Ilkiiuitli Coirant. Binnenland Henderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag: 24 October Onze Staatsmachine. r\ Ho. 251 1930. Het verslag der Algemeene Rekenkamer. Ieder jaar verschijnt het verslag, dat de Algemeene Rekenkamer uitbrengt en aan de Tweede Kamer wordt medegedeeld. De Rekenkamer, weieens het financieel geweten van het Nederlandsche volk genoemd, ver telt daarin een en ander van hare bevindin gen in het afgeloopen jaar. We zijn gewoon in deze rubriek daar \elken jare een en ander uit over te nemen gelijk dan ook nu weer ge schiedt. Het spreekt vanzelf, dat wat medege deeld wordt geen geregeld verhaal wordt, maar een samenvoeging van enkele grepen. Evenals vorige jaren klaagt de Reken kamer ook nu weer over de zoo trage behan deling door verschillende departementen van de door haar gezonden brieven. Trouwens daarover klaagt niet slechts de Rekenkamer Het is inderdaad wel sterk, dat de Reken kamer in 1929 bijvoorbeeld aan het Depar tement van Onderwijs een lijst moest zenden van brieven in den loop der jaren 1927 en 1928 verzonden, waarop nooit ofte nimmer antwoord ontvangen werd. Nog een ander voorbeeld wordt gegeven. Den zesden Februari 1928 schreef de Kamer een brief aan den Minister van Financiën, en na her haald verzoek om antwoord, kwam tegen het einde van 1929 dus bijna twee jaar na datum het antwoord binnen! De Minister van Justi tie heeft, na klachten van de zijde der Reken kamer, een controlemaatregel ingesteld. Maar het bleek, dat deze niet of onvoldoende wordt nageleefd, zoodat nog steeds vertra ging voorkwam. Vandaar de instelling van een bijzonderen controlemaatregel, waarvan de minister nu heil verwacht. Waartoe goed overleg leiden kan blijkt duidelijk uit de kwestie van den verkoop van photografieën en catalogi in het Rijksmuseum te Amsterdam. Vóór het jaar 1920 was deze verkoop geheel in handen van den conciërge en de opzichters, die de baten onderling ver deelden. Dit bedrijf werd dus gevoerd ten bate van de beambten, doch ae onkosten kwamen ten laste van het Rijk. De invoering van het Bezoldigingsbesluit 1920 en de om standigheid, dat bij het overlijden van een opzichter, die met den verkoop belast ge weest was, een tekort was ontdekt, gaven aanleiding deze bemoeiingen aan het perso neel te ontnemen. Eenige belangstellenden werden bereid gevonden op eigen risico met ingang van Janari 1920 de exploitatie van dezen verkoop ter hand te nemen en de daar toe noodige fondsen te verschaffen, terwijl ze de toezegging deden eventueele baten aan de Rijksverzamelingen ten goede te doen komen. Deze commissie behaalde steeds stij gende winsten. In 1928 bedroeg de winst liefst f 12.800. Deze werd na aftrek van de kosten van personeel en de noodige aanschaf- wingen in overleg met den Hoofddirecteur besteed om kunstwerken aan te koopen, welke door de Commissie aan het Rijk geschonken werden, waardoor het Rijk reeds een tiental kunstwerken waarvan een tot een bedrag van 10.000, in bezit heeft gekregen. Met zulk een gunstig resultaat voor oogen heeft de commissie zich nu ook belast met het doen herdrukken en met den verkoop van de cata logi en de museumgidsen. Eenigen tijd geleden is er heel wat te doen geweest over den voormaligen dienst der On derwijsgebouwen. Men weet, dat sedert een paar jaren de gansche Rijksgebouwendienst ondergebracht werd bij het I>epartement van Financiën, terwijl vroeger ieder Departement een eigen gebouwendienst had. Tegen ver schillende gewezen ambtenaren en aannemers is rechtsingang verleend tot teruggaaf van gelden op onregelmatige wijze verkregen door gefingeerde declaraties ten laste van het Rijk. Daar aannemelijk gemaakt kon worden, dat hier niet gesproken kon worden van direct bedrog, maar eenvoudig van zulke gedienstigheden der praktijk, welke in den loop der tijden gebruikelijk waren geworden, waardoor de bedoelde gelden toch tenslotte ten bate van den