Sltaisdi [wrat. Kmderd twee en dertigste Jaargang. Dinsdag 14 October. Binnenland 1 No. 242 1930 DE ONTVLUCHTEN UIT SCHEVENINGEN TERUG. Zij hadden te Wassenaar nog ee>\ lade gelicht. Gistermiddag ongeveer half vier zag een ongeveer 17-jarige jongen uit Rijns burg, die op een veld van zijn vader in de Haagsche Schouw arbeidde, twee verdacht uitziende mannen, die gevange niskleren droegen. Hij had reeds van de ontsnapping van twee mannen uit de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen gehoord en dacht dadelijk, dat de mannen, die hij had gezien, de twee ont snapten wel eens konden zijn. Hij begaf zich snel naar het café De Haagsche Schouw, waar hij het verhaal deed aan een kellner.- Deze belde de Leidsche po litie op, van wie eenige agenten zich per politie-auto naar de Haagsche Schouw begaven. Een aantal rechercheurs en agenten van de Leidsche politie begaven- zich daar per rijwiel heen. Inmiddels was ook de Wassenaarsche politie ge waarschuwd, teneinde de mannen te kunnen omsingelen. Bewoners van den weg Haagsche Schouw—Valkenburg en de bovengenoemde jongen gaven inlich tingen, waaruit bleek, dat de mannen reeds in de richting Valkenburg waren vertrokken. Verder wezen de inlichtin gen er op, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de mannen zich in de Zonne veldlaan ophielden. De auto van de Leidsche politie reed deze laan in. De ontsnapten, die den auto blijkbaar had den zien aankomen, hadden zich in een kreupelboschje verscholen. Toen de auto hen voorbij was gereden, kwamen zij met hun hoofd boven het boschje uit, juist op het oogenblik, dat twee Leid sche politie-agenten, die den auto ach terop waren gereden, aankwamen. Zij gingen naar de mannen toe, die desge vraagd dadelijk bekenden, dat zij de ontsnapten waren. De mannen zijn per auto naar het hoofdbureau van politie in Den Haag gebracht, waar zij voorloopig zijn opge sloten. De mannen hebben den nacht in een hooiberg doorgebracht, en nog kans ge zien om te Wassenaar bij een winkelier ster in te breken, waar zij de lade hebben gelicht. zijn geklommen, eerst weer op haar plaats in een schuurtje heeft gebracht. Bovendien zou bij het verhoor, zoowel door den pastoor als door de politie, pressie op van 8. zijn geoefend om hem tot een bekente nis te brengen. De jongen zelf zou steeds hebben volgehouden, dat hij onschuldig was aan de inbraak, terwijl zijn vader tegen een inwoner van Rijnzaterwoude zou hebben ge zegd, dat van B. om half twee, ongeveer het uur, waarop de inbraak zou hebben plaats ge had, op bed was geweest. Naar aanleiding van dit request he ft de officier van justitie een drietal onderteeke naars, o.w. een wethouder en een raadslid, alsmede den burgemeester van Rijnzater woude en Leimuiden, den heer J. A. Bakhui zen, op het parket te Haarlem ontboden, waar den drie eerstgenoemden werd medege deeld, dat er niet voldoende termen aan wezig waren, om een nieuw onderzoek in te stellen. Daarmede is echter de zaak niet uit de wereld. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering is opnieuw op niet bepaald be zadigde wijze door de leden over de kwestie van gedachten gewisseld. Van de zijde der oppositie bleef men aandringen op een nieuw ondenoek, desnoods op kosten van de ge meente, al was het alleen maar om de rust in Rijnzaterwoude te doen wederkeeren. Een der leden beschuldigde den voorzitter ervan de oorzaak te zijn van de thans gevolgde scheu ring tusschen protestanten en katholieken in de gemeente, waarop deze meedeelde, dat de pastoor thans van v. Beek een brief heeft ont vangen, waarin deze zijn excuses voor den overval aanbiedt De oppositie accepteerde ook deze mededeeling echter niet als een on- omstootelijk bewijs van zijn schuld, daar van Beek lezen noch schrijven kaa, zoodat een ander den brief voor hem moet hebben ge schreven. Daar men ook in de raadsvergadering niet tot overeenstemming is gekomen bereiden de opposanten zich thans voor op een nieuwen