DAGBLADVOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. -ü>: PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groots contraeten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ao, 245 Directeur: C. KRAK. DIYSDAf» 21 OCTOBEK 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Digelijksch overzicht) ENGELAND EN PALESTINA. Palestina krijgt een zekere mate van zelfbestuur. De schorsing van de Joodsche immigratie gerechtvaardigd. Vandaag zal de Engelsche regeering een witboek uitgeven met het rapport van Sir John Hope Simpson over landbouwpolitiek, irrigatie enz. in Palestina. De Engelsche re geering heeft aan de hand van dit rapport tevens schikkingen getroffen voor de in de naaste toekomst te volgen algemeene politiek en een speciaal hoofdstuk is gewijd aan de behandeling der verschillende rassen van in woners als gevolg van de incidenten bij den Klaagmuur te Jeruzalem, waar, zooals be kend, een hevige strijd is gevoerd tusschen Joden en Arabieren. Het regeeringsrapport legt er herhaaldelijk den nadruk op, dat geen politiek, hoe verlicht ook, of met hoeveel kracht nagestreefd, slagen kan, tenzij zij on dersteund wordt, niet slechts door aanvaar ding, maar door de bereidwillige samenwer king van de gemeenschappen, voor welker heil zij bedoeld is, aldus deelt de N.R.Crt. mede, die een uitvoerig uittreksel uit het wit boek geeft. De Engelsche regeering zal door geen di recte bedreiging van het pad afgebracht wor den, dat in het mandaat is neergelegd en van het volgen van een politiek, die streeft naar de bevordering van de belangen van de inwoners van Palestina, zoowel Arabieren als Joden, op een manier, die overeenkomt met de verplichtingen, welke het mandaat oplegt. Daar het de eerste bestuursplicht is, den vrede te handhaven, zal opruiing, van welk kwartier zij ook uitga, streng gestraft worden uitgebreid als noodig is, om in staat wordenuitgebrei da ls noodig is, cm in staat te worden gesteld, met meer effect af te re kenen met al zulke gevaarlijke en onverant woordelijke pogingen. De regeering heeft besloten dat de tijd ge komen was voor verdere stappen in de rich ting van toekenning van een zekere mate van zelfbestuur aan het volk van Palestina. Zij is dienovereenkomstig van plan een wetge- venden raad in te stellen en vertrouwt, dat zij hierop de medewerking van alle deelen van de bevolking zal verkrijgen. Terwijl de regeering het ten zeerste zou betreuren als van den kant van eenig deel van de bevolking getracht zou worden haar te beletten haar beslissing in daden om te zetten, zal al het mogelijke gedaan worden om een dergelijke poging, indien zij gedaan wordt, af te snijden, daar zij het in het be lang van de bevolking als een geheel acht, dat de nu voorgestelde verdere stappen niet langer worden uitgesteld. De nieuwe wetgevende raad zal bestaan uit den hcogen commissaris en 22 leden, van wie tien ambtelijk en twaalf niet-ambtelijk zullen worden aangewezen. De laatste zul len normaal bij getrapte verkiezingen wor den gekozen Om een herhaling te voorkomen van het doode punt, waarop men in 1923 gekomen is, zullen in geval een of meer niet-ambtehj- ke leden bij gebrek aan samenwerking van een bepaalde bevolkingsgroep of anderszins niet gekozen worden, de noodige stappen ge daan worden om het vereischte aantal niet- ambtelijke leden vol te krijgen. De hooge commissaris zal de noodige macht blijven houden om te verzekeren dat het mandaat zijn verplichtingen tegenover den Volkenbond kan nakomen, met inbegrip van urgent vereischte wetgeving en handha ving van de orde. Wat de economische en sociale ontwikke ling betreft, wordt uitdrukkelijk gezegd, dat op het oogenblik en met de huidige metho den van den Arabischen landbouw van nieu we landverhuizers, met uitzondering van zulke onontgonnen gronden als verschillende Joodsche organisaties in reserve hebben. Het is een