DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPVOEDKUNDE door 0. L. DAALDER. Buitenland Ifolks universiteit. Ao. 23» 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. AARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENXIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER A ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. VRIJDAG ÏO OCTOHEK 1»3<> Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VREDESGEDACHTEN EN DE ONT- WAPENINGSIDEEEN. Waar blijft de ontwapeningsgedachte. Het z. g. „Duitsche gevaar". De groote wereldoorlog heeft het blijkt eiken dag weer opnieuw geen verbetering in den algemeenen toestand in Europa ge bracht. Verschillende rijken zijn uiteenge vallen, keizers en koningen moesten aftre den, cm plaats te maken voor leiders, door het volk gekozen. Duitschland mocht slechts een leger van 100.000 man op de been hou den, om zich tegen binnenlandsche onlusten te kunnen beschermen, andere rijken zouden langzamerhand hun legers en vloten ver kleinen en in de toekomst zou een oorlog schier tot de onmogelijkheden behooren. Zoo ongeveer dacht men in de jaren 1918 We schrijven nu 1930 en in die 12 jaren is er heel wat veranderd in de wereld. Maar wat ook moge zijn veranderd, van ontwa- ning op groote schaal is tot nog toe geen sprake geweest. Alleen Amerika heeft juist dezer dagen besloten, zijn vloot te verklei nen. Een Reuter-telegram uit Washington vermeldt n.1. dat Amerika in 1931 zijn vloot zal verminderen met 17 torpedojagers en 4800 man. Echter, Amerika is Europa niet. En in ons werelddeel, met zijn „hooge, westersche be schaving" is van ontwapening niets te mer ken. Engeland wil wel wat doen, maar wacht op Frankrijk en Italië. Frankrijk wil wel, maar wacht op Italië en Italië wil ook wel, maarwacht op Frankrijk. Het ge volg is dus, dat er niets, maar dan ook ab soluut niets gebeurt. De verhoudingen tus schen Frankrijk en Italië kent men reeds ge noeg en wellicht is er op dit oogenblik nog minder kans op toenadering dan enkele we ken geleden. Nu toch, door de verloving van koning Boris van Bulgarije en door de ka binetscrisis in Roemenië, ziet Italië een schoone kans, om zich de machtigste in Zuid en Zuid-Oost-Europa te noemen en er is nu minder kans dan ooit, dat Frankrijk zijn vloot zal verminderen. En het leger dan, zal men zich onwillekeu rig afvragen? Zal Frankrijk het leger ver kleinen? Ook daar bestaat vooreerst nog kans op. En niet alleen, dat ook ten opzichte daarvan naar Italië gekeken wordt, maar ook ziet men nog steeds een gevaar in den vroegeren erfvijand Duitschland, dat, zoo als gezegd, een leger van 100.000 man heeft. Men is in sommige kringen in Frankrijk be zorgd geworden, o.m. door de zoo juist te Coblenz gehouden Stahlhelmbetooging. Men ziet in de Stahlhelm een officieus Duitsch leger, dat behoorlijk geoefend is en een vol ledige uitrusting met auto's, tenten, vracht wagens enz. enz. bezit. E>it leger wordt, naar men in Frankrijk zegt, gesteund door de Duitsche industrie, want hoe zouden anders de ongeveer 80 millioen francs zijn opge bracht, die noodig waren om een betooging van dergelijken omvang op touw te zetten? Vormt dit leger echter een werkelijk ge vaar voor den Europeeschen vrede. De „Ma- tin" blijkt in het geheel niet verontrust en zij vertelt, dat men zich niet moet laten over bluffen door de grootsche en theadrale pro porties van het schouwspel te Coblenz. Tech nici zoo vertelt het blad zullen u ver tellen, dat het transport van 100.000 man zonder bagage of materiaal, met levensmid delen voor drie dagen in hun zak, op zich zelf geen krachttoer is. Feitelijk doen de spoorwegen van de Compagnie du Nord hetzelfde op een Derby-dag te Chantilly! Het is