DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dl.SCHICHT OVER DE ECONOMISCHE WERELDCRISIS. No. 247 MAANDAG 20 OCTOBER 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland DEPOLITIEKETOESTAND IN DUITSCHLAND. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 3.25, bij groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER <4 ZOON, Voordam C 9, post giro 37960. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE RIJKSDAGDEBATTEN. Al weer rumoerige zittingen. Eeitige voorstellen aangenomen. De vorige week Maandag is de Duitsche Rijksdag begonnen met geschreeuw en ge krakeel en hij heeft kans gezien, die herrie de geheele week vol te houden tot Zaterdag avond toe. Toen kregen de heeren gelegenheid om uit te rusten en op krachten te komen, teneinde weer opnieuw te kunnen beginnen, als de rijksdag terug komt, wat echter pas op 3 December zal zijn. Het belangrijkste punt, dat Zaterdagavond aan de orde was, was de Duitsch-Finsche handelsovereenkomst, een onderwerp, dat ook al in den ouden Rijksdag op de agenda heeft gestaan. Het uit-eindelijk resultaat van de bijwijlen zeer heftige debotten was, dat dit handelsverdrag met de stemmen van socialisten en communisten tegen werd aan genomen. Intusschen hebben de bezoekers op de tri bune hartstochtelijke conflicten kunnen bij wonen, zoo schrijft de Berlijnsche correspon dent van het Hbld., conflicten van een heftig heid, gelijk de Rijksdag ze zelden beleefd heeft. In hooge mate belangwekkend was reeds de botsing geweest tusschen de nat. socialisten en de vertegenwoordigers van de roomche clerus, naar aanleiding van de be kende besluiten van den bisschop van Mainz, die voor zijn gebied het lidmaatschap van de nationaal-socialistische arbeiderspartij voor roomsch-katholieken verboden heeft. De nat.- soc. sprekers waren onverstandig genoeg provoceerend op te treden en den katholieken priester, dr. Brauns, die over dit thema ge sproken had, te voorspellen dat de katholieke jeugd in Duitschland. dank zij zulke verbo den, uit de kerk zal treden om de Hitlerbewe- ging te volgen. Het vermelden van het bis schoppelijk verbod werd bovendien door de heele Hitler-fractie met het aanhoudend ge schreeuw van „foei" in het openbaar gegispt en deze indruk bleef, ondanks de zwakke po ging van de nationaal-socialisten om aan net einde van de zitting nog eenigszins terug te krabbelen. Nog heftiger was het conflict tusschen de D.-nationale sprekers Schmidt Hannover en Von Oldenburg eenerzijds, en den Rijks weerminister aan den anderen kant. De heer Schmidt, een oud beroepskapitein, had de jonge officieren verdedigd, die onlangs in Leipzig tot vestingstraffen veroordeeld zijn, en verklaarde dat tegenwoordig de eed op vaandel en grondwet, dus op iets abstracts, wordt afgelegd en geen waarde meer heeft. De vijfenzeventig-jarige historische figuur van den „altene Januschauer" Von Olaeri- burg, die beroemd is geworden door zijn uit lating vóór den oorlog, dat men het parle ment met behulp van „een luitenant en tien man" naar huis moest sturen, werd daarop de eigenlijke sensatie van Zaterdag. In een hartstochtelijke rede, die als een stem uit het grijs verleden klonk, verdedigde kamerheer Von Oldenburg onder gelach der Marxisten het keizerlijke leger en de vroegere discipline en bovendien de uitlatingen van Schmidt- Hannover, waarna de rechterzijde hem een minutenlange ovatie bracht. De Rijkskanselier zelf, reserve-officier uit den wereldoorlog, verdedigde daarop den rijksweerminister op een zeer opgewonden en voor deze anders zoo koele persoonlijkheid volkomen onverwacht heftige wijze. Bleek van woede verklaarde de Rijkskanselier onder ai- gemeene opwinding, de uitlatingen van de afgevaardigden Schmidt en Von Oldenburg voor een „Verunglimpfung und Herabset- zung des Fahneneides". Ook na de pogingen der beide afgevaardigden, zich nog te verde digen, nam de Rijkskanselier van zijn heftige woorden niet het minste terug. Het stamp volle huis verkeerde tijdens deze debatten in begrijpelijke opwinding, welke nog tijdens de eindstemmingen voortduurde. De regeering heeft onderwijl heel wat te verduren gehad. Zaterdagmiddag te 12 uur waren reeds twaalf moties van wantrouwen in den Rijksdag ingediend waarvan sommige tegen het geheele kabinet en andere tegen be paalde ministers. Een voorstel werd toege daan, om alle moties van wantrouwen ter zijde te leggen en over te gaan tot de orde van den dag. Zoowaar werd dit voorstel aan genomen met 318 stemmen tegen 236 en één onthouding! Verder heeft de Rijksdag de amnestie-voor stellen van de regeering met 395 tegen 147 stemmen aangenomen, terwijl tenslotte goed keuring gehedit werd aan de door het senio ren-convent voorgestelde salariskortingen, die op 1 Nov. van kracht zullen worden. En nu zullen we maar afwachten, wat de volgende Rijksdag zal brengen. Fransche persstemmen over de Rijksdagstemming. De Fransche bladen geven algemeen com- Bientaar op den uitslag van de stemming in den Rijksdag. De bladen wijzen er met nadruk op, dat Rijkskanselier Bruening zijn meerderheid sléchts te danken heeft aan de soc.-democra- ten en dat hij in de toekomst vele beloften zal moeten nakomen, om de regeering in leven te houden. De „Matin" spreekt van een toevallige meerderheid, die tot stand is gekomen ten koste van het centrum. Het nationaal-socia listische gevaar dwingt de sociaal-democra ten tot groote offers, weike zij onder normale omstandigheden nooit zou hebben gebracht De „Petit Parisien" is de meening toege daan, dat de regeering heeft geprofiteerd van de fouten, die door de oppositie tijdens de eer ste Rijksdagzitting zijn gemaakt. De „Quotidien" ziet in het resultaat der stemming het bewijs, dat de Rijksdag de be langen van het Duitsche Volk en den vrede heeft gesteld boven de partijtegenstellingen De „Ere Nouvelle", het orgaan van Her- riot, waarschuwt voor een overdreven op timisme. Er zijn, volgens het blad, nog groote moeilijkheden te overwinnen. „Paris Midi" verklaart, dat het resultaat der stemming de positie van het kabinet in het buitenland versterkt. Nationaalsocialisten contra communisten. Te Bernau bij Berlijn is een aantal com munisten, die in een herberg een vergadering hadden gehouden, na afloop slaags geraakt met een troep nat.-soc., die juist in gesloten gelederen door de straten marcheerde. In totaal werden 8 communisten ernstig ge wond; onder hen bevindt zich ook een vrouw. De nat.-soc. werden in arrest gesteld. Vergaderingen en optochten verboden. De Regeeringspresident van Keulen heeft voor de stad Keulen, het district van dien naam en het district Mühlheim op grond van art. 123 lid 1 der Rijksgrondwet, vergaderin gen en optochten onder den blooten hemel verboden. De omvang der kapitaalvlucht. Naar aanleiding van de ramingen van Zwitsersche zijde over Duitsche kapitaal- vlucht naar Zwitserland, welke op Zw. fr. 3 milliard wordt becijferd, deelt de B. B. C. mede, dat naar schattingen van betrouwbare Duitsche zijde het bedrag slechts ca. 1/10 zal zijn, daar de Rijksbank in de laatste 4 weken rond M. 1 milliard aan deviezen heeft moeten afgeven, waarvan slechts een deel voor de kapitaalvlucht, daar ook veel bui- tenlandsche credieten zijn opgezegd en bui- tenlandsch markentegoed teruggetrokken is. Buiten het onbeduidende aanbod van devie zen uit de handels- en betalingsbalans is de Rijksbank de eenige deviezenbron. Schacht bij Stimson. De vroegere Duitsche Rijksbankpresident Dr. Schacht heeft een langdurig onderhoud gehad met den Amerikaanschen Staatsse cretaris Stimson in tegenwoordigheid van