COMMISSIE VAN VOORBEREIDING VOOR DE STICHTING VAN EEN VOGELTREKSTATION OP TEXEL. Stadsnieuws Binnenland geven. De voorzHer wilde het aanhouden tot de jaarvergadering. Dezelfde spreker vroeg waarom het N.-H. Dagblad niet ver tegenwoordigd was. De voorzitter zeide dat men van de r.-k- pers genoeg had, men bleef dan van onjuiste weergave verschoond De heer Algers stelde voor om den secre taris een verslag te laten maken. De secretaris oedankte voor de eer. Hierna sluiting. Aan den Mollevoortsdijk had gister middag een ernstig ongeluk plaats. Het 9- jarig zoontje van P B. was met een geweer aan het spelen, terwijl zijn 18-jarige broer naar het „aanleggen" keek. Toen hij op een noodlottig moment de haan overhaalde bleek het geweer met hagel geladen en kreeg de II8-jarige zoon P. B. cfe geheele lading in het gelaat. Dr. van Oppen uit Limmen, die ontboden was, oordeelde den toestand niet zonder gevaar en de ongelukkige werd naar het St. Elizabethziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Men vreest dat hij blind zal worden, althans één oog is deerlijk gehavend. In ornithologische kringen wordt er ern stig naar gestreefd ook in ons land te komen tot stichting van een station ter bestudee ring van den vogeltrek en een hiervoor in gestelde Commissie is van oordeel, dat het eiland Texel daarvoor een zeer gunstig ge legen plaats vormt. Deze comissie is voornemens dezer dagen aan een aantal vogelvrienden een oproep om steun te verzenden. Hiervoor is een circulaire gepubliceerd waaraan wij het volgende ontleenen: Reeds in de oudheid heeft het vraagstuk van den vogeltrek de aandacht van den mensch getrokken. Het raadselachtige van dit verschijnsel gaf sinds eeuwen aanleiding tot de wonderlijkste theorieën en verklarin gen. Pas in de vorige eeuw heeft het weten schappelijk onderzoek van dit zoo interes sante vraagstuk vasteren vorm aangenomen en thans staat het in het brandpunt der be langstelling, niet alleen van de wetenschap pelijke natuuronderzoekers, doch ook van zeer vele belangstellenden, die dikwijls in aanzienlijke mate hebben bijgedragen tot de vorderingen, welke het onderzoek naar het vraagstuk van den vogeltrek in de laatste tijden gemaakt heeft. Den grooten stoot hieraan gaf wel zeker het zoo boeiend geschreven dagboek van den kunstschilder en natuuronderzoeker H. Gat- ke, die daarin al zijn ervaringen en waarne mingen betreffende den vogeltrek op het be kende eiland Helgoland heeft vastgelegd. Een tip van den sluier, waaronder het raadsel van den vogeltrek verborgen ligt, werd in het begin dezer eeuw opgelicht door de toepassing van het z.g. ring-experiment, d.w.z. door het ringen van vogels, hetzij op de broedplaatsen, hetzij op den trek. Op de ze wijze heeft men althans eenige zekerheid gekregen omtrent richting en duur van den trek, oponthoud in de winterkwartieren, broedgebied, levensduur, enz. In het buitenland in het bijzonder in Duitschland heeft men voor het onder zoek van den vogeltrek officieele trekstations, z.g. „Vogelwarten", opgericht op daartoe ge schikte punten (Helgoland, Rossitten, enz.). Daar wordt door wetenschappelijk onderleg de personen de vogeltrek geobserveerd en be studeerd; daar worden vogels geringd en weer vrijgelaten. Dit laatste geschiedt ook in ons land reeds sinds. 