technisch een sterker stukje om, zooals in Frankrijk het geval is geweest, eende- jenuer van 30.000 couverts te organiseeren voor het Amerikaansche Legioen! Tenslotte meent het blad, dat de groote Rijnlandvertooning, welker provoceerend ka rakter ten opzichte van Frankrijk niet ont kend kan worden, niet veel nieuws heeft ge leerd omtrent de officieuse militaire organi satie van Duitschland. Men wist dat alle maal wel. Wat nieuw is, is de politieke les uit de gebeurtenis. Zij is hoogst actueel Ook de (linksche) „Oeuvre" houdt zich met den Stahlhelmdag bezig en schrijft b.v., •dat de militaristische demonstraties te Co blenz zoowel als de kreten der gealarmeerde Franschen het svmptoon eener zelfde ziekte zijn. De vrees voor, de afkeer van den vrede en van de verplichtingen, welke hij oplegt, is de ziekte, waaraan Europa lijdt. De „Ere Nouvelle", ook zeer linksch- staand, meent dat de pacificatie der geesten nog niet zoo ver is gevorderd, dat voorzich tigheid niet langer meer geboden zou zijn. De kruistocht, die wij hebben ondernomen aldus het blad om een werkelijken vre de onder de menschen te doen heerschen, heeft tè vurige verwachtingen doen ontstaan en een tè krachtigen wil doen geboren wor den, opdat wij ons ooit nog van ons doel zouden kunnen afwenden. Wij dienen ons te hoeden voor elke illussie, maar ook voor elke ontmoediging. Wij weten dat zoowel in de gemeenschap als bij den enkeling zich nog vaak te noodlottigste hartstochten doen gelden, wanneer tegelijkertijd de edelmoedig ste bedoelingen zich reeds duidelijk afteeke- nen. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Aftreden van president Washing ton Luiz? Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de president van Brazilië, Washington Luiz, zou zijn afgetreden. Een bevestiging van dit bericht kon nog niet verkregen worden. Voorts wordt gemeld, dat muiterij zou zijn uitgebroken op de Braziliaansche vlbot en dat deze zou zijn overgeloopen naar de op standelingen. Bondstroepen in het offensief. Contact tusschen Rio en Sao Paolo verbroken. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de bondstroepen in den staat Santa Catharine tot het offensief overgingen. Generaal Costa verwittigde er de ambtena ren in den staat Sao Paolo van, dat 2500 cavaleristen, verdeeld over vijf troepenmach ten, oprukken. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat vol gens een onderschept draadloos bericht de opstandelingen zich hebben meester gemaakt van een zijlinie van den spoorweg van Lorena, waardoor zij het contact tusschen de bondstroepen te Rio de Janeiro en Sao Paolo hebben vernield. De regeeringsmaatregelen be gunstigen de revolutie. De door de bondsregeering genomen maat regelen wekken ontevredenheid, die de revo lutie begunstigt. De houding van Sao Paolo is nog steeds ïe Bahia vernietigde de menigte een Ame rikaansche onderneming. De president der republiek is besloten, krachtig tegenstand te bieden. Een regeeringsmededeeling om trent den toestand. De Braziliaansche legatie te 's-Graven- hage deelt ons het volgende bericht mede, dat zij gisteren telegrafisch van haar regee ring ontving: Generaal Nepomaceno Costa is te Flo- rianapolis aangekomen, van waar hij tele grafeerde, dat de toestand goed is. De regee ring heeft een besluit gepubliceerd om den normalen handel in levensmiddelen te ver zekeren. Het ministerie van Oorlog en dat van Marine zijn in volle bedrijvigheid om het gecombineerd plan, ter beperking der onlus ten, uit te voeren. Het leger in Minas Geraes staat onder bevel van generaal Azevedo Costa. De regeeringstroepen zetten hun op- marsch in Minas Geraes voort. De bondsregeering tot onder handelen bereid? Een uit Rivera ontvangen bericht