mtiiKlK Cumul DE VERLOREN INJECTIENAALD. Hmdiri twie en dertigste Jaargang. Maandag1 2© October Radio-hoekje OUDKARSPEL. FEUILLETON. DRAlSltlA-vAN-VALKEMBURC'S-- ft A - iLEVERTRaSn Provinciaal nieuws Mo 247 1930. Dinsdag 21 October. iilversam, 298 M. (A.V.R.O.-uitzending). 8._9.45 Gramofoonpl. 10.—10.15 Morgen wijding. 10.2012.Concert door het A. V. R. O.-Kwintet onder leiding van F. Lutgens. 12.2.Concert. Orkest van 't Rembrhndt- theater te Amsterdam. J. de Nocker, zang. 2.—2.30 Voor de vrouw. 3.4.Kniples. 4.4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Kin deruurtje. 5.30—7.Concert. Klein Strijk orkest v. d. Amsterdamsche Orkestver. o 1. v. F. van Diepenbeek. 7.Engelsche les. 7.30 W. Landré: Oud-Fransche muziek. A. Tri anti, soliste. 8.Prof. H. Wilhelmus, piano. 8.20 P. Hochheim, tenor. 8.30 Kamermuziek door het Concertgebouw-Trio. 9.9.30 Edith Lorand en haar orkest. 9.30 P. Hochheim, Piano. 9.40 Vervolg kamermuziek. 10. ersber. 10.15 Populair concert door het Omroeporkest. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.-9.15 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.15 I.45 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.45 2.Gramofoonpl. 2.2.30 Vrouwenuurije door Dr. Gribling en mevr. KallerWig- man. 3.Kniples. 3.30—4.Lezing. H. J. Polak: Dansen. 5.6.Gramofoonpl. 6. Esperantoberichten. 6.15 Gramofoon. 6.45 Cursus schriftverbetering. 7.15 Lezing. J. Beerends: Charlie Chaplin. 8 Concert. Arnhemsche Orkestver. onder leiding van M. Spanjaard. Miep Vroemen, zangeres. 10.15 —12.Concert. Strijkorkest „The Serena- ders". Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 41.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Stephens, sopraan. L. Glenna, bariton. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Berichten. 2.20 Toespraken. 2.50 Uitz. voor scholen. 4-50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Koer sen 7.Liederen door A. Filipova. 7.20 Le zing. 8.05 Concert. Kwintet. W. Fisher, so praan. 9.20 Berichten. 9.35 Koersen. 9.40 Lezing. 10.„Talkie Town" van J. Watt. Koor, orkest en solisten. 10.55 Dansmuziek. II.35—12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en piano. 9.05 „Monna Vanna" van H. Février m. m. v. solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.35—10.15 Gramofoonplaten. 11 30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest concert. 4.505.50 Cither- en guitaarsoli. 7.è208.Orkestconcert. 8.10 „Die Braut- schau". Spel van Gogol. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en zan geres. 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.208 20 „Antigone". Treurspel van Sophocles. 8.20 8.45 Viool- recital. 8.459.Anecdoten 9.2010.10 Kamermuziek. Kwintet. 10.10 11.50 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert. Zang. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SI ROV. ©KW KEI' TE IIA ME*. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 October 's namiddags 7 uur. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het vervolg onderwijs is aangevangen Donderdag 9 Oc tober j.1. met 9 leerlingen en dat aan de ach terzijde van het schoolgebouw een lichtpunt ■is aangebracht en zoo is gesteld, dat het licht van buiten kan worden ontstoken, zoodat dan de Oostkant van de school geheel verlicht is. Bij de ingekomen stukken was een adres van het Langedijker Drankweercomité, hou dende verzoek om evenals vorige jaren, op de begrooting voor 1931 een bedrag uit te trek ken als subsidie aan dat comité Aan dit verzoek is reeds voldaan, daar op de begrooting een post van 25 is uitge trokken. Een brief was ingekomen van Ge 1. Staten van Noord-Holland, houdende verzoek de toegezegde 'bijdrage ten behoeve van de Ka nalisatie in West-Friesland te verhoogen. In de vorige vergadering zeide de voor zitter, heb ik reeds de mededeeiing gedaan van Ged. Staten, een uitnoodiging te hebben ontvangen tot het bespreken van de kanali satie in West-Friesland. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E DE B K. 87) „Ja, maar je foltert me ook zoo. Als ik er maar een klein oogenblik zeker van kon zijn, dat je me noodig hebt voor je geluk en niet wat met mij in je bezit zou komen." Ze sprak heftig. Zwijgend keek hij haar aan, haalde de schouders op en ging naar de deur. „Waar ga je heen?" vroeg ze snel. „Wat kan het je schelen waar ik heen ga! Als je zoo over me denkt is Zuid- Amerika nog zoo kwaad niet. Hoe eer der hoe beter." „Neen, neen, Arthur, kom hier, je be grijpt me niet." „Ik begrijp het heel goed, je vertrouwt me niet. Je wilt me wel anderhalf jaar aan het lijntje houden. Maar het is niets, je moet me maar niet weerom zien." Hij legde zijn hand op de deurknop. Zeg niet zulke domme dingen, Arthur, kom nu hier." „Waarom? Je hebt me niet noodig." „Arthur, je weet dat ik je altijd noodig heb," Als uitvloeisel hiervan is ingekomen een brief, inhoudende het verzoek om tot ver hooging over te gaan van het reeds toege kende bedrag van f 600 met 600 voor het doortrekken van het kanaal Kolhorn. Dit is de laatste poging van Ged. Staten en wan neer de verschillende corporaties op dit ver zoek afwijzend beschikken, dan gaan de ka nalisatieplannen voorgoed van de baan. De voorzitter deelde mede op deze ver gadering nog gevraagd te hebben, wat ge daan zal worden tegen die corporaties die niet bijdragen. Als antwoord hierop was medegedeeld, dat Ged. Staten alles zullen doen om diegenen, die niet bijdragen alsnog tot bijdragen te verplichten. De heer Zaagman: Naar aanleiding van dit laatste, kunnen we eigenlijk alles wel na laten, want Ged. Staten laten weten dat zij toch tot bijdragen zullen verplichten. Ik ben van meening, dat we hier voldoende kanalen hebben en ben dan ook tegen het verleenen van de subsidies. De heer Kostelijk was van meening, dat de waterstaat er niet op verbeteren zal. Voor Oudkarspel is het kanaal van geen belang en het beteekent eerder een verslechtering. Spr. was tegen verleening van subsidie. De heer Rijper sloot zich bij den heer Kos telijk aan. Onze groente leent zich er niet voor om per groot schip vervoerd te worden. De heer de Boer: Het verzoek is nogal tegenstrijdig. In het begin staat dat indien de bijdrage niet verleend wordt, de kanalisatie van de baan raakt, terwijl er later staat dat Ged. Staten tot bijdragen zullen dwingen. De voorzitter zeide, waarschijnlijk niet duidelijk te zijn geweest. De kwestie is dat als deze poging slaagt, de anderen zullen worden gedwongen om bij te dragen. Slaagt deze poging niet, dan is alles van de baan. Wethouder Bakker zeide, dat zijn stand punt reeds bekend is. In het begin voelde de raad er heelemaal niet voor om subsidie te geven. Later is dit veranderd, daar de raad voor het kanaal Huigendijk—Omval wel voelde. Wanneer we nu dit verzoek niet in willigen, dan gooien we met het badwater het kind weg. Of het kanaal voor ons van nut zal zijn, kunnen wij niet bekijken. Spr. stelde vertrouwen in mannen als van Aalst, Ringers, enz. Andere provincies komen door een goede kanalisatie in bloei. Wethouder Kroon was ook bang voor een hoogen waterstand. De artikelen hierover in de couranten zijn nog steeds niet tegenge sproken. De heer KostelijkHet verwondert mij, dat wethouder Bakker zegt dat de raad er in het begin heelemaal niet voor voelde. Voor het kaaal HuigendijkOmval zijn wij steeds ge weest. Spr. had liever dat de zaak van rijk en provincie uitging. Dat is een gezonder toe stand. Wat de kanalisatie in Drente en Over- ijsel aangaat, daar kunnen de tuinders geen kant heen met hun groenten dan per as. Bovendien hebben ze daar veel last van het water. Ook het Geestmer Ambacht zal er onder te lijden hebben. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Nog was ingekomen een verzoek van de afdeeling Volksonderwijs Langendijk tot het instellen van een schoolartsendienst. De provincie neemt 50 pCt. der kosten voor haar rekening. In de toelichting op dit verzoek wordt er speciaal op gewezen dat het schooltoezicht alléén dan tot zijn recht komt indien dit wordt uitgeoefend door een arts in volledi- gen dienst. Eén schoolarts zal zijn bemoeiin gen kunnen uitstrekken over een district van ongeveer 6000 schoolkinderen. Dit zal on geveer over een bevolking van 40000 zielen zijn. De kosten van een dergelijken dienst wor den getaxeerd op 28 cent per inwoner, zoo dat de gemeente 14 cent per inwoner zal hebben bij te dragen. Doordat er geen tijd voor behandeling was, werd het stuk in handen van B. en W. gegeven voor prae-adviezen. Aangeboden werd de gemeente-begrooting voor 1931de begrooting van het gasbedrijf voor 1931; de begrooting van het electrici- teitsbedrijf voor 1931 en de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. Alvorens tot behandeling over te gaan gaf de voorzitter gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Kostelijk zeide geen algemeene be schouwing te zullen houden, daar spr er niet van houdt om oude koeien uit de sloot te halen. Alleen wilde hij even memoreeren de verhuring van het gemeentelijk grasland. Ik geloof, zeide spr., dat er een klein poli tiek puntje inzat en dat men mei de ge- meente-financiën speculeert. Spr. kor: zich niet Hij antwoordde niet, maar opende de deur en ging naar buiten. Zijn stap klonk op de steenen, hij ging werkelijk. Met een gesmoorden kreet pakte ze hem vast en wilde hem naar binnen trekken, maar hij verweerde zich." „Maak geen scène Thérèse, men zal je hooren." „Kom dan terug, en als je dat niet doet kan het mij niet schelen wat er ge beurt of wie het hoort." Mopperend ging hij weer naar binnen en luisterde, een auto reed het hek in en knerpte over de kiezelsteenen bij de garage aan de andere zijde van het huis. „Stil, het is Roger, doe zachtjes de deur toe Thérèse deed snel het licht uit. „Dat is dom van je", fluisterde hij. „Waarom doe je dat?" ,,'t Is veel beter, wacht even tot ze naar boven gaan." Stil stonden ze te luisteren. Ze hoor den de voordeur sluiten, toen voetstap pen naar boven gaan en daarna niets meer. Er verliepen vijf minuten. Thérèse hield stijf de hand van den onhartelijken jongen man vast, die zich daarna van haar losmaakte. „Nu ga ik stil weg." „Ik laat je nog niet gaan." Ze zonk neer op de lange stoel en deed haar best hem mee te trekken. „Ik zeg je dat ik niet blijf." Zijn stem klonk koel en onverschillig, maar zij omhelsde hem teeder. „Arthur, L l LEEUVC/apdem "J begrijpen, dat de raadsleden hier hun stem aan geven. Als het weer gebeurt, dan hoopte hij, dat het op een andere manier zal gaan De voorzitter zegde toe iets dergelijks in tijds aanhangig te zuilen maken bij den raad. De heer Zaagman zeide verleden jaar reeds te hebben gewezen op den woningtoe standen, doch nog steeds geen antwoord te hebben ontvangen. De voorzitter: Het woningvraagstuk heeft wel degelijk de aandacht van B. en W. Niets zou B. en W. aangenamer zijn, dan met plannen naar voren te kunnen komen voor het bouwen van woningen. Maar het finan- cieele gedeelte brengt bezwaren mee. Het woningvraagstuk naar voren brengen is ge makkelijk. Wanneer wij woningen gaan bou wen met voorschot van het Rijk, dan zijn wij ook gebonden aan de huren door het Rijk opgelegd. In Dordrecht worden woningen gebouwd die 2500 tot f 2600 kosten en die een huur moeten opbrengen van 4 tot f 4.80 per week