dwaling te veronderstellen dat de Palestijnsche regeering over gTOote gebieden onbebouwd land beschikt, weike ter beschik- king gesteld zouden kunnen worden van de Joodsche landverhuizing. Het oppervlak van onbebouwd land te harer beschikking is on- beteekenend. Een marge voor landverhui zing beschikbaar zal eerst kunnen ontstaan door vooruitgang van de productiviteit van het reeds bebouwde land. Als de immigratie van Joden, aldus het rapport, tot gevolg heeft, dat de Arabische bevolking belet wordt het werk te verkrijgen, dat noodig is voor zijn onderhoud, of indien de werkloosheid onder de Joden ongunstig inwerkt op de algemeene arbeidsvoorwaar den, is het de duidelijke plicht van den man dataris een dergelijke immigratie te beper ken of zoo noodig te schorsen tot het w erk- looze gedeelte van andere bevolkingsgroepen in staat is werk te vinden. De regeering be schouwt de schorsing van de immigratie in Mei j.1. dienovereenkomstig volkomen ge rechtvaardigd. Een haastige beslissing ten aanzien van meer onbelemmerde Joodsche mmigratie moet sterk worden afgekeurd, niet eiechté van het standpunt van de belangen van Palestina als geheel, maar zelfs van het bijzondere standpunt van de Joodsche ge meenschap. Zoo lang de wijdverspreide ver denking, die inderdaad onder de Arabische bevolking bestaat, blijft, dat de economische depressie voor een groot deel te wijten is aan de uitgebreide Joodsche immigratie en zoo lang er eenige gronden bestaan, waarop de ze verdenking als goed gefundeerd kan wor den voorgesteld, bestaat er weinig hoop op eenige verbetering in de wederzijdsche be trekkingen van de rassen. Maar het is van een dergelijke verbetering, dat de toekomsti ge vrede en welvaart van Palestina in groo- te mate moeten afhangen. De regeering constateert, dat Palestina op een kritiek oogenblik beland is en dat alleen zeer nauwe samenwerking tusschen de regee ring en de Joodsche en Arabische leiders kan voorkomen, dat beide partijen in gevaar ko men. Zij roept de Arabieren op de feiten te erkennen en de Joden de noodzaak te erken nen concessies te doen ten aanzien van de separatistische onafhankelijkheidsideeën, die in bepaalde kringen ten aanzien van het Joodsch Tehuis verbrokkeld zijn. DE POLITIEKE STRIJD IN DUITSCHLAND. De volksnationalen blijven in den rijksdag. De zes volksnationale rijksdagleden heb ben volgens „Der Jung-Deutsche" naar aan leiding van de uitnoodiging der staatspartij om hun functie neer te leggen, een verkla ring afgelegd, waarin zij zeggen: De staatspartij verzoekt ons af te treden, daar wij als vertegenwoordigers dezer partij zijn gekozen. Hiertegenover herinneren wij er aan, dat de lijst tot opschrift droeg' „Duitsche staatspartij, volksnationale rijks vereeniging en verwante groepen". Verder constateeren wij, dat een groot aan tal leden der democratische partij hun stem niet op deze lijst hebben uitgebracht. Door het verzoek der staatspartij van de band te wijzen, handelen wij in overeenstem ming met de grondwet en met de meening van het grootste gedeelte der kiezers. Landvolkspartij en soc.-democraten. De rijksdagfractie der landvolkspartij heeft blijkens een door haar gepubliceerde verklaring naar aanleiding van de jongste besluiten van den rijksdag in een gisteren gehouden zitting geconstateerd, dat de af hankelijkheid van het kabinet-Brüning van de soc.-democratie thans duidelijk is geble ken. Zij stelt daarom, zoo wordt verder ge zegd, onder handhaving van haar vertrou wen in minister Schiele, den eisch, dat het kabinet zal worden hervormd in overeen stemming met den uitslag der verkiezingen. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Espiriti Santo in handen der op standelingen? Berichten der telegraafagentschappen mel den dat volgens mededeeling van de zijde der opstandelingen de staat Espirito Santo (aan de kust ten N. van Rio de Janeiro) in hun handen is en dat zij oprukken naar den staat Rio de Janeiro. In den staat Minas Geraes wordt een be slissende slag verwacht. Van de zijde der opstandelingen wordt ver der het gerucht verspreid dat er tweespalt zou heerschen in den boezem der bondsregee- ring. De opstandelingen hebben mijnen gelegd voor de kust van Santa Catharina. De Braziliaansche minister van oorlog heeft verzekerd dat er geen revolutionnaire troepenmacht in den staat Sao Paulo is bin nengedrongen en heeft zijn vertrouwen uitge sproken in het leger. De verbinding tusschen de bonds- regeering en Bahia verbroken. Uit Porto Alegre wordt volgens het N.T. A. nader aan de „Associated Press" gemeld, dat de rebellenleider Campos Amaral de hoofdstad van den staat Espirito Santo, Victoria, heeft ingenomen. Espirito Santo is daarmede in zooverre in de handen der opstandelingen dat elke in vloed der federale regeering er uitgeschakeld is. Ook de verbinding tusschen de bonds- regeering en de tot dusver trouw gebleven staat Bahia is thans verbroken. Verpletterende nederlaag der op standelingen in Minas Geraes. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat vol gens een bulletin der regeering de bondstroe- pen den opstandelingen een verpletterende nederlaag hebben toegebracht bij Cambu- quira in den staat Minas Geraes. De verlie zen der opstandelingen moeten ernstig zijn Ernstige verliezen voor de regee ringstroepen? Naar uit Brazilië gemeld wordt, worden de militaire operaties, zoowel van de regee ringstroepen als van de opstandelingen ern stig belemmerd door den ingetreden sterken regenval. De Times meldt dat de regeeringstroep. 'i zich bij Florianopolis onder ernstige verlie zen moesten terugtrekken. DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. Winst voor rechts. De verkiezingen, voor het storting hebben in het geheele land een kalm v 'rloop gehad. De deelneming was zeer groot. Voor zoover kan worden nagegaan hebben de rechtsche partijen een sterke toeneming van het aantal stemmen te boeken. De arbeiderspartij heeft tot dusver acht mandaten verloren. Een nederlaag voor de Noorscbe arbeiderspartij. Voor zoover de resultaten van de verkie zingen in Noorwegen thans zijn te overzien, zijn de verkiezingen op een nederlaag voor de Noorsche arbeiderspartij uitgeloopen. De ze partij zal minstens zes zeteis verliezen Hedenochtend was de stand ongeveer als volgt( de tusschen haakjes geplaatste cij fers geven het resultaat der vorige verkie zing aan) Rechtspartij (burgerl.) 79.335 (53.985); Boerenpartij 122.249 (101.808;; Venströpartij (burgerl. links) 109.771 (97.288); Arbeiderspartij 127.129 (118.950) Communisten 5.256 (10.524). De deelneming aan de verkiezingen be droeg tusschen 80 en 90 pet. In eenige plattelandsgemeenten bedroeg de deelneming zelfs 100 pet. Men heelt den indruk dat alle burgerlijke partijen overal stemmen hebben gewonnen. Verwacht wordt dat de arbeiderspartij nie< meer dan 50 zetels zal krijgen. DE INTERGEALL1EERDE SCHULDEN VAN DUITSCHLAND. MacFadden voor een vijfjaars moratorium. Mac-Fadden, chairman der U. S. Banking Courency Commission, zegt een voorstander te zijn van een moratorium gedurende vijf jaren der oorlogsschulden, opdat Duitsch- land in de gelegenheid wordt gesteld zich te herstellen. Te Londen meent men, dat de Vereenigde Staten het nadeel der vermindering van den buitenlandschen handel danig gevoelen en thans geneigd zijn een maatregel te nemen tot verlichting der lasten van Engeland en de vroegere verbondenen gedurende eenigen tijd. Men verwacht, dat meer invloedrijke Amerikanen hun oordeel over deze zaak zul len uitspreken. (Hbld.) ONGELUK BIJ LUIK. Twee dooden. Een Fransch militair vliegtuig is bij Awans, bij Luik gevallen, door het breken van de beide vleugels. De twee officier- vliegers werden gedood. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. Dooden en gewonden. Niet alleen Zuid-Frankrijk, ook Noord- Spanje wordt door overstroomingen geteis terd, met name de omgeving van Tarragona. Volgens een V. D.-bericht zijn daar ter stede tengevolge van den watersnood vele meuschenlevens te betreuren. Er werden 14 dooden en 20 zwaargewonden geborgen. De regens zijn thans opgehouden en het water daalt eenigszins. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Een demonstratie uiteen gedreven. Uit Bombay wordt gemeld, dat de politie een demonstratie van Nationalisten te Chau- pati uiteen dreef, waarbij 15- personen wer den gewond en velen gearresteerd, w.o. de voorzitter van het plaatselijk Congres-comité en de leiders der plaatselijke nationale mili tie. VECHTPARTIJ TUSSCHEN NATIONA LISTEN ËN COMMUNISTEN. In een Berlijnsche voorstad. Acht gewonden. In Bernau (bij Berlijn) is het Zondagavond tot een hevige kloppartij gekomen, waarbij acht personen werden gewond. De communisten hielden, naar de „Lokal Anzeiger'' meldt, in een café aan de Leipzi- ger Chaussée een vergadering. Toen deze was afgeloopen en de deelnemers naar bui ten kwamen, naderden juist 23 nationaal- socialisten uit de troep-Bernau, die op een oefeningsmarsch waren. Binnen enkele oogenblikken ontstond een heftige strijd. De nationaal-sccialisten verklaren dat zij door de communisten zijn aangevallen, terwijl de communisten beweren dat de nationaal-so- cialisten naar de Leipziger Chaussée waren gekomen met het doel hun vergadering in de war te sturen. Bij het handgemeen werden drie personen gekwetst. Plotseling echter vielen schotenf waardoor vijf deelnemers der communisti sche vergadering werden getroffen. Tien na- tionaal-socialisten, die ervan beschuldigd worden de schoten te hebben gelost, werden gearresteerd. Bij onderzoek werden geen wa penen op hen gevonden. Van de gewonden zijn twee naar het hos pitaal gebracht. De overigen konden, na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. DE HABSBURGERS IN HONGARIJE. De N. R. Ct. vertelt: Drie maanden geleden is in de Hongaar- sche bladen een vertrouwelijke mededeeling van de gewezen keizerin Zita gepubliceerd, waarin deze van alle leden van het huis Habsburg, in verband met de aanstaande meerderjarigheid van prins Otto de gelofte van trouw vroeg en deze te cevestigen oo een bijgevoegde verklaring De onderteeke naars daarvan verplichtten zich met alle kracht de voorbereidingen voor het herstel der Habsburgers te ondersteunen. Het blad A Reggel heeft nu een en ander vernomen over de antwoorden, die reeds zijn binnengekomen. Hieruit blijkt, dat de in Hongarije verblijvende Habsburgers zich aan de nakoming van zita's eisch op handig-, wijze hebben onttrokken. De aartshertogen Frederik en Steven hebben nl. zeer hoffelijk verklaard, dat zij zich zullen houden aan de in Hongarije geidende wetten. De vroegere Oostenrijksche aartshertogen hebben zonder uitzondering de gelofte van trouw ondertee kend. Daarentegen hebben de thans in Polen het burgerrecht verkregen hebbende aarts hertogen, met aartshertog Karei Steven aan het hoofd, met beslistheid geweigerd de trouwgelofte te teekenen. De rlongaarsche legitimisten hebben ver der besloten op 20 November, den 18den ver jaardag van Otto, een groote plechtigheid te organiseeren en naar Steenokkerzeel een adres van hulde te zenden. Op 19 Novembe' zal in de Redoute te Boedapest een groote vergadering worden gehouden, waaraan alle legitimistische leiders, met graaf Apponyi aan het hoofd, zullen deelnemen Den vol genden dag zal in de Kroningskerk een plechtige mis worden opgedragen, die gecele- oreerd zal worden door den vorst-primaat Seredi. RUSSISCHE DUMPING. Ook maatregelen in België beraamd. De Belgische ministerraad besloot gisteren bij den koning een verordening in te dienen, waarbij de doorvoer van enkele artikelen uit Rusland, vooral granen, aan een bijzondere vergunning wordt gebonden. De