meldt, dat daar ter stede personen van de Brazilaan- sche bondsregeering zijn aangekomen, die de opdracht hebben den revolutionnairen het aanknoopen van onderhandelingen voor te stellen. Oorlogsschepen kiezen de zijde der revolutionnairen. De opstandelingen in Espirito Santo en Alagas. Volgens van de grens afkomstige berichten laten de opstandelingen in verband met de aanwezigheid van vele agenten der bonds regeering geen berichten door. Het revolutionnaire comité bericht, dat Ter voorziening in de schaarschte gaan de uit Rio de Janeiro zond, de zijde der revolu tionnairen hebben gekozen, evenals vijf vlieg machines, die naar Minas Geraes waren ge zonden. Tegengesproken wordt dat bondstroepen Palmyra hebben bezet. Een troepenmacht van duizend opstande lingen drong den staat Espirito Santo bin nen. De revolutionnaire generaal Miguel Costa heeft met 2000 opstandelingen een aanval van bondstroepen bij Castro in den staat Parana, afgeslagen. De revolutionnairen zijn meester in den staat Alagoas, welks regeering zich heeft overgegeven. Gen enkele spoorweg van Sao Paolo wordt door de revolutionnairen bedreigd. Ter voorziening in de Schaarschte gaan de bondsautoriteiten over tot het betrekken van vleesch van Buenos Aires en Montevideo. De rebellen winnen terrein. Volgens uit Buenos Aires ontvangen be richten heeft het optreden van de revolution nairen over het geheele land succes. Het schijnt hun er in de eerste plaats om te doen te zijn den aangrenzenden staat in handen te krijgen. Met dit doel werd dan ook het groote offensief tegen dezen staat geopend Uit vier verschillende richtingen rukken 30.000 opstandelingen naar de stad Sao Paulo op. Tijdens dezen opmarsch is het bij Castro in den staat Parana tot een hevig gevecht gekomen, waarbij de weerstand der regeeringstroepen door de rebellen gebroken werd De verliezen bedroegen 50 dood en en gewonden. In Noord-Brazilië trachten de opstandelin gen uit Pernambuco den staat Bahia binnen te rukken. Vier aviateurs, die uitgezonden .waren om bij Natal in den staat Rio Grande do Norte bomaanvallen te ondernemen, heb ben met de opstandelingen gemeene zaak ge maakt. Naar uit Montevideo gemeld wordt heb ben ook nabij de steden Marcelina en Ramos hevige gevechten plaats gehad, waarbij bit aantal dood en en gewonden omstreeks 200 bedraagt De val van Sao Paolo aanstaande' De berichten, volgens welke de voormalige President der Braziliaansche Republiek Ber- nardes, President Washington Luiz reeds zou zijn opgevolgd, zijn nog steeds niet beves tigd. Andere berichten melden, dat Bernar- des te Marianna in den staat Minas Geraes gearresteerd is, omdat hij openlijk met de opstandelingen sympathiseerde. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de val van Sao Paulo aanstaande is. Te Pernam buco zouden de insurgenten 30.000 geweren en 447 mitrailleuses hebben buit gemaakt. Bij ren strijd om de stad zijn waarschijnlijk 150 dooden gevallen. Verscheidene detachemen ten regeeringstroepen zijn ter herovering van de stad derwaarts opgerukt. Een torpedo jager achtervolgt thans het schip, waarop de gouverneur van de stad gevlucht is. Volgens berichten van andere zijde zijn 18.000 man troepen van het Braziliaansche leger naar de opstandelingen overgeloopen. De opstande lingen schijnen het voornemen te hebben om den President van den staat Rio Grande do Sul, Luiz, tot voorloopig president van de revolutionnaire regeering te benoemen. Een stoomschip van den Braziliaanschen Lloyd is voor het transporteeren van troepen in ge reedheid gebracht en bewapend geworden Beslissende gevechten rond Sao Paolo. Tusschen de steeds meer naar Sao Paolo oprukkende opstandelingen en de Braziliaan- she regeeringstroepen