DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. X». 250 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk 2.59. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 1.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. roSTER <4 ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DO\ÜKRDA(s 23 OCTOBEK 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De interpellatie van den heer Cramer (s.d.a.p.) naar aanleiding van het rapport over het ballingsoord aan de Boven-Digoel, door het lid van den Raad van Indië, den beer Hillen, uitgebracht, heeft een lange avondvergadering gegeven. Het was lang na middernacht, toen de leden huiswaarts keer den. De heer Cramer, die met groote waardee ring over dat rapport sprak, vond er aanlei ding in om den minister van koloniën een achttal vragen te stellen, waarin hij onder meer vroeg, of de minister niet met hem van meening was, dat de Indische regeering mis bruik van de zoogenaamde exorbitante rech ten had gemaakt door op onvoldoende gron den zoovelen, speciaal uit het gewest Sema- rang, naar den Boven-Digoel te interneeren, 'dan, of hij wilde medewerken om de geïnter neerden, allen terug te laten komen of ten minste die lieden, wier interneering de heer Hillen onnoodig heeft geheeten en ten slotte of de minister wil bevorderen, dat de terug geroepenen financieel door de Indische re geering zullen worden gesteund dan wel aan werk worden geholpen. De minister van koloniën, de heer De Graaff, heeft in een uitvoerige reden geant woord, dat z.i. ten onrechte beweerd wordt, "dat de vroegere resident van Semarang te forsch en overijld te werk zou zijn gegaan. Aan een opheffing van de exorbitante rech ten denkt de minister niet. Wel wordt een wijziging van de regeling er van overwogen. 'Maar het recht tot interneering moet gehand haafd blijven. Intusschen worden door de Indische regeering maatregelen beraamd om 219 geïnterneerden, die volgens den heer Hillen losgelaten kunnen worden te laten re- patrieeren, terwijl de Indische regeering reeds stappen heeft gedaan om naar een be tere plaats voor een interneeringskamp dan Boven-Digoel te zoeken. De Indische specialiteiten, die zich in het .debat mengden, de heeren Joekes (v.d.), Van Boetzelaar (c.h.), Van Kempen (lib.), Feber (r.k.) en de heer Beumer (a.r.) waren vrij wel voldaan door het antwoord des minis ters, doch de heer Cramer legde zich er niet bij neder en hij diende een motie in, waarbij aangedrongen werd op opheffing, zoo spoe dig mogelijk, van alle interneering. Ofschoon de uitdrukking „zoo spoedig mogelijk" de motie tamelijk vaag maakte, vond zij bij geen der andere partijen instem ming, zoodat de stemming erover, welke tot de volgende middagvergadering werd aange houden, niet twijfelachtig is. Natuurlijk heeft ook ae communist L. de Visser zich in het debat gemengd met een daverende rede over het mishandelde Indo nesië enz. en hij deed dit weer met zoo on gelukkige woordenkeus, dat de voorzitter hem voor de zooveelste maal op zijn vingers moest tikken. Maar de parlementaire vor men blijven hem vreemd. Ook hij kwam met .een motie, doch daar slechts zijn medestrij der Wijnkoop deze ondersteunde, kon ze niet in stemming komen. Gelijk wij reeds na afloop van de avond vergadering vermoedden, is heden in de mid dagvergadering de motie-Cramer in zake de opheffing van het interneeringskamp aan den Boven-Digoel verworpen met 56 tegen 22 stemmen. Voor stemden alleen de soc.