Dreigende staking der Typografen. Is de beste 1/^.cent sigaret voor Uwe gezondheid, want zij is zeer zacht en U krijgt 2.meer pacht betalen. Na het bovenstaande zal iedere verpach ter die daar toch degelijk rekening mee moet houden en om zijn huurder, niet financieel ten gronde te laten gaan, in dezen dan ook een billijke wijziging (wat zeer noodzakelijk is) moeten aanbrengen. Want de hooge huur brengt en sleept veel narigheden met zich mee. Met dank voor de plaatsing, EEN PACHTER. Buitenland De Finsche regeering heeft den leider der Lappobeweging Kosola den eisch doen stel len, dat hij zich binnen 24 uur bij de autori teiten zal aanmelden. Verschijnt hij niet vrij willig, dan zal er een bevel tot inhechtenis neming tegen hem worden uitgevaardigd. Zaterdag heeft te Parijs een revolverduel plaats gehad tusschen den directeur van het Radiostation van den Eiffeltoren, Delamare, en den radio-criticus, Masson. Aan beide zij den werden vier schoten gelost. Geen enkel trof doel. De schrijver H. G. Wells, die te Londen het woord heeft gevoerd in een bijeenkomst ter bevordering van den vrede, verklaarde: „Ik geloof dat het heel goed mogelijk is, dat bin nen enkele jaren in het Naburig Oosten of dochterbij een oorlog uitbreekt. Er kan het volgend jaar een cf ander incident voorval len, en het is zoo ver." Wells drong op doeltreffender preventieve maatrcgi-len ter voorkoming van oorlog aan. •j In de nabijheid van Lulea in Noord-Zwe den is Zondagavond een autobus met 20 in zittenden tegen een telegraafpaal gebotst en daarna van de weghelling afgestort. Een der inzittenden werd gedood, 10 min of meer ernstig gewond. De chauffeur vluchtte na het ongeluk het nabije woud in, waar hij zich verborgen houdt. Zondagmiddag is op het station Opladen, bij Keulen, tengevolge van een te vroeg om stellen van den wissel een tiental wagens van een goederentrein ontspoord. Drie wa- 5ons vielen om en versperden de rails van e lijn naar Keulen, terwijl de overige wa gens losraakten en tegen een op de rails van de lijn naar Dusseldcrf staande personen- wagon liepen, welke echter nog geheel leeg was. Bij ae botsing werden twee spoorweg beambten ernstig en een licht verwond. Naar uit Moskou gemeld wordt is de Rus sische Volkscommissaris van financiën, Brjn- chanow, van zijn functie ontheven. Tot zijn opvolger werd Jakowslow benoemd. Naar verder gemeld wordt is ook de voorzitter van de Staatsbank van Sovjet-Rusland Pjatakow uit zijn ambt ontzet. Hij wordt opgevolgd door den voorzitter van de buitengewone commissie tot bestrijding der agrarische cri sis, Kalmancwitsch. Volgens officieele berichten uit Moskou heeft de GePeOe in de maand September en in de eerste helft van October ruim 3000 ver volgingen aanhangig gemaakt tegen Russi sche staatsburgers, die beschuldigd werden van contra-revclutionaire aspiraties en spe culatie met levensmiddelen. Van deze be klaagden werden er 2000 naar Sib-jrië ver bannen, terwijl er 73 tot gevangenisstraffen en 64 ter dood veroordeeld werden. President Hoover erkende opnieuw den noodtoestand van de werkloosheid door de benoeming van een commissie van zes leden uit het kabinet, waaronder de gouverneur van de Federal Reserve Board tot het uit werken van een plan, dat de regeering in staat moet stellen, den werkloozen hulp te verkenen. In verband met de benoeming van een com missie uit het kabinet tot het uitwerken van een plan ter bestrijding der werkloosheid wordt uit New York gemeld dat, nadat de 'New-Yorksche zakenwereld reeds eenigen tijd geleden had gesloten iedere week een bedrag van 150.000 dollar ter ondersteuning van de werkloozen ter beschikking te stellen, thans ook het gemeentebestuur van de stad New York, voor de eerste maal in de geschie denis der stad, een bedrag van een millioen dollar