minister van Landbouw heeft zijner zijds voorgesteld alle invoervergunningen in te trekken wat de tarwe betreft uit een aanta! landen afkomstig. MAARSCHALK WEYLER. t Maarschalk Weyler is gistermiddag te Madrid overleden.' Een krachtige militaire figuur. Gevreesd leider. De naam Weyler was in Spanje een legen de geworden Een legende van krijgsge rucht, van persoonlijken moed en ijzeren tucht. Want weinig figuren in het hedendaag- sche Spanje waren zóó nauw met het ver leden van het koninkrijk verbonden als deze „kapitein-generaal", die den leeftijd van 91 jaar heeft bereikt. In 1839 werd Valeriano Weyler op Mal- lorca geboren, uit een Duitschen vader, wiens wilskracht hij erfde, en een Spaansche moe der, wier zuidelijke romantiek op hem over ging- Als militair onderscheidde hij zich het eerst in den burgeroorlog van 1868'72. Hij streed aan de zijde der regeering tegen den pretendent Don Carlos. Zijn groote ver maardheid volgens velen: beruchtheid verwierf hij echter pas in den strijd tegen Cuba, waar de onafhankelijkheidsbeweging in een gruwelijke guerilla was ontaard. Met meedoogenlooze gestrengheid trad Weyler als opperbevelhebber in Cuba op; de regee ring te Madrid zag zich zelfs genoodzaakt hem terug te roepen. Later echter, nadat hij zich in zijn boek „Mi mando en Cuba" ge rechtvaardigd had, werd hij tot militairen gouverneur van Cuba benoemd (1895'97). Toen de steeds toenemende zelfstandig heidsbeweging in Catalonië een krachtigen leider eischte, werd Weyler naar Barcelona gestuurd. Hij maakte korte metten, oefende een waar schrikbewind uit, doch wist de orde te herstellen. Na enkele jaren keerde hij naar Madrid terug en werd tot chef van den gene- ralen staf benoemd. De grootste eerbewijzen zijn Weyler ten deel gevallen. Hij was kapitein-generaal, de hoogste rang in het Spaansche leger, en Ko ning Alfcnso verhief hem tot markies van Tenerif en hertog van Rubi. Weyler, die herhaalde malen minister van oorlog is geweest, was een tegenstander van het regime van Primo de Rivera. Destijds was hij, ondanks zijn hoogen ouderdom, be trokken bij een complex tegen den dictator. Daar men echter een zoo gezaghebbende fi guur als Weyler niet durfde aantasten, werd hij tot een hooge boete veroordeeld, hetgeen intusschen een hard gelag was voor den man, wiens gierigheid spreekwoordelijk was' Nochtans behoorde Weyler tot de rijkste mannen van Spanje, en was hij de bezitter van verscheidene groote landgoederen. Tijdens de militaire tegenslagen in Ma rokko in 1921 en '22 werd Weyler nog meer malen over de te treffen maatregelen geraad pleegd. Opmerkelijk w£s, dat de uiterlijke verschij ning van generaal Weyler geenszins met zijn stoer innerlijk in overeenstemming was. Hij was een nietig, weinig martiaal mannetje, zonder eenige militaire allure. (Hbld.) VERVLAAMSCHING DER GENTSCHE UN1VERSITEI. Bij de gedeeltelijke vervlaamsching van de universiteit te Gent volgens het stelsel-Nolf, werd op particulier initiatief de Ecole des Hautes Etudes opgericht, waar de universi teitsleergangen, die verviaamscht waren, in het Fransch werden onderwezen, meestal mmSSn9 met medewerking van professoren der unl. versiteit. Bij de volledige vervlaamsching der Gentsche universiteit werd van Vlaamsche zijde met klem er op aangedrongen, dat aan de professoren der universiteit geen machti ging meer zou worden verleend om te docee- ren aan de Ecole des Hautes Etudes, die ter bestrijding der Vlaamsche universiteit werd opgericht. Van regeeringszijde werd op dit punt waakzaamheid toegezegd. Volgens „De Belgische Standaard" heeft minister Vau- thier thans een 15-tal professoren der univer siteit van Gent, die werden genoemd als leer krachten van de Ecole des Hautes Etudes, uitdrukkelijk verboden aan laatstgenoemde instituut les te geven. (Tel.) PILSOEDSKI AAN DEN ARBEID. Een generaal president der Rekenkamer. Een V.-D.