den Duitschen zaakgelastigde te Washington Kiep. Na afloop van dit onderhoud werd Dr. Schacht door de pers vertegenwoordigers bestormd, die hem aller lei vragen stelden over den toestand in Duitschland. Dr. Schacht verklaarde, dat het Duitsche Rijk in staat zal blijken de binnen- en bui- tenlandsche moeilijkheden uit den weg te rui men. De „Herald Tribune" publiceert een arti kei van den voormaligen Duitschen Rijks bankpresident, dr. Schacht, over de oorzaak- van de huidige economische wereldcrisis en de maatregelen, die genomen moeten wor den tot opheffing daarvan. Schacht verklaart in dit artikel, dat de wereldcrisis in den han del geen gewoon verschijnsel is, doch dat de oorzaken gezocht moeten worden in de ver anderingen, die de structuur der economi sche wereldcondities door den oorlog en in den na-oorlogstijd heeft ondergaan. De fei telijke oorzaken van dezen voorbeeldloozen toestand liggen in de politiek der hooge pro tectie. De uitbreiding van nationale indus trieën in de nieuwgeschapen landen van Oost- Europa, de afzijdigheid van Rusland in dea wereldhandel, zoowel als die van Indië eu Egypte en de andere Aziatische landen, en voor alles het hoogst verontrustend repara tieprobleem, evenals de onophoudelijke stoor nissen op de internationale geldmarkt door lichtzinnige leeningen zijn de verdere oor zaken. In lijnrechte tegenstelling met Hoover is dr. Schacht ervan overtuigd, dat Amerika zijn eigen crisis alleen kan overwinnen door nauwe samenwerking met de rest van de we reld. De oplossing van het probleem der wereldcrisis in den handel moet volgens dr. Schacht komen van een vergrooting der koopkracht. Nog niet voor het wereldverkeer geopende landen moeten voor de uitbreiding van den wereldhandel tot ontwikkeling wen den gebracht. De noodzakelijke internationale aaneenslui ting kan gewaarborgd worden door een eco nomische organisatie, samengesteld uit ban kiers en industrieelen. Deze organisatie moet sterk genoeg zijn om het vertrouwen te win nen van het publiek, dat beleggingskapita len ter beschikking stelt. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Amerikaansche kruiser naar de Braziliaansche havens. Naar staatssecretaris Stimson mededeelt heeft de kruiser „Pensacola" bevel gekre gen, alle havens aan de Braziliaansche kust tot Pernambuco en tot Bahia binnen te loo- pen, ook de havens, die zich in het bezit der revolutionnairen bevinden. De commandant van den kruiser heeft de opdracht gekregen in alle havens met de Amerikaansche consuls den toestand te be spreken. Indien het noodig mocht blijken dient de kruiser alle in de Braziliaansche ha vens gevestigde Amerikanen aan boord te nemen. Er wordt evenwel hier tegelijkertijd ver klaard, dat tot dusver nog geen verzoeken om hulp zijn ingekomen. Uitdagende mededeeling der opstandelingen. Naar de Associated Press uit Porto Ale- gre meldt heeft generaal Costa, de leider der revolutionnairen, in een Boodschap aan de Braziliaansche bevolking verklaard, dat hij de centrale regeering een beeld van de beteekenis en de sterkte der opstandige bewe ging wil geven opdat verder bloedvergieten vermeden wordt. Hij beweert dat de federale uoepen zich in de gevechten, die in den laat- sten tijd zijn geleverd volkomen gedemora liseerd en afkeerig van strijd hebben ge- toand. Zij hebben zich ten deele overgegeven of zijn op de vlucht gegaan alvorens het tot ernstigen strijd had kunnen komen. Costa noodigt de minister van oorlog der Bondsregeering uit vliegtuigen ter bezichti ging van de spoorlijn van Itararé te sturen De vliegtuigen, welken ij een veilig geleide belooft, zouden in Ponta Crossa en Castro landen om zich van de ontzaglijke hulpmid delen der revolutionnairen te overtuigen. Een verklaring van den aarts bisschop ove. den opstand. De