aanval, zoodat het laatste woord over dez? kwestie zeker nog wel niet gesproken zal zijn. EEN ONEERLIJKE BEDIENDE. Meer dan een ton verduisterd. Sedert eenigen tijd is een employé van de Rott. Melkinrichting in het Huis van Bewa ring daar ter stedt opgesloten, verdacht van verduisteringen ten nadeele van de R. M. I. en van de Ver. Zuivelbereiders, welke beide ondernemingen in hetzelfde kantoorgebouw zijn gevestigd. Het verduisterde bedrag moet volgens het Hbl. meer dan 100.000 bedra gen. RIJNZATERWOUDE IN OPSCHUDDING. Een gefingeerde inbraak. Om iemand als verpleegde opgenomen te krijgen in een krankzinnigenge sticht? Men zal zich herinneren, dat in den nacht van Donderdag 21 op Vrijdag 22 Augustus j.1. is ingebroken in de R K. Pastorie te Lei muiden. Een als achterlijk bekend staande jongeman, zekere Willem van Beek, die nog dienzelfden nacht door de politie van zijn bed werd gelicht, was, zoo werd toen gemeld, de slaapkamer van den pastoor binnengedron gen en had getracht zijn slachtoffer een bed sprei over het hoofd te werpen. Op het hulp geroep van den pastoor was de aanvaller echter op de vlucht geslagen, doch later in de woning van zijn vader gearresteerd. Eeni ge dagen daarna werd hij, met machtiging van den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn opgenomen in het krankzinnigengesticht te Heiloo. Dit voorval, hoe simpel het ook moge schij nen, heeft aanleiding gegeven tot een diep gaand conflict onder de bevolking van Rijn zaterwoude, een conflict, welks omvang en beteekenis misschien het beste geïllustreerd wordt door het feit, dat ook de uit 7 leden bestaande gemeenteraad zich ten aanzien van deze kwestie in 2 partijen gesplitst heeft, waarbij de meerderheid (4 leden, waaronder een wethouder) een feilen strijd voert tegen de minderheid, aan welker zijde zich ook de burgemeester geschaard heeft. Wat toch is het geval? Een deel van de bevolking te Rijnzater woude met de vier hierboven genoemde raads leden aan het hoofd, beschuldigt de in deze onverkwikkelijke zaak betrokkenen ervan, dat de bij den pastoor te Leimuiden plaats ge had hebbende inbraak gefingeerd is en geen ander doel fyad dan den van deze inbraak beschuldigden Willem van Beek op kosten van de gemeente Rijnzaterwoude in een krankzinnigengesticht opgenomen te krijgen. Onderzoek door het Parket. Deze verdenking is zelfs zoo sterk, dat een aantal ingezetenen, waaronder alweer de vier raadsleden, zich met een request tot den offi cier van justitie te Haarlem hebben gewend, waarin dezen verzocht wordt een nieuw on derzoek te doen instellen, daar volgens het oordeel van adressanten het onderzoek door de plaatselijke politie in tegenwoordigheid van den pastoor en in de pastorie des mor gens 'tusschen 4 en 5 uur van den gear resteerden achterlijke, die pas van zijn bed was gelicht, niet juist, althans niet volledig is geschied. In het request wordt er door adressanten in de eerste plaats op gewezen, dat Willem Beek een zeer achterlijke jongen is, die nog nooit iemand kwaad heeft gedaan. Met be trekking tot de inbraak zelve spreken adres santen er hun bevreemding over uit, dat nie mand, behalve de pastoor, iets van de in braak gemerkt heeft, terwijl de dader bij zijn «verhaaste vlucht een ladder, waarmee hij naar de bovenverdieping van de oastorie zou OVER HET NUT VAN ZOEKLICHTEN BIJ REDDINGEN OP ONZE KUST. In den avond van 27 September j.1. werd aan het strand te Wijk aan Zee een reddings demonstratie gehouden, waarbij gebruik werd gemaakt van een door de N.V. Philips samengestelde zoeklichtinstallatie. De be langstelling, zoowel van de zijde der autori teiten als van het publiek, was groot en over het verloop van de demonstratie heeft de pers uitgebreide verslagen gebracht. Nu loopen de conclusies in deze verslagen nogal uit een: vele bladen beschouwen de demonstratie als volkomen geslaagd, andere noemen den uitslag ervan twijfelachtig, terwijl sommige zelfs spreken van een