Boeken Luchtvaart VOORLOOPIG DE GRAF ZEPPELIN NOG NIET NAAR ONS LAND. Kerk en school Laatste belichten. Provinciaal nieuws akersloot. EGMOND-BINNEN, AdvepfeniiSn MAXIMUM SNELHEID VOOR DE ELECTRISCHE TREINEN VERHOOGD, Tot 100 K.M. per uw. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwegen bepaald, dat de personen treinen op het baanvak AmsterdamRotter dam, samengesteld uit electrisch materiaal, al of niet gekoppeld met vierassig personenma- teriaal, dat met een snelheid van 100 K.M. in het uur mag worden vervoerd, mogen rijden met een maximum-snelheid van 100 K.M. per uur. Tot dusverre bedroeg de hoogst toegela ten snelheid voor deze treinen 94 K.M. per uur. PROF. MR. J. SIMON VAN DER AA. Eervol ontslag verleend. Op verzoek is eervol onslagen als hoog- leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen mr. J. Simon van der Aa, secretaris-ge nei aal aan het Permanente Bureau vap de Int. Commissie voor strafrecht en gevange niswezen te Bern. In 1928, toen prof. Simon van der Aa de leiding op zich nam van dit Bureau te Bern, werd hem een verlof verleend voor den tijd van vier jaar. Mr. KAN EN DE WERKVERSCHAFFING. Oud-minister mr. J. Kan is Donderdagoch tend, vergezeld van den inspecteur Meyer de Vries, met den nachttrein te Groningen ver trokken, vanwaar uit, gedeeltelijk per rijwiel, onderscheidene werkverschaffingen in Fries land werden bezocht. PRINS HENDRIK NAAR AMSTERDAM. Prins Hendrik keerde gisteravond naar Het Loo terug. Hij is voornemens Maandagavond deel te nemen te Amsterdam aan het diner in het Paviljoen Vondelpark, dat ter gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Vrije Universiteit zal worden gegeven. EEN DRIFTIGE ARBEIDER. Den bedrijfschef neergeslagen. Gistermorgen ongeveer half twaalf ontstond op de werkplaats van de N.V. Ijzergieterij v.h. A. F. de Bie en Zoon te Bergen op Zoom een woordenwisseling tusschen een 31-jarig<pi ar beider en den bedrijfschef, den heer A. de Bie Jr. Deze woordenwisseling liep zóó hoog, dat de arbeider in een vlaag van drift naar een ijzeren staaf greep en hiermede den heer De Bie twee slagen op het hoofd toebracht. De heer De Bie zakte in elkaar en werd in levens gevaarlijken toestand opgenomen en naar het algemeen burgergasthuis overgebracht. De da der heeft zich onmiddellijk daarop bij de poli tie aangemeld. EEN PROVINCIE IN DONKER. Donderdagavond ruim zeven uur is in de elec- yische centrale te Nijmegen een storing opge treden, waardoor, de geheele provincie Gelder land, met uitzondering van Arnhem, in duister nis gehuld werd. Na een kwartier was de sto ring opgeheven. BRAND. Boerderij en wagenmakerij afge brand. Te Wyckel (Fr.) zijn de boerderij met schuur en stalling van J. Visser en de wagenmakerij van J. Das afgebrand. Van den inboedel en de gereedschappen werd weinig gered. HOOG WATER. Uit Zaltbommel meldt men: De veerpont is opgebroken. Overtocht ge schiedt met twee ponten en twee stoom- booten. Overdag geregeld een half-uur dienst Des nachts naar behoefte. De Waal voor Nijmegen is gister nog vijf centimeter gestegen, zoodat de toestand nog steeds dezelfde is. Keulen meldde gistermorgen één centimeter val. Het feit, dat deze langdurige hoogwaterperio de thans zoo vroeg in het jaar valt, is voor de veehouders een zeer belangrijke schadepost, daar het vee van de uiterwaarden op stal ge bracht moest worden, hetgeen bijna twee maanden vroeger is dan in andere jaren het geval is. De wintervoorraden moeten dus thans reeds worden aangesproken, en ook indien het water valt, zal het niet meer mogelijk zijn het vee op de uiterwaarden te brengen, daar door de ach terblijvende sliblaag het gras waardeloos ge- De scheepvaart op den Ouden IJsel is we gens den hoogen waterstand gestremd. "éden is. VERKEERSONGEVALLEN. Een toevallijder achter 't