ten bate van de werkloozen heeft uit getrokken. In industrieele kringen vreest men, dat de werkloosheid in den komenden winter tot circa 10 millioen zal stijgen. Binnenland MOORD OP DEN ZEEDIJK TE AMSTERDAM. Vrijdagnacht heeft zich op den Zeedijk een tot dusverre nog niet geheel opgelost drama afgespeeld. Daar is een bekend Zeedijk-type. een kellner, wonende in de Lange N'iezel, door een messteek zoo ernstig in de borst gewond, dat hij eenige uren later in het Bin nengasthuis overleed. De man was, nadat hem de diepe wonde was toegebracht, met een particulieren auto naar het Binnengast huis gegaan en van daar uit werd de politie van het bureau Warmoesstraat met het ge val in kennis gesteld. Het slachtoffer ver keerde evenwel in zoo ernstigen toestand, dat hem geen verhoor kon worden afgenomen. Het onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat de man herhaaldelijk ruzie had met de vrouw, met wie hij samenleefde, ru zies. welke daar in de buurt sterk de aan- FOSTER'S MA AG PILLEN dacht trokken. In den bëwusten nacht moet er weer zulk een twist zijn geweest en ver moed wordt nu, dat de vrouw den man toen met een mes gestoken heeft. De vrouw is in elk geval aangehouden. Zij verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand en kon tot dusverre niet gehoord worden. Er hebben zich vier getuigen bij den com missaris van politie, den heer L. Hoogen- boom, aangemeld, die verklaarden te hebben gezien, dat de vrouw den man gestoken heeft. Het misdrijf speelde zich op den Zee dijk op straat af. De man kwam in een auto op den Zeedijk en stapte uit toen hij zijn vrouw op straat zag. Hij begon ruzie met haar te maken, gaf haar een klap en een trap. De vrouw haalde toen een mes te voorschijn en stak het wapen den man in de borst. De vrouw ontkent zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Op grond van de vermelde getuigenverklaringen wordt zij we gens doodslag c.q. zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, ter beschikking van de justitie gesteld. AUTO- EN MOTORZEGENING TE NIJMEGEN. De afdeeling Nijmegen van de Ned. r.k. Handelsreizigersvereeniging heeft met goed keuring van den bisschop van Den Bosch een auto- en motorzegening georganiseerd, die gister zou plaats hebben op het vóór-plein van de St. Jozelfskerk aan het Keizer Karei- plein. Voor deelneming waren 530 auto- en moterrijders ingeschreven. Aan de zegening zou een H. Mis in de St. Canisiuskerk aan de Molenstraat voorafgaan. DE NIEUWE BIJENKORF TE ROTTERDAM. Naar schatting van de N.R.Crt. hebben Zaterdag circa 50.000 menschen het nieuwe gebouw bezichtigd. Van de enorme drukte hebben zakkenrol lers reeds gebruik gemaakt. Twee dames heb ben aan de politie medegedeeld, dat zij hun beurzen zijn kwijt geraakt. Deze eersten zullen zker de laatsten nog wel niet zijn. SCHIPPERSKNECHT VER DRONKEN. Zaterdagavond heeft in de haven van Brugge (België) een ongeval plaats ge had. De 20-jarige schippersknecht, D. de Waart van Marken, werkzaam op de motorboot Othello II uit Utrecht, is 's avonds laat, bij het aan boord gaan, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. Zooals bekend, hebben de verbonden werknemersorganisaties in de typografie de Federatie van Werkgeversorganisaties in het bcekdrukkersbedrijf medegedeeld, dat, nu al le onderhandelingen in zake de loonsrege- ling afgebroken zijn en een contractlooze pe riode ongewenscht geacht wordt, den gezel len in alle afdeelingen van de betrokken vak bonden geadviseerd zal worden na 25 Octo ber te staken. Niet eerder zal de arbeid dan hervat worden, alvorens overeenstemming over een nieuwe Collectieve Arbeidsovereen komst verkregen is. Komen er geen nadere besprekingen, wel ke tot een voor ons afdoend resultaat zullen leiden, zoo zeide de heer B. Ponstein, hoofdbestuurder