teleurstelling voor de duizenden toeschouwers, die vanaf het strand het schouwspel volgden. Waar de meeningen zoo uiteen loopen, zal een uiteenzetting van het eigenlijke doel van het zoeklicht op zijn plaats zijn. Wanneer zal het zoeklicht dienst moeten doen? Uitsluitend bij stormweer, want alleen dan is bij stranding op onze kust directe hulp noodig. Nu is bij stormweer de atmosfeer helder, zoodat het licht van een zoeklicht dan ver kan doordringen, terwijl mist, die een verre straling van het zoeklicht belemmert, bij storm niet zal optreden. Bij de demonstratie te Wijk aan Zee hing een lichte mist en de terugkaatsing van het licht tegen de waterdruppeltjes verblindde de toeschouwers eenigszins, waardoor zij het geen in de verte geschiedde, moeilijk konden waarnemen. Hieraan is de teleurstelling toe te schrijven van hen, die niet konden zien, wat zij verwacht hadden. Maar bovendien, het zoeklicht dient niet, om vanaf het strand een wrak en de reddingsbooten op een af stand van 1200 meter en meer duidelijk te kunnen waarnemen. De taak van het zoek licht is, op de plaats der redding zelf vol. doende licht te geven bij het reddingswerk. Op het strand ziet men slechts het door de booten teruggekaatste licht, dat natuurlijk, vooral door den grooten afstand, een ge ringe sterkte heeft. De indruk, die het publiek op het strand van de sterkte van het licht heeft gekregen, kan daarom geen maatstaf zijn voor de beoordeeling van de doelmatig heid der installatie. Van de grootste waarde daarentegen is het oordeel van de bemanningen der aan de demonstratie deelnemende vaartuigen. En dit luidt heel anders. Uit hun mededeelingen blijkt, dat men op 1700 a 1800 meter uit de kust nog volop licht had. Toen de booten 1200 meter uit de kust lagen en elkaar op 50 meter genaderd waren, konden de leden der bemanning elkaar stuk voor stuk her kennen. Bij het licht van den bundel werden de schipbreukelingen, die over boord spron gen, zonder moeite opgepikt. Aankomende rollers, die zoo gevaarlijk zijn, wanneer zij een reddingsboot overdwars treffen, konden reeds op voldoenden afstand waargenomen worden, om den schipper de gelegenheid te geven, er zijn boot met den kop in te zetten En tenslotte: toen het „wrak" in de beste conditie huistoe voer, konden de opvarenden nog op 3 K.M. afstand van het zoeklicht bij het licht daarvan op hun horloge zien. Of dus de toeschouwers vanaf het strand weinig van de eigenrijke „redding" gezien hebben, doet niets ter zake. Op de plaats der redding was voldoende licht en dat is hoofdzaak. Dit licht is voor redders en schipbreukelingen van het aller grootste nut en een uiterst belangrijke mo- reele steun. En, zooals wij hierboven reeds opmerkten, indien er zulk een dikke mist hangt, dat het liccht niet tot een gestrand schip zou kunnen doordringen, dan is te vens de atmosfeer zoo rustig, dat er voor de opvarenden geen direct gevaar bestaat, zoo dat onmiddellijke hulp niet noodig is en een zoeklicht geen dienst behoeft te doen. Bij de gevaarlijke storm-schipbreuken daarentegen is een zoeklicht op elke kust steeds van onschatbare waarde. SPEELHOL IN DEN HAAG GESLOTEN. De Rotterdamsche politie berichtte zes weken geleden aan de Haagsche politie, dat een aantal bekende hazardspelers uit Rotter dam zoo lang waren opgejaagd, dat ze be sloten hadden hun domicilie te verplaatsen, waarschijnlijk naar den Haag. Al spoedig bleek dat de heeren zich op het Spui hadden gevestigd. Juist op den hoek van den nieu wen verkeersweg staat een oud pandje, no. 38. Beneden is een rijwielzaak gevestigd, boven stonden twee etages leeg. Het wachten was nu op een definitieve aanwijzing, dat er daar gespeeld werd, om in te kunnen grijpen. Als het eenigszins mo gelijk was, wilde de politie de heeren op hee- terdaad betrappen. De controle van het ver dachte perceel was niet gemakkelijk. De hee ren hadden rondom posten uitgezet Zoo stond 's avonds geregeld een man bij de auto's die