-dem de communisten en de heer Floris Vos. Daarop werd voortgegaan met de behan deling van de aanvullingsbegrooting van Defensie ten dienste van den aanbouw van schepen. Twee tegenstanders kwamen het eerst aan de beurt. In de eerste plaats de heer Braat (Plattelander), die beweerde, dat de land bouw geen baat vindt bij vlootuitbreiding, het geld niet economisch wordt besteed, waarom hij tegen het voorstel zou stem- De tweede tegenstander was de heer Flo ris Vos (Middenpartij). Nu we weer een beetje dichter staan bij internationale ont wapening, zou, betoogde hij, uitbreiding van onze bewapening als een schrede achteruit kunnen worden beschouwd. Dit zou bij an dere volken een verkeerden indruk maken en dus zou hij tegenstemmen. De heer Tilanus (c.h.) heeft in een beknopt en knap speechje afgerekend met de ontwa- penaars van allerlei aard, die intusschen de realiteit uit het oog verliezen en niet willen inzien, dat een vloot onmisbaar is _y°or Ne derland met zijn groot eilandenrijk, ne thans ter tafel liggende voorstel vond zijn volle instemming en dat het plan lands financiën niet te zwaar is, bewijst ne feit, dat de minister van financiën, die inder tijd weigerde mee te gaan met de ontwerp- Vlootwet. thans echter geen bezwaar maakt tegen het voorstel. Spr. zal voor het voor' stel stemmen, maar alleen wilde hij weten ot de gevechtswaarde van den nieuwen kruiser inderdaad voldoende mag heeten. De heer Alberda (s.d.a.p.) is hierna zijn partijgenoot Brautigam te hulp gekomen met een uitvoerige rede, waarin hij het hoofd doel van het wetsvoorstel kritiseerde. Dat hoofddoel is uitbreiding van de vloot met elf schepen ten dienste van Indië ea nu zette spr. uiteen, dat daarvoor geen enkel geldig motief is aan te voeren. De internationale verhoudingen geven er geen aanleiding toe en we kunnen in Indië volstaan met het on derhouden van een politievloot. Wat de mi nister nu wil is de bouw van een kruiser van onvoldoende gevechtswaarde, zooals in het tijdschrift „Onze Vloot" van deskundige zijde is uiteengezet. Lang heeft de spr. stilgestaan bij de pe- tionnementsbeweging, die volkomen in orde is gevoerd en ongeveer anderhalf millioen te genstanders heeft doen teekenen op de adres sen tegen het wetsvoorstel. De heer Albarda had de katholieken als een verwijt aangerekend, dat zij hun verzet tegen vlootuitbreiding, kenbaar geworden bij de verwerping van de Vlootwet in 1925, had den laten varen en schreef dat toe aan de omstandigheid, dat zij thans een katholiek minister achter de groene tafel zien. De heer Max van Poll (r.k.) is hier tegen op gekomen en heeft het verschil tusschen toen en nu uiteengezet. Hij verklaarde zich een overtuigd voorstander van het voorstel, terwijl hij tegenover de bewering, dat Dene marken ondanks zijn ontwapeningsstreven er toch nog een vloot op nahoudt van 13000 ton omdat het zulk een lange kustlijn heeft, aanvoerde, dat we, van die redeneering uit gaande wegens de uitgestrekte kustlijn van ons Indië wel een vloot van 600.000 ton zouden mogen hebben. Op den heer Van de Poll volgde de heer Sant (St. Ger. Staatspartij). Gelijk we reeds vermoedden, bleek deze een overtuigd voor stander van het voorstel te zijn. Zijn ge loofsovertuiging brengt mede, dat hij op grond van wat hij in den Bijbel vindt vast van meening is, dat de oorlog nimmer zal verdwijnen, maar dan moeten wij ons ook zoo deugdelijk mogelijk op een oorlog voor bereiden. En dus was hij voor den aanbouw van den kruiser enz. Ook de volgende spreker, de heer Schaep- man (r.k.) nam het op voor de voordracht en wel hoofdzakelijk op de door den heer Van de Poll reeds aangevoerde gronden, waarbij hij er cp wees, dat we verstandig doen niet acther de feiten aan te loopen doch tijdig voor versterking van de vloot moeten zorgen. Laatste spreker van den middag was de heer Ds. Van der Heide (s.d.a.p.) die het voor het standpunt van de vereeniging „Kerk en Vrede" opnam: het christendom eischt ontwapening, de moderne beschaving is in strijd met den oorlog en de wijze waarop de moderne oorlog wordt