stuur. Donderdagavond is te Terborg een vrachtrij der uit Doetinchem met zijn auto tegen een boom gereden, waardoor de boom gekloofd w«rd en de wagen totaal vernield. Vermoedelijk heeft de bestuurder, die aan toévallen lijdt, even voor de botsing een flauw te gekregen. Hij is in bewusteloozen toestand naar Doetinchem vervoerd, maar schijnt er goed afgekomen te zijn. AUTO-ONGEVAL TE AMSTERDAM, t Personenauto te water; de chauffeur verdronken. Vannacht tegen drie uur reed op den Achterburgwal bij de Molensteeg te Am sterdam een auto met eenige personen. Kjj kwam uit de richting van de Hoog straat. Plotseling zwenkte de wagen en reed over een zolderschuit de gracht in. V»n de inzittenden werden door burgers twee uit den wagen gehaald. Zij werden naar het Binnengasthuis gebracht, even als een man, die zich bij de redding aan het been had gewond. Inmiddels kwam de brandweer met den kleinen reddingswagen en een mo torspuit op de plaats des onheils. De brandweer had spoedig een derde inzit tende, den chauffeur, op den wal. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. De stadsreiniging heeft den auto op den wal gebracht. De namen van den verdronken chauffeur en de beide geredden zijn nog niet bekend. Wel staat vast dat de wagen niet van bui ten is. Omtrent het ongeval vannacht op den Acnterburgwal vernemen wij nog het vol gende: Toen de auto de zolderschuit opreed, is de heer Bonda, die naast den chauffeur zat, uit den wagen gesprongen. Hij heeft meegedaan aan de redding der anderen en heeft den heer G. Hofstaetter uit den wagen, die toen reeds in het water lag, getrokken. - Anderen hebben den heer Reijnders uit het water gehaald. Bij deze laatste twee konden spoedig de levensgeesten worden opgewekt. Zij worden thans verpleegd in het Binnengasthuis. De chauffeur B. Tesse- laar geheeten werd zooals reeds gemeld is, dood uit de auto gehaald. GEVOLG VAN PLAGEN. Broer en zus. Gistermorgen was de 20-jarige J. M. v. d. W. uit de Herman Kosterstraat te Rotterdam zijn zuster, de 16-jarige G. J. v. d. W., die zat te borduren, aan het plagen. Opeens werd zij kwaad en zij wierp haar schaartje naar haar broer Deze werd in den buik getroffen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Legen de zuster is proces-verbaai opgemaakt. DRIFTIGE ARBEIDER. Omtrent de mishandeling meldt men nader aan de N. R. Crt.: In den ioop van den morgen heeft de ar beider H. oneenigheid gehad met zijn be drijfschef, den heer F. de Bie, over het werk. Nadat de arbeider het kantoor had verlaten, is even daarna de bedrijfsleider naar de fa briek gegaan en toen hij over de binnen plaats liep, werd hij onverhoeds van achte ren door den arbeider H. aangevallen, die den heer de Bie met een staaf ijzer, ter lengte van ongeveer 50 c.M. een slag op het hoofd toe bracht. Toen zijn slachtoffer in elkaar was gezakt, heeft hij voor de tweede maal den heer de Bie een hevigen slag op het hoofd gegeven. Daarop is de dader het kantoor bin nengesneld en heeft meegedeeld, dat hij zijn chef tegen den grond had geslagen. Voordat men hier echter goed begreep, wat er gaande was, was H. verdwenen, die onmiddellijk naar het politiebureau snelde en daar zijn afschu welijke daad bekende. Nadat hem eerst een verhoor is afgenomen, is hij opgesloten. Omtrent den toestand van den gewonde vernam genoemd blad nog, dat deze gister avond van dien aard was, dat voor zijn leven wordt gevreesd. DE VERDWENEN POSTZAK. Donderdagavond is de brievenbesteller S. uit Nieuwepekela, die was aangehouden in verband met een gepleegden diefstal uit een postzak, op vrije voeten gesteld DIEFSTAL UIT EEN KOFFER. Aan boord gepleegd Een dame, die drie weken geleden uit In- dië te Amsterdam is aangekomen heeft thans aangifte gedaan dat uit een koffer, die met andere bagage uit Indië is meegekomen en hier en daar is overgeladen, voor ƒ1289 aan waarde is gestolen. De koffer had op de lan ge reis zoodanig geleden, dat er een touw om was geslagen voor de noodige stevigheid. INBRAAK. Kistje mdt 5000 gestoleri. Hedennacht is ingebroken bij den bakker Uijtenboogaard te Vaassen. Uit de kast is een geldkistje meegenomen, inhoudende 5000 gulden. De dader is vermoedelijk door insluiping binnengekomen. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend is in het filiaal van de firma Ewald Behle aan de Beijerlandschelaan te Rot terdam ingebroken. Uit een geldkistje is een bedrag van 600 gestolen benevens eenig klein geld. Op verzoek van den burgemeester van Krimpen aan de Lek heeft de politie te Gouda de gebroeders B. en J. L. B. aangehouden, die verdacht worden van bedrieglijke bankbreuk. Naar het Deventer Dagblad telegrafisch uit Friedrichshafen verneemt, is de voorgenomen tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar ons land voorloopig uitgesteld. De heer Th. Schipper te Spanbroek is geslaagd voor het examen van melkcontro- leur. De heer M. Dun te Bovenkarspel is be noemd tot onderwijzer te Wervershoof. DE ONTPLOFFING TE LOS ANGELES. Een aanslag' De ontploffing in het warenhuis te Los An- geles heeft nog steeds de volle aandacht van ae politie, die beslist gelooft in een aanslag, aangezien in hetzelfde gebouw ook de bu- reavx van een werkgeversorganisatie zijn ge vestigd. De brandweer olijft echter bij haar mee ning dat de ontploffing is ontstaan door het explodeeren van door lekkage in de leidingen ontsnapt gas. In totaal werden bij de ont ploffing 50 person engewond. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRÏJZEN. AMSTERDAM, 18 Oct. 1930. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1820 H.L. ONBEWAAKTE OVERWEG. De aanrijding op de baan Alk maarDen Helder, op 15 Aug, j.1. De heer C. Thomassen heeft aan Ged. Staten verzocht aan de Prov. Staten te willen mededeelen hoe zich de aanrij ding van een auto van het P.E.N. op een onbewaakten overweg van de spoorlijn AlkmaarDen Helder heeft toegedra gen. Ged. Staten deelen mede, dat op 15 Augustus een automobiel bij het P.E.N. voor den dienst in gebruik, op den on bewaakten overweg van de spoorlijn AlkmaarDen Helder door een snel trein is gegrepen, omdat de motor op een tijdstip dat deze zich op dien over weg bevond, afsloeg en ondanks her haalde pogingen niet meer in werking was te krijgen. Pogingen van den be stuurder om den automobiel tijdig van de spoorbaan af te duwen en van den machinist om den trein tijdig tot stil stand te brengen, faalden. De bestuurder is door een commissie der Spoorwegen, welke deze zaak onder zoekt, gehoord. Deze commissie heeft vastgesteld, dat het ongeval aan een sa menloop van omstandigheden moest worden geweten. D heer R. Dijker, brugwachter aan den Kogerpolder-vlotbrug, is thans in gelijke be- trekiimg benoemd te Burgervlotbrug, ge meente Zijpe. Door de vereeniging van bloembollen cultuur te Limmen is aan den heer J. Wil brink alhier een len prijs benevens een diplo ma uitgereikt voor bet op naam brengen van tulpen. Van de 237 soorten geplante tulpen wer den allen door den heer Wilbrink met name opgegeven. Voorwaar een prestatie. Donderdag 1 October 1930 werd door de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier een openbare uitvoering gegeven in het lo kaal van den heer Groen. De belangstelling van bet publiek was gunstig mede in ver band met de verloting die na de uitvoering zou worden gehouden. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Mijnheer de Sena tor". Hoewel dit stuk hier al eens ten toonee- le is gebracht kon dit toch niet verhinderen, dat de aanwezigen van opvoering en spel ten volle hebben genoten. Alle spelers waren uit stekend op dreef, hetgeen een goede uitvoe ring waarborgt. Na de uitvoering had de groote verloting plaats die werd gehouden ten bate van de kas der vereeniging, die met financieele moeilijk heden nog al eens heeft te kampen. De veld wachter Hoogland verrichtte de trekking van nummers en prijzen. 