daar op het Spui geparkeerd wor den, quasi als bewaker, maar in werkelijk heid als uitkijk en vangpost. In het midden van de vorige week reeds was een overval voorbereid, maar juist voor men aankwam, verliet een groote groep het perceel, zoodat waarschijnlijk net een spelletje was afgeloo- pen. Zaterdagavond werd de overval herhaald. Gebleken was dat van 4 tot 7 uur en van 9 uur tot zoolang men wilde gespeeld werd. Om half zes reden, beschut achter een bus van de tram, twee auto's voor met ongeveer tien politiemannen. Vóór de posten konden waarschuwen was men bij de deur. Er werd gebeld. Juist was men van plan den toegang te forceeren, toen er open gedaan werd. Over trapjes en gangetjes kwam men op de eerste verdieping. Maar het onraad was al be speurd. Alle lichten waren gedoofd en tien zaklantarens van de politie konden niets an ders vinden dan 20 mannen, die in een armoedige kamer om een groote, groene ta fel niks zaten te doen. Wat dominosteenen, wat kaarten en een damspel werden in beslag genomen, maar verder niets. Geen drank. Geen vrouwen. Komisch deed het aan, dat in deze armoe dige omgeving Monte Carlo was gecopieerd. Net als daar, zat de „croupier" in een inham van de tafel. Twee derden der aanwezigen bleken beken den te zijn, souteneurs en kwartjesvinders. De rest moet aspirantslachtoffers zijn ge weest. De houders van de speelgelegenheid ble ken te zijn vier Rotterdammers. Iemand uit de Nijenrodestraat te 's-Gravenhage, scheen als baas op te treden. Hoewel men nog geen bewijzen vond, dat hier gelegenheid gegeven werd tot hazard spel, waren de gevonden aanwijzingen vol doende om de zaak te sluiten. Een post kwam in uniform voor de deur te staan. In Rotterdam hebben de heeren resp. op Leuvehaven en Goudsche Singel hun bedrijf uitgeoefend. DOOR NAAKTLOOPER AANGERAND. Bewusteloos op den weg aangetrof fen. Gisteravond omstreeks half zeven werd de krantenbezorgster mej. P. op de Blaricum- mer Tollaan te Laren door een naaktlooper aangerand. De vrouw schrok zoo hevig, dat zij haar bewustzijn verloor. Een chauffeur, die met zijn vrachtwagen even later de laan opreed, trof de vrouw languit liggende op den weg aan. Onmiddellijk stelde hij de po litie met het geval in kennis, welke een on derzoek instelde. Van den dader werd geen spoor ontdekt. ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART. Commissie geïnstalleerd. Maandagavond heeft de directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart te Ara sterdam, de heer S. de Jong, te Zwolle ge- installeerd een commissie tot huisvesting van schipperskinderen voor het ontvangen van lager onderwijs. VRIJZ.-DEM. STATENLEDEN. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging van Vrijz.-democratiscne Statenleden in Neder land een vergadering te Utrecht onder voor zitterschap van den heer Ketelaar. In de eerste plaats kwam aan de orde de vraag: „Bestaat de wenschelijkheid en moge lijkheid, bij de candidaatstelling voor leden der Eerste Kamer overleg te plegen met de Partij en zoo ja, op we'ke wijze dient dit dan geregeld te worden?" Dit onderwerp werd ingeleid door den heer Ketelaar. adeze inleiding volgde een levendige ge- tenwisseling, waarin naar voren kwa dat algemeen gewenscht geacht wordt, dat de partij een reglement vaststelt voor de can didaatstelling van leden der Eerste Kamer. Unaniem was de vergadering tegen het houden van een referendum. Overleg met partij-instanties, als Partijraad, Hoofdbe stuur, Tweede Kamerfractie en Bestuur der Vereeniging van V.-D. Statenleden werd wenschelijk geacht. Het bestuur werd opgedragen een uitvoe rig rapport aan het hoofdbestuur uit te brengen. Vervolgens hield de secretaris, de heer J. van den Brind uit Baarn, een inleiding over de vraag: „Is het gewenscht, dat de V.