AMSTERDAMSCH S-: IBKUiS De Mijnramp te Alsdorf. ft echte FWSSWE hfireh-bmi -50d.p*rons lang moet die grondschool duren? Men is genegd te zeggen: totdat voldoende kennis is bijgebracht voor elk individu. N'a de grondschool volgt de eigenlijke splitsing der leerlingen, vaak de „afsplit- sing" genoemd. Meermalen is de vraag ge steld: wanneer moet die „afsplitsing" plaats hebben? Er zijn ten deze verschillende mee ningen: na 4, 6, 7 en 8 jaar en zelfs hoort men de meening, dat bij het aanvang van den schoolplichtigen leeftijd reeds de „afsplit sing" moet geschieden, m.a.w. de opleiding voor één der bovenbedoelde richtingen moet aanvangen. Zij, die voor hun kinderen verdere studie wenschen, zijn in meerderheid vóór de zes jarige grondschool. Zij achten het zevende leerjaar niet nöodig, zelfs verlies, een idee, waarmee spr. het lang niet eens was, omdat elk meerder leerjaar zal maken, dat het kind de leerstof beter beheerscht. Men wil met de lagere school zoo veel mogelijk jachten en jagen, om het kind zoo vroeg mogelijk het mfddelbaar onderwijs te doen volgen. Spr. herinnerde eraan, dat de stedelijke overheid te Alkmaar eenige jaren geleden aan dien aandrang heeft gehoor gegeven, jets wat spr. betreurde. Van een remmen of opofferen van het kind, zooals dit zou ge schieden door het zevende leerjaar volgens de meening van velen, geloofde spr. absoiuut niets. Hij achtte een 7-jarige grondschool nood zakelijk, een eisch in het belang van de kin deren in het algemeen. Menig kind is op de IH.B.S. mislukt, omdat het te vroeg (na 6-ja rige grondschool) daarheen verhuisde Spr. stelde vast, dat onjuist is, dat een kind in het 7e leerjaar niets aan het onder wijs zou hebben omdat 't de stof eigenlijk na zes jaar reeds meester zou zijn. Een dergelijk kind zal, naar de eigenschap der kinderen, zijn werk met des te meer netheid en accura tesse doen. En bovendien, als een kind de leerstof in het zevende jaar door een uitblin ken reeds meester was, dan is er toch geen enkele reden om aan te nemen, dat het zou komen tot een verlummelen van den tijd, want er is altijd genoeg te doen. Een vraag is voor spr. nog: zou een dusdanig vlugge [leerling in de 6e klasse zijn tijd dan niet ver lummelen? Verschillende ouders willen voor hunne- kinderen een andere school dan de 7-jarige, omdat zij verdere studie zullen volgen en daarom met veel huiswerk, privaatlessen enz. als het ware worden vol gestampt op deze scholen „voor kinderen uit een ander mi lieu" (hier ter stede opleidingsscholen ge noemd.) Voor spr. stond het vast, dat een zesjarige school als grondschool niet deugt. Door het ^instampen" bederft men meer dan men goed maakt. Een z.g. opleidingsschool ontaardt altijd in een drilschool en deze is een fout voor de grondschool, die den tijd moet heb ben voor isderdaad goed onderwijs en waar 'men ook tijd kan besteden aan lichamelijke opvoeding en niet beknibbeld wordt op wat men noemt „niet noodzakelijke" vakken. Men moet niet te veel haasten met het on derwijs, omdat het nog jonge kind de op deze wijze behandelde leerstof nog niet begrijpt. ■Zoo begint men tegenwoordig reeds in de vierde klas met de procentberekeningen, wat vroeger pas in de vijfde klas gebeurde, en dat was inderdaad vroeg genoeg. Spr. zou het liefst een 8-jarige grondschool hebben. Bij de organisatie van het onderwijs moet men niet alleen rekening houden met de her senen der kinderen, maar ook met hun licha melijke gesteldheid En dit nu gebeurt lang niet voldoende. Volgens geleerden (o.a. prof. jGunning) brengt men het kind te vroeg (5>- jaar) op de grondschool; dit moest niet vóór het zevende jaar gebeuren. Hetzelfde gebeurt ibij de „afplitsing". Die moest niet vallen vóór de puberteitsjaren, omdat men pas op den 14 a 15-jarigen leeftijd der kinderen met de meeste zekerheid kan zeggen, welke rich ting voor het verdere leven dier kinderen het yerkieselijkst