Partenkirchen werden drie schokken waargenomen. Schade van beteeke- nis is intusschen nergens aangericht. De aardschokken waren zeer hevig. Vol gens een mededeeling van de sterrenwacht te München zijn de beide daar opgesteld seis- mografen door de aardschokken onklaar ge worden, zoodat verdere opteekeningen niet meer tot stand zijn gekomen. De aardtevingswacht te Hohenheim bij Stuttgart beeft opgeteekend, dat de schokken om 0 uur 27 min. 38 sec. zijn begonnen. Ook daar en te Ravensburg zijn door de hevige trillingen de apparaten buiten werking gesteld. Volgens de tot nu toe ingekomen berichten was de beving in het Alpengebied het hevigst. Te Ehrwald in Tirol zijn in de huizen de schilderijen van de muren geslagen. Er zijn daar drie bevingen van gelijken duur waar genomen Menschen. die op' straat waren, meenen een sterken lichtschijn gezien te heb ben, welke den indruk maakte alsof een mete oor uit de lucht viel. Ook te Garmisch-Partenkirchen zijn drie hevige schokken gevoeld. Het epicentrum lag vermoedelijk in het Alpengebied. Nergens is belangrijke schade aangericht. Aan de huizen zijn veelal kleine scheuren iri de muren ont- -taan. Te Friedrichshafen en Donauschingen, gelijk trouwens in de heele streek van het Bodenmeer en in Opper-Baden. zijn eveneens aardschokken waargenomen. Te Karlsruh en Heidelberg is één lichte schok gevoeld. DE VERVALSCHING VAN AANDEELEN. Arrestatie van den „bankier" Gomez de Segura. Nage- maakte Shell-aandeelen. We lezen in het Hbld. Een oplichter op groote schaal ziet zich plotseling zijn tot dusver zoo winstgevend bedrijf ontnomen! Het betreft den vijf-en- dertigjarigen Spanjaard Gomez de Segura, die sedert kort te Parijs was gevestigd. Hij is de man, die zich schuldig heeft gemaakt aan het vervalschen van aandeelen eener En- gelsche maatschappij, waarover wij Dins dag berichtten. De maatschappij in kwestie is de Shell Transport and Trading Cy. Ltd.. met een aandeelenkapitaal van 43 millioen pd. st. Go mez de Segura had in twee groote Parijsche banken een depot van aandeelen dezer maat schappij liggen, waarvan hij zich bediende om kassabedragen tot een hoogte van 50 pCt. van de waarde van het depot op te nemen. Tevens dienden de gedeponeerden fondsen hem tot dekking zijner beursoperaties. Zaterdag j.1. bemerkte een der banken dat de op de fondsen voorkomende handteeke- ningen niet overeenkwamen met die van de maatschappij. Er werden eenige stukken per vliegtuig naar de Shell Transport te Lon den gezonden, die spoedig telefoneerde dat zij valsch waren. De „financieele brigade" te Parijs opende toen een onderzoek, waarbij bleek dat de Spanjaard bij de eene Parijsche bank 485 aandeelen, bij de andere 675 ter waarde van 500 francs elk, had gedeponeerd. Ten kan tore van Gomez de Segura werden nog tach tig aandeelen gevonden. Het bleek dat de Spanjaard in de Rue Fauborg-Montmartre een klein credietbankje beheerde met een zeer miniem aantal cliënten. Tijdens de huiszoeking trachtte de Segura te ontvluchten, doch hij werd spoedig op straat achterhaald en gegrepen. Hij bekende dat de aandeelen valsch waren, doch be waarde hef stilzwijgen omtrent degenen, die zijn medeplichtigen waren bij het ver vaardigen ervan. AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Geringe schade. Te Catanzaro werden hedenmorgen te half zes en te kwart voor zes twee aard schokken waargenomen, waardoor verschil lende dorpjes werden opgeschrikt. Het wa ren slechts lichte schokken en de aangerichte schade bestond voornamelijk in het instorten van schoorsteenen. Dit was echter voldoende om een paniek te veroorzaken onder de bevolking, die naar buiten en het veld invluchtte. VOORLOOPIG NOG GEEN BEZOEK VAN KONING BORIS AAN ITALIË. In tegenstelling tot zekere mededeelingen betreffende een a.s. reis van koning Boris van Bulgarije aan Italië verluidt thans van welingelichte zijde, dat deze reis voorloopig niet zal plaats vinden. Ten aanzien van de oplossing van de con- fessioneele kwestie der huwelijksvoltrekking bestaat nog steeds geen klaarheid. VREESELIJK ONGELUK IN TSJECHO SLOWAKIJE. In de gemeente Zubrohlava bij Sillein heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan den oever van een beek speelden verscheidene kinderen, totdat op een gegeven oogenblik een gedeelte van de schoeiing losscheurde en de kinderen te water geraakten. Twee jon gens en twee meisjes werden door het wa terrad van een molen gegrepen; de lijkjes werden later deerlijk verminkt teruggevon den. Twee andere meisjes verdronken. De moeder van een der kinderen sprong in ver twijfeling eveneens te water, doch men slaagde erin haar bijtijds op het droge te brengen. NOODLOTTIGE OVERSTROOMING IN MEXICO. Vermoedelijk 70 dooden, Volgens een Reuter bericht uit Mexico is de stad Pachuca door een overstrooming ge teisterd, waardoor naar men vreest 70 men schen om het leven zijn gekomen. De schade wordt op een millioen peso's geraamd. Het water stroomde door de straten en sleepte tal van lichtgebouwde huizen mede, waarvan de bewoners verdronken. Tal van zakenge- bouwen zijn beschadigd en de daarin aan wezige voorraden vernietigd. Het parlement heeft een crediet van 20.000 peso's toegestaan voor steunverlee- njng.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1