-D. Raads- en Statenleden zich te-zamen in één organisatie vereenigen". Ook op deze inleiding volgde een gedach- teniwsseling, waaruit bleek, dat men in het algemeen tegen samensmelting van beide groepen was. Wel zou het, volgens de verga dering, aanbeveling verdienen dat meer con tact tusschen beioe groepen werd verkregen, wat bereikt zou kunnen worden door, bij be handeling van belangrijke onderwerpen van provinciaal en gemeentelij!: belang, de Sta tenleden uit te noodi^en tot bijwoning der vergadering van raadsleden en omgekeerd. HET ONEINDIGE SLACHTFONDSEN- CONFLICT. Men zal zich r.og herinneren het z.g. slachtfondsenconflict, dat indertijd zooveel beroering heeft verwekt op de N. en Z.-Hol- landsche veemarkten Na veel strijd werd tenslotte besloten de zaak door arbitrage te beslechtener is toen eerst weer heel veel ge harrewar ontstaan over de vraagpunten, die aan de arbiters moeten worden voorgelegd, maar eindelijk kon men dan toch aan het werk gaan, nadat beide partijen elk een be drag van 250 voor onkosten hadden toe gezegd. De zaak is tot dusver echter geenszins op rolletjes gegaan, zegt het Hbl. Zoo is er eenigen tijd geleden vertraging ontstaan doordat bij een der partijen de slagers verschillende op dc zaak betrekking hebbende paperassen waren zoek geraakt. Maar onder de hand traineert de zaak nu al zóó lang sedert Mei 1929, dus al an derhalfjaar! dat., de 500 opgesou peerd zijn en er nu maar anderhalfduizend gulden bij gevraagd wordtHet schijnt een netelige kwestie te wezen! HOUT VAN ZIEKE IEPEN. Op verzoek van het Staatsboschbeheer heeft prof. van Iterson te Delft een onder zoek ingesteld naar de mechanische eigen schappen van hout van door iepenziekte aan getaste bootnen, in vergelijking met hout van gezonde boom en. Het hout der aangetaste boomen bleek éénigen achteruitgang in de mechanische eigenschappen, in het bijzonder in de taai heid, te vertoonen. Een belangrijken achter uitgang kon echter, zelfs voor den sterkst aangetasten stam, niet worden geconsta teerd. ONDEUGDELIJKE KAAS? De leden van de familie L. H. aan den rijksstraatweg te Wassenaar, zijn gisteren ongesteld geworden na het eten van kaas. De politie heeft de kaas in beslag genomen. EEN POSTZAK MET 1500 VERMIST. Toen Zaterdagavond te half tien de post zakken op het postkantoor te Winschoten aankwamen, werd uit de post van Pekela, die in een specialen postwagen per stoom tram, begeleid door een besteller, naar Win schoten wordt vervoerd, een postzak met 1500 vermist. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. De begeleider van de post, een zekere S. is voorloopig aangehouden. Hij verklaart ecther nergens van te weten. ZIGEUNERS. Te Budel (N.-Br.) zijn Zondag uit België twe wagens met zigeuners over de grens ge komen. De zigeuners waren in het bezit van Nederlandsche papieren, welke, naar wordt vermoed, valsch zijn. HET MAALGEBOD. Gistermiddag is in de Lairessezaal te 's- Gravenhage onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken en land bouw een vergadering met organisaties van belanghebbenden bij een eventueel maalge- bod ten aanzien van binnenlandsche tarwe. Ter vergadering waren vertegenwoordigd de volgende organisaties en lichamen: Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland. Ned. Bakkersverbond, Ned. R.-K. Bakkers- bond, Ned. Ver. van Werkgevers in het bak kersbedrijf, Ver. van Werkgevers in het Is- raëlietisch bakkersbedrijf in Nederland, Cen trale Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties, Ned. Ver. van Meelfabrikanten, N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij, Alg. Ned. Molenaarsbond, Ned. Bond van graan- en meelhandelaren, Ned. R. K. Bond van molenaars en graan- en meelhan delaren, Ned. Ver. van Meelagenten, Bond van Ned. Meelimporteurs, Ned! Ver. van Meelimporteurs en de Nijverheidsraad. Door belanghebbenden werden bezwaren geopperd tegen en vragen gesteld met be trekking tot de toepassing van een maalge- bod, zulks aan de hand van een door de re geering verstrekte nota. Namens de zes or ganisaties van bakkerspatroons werd aan be langhebbenden voorgesteld alsnog een po ging te doen om