gevoerd, verbant hem uit het maatschappelijk leven. Dus mag niet gezorgd worden voor uitbreiding van de vloot. De rij der sprekers is nog niet uitgeput; morgen krijgen we weder een redevoering van den communist Wijnkoop en we vermoe den, dat hij niet de laatste zal zijn alvorens de minister aan het woord komt. BIJ DE RAMP TE ALSDORF. Het moeilijke en gevaarlijke werk van den mijnwerker. Als de zomer voorbij is en de herfst reeds lang zijn intrede heeft gedaan, als het buiten koud en nat wordt en de mensch zijn heil binnenshuis zoekt, dan is een heerlijk ver warmd vertrek al heel aangenaam. De anthraciet wordt met volle scheppen op het gloeiende haardvuur gegooid en nieuwe voorraad wordt besteld bij den kolenhande laar, die zorgt, dat het bestelde gebracht wordt, 't Is allemaal heel eenvoudig, niet waar? Maar bedenkt men wel eens, met hoeveel moeite, met hoeveel gevaar, die brandstof te voorschijn wordt gehaald uit het binnenste der aarde? Bedenkt men wel eens, dat op ge regelde tijden ploegen mijnwerkers afdalen tot eenige honderden meters beneden den grond en daar in de diepe mijngangen hun werk verrichten, terwijl zij weten, dat de dood op hoi loert en hen elk oogenblik kan aanvallen? Weet men wel, dat vaders hun leven in de waagschaal stellen, om het brood voor hun gezin te verdienen, dat zoons het zelfde doen, om moeder des Zaterdags met hun weekloon te verrassen? Weet men wel, dat de kust- en de mijn- plaatsen de meeste weduwen en weezen tel len? De kustplaatsen worden bewoond door talrijke visschersweduwen en -weezen, de mijndorpen en -steden door vrouwen en kin deren, die achtergebleven zijn en hun man nen, vaders en zoons zagen gedood door een ramp? Ziet, dergelijke overwegingen heeft men niet in tijden, als het leven normaal zijn gang gaat. Maar als daar plotseling een bericht door de wereld wordt gezonden, dat er weer een mijnramp heeft plaatsgehad, dan staat men wel eens even stil bij dezen gevaarlijken arbeid. Het klonk zoo kalm, dat eerste bericht: bij Alsdorf heeft een mijnontploffing plaats gehad. Er zijn een twintigtal dooden en on geveer evenveel gewonden. Het bericht werd nuchter opgenomen. Och, er gaan tegenwoordig zooveel menscben- levens verloren, dat men het ongeluk spoedig vergeet Maar als dan even later een nieuw tele gram meldt, dat het ongeluk een ramp, een catastrophe wordt, dan beseffen we, wat daar vlak bij onze Oostelijke grens gebeurd is. Dan voelen we zelf als 't ware, hoeveel ellende, hoeveel smart daar plotseling over de bevolking gekomen is. Als eiken morgen zijn de mijnwerkers ook Dinsdagmorgen van huis gegaan en als elke morgen zijn ze gerust op de liften gestapt, zijn ze de gangen doorgeloopen of gekropen, hebben ze elkaar het „Glück auf!" toege- wenscht. Totdat een ontploffing plotseling een einde maakte aan hun leven. En enkele seconde, alles was voorbij. Vele jonge levens afgeknakt, vele vrouwen weduwe geworden, nog meer kinderen halve weezen. Dat is het leven van de bevolking in een mijnstreek. In een enkele seconde kan een heel gezin in rouw gedompeld worden, kan een dorp, een heele streek zelfs door een rouwfloers worden bedekt Alsdorf heeft zijn mijnramp gehad. Het is met een slag in diepen rouw gedompeld. En nog vele jaren lang zal men in Alsdorf de gevolgen van deze ramp kunnen voelen. Het zijn zware tijden voor deze mijnstreek geworden. En de bevolking is wel bitter be proefd Arme, ongelukkige achterblij venden FRANSCHE TOENADERING TOT DUITSCHLAND. De „gevaarlijke" woorden van Pierre Cot te Berlijn. Pierre Cot, het jeugdige radicale Ka merlid voor Savoje, die de vorige week te Berlijn een lezing heeft gehouden voor het Genootschap Frankrijk-Duitschland, moet bij zijn thuiskomst heel wat hooren over hetgeen hij in