30 prijzen waren aan deze verloting verbonden. De twee hoofd prijzen, een staande schemerlamp, viel ten deel aan den heer S. Koppes en een tuinbank aan mej. M. Timmerman, alhier. Voor an dere winnaars wordt verwezen naar het be stuur der vereeniging, waar inlichtingen om trent de getrokken prijzen zijn te verkrijgen. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. NIBBIXWOUD. De begrooting 1931 werd vastgesteld wat den gewonen dienst betreft op 44.440.40% met 6045.23 voor onvoorziene uitgaven; wat den kapitaaldienst betreft op een bedrag van 5. WERVERSHOOF. Door den architect Joh. Verberne is aan den heer D. Beemster te Hoogkarspel opge dragen het bouwen van een dubbele school voor de som van f 96.150. UITGEEST. Predikantsjnbileum. Woensdag 22 Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat door ds. D. van Peursen, alhier, de predikantsbediening wordt waargenomen. In deze periode van 25 jaar heeft hij in 3 gemeenten het wóórd Gods mogen brengen en wel de eelrste 2 jaren in de gemeente Grolle, daarna 22 jaar te Eind hoven en sedert het begin van dit jaar i:i onze gemeente. Op Zondag 26 October a.s. hoopt de predikant zijn ambtsjubileum in den dienst te herdenken. Het zal den jubilaris en diens familie dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Opheffing Damclub. Dezer dagen is besloten tot de ophef fing van de christelijke damclub te Uit geest. Door de oprichting van een ge mengde christelijke zangvereeniging zijn vele leden van dien damclub tot de zangvereeniging toegetreden en daar algemeen het bezwaar gevoeld werd om naast deze zangvereeniging nog de dam club in stand te houden, heeft men de damclub tot het aangename verleden gebracht. HEER-HUGOWAARD. De heer A. Beerepoot, ambtenaar ter se cretarie alhier, werd, terwijl hij per rijwiel in de richting Alkmaar reed, achterhaald door een hollend paard, gespannen voor een driewieligen kar. Toen de heer B. het ge vaar bemerkten,-trachtte hij door van zijn rijwiel te springen nog te ontkomen, doch hij kreeg een schok van het rijtuig, waardoor hij op zij werd geduwd. Door dr. Spierings werd geconstatered, dat de rechterbovenarm was gekneusd. Donderdag werd weer een groote jachtdag gehouden in de duinen van den heer van der Vliet; 6 heeren namen aan de jacht deel en schoten 871 konijnen, 107 fazanten en 3 patrij zen. „ONTWÏKKELINGS AVONDEN" TE BERGEN. Mevr. Henriëtte Roland Holst, uit Bloemendaal zal op Vrijdag 24 Oct. 8 uur in het Oranjehötel een lezing houden. Onder de levende Nederlandsche kun stenaars zijn er maar weinig, die haar evenaren in artisticiteit en tegelijkertijd zóó intensief deelnemen aan den strijd voor een betere wereld. KOEDIJK. Donderdagavond werd in het lokaal van den heer M. K. de Weerd een openbare ver gadering gehouden van landpachters, waar als spreker optrad de heer L. Rinzema van Woerden met het onderwerp „het pacht- vraagstuk". De leiding was aan den heer M. Mulder die het welkom toeriep aan de aanwezigen en aan den heer L. Rinzema. De heer Rinze ma gaf een overzicht van het ontstaan van den bond van landpachters. Het was in 1922 toen in Friesland gezegd werd „de noodklok klept" en er werd naar middelen êezocht tot verbetering voor den pachter, ok thans zit men voor hooge pachten en de verpachter voor hooge belastingen van wa terschappen enz., maar de landhonger is mede oorzaak, dat de pachter genood zaakt wordt de pachtprijzen op te drijven om aan land te komen. De kapitaalkrachtige heeft in het land een solide belegging en ging mede in het openbaar verpachten, en nu is er