Staat waren aangewend, zijn deze rechtsacties weer ingetrokken. Ook met onjuiste opgaven van leveranties heeft de Rekenkamer zich bezig houden. Het was haar toch gebleken, dat een buitenland- sche leverancier voor torpedo's en onderdee- len daarvan te vroeg geld had ontvangen. Uit het onderzoek bleek, dat de betrokken ambtenaren onjuiste inlichtingen aan de Rekenkamer hadden laten verstrekken. Ster ker staaltje van officieele misleiding is zeker niet denkbaar. Ook de minister was van oor deel, dat zulks niet te pas kwam. Er wordt in de Heelkundige- en Vrouwen kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht ontzaglijk veel water gebruikt. Meer dan eens werd daarop de aandacht gevestigd. In 1928 was het waterverbruik liefst 25.000 kub. meter meer dan in 1927. Er werd niet minder dan 78 000 kub. meter gebruikt. Het verbruik steeg met het kwartaal. In het eerste kwartaal bedroeg het 19.000 in het vierde kwartaal 23.000 kub. meter. Teversgeefs :s tot dusverre getracht daarvoor de reden te ontdekken. Nu zijn er tusschenmeters ge plaatst. Maar bij de laatste controle door de Rekenkamer heeft men nog geen resultaten daarvan gezien. Op diezelfde kliniek kon be spaard worden 10.000 aan salarissen, doordat vier ambtenaren op wachtgeld ge- •plaatst konden worden en in een ontstane vacature niet voorzien behoefde te worden. Een merkwaardig geval deed zich, om naar een onder onderdeel van Onderwijs over te gaan, voor bij de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. In 1913 huurde de regeering van de gemeente Wageningen ten behoeve dezer school de hofstede Greenewoud. Bij den huur werd bepaald, dat het Rijk zou be talen een huur van vijf percent van den koopprijs, welke 90.000 had bedragen Daar het Rijk inmiddels het geld te over voor vier en een half percent kan krijgen, werd nu besloten, dat getracht zou worden de hofstede te koopen, hetgeen een bezuini ging van ongeveer 1000 per jaar geven zou. De Rekenkamer was er voor, de cura toren der Landbouw-Hoogeschool benevens de minister van Financiën onder conditie, dat de minister van Binnemlagdsghe zakeu en van Landbouw de middelen voor dien aan koop op zijn begrooting kon vrijmaken. Deze kon dat niet. Met het gevolg, dat de aankoop niet doorging en het Rijk ook dit jaar 1000 te veel betaalt. Getracht zal worden deze aangelegenheid bij een volgende begrooting in het reine te brengen. Een volgende maal nog een en ander uit dit verslag. In het verslag der Algemeene Reken kamer over 1929 treffen we ook een to taal overzicht van de vorderingen, welke de Staat der Nederlanden heeft op vreemde mogendheden, ontstaan door den oorlog 1914—1918. Daaruit blijkt, dat ons land nog te vorderen heeft van Oos tenrijk aan reliefcrediet, levensmidde- lencrediet, uitgaven voor de bescherming der Oostenrijksche belangen en uitgaven voor uitgewekenen samen een bedrag van 16.453.424.47, nadat daarop in 1929 was betaald 384.458. Rentebetaling ge schiedde van dit bedrag niet Van Hon garije mag Nederland niets meer vorde ren, nadat in 1929 het restant van de schuld, zijnde 25.495.48, benevens de rente groot 1247.77, betaald was. China staat bij ons nog in het krijt wegens di verse betalingen, welke deze zijn ver meldt het verslag niet, voor 17.725.89. Het behoeft geen betoog, dat China in 1929 noch eenige aflossing noch rente be- van zaaihavercrediet en voor kleeding- taalde. Ook Polen staat nog in de schuld crediet, samen 220.478.34. Afgelost werd in 1929 1.496.766.66, terwijl aan rente betaald werd 320.478.34, waaruit men zien kan, dat Polen tegenover ons behoorlijk zijn verplichtingen nakomt, evenals Hongarije dat gedaan heeft. Zoo heeft ook Joeo-Slavië in het afgeloopen jaar de rekening wegens de kosten voor de reoatrieering de rServische krijgsge- vanenen afgelost tot een bedrag van 48.858.83 en bovendien de rente ad 21.C46.17 betaald. Men mag dus hopen, dat de nog uitstaande schuld