de Duitschland ver kondigd heeft. De rechtsche bladen, al dus het Hbld., vallen hem heftig aan, meenen dat hij zich aan verraad heeft schuldig gemaakt. De radicale „Volonté" neemt het natuurlijk voor hem op en zegt, dat Cot te Berlijn den spijker op den kop heeft geslagen en een grooten moed heeft getoond. Cot zeide ten eerste, dat de openbare meening in Frankrijk gaarne het denk beeld van gemeenschappelijke démar ches bij de Ver. Staten aanvaardt ten einde een reductie der oorlogsschulden te erlangen. Wat Frankrijk zelf aangaat, zoo is het slechts van belang, dat het de door de verdragen vastgestelde marge tusschen de betalingen, die het van Duitschland ontvangt en die, welke het aan de Ver. Staten moet doen, behoudt. Worden de Fransche betalingen aan de Ver. Staten verminderd, dan is het na tuurlijk, dat de Duitsche betalingen in gelijke verhouding worden gereduceerd. Koe minder Europa aan de Ver. Staten zal hebben te betalen hoe beter het er bij zal varen. Verder zeide Cot nog tot zijn Duitsch gehoor, dat Frankrijk een nieuwe étap pe der ontwapening wenscht, mits zijn internationale veiligheid wordt verhoogd door verbeteringen in het Volkenbonds pact, overeenkomstig het drieledig be ginsel: veiligheid, arbitrage, ontwape ning. Zelfs verzekerde Cot, dat Frankrijk in beginsel niet tegen een herziening der verdragen van 1919 is gekant, op voorwaarde echter, dat een dergelijke herziening uitsluitend wordt verkregen door middel van de vreedzame proce dure. vervat in art. 19 van het Verdrag van Versailles. Ten slotte wees Cot er nog op, dat men in Duitschland niet te veel aandacht moet schenken aan de campagnes, die worden gevoerd door Fransche bladen, welker relaties met de metaalindustrie bekend zijn en die niet de innerlijke ge voelens van het Fransche volk weer geven. Vooral deze laatste woorden hebben groote verontwaardiging gewekt; een verontwaardiging, welke Cot eergiste ren in een vergadering te Florac heeft trachten te doen luwen door te verkla ren, dat het kort na de betoogingen te Coblenz goed was, dat een Franschman te Berlijn ging vertellen welke verant woordelijkheid de mannen zouden dra gen, die geweld in de plaats van onder handelingen zouden willen stellen om de Europeesche malaise te doen eindi gen. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Bom in postzak ontploft. Bij het openen van een uit Calcutta gezon den postzak, op het postkantoor te Pazun- daung, explodeerde een bom, ten gevolge waarvan 2 ambtenaren gewond werden. De postzak bevatte 20 aangeteekende pak jes. Na de explosie bleek, dat hiervan drie ontbraken. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Verbetering in den toestand! Uit Rio tie Janeiro wordt gemeld dat al daar alle banken na 15 dagen gesloten te zijn geweest weer zijn geopend. Direct na da opening werden weer drukke transacties ge daan. De Braziliaansche regeering deelt me de, dat de regeeringstroepen in de provincie Minas Geraes zijn voortgerukt naar Callo verde en Monte Bello. Op verscheidene irajecten is het spoorweg verkeer hervat. In de staten San Paulo en Bahia zouden zich geen opstandelingen meer bevinden, terwijl in de andere staten de toe stand onveranderd is gebleven. Amerikaansch uitvoerverbod van oorlogsmateriaal naar Brazilië. Naar uit Washington gemeld wordt heeft president Hoover den uitvoer van oorlogs materiaal uit de Vereenigde Staten naar Brazilië verboden, voor zoover dit niet door de regeering te Rio de Janeiro besteld is. DE RATIFICATIE VAN HET VLOOTVERDRAG. Naar verluidt zullen de ratificaties van het Londensche Vlootverdrag a.s. Maandag op het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken worden gedeponeerd door de verte genwoordigers van alle regeeringen van het Britsche rijk, mogelijk met uitzondering van den Ierschen Vrijstaat, welker ratificatie door technische moeilijkheden een gering uitstel ondervindt, zoomede van de regeeringen der Vereenigde Staten en Japan. In den namiddag zullen de redevoeringen van president Hoover, Hamagoetsji, premier van Japan en van Ramsay MacDonald wor den uitgezonden, welke naar men hoopt in afte drie landen verstaan zullen kunnen worden. HERDERLIJK SCHRIJVEN AAN DE KIEZERS VAN OOSTENRIJK. Opwekking cm slechts Christe lijke afgevaardigden te kiezen. De katholieke aartsbisschoppen en bis schoppen in Oostenrijk hebben een herderlijk schrijven gericht aan de kiezers van Oosten rijk, waarin zij worden opgewekt hun stem niet te geven aan een niet-Christelijke of de grondwetsherziening vijandig gezinde partij. Alle kiezers worden opgewekt om aan hun stemplicht te voldoen en slechts Christelijke afgevaardigden te kiezen. Als onchristelijk wordt o.a. genoemd de onbeperkte persvrij heid, de onbeperkte overheersching van een overdreven ultra-nationalisme het niets ont ziende liberalisme en de valsche leuzen van communisten en socialisten. Het rondschrijven zal in alle katholieke kerken van den kansel worden voorgelezen. SPOORWEGONGELUK BIJ BARCELONA. Bij Baroelona is een personentrein in bot sing gekomen met een locomotief van een D - trein. Hierbij werden 7 personen, deels zwaar gewond. CANADEESCH SMOKKELSCHIP AANGEHOUDEN. Drank aan boord ter waarde van 360.90C golden. De Amerikaansche kustwachtschepen hebben een Canadeesch schip in beslag genomen, dat verdacht werd alcohol voor smokkelaars te hebben vervoerd. Aan boord van het schip bevonden zich alcoholhoudende dranken ter waar de van 360.000 gulden. Dc opvarenden werden gearresteerd. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN FRANKRIJK VERZWAKT. Vrijwel geen leden onder de mijn werkers en metaalarbeiders. De sterkte der Communistische Partij in Frankrijk neemt den laatsten tijd aanzienlijk af. Naar verluidt hebben zich op een ver gadering van het communistische partij bestuur met een vertegenwoordiger van d3 Derde Internationale heftige toonee- len afgespeeld. De vertegenwoordiger van Moskou verweet het bestuur niet voldoende activiteit aan den dag te heb ben gelegd, hetgeen volgens hem de oorzaak was van het verzwakken der partij. Ji Van de 24.000 mijnwerkers in Frank rijk, zijn er slechts 24 lid van de Com munistische Partij, terwijl de communis ten onder de 23.000 metaalarbeiders slechts17 leden tellen. Ook de inkomsten van het communis tische orgaan, de „Humanité" zijn aan zienlijk verminderd. AUTONOMISME IN FRANSCHE GEMEENTERADEN. Het succes der autonomisten te Straatsburg. Hun ichec te Colmar. De herstemming bij de tusschentijd- sche verkiezingen voor den gemeente raad van Colmar en Straatsburg, is, ge lijk wij hebben gemeld, wat Colmar be treft een succes voor de anti-autonomis- ten geworden. Voor Straatsburg blijkt dit echter niei het geval te zijn geweest Terwijl te Colmar, Rossé, een der be- faamdste autonomisten, is verslagen, zijn de autonomisten in drie van de vier kantons van Straatsburg overwinnaars geworden. In het Kanton Straatsburg- Noord heeft de candidaat der Democra tische Partij, Mennrath, een meerderheid van 3000 stemmen op den autonomist behaald, doch in de overige kantons wist de clericaal-communistisch-aütono- mistische coalitie de overwinning te verzekeren. Het schijnt dat deze coalitie de kiezers met alle middelen naar de stembus heeft gejaagd, zoodat 68 tot 71 pet. der kiezers bij de herstemming te gen 60 iot 65 bij de eerste stemming zijn opgekomen. Met het gevolg dat de autonomist Schall, die wegens zijn ver oordeeling niet verkiesbaar was, in hei kanton Oost wederom, ditmaal met een meerderheid van 400 stemmen op den