1911 van wege 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, door het be schikbaar stellen van ringen, doch de be hoefte aan tenminste één vaste observatie post op een doelmatig gekozen plaats in ons land doet zich meer en meer gevoelen. Ne derland toch ligt voor de bestudeering van den vogeltrek geographisch zeer gunstig. Vooral voor het maken van vergelijkingen met de waarnemingen van de Vogelwarte op het naburige Helgoland is de ligging van ons land al zeer geschikt. Ten einde misverstand te voorkomen zij er op gewezen, dat het hier niet gaat om het dooden van vogels; integendeel. Thans ver neemt men omtrent het lot der geringde vo gels slechts nu en dan iets, doordat zij el ders gevangen of geschoten of wel dood ge vonden worden. Deze berichten hebben op nog geen 3 pCt. van het totaal aantal ge ringde exemplaren betrekking. Indien nu evenwel op vele plaatsen in het trekgebied .vaste inrichtingen worden opgesteld, waar de vogels worden gevangen om ze te ringen 'en weer vrij te laten» dan wordt de kans om geringde vogels in het algemeen en over den 'trek in het bijzonder. Noodig is het, om de leiding van zulk een ornithologisch station aan een goed onderlegd vogelkundige toe te vertrouwen, opdat de soort der gevangen vogels met juistheid vastgesteld worde. Voor de wetenschap zullen uiterst belang rijke waarnemingen kunnen worden gedaan, zonder dat het noodig is de vogels te doo den. De commissieleden zijn van oordeel, dat Nederland niet langer mag achter blijven bij Duitschland, Frankrijk, Hongarije en andere landen, welke alle reeds een of meer zulke stations bezitten. Een zeer geschikt punt, waar zulk een station in ons land zou kunnen worden ge vestigd, is wel het eiland Texel, over welk eiland zoowel de van Noord naar Zuid als van Oost naar West verloopende trek der meeste land- en watervogels gaat, terwijl bo vendien de aard van het terrein aldaar obser- veeren en vangen der trekvogels zeer zal ver gemakkelijken. Doch hiervoor is geld noodig! De kosten van eerste inrichting van zulk een station, woon- en berggelegenheden, vangterrein, enz. worden geraamd op meer dan 8000 «n de jaarlijksche kosten, salaris, onderhoud, vernieuwing van benoodigdhe- den, gebouw, enz., op tenminste 5000. E)e commissie doet een beroep op alle be langstellenden in den lande om door een gift jn eens of door een jaarlijksche bijdrage de oprichting en instandhouding van een Ne- derlandsch vogeltrekstation op Texel moge lijk te maken. Hoewel elke gift ten behoeve der stichting van het trekstation welkom zal zijn, zullen zij, die een gift van ten minste 50 inééns geven, als stichters beschouwd worden en Meer waard dan de prijs T 0 gilpin BI BHlllllililUHllliliH levenslang lid der stichting blijven, zonder dat daarvoor verder betaald behoeft te wor den. Het minimum der jaarlijksche contributie meent de commissie te moeten stellen op 2.50, doch zij hoopt, dat velen bereid zul len worden gevonden een hoogere bijdrage toe te zeggen. Wordt voldoende steun aan de plannen toegezegd, zoodat de stichting in het leven kan worden geroepen, dan zal nader opge geven worden, wanneer over de toegezegde bedragen zal worden beschikt. Zij die de stichting willen steunen kunnen zich tot den heer J. Drijver, Heerengracht 540 te Amsterdam, secretaris-penningmees ter der Ned. Ver. tot bescherming van vogels wenden. NOORD-SCHARWOUDE. Een Nationaal muziek rorrcurs. Maandagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een vergadering gehouden vanwege ons harmoniegezelschap „Excelsior" ter voorbereiding van de plannen om het vol gend jaar een nationaal muziekconcours van harmonie- en fanfarecorpsen te houden, een en ander ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der vereeniging. De voorzitter van „Excelsior", de heer J. Kuiper, opende met een woord van welkom deze belangrijke vergadering. Op de convocatie kwam ihaar één punt voor, n.1. de viering van het 35-jarig bestaan der vereeniging. Hoewel reeds eenige