is. Intusschen, al is de 8-jarige grondschool ontegenzeggelijk het beste, spr. kon zich bij de 7-jarige neerleggen, omdat ook de arbeids wet rekening houdt met een 7-jarige school. Spr. wekte de leden van Volksonderwijs op, om met den Bond van Ned. Onderwijzers te 'ijveren voor de zevenjarige gronoschool [(Applaus.) Devoorzitter bracht den heer Kooy «en woord van dank voor zijn inleiding en gaf gelegenheid voor gedachtenwisseling. i De heer L i n d onderschreef de woorden *an den inleider niet ten volle. Spr. meende, iaat voor begaafde leerlingen gelegenheid moet blijven om het middelbaar onderwijs op circa 12-jarigen leeftijd te volgen. Dit kan een economische eisch zijn voor vele ouders. Spr. zag in huiswerk voor de lagere schooi geen bezwaar, noemde het zelfs een eisch om fien voor de verdere studie daar reeds aan te gewennen. De heer Rentenaar keurde af den wedstrijd tusschen de hoofden van oplei dingsscholen hier ter stede, om hunne leer lingen het verstgevorderd te hebben. Van de lichamelijke opvoeding komt hier weinig te recht; spr. meende, dat men het eigenlijk beter kon opheffen, als men het niet beter wil laten volgen. Spr. stelde vast, dat kinde ren van de 7-jarige grondschool evengoed slagen of falen als die van de 6-jarige. Devoorzitter was altijd voorstander geweest van het verbieden van arbeid be neden 14 jaar, dat dus de kinderen genoopt werden een 8-jarige grondschool te volgen Zou men na een bepaald aantal jaren (4 of 6) niet het beste doen de leerlingen te splitsen -naar de bedrijven die zij zullen vol gen (het ambacht, kantoor of winkel of ver dere studie)? Als die splitsing zal gebeuren na een 8-jarige grondschool, dan zal de •financieele toestand der ouders vaak aanlei ding zijn, dat de kinderen die latere studie niet voldoende volgen, maar afbreken om wat te kunnen verdienen. De heer Kooy beantwoordde de ver schillende debaters. Ten aanzien van de op merking van den heer Lind zei spr., dat men niet kan zeggen dat een jaar is gewonnen, als een leerling, van 12 iaar od de H.B.S wordt toegelaten. De verdere «tudie kan dan vaak zeer moeilijk zijn en alle levensge luk benemen. Veel privaatonderwijs zal dan noodzakelijk zijn. Als de „afsplitsing" wat later geschiedt, zal de kans op dergelijke ver gissingen met het plaatsen op het middelbaar onderwijs minder groot zijn. Maar zelfs als er een kind mag zijn, dat op 12-jarigen leef tijd al op de H.B.S. kan komen, dan nog drong spr. er bij de ouders op aan. dat zij be rusten in een 7-jarige grondschool, in het al gemeen belang. Het huiswerk kan soms noodig zijn, maar dit moet bijzonder matig wezen. Spr. staafde deze meening aan de hand van uitlatingen van erkende deskundigen. Het financieele bezwaar, door den heer Rentenaar ter sprake gebracht, achtte spr. wel eenigszins gezocht. Het is immers maar al te zeer een feit, dat slechts weinig kinderen wier ouders zulks niet kunnen betalen, het middelbaar onderw ijs volgen. Maar boven dien hebben we toch de mogelijkheid van toe lating ook van onbemiddelden, waarvoor dan de gemeenschap zorgt. Als dit slechts kan, wanneer een kind na 6 jaar het middelbaar onderwijs zou volgen, is het dan niet moge lijk, dat voor dat eéne jaar, dat er nog bij zou komen, nog een oplossing wordt gevonden, hetzij dat de ouders zelf betalen, hetzij dat de gemeenschap dit doet? Men dient in laatstgenoemde richting te werken. Het overplaatsen van de leerlingen na een bepaald aantal leerjaren naar een school, die zich speciaal toelegt op een bepaalde rich ting, keurde spr. beslist af. Het zal niet zijn in het belang van het kind; men weet op zoo jongen leeftijd absoluut nog niet welke rich ting voor hen het beste is. Ten slotte concludeerde spr., dat een kind geen behoorlijke voor-opleiding heeft gehad, als het geen 7-jarige grondschool kan vol gen, evenmin als men een leerling van een ambachtsschool b.v. voldoende onderlegd vindt als hij niet den heelen cursus heeft doorloopen Met eenige woorden van dank aan inleider en debaters sloot de heer Cloeck hierna de vergadering. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: De Orönnegers in Alkmoar en omgeven hebben Dunderdagoavend in 't Gulden Vlies weer 'n begun moakt mit heur wintercam- pagne. Net as aaltied mit zoo'n eerste ver- goaderen mozzen d'r 'n poar huusholdelke zoaken besproken worden en doar kwam t zeker van, dat er nait zooveul menschen waz- zen as mit 'n tooneeloavend. Moar toch zat- ten d'r nog 'n dikke zeuventeg man in de zoal. Dat harren we te danken aan meneer Bulthuus, ain van de bestuursleden, dei van 't zummer 'n raize moakt het noar Palesti- noa en nou op zók nomen har om bie lan- teernploatjes doar wat van te vertellen. Nou de luu, dei doarveur komen wazzen, hebben 'n mooie oavend had, want wie hebben 'n hail nust oardege dingen heurd over Grie kenland, Montenegro, Syrië, Palestinoa, Egypte en Itoalië, woar hai overaal west het op zien raize. Van aal dei landen har hai 'n bult foto's moakt en aanzichtskoarten mitno- men, dei hai nou aallemoal op 't witte douk zain luit. Meneer Bulthuus het op dizze raize, dei hai moakt het mit 'n gezelschap, woar nog meer Alkmoarders bie wazzen, biezunder veul zain en 't is eerlieks 'n genot as je hom doarover vertellen heuren. Hai het in dei vrumde landen goud uutkeken en wait nou hail veul te vertellen van de menschen dei doar wonen en van heur gewoonten en ka rakters en ook over dei landen zuls. Zoo veul har hai te vertellen, dat 't al haalf twaalm was dou 't ofloopen was. Moar 't stait wel vast, dat gain ain noar 't ènde ver langde: wie hebben nou in 'n gauweghaid 'n raize moakt deur zes landen en doar hail wat bie opdoan. Meneer Bulthuus het de Molleboonen 'n hail groote dainst bewezen en 't is gain wonder dat hai, behaalve 'n woord van daank van de veurzitter, nog 'n hail stief applaus kreeg. In de pauze wuir verslag uutbrocht over bouken en kas van de penningmeester. De boudel was goud in odder vanzuls, moar meneer Dekker kon nait helpen, dat 'r nog 'n tekort is van 'n dikke vaarteg gulden. De centerij van de tooneelclub ,,'t Gebelskop" stait er beter veur. zai hebben 'n overschot van sikkom negentien gulden. De veurzitter gaf nog even 't winterpro- grammoa: zes vergoadcrens, de eerste dei nou weer komt is op 22 N'ov. (,,'t Gebelskop" mit 'n tooneelstók De Stiekel). D'r komt ook weer 'n verlötten, de leden worden verzócht om as 't aits ken doar wat veur te moaken. D'r wuir nog even verteld dat we sikkom 200 leden harren (op 't oogenblik binn' we d'r al aan tou, want d'r hebben zök al weer 'n poar neien opgeven). 't Meziekkluppie, dat in dit zummer nog uutbraid is, het zök 'n moal of wat heuren loaten en kreeg van de veurzitter 'n plunn- pie en van 't publiek applaus. De inzet van De Molleboonen is hail best west. Dageiijksch cvsrsicEit. DL OPSTAND IN BRAZILIË. De president van Brazilië afgetreden gearresteerd. Een militair kabinet aan de regeering. De gebeurtenissen in Duitschland (eerst de zitting van den rijksdag en daarna de catastrophe te Alsdorf) hebben andere voor vallen eenigszins achte.ruit gesteld. En voor al uit Brazilië zijn de berichten zeer schaarsch geweest. Totdat juist vanmorgen een eenigszins ver- tassend telegram ons bereikte, dat ons nood zaakte, ons overzicht aan Brazilië te wijden. Zooals men weet, heerschen in Brazilië al verscheidene weken onrust, die eindelijk tot een opstand uitbarstte. Van toen af aan liep mis. as de opstand eerst beperkt tot enkele s aten, geregeld kwamen ook andere staten in opstand; een deel van het leger en de vloot sloot ztch bi] de actie aan en de opstand werd algemeen. Verschillende gevechten wei Ccn geleverd, natuurlijk met afwisselend succes. En de berichten omtrent die bevechten waren weinig betrouwbaar en spraken elkaar herhaaldelijk tegen. En nu, terwijl de