van den Alg. Ned. Typo frafenbond, aan de Tel., dan zal Maandag 7 October de staking een feit zijn. Het is nog niet met zekerheid te zegen of de dag bladen in het land in het conflict betrokken worden. Zooals de zaken er thans voor staan, zou dat wel het geval zijn, maar Maandag a.s. vergaderen de directies, zoo dat er nog misschien ten opzichte van de dagbladpers een wijziging kan komen. Gaat de staking door, dan zullen er 13000 tot 14000 gezellen bij betrokken zijn. Een con flict van dergelijken omvang is zelden nog beleefd in ons land in de laatste jaren. Wij, dus de vakbonden, hebben dezen strijd niet gewenscht, ging de heer Ponstein voort, en wij verlangen ook nog naar een tijdige bevredigende oplossing. Alle onder handelingen zijn afgestuit alleen op de loon regeling. Er zijn thans zeven loonklassen. Wij wenschten de tweede klasse te laten ver vallen, waardoor Rotterdam en Den Haag in de eerste klasse zouden kernen en de andere gemeenten één klasse zouden opschuiven. Deze nieuwe indeeling kwam neer op een '.oonsverhooging van 5 cent per i ur voor het geheele land en 3 cent per uur meer loon voor Amsterdam. Bij de hervatting der in September reeds afgebroken besprekingen deden wij wat water in den wijn. Wij ver klaarden n.1. genoegen te nemen met 2 cent verhooging op 1 November 1930, voorts 2 cent ingaande 1 November 1931 en op 1 No vember 1932 den nog resteerenden cent er bij (voor Amsterdam 1 Nov. 1931 alleen nog maar 1 cent meer). De werkgevers wenschten tón cent per uur meer te geven resp. Jan. 1931, 1932 en 1933, hetgeen voor ons een te groot verschil uitmaakte en waarop de onder handelingen toen afsprongen. De laatste cent zou niet eens voor Amsterdam gegeven worden. Wij achten de gevraagde verhooging noo- dig voor een nieuwe contractsperiode, zeide de hoofdbestuurder verder, omdat in het al gemeen o.i. het levenspeil der arbeiders ver hoogd is. Een Haarlemmer heeft b.v. thans bijna dezelfde uitgaven als een Amsterdam mer. En het grafisch bedrijf maakt in het geheel niet zulk een slechte periode door, ge zien de uitbreiding van het aantal zetmachi nes en drukpersen, om een verhooging als gevraagd wordt te weigeren. E)e werkloos heid is stationnair. In 1930 is het bedrijf nog vermeerderd met 200 arbeiders. De werkge vers hebben dat toegegeven, doch vreezen, dat de heerschende crisis later van zeer na- deeligen invloed op het bedrijf zal zijn. Voorts is door hen gezegd, dat het algemeen indexcijfer teruggegaan is ,in het voordeel der arbeiders. Dat geef ik direct toe, zeide de heer Ponstein, doch het indexcijfer is o.t. geen goede maatstaf. Er zijn nieuwe behoef ten, als: radio, beter onderwijs voor de kin deren, de arbeiders en hun gezinnen hebben behoefte aan betere kleeding. Het indexcijfer, door de patroons bedoeld, slaat feitelijk al leen op de voedingsmiddelen en, om het zoo maar eens uit te drukken, primaire of nood zakelijke kleeding. Bij een nieuw contract moet met de nieuwe behoeften rekening ge houden worden. Wat nu de vrees der werkgevers voor te rugslag door de malaise aangaat, deze vrees is o.i., aldus de heer Ponstein, geheel onge grond. Blijkt het bedrijf de verhoogde Ioo- nen niet te kunnen dragen, dan kan de vol gens art. 26 van het contract bestaande loon- commissie een uitspraak doen. Die commis sie beslist, den algemeenen toestand van het bedrijf in aanmerking nemende, of er op grond van de stijging of daling van de prij zen der levehsbehoeften, aanleiding is de loonen te wijzigen. De commissie komt bijeen wanneer het verlangen er toe te kennen ge geven wordt, om de zes maanden ongeveer. Wanneer b.v. de minimumloonen van metaal bewerkers, bakkers, meubelmakers, kleerma kers, timmerlieden, sigarenmakers etc., zóó danig zijn verhoogd of verlaagd, dat het voor