verga deringen hieromtrent plaats gevonden hebben zeide spr., is dit de vergadering waar defi nitief het besluit genomen zal worden om het muziekconcours al of niet doorgang te laten vinden. Ondanks den slechten toestand hebben wij niet geschroomd zei spr., de plannen voor een nationaal muziekconcours aan de orde te stellen. Spr. riep een bijzonder woord van welkom toe aan den heer J. H. Keizer, uitgever der N. L. Crt-, den oud-burgemeester, den heer C. Brinkman, tevens beschermheer der ver eeniging, alsmede aan de pers. Ook de afge vaardigden van de gemeentebesturen van N.- Scharwoude en Oudkarspel werden hartelijk welkom geheeten. Met de beste wenschen voor het welsla gen van het concours verklaarde spr. de ver gadering voor geopend. Mededeelingen. Een concours-reglement is reeds samen gesteld en dit werd op deze vergadering voorgelezen. Het concours zal een 3-daagsch- feest wor den nl. 23, 24 en 25 Mei 1931. Dit valt op de Pinksterdagen. De bedoeling is dan om den avond voor het concours een concert te geven en meerdere festiviteiten o.m. het hou den van een bal-chamipêtre. Wat het concours betreft, zullen behalve wedstrijden in de 3de. 2de en 1ste af deeling, afdeeling uitmuntendheid, eere- en superieu re afdeeling ook marschwedstrijden gehou den worden. Aan de vele corpsen in Noord- en Zuid- Holland zal een uitnoodigiïlg gericht wor den, zoodat verwacht mag worden, dat de deelname verzekerd is. Bij corporaties en particulieren zal om een medaille of bijdragen verzocht worden. Als leden van het eere-comité zijn aange zocht de heeren C. Brinkman, oud-burge meester, Jhx. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuidscharwcude (eere-voor- zitter), A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, P. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, J. Ootjers, wethouder dezer gemeente, ds. O. J. Staal alhier en de heer J. H. Keizer, redacteur N. L. Crt. Als eere-leden die zich voor „Excelsior" verdienstelijk hebben gemaakt zijn gekozen de heeren F. van Die, C. Langendijk Cz., A. Oosterlee en Jb. Smit Jb.z. De feestcommissie zal bestaan uit ver schillende heeren uit Noordscharwoude en Oudkarspel. Ook voor dit concours zal een waarborgfonds ingesteld worden, waarvoor reeds dezen avond door de aanwezigen ge- teekend werd. De heeren Ootjers en Keizer, leden van het eere-comité, spraken nog eenige woorden van sympathie tot de vereeniging, die on danks de tegenwoordige malaise er niet te gen opziet een muziekconcours te organisee- ren. Met een woord van dank voor de aange name besprekingen volgde sluiting. CURSUS VOOR WINKELPERSONEEL. De officieele opening. De officieele opening van den cursus voor winkelpersoneel, aan welk nieuw instituut wij in ons no. van Zaterdag jl. een hoofd artikel wijdden, heeft gisteravond plaats ge had. Als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur was aanwezig burgemeester Wen- delaar; de Kamer van Koophandel werd ver tegenwoordigd door de heeren Arntz e.i Scheffel, resip. voorzitter en secretaris; voor de onderwijscommissie uit de K. v. K. was aanwezig de voorzitter, de heer G. Nobel Voorts merkten wij nog op de heeren H. de Raat, De Jager en A. Burger van de Alkm Vereen, voor den handeldr. en industrieelen middenstand, den heer Goes van de r.