socialistischen candidaat, is gekozen. In het kanton Straatsburg-West werd behalve de autonomist Reiacher, bekend uit het proces van Colmar, tevens een dissident communist, beambte bij de spoorwegen, gekozen. DE WERKELOOSHEID IN AMERIKA. Telling van werkeloozen te New-York. Burgemeester Walker van New-York heeft opdracht gegeven om vandaag in de geheele stad met de telling der werkeloozen te begin nen. E>eze telling zal door de politie worden uitgevoerd De president der United States Steel Cor poration, geeft den raad om ter bestrijding van de voortdurend stijgende werkeloosheid een werkweek van drie dagen in te voeren. Uittocht van buitenlanders. Het emigratiebureau te San Francisco deelt mede, dat tallooze buitenlanders zich aanmelden om gedeporteerd te wor den wegens de ernstige werkloosheid. In officieele kringen wordt toegege ven, dat het aantal werkloozen drie en een half millioen bedraagt. Het emigra tiebureau kan door gebrek aan fondsen alleen de ongewenschte elementen weg sturen. DE ARRESTATIE VAN OFFICIEREN IN HELSINGFORS. De Finsche autoriteiten bewaren het strengste stilzwijgen over de arrestatie van den Finschen chef van den generalen staf Wallenius, den generaal overste Kuussaarvi en van den districtsrechter Toivonem. Tot dusverre heeft men alleen erkend, da+ zij in voorloopige bewaring gesteld zijn. Er verluidt echter dat er geen twijfel be staat of deze arrestaties staan in nauw ver band met de ontvoering van Stahlberg en zijn echtgenoote. De overige officieren die gisteren eveneens gearresteerd werden, zijn nog in den loop van den dag vrijgelaten. RADIOREDE VAN GENERAAL HERZOO. Gisteravond heeft de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Hertzog, een radiorede gehouden over de werkzaamheden van de Im periale Conferentie, waarin hij uiteenzette, dat ofschoon het economische gedeelte van het program veel aandacht trok, ook de ter con ferentie te behandelen constitutionneele pro blemen van zeer veel gewicht en belang zijn. Verder besprak generaal Hertzog o.a. nog het feit, dat op deze conferentie eens te meer een besluit moet worden genomen, inzake Vrijhandel of Protectie, een besluit, waarvan de economische politiek die in de toekomst in het Gemeentebestuur gevoerd zal worden, grootendeels zal afhangen. DE HERTOG VAN GENUA ERNSTIG ONGESTELD? Volgens nog niet bevestigde berichten zou de Hertog Tomaso van Genua, de oom van den Koning van Italië, ernstig ongesteld zijn. Hij zou een hartaanval hebben gehad. Een eventueel overlijden van den Hertog zou in ieder geval van invloed zijn op de voltrek king van het huwelijk tusschen Prinses Gio- vanna en Koning Boris. DE BURGERWACHTENOPMARSCH NAAR WEENEN. De op 2 November vastgestelde groote op- marsch der Burgerwachten te Weenen is op grond van een besluit van de bijeenkomst van districtscommandanten afgelast. Deze geste is een gevolg van het feit, dat van link- sche zijde allerlei Putsch-geruchten worden verspreid, waaraan de burgerwachten geec voedsel willen geven. KONING FOEAD ONDERTEEKENT Dt NIEUWE EGYPTISCHE KIESWET. Gisteravond heeft koning Foead de nieu we kieswet onderteekend, die heden zal wor den afgekondigd, gelijk in de nieuwe grond wet was voorgeschreven. Volgens de nieuwe kieswet hebben het stemrecht diegenen, die minstens 1 pond sterling belasting per jaar betalen die een minimum van 12 per jaar moeten opbrengen of die in het bezit zijn van een diploma van een inrichting van onder- wijs. MATHIEU DREYFUS. t Mathieu Dreyfus, de oudere broeder van kapitein Alfred Dreyfus, die indertijd met Zola en kolonel Picard het meest heeft bijge dragen tot de herziening van het proces van zijn broer, is gisteren te Parijs overleden. N. R* w.) 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1