hebben in de onmid dellijke nabijheid der stad hevige gevechten plaats gevonden. Beide partijen leden kleine verliezen. De leider der opstandelingen, de Vargas, die tot toekomstig president der re bellen gekozen is, z-u, naar verluidt ver klaard hebben, dat de revolutionnairen thans ook in den staat Rio de Janeiro hunne troepen samentrokken, teneinde een laatste en beslis- senden aanval op de bondshoofdstad te doen. CAPITULATIE VOOR DE STAHLHELM. De rijksvlaggen weggenomen op den Stahlhelmdag. Op het Stationsplein te Koblenz heeft het stadsbestuur een groot schild laten plaatsen met het opschrift: „Willkommen in Coblenz" en versierd met vlaggen in de kleuren van de stad, van Pruisen en het rijk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag verleden week (dus vlak vóór den Stahlhelm dag) zijn schild en vlaggen plotseling ver dwenen. Sommigen meenden, zoo meldt de corres pondent van de „Frankf. Z.", dat het geschied was uit vijandigheid tegen de Stahlhelm, anderen weer koesterden veelal het ver moeden, dat de verwijdering van de rijks- kleuren als een capitulatie voor de Stahl- helmers moest worden beschouwd. De laatsten hebben gelijk gekregen. Het stadsbestuur laat, teneinde de „schan delijke verwijten" te weerleggen als zou het de Stahlhelm hebben willen provoceeren, ver klaren, dat de verwijdering van het verwel komende schild en de vlaggen geschied is op grond van een overeenkomst met de leiding van de Stahlhelm die de zwart-rood-gouden vlaggen aan het station niet wenschte te zien. Wanneer echter de rijksvlaggen ver wijderd moesten worden, was het noodig ook de andere vlaggen neer te halen. Men heeft toen maar het geheel, ten gerieve van de Stahlhelm weggenomen. Het stadsbestuur meent tenslotte nog eens nadrukkelijk te moe ten verklaren, dat met de verwijdering van vlaggen en schild geen tegen de Stahlhelm vijandige betooging bedoeld is geweest. Zoover hebben wij het dus al in Coblenz gebracht, besluit de correspondent, dat het stadsbestuur voor de Stahlhelm capituleert, ofschoon bij de Rijksdagverkiezingen van 35.000 geldige stemmen op de rechtsche par tijen slechts ongeveer 11.000 stemmen zijn uitgebracht. DE MOEILIJKHEDEN IN DE OOSTENRIJKSCHE REGEERING. De onderhandelingen der partijen. De onderhandelingen tusschen de onder scheidene politieke groepen over de vorming van gemeenschappelijke politieke fronten voor den komenden verkiezingsstrijd zijn, in weerwil van de andersluidende berichten, nog in het geheel niet geëindigd. Het schijnt, dat de tot standkoming van een z.g. „Schober-bloc" spoedig tegemoet kan worden gezien. De beslissing dienaangaande zal waarschijnlijk morgen reeds volgen. DE ROEMEENSCHE KABINETS CRISIS. Het nieuwe Kabinet-Mironescu. Mironescu, die opdracht heeft ontvangen een nieuw kabinet te vormen, is gisteren den geheelen dag bezig geweest met de opstel ling van zijn ministerlijst en heeft zich per trein naar Sinaia begeven om den Koning zijn voordracht ter teekening voor te leggen Naar verluidt zouden verscheidene Minis ters uit het kabinet-Manioe weer een porte feuille krijgen. Bij zijn besprekingen met den Koning heeft Mironescu erop gewezen, dat de Nationale Boerenpartij bij de ten uitvoerlegging van het groote saneeringsprogram zeer veel van haar populariteit heeft ingeboet en de nieu we regeering over de garantie moet beschik ken, dat zij minstens tot het einde van de wetgevende periode dus nog twee jaar aan het bewind kan blijven. De publicatie van de nieuwe Ministerlijst zal heden verwacht kunnen worden. ANTI-ENGELSCHE DEMONSTRATIES IN PALESTINA. Te Telavio venden anti-Engelsche demon straties plaats geleid door regionalistische leiders tegen den Engelschen staatssecreta- res voor