en dat is voor hier te hoog. We kunnen wel groote woorden gebruiken, maar we moeten letten op de feiten. Ook ons verdriet het, dat er woningen tekort zijn. We zijn hier op particulieren aangewezen. Wan neer echter de woningbouwvereeniging met plannen komt, dan zal niets ons aangenamer zijn dan samen te werken. Wethouder Bakker vond de woningtoe standen hier meer dan ergerlijk. Behoudens enkele uitzonderingen is Oudkarspel voor arbeiders onbewoonbaar. Maar zooals de voorzitter zegt, het is moeilijk om plannen uit te voeren. We hebben den geschikten tijd laten voorbijgaan. Huren van 4 tot f 4.80 •kunnen niet worden opgebracht. Ten tweede is er geen grond. De krotten worden hier voor 2.50—3 per week verhuurd. Wat de kwestie van de landverhuring be treft meende spr. toch niet heelemaal fout te zijn geweest. Als er weer zoo'n kwestie komt dan zou hij weer zoo handelen. Dat het een handelszaakje was, daaraan konden B. en W. niets doen. De heer Rijper zeide dat de woningbouw met Rijkssubsidie misschien bij machte is om iets te doen. In Oudkarspel is een goede ge legenheid om te bouwen. Wethouder Bakker zou niet weten waar de woningen gezet moeten worden. Het land waar gebouwd kan worden, wordt vastge houden. De heer Kostelijk: Wat met den woning bouw een vreemd geval is, dat is dat er in de 2 of 3 jaar dat ik raadslid ben, er nooit een bijeenkomst is geweest. Wat het gezegde van wethouder Bakker betreft, ik kom niet op dit handelszaakje neer, maar juist dit geval was een jaar geleden ook bekend. Als het hooi duur geweest was, dan was de zaak hier niet ter tafel gekomen. De heer ZaagmanHet doet mij genoegen dat de voorzitter zegt, dat er in Oudkarspel gebrek aan woningen is. Spr. meende zich te herinneren, dat hij voor eenigen tijd rapport heeft uitgebracht omtrent den toestand. De gemeente moet echter voorgaan en behoorlijk bouwterrein beschikbaar stellen. Wanneer wij hier gelegenheid geven voor particulieren woningbouw, dan komt dit ten goede aan de gemeente. Aan den heer Kostelijk antwoordde spreker wel een vergadering te kunnen be leggen, maar wat moeten wij doen? Met plannx kunnen wij niet komen. Wij zijn aan de ketting gelegd. Na nog eenige discussie werd overgegaan tot behandeling van de gemeentebegrooting. Bij den post brandweer is f 800 uitge trokken voor vernieuwing van het brand spuithuisje. Verschillende leden gingen hier niet mee accoord en waren van meening. dat met een reperatie welke misschien f 100 tot 150 zal kosten, het brandspuithuisje wel te herstellen is. Als zoodanig werd deze post met 5 tegen 2 stemmen (de beide wethouders) dan ook verminderd. Nog enkele vragen wer den er gesteld welke door de voorzitter wer den beantwoord. Het bedrag van den kapitaaldienst wordt geraamd in ontvangst en uitgaaf op 7000. De begrooting werd zonder stemming vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 73.522,30. Rekening gasbedrijf: Gewone dienst f 117.000; kapitaaldienst 22210 Aldus vastgesteld. Electrisch bedrijf: Gewone dienst 81640, kapitaaldienst 5824. Goedgekeurd. Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 6050,65; gemeentelijke subsidie 45,00. als je van mij houdt, toon me dat dan; dat kan je toch doen?" Na een korte poos weerde hij haar lief kozing niet af. „Ah, tu m'aimes encore! Tu m'aimes encore!" „Laat me nu gaan Thérèse." Thérèse's wijde chiffon-mouw haakte ergens in. „Voorzichtig, wat is dat?" Met een slag viel de kleine lamp om. De deur van de eetkamer vloog op het zelfde moment open en een stroom van licht viel naar binnen. In de open deur stond Roger en staarde hen aan. Het was een van die oogenblikken waarin er niets valt te zeggen. Uitleggingen zou den den onmogelijken toestand nog ver ergeren. Holliday stond doodverlegen zijn