-k. mid- denstandsvereeniging De Hanze, en den heer De Groot, directeur van de handelsavond school. Tegen 8 uur, toen reeds enkele leerlingen aanwezig waren, nam de heer Nobel het woord. Het deed hem groot genoegen den cursus te kunnen openen. Een jaar geleden was in de commissie voor het handelsonder wijs uit de K. v. K. erop gewezen, dat er wel eenige aandacht diende te worden ge schonken aan de wijze van aanprijzing aer artikelen in de verschillende winkels en de manier van verkoopen. Deze noodzakelijk heid werd beaamd en maatregelen werden overwogen hoe daarin te voorzien. Men meende een cursus te moeten openen, maar had niet verwacht zoo spoedig te zullen sla gen als het nu is gebeurd. Dat er reeds runn 80 deelnemers zijn, is wel een groot succes en er blijkt uit dat het wel juist was gezien üat het noodig was de zaak in handen te ne men. Spr. geloofde wel, dat dit succes kon worden bereikt dank zij de goede samenwer hing bij de voorbereiding. Van allen kant was medewerking ondervonden, alleen nog niet van het Rijk. Een bijdrage van dien kant is nu niet en ook het volgende jaar nog niet te verwachten. Dankbaar was spr. er de gemeente Alk maar voor, dat zijn de voor den cursus noo- dige lokalen in de handelsschool beschik baar stelde en bovendien de gevraagde sub sidie verleende. Op de medewerking van den heer de Groot, die verleend werd bij de voorberei ding, meende spr ook verder te mogen reke nen. Na mededeeling te hebben gedaan van de verdeeling der lessen over de verschillende 'leeraren (zie ons no. van Zaterdag), vertel de spr. dat er een telegram was ingekomen van den heer Traast uit Amsterdam, met een felicitatie bij de opening van dezen cursus Dank bracht spr. aan den heer De Raat, die zich bereid had verklaard de lessen ta geven, waarvoor aanvankelijk de heer Traast was aangezocht, die echter om gezondheids redenen en uit gebrek aan tijd had gemeend daarvoor te moeten bedanken. Een woord van dank sprak de heer Nobel ook aan het adres van het Bureau van de K. v. K. en speciaal aan den heer Scheffel en zijn helpers, voor het vele dat had moeten worden gedaan om het nu bereikte resultaat te bereiken. Spr. hoopte dat de leerlingen de lessen trouw zullen bezoeken en ook de volgende cursussen zullen volgen. Het verkoopen is immers een vak dat grondig moet worden ge leerd om het met kenins van zaken te beoefe nen. Dat de heer H. Schuijt, die deze eerst? les zou geven, dit zou doen met ambitie en op de juiste wijze, daarvan was spr. over tuigd en hij bracht hem dank voor zijn be reidverklaring. Spr. verklaarde hiermee den cursus voor winkelpersoneel geopend. Toespraak van den burgemeester. Mr. Wendelaar betuigde zijn instem ming met dezen nieuwen tak van onderwijs in Alkmaar. Deze stad is een stad voor den middenstand zooals weinig andere. Allen die een leidende rol spelen in het winkelbedrijf kunnen rekenen op den steun van het gemeen tebestuur. Nu de aangifte voor den cursus voor winkelpersoneel zoo groot was en dus bleek dat er velen waren die de behoefte aan dergelijk onderwijs voelden, meende het ge meentebestuur dat aan die behoefte moest worden tegemoet gekomen en medewerking van die zijde dus geboden was. Spr. hoopte nu dat de cursus zal slagen, in de eerste plaats voor de leerlingen zelf en in de twee de plaats voor den winkelstand. Intusschen geloofde spr., dat dit met de gekozen leera ren wel het geval zal zijn. Spr. zegde de K. v. K. dank voor haar initiatief in dezen en wenschte haar, en speciaal den heer Nobel en de onderwijscommissie, geluk met het aanvankelijke succes met dezen cursus, die zal zijn in het belang van den winkelstand. Gelukwensch van den middenstand. Als voorzatter van de Alkmaarsche mid- denstandsvereeni-ging sprak de heer D e Raat een hartelijk woord. Alkmaar heeft zich de laatste jaren vooral ontwikkeld als een centrum van den winkelstand, zei spr., en het kon dit doordat het 't centrum is van een uitgebreide streek. Steeds kwamen er nieuwe zaken bij, maar