koloniën, die op het oogenblik een reis maakt door Palestina. De politie moest ingrijpen en de menigte die zich voor het hotel had verzameld uit eendrijven. Verschillende personen werden gearresteerd. VLOOTBEPERKING IN DE VEREENIGDE STATEN. O.a. 4800 man en 17 torpedojagers minder. Admiraal Pratt, de leider der vloot- operaties, deelde mede, dat in overeenstem ming met het vlootverdrag het personeel Ier vloot zal worden verminderd met 4800 man, waardoor in het loopende dienstjaar S 3.420.000 wordt bespaard. Het aantal torpedojagers wordt ver minderd van 109 tot 92 en de tonnenmaat der duikbooten tot beneden de 52.700 ton, die door het verdrag worden toegestaan. BRIAND VOOR ZIJN RECHTERS. Commissie van buitenlandsche zaken wenscht hem te hcoren. Guernut, Kamerlid voor het dep. Aisne, heeft den voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, Paul-Boncour, er van in kennis gesteld dat hij in de eerst volgende zitting der commissie zijn collega's zal verzoeken Briand hun wensch kenbaar te maken om eenige inlichtingen te verschaffen. „Een zeker aantal gebeurtenissen, die tijdens de vacantie in Franrijk en in het buitenland zijn voorgevallen", aldus luidt de moti veering van het verzoek „kunnen voor de commissie aanleiding zijn om een exposé van den minister van buitenlandsche zaken over den internationalen toestand te verlangen." De commissie geeft de voorkeur aan deze procedure boven een onmiddellijk debat in de Kamer over de buitenlandsche politiek der regeering. DE GROOTE ITALIAANSCHE FASCISTISCHE RAAD. Nieuwe Jeugd-strijdcrganisatie. Te Rome vergadert op het oogenblik de Groote Fascistische Raad, onder voorzitter schap van Mussolini. In zijn zitting van Woensdag heeft hij, naar het N. T. A. meldt, besloten tot de op richting van een „Jeugd-Strijdfascio". waar toe ook degenen, die geen lid der avan- guardia zijn, kunnen toetreden. De leden moeten tusschen de achttien en een en twin tig jaar oud zijn. Vervolgens keurde de Raad de buitenland sche politiek van Grandi goed. Verklaard werd, dat bij de onderhandelingen met Frank rijk een overeenkomst kan worden bereikt, wanneer de vloten der beide landen op ge lijke basis worden geplaatst. Ten slotte gaf de Raad uiting aan zijn vol doening over de verloving van prinses Gio- vanna met Koning Boris van Bulgarije. Den laatste werd een telegram van gelukwenschen toegezonden. ITALIAANSCHE SUCCESSEN IN L1BIE. Tijdens de militaire operaties tegen de op standelingen in de Cyrenaika hebben de laat ste dagen in de dalen van Gebel hevige ge vechten plaats gehad tusschen Italiaansche troepen en inlandsche nomadestammen. Volgens Italiaansche berichten verloren de tegenstanders hierbij 155 dooden, o.m. een der bekendste leiders en raadsman van den tot dusverre nog onoverwonnen Omar el- Muchtar. HET COMMUNISME EN DE R 101. Hoe de communisten de ramp beoordeelen. De „Humanité" bevat natuurlijk ook uit voerige berichten over de ramp van de R 101. Doch het communistische orgaan kan niet nalaten er een tendentieuze beschouwing aan vast te knoopen. Schrijvende over het gevaar dat luchtschepen 's nachts over steden vlie gen in verband met de veiligheid der be woners. zegt het: „Veronderstelt eens dat de R 101 boven Parijs had gevlogen en dat de catastrofe midden in den nacht boven een arbeiderswijk zou zijn voorgevallen (voor een aristocratische of middenstandswijk komt het er blijkbaar niet op aan!). Een geweldige massa van eenige honderden tonnen en 222 M. lengte zou op de in rust verkeerende huizen zijn neergestort. Het zou een alschu- olgende week begint <le cursus 5 Avonden. Begin Vrijdag 17 October. Cursusgeld f 1.25, f 2.00 of f 2.50. Inschrijving hij Leeszaal of Boekhandel. welijke catastrofe