-bericht uit Warschau maakt melding van de benoeming van generaal Krzemienski tot president van de Rekenka mer als opvolger van professor Wroblewski. Een benoeming, die teekenend is voor den huidigen toestand in Polen. Deze professor Wroblewski, die thans met enkele hooge ambtenaren van de Rekenka mer aan den dijk is gezet, begon Pilsoedski wat al te lastig te worden. Hij is de man geweest, zoo schreef dezer dagen de correspondent te Warschauw var de „Frankf. Z.", die steeds zonder vrees voor Pilsoedski en diens praetorianengarde, het parlement rekenschap heeft gegeven van alle misbruiken bij de uitvoering van de be grooting. Hij was de oorzaak, dat indertijd de Lartadag besloot, den overigens onschul- digen minister van financiën Tsjechowitsj, die geheel in de macht van den maarschalk was, voor het staatsgerechtshof te dagen (wegens het overschrijden met eenige millioe- nen van de begrooting), waarmede de woe dende haat van Pilsoedski tegen den Land dag een aanvang nam. Tot dusver is de Rekenkamer in Polen een instituut geweest, dat wegens zijn onaan vechtbaarheid een behoorlijke controle over het gebruik der staatsgelden waarborgde. Thans heeft Pilsoedski eenvoudig dezen las- tigen ambtenaar verwijderd en aan het hoofd van de Rekenkamer een hem blindelings toe- gedanen generaal gezet. Deze militariseering van de Rekenkamer schijnt niet bepaald een uitgezocht middel om het vertrouwen van buitenlandsche geld beleggers te versterken. KELLOGG IN DEN HAAG. Zijn oordeel over de algemeene depressie. Waardeerende woorden ten opzichte van ons land. Zondagochtend is met de „Statendam" in ons land aangekomen de nieuwe rechter in het Permanente Hof van Internationale Justi tie, de oud-staatssecretaris voor buitenland sche zaken der Vereenigde Staten, Kellogg. In den loop van den middag heeft de heer Kellogg eenige Nederlandsche journalisten ontvangen in zijn apartementen in het Ho tel des Indes. Naar zijn meening gevraagd over den huidigen economischen toestand, zeide hij dat de geheele wereld ongetwijfeld lijdt aan een ernstige depressie. Ook in de Ver. Staten is deze economische depressie in vollen gang en daar hoofdzakelijk van in- dustrieelen en landbouwkundigen aard. Deze algemeene economische achteruitgang ver oorzaakt natuurlijk agitatie. Duitschland is daar wel een typisch voorbeeld van. Toch meende de heer Kellogg, dat men zich daar niet te zeer ongerust over behoefde te maken. Sprekende over de pogingen tot bevorde ring van den wereldvrede zeide de heer Kel logg, dat hij dienaangaande een optimist was. „Voor pessimisme is werkelijk geen re den en mag ook geen plaats zijn. De wereld gaat gelukkig vooruit en niet achteruit. Het is slechts de kwestie of de staatslieden en de volken zich willen wijden aan den vrede. Wanneer de volken zeggen: Wij wenschen vrede, dan hebben zij den vrede ook". Wat Nederland betreft, dit heeft volgens den heer Kellogg altijd een belangrijke plaats in de wereld ingenomen. Nederland heeft handel, industrie en boven alles een machtig koloniaal rijk De heer Kellogg hoopte, dat ons land, dat naar zijn meening minder door de ma laise geleden heeft dan de meeste andere lan den, zich voorspoedig zou mogen ontwikke len. Met enkele vriendelijke woorden over ons volk en land besloot Kellogg het onderhoud. (Hbld.) DE ANTI-DUITSCHE BEWEOINO IN TSJECHO-SLOW AKI JE. Geen Duitsche klankfilms. De bond van bioscoopondernemer» heeft naar het W.B. meldt, besloten voorioaplg geen Duitsche klankfilms meer te vertoooen Zij willen zich „aanpassen bij de heerschend* stemming van het publiek", zoo verklaren rij, „en een massa-invasie van de DuH»die klar*- film verhinderen". Eenige anderen hebben zich op nationalis tisch standpunt geplaatst en verklaard, dg „hun eer als Tsjechen niet duldt, dat w Duitsche klankfilms vertoonen.",

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1