daarmee had men nog niet de moderne verkoop-methoden. Het verlangen daarnaar is kenbaar gemaakt in de K. v. K. en het is vooral het werk geweest van den heer Nobel, dat aan dat verlangen is toegegeven. Spr. bracht hem daarvoor dank en voorts aan het gemeentebestuur en aan de K. v. K... die beide de pogingen krach tig hebben gesteund. Spr. hoopte op succes van dezen cursus. De officieele plechtigheid was hiermee ten einde. De heer Schuijt nam nu de leiding in handen over de leerlingen, die in grooter aantal tijdens de toespraken waren binnen gekomen (niet geruischloos!) en plaats had den genomen in de schoolbanken. Wij spreken hier den wensch uit, dat het gisteravond aangevangen onderricht rijke vruchten mag dragen in het belang van een vakkundige bediening van het publiek zoowel als in dat van winkelier en personeel. VERTROKKEN PERSONEN. A. Eeltink, R.K., dienstbode, van Nieuwe- sloot naar Koedijk. J. van der Oord N.H., zonder beroep, van Westerweg 96 n Delft. E. M. Wiese, R.K., zonder be roep, van Heiligland naar Princenhage. C. Belonje, N.H., arts, van Nassaulaan 41 naar Egmond aan Zee. N. van den Berg, N.H., bloemist, van Ritsevoort 25 naar Vlaardingen. J. H. van Zonneveld, D.G boekhouder, van Tesselschadestraat 11 naar Eindhoven. S. Schermerhorn, G.D., eon- der beroep, van Julianastraat 2 naar Am sterdam. D. Schenk, N.H., zonder be roep, van Kennemerstraatweg 135 naar Oudorp. H. Blokdijk, kok, N,H., van Vis- scherslaan 12 naar Bloemendaal. N. Bestevaar, zonder beroep, geen, gehuwd met 'an Ket, van Wildemanstraat 2 naar 's Grhvenhage. M. Kuiper, wed. van Jac Swager, zonder beroep en dochter N.H., van Emmastraat 65 naar Bergen (N.H.) G. G. Bas, dienstbode, N.H., van Metiusgrachi 7 naar Heiloo. M. Kool, dienstbode, R.K van Verdronkenoord 102 naar Egmondbin nen. E. J. M. Wiegersma, onderwijzeres, R.K., van Prins Hendrikstraat 44 naar Utrecht, Biltstraat 65. J. W. de Vries, monteur, N.H., van Achterom 20 naar Bel gen (N.H.) J. de Boorder, los arbeider, geen. van Akerslaan 14 naar Barsingerhorn, Kreil. G. J. H. Ligthart, kellner, R.K., van Stuartstraat 59 naar Helmond. E H. Warren, tonder beroep, N.H., van Ken nemerstraatweg 101 I naar Zeist. G Zander, hulp in de huish. N.H., van Ken nemerstraatweg 147 naar Wageningen. W. J. Veer, zonder beroep, N.H., van Ken nemerpark 30 naar Hoorn. H. H. Krijgs man, N.H., van Keetgracht 2 naar Ned West Indië. K. Haafkens, reiziger, N.H van Van der Meijstraat 13 naar Huizen (N.H.) INGEKOMEN PERSONEN. Th. M. Rubers, zonder, R.K., van 's Ha- ge, Fnidsen 68. M. Romein, fabrieksar beider, en echtgenoote (N.H.), van Oudorp raar Bloemstraat 12. E. C. Martin, echc- genotte van M. C. Huiberts, en kinderen, R.K., van N. O. Indië naar Ropjeskuil 40 inw. R. Pichler, keukenmeisje, R.K., vaa Oostenrijk naar Nieuwlandersingel 55. D. de Leeuw, chauffeur, N.H., van Oudorp naar Uitenboschstraat 11. T. van Beve- ren, uishoudster, D.G., van Amsterdam r. Baansingel 5b. Gr. van Langen, reli- gieuse, R.K., van Soest naar Van Everdin- genstraat 18. C. Bijtjes, winkelier, en gezin, geen, van Beverwijk naar Magdale- nenstraat 13. Tr. Kruider, zonder, N.H, van Ambt Vollenhove naar Eikelenberg straat 31. A. van Biezen, R.K., religieu- se, van Rotterdam naar Emmastraat 12. S. Vijselaar, apost., melkhandelaar, met echtgenoote en dochter, Snaarmanslaan 102 van Enkhuizen. W. de Jong, G.K., kellner- in, Houttil 9, van Haskerland. A. Wehnes, geen, zonder beroep, Asterstraat 6, van Wor- merveer. A. Govers, R.K., onderwijzer U. L. O., met echtgen. en 2 kinderen, Comans- straat 18 van Gouda. H. Blokdijk, R.K., kok, Visscherslaan 12 vau Renkum. DE