in het burgerlijk wetboek wel een arti kel dat ontheffing verleent bij rampen van water- of hagelschade, doch in de huurcon tracten wordt dit vaak te niet gedaan, wat dan in het nadeel van den pachter is. Men mag dit den wetgever niet verwijten, maar men moet bij de pachters beginnen en daar voor moet men hebben een vak vereeniging Daarvoor zijn landbouw- en tuinbouwveree- nigingen niet geschikt. Daar zijn verpachter, eigen gebruiker en pachter aanwezig. Daar om moet er een bond van landpachters zijn. Zij wil een wettelijke regeling, met een pacht- coramissie, bestaande uit pachters en ver pachters elk evenveel, met een onpartijdigen voorzitter. Men moet het recht verkrijgen den pachter in het bezit te laten van het ge pachte. Dit kan opdrijven voorkomen. De verpachter moet mede aansprakelijk zijn bij natuurrampen, bij eventueel afstand 'doen. Vergoeding voor aangebrachte verbetering als noodmaatregel is noodig, directe pacht- commissie, om annuleering van de bestaan de contracten en opnieuw verpachting voor twee jaar. Voor den hypotheek-boer moet komen een staats-hypotheek met een rente van 2.64 daar er thans velen zijn die geen pacht kun nen betalen. Men moet aan gemeente en ker kelijke en andere besturen uitstel vragen en ook om 20 en 25% korting. Men moet met zijn armoede voor den dag komen. De pachtwet komt in de Tweede Kamer en er zul len veel amendementen ingediend worden door voor- en tegenstanders, doch het is mede aan de pachters om veel te laten gebeuren. (Applaus.) Er werd gelegenheid gegeven tot gedachten- wisseling. De heer Vde Geus zeide veel over de pachtwet te hebben nagedacht, maar hij dacht: de commissie komt niet. Voorheen was men vrij, maar nu kan men weer krijgen het zoogenaamde sleutelgeld, waar wij hier veei kleine huurders hebben die ook gedeeltelijk arbeider zijn. Spreker zeide, er moet vergoe ding zijn voor verbetering; maar als het nu verslechterd, wat dan? Het wordt een ambte naarswereld. De heer Rinzema antwoordde, dat de heer de Geus te weinig over de pacht wet heeft nagedacht. Wat voor Friesland noodig is ,is ook noodig voor andere plaat sen. Hoewel het, zeide spr., een groote ver andering zal geven, wensch ik de vrijheid waar de heer de Geus van spreekt liever niet, want dit is slavernij. Wanneer huurder en niet-huurder het niet eens zijn, treedt de com missie op, anders niet. De commissieleden zijn geen ambtenaren. Het zijn verpachters en pachters, en bij -slechte behandeling van het land kan dat ontnomen worden en kan schadevergoeding gevraagd worden in over leg met de commissie. Spr. zeide in deze crisis mceten de pachters zelf optreden. De heer W. Visser zeide voorstander te zijn van de pachtwet, daar de arbeiders op verhu ringen de concurrenten zijn van de pachters. Zij drijven de huurprijzen op, omdat zij een ak kertje willen en dit des avonds en des Zon dags bewerken. Het antwoord hierop is, dat met de pachtwet de arbeider zijn akkertje kan behouden en door een goed pachtstelsel kan de loonstandaard beter worden en zal de ar beider niet zoo belust op land zijn. De heer P. Hart had voor dezen avond zijn medewer king verleend, hoewel hij geen land heeft, om dat hij het noodig acht dat er een Vakvereeni- ging komt, daar de Tuinbouwvereeniging de West hier zich niet voor leent. Hij toonde dit met voorbeelden aan. De heer Rinzema deelde nog mede dat er in den bond geen plaats is voor politiek, dus is men neutraal. Hij vroeg de aanwezigen die een afdeeling willen oprich ten, hier te blijven voor een huishoudelijke ver gadering. De openbare vergadering werd hier op gesloten met dank aan spreker en aanwe zigen. Voor de huishoudelijke vergadering en be sprekingen gaven zich 19 leden op, zoodat een afdeeling gevormd is. Als bestuursleden werden gekozen de heeren