das recht te trekken, terwijl Thérèse zich de haren gladstreek en hevig ver schrikt Roger aanzag. Niemand sprak. Roger voelde zich niet in staat iets te zeggen. Hij was als verstomd door zijn ziedenden toorn. Hevig verontwaardigd over die veile beleediging, zijn vader aangedaan, had de aandoening hem tot in zijn diepste wezen overmand. Hij zag alles rood. Eindelijk het woord tot Holliday richtende, zeide hij, naar de deur wijzende: „Ga heen." Deze had zijn postuur herwonnen en arrogant de wenkbrauwen optrekkend zeide'hij: „Zacht wat, welk recht heb jij om mij de deur te wijzen." „Mijn recht gaat je niets aan", beet Ro- Met bet verzoek van wethouder Bakker om geen bonnen meer beschikbaar te stellen, doch in contanten te betalen, zal rekening worden gehouden. De rondvraag leverde niets op. EGMOND AAN DEN HOEF. Het Hoever Vrouwenkoor. Donderdagavond gaf het Hoever Vrou wenkoor onder leiding ,an mej. Dam van Dirkshorn een concert in het mooie Ned. Herv. kerkje te Egmond aan den Hoef. Mej. Dam toonde bovendien een uitstekend organiste te zijn, hoewel het was te bemer ken. dat het orgel haar vreemd was, het laatste nummer was dan ook het beste. Door het koor werden een zeven-tal num mers ten gehoore gebracht, welke over het geheel zeer mooi werden uitgevoerd. Klank en nuanceering waren heel mooi, uitmun tend was vooral „Gebet" van M. Hauptman en „Lente" van Cath. van Rennes. Bovendien verleende op dezen avond de soliste mevr. T. Meinema—Jonker hare me dewerking, een zeer mooie klankvolle so praan. ,,'t Gebed des Heeren" was subliem, terwijl ook het „Avondlied" buitengewoon mooi was, jammer alleen dat hierbij de or gelbegeleiding iets te sterk was. De dirigente Mej. Dam en het Hoever Vrouwenkoor kunnen terugzien op een zeer goed geslaagde uitvoering. Al is het koor wat klein, het bestaat uit 16 dames, wat geleverd werd, was eerste kwali teit. Dat het koortje zich reeds een goeden naam heeft verworven, bleek wel uit het be zoek, dat de verwachting overtrof. Tot slot een vraag. Zou het niet mogelijk zijn alleen liedjes te zingen met Hollandsche tekst? Dit niet, om dat het ééne Duitsche lied, dat werd gezon gen niet mooi was, integendeel, maar onze Hollandsche taal bezit ook zeer mooie liede ren en het meerendeel der toehoorders ge niet er dan nog meer van. WINKEL. Tot beheerder van de Nutsspaarbank is in een vergadering van het Departement, bij acclamatie herbenoemd de heer T. Beemster en tot Commissaris dier Spaarbank de heer P. Langereis. Het Departement telt thans 89 leden. De rekening 1929/1930 leverde een batig saldo op van 77.2414. De vier gehouden Nutsavonden in het afgeloopen seizoen ken merkten zich door weinig belangstelling voor 1930/1931 hoopt men beter. Voor spre kers werd voor het komende seizoen uitge trokken 300 en aan 't Bestuur opgedragen te komen met zoo mogelijk een goed toonect- gezelschap. HEEMSKERK. In de duinstreek is de oogst van Gladi olen in volle gang. Het beschot is over het algemeen niet best, als een gevolg van den natten zomer. De handel welke vorige jaren om dezen tijd al vrij druk kon wezen ligt thans zoo goed als stil. Het artikel, zelfs de beste on der hen, is onverkoopbaar. Men rooit ze; maakt ze schoon, bergt ze op in de diverse opslagplaatsen en wacht maar geduldig den tijd af dat er misschien nog wat vraag naar komt. CASTRICUM Jeugdherberg „Zeeveld" te Bak- kum (N.