van 122.248.84 wegens uitgaven voor uitge wekenen ook weldra geïncasseerd zal kunnen worden. Ook België heeft nog een en ander te betalene, n.1. een bedrag van 29.113.00. In 1929 loste België af 1.566.800. De kwaadste post is natuur lijk die ten laste van Rusland voor de, kosten van doorvoer van Russische krijgsgevangenen, voor de verzorging in concentratiekampen enz. tot een geza menlijk bedrag van 566.907.44. De be taling daarvar zal zeker nog wel op zich lat enwachten, gelijk ook in 1929 noch op dit bedr iets werd afgelost noch ren te datrvan werd betaald. Wie de cijfers, welke we hierboven gaven, optellen zou, zou komen tot een totaal bedrag van 51.429.899.02, terwijl de aflossingen be droegen 4.854.578.97 de betaalde rente 1.910.298.28. Maar met deze bedragen is het totaal der vorderingen op vreemde moendheden nog niet uitgeput. Boven dien bestaat er nog een crediet, hetwelk aan Duitschland verleend werd volgens een besluit uit 1921, welk crediet opge- loopen is tot een totaal bedrag van 170.è901.643.75. Zoodat de van andere landen te vorderen gelden in totaal be dragen ruim 220 milloen ulden. Het zal tijd worden, dat deze nalatenschap van den oorlog en na-oorlogschen ver warden toestand geliquideerd wordt. Mede in verband met den oorlog staat de schadevergoeding, welke door Enge land uitbetaald zou worden aan Neder- landsche schippers, die door Engelsche maatregelen ter ze eschade geleden had den. Het blijkt, dat door Engeland daar toe een bedrag van één millioen gulden beschikbaar gesteld was. Deze gift werd in depót gegeven bij de Nederlandsche HaHndelsmaatschappij tegen een be hoorlijke rente, terwijl de boekhouding geschiedde door het departement van BuitenUndsche Zaken. De verdeeling der gelden zal ook eschieden door dit depar tement na advies van een com missie ad hoe. Het departement heeft voor de uitbetaling de tusschenkomst ingeroepen van eenige reedersvereeni- gingen. Als een en ander tot een goed einde ebracht is, zal aan de Rekenkamer inzage verstrekt en aan de Britsche re geering rekening en verantwoording worden gedaan. Deze oorlogsnalaten schap word tdus reeds geliquideerd. De kwestie der dienstwoningen en der aan bepaalde staatsbedrijven toebehoo- rende woningen is ook steeds voor de Rekenkamer een zeer dankbaar object, omodat juist daarop nog al eens schade geleden wordt. Ook met den oorlogstijd, waarover we zoo juist een en ander ci teerden, staat het volgende in verband. De destijds heersch de woningnood dwong de directie der Staatsmijnen om in de behoefte aan huisvesting harer ambtenaren te voorzien. Daarover is in vorige verflagen heel wat om te doen geweest vanwege de hooge kosten. Aan gezien de huursommen, welke deze wo ningen uit hoofde van de koop- of bouw prijzen zouden moeten opbrengen, in vele gevallen meer bedroegen dan rede lijkerwijze de beambten-bewoners ge acht werden te kunnen betalen, riep de directie een huurtoeslag in het leven. In verband met een en ander komen ten laste van de Staatsmijnen belangrijke bedragen wegeens rente der bouwkapi- talen, kosten van onderhoud en beheer en bovendien wegens tegemoetkoming ia woninghuur. Daarom achtte de Re kenkamer het wenschelijk, dat onder zulke omstandigheden de Staatsmijnen deze huizen maar verkochten, daar ver scheidene er van reeds niet meer be woond werden door ambtenaren der mij nen, maar door particulieren. Welis waar zou de verkoop ongetwijfeld na deel opleveren aan de Staatsmijnen, doch de vraag mag gesteld worden of dit verlies niet minder wezen zal dan de gekapitaliseerde waarde van de jaar- lijksche uitgaven. Verschillende andere Rijksadministraties, die in gelijke om standigheden verkeerden, zijn ook reeds tot den verkoop overgegaan. Deze zaak is nog bezig afgewikkeld te worden. Verleden jaar h -bben we bij de be spreking van het verslag der Algemeene Rekenkamer de aandacht gevestigd op de kwestie van de levering van bevroren