S. Akerboom, voorzitter, Jn. Kooij, secretaris, Jn. Otto, penningmeester, D. C. Butter en C. Hartland, commissarissen. De ontmoetingen van Rieuwertje Brand, door Alie van Wijhe—Smeding, uitgave Nijgh en Van Ditmar's Uitgeversmaatschap pij te Rotterdam. Op het titelblad wordt reeds verkondigd, dat dit het boek is van Rieuwertje, die zoo graag vadertje God ontmoette en zoo dikwijls de duivel tegenkomt en als we het verhaal gaan lezen, wordt het ons al heel gauw dui delijk waarom de duivel zich zoo graag in Rieuwertjes nabijheid ophoudt. Want Rieu wertje is een zondaar, wiens ziel als het ware voor het grijpen ligt. Hij is in vroeger jaren een kloeke visscher geweest, die een goed stuk brood verdiende, maar hij heeft den smaak van genever en brandewijn beet gekregen en sindsdien drijft een duistere macht hem steeds weer naar de vierderangs kroeg van Woutjen, de dikke madam, die volle glaasjes schenkt zoolang zij weet, dat Rieuwertje nog geld in den zak heeft. Voor zijn gezin is Rieuwertje nu niets meer. Engel, zijn vrouw zorgt door wasschen en strijken voor de behoeften van het huis houden, Rikkert werkt op de Stavorensche boot en Leentje heeft een dienstje. Kako, de bleeke jongen, die met zijn been sleept en Koosje, het schuwe kind met de afgeieekende kleurwangetjes, worden door de moeder on derhouden en allen te samen zijn zij bondge- nooten in de verachting en verwaarloozing van den man en vader, die met zijn ver- armoeid hondje al blij mag zijn als hem een hapje eten gegund wordt. Maar Rieuwertje, hoe uiterlijk onbewogen hij ook zijn mag, is van binnen een mieren hoop vol wriemelende gedachten. Hij is niet slecht maar zwak en hij wil telkens weer het goede, maar dan maken de waandenkbeelden zich weer van hem meester en kijkt hij soms in den hemel, maar meestal in de hel, die in al zijn verschrikkingen voor een man als Rieuwertje geen geheimen meer heeft. Het eenige wat wij tegen dit boek hebben, is dat het weer te groot van opzet is en dat alles wat Rieuwertje denkt en ziet een te groote plaats vraagt. Het vereischt een bij zonder talent met die beschrijvingen te blij ven boeien, maar over het algemeen is de schrijfster er zeer zeker in geslaagd haar lezers een indruk te geven van de verschik kingen die een arm menschenkind als deze afgetakelde Enkhuizensche visscher onder vindt als de drankduivel het toetsenbord van zijn gedachten bespeelt. Om daaraan te ontvluchten ziet hij op alle mogelijke manieren weer wat geld bij elkaai te krijgen en dan dringt een onzichtbare macht hem weer naar de kroeg van Woutjen wier borrels verzachting en vergetelheid kun nen brengen. Vrouw en kindeïen bespotten hem openlijk en dan is Rieuwertje als een kind, dat in eer. donkere kamer alleen gelaten wordt en tever- geefsch naar een vertrouwde hand grijpt. Dan is hij als zijn hondje, deemoedig, klein en gehoorzaam, maar in hem smeult tcch altijd het vuur der opstandigheid, dat plotseling kan uitbreken en hem voor enkele uren de kracht geeft zijn omgeving te trot- seeren. Kako sterft en op zijn sterfbed grijpt de jongen voor het eerst sinds zijn prille jeugd weer de hand van zijn vader, die in stilte de gelofte doet, dat hij nu nooit meer zal drin ken. Ook Koosje ligt weldra levensgevaarlijk ziek, zij ijlt om een pop en een serviesje en de radelooze vader voelt plotseling de gouden ringetjes in zijn ooren, die hij nog zal kun nen verkoopen. Met twee gulden verlaat hij den goudsmidswinkel, tadhiï nog voor hij bij de speelgoedzaak is, duikt Aron, de woeke raar voor hem op en ontneemt hem zijn geld in ruil voor 'n zak aangespoelde kazen, waarmee Rieuwertje dadelijk handel wil drijven, maar die ten slotte hard en beschim meld blijken. Koosje sterft in afwachting van het speelgoed, dat niet is gekomen. „Moe ingeslapen lagen haar kleine dunne vlechtjes op de bleeke ooren en achter het blauw-witte voorhoofd leken schreiende ge dachten stil te staan cn onvervulde wen- schen. Een verschrikte plechtigheid heeft zich in haar kleine witte handen gedrongen, en in haar gezichtje met de genepen mond en de geloken oogen heeft de dood een stijf-toe- gevouwen geheim neergelegd". Als Koosje gestorven is laten Engel en Rikkert den ouden man alleen. Als hij thuis komt is er slechts het allernoodigste huis raad overgebleven en arm en eenzaam komt hij geholpen door medelijdende buurvrouwen den tijd aoor. Soms ziet hij vrouwtje Slof, de „spin", die haar zwarte kat op den schouder draagt en dan wijkt hij angstig terzijde, maar weldra bemerkt hij, aat de duivel hem loslaat. Hij drinkt niet meer, maar de gt- dachten malen nog door zijn hoofd. Rieu wertje leefi in een gedachtenwereld, hij ziet veel meer dan andere menschen, maar hij be gint in den hemel te kijken. Hij ziet zijn moeder, het ouwe minschje en hij ziet zijn beide kinderen, die met hem spreken alsof zij bij hem aan tafel zaten. Zij allen leven in een witte wereld waarin uit zonnestralen gouden tapijten worden geweven en waarin de heerlijke klanken van bovenaardsche mu ziek ruischen. Op den verjaardag van Engel brengt hij haar een bezoek, maar zij weigert bij hem te rug te keeren al blijkt de vrijwillige schei ding haar wat zachter gestemd te hebben. Ten slotte sterft Rieuwertje op zijn arm zalig bedje en terwijl hij met open oogen in den hemel kijkt waar allen die hem lief wa ren de handen naar hem uitstrekken, buigen een bedroefde vrouw en een bekeerde zoon zich schreiend over zijn bed. „In het donkere kamertje snikken een paar vale armoe-menschen en ge fluisteren: „Hij is dood". Maar Rieuwertje glimlacht en wendt zich af, een stralende gestalte nadert hem. „Rieuwertje", zegt een stem van witte mu ziek, en de Liefde-Zelf strekt zijn handen uit, „Rieuwertje En Rieuwertje valt neer op den gouden vloer, onder een poort-die-glimlacht. „Va dertje", stamelt hij, „Vadertje God". En een glans neemt hem op' en een glimlach omvat hem Zoo waren leven en sterven van Rieuwertje Brand, een man wiens ziel eens zoo zwart was, dat de duivel ze niet meer hebben wilde. En zooals in al harer werken treft ook in dit verhaal het beeldend vermogen van de begaafde schrijfster, die een stemming kan weergeven in enkele woorden zoo scherp en zoo raak als zelfs een uitvoerige beschrij ving niet zou kunnen geven. Ziehier hoe in Enkhuizen de morgen aan breekt: „De Lieve-Heer doet zijn hand wijd open... Daar is de morgen, stil en zonnig. Over de verweerde torens en de oude naden kende huizen valt een wonderbare glimlach heen, de straatjes leven, de zee schrikt wak ker". Rieuwertje is nog niet bekeerd. De poort van den hemel gaat wel eens even voor hem open, maar er wordt geen notitie van hem genomen. De drank heeft hem weer tot een wrak gemaakt. „Leeg is de lucht en leeg .s de aarde en leeg is ook de stad en Rieuwertje dwarrelt voort als een afgewaaid dor herfst blad. Wie... wie bin ik?" stamelt hij radeloos verbijsterd. Hij beziet zijn handen bij een waggelend licht, vuile handen met verschrik te vingers, die smeeken. Aan die vingers herkent hij zichzelf. „Vadertje God" kan hij nog mompelen. En de lieve Heer gaat rake lings langs hem heen het daagt.... Hij plukt de sterren van den hemel, een groot boeket van stille witte vlammen houdt Hij in Zijn hand en nog altijd weenen Zijn oogen" Zulke passages en er zijn er zeer vele zoo hebben dit boek tot een papieren ju weel gemaakt. Verloofd: JENNY GROOT en M. HEIJSELAAR. Alkmaar, Kooltuin C 15. Haarlem, Jansweg 19, 19 October 1930. N. E. WAAL L. C. WAAL— BIMMEL geven kennis van de geboorte van hun zoon HENDRIKUS JAN. Bergen, 17 Oct. 1930. Karei de Grootelaan.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3