laatste politietroepen der bondsregee ring in den staat Santa Catharina hebben zich te Sterval overgegeven. De aartsbisschop seinde aan den Heiligen Stoel, dat de revolutie niet van communisti- schen aard is, doch wel een politiek karakter heeft, en dat zij in de meeste steden zegeviert Het veertiende regiment jagers heeft zich bij de revolutie aangesloten. De revolntionnairen de baas in twaalf staten. Collos, vertegenwoordiger der Brazili aansche revolutionnairen, verklaarde dat de opstandelingen revolutie maken tot het ver krijgen van een normale wetgeving. Zij zijn de baas in twaalf staten en beschikken over het grootste deel der douanen, banken, spoorwegen en bronnen des lands. De van de bestaande regeering is onvermijdelijk we gens gebrek aan middelen. De regeering is nog slechts meester van Rio de Janeiro, Sao Paolo en Amazones. De revolutionnairen er kennen alleen de schulden vóór 3 October aangegaan. Een verklaring van den presi dent der republiek. De Braziliaansche president verklaart, dat de bondsregeering den opstand zal weten te onderdrukken. De revolutionnairen hebben wel eenige staten bezet, doch dit biedt hun niet veel voordeel, daar deze staten ver uit elkaar liggen. Het plan der opstandelingen om in alle staten tegelijkertijd een revolutie te doen uitbreken, is, volgens den president, mislukt. Revolntionnairen en regeerings- troepen melden successen. Behalve met hun legers blijven de met el kaar in conflict zijnde partijen in Brazilië el kaar ook met overwinningsberichten bestrij den. De „Ass. Press" meldt thans uit Porto Alegre dat het hoofdkwartier der revolution nairen mededeelt, dat het algemeen offensief tegen de Bondstroepen in den staat Sao Paulo is ingezet. Anderzijds deelt volgens Reuter een re- geeringscommuniqué mede dat de slag bij bij Iteraré een volledige overwinning voorde federale troepen is geweest. Nochtans wer den aan beide zijden zware verliezen gele den. De bondstroepen namen 300 man ge vangen. De Braziliaansche legatie in Den Haag deelt onderstaand telegram mede, dat zij Za terdag van haar regeering heeft ontvangen „RIO DE JANEIRO, 18 Oct. Gisteren, 17 October, hebben de regeeringstroepen dé volgende plaatsen bezet: Muzambinko, Bom Successo, Monte Santo, Tronqueiras. Inval len in den staat Espirito Santo en den staat Goyaz werden afgeslagen. De toestand in Parana en Santa Catharina is onveranderd. Cojonel Horacio Mattoo organiseert nieuwe bataljons te Bahia". Irigoyen naar Uuropa, Het blad „La Critica" meldt dat oud-pre sident Irigoyen naar Europa zal vertrekke» aan boord van het oorlogsschip, waarop hij sedert het uitbreken van de revolutie in Ar gentinië als gevangene verbleef. DE* MOEILIJKHEDEN IN CE EGYPTISCHE REGEERING. Een huiszoeking bij de Walfd. Naar aanleiding van het manifest, Vrijdag door de leider der Wafdisten tot het volk ge richt, deed de politie te Kaïro Zaterdag een huiszoeking in het hoofdkwartier der Wafdis ten, waar zij exemplaren van het manifest in beslag nam. Een lid van de club der Wafdis ten werd gearresteerd. De bezwaren van Wafd en liberalen. Volgens den correspondent van de „Times" te Kaiïro, heeft het kabinet uit bepaalde kringen het advies gekregen, pogingen om de bestaande grondwet te wijzigen, op te geven, behalve wat betreft de artikelen betreffende het kiesrecht, die geen deel van de grondwet zouden uitmaken Er wordt op gewezen dat de wijzigingen van ondergeschikte beteekenis die worden voorgesteld, niet belangrijk ge noeg zijn om het gesol met de grondwet te rechtvaardigen, die onaangeroerd dient te blijven tenzij er dringende behoefte is aan hervorming, en dat zulk gesol den Wafd een voorwendsel zou geven om de verkiezingen te boycotten, terwijl, wanneer de regeering zich beperkt tot wijziging van de grondwet op