langs den weg van het par ticulier initiatief te bewerkstelligen hetgeen men zich voorstelt, dat de regeering met een maalgebod wil bereiken AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING BEZWEKEN. De circa 40-jarige Brahm Haar uit Nord- hom die Vrijdagmiddag op de Ootmarsum- schestraat te Almelo in botsing is gekomen met een vrachtauto, waardoor hij van zijn fiets geslingerd werd en een dubbele schedel breuk bekwam, is Maandag aan rijn ver wondingen bezweken. Bij de schedelbreuk had zich nog longontsteking gevoegd, waar door B.'s einde verhaast werd. DE PRINSEN VAN SEDAN. De plechtige overbrenging. Een Havas-telegram maakt melding van de plechtigheid, waarmede Zondag de zeven familieleden uit het huis Nas sau, de vroegere prinsen van Sedan be graven zijn in het nieuwe kerkje te Se dan. Ds. Gounelle, speciaal voor deze ge legenheid door koningin Wilhelmina af gevaardigd, leidde de plechtigheid, waarmede de kisten van het stadhuis naar het kerkje zouden overgebracht worden. Een aantal belangstellenden defileerden in de chapelle ardente voor bij de kisten. Verscheidene autoriteiten vereenigingen en plaatselijke notabeken verzamelden zich vervolgens op een tri bune aan de voeten van het standbeeld van Turenne en luisterden naar de toe spraken, die burgemeester Bouillon en ds. Gounelle hielden, laatstgenoemde uit naam van de familie Oranje Nassau. Ook sprak nog de prefect der Ardennen uit naam van de regeering. Op affuiten geplaatst werden de kisten vervolgens door het stadje gevoerd, gevolgd door een indrukwekkenden stoet en onder groote belangstelling van het publiek. In het nieuwe kerkje werd als slot van de plechtigheid een korte dienst gehou den. DE TOESTAND IN DE DIAMANT INDUSTRIE TE AMSTERDAM. Nieuwe arbeidsvoorwaarden en ver minderde werkloosheid. Naar het Hbl. verneemt, heeft de Schij- venschuurdersvereeniging in overleg met het bestuur van den Alg. Ned. Di- amantbewerkersbond haar tarieven met 20 pet. verlaagd en per éénheid gebracht van 3 op 2.40. Ook wat betreft de andere groepen werknemers in de diamantindustrie zijn reeds voor verschillende personeelen nieuwe arbeidsvoorwaarden in overleg met de besturen van Alg. Juweliersver- eeniging en A. N. D. B. vastgesteld. Een voor al deze personeelen geldend percen tage van de vrij aanzienlijke loonsverla ging kan echter niet opgegeven worden: er zijn zoovele branches, het vak is zoo gecompliceerd, dat in elk geval afzon derlijk de nieuwe loonen worden gere geld. Mede als gevolg hiervan neemt thans het aantal werkloozen langzaam af, de vorige week bijv. met 262. Enkele fabrie ken zijn sinds kort opnieuw gaan draai en, andere treffen voorbereidingen om weer te beginnen, zoodat de algemeene verwachting is dat het aantal werkloo zen de eerstvolgende weken zich in da lende lijn zal blijven bewegen. GRATIE VERLEEND. Het spoorwegongeval bij Haveltt. Naar wij vernemen heeft de koningin gra tie verleend aan den machinist J. H. L, die op 5 September 1929 onder de gemeente Ha- velte bij Meppel met een door hem bestuur de locomotief in de Smildervaart terecht kwam en die voor het doen ontstaan van ge vaar door schuld door de rechtbank te As sen en in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden tot een maand hechtenis was veroordeeld. Bij de gratieverleening is be paald, dat de straf gewijzigd is in een geld boete van 75, bij niet-betaling binnen drie maanden te vervangen door de opgelegde vrijheidsstraf. ZUIDERZEESTEUNWET. Op het wetsontwerp tot wijziging der Zul- derzeesteunwet heeft de Commissie van Rap porteurs eenige amendementen ingediend, o.m. betreffende voorlichting bij beroepskeu ze en vergoeding aan daarvoor bestede kos ten, alsmede de waardevermindering van schepen. Voorts wenscht de commissie alle jaarlijksche uitkeeringen in geld, waarvan ip art. 6 sprake is, ter beoordeel ing van den minister te doen vervangen door toekenning van de hoofdsom voor éénmaal. DE ONTVANGSTEN DER SPOOR