vleesch instede van inlandsch voor de Amsterdamsche gevangenis. Toen een inschrijving daarvan gehouden werd. was het bevroren vleesch duurder dan het inlandsche. Aangezien deze inschrij ving ten zeerste verbaasde heeft de Re kenkamer een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat te Amsterdam de in voer en verkoop van bevroren vleesch anders dan door tusschenkomst van den gemeentelijken centralen dienst voor de levensmiddelenvoorziening is verboden. Pogingen bij Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam in het werk ge steld om ten behoeve van het Rijk ont heffing van deze bepaling te verkrijgen hadden geen succes. We deden enkele grepen uit het ver slag der Algemeene Rekenkamer. Men zegt misschien: allemaal kleinigheden. Mochten het kleinigheden wezen, dan volgt daar alleen reeds uit, hoe goed en nuttig de controle der Rekenkamer is, welke alle uitgaven ten laste van den Staat toest. SCHENDING VAN FABRIEKS GEHEIMEN. Omtrent het feit, dat door de directie van de A. K. U. te Arnhem tegen twee employés een aanklacht is ingediend wegens het aanbieden van fabrieksge heimen betreffende machines aan der den, deelt Mr. Roobol het volgende mede: In het contract tusschei de directie van de A. K. U. en haar employés geslo ten staat een clausule, dat vindingen het eigendom zijn van de Kunstzijdefabriek. Dit nu is volgens Mr. Roobol in strijd met de Octrooiwet. Het betreft hier nu een vinding en wel een van algemeene strekking. De be trokken persoon, dit wetende, heeft deze vinding niet aan de Directie overge daan, doch heeft zich in verbinding ge steld met 'n machinefabriek in Duitsch land. De vinding kan, behalve in kunst zijdefabrieken, ook in andere fabrieken worden gebezigd. HET LEVEN VAN AMERIKAANSCHE BENDELEIDERS. De G. Crt. schrijft in een van haar Dagboek blaadjes: De mysterieuze aanslag op Jack Diamond herinnert mij aan een hoogst merkwaardig in terview, dat ik eens heb gehad met Negenoog Garibaldi, den ongekroonden koning van de New-Yorksche onderwereld, smokkelaar, moordenaar, nachtclubdictator en geestelijk lei der van een der machtigste politieke partijen ter plaatse. Zijn programma is: grootere en betere mis daden. Bijna gedurende ons heele gesprek zat hij te telefoneeren. Hij informeerde links en rechts of deze of gene al om zeep was gebracht,' of deze of die al in de valstrik was geloopen om direct daarna met den beminnelijksten glim lach ons gesprek voort te zetten, zjch excusee rend over de drukke zaken, die hem in beslag namen. Elk oogenblik kwam er een of andere onderhoorige binnen, die een handje cyaankali uit een grooten zak haalde, welke op het bu reau van den leider stond, of materiaal om een een bom te vullen. Eenige malen werd ons onderhoud gestoord door een reus van een ke rel, met ontbloote borst, die voor een of ande re dringende aangelegenheid een portie arseni cum vroeg. Eéns we hadden het juist over de verwer pelijke theorieën van Darwin, waar Garibaldi als goed patriot niets van wil weten klonk door het raam het stentorgeluid van een onbe kende: Je laatste uur is geslagen, Negenoog! Ik lust je! antwoordde Garibaldi onver stoorbaar in het Amerikaansch natuurlijk. In snelle opeenvolging klonken van de straat twintig schoten. Met bliksemsnelheid ontdook Garibaldi den eenen kogel na den anderen. Daarop haalde hij een bom uit een buffet en wierp deze door het raam op straat. Twee hui zen stortten in. Ik vroeg Garibaldi wat zijn lievelingsgerecht was, maar zijn antwoord ging verloren in een geratel van machinegeweervuur; in de wacht kamer van zijn bureau schoot iemand een po litiepatrouille neer. Toen de rust was weergekeerd, informeerde ik wie toch de eerste Amerikaan was, die voor de Vereenigde Staten den naam „God's Own Country" had uitgevonden. Hij ging juist ant woorden, toen een welgemikt schot van zijn secretaris, die dien dag zonder vergunning naar een concurreerende vennootschap was overge gaan, Garibaldi tot zijn roemruchte voorvade ren verzamelde. Zoo eindigden vroegtijdig een merkwaardig interview en een welbesteed le- WIJZINGINGEN IN AANKOMST EN VERTREK VAN DE SCHEPEN DER N.V. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". De N.V. STOOMVAART-Maatschappij „Nederland" zond ons een gewijzigde af- vaartlijst voor 1931, waaruit blijkt, dat met ingang van 10 Juni de dienst met 6 in plaats van met 7 schepen zal worden onderhouden en dat niet langer op Dinsdag doch op Woensdag 12 uur 's middags het vertrek van Amsterdam zal plaats vinden. Het vertrek van Genua blijft bepaald op Vrijdagmiddag 12 uur, zoodat de uitgaande boottrein even als thans op Donderdag uit Nederland zal kunnen vertrekken. De route blijft voor de 4 motorschepen ongewijzigd, terwijl over de beide stoomschepen na Mei 1931 Algiers als S aanloophaven komt te vervallen. In thuisko mende richting blijft het vertrek van Batavia op Woensdag 12 uur 's middags plaats vin den. Het aankomstuur te Genua blijft voor thuiskomende schepen ongewijzigd, terwijl de dag van aankomst evenals bij den huidigen maildienst voor diverse schepen verschillend is en in de zomermaanden bovendien be- invloed wordt door den moereon in de In dische Oceaan. Een bijgevoegde brochure verstrekt over data van afvaart enz. van alle beschikbare schepen de meest uitvoerige inlichtingen. Een foto-album doet in tal van fraaie opna men nog eens constateeren, dat het nieuwst motorschip, de M.arqix van St. Aldegoqd' n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker een drijvend paleis is, waarop te varen een onverdeeld genot moet zijn. VERGADEREN ZONDER BIJEEN TE KOMEN. Telefonisch overleg tusschen meer dan 2 personen in Nederland. Tegemoetkomende aan een toenemende be hoefte in kringen van Handel, Industrie en Bankwezen in Nederland heeft de technische dienst van de Rijkstelefoon het vraagstuk van het zoogenaamd „telefonisch vergaderen" on derzocht en tot verwezenlijking gebracht. Men zal dus binnenkort per draad kunnen deelne men aan een bepaalde vergadering, öf, zelfs zonder te vergaderen, tóch gezamenlijk en ge lijktijdig overleg kunnen plegen. Een aantal proefgesprekken, deels ambtelijke, deels gemengde, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. Met ingang van 1 November a.s. zal deze dienst thans voor het publiek verkeer worden opengesteld. Voor de vaststelling van een voorloopig ta rief voor deze gesprekken, hetwelk nog nader aan de praktijk zal worden getoetst, moest vooral rekening gehouden worden met het voor bereidend overleg: het tot stand brengen van de meervoudige interlocale verbinding, de con trole op de geluidsovereenkomst, welke reeds vrij veel tijd vereischen, terwijl intusschen de gebruikte lijnen al dien tijd geblokkeerd blijven. Voor de voorbereidingskosten, onafhankelijk van den duur van het gesprek, wordt berekend: 2 gesprekseenheden van 3 minuten voor eiken deelnemer. Ter vergoeding voor de gesprekken: zooveel maal 50 cent als het aantal eenheden van 3 mi nuten, vermenigvuldigd met het aantal deelne mers, bedraagt. Daar de dienst op het oogenblik is ingericht op 36 personen, moet volgens het geldend voorloopig tarief worden betaald: 3 minuten: 3 pers. 4.50, 4 pers. 6.5 pers. 7.50, 6 pers. 9.—; 6 minuten: 3 pers. 6.4 pers. 8.5 pers. 10.6 pers. 12. 9 min.: 3 pers. 7.50, 4 pers. 10.5 pers. 12.50, 6 pers. 15. 