de grootste groep geldende minimum loon in de meeste van die vakken boven het niveau der typografen uitsteekt of er onder staat, dan zal dit voor de commissie aanlei ding kunnen zijn, om de tninimum-loonen der typografen zoodanig te verhoogen of te ver lagen, dat hun minimumloonen niet meer achter staan bij of staan boven de algemeen geldende minimum-loonen der werknemers in het meerendeel van genoemde vakken. Is er nu kans, dat door staking het met zooveel moeite gestichte bedrijfspensioen fonds gevaar loopt in een te storten? Daarin zouden mijns inziens de statuten voor zien. Het bedrijfszieken fonds behoeft even min gevaar te loopen. Er zijn vele fondsen van bedrijven, die geen collectief contract hebben met de arbeiders. Door de V.A.R.A. werd gist:r per radio nadrukkelijk ontkend, dat voor de dagblad pers een uitzondering zou worden gemaakt. Wanneer er gestaakt wordt zal het daar ook gebeuren. De Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke be trokken zijn bij het dreigend conflict in het typografenbedrijf, opgeroepen voor een con ferentie op a.s. Woensdag in het stadhuis te Amsterdam en wel de werkgevers om tien uur des ochtends en de werknemers om elf uur. typografen- In verband met de drei staking schrijft o.a. het Hbl.; Als een der gewichtigste argumenten heeft de patroonsdelegatie aangevoerd, dat deze tijd, nu de wereld geschokt wordt door een algemeen economische crisis, niet geschikt is om een loonsverhooging of andere verzwa rende arbeidsvoorwaarden toe te staan. De positie der arbeidersklasse staat in deze cri- sisdagen in het algemeen in het teeken van verweer tegen loonsverlaging. Zou men dan in de typografie durven komen met een eisch tot loonsverhooging en de oog en sluiten voor wat in het laatste halfjaar is geschied? Algemeen wordt de groote beteekenis van de huidige crisis erkend. In jaren klonk de troonrede niet zoo somber als in 1930. Mac- Donald, Snowden, maar ook Albarda (Paaschcongres), Van den Tempel (Tweede Kamer), vele artikelen in „Het Volk", het Vlootmanifest, natuurlijk ook de ambtelijke berichten (Centraal Bureau voor de Statis tiek), alle wijzen op den ernst van de huidige malaise. Het voorbeeld der Amsterdamsche diamantnijverheid. In de beschouwingen zegt de N. R. Crt. aan het dreigende conflict in het drukkers- kersbond (A.N.D.B.) heeft medegewerkt, doch dat eerst kon worden genomen, nadat het water tot aan de lippen was gestegen. Men moet zich er over verheugen, aldus de schr., dat men in de kringen der socialis tische vakbeweging eindelijk tot het inzicht is gekomen, dat naar onze meening het eenig juiste is. Maar deze vreugde wordt wel eenigszins getemperd door net feit, dat dit inzicht 200 laat is gekomen, misschien reeds te laat om de zaak nog te redden, temeer om dat naast de concurrentie van het buitenland ook de heerschende algemeene oeconomische crisis een spoedige opbloei van de Ameter- damsobe diamantindustrie in den weg zal staan Dit alles echter ook in het algemeen van groote beteekenis. Want de diamantindustrie staat in deze zeker niet alleen. Er zijn in ons land nog wel meer industrieën, die in hare ontwikkeling belemmerd worden door het relatief hooge peil der arbeidsvoorwaarden in vergelijking met dat bij hare concurrenten in het buitenland. Onder het opschrift „Weg idealen" schrijft de heer H. Diemer, directeur-hoofdredacteur van de a.r. „Rotterd." in zijn blad over het dreigend conflict in de typografie o.m. Gelukt deze, naar onze overtuiging, roe- kelooze opzet, zoo zit Nederland over acht dagen, op een enkele uitzondering na, zon der dagbladen en periodieken, terwijl overigens de voornaamste handelsdrukke rijen eveneens stil liggen. Als men, als schrijver dezes, een kwart eeuw waaraan geen andere kwarteeuw is toe te voegen, met mond en pen en met da den heeft gevochten voor wat men noemt bedrijfsorganisatie en talrijke idealen lang zamerhand in vervulling heeft zien gaan, is het te begrijpen, dat er op dit oogenblik te veel omgaat in onze ziel, dan dat wij hierover thans een lang artikel verkiezen te schrijven. De laatste weken hebben wij dag aan dag benut om de leiders der pa troons te bewegen in vredesnaam nog maar mede te gaan met een tusschenvoor- stel, hetwelk dan ook is ingediend, of schoon wij daarbij feitelijk te veel geeste lijke overmacht op de werkgevers uitoefen den. Geheel onvoorbereid waren wij overi gens niet. Wij hadden de mentaliteit in sommige kringen de laatste paar jaren reeds met angst en vreeze gadegeslagen, maar hoopten dat, niet het minst door de invoering van het veelbesproken Pensioen fonds, alles nog ten goede zou keeren. 't Heeft niet zoo mogen zijn! 't Is £e- aan, als meermalen wordt opgemerkt Ules kan soms in een gezin of in een an deren levenskring zoo gelukkig schijnen, en dan kunnen de beenen de weelde niet meer dragen en stort het gebouw van ge luk en van nog méér idealen ineen als een kaartenhuis. O, zeker, wij weten dat honderden brave arbeiders mèt hun vrouwen met tranen in de oogen dit besluit zullen vernemen, het welk den bodem inslaat aan rust en tevre denheid en betrekkelijke welvaart. Maar is de organisatie niet vaak bezig het gezonde individualisme, een der steunpunten van het Christelijk beginsel, den adem te bene men? Nóg gelooven wij niet, dat allen zelf de spade ter hand zullen nemen, om in dezen tijd van rondwarende verarming en werk loosheid de fundamenten van hun vaste positie te ondergraven. HET ONGELUK AAN DE ELECTRISCHE CENTRALE TE AMSTERDAM. De begrafenis van het slachtof fer uitgesteld. Naar wij vernemen is de teraardbestelling van het slachtoffer van het ongeval aan de electrische centrale te Amsterdam, C. Smits, die heden zou plaats hebben daar het lijk door de justitie niet is vrij gegeven uitge steld tot Dinsdagmorgen om 11 uur op „Vredehof". en krantenbedrijf gewijd, hebben wij de ge schiedenis van het Amsterdamsche diamant bedrijf als leerzaam voorbeeld aangehaald van hetgeen er gebeuren kan, indien werkne mers met groote hardnekkigheid zooals ook nu het geval blijkt aan hun eenmaal gestelde eischen blijven vasthouden. Het zelfde voorbeeld haalt nu ook dr. ir. B. Bölger aan in zijn maandelijksche kroniek van de zooeven verschenen October-afléve- ring van De Economist, en wel in een artikel, dat tot opschrift draagt „loonverhoudingen en werkloosheid". Het is bekend, aldus de schr., dat de diamantindustrie te Amsterdam tegenwoor dig aan veel minder personen werk geeft, dan voor den oorlog het geval was. Van de ongeveer 10.000 personen die vroeger in de diamantindustrie werkzaam waren, zijn er geen 6000 meer over. Indien deze nu nog allen werk hadden, zou het nog gaan, doch uit de cijfers omtrent de werkloosheid Wijkt dat van deze personen op 13 September j.L slechts 1413 werktal en 4246 werkloos wa ren, waarbij verder nog in aanmerking moet worden genomen dat van de 1413 niet-werk- loozen, slechts 1032 een volle week werkten. Eenig vooruitzicht dat een eenigszins be langrijk aantal werklieden den arbeid binnen niet al te langen tijd zou kunnen hervatten, was er niet. Onder deze omstandigheden kwamen de besturen van de Algemeene Ju weiiers vereeni- ging en den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkersbond bijeen en besloten in gemeenschappelijk overleg, „de voorwaarden waarop te Amsterdam gewerkt zal kunnen worden, meer in overeenstemming te bren gen met den huidigen feestand in de inter nationale diamantindustrie. Er zal getracht worden de algemeene onkosten, die in Am sterdam belangrijk hooger zijn dan in de buitenlandsche centra, op een zoodanig peil te brengen, dat het verschil zooveel mogelijk zal worden verminderd". Ziehier zegt dr. B. een besluit, waartoe de (socialistische) Alg- Ned, Diamantbewer- TRAMONTSPORING TE AMSTERDAM Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf kwam een tramwagen van lijn 23 uit de J. P Heyestraat den Overtoom oprijden, juist toen van de richting van de Nassaukade een tramwagen van lijn 6 naderde, die gelijk op dat late uur meestal gewoonte is een vrij snelle vaart had en daardoor niet tijdig stoppen kon, met het gevolg, dat de wagen van lijn 23 in de flank gereden werd en beide trams ontspoorden. Persoonlijke onge vallen hadden niet .plaats. Ruim een half uur na het ongeval konden de trams weer nor maal passeeren. EEN TRAM OP HOL. Zaterdagochtend is te Rotterdam een nieu we motorwagen van lijn 14 met een nieuwen bijwagen op de helling van den Eendrachts- weg bij den Westzeedijk, juist boven aan de helling, teruggegleden. E)e bestuurder kon de wagens niet houden tengevolge van de gladheid van de rails. Met groote snelheid reden de wagens, waarin veel passagiers za ten, de helling af. Gelukkig^ kwam er geen tram achterop, maar een 150 M. van den Westzeedijk kwamen de wagens in botsing met een personenauto, welke wagen vrijwel geheel werd vernield. Deze auto botste weer tegen een andere auto, welke niet ernstig werd beschadigd. Van den bijwagen werd het achterbalcon op verscheidene plaatsen ingedeukt. OPLICHTING. EEN KWARTEEUW KINDER- - WETTEN. De Ned. Bond tot Kinderbescherming, de er. van secretarissen van Voogdijraden, de Ver. voor Strafrechtspraak en de Ver. van directeuren(-trices) van Rijks- en particuliere Opvoedingsgestichten hebben het voornemen opgevat op Zaterdag 29 Nov. e.k. een sa menkomst te houden, waarin herdacht zal worden, dat op 1 Dec. d.a.v. de kinderwetten 25 jaren hun zegenrijke werking in ons land hebben verricht. De regeering heeft voor dit doel de be schikking gegeven over de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage. In die herdenkingsamenkomst zullen o.m. spreken de minister van justitie, mr. dr. J. Donner, Staatsraad prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden, de oud-ministers dr. J. Th. de Visser en mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Mej. mr. H. G. Veth zal de vergadering toespreken, als woordvoersters van de vrou wen, die op dit gebied in allerlei functie* werkzaam waren en zijn, terwijl de heer G« H. Honing als oud-directeur van een rijksge-. sticht en thans directeur van een particuliere instelling, tevens voorzitter van de directeu- ren-vereeniging zal spreken. De bijeenkomst zal worden geleid door mr. H. de Bie. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Een 33-jarige bewoonster van de Atjeh- straat te Rotterdam heeft ernstige brandwoa* den over het geheele lichaam gekregen, door*, dat haar kleeren vlam vatten bij een petro- leumstel. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de bekomen verwondingen overleden. MISDRIJF OF ONGEVAL? op welken dag hij zich naar de kermis te Gemonde begaf, waar zijn verloofde woon de. Sinds dien had men niets meer van hem vernomen. Aangezien de schedel van den jon geman geheel gespleten was en het rijwiel aat bpven op het lijk in den sloot lag, ge heel was vernield, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de jongen door een auto is over reden en daarna in de sloot geworpen. In hoeverre hier van misdrijf sprake is wordt door de justitie onderzocht. DE PEST IN EUROPA. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, overwegende, dat volgens in gekomen ambtsberichten gevallen van pest voorkomen te Marseille, de havenplaats Marseille besmet verklaard wegens pest. DRIFTIGE WERKMAN. Vrijdagavond was de toestand van den heer F. de Bie te Bergen op Zoom zeer zorg- wekkend en Zaterdagmorgen is het slachtof fer aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is op transport gesteld naar Breda. Het parket arriveerde voor het instellen van een onderzoek en het verrichten van een lijk schouwing. DE NACHTTREINEN. Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen bepaald, dat de houders van vrijkaarten ook gebruik mogen maken van de nachttreinen. Gisteravond is, vermoedelijk tengevolge van brandstichting, tijdens afwezigheid van den bewoner, den heer Schep, het z g. Leeu wenhuis te Willinge— Langerak vrijwel totaal afgebrand. De vermoedelijke dader van de brandstichting, een knecht van den heer Schep, is reeds in arrest gesteld. De aanleiding moet te zoeken zijn in een oneenigheid tusschen den knecht en den heer Schep. Omtrent schade en verzekering is nog niets naders bekend. toch niet uitblijven een vermindering van DE LAPPOBEWEGING IN FINLAND. Opsporing van Xosola verzocht. EEN radiogeschil in frankrijk. In revolverdnel beslecht; alles wel. WELLS OVER DE OORLOGS- BEDREIGING. Een onheilspellend oordeel. VERKEERSONGEVAL IN ZWEDEN. GOEDERENTREIN IN DUITSCH- LAND ONTSFOORD. DE TOESTAND IN SOVJET-RUSLAND. Hoofdambtenaren ontslagen. De GePeOe-Balans. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Een commissie nit het Kabinet benoemd. Steun der stad New York. Duistere voor r.tzich'.en. Een vrouw gearresteerd als vermoe delijke daderes. Indien uw spijsver tering verstoord gebruik dan eenige Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon. Het levenspeil. Het pensioenfonds. Stappen van den Rijksbemiddelaar. Persoonlijke ongelukken zijn met voorge- komen. De Zandvoortsche politie heeft in arrest gesteld den Zandvoortschen oplichter, die nog slechts weinige maanden geleden door de Haarlemsche rechtbank voorwaardelijk was wegens oplichting van een drogist al daar, onder voorwendsel, dat hij het „Utrechtsch Dagblad" zou koopen. De gear resteerde heeft zich thans wederom aan een geval van oplichting schuldig' gemaakt. Lijk gevonden met gespleten schedel. Zaterdag in den vroegen morgen is te St Michielsgestel in een sloot naar Gemonde het lijk gevonden van den 23-jarigen A. van Breugel, woonachtig te St. Michielsgestel. De jongeman werd sinds Woensdag Marseille besmet De mishandelde opzichter overleden. Ook voor houders van vrijkaarten. BF.ANDEN. Een knecht gearresteerd wegent brandstichting. Fabrieksbrand te Hilversum. Zaterdagmorgen elf uur is in de celluloid- fabriek aan de Ehrlichstraat te Hilversum brand ontstaan, door tot nu toe onbekende oorzaak. In verband met bet zeer brandbare materiaal, dat zich in de icdsen bevond en ook omdat de gasfabriek zich in de onmid dellijke nabijheid bevindt, liet de brand zich zeer ernstig aanzien. De brandspuit van de fabriek gaf het eerst water, doch deze bleek niet opgewassen tegen het vuur. De Hilver- sumsche brandweer was spoedig ter plaatse en deze kon den brand beperken tot twee loodsen, die echter geheel uitbranden. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Verzekering dekt de schade. Een gestalde auto in brand. Hedennacht te ongeveer vier uur is een garage, gelegen aan den Amstel- veenschen weg 172 te Amsterdam, in een der acht daar gestalde auto's brand ontstaan. De brandweer rukte, aange zien men niet wist of het een brand van grooten omvang gold, met veel mate riaal uit. Nadat de garage die gesloten was, met eenige moeite was geopend, kwam vast te staan dat het vuur in een auto woedde. De vlammen konden met twee stralen gebluscht worden. De auto was echter geheel uitgebrand. Vermoe delijk is de brand ontstaan doordat de bestuurde rvan den auto een luxe wagen bij het verlaten een brandende sigaret op een der kussens had achterge laten, v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7