zijn geworden. Dan zou den niet slechts de passagiers van het lucht schip, maar ook de bewoners in diepen slaap de slachtoffers zijn geworden van het Brit sche imperialisme". STORMWEER IN HET NOORDZEE* GEBIED. De gisteren boven het Noordzeegebied heerschcnde Zuidwesten wind is in den loop van den dag in hevigheid toegenomen. Te gen den avond reeds rapporteerden de kust- stations windkracht 10. Intusschen wordt de storm steeds krachtiger. De kleinere vaar tuigen, die zich nog op zee bevonden zijn zooveel mogelijk de havens binnengeloopen. Bij het Elbe-vuurschip op de reede van Altenbruch en bij Cuxhafen ligt een groot aantal schepen een gunstiger wind af te wachten. Te Cuxhafen is het water gisteroch tend 1 Meter boven normaal gestegen. Scheepsongevallen zijn tot dusverre nog niet gerapporteerd NOODLOTTIGE AARDSTORTING IN POLEN. In een zandgroeve bij Lemberg zijn tijdens het werk groote aardmassa's omlaag gestort, waarbij drie werklieden en twee wagens met vier paarden bedolven werden. Tot dusverre is er slechts één arbeider in hopeloozen toe stand uitgegraven. Daar er nog meer instor tingen hebben plaats gehad, vreest men, dat het verdere reddingswerk vergeefsch zal zijn. AUTOBUSONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dooden. Donderdagavond is nabij Waldbroel een ernstig autobusongeluk geschied. De bij wagen van een postautobus waarmede leden van een vrouwenvereeniging van een uitstapje terugkeerden, geraakte op den gladden weg aan het slingeren, botste tegen een boom en viel om. Twee vrouwen werden gedood, zeven zwaar gewond. Een der beide dooden was moeder van 11 kinderen. EXECUTIES VAN COMMUNISTEN IN CHINA. Te Hankau zijn opnieuw 14 communisten terechtgesteld. Onder hen bevinden zich ook twee scholieren in den ouderdom van 14 en 17 jaar. Sedert de verovering van Tsjangts- jau werden totdusverre in totaal 150 com munisten te Hankau geëxecuteerd. Het on derzoek naar dv bedrijvigheid van de com munisten wordt onverminderd voortgezet DE STAKINGSBEWEGING IN SPANJE. De toestand in Malga blijft onveranderd. De transportarbeiders staken gisteren ten teeken van rouw over den dood van den Woensdag gedooden werkman. Ook de hotelkelners en de typografen zijn in staking gegaan. Onder de bevolking heerscht nog steeds groote onrust. DE „BREMEN" VERBETERT ZIJN EIGEN RECORD. Het s.s. „Bremen" heeft zijn Atlantisch re cord met zes minuten verbeterd. Het schip heeft den Oceaan overgestoken in 4 dagen 17 uren en 18 minuten. Het record van de „Europa" heeft het nochtans niet kunnen breken. HET NOODWEER AAN DE FRANSCHE KUST. Een officieel communiqué deelt mede, dat tengevolge van het op de Fransche kust ge woed hebbende noodweer 46 personen ver mist worden, 39 vrouwen weduwe geworden zijn en 80 kinderen weezen. 27 Schepen zijn nog niet weer binnengekomen Er bestaat echter nog hoop, dat deze niet alle verloren zijn. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN RUSLAND. Vier dooden en vele gewonden. Naar uit Moskou gemeld wordt, is in de nabijheid van Minsk gisteren een volle auto bus in volle vaart gekanteld. Vier personen werden gedood, negen zwaar en 35 licht gewond. DE DEENSCHE ONTWAPENING. De Deensche minister van Defensie heeft gisteren het ontwapeningsvoorstel opnieuw bij den Rijksdag ingediend. Daarin wordt voorgesteld, dat het bestaande leger zal wor den veranderd ki een politiewacht, die jaar lijks 7.2 millioen Kronen zal moeten kosten De oorlogsmarine zal worden afgeschaft en vervangen door een staatsmarine, die slechts zal bestaan uit wacht- en inspectie vaartuigen van in totaal 13.000 ton en 12 watervliegtuigen. Deze staatsmarine zou 10,7 millioen kosten. -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1