-H.) Nu de vacantie's reeds eenige weken voor bij zijn, achtte het Comité voor Jeugdherber gen te Castricum het als haar plecht, aan de inwoners van Castricum en omliggende plaatsen, de met de Jeugdherberg te Bakkum verkregen resultaten in het afgleoopen sei zoen bekend te maken. Zoo ieaer weet, is in begin Juli 1930 bo vengenoemde Jeugdherberg geopend in de boerderij „Zeveld" te Bakkum, staande op de Provinciale Landgoederen van Noord- Holland aldaar. Het doel der Jeugdherbergen is, de trek kende jeugd in de gelegenheid te stellen, voor voor weinig geld, een eenvoudig doch zindelijk nachtverblijf te vinden op hun toch ten in de vrije natuur, waar zij levensblij heid, kracht en gezondheid opdoen. Ieder die gebruik wil maken van de Jeugdherberg moet lid zijn van de Ned. Jeugdherberg Centrale, gevestigd te Am sterdam, Plantage Franschelaan 14. Het was voor het Comtié voorwaar een strijd het zoover te brengen dat de Jeugd herberg kón geopend worden, gezien de wei nige gelden waarover het te beschikken had. Het is gebleken dat deze jeugdherberg in een behoefte voorziet. Als men nagaat, dat niettegenstaande de weinige bekendheid van haar bestaan, toch dit seizoen van 9 Juli tot ger hem toe, heesch van drift, „je gaat er uit of anders gooi ik je er uit, begrepen." Holliday zag naar Thérèse, die bleek en bevend knikte. „Ga", fluisterde ze, „met blijven doe je geen goed." Even deed hij alsof hij voet bij stuk wilde houden; toen, de schouders op trekkend, verdween hij door de tuin deur. Roger sloot de deur met de bout er op. Zich omdraaiende zag hij het verander de gezicht van zijn stiefmoeder. Medusa achtig staarden haar oogen hem aan, op iedere wang was een dofroode vlek. Haar lippen, ingetrokken, beefden. Hij wist dat haar boosheid de zijne evenaardde, hoewel zij deze op andere manier uitte. „En nu wil je misschien verklaren, wat je bedoelt met in mijn salon te ko men en mijn vrienden uit mijn huis te jagen." Haar stem was bijtend als vitriool. Al de haat, gedurende zes jaren opgeza meld, lag in die woorden. Met verbazing haar aanziende, koos hij zorgvuldig zijn woorden om zich niet door zijn drift te laten meeslepen. „Kijk eens Thérèse", zeide hij einde lijk. ..Ik zal niet spreken over de rech ten, die ik hier in huis heb, maar ik zal je wat zeggen. Wat voor minnaars of je hebt, maakt voor mij geen verschil en gaat me niet aan zoolang als je met je aanbidders met discretie je gedraagt. Maar zoolang mijn vader ziek is, en ik hier ben om voor zijn belangen te wa- 5 October j.1. 195 personen hebben gebruik gemaakt van de Jeugdherberg is er reden om verheugd te zijn. Van deze 195 personen waren er 2 uit deze gemeente, 144 uit de Provincie Noord- Holland, 43 uit andere Provinciën en 6 uit het buitenland afkomstig. Allen waren vol lof. Het Comité heeft besloten deze winter een bazar te houden waarvan de eventueele ba ten ten dienste van een blijvende Jeugdher berg zullen worden gesteld. De burgers zullen door eenige dames Comitéleden aan huis worden bezocht om hen in de gelegenheid te stellen zich op te geven als donateur of donatrice. BERGEN. Opening slachthuis. Eindelijk heeft Bergen zijn eigen slachthuis gekregen. En laten we het direct maar bekennen het is een slachthuis, dat er zijn mag. Zaterdagmiddag is het officieel door bur gemeester van Reenen geopend, in het bijzijn van verschillende notabelen. Tegenwoordig waren o.a. de beide wethouders Apeldoorn en Bogtman, de raadsleden, uitgezonderd de heeren Hemelrijk, Brugman en Dirkson, de directeur van het slachthuis, de heer Voort- huysen uit Alkmaar, en wethouder J. Ringers uit Alkmaar als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur dier stad, waarmede de ge meente Bergen gedurende een 6-tal jaren een overeenkomst had inzake de uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Namens de Bergensche slagers was de heer Hoogvorst aanwezig. Officieele Opening. Burgemeester mr. H. D. A. van Reenen be gon zijn openingsrede met er op te wijzen, dat Jiet belang van de Volksgezondheid de overheid er toe bracht ook op het gebied van slachten en keuren van vleesch regelend en dwingend op te treden. Bergen, had als toenemende seizoenplaats en door zijn groeiende bevolking een aan de eischen des tijds beantwoordend slachthuis noodig. In 1923 werd de eerste stap gedaan en in 1924 hadden de slagers alhier een gemeen schappelijk slachthuis. De bestaande slacht inrichting van de Gebr. Hoogvorst werd door de gemeente gehuurd en in opdracht van het gemeentebestuur door de Gebr. Hoogvorst geëxploiteerd. Doch de groei van Bergen maakte een grooter slachthuis noodzakelijk; de finan- cieele resultaten van het oude slachthuis wa ren gunstig; besloten werd daarom het oude over te nemen en een nieuw, modern slacht huis te stichten, met betere, moderne outil lage en materiaal. Naast de voorziening in slachthuisruimte moest toegezien worden op de naleving van de Vleeschkeuringswet. Het was ook wenschelijk, dat er steeds toezicht was op het vleesch voor de con sumptie en dat dit steeds spoedig gekeurd kon worden; daarvoor was het noodig, dat de keurmeester te Bergen woont, hetgeen thans ook het geval is. Het nieuwe slachthuis is aanmerkelijk rui' mer van inrichting. Wat thans slechts var kensstal is, was vroeger slacht- en hang ruimte gelijk. Thans beschikt het slachthuis over alle noodige vertrekken, waardoor het aan d< moderne eischen voldoet. Spr. hoopt dar ook, dat het een lange reeks van jaren mag voldoen. Het deed spr. genoegen, dat de inspec teur voor de Volksgezondheid voor de uit voering van de Vleeschkeuringswet die bericht van verhindering gezonden heeft met de inrichting van het slachthuis instemt. Spr. heette welkom den heer J. Ringera, vertegenwoordiger van de gemeente Alk maar, met wie gedurende een zestal jaren aangenaam werd samen gewerkt. Welkom heette spr. ook den heer Voort- huysen, den wensch uitsprekende, dat onder zijn directie het slachthuis op voortreffelijk* wijze mag bestuurd worden en mogelijk nog een economisch bedrijf mag worden. Voor de uitstekende verzorging van het ge heel bracht spr. hulde aan den architect, deö heer Ten Tuinte te Apeldoorn en de aat» nemers, de heeren Koot Molen te Alkmaar* Ook bracht spr. hulde aan het adres van den heer D. K. Landaal, directeur van d* N.V. Koeltechniek, dje de slachttechnische ine richting verzorgde. Dank bracht spr, aan dé Gebr. Hoogvorst en verder aan allen, die aan de totstandkoming van dit slachthuis hebben meegewerkt. Bergen heeft thans een slachthuis aldus besloot spr. waarop het trotsch mag zijn; moge het tot aller bevrediging vele jaren zijn diensten bewijzen. Wethouder J Ringers deelde mede, dat ken, is het mijn taak om te zorgen dat zooiets niet onder zijn dak voorvalt." „Zoo, werkelijk?", zeide zij op verach tenden toon. „Je weet heel goed, dat iedereen door die deur binnen kan komen mijn tan te, de verpleegster, een van de dienstbo den daar geef je zelf misschien niet om, maar voor mijn vader moet je eer bied hebben." Stootend kwam haar adem, de roode plekken gloeiden als wonden in haar ge zicht en als onder betoovering hingen haar oogen aan zijn gelaat, 't Scheen of zij èn door woede èn door vrees bevan gen was. „Luister nu, want ik zeg het niet ten tweede male, Arthur Holliday komt hier niet meer in huis voordat mijn vader hersteld is. Is dat duidelijk genoeg?" Er gloeide een wonderlijke, oproerige gloed in haar oogen. „Moet ik je er weer aan herinneren, dat ik in mijn eigen huis mag doen en laten wat ik wil", zei de zij op doffen toon. „Ik vrees niet duidelijk genoeg te zijn geweest, Thérèse. Ik sta hier niet maar, vv.at te redeneeren, ik zeg dat Holliday weg moet blijven". Hij verlangde er een eind aan te ma ken. De heele scène en haar sterk par fum maakten hem wee. „En veronderstel, dat ik weiger te doen wat je zegt Wat dan?" (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5