WEGEN. In het tweede kwartaal gunstig maar over het eerste halfjaar toch ruim een millioen minder dan in 1929. Uit de dezer dagen door de directie der Nederlandsche spoorwegen vastgestelde defi nitieve ontvangsten over het tweede kwartaal 1930 blijkt, dat deze bijna negen ton hooger waren dan over hetzelfde tijdvak in 1929. De ontvangsten zijn aldus: Reizigers 21.764.879 (v.j. 20.821.521) Bagage 459.530 (v.j. 463.435) Post 937.777 (v.j. 901.245) Goederen 19.600.063 (v.j. 19.639.174) Dieren 440.007 (v.j. 490.673) Diversen 767.392 (v.j. 772.289) Totaal 43.969.650 (v.j. ƒ43.088.340) De ontvangsten waren derhalve 881.310 meer. Over het eerste halfjaar 1930 waren de ontvangsten in totaal 84.740.046 teger 85.827.097 in 1929 of 1.087.057 minder CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Ter herdenking van het eerste lustrutt werd door bovengenoemde organisatie op 9 October te Utrecht een druk bezochte bij eenkomst gehouden. Naast de officieele afgevaardigden van de afdeel ingen en vertegenwoordigers van ver schillende bevriende organisaties waren een groot aantal belangstellenden aanwezig. Door den voorzitter werd een overzicht gegeven van hetgeen door de organsatie in het afgeloopen tijdperk was verricht. Overal in de afdeelingen is een opgewekt organisatieleven te constateeren en het ge stelde doel, n.1. 3000 leden te tellen voor het vieren van het eerste lustrum, is belangrijk overschreden. Na de door den voorzitter uitgesproken herdenkingsrede voerden een groot aantal aanwezigen het woord, die allen hun beste wenschen voor den verderen uitbouw der organisatie uitspraken. Na afloop van de officieele bijeenkomst vereenigden allen zich aan een gemeenschao- pelijken maaltijd, waarbij ook nog menig hartelijk woord van medeleven werd gehoord, 's Avonds werd den leden in het concert gebouw „Tivoli" een kunstavond aange boden, waarbij ruim 1500 personen aanwezig waren. VERKEERSONGEVALLEN. Een Eord op hol Op den rijksstraatweg bij Haarlemmerliede is Zondagnacht zekere; F. het stuur van zijn auto kwijt geraakt, mèt het gevolg, dat de Ford-auto tegen, een boom reed. De vaart was zoo groot, dat achtereenvolgens nog acht betonnen paaltjes aangereden werden en de auto vervolgens over den weg werd geslingerd en dwars op de trambaan met de k oplichten naar de vaart kwam te staan. Toen werd de auto door een electrische tram ge grepen en letterlijk gekraakt. De bestuurder werd zwaar bloedend uit de verwrongen res tanten gehaald. Hij had het bewustzijn ver loren en werd naar de Maria-stichting te Haarnm vervoerd. Vermoed wordt, dat er nog een tweede persoon in den auto heeft gezeten, die dade lijk toen de wagen op de trambaan terecht kwam, de vlucht zou hebben genomen. De restanten van den auto zijn door de po litie in beslag genomen voor het onderzoek. Woonwagen door tram versplinterd Vierjarig kind gedood. Gisteravond is de woonwiagen van Van Koezen uit Enschede nabij de vesting te Ho- moet (gem, Valburg) door een goederen tram aangereden en totaal versplinterd. Een jongentje van vier jaar werd ter stond gedood. De drie andere inzittenden kwamen nagenoeg met de schrik vrij. De conducteur uit Terborg bekwam verschil lende verwondingen. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat ter plaatse de weg is op gebroken, waardoor de wagen in het mulle zand te dicht bij de tramlijn is vastgereden. met het vermeld noodlottig gevolg. KORTE BERICHTEN. Prinses Juliana heeft een belang rijke bijdrage geschonken voor de Ver eeniging „Simavi" (Steun in medische aangelegenheden voor inheemschen), die het doel heeft den medischen nood in Oost- en West-Indië te helpen lenigen. De najaarsvergadering der Ver. voor Strafrechtspraak vond Zaterdag jl. plaats in K. en W. te Utrecht ter bespre king van het rapport over de speciali seering van den strafrechter in Neder land, uitgebracht door een commissie uit de vereenifirinsL.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9