algemeene meening was. dat de regeering aan de winnende hand was, nu komt net vrij onverwachte bericht, dat de president van de republiek, Washington Luis. is afgetreden, terwijl in zijn plaats een mili taire kabinet de regeering aanvaard. Dit ka binet bestaat uit drie generaals en drie admi raals, onder leiding van generaal Menno Barreto. Deze laatste zal de regeeringszaken leiden tot na de verkiezingen. Hij heeft eea proclamatie aan het Braziliaaneche volk ge richt en de demobilisatie der troepen bevolen, terwijl in een andere proclamatie Barreto de bevolking maande, de rust en orde te bewa ren. Generaal Barros van de federalen, die met 100.000 dollars regeeringsgelden wilde vluchten, is op het laatste oogenblik gear resteerd, terwijl <Je leden van het oude kabi net in de buitenlandsche ambassades ge vlucht zijn. De vroegere president Washington Luis is gearresteerd en hij bevindt zich thans in het gebouw van den staf van het derde regiment infanterie. De wacht van dat regiment is ver sterkt, om hem tegen de opgewonden menigte te beschermen. De toestand in Rio de Janeiro is volgen* de laatste berichten onoverzichtelijker dan ooit. Het gepeupel schijnt er den boventoon te voeren, terwijl de studenten tegelijkertijd be- toogingen houden, om de revolutie te bejube len. De huizen van vele aanhangers der regeering zijn door de losgebroken menigte geplunderd. Van de Agencia Americana werd het geheele meubilair op straat gewor pen, waarna het gebouw in brand werd ge stoken. De politie ziet werkeloos toe. De ge ringe troepenmacht, die in de stad is achter gebleven bij wijze van garnizoen, is het er blijkbaar nog niet over eens, of zij zich al dan niet bij de revolutionnairen zal aansluiten. Te Porte Allegre, het hoofdkwartier van de opstandelingen, heeft het bericht van het uitbreken der revolutie te Rio de Janeiro, een der laatste bolwerken der bondsregeering, on beschrijflijk enthousiasme verwekt. Men is het erover eens, dat de toestand van de bij Parana trijdende bondstroepen onhoudbaar moet worden, als de opstandelingen te Rio de Janeiro in de meerderheid komen. Naar nader wordt gemeld is de Brazili- aansche president te Rio de Janeiro, Washington Luis, eerst afgetreden, nadat het garnizoen van de historische vesting Co- pecabana, welke over de sterkste artillerie steunpunten nabij de hoofdstad de beschik king heeft, tezamen met het 3e Regiment In fanterie naar de opstandelingen was overge- loopen. De revolutionnaire commissie nam ónder leiding van Generaal Des Casto on verwijld de voorloopige regeering op zich en zal het Congres vermoedelijk spoedig ontbin den en de Kabinetsleden door andere ver vangen. De militaire academie te Rio de Ja neiro heeft zich onder leiding van enkele hooggeplaatste officieren van het Braziliaan- sche leger bij de insurgenten aangesloten. Ook het grootste deel van de vloot is over- geloopen. Te Pernarobuco publiceerden de bladen met extra-edities het aftreden van den President, waarna de banken en winkelzaken onmiddel lijk het bedrijf stillegden. Overal wordt dit feit gevierd. Generaal Castro heeft veel kans President te blijven tot het tijdstip der nieu we verkiezingen. Generaal Menna Berrate, de leider van het Civiel-Militair Comité wordt een ernstig candidaat genoemd voor het Minister-Presidentschap. Van hem ging het verzoek aan den president uit, om, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen, af te treden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat ex- president Luis als gevangene wordt be schouwd door de opstandelingen. Hij zal, naar verluidt wegens onregelmatigheden met staatsgelden, tezamen met de leden van zijn Kabinet voor een bijzondere rechtbank ge daagd worden. Andere geruchten echter, wil len, dat Luis in het Portugeesche Gezant schap zou zijn gevlucht. In vele deelen der stad is het revolutionnair comité bezig het plunderend gepeupel met geