Mummelt borat. Hutfird tw«s en dertigste Jaargang. Filmnieuws. ïoo ker, uw keel- HEERENBAAI Zaterdag I§ October Dagelijksch overzicht. Spr. eischte opheffing van het verbod van den rooden frontstrijdersbond en de anti-fas cistische jeugdorganisatie, die in weerwil van alle verboden zijn blijven bestaan. ten van de omringende huizen werden ver brijzeld. De schade bedraagt verscheidene honderdduizenden dollar. HEVIGE ONTPLOFFING TE LOS ANGELES. TANKSCHIP IN'ZEE IN BRAND rjyr - GERAAKT. Groote schade. GROOTE BELASTINGOVER SCHOTTEN IN FRANKRIJK. r BELANGRIJKE WERKEN IN ZAMBESI. ONGEVALLEN IN DE ENOELSCHE KOLENMIJNEN. VERKIEZÏNOEN OP 21 DECEMBER. WAPENS IN OOSTENRIJK 'W w/ GEVONDEN. 'W KAPHENGST WORDT UITGE LEVERD. Ho. 246 1930. HET DEBAT OVER EEN DUITSCHE REGEERINGSVERKLAR1NG. De joc.-dem. zullen de regeling voorloopig steunen. Het programma van actie der nat.-soc. Het debat over de Duitsche regeeringsver- ïclaring is, zooals verwacht mocht worden, zeer levendig geweest. Stormachtige toonee- len hebben zich herhaaldelijk voorgedaan, zoodat bijwijlen in de groote zaal een ge weldige herrie ontstond. De eerste spreker over het debat was de goc.:dem. afgevaardigde Müller—Franken. Zoodra deze net woord zou nemen, verlieten de nat.-soc. demonstratief de zaal, waarbij zij hoonende opmerkingen maakten. De heer Müller zette allereerst uiteen, dat de inge diende moties van wantrouwen eigenlijk overbodig waren, want de beslissing over vertrouwen of wantrouwen in de regeering zal vallen bij de derde lezing van het wets ontwerp inzake de schulddelging. Voorloopig zal de soc.-dem. fractie de regeering steu nen, omdat deze het zeer moeilijk heeft door de zware economische crisis. Zijn rede vervolgend, werd Müller al dus het Hbld. herhaaldelijk onthaald op interrupties van de zijde der nat.-soc., die hem voor de voeten wierpen, dat hij het ver drag van Versailles onderteekend heeft. Waarop Müller antwoordde dit te hebben gedaan op grond van een opdracht van het Duitsche volk. „Ik wensch u toe (tot de nat.- soc.) dat ge uw daden ook altijd zoo verant woorden kunt als ik die daar verantwoorden kan. (Bijval bij de soc. en het midden.) Een volkomen opheffing van de noodver ordening zou niet te verantwoorden zijn; eerst moet er iets voor in de plaats komen, daar anders ook de werkloozenverzekering verloren zou zijn. In de buitenlandsche politiek zijn wij het eens met den rijkskanselier. Hitier heeft in de buitenlandsche pers ook verklaard, dat een door hem geleid Duitschland aan alle verplichtingen nauwkeurig zou voldoen. Bij het afdrukken van zijn interviews in de „Völ- kische Beobachter" heeft hij echter dien zin weggelaten. (Hoort, hoort! ter linkerzijde.) Wij verwachten van de regeering een krachtig optreden tegen de kapitaalvlucht en dringen daartoe aan op scherpe toepassing van daaromtrent bestaande bepalingen. Wij verwachten met de regeering, dat de herstelbetalingen, in overeenstemming met den economischen noodtoestand van Duitsch- land, zullen worden verminderd. Zulk een ontwikkeling wordt echter niet bevorderd door parades van de Stahlhelm. (Levendig applaus bij de soc.-dem.) Na de rede van Müller kwam de nat.-soc afgevaardigde Strasser aan het woord. Deze las allereerst een program van actie van de nat.-soc. voor. Het doel der nat.-soc, is het behoud der natie. De nat.-soc. willen geen nieuwen oorlog, want zij weten, dat Europa en de wereld alleen dan weer gezond kunnen worden, wanneer de leidende oude cultuur volken weer gezond worden. De nat.-soc. schuwen echter den oorlog niet, wanneer hij DE TRIOMF DER LIEFDE. Cinema Ainericain. Het Rusland van het laatste jaar voor dt fevolutk: 1917. Nóg heerscht de dubbele adelaar, maar niet lang zal het duren of dj vlammen der revolutie zullen hem vernièti- gen en hem doen vervangen door het rood-* dundoek met hamer en sikkel. Het is in dien tijd dat Ivan Zamenefl (Warner Oland) in een kelder de revolutie predikt. Bij zoo'n gelegenheid worden de re volutionnairen door de kozakken overval len. De mooie en heel handige Lya (Lya de Putti) door Ivan als zijn geliefde bescohuwd, gelukt het te vluchten en ze komt daarbij te recht in de appartementen van prins Nicko las Karloff (Don Alvarado). Het niet geheel onvoorziene gevolg is, dat Lya op den knappen jongen verliefd wordt, welke liefde, het zij erkend, niet bij zonder door den prins op prijs wordt gc steld, zoo zelfs dat hij haar tenslotte op al iesbehalve galante wijze wegjaagt Maar de tijden keeren, het hongerend1, eeuwenlang geknechte volk grijpt naar de macht, Rusland's adel komt ten val, hun bloed wordt gestort, en van de torens van het Kremlin wappert de roode vlag. De re volutie is een feit. Zameneff is nu een mach tig man, die voor zijn genoegen aristocraten doodschiet. En Lya loopt in het costuum van officier van het Roode Leger rond, op zoek naar aristo's en niet het minst naar prins Nickolas. Heeft ze hem gevonden, dan komt hij na lang getreiterd te zijn, op de rij in de donkere kelder. Het slot? De titel zegt reeds genoeg. Lya doodt de weerzinwekkende Zameneff en tedt den prins met wien ze het land uit vlucht om met hem een gelukkige toekoms' tegemoet te gaan. Het is, naast Warner Oland en Don Al varado, vooral Lya de Putti die met haar Horigaarsch temperament deze Columbia fHm een krachtig leven inblaast. Daarbij een tot in de puntjes verzorgde regie die er mede voor zorgt, dat De Triomf der Liefde onder de talrijke andere films der Russische revolutie een heel goed figuur slaat. Het uitgebreide voorprogramma bestaa uit verschillende comedies, en wel een kost •chool en een Big-Boy productie, een Mutt en Jeff teekenfilm met talrijke origineele in vgllen, e.a. r' CABARET DE BLAUWE ENGEL, Geluidsfilm met Emil Jannines in de i v^. hoofdrol in het A. B. T. De groote Duitsche filmacteur Emil Jannings die momenteel een tournee door ons land maakt en persoonlijk als tooneelspeler in di verse atukkep optreedt, vervult de hoofdrol ia Pasop! Neem Wybert. Ter be scherming der slijmvliezen eo ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. het laatste middel zou zijn om de Duitsche zelfstandigheid en sociale vrijheid te herstel len. Zij willen geen confessioneele „Hetze" en geen vervolging der christelijke kerk. De dienaren van deze kerk moeten echter steeds bedenken, dat zij ook de vrijheid van de Duit sche natie moeten dienen. Wij moeten verlangen, aldus de nat.-soc., dat ook de andere mogendheden de plechtig bezworen verplichting tot ontwapen.ng na komen. Vóór alles wenschen wij het herstel van de Duitsche eer. Daarom eischen wij een revisie van de verdragen van Young tot Ver sailles. De saneering van de Duitsche financiën kan niet als voorwaarde voor de revisie be schouwd worden. Wanneer onze financiën eerst gesaneerd zijn, kunnen wij lang op de revisie der verdragen wachten. Het Duitsche volk wil werk, orde en brood. Afg. dr. Leber, soc.: En winkelruiten! Vroolijkheid.) Gij hebt misschien ruiten noodig om uw gelaat in te spiegelen. (Groote vroolijkheid.) Leber roept weer iets. Vice-voorz. Stoehr: Afg. Leber, ik verzoek u niet voortdurend uit te tarten. Vervolgens ging Strasser over tot de op merking, dat zijn partij het grootste wan trouwen koestert tegen het huidige kabinet. De leiding van dr. Curtius geeft niet het min ste bewijs van een Duitschen wil tot bevrij ding, evenmin als die van minister Gröner. Gröner zal, aldus spr., zijn actie voortzet ten in den geest van verraad (groote onrust in het midden; geroep om orde; de rijkskan selier staat op en verlaat na enkele seconden Strasser: De soc.-dem. steunen deze regee- de zaal.) ring uit angst voor het verlies van hun baantjes in Pruisen, want de heer Otto Braun is door Brüning bevreesd gemaakt als een gehypnotiseerd konijntje (vroolijkheid). Wij, nat.-soc., die thans de meerderheid van het volk aan onze zijde hebben, zullen alle macht in handen nemen, welke ons de democratische grondwet geeft. Ge moogt den Rijksdag ontbinden, zoo vaak ge wilt. Wij zullen dat toejuichen, want het volk is met ons. Het Duitsche volk is ontwaakt en den prijs betaalt gij! Aan het slot van de rede van Strasser stonden de nat.-soc. op en barsten, in de handen klappend, in stormachtig Heil !-ge- roep uit. Toen de communisten iets schreeuwden, riepen de nat.-soc. driemaal, met de hand in de hoogte: „Duitschland ontwaak!" Voorzitter Stoehr: Mij wordt medegedeeld, mijnheer Strasser, dat u den minister Gröner verweten hebt zijn eed te hebben gebroken. Strasser: Ik heb he mbeticht van landver raad. Voorzitter: Daarvoor moet ik u tot de or de roepen. Daarop trad als volgende spr. de comm. afg. Pieck op. De nat.-soc. en vele andere afg. en alle ministers verlaten de zaal. Afg. Torgler (comm.): Uittocht der kinde ren Israëls! Afg. Pieck noemde het teekenend, dat de regeering voor een communistisch spreker de geluidsfilm die thans in het A. B. T. wordt gegeven. En opnieuw schenkt hij de overtui ging dat hij een buitengewoon sterk speler is, die van elke rol iets aparts maakt. Hoe ver zorgd tot in alle details, is eerst zijn optreden als professor Rath, de strenge leeraar aan het Gymnasium. Zijn stipt op tijd naar school gaan, zijn optreden tegenover de leerlingen alles is iel, maar beheerscht. Dan komt het noodlottige moment, dat hij de foto van Lola- Lola. de attractie van het cabaret De Blauwe Engel, bij zijn leerlingen ontdekt. Hij zal de jongens ook daar achterna rijden, maar natuur lijk komt hij ook met Lola in contact en de professor, in deze materie een kind, valt al spoedig als slachtoffer van Lola. Als de gym nasiasten dit merken, is lesgeven natuurlijk weldra onmogelijk. En dan vervalt de groote geleerde steeds meer en zinkt al dieper in de omgeving van Lola en haar trawanten. Als een clown, waar ieder de spot mee steekt, eindigt hij en dan ziet hij hoe Lola hem bedriegt. In zijn laatste wanhoop weet hij zich nog naar de gymnasium-klas te sleepen, waar hij voor de klasse den dood vindt. De ondergang van een groot man, volledig en onder den fu- nesten invloed van een Lola. Hoe Emil Jannings zoo'n verwording uit beeldt, behoeft feitelijk geen nadere toelich ting. In dit genre is hij grootsch. Maar naast hem dient in deze film onmiddellijk genoemd Mariene Dietrich, die als Lola zeker het beste uit haar filmloopbaan heeft gegeven. Geraffi □eerd en onmeedoogend. Hoort haar slechts met rauwe stem zingen het bekend geworden „Ich bin von Kopf zun Fusz auf Liebe einge- stellt" (In de revue door Fientje de la Mar in ons land geïmiteerd). Kurt Gerron als de goo chelaar en zoovele anderen (leerlingen en ca- baretgasten) passen geheel in dit milieu. Het geluid was ook nu weer met het beeld goed in overeenstemming. Een mooi wereldnieuws, natuuropname van Kreuznach en een vermakelijke komische twee- acter van een onverstoorbare Don Juan voltooi den het uitgebreide programma. Maar de nieuwe creatie van Emil Jannings moet men gaan zien. EEN SCHITTERENDE NATUURFILM IN VICTORIA THEATER. De witte hel van Piz Palü Een film met een zóó mooie weergave van een woest berglandschap waar de eeuwige sneeuw de toppen siert en blijft sieren, on danks stormen of zonneschijn, is er nog niet eerder geweest. Wij hebben er gister reeds een en ander over meegedeeld en nu wij de film gisteravond hebben gezien, meenen wi; ieder die weieens het berglandschap betrac le mogen opwekken thans naar Victoria theater te gaan, want zóó heeft hij het waar schijnlijk niet gezien; en wie zijn reisjes niet zoover heeft uitgestrekt zal zich. na De witje op de vlucht staat, terwijl zij den nat.-soc. aandachtig heeft aangehoord. Voorts eischte hij opheffing der betalin gen uit bet plan-Young. Afg. Joos (Centrum) verklaarde, dat zijn fractie de regeeringsverklaring goedkeurt. Een opheffing der noodverordening zou on-. verantwoordelijk zijn. Onder de huidige cri-* sis lijdeq alle landen en het is absurd de crisis in Duitschland aan fouten der regee ring of de herstellasten toe te schrijven. Slechts internationale samenwerking kan redding brengen. Bij het streven naar daling, der prijzen moet event. niet voor dwangmaat regelen worden teruggeschrikt. Men kan de oonen op dezelfde hoogte houden, ale re geering en parlement daartoe samenwerken. De korting op de salarissen der ambtenaren moet trapsgewijze geschieden. Spr wendde zich vervolgens tegen rechts, „de 225 absolute neen-zeggers". die zeggen te strijden tegen het marxisme en het uiterste marxisme bevorderen. Met geschreeuw tegen. Versailles komt men niet verder. De politiek begint, waar Strasser ophoudt. Afg. Oberfohhren (D.-nat.) oefende vervol-* gens critiek op de politiek der regeering-' Brüning. Afg. Dingeldey (D.V.P.) pleitte tegen eventueele wijziging der noodverordening, nam Gröner in bescherming tegen de aan vallen van rechts en betuigde zijn instem ming met de politiek der regeering. Ook de afg. Weber (Staatspartij) en Leiciit (B.V.P.) voerden nog het woord en tegen het einde der zitting vielen nog enkele scherpe en heftige woorden, waarbij afg. Leber (soc - dem.) van de zitting werd uitgesloten. De zitting werd hierna verdaagd tot he denochtend 11 uur. Etn mot<e namens de regeeringspartijen. In politieke kringen verluidt, dat in den loop van de zitting van heden namens de re- geeringspartijen een motie zal worden in gediend, volgens dewelke alle ingediende moties van wantrouwen zullen worden ver worpen en overgegaan zal worden tot de ver dere afwerking der agenda. In regeringskringen verwacht men voor deze motie een meerderheid van 20 tot 30 stemmen. Het wetsontwerp inzake de amortisatie door de commissie aangenomen. De Begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft gisteravond, met 12 stemmen tegen, het wetsontwerp tot amortisatie aangenomen. Tegen gestemd werd door de nat.-soc Duitsch-nationalen en communisten. Tevoren was er door dr. Dietrich, den Rijksminister van Financiën op gewezen, dat er groote ver schillen bestaan tusschen de cijfers der re geering en die welke door afgevaardigde dr. Bang zijn verstrekt. Dr. Dietrich wees er met nadruk op, dat de regeering er niet aan denkt eenig monopolie uit te reiken. Hierna werd de zitting verdaagd. Een dynamietaanslag. 33 gewonden. In een woonhuis in de industriewijk van Los Angeles heeft een hevige gasexplosie plaats gehad, tengevolge waarvan 33 perso nen gewond werden. De explosie kon ver in den omtrek worden waargenomen. Alle rui- hel van Piz Palü gezien te hebben, 'n betere voorstelling kunnen maken van het gebergte met zijn woeste en verwoestende schoonheid. De Piz Palü, de bleeke berg, is in deze film eigenlijk de speler van de hoofdrol; hij vernietigt de menschen, die het durven wa gen als veroveraars zijn top të beklimmen. Beklemmend is het, te zien hoe eenige nietige menschen tegen zijn wanden opkruipen, ge wapend met bijl en houweel en touwen, wan neer zij zich aan elkaar vastbinden, om steun te hebben tegen de kracht van de sneeuwstormen of bij het afbrokkelen van de vcrraderrlijke bergwanden. Laten we, na wat wij gister opnamen, thans niet meer van dit meesterwerk van filmkunst zeggen dan alleen dit: een rolpren* als deze, met zóó schoone weergave van neerstortende gletschers, van nevel en zonne schijn op de tergen, en dan met zulk een spel in het onherbergzame bergland verdient door velen gezien te worden. Aan het hoofdnummer gaat vooraf een journaal met o.a. mooie opnamen in het oer woud (groet wild), wieier- en zwemwedstrij den en voorbeelden van training van New- Yorksche politieagenten voor eventueele vechtpartijen met de duistere elementen der onderwereld; voorts nog een vermakelijke twee-ader met de bekenden Stan Laurel er. Oliver Hardy en nog een kleine geluidfilm, waarin de zangeres Maria Kurenko optreedt CINEMA EN THEATER. Nu Emil Jannings in ons land is geeft C. en Th. deze week van hem het nieuwste por tret, vervolgens zien wij hem nog in zijn nieuwste film „Lieveling der goden" (met Truus van Aalten). De andere filmafbeel dingen aijn van Dynamiet en van Dreyfus, de banneling van het Duivelseiland. Guus Betlem Jr. vertelt van de teekenares Willy Schermelé. Van haar hand zijn er bij gevoegd 'n teekening van Greta Garbo en een caricatuur van Wiesje Bouwmeester. Willem v. d. Vee." gaat jubileeren; van hem een fraai portret en groote portretten van Betty Bird en Willy Forts, en op den omslag een van Charlotte Susa in „Nachtvogels Verder nog allerlei andere dingen. Een aar dig liedje „Het Weverken" is van Daan Nieuwenhuyzen op 'n tekst van Chr. Vol- kamp. COMITÉ TOT HET HOUDEN VAN FILMAVONDEN. In de dancing van de Harmonie is gister avond de eerste filmavond gehouden van het onlangs hier ter stede opgerichte comité tot het houden van filmavonden. Zooals kort geleden in dit blad uitvoerig ge meld werd, is dit comité samengesteld uit ver schillende plaatselijke afdeelingen van de jon- gerea-ofganisaties en is het doel dezer orgao'- fing brieksgebouw heeft plaats gehad. ,De politie is van meening, dat er geen gas ontploffing heeft plaats gehad, doch dat er sprake ïs^an een.dynamietaanslag door on treden" arbeiders. Het tankschip „Elkhound" is met een la ding van 400 Benzol in zee in brand gevlo gen. Daar het vuur in de machinekamer niet gebluscht kon worden, verliet de bemanning het schip. Zij blijven in de nabijheid totdat het schip uitgebrand is. De schade is zeer groot, In de eerste zes maanden van het loopende .belastingjaar is, naar berekend wordt een overschot op de belastingen van 600 millioen francs op een totale ontvangst van 22.007 millioen francs. Alleen voor de maand Sep tember bedraagt het overschot 192 millioen francs. Gisteren zijn te Londen de contracten ge- teekend voor den bouw van een brug over de Zamtesi rivier en een spoorlijn van ongeveer 25 mijlen lengte aan den Zuidelijken oever van de rivier ter verbinding van de bestaande lijnen van den Transzambesi spoorweg. Het contract zal worden uitgevoerd door Cleveland Ingineering company. De geza menlijke werken zullen 1.434.000 kosten Verwacht wordt, dat met de uitvoering ten minste drie jaren zullen gemoeid zijn. In een schacht van een mijn bij Sheffield, vie en ten gevolge van de instorting van een stelling eenige arbeiders 14 M. omlaag. Een man werd gedood, zes anderen zwaar ge wond, terwijl de overigen lichtere kwetsuren opliepen. In Schotland werden bij het instorten van een mijnschacht twee arbeiders zwaar ge wond. s Naar verluidt, heeft het Spaansche kabinet met algemeene stemmen besloten het parle ment zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, waartoe de v«*iezingen werden vastgesteld op 21 December a.s. Te Weenen is in de localiteiten van den republikeinschen Schutzbund de zoog. „Sim- melinger Barakken", gisteren een huiszoe king gedaan, waarbij 2 geweren, 2 revolvers, jM geweerpatronen, 700 revolverpatronen, 1 oO bajonetten en 25 ploertendooders gevon den werden. Deze wapens zijn door de politie in beslag genomen. De staatsrechterlijke afdeeling van den Zwïtserschen Bondsraad heeft, volgens be richten in de Berlijnsche bladen uit Lausanne gisteren het verzoek van Pruisen ingewilligd omdenjej^gano in arrest verkeerden Duit- satie het vertoonen van films van artistieke en documentaire waarde en dat wel tegen een zoodanig entree, dat vrijwel iedereen kennis zal kunnen nemen van een zeer belangrijke kunstuiting van onzen tijd. Men wenscht hier te gaan in de richting van hen, die de film niet uitsluitend uit een oog punt van amusement beschouwen, maar die uit de film de persoonlijke opvattingen van haar schepper wil leeren kennen, die onder den in druk van zijn inspiratie willen komen zooals men den indruk ondergaan kan van een schil derij waarin de schilder rechtstreeks tot het hart van den beschouwer spreekt, In Nederland hebben mannen als Ivens, Fran ken en Laan zich op dit gebied verdienstelijk gemaakt, maar vooral uit Rusland zijn in dit genre merkwaardige films uitgekomen. Voor de eerste maal werden thans geprojec teerd de film Zvenygora het lied van den ar beid van Dovsjenski en Jardin du Luxem- bourg, het eerste een treffend geheel van den menschelijken arbeid in al zijn verschillende vormen, hetzij Op het land, hetzij in de werk plaats en het tweede, een werk van Franken dat voornamelijk in de kinderscénes interessant is. De heer R. Boeke had zich bereid verklaard deze films bij het publiek in te leiden. De zaal was goed gevuld met belangstellen den uit alle maatschappelijke kringen, waarvan de jeugd evenwel het grootste percentage uit maakte. Mej. de Boer, voorzitster van de afdeeling van de Vrijz. Christ. Jeugdcentrale opende en wees daarbij op de beteekenis van de thans begonnen filmavonden. Daarna hield de heer Boeke een inleiding, waarin hij deed uitkomen in welk opzicht men door het brengen van een bepaalde soort films wenscht af te wijken van den sleur dat men slechts naar een bioscoop gaat om er eenige uren van dikwijls allesbehal ve hoogstaand vermaak door te brengen. Hier wil men een beeld geven van de natuur, van den arbeid, van velerlei andere dingen die waard zijn afzonderlijk belicht te worden. Ve lerlei bioscoopdirecteuren leveren zelf de cri tiek op wat zij vertoonen en de couranten die daaraan verdienen kunnen, werken dit maar al te vaak in de hand. Het gevolg is, dat vele menschen na hun dagtaak een filmproduct zien dat geen bevrediging brengt, omdat het geen schoon geheel is en dat dus inplaats van den mensch te verrijken hem rusteloos en onbevre digd maakt. Hierna werden de zoogenaamde betere films vertoond en begon men met de Jardin du Luxembourg. De film gaf een overzicht van het park, bracht aardige tooneeltjes in beeld, maar gaf ini haar tegenstrijdigheden toch dikwijls een indruk die nset geheel kon bevredigen. Een Parijsche cocotte, die zich poedert aan den voet van een artistiek beeld en een vage- bopu, uie aan de voeten van een mooie vrou^ ECHTE FRIESCHE - -SOctperons schen ontjerdaan Kaphengst uit te leveren. Kaphengsts verweer, dat de*uitlevering on rechtmatig was, werd afgewezen. Aan de uitlevering werd echter de voor waarde verbonden, dat Kaphengst niet zal worden bestraft op grond van par. 8 van den Duitschen springstofwet, aangezien de daar onder vallende daden volgens Zwitsersch oordeel niet strafbaar zijn. DE VERDWIJNING VAN KOETJEPOW. Een tegenspraak van de Sovjet legatie te Parijs. Volgens de jongste lezing van Boertzew, de bekende Russische publicist, zou een zekere Andrej Fichner, laatstelijk „geheim resident" van de G.P.Oe. in W.-Europa, heb ben bekend, dat hij, met behulp van drie an dere personen, generaal Koetjepow ontvoerd had. Naar aanleiding hiervan publiceert het gezantschap van de Sovjet-Unie te Parijs een verklaring, welke zegt, dat Fichner tot De- cerober 1929 redacteur was bij de sectie Oosfzeelanden van het commissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou en dat hij sedert als eerste secretaris belast is met de zaken der delegatie van de Sovjet-unie te Kaunas, in Lithauen. Van dien tijd af heeft Fichner zonder onderbreking te Kaunas ver toefd en op het oogenblik brengt hij zijn vacantie in Rusland door. Boertzew die, zooals men weet, door de Fransche justitie aan een verhoor is onder worpen, legt er den nadruk op dat hij slechts verklaard heeft, niet dat Fichner zelf Koetje pow ontvoerd heeft, doch dat hij heeft mede gewerkt aan de ontvoering. Boertzew heeft verder medegedeeld, dat hij de komende week nadere verklaringen zou publiceeren omtrent de ontvoering. Te Parijs neemt men intusschen aan, dat Boertzew het slachtoffer is geworden van een grap van iemand, die zich heeft uitgegeven voor Fichner, en dat deze grap zou zijn uit gehaald door de Ogpoe om Boertzew be lachelijk te maken. DUBBELE KINDERMOORD IN KOPENHAGEN. Men meldt uit •Koj>enhagen aan de N. R. Crt.: Een afgrijselijk drama heeft zich hier af gespeeld, waarbij twee jongetjes in den leef tijd van 3 en 114 jaar het slachtoffer werden. De moeder der kinderen was wegens de ruwe •behandeling door haar man genoodzaakt met hare kinderen plotseling het huis te ver laten, en had al haar hebben en houden achter moeten laten. Met den sleutel, dien zij 'behouden had, verschafte zij zich toch tel kens toegang tot de woning, waar haar man nog woonde, om een en ander te halen. Dit deed zij gisteren weer, doch terwijl zij even naar den zolder moest en haar kinderen bij de buren had gelaten, kwam haar man thuis, die de kinderen wilde zien. De buurvrouw zag hier geen kwaad in en liet de kinderen bij den vader binnen. Toen na verloop van tijd de moeder beneden kwam, speurde zij onraad, omdat zij niets in haar woning hoorde en meende, dat de vader beide kirt- deren had meegenomen. Zij liep de straat op, en wendde zich tot een agent, met wien zij naar haar woning wilde terugkeeren, doch op den hoek van een straat zagen zij haar man, die op de vraag: waar zijn de kinderen? -■ -i wenfiguur slaapt, geven meer een indruk van galgenhumor dan van kunstzin. Fraai waren evenwel de mooie lanen en men kreeg wel den indruk van de beteekenis van dit fraaie park. Het lied van den arbeid speelt in de Oekraïne en geeft een beeld van het Russische leven. Dat Rusland een gebied is waar voortdurend geschoten en gevochten wordt, hebben de toe schouwers ook uit deze film wel kunnen be grijpen en er was menig tooneeltje, dat in al zijn tragiek de lachlust van de jeugdige toe schouwers opwekte en daazom wellicht beter niet vertoond had kunnen worden. Na de pauze werden nog een sportfilm en een Charlie-Chaplin-film vectoond. De sport prestaties van H. F. C. werden ook hier ge waardeerd en de regisseur van dit kunstpro duct heeft begrepen, dat hij zijn toeschouwers niet alleen op de gebeurtenissen op het veld maar ook op het leven „achter de schermen moest onthalen. De Charlie Chaplin-film gaf een voorUiurende vechtpartij te bewonderen, waarin op groot, scheepsche wijze met revolvers en gummistok ken gewerkt-werd tot groot vermaak van ds jeugdige kunstliefhebbers die naar de Harmonis waren getogen om eens iets beters te zien dan de gewone theaters kunnen bieden. „Goed zoo!" schreeuwde een jeugdige enthousiast van de voorste rij, toen de filmheid bijna vermoord werd en hij gaf daarmede tenminste blijk, dat hij zich volkomen in de gebeurtenissen kon in leven. Het bar-leven werd in al zijn verschrikkin gen op het doek gebracht. Demi-mondaines, die kroegsujetten tot drinken aansporen en met volslagen dronken typen trachten te dansen, lijken ons nu juist niet de meest gewenschte filmsterretjes die de jeugd ais „iets beters dan in de gewone theaters" vertoond moeten wor den. Tusschen twee haakjes, is voor deze film avonden, waar zoovele jeugdige bezoekers ver schijnen, geen leeftijdsgrens van toepassing? De heer Boeke sprak na afloop een slot woord en wees er daarbij op, dat men vooral dezen eersten avond nog als een proef moet beschouwen. Wij betwijfelen of het oprichten van een der gelijke filmorganisatie hier ter stede werkelijk noodig en nuttig is. Het voorprogramma va» vele theaters brengt tegenwoordig zeer fraaie opnamen van de mooiste streken der wereld eo onder de zoogenaamde komische films zijn er zeker talrijke, die in opvoedkundig en kunst zinnig opzicht niet onderdoen voor wat gfstei - avond in de Harmonie vertoond werd. Inmiddels zullen wij met belangstelling af wachten wat uit deze filmavonden nog zal voortkomen en maar hopen, dat dez« avond den organisatoren duidelijk gemaakt heeft wat er voortaan oog verbeterd, kan W* den. v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9