de bovengenoemde wijze, de Wafd geen aanlei ding kan vinden voor intransigentie. Het voornaamste bezwaar van de consti tutioneele liberalen tegen de voorgenomen hervormingen is, dat de regeering het kabi net verantwoordelijk wil maken zoowel tegen over den Senaat als tegenover de Kamer van Afgevaardigden Zij verklaren dat het drei gende overwicht van benoemde leden in den Senaat de verantwoordelijkheid van de mi nisters zou verminderen Het manifest der Wafdpartij verklaart, dat elke wijziging van de grondwet die wordt uitgevoerd zonder de toestemming der beide Kamers verzet beduidt van de ministers tegen het volk. REDEVOERINGEN VAN TARDIEU. Minister president Tardieu heeft Zondag in zijn kieskring, Belfort, niet minder dan 3 redevoeringen gehouden. De eerste behan delde de ontwapening, de tweede de econo mische positie van Frankrijk, terwijl de der- ed aan sociale vraagstukken was gewijd. Tardieu heeft het eerst het woord g woerd te Giromagny op een bijeenkomst van oud strijders. De tegenwoordige ontwikkeling, ver klaarde de premier hier, moet men met aan dacht volgen. Men behoeft zich evenwel niet ongerust te toonen. De gebeurteniss in de buitenlandsche politiek hebben Frankrijk zonder eigen toedoen in de verdere ontwikke ling van z'n vredespolitiek gehinderd. Helaas heeft Frankrijk bij de organisatie van den vrede, welke de veiligheid en de ontwape ning tot resultaat moest hebben, niet steeds de verwachte hulp gevonden. Hierom vormt het zich uit eigen middelen de garanties. Tardieu vervolgde dat hij bin nenkort voor kamer en senaat de gelegenheid zal hebben te verklaren dat Frankrijk in dit opzicht meer heeft gedaan dan eenig ander land. Wel is waar zijn de tijden moeilijk, doch Frankrijk heeft reeds moeilijker tijden gekend en ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. Te Dalle sprak de premier over economi sche aangelegenheden. Tardieu wees er hier op, dat het gelukt is de verwoeste gebieden weer op te bouwen en de financiën weer in orde te brengen. Al leen in het laatste jaar heeft Frankrijk de be lastingen met 554 milliard milliard francs ver minderd en 15 millard aan schulden afge schreven. De financieele positie is geheel in orde. De bankbiljettencirculatie wordt door 50 milliard aan goud gedekt. De spaarbankinlagen zijn van 15 milliard in het jaar 1926 gestegen tot 32 milliard m het jaar 1929. De export is niet in gelijke mate als in de andere landen gedaald, terwijl het aantal werkloozen in de maand Juni slechts 1000 bedroeg. In zijn derde rede, welke de premier voor de arbeiders te Beaucourt hield, heeft de minister president er aan herinnerd, dat het reeds de regeering-Clemenceau is geweest, die den 8-urigen arbeidsdag heeft gegeven terwijl de huidige regeering thans ook de sociale verzekeringen heeft gegeven. NIEUWE MOORDEN IN CHINA. Sovjet Russische ambtenaren van den Chir eeschen Ooster spoorweg vermoord. Naar uit Moskou wordt gemeld, is op het Volkscommissariaat van Buiten landsche Zaken der Sovjet Unie een te legram ontvangen van den leider van den Chineeschen Oosterspoorweg, waar in wordt medegedeeld, dat den 12 Octo ber twee sovjet Russische ambtenaren van den spoorweg, Sakakit en Bogole- bow zijn vermoord, terwijl twee andere ambtenaren door Witte Gardisten gear resteerd zijn. De leider van den Oost Chineeschen spoorweg deelt verder mede, dat ook de moord door de Witte Gardisten in Noord Mantsjoerije zou zijn gepleegd. Door de Sovjet Russsche regeering zullen stappen worden gedaan, opdat de ambtenaren niet verder bloot zullen staan aan politieke terreur. De Volkscommissariaat van Buiten- landsche Zaken heeft den Sovjet Russi- schen Consul generaal te Charbin op dracht gegeven direct een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. Overtreding der