12 min.: 3 pers. 9.4 pers. 12.5 pers. 15.6 pers. 18.enz. enz. 30 min.: 3 pers. 18.4 pers. 24.5 pers. 30.6 pers. 36. Deze kosten worden ingevorderd bij den aan vrager van het telefonisch overleg. Als centraal verbindingspunt treedt het tele foonkantoor te Utrecht op: de UtrechtsChe te lefoniste zorgt, dat de opgeroepenen gewaar schuwd worden zich op een bepaalden tijd aan het toestel te bevinden, daarna waarschuwt zij den aanvrager, waarna de gesprekken kunnen beginnen. Telefonisch vergaderen geeft een belangrijke besparing aan tijd en kosten voor de gebrui kers, door de mogelijkheid: a. van eenvoudig en snel gemeenschappelijk overleg of vooroverleg met belanghebbenden in andere plaatsen; b. om op geregelde tijden gezamenlijke be sprekingen te houden met filialen in andere plaatsen; c. gelijktijdig een aantal personen in ver schillende plaatsen eenzelfde mededeeling of instructie te geven en zoo noodig toe te lichten. EEN JONGETJE SLIKT CARBID IN. Aan inwendige verbranding ge storven, Het zoontje van zekeren S. te Standdaar- buiten (N.-B.) heeft spelenderwijze het busje van een potlood, dat hij met carbid gevuld had, ingeslikt. Het ventje klaagde al spoedig over inwen dige pijn; inmiddels was geneeskundige hulp ontboden, hetgeen echter niet meer mocht ba ten. Voor de dokter ter plaatse verscheen was het ventje reeds aan inwendige verbranding en verstikking door gassen overleden. VOETBALLERS, PUBLIEK EN POLITIE. Vragen van het kamerlid van der Sluis naar aanleiding van de on geregeldheden te Blokzijl. Het Tweede Kamer-lid de heer Van der Sluis heeft aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw en van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat er Zon dag 19 October 1930 te Blokzijl ernstige on geregeldheden hebben plaats gevonden ter gelegenheid van een voetbalwedstrijd? 2. Zijn de ministers bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van bedoelde ongeregeldheden, alsmede naar de houding, die de politie hierbij heeft aangenomen? 3. Zijn de ministers bereid van de resulta ten van dit onderzoek mededeeling aan de Kamer te doen? WONING EN SCHUUR AFGEBRAND. Hedennacht is te Eindhoven de woning en schuur van den heer C. aan den Kasteel- weg afgebrand. 20 stuks vee werden gered; 1 paard en 70 kippen kwamen in de vlammen om. 40.000 KG. hooi zijn mede ver brand. P. L. LUCASSEN. t Op 49-jarigen leeftijd is hedenmorgen te Amsterdam na een langdurige ongesteldheid overleden de heer P. L. Lucassen, voorzitter van de Kon. Ned Zeil- en Roeivereeniging. De heer Lucassen was een zeer bekende figuur in de watersportwereld. In 1906 werd hij secretaris van de „Koninklijke", welke, functie hij bekleedde tot 1919, toen hij na het overlijden van jhr. Six benoemd werd tot voorzitter. De overledene was lid van het permanente comité van de internationale Yacht-raring union, en heeft ons land geregeld op de con ferenties van deze organisatie te Londen ver tegenwoordigd. De heer Lucassen was een bekend zeiler en heeft met zijn jachten ons land meermalen met eere in het buitenland vertegenwoordigd De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau, officier in de huisorde van H. M. de Koningin en officier in de orde van Wy BEZOEK AAN DE TENTOON STELLING TE ANTWERPEN. De minister van waterstaat brengt mor gen, dus Zaterdag, vergezeld van den direc teur van waterstaat, ir. Ringers, een bezoek aan de tentoonstelling te Antwerpen. DOODELIJK ONGEVAL. In den afgeloopen nacht is op de Patrijs laan te Den Haag bij een botsing tusschen een personenauto en een motorrijwiel de 23- jarige motorrijder A. T. zoo goed als op slag gedood. De politie nam de auto in beslag. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan het niet voorrang geven door den motorrijder DE MEEST-BEGUNSTIGINGS- CLAUSULE. Vandaag zijn op het departement van bun tenlandsche zaken de besprekingen aange vangen met vertegenwoordigers der Belgi sche en Scandinavische regeeringen tot het vaststellen van een voorloopige gedragslijn door vertegenwoordigers van meergenoemde landen te volgen ten aanzien van de gedach- tenwisseling die a.s. week in het economisch comité van den Volkenbond zal plaats vin den over het protocol betreffende het pro< gram van de nadere onthouding, alsmede over de toepassing en uitleg van de meest begu nst igingsclausu le. De besprekingen worden namens den mi nister van buitenlandsche zaken geleid door dr. J. A. Nederberg, chef der directie van economische zaken van het departement LADING SIBERISCH HOUT TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is het Noorsche stoomschip Pörland in de Minervahaven aangekomen met een lading balken afkomstig uit Mgarha (Sibe rië). RUSSISCH GRAAN IN DE AMSTERDAM SCHE HAVEN GEARRIVEERD. In de Amsterdamsche haven is aangekome* het Engelsche stoomschip Tenhale, geladen met rogge, komende van Leningrad. Dit is de eerste lading rogge uit Rusland, die via Le ningrad naar Amsterdam is verscheept. Tol dusverre kwam rogge uit Rusland alleen uit Zuid-Rusland via de Zwarte Zeehavens. Da Tenhale heeft ligplaats genomen aan het graansilo; cargadoor is het Nederlandsch be vrachtingskantoor. KORTE BERICHTEN. Terwijl de bewoners naar de Lochem» sche kermis waren is ingebroken in de meu belzaak van den heer Van der Valk te Lo chem. Vermist werden spaarpotten en een kist, waarin ongeveer 50 en de koopmans boeken waren geborgen. Op het terrein van het Haagsche gas bedrijf is de 57-jarige stoker J. J. B„ uit de Koningstraat, bij het ontladen van een kip- kar met afgewerkte cokes, misgestapt en in een put met kokend water gevallen. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Vanwege het gemeentebestuur van Schoterland is men begonnen boomen langs de kunstwegen in te spuiten met een middel tegen iepziekte. De Ned. Ver. voor Armenzorg en Wel dadigheid is gister te Amsterdam haar 23ste algemeene vergadering begonnen onder lei ding van dr. J. Th. de Visser. De familie Speenhoff hoopt op 29 de zer te Amsterdam terug te keeren van haar Indisch tournée. De justitie te Leeuwarden heeft den handelsreiziger D. de H. te Oudeschoot aangehouden, die verdacht wordt eenige snelwegers en snijmachines, welke hij voor een firma te Luik in voorraad had, te hebben verkocht en de opbrengst, een paar duizend gulden, ten eigen bate t« hebben aangewend. De netto-productie van de steenkolen mijnen in Limburg over September bedraagt 1.051.810.857 ton tegen 957.569.824 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. Het to taal aantal arbeiders bedroeg op 1 October jl. 26.330 ondergrondsche en 10.969 boven- grondsche. Prins Hendrik zal hedenavond deel nemen aan het jaarlijksche diner van de socië teit „Plaats Royaal" te 's-Gravenhage. Voorts is de prins voornemens morgen avond in het gebouw voor K. en W. de voor stelling van „Geschaft ist Geschaft" met Emil Jgnnings in de hoofdrol bij te wonen. WISSELING VAN BEELD-TELEGRAMMEN. Tusschen Bandoeng en Den Haag., Aueta seint uit Bandoeng: Na eenige weken van voorbereidende proef neming werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van de vorige week het eerste Indi sche beeldtelegram uit Bandoeng naar Den Haag gezonden. De Nederlandsche telegraaf dienst zond bericht dat het beeld uitstekend was ontvangen. Het bedoelde beeldfelegram bevatte de groeten van het hoofd van het radio-bedrijf der Ned.-Indische P- T. T., ir- Keukenmeester, aan het hoofd van den tech- nischen dienst, der P. T. T. in Nederland, ir- Boetje. De beeldzender in Nederland is nog niet geheel gereed, zoodat een proëtbeeld telegram, bevattende een krantenadvertentie, niet geheel leesbaar werd ontvangen te Ban doeng. Blijkens mededeelingen van den Ne- derlandschen dienst zal men echter binnen kort even ver zijn als de Indische dienst waarna begonnen kan worden aan regelmatig proefverkeer, ten einde met de technische kwa liteit en de moeilijkheden vertrouwd te ge raken. Omtrent de openstelling voor het pu bliek en de tarieven wordt reeds overleg ge pleegd tusschen de Indische en Nederlandsche dienstleidingen. FABRIEKSBRAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks halfeen ontstond een felle brand in de timmerfabriek van de fa. Boon aan de Mid den Havenstraat te lJmuiden. Het vuur greep snel om zich heen en vond grejig voedsel in de ffSri ».»8r

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 13