VEREENIGING VAN VRIJZINNIG- DEMOCRATISCHE GEMEENTE RAADSLEDEN. De Vereeniging van Vrijzinnig-Democra tische Gemeenteraadsleden hield Zaterdag te Utrecht haar najaarvergadering onder lei ding van dr. Abrahams, wethouder der ge meente Amsterdam. Na afdoening der huis houdelijke agendapunten, werd aan de orde gesteld: „Het Werkloosheidsvraagstuk en de taak van de gemeentelijke overheid ten aan zien van dit vraagstuk'*. In verband met eene verhindering van den heer Kelderman, wethouder der gemeente Deventer, die aanvankelijk de inleiding zou houden, was de heer Berghuys, secretaris der Ver. van V. D. gemeenteraadsleden, bereid gevonden dit onderwerp in te leiden. Spr. ving zijn inleiding aan met een be schouwing over de oorzaken van de huidi ge werkloosheid. Wordt in het zoo juist verschenen Rapport van N.V.V. en S.D.A.P. over „Bedrijfsleven en verruiming der Arbeidsmarkt" t.a.v. het vraagstuk der werkloosheid verklaard: „De werkloosheid is een maatschappelijk ver schijnsel, dat in den vorm, waarin het zich in dezen tijd aan ons voordoet, onafscheidelijk verbonden is aan het kapitalistische produc tiestelsel", spr. zou niet gaarne, hoewel er kennende vele ernstige fouten van ons huidige productiestelsel, deze uitspraak toe de zijne willen maken. Ook daar, waar men niet meer spreekt van een kapitalistische maatschappij, is het pro bleem nog niet tot een oplossing gebracht kunnen worden. De economische schommelingen veroorza ken de depressie in het bedrijfsleven en als ge volg daarvan de groote werkloosheid. De oorzaken dezer economische schomme lingen zijn gelegen in tal van omstandig heden, verminderde productie, ongunstige oogsten van producten welke dienen als grondstoffen voor de vervaardiging van be paalde artikelen, gebrek aan- of net verlo ren gaan van afzetgebieden. Daarnaast kan gewezen worden op de seizoenwerkloosheid, welke juist dit jaar zeer vroegtijdig is ingetreden. Verder werd gewezen op het buitengewoon groot aantal ongeschoolde werkkrachten, het vooral in en na den oorlog geconstateerde feit Verder werd gewezen op het buitens woon groot aantal ongeschoolde werkkrach ten, het vooral in en na den oorlog geconsta* teerde feit van het aanvaarden van arbeid fabrieken, door vrouwen, de snel toegepa«£ rationalisatie en mechanisatie, alsmede d» bevolkingsaanwas. ae Elk der hier genoemde factoren werden door den spreker nader toegelicht. n Vervolgens behandelde spr. de werkloo. zensteun vóór den oorlog, de toepassing van het Gentsche stelsel ook hier te lande, daar na de noodregeling Treub, gevolgd door W Werkloosheidsbesluit 1917, welk besluit «uw nader toelichtte. In het bijzonder wees spr. erop, dat de hui dige verzekering een geheel vrijwillige J waarbij het Rijk, de gemeenten en de werk' nemersorganisaties betrokken zijn en dat, van het oogenblik af dat het Rijk in de werkloos heidsvèrzekering betrokken werd, de regee". ring een principieele scheiding legde hissdin," werkloozenzorg en armenzorg. Hoewel de werkloozenverzekering een vrir. willige is en dus de gemeenten niet verplicht kunnen worden tot toetreding, toch meende spr. nadrukkelijk te moeten aanbevelen dat waar zulks nog niet is geschied, de gemeente! besturen tot toetreding dienen te besluiten Mede werd gepleit voor zoodanige regelin. gen van steunverleening, nadat de werkloo! zen uit de werkloozenkassen zullen zijn uitge trokken, dat daaraan het karakter van armen, zorg worde ontnomen. Juist bij werkloosheid van langdurigen tijd bestaat het niet denkbeeldige gevaar, dat de werklust verdwijnt en het zelfrespect en zelf. vertrouwen worden aangetast. Komt daarbij' dan nog een steunverleening geheel op den grondslag van armenzorg, dan bestaat ernstig gevaar voor het moreel' van den werklooze. Achtereenvolgens behandelde spr. de ver schillende maatregelen welke door Rijk en gemeenten getroffen kunnen worden om de werkloozenzorg eenigermate te doen vermin deren. Spr. betoogde de noodzakelijkheid van goed leerlingwezen en de goede inrichting van nijversheids- en avondonderwijs, opdat meer dan tot nu toe geschoolde werkkrachten beschikbaar zullen zijn. Van de omvorming van bepaalde groepen vakarbeiders, tot andere beroepen, zooals in de laatste jaren hier en daar was toegepast verwachtte spr. geen resutaten van eenige beteekenis. Mede werd onder de aandacht gebracht de steunvereening aan de industrie, zooals een enkele maal is voorgekomen. Spr. behandelde de gevallen waarin de Overheid t.a.v. dit vraagstuk een taak zou hebben, doch in het algemeen wenschte hij een waarschuwend woord te doen hooren tegen deze wijze van steun. Bij gezonde concurrente echter behoorde aan de binnenlandsche industrie voorkeu: gegeven te worden, terwijl mede de aandacht werd gevestigd op den arbeid van de Com missie voor Werkverruiming en de vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat". Het woord werd daarna gegeven aan den heer Joh. Eering, lid van „Volksonderwijs" te Amsterdam voor het houden zijner inleiding: „Zoolang het Riik niet de zorg voor een goed ingericht hygiënisch schooltoezicht op zich. neemt, is het noodzakelijk, dat dit in samen werking van gemeente en provincie ge schiedt" De heer Eering behandelde zijn onderwerp aan de hand van de volgende stellingen: le. Geneeskundig schooltoezicht, uitge oefend door een schoolarts-vol-ambtenaar, ii in het belang van kind en gemeenschap. 2e. De kosten van dit toezicht behooreo derhalve gedragen te worden door de ge meenschap. 3e. Zoolang het Rijk dezen plicht niet ver vult, dienen Gemeente en Provincie het ge neeskundig schooltoezicht te regelen en te bekostigen. J| 4e. Noordzakelijk is een regeling, waarbij elke provincie verdeeld wordt in districten; waarvan in elk een beroepsschoolarts wordt aangesteld. De indeeling 'in districten moet niet van bovenaf worden opgelegd door het Provinciaal Bestuur, maar dient van onder uit door onderling overleg van de Gemeente besturen te groeien. Den inleiders werden nog nader eenige vragen gesteld, die door hen werden beant woord. EEN GEVAARLIJKE BENDE GEPAKT. Een moord te Rotterdam, opgehelderd In den aanvang der maand September werj» te Aken gearresteerd een gevaarlijke misos gersbende, die als operatieterrein Noord' Duitschland en het aangrenzende Neder»" had gekozen, schrijft de „Limb. Ct." Gedure® de de maand September konden reeds zeven i misdrijven worden opgehelderd. Uit bet on er zoek bleek, dat een moord met roof zieb strekt tot Rotterdam. De misdadigers w door de maréchaussée achtervolgd tot in A Eenigen hunner werden gearresteerd. On ME W«\HRI V AV EEN V IKK EEHSA ClATJl -ó- tï. V 233. De agent plukte ook een hoop sterren, die hij als een struik bloemen bij elkaar deed en hij bracht ze zoo naar de mand. „Het is goed bloemen plukken uit een anders tuin", zeide hij lachend. 234. Maar de professor bofte weer. Ook hij was bezig ge' weest met het plukken van sterren. En zooals op aarde een klaverblad van vier heel zeldzaam is, zoo had de professor het geluk een komeet te plukken, wat ook niet dikwerf voor komt. De komeet straalde als een lichtende sluier en de ge* leerden op aarde, die 's nachts naar den hemel kijken, zullen wel gezegd hebben, dat ze een nieuwe komeet hadden on*' dekt.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6