Boschwetten. De Britsch-Indische autoriteiten heb ben in allerijl politieversterkingen ge zonden naar het Nasik district, waar ernstige onlusten zijn uitgebroken, daar de bevolking de geldende boschwetten schendt. In verscheidene dorpen hadden onge regeldheden plaats. Nadere bizonder- heden zijn niet bekend. Thans staat evenwel reeds vast, dal twee politiebeambten zijn vermoord. Vele anderen werden met handen en voeten aan boomen gebonden en afge ranseld. JJACK DIAMOND. Naar veiliger oorden overgebracht Daar de bedreiging vdn een nieuwen aan- slag op den bandieten leider Jack Diamond een nadeeligen invloed bleek te hebben op de overige zieken in het hospitaal, waar Diamond thans verpleegd wordt, heeft de poltie hem Zondag, onder escorte eener groote macht, per auto naar een afgelegener hospitaal op Welfare Island, East River, overgebracht. DE DRANKSMOKKELARIJ IN AMERIKA. Wederom inbeslagnemingen en arrestaties. Zaterdagochtend Vroeg troffen drankver bodsagenten op zee een schip aan, dat alco holische dranken ter waarde van 15.000 pd. st. aan boord had. Twee vrachtauto's en een auto werden in beslag genomen en tien man nen werden gearresteerd. Gedurende den nacht hebben zeven ander* raids in New York plaats gehad. DE OPVOEDING VAN DEN KROON PRINS IN ROEMENIË. Scheiding van zijn moeder? Een N. T. A. bericht maakt melding van geruchten over plannen van koning Carol om den kroonprins te scheiden van zijn moeder (zooals men weet, blijkt een verzoening tus schen de ouders van den kleinen Mihai niet mogelijk) en hem naar school te zenden. DE METAALBEWERKERSSTAKING IN BERLIJN. Communistische steun voor dé Berlijnsche stakers. Naar uit Moskou gemeld wordt hebben de Sovjet-autoriteiten verlof gegeven tot het houden van een inzameling ten behoeve van de stakende Berlijnsche metaalbewerkers. Gisteren hebben de arbeiders van de Puti- low-metaal fabrieken besloten een procent van hun maandloon voor dit doel af te zon deren. Voorts is de Internationale Arbeiders- hulp voornemens een groote hulpactie in de Sovjet-Unie te organiseeren. EEN VROUW TER DOOD VER OORDEELD. Voor gratie voorgedragen Te Salisbury, in Zuid-Rhodesia, is een blanke vrouw, mrs. Williams, in tweede rechtsinstantie ter dood veroordeeld wegens moord op haar man door hem arsenicum toe te dienen. De jury beval haar voor gratie aao op grond van haar zwakke geestvermogens. In het eerste proces te Gwelo kon de jurv niet tot overeenstemming komen. De heer Williams stierf 31 Mei plotseling. Bij de lijkschouwing vond men een zevende gram arsenicum in zijn maag. ERNSTIG ONGELUK OP HET STATION MAAGDENBURG. Op het goederenstation Maagdenburg Neustadt heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee beambten wilden zich Zondag morgen om zes uur naar hun werk begeven, waartoe zij de rails op het traject Maagden burgRothensee moesten oversteken. Op dat oogenblik naderde uit de richting Rothensee een locomotief. Beiden werden gegrepen en medegesleurd Een van hen werd op slag gedood, terwijl de ander in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen. MUITERIJ GP EEN GRIEKSCH STOOMbC IP. In de haven van Valencia is de bemanning van het Grieksche stoomschip „Pharos" aan het muiten geslagen. Spaansche matrozen zijn met de bewaking van het schip belast. EEN GENERAAL CONTROLEUR DER POOLSCHE FINANCIEN. De Poolsche Staatspresident heeft in plaats van den afgetreden prof. Wroblewski benoemd tot president van de Rekenkamer te Warschau generaal Krzemienski. De pers, met name die der oppositie, schrijft algemeen, dat deze benoeming karak teristiek is voor den huidigen toestand in Polen. Het socialistische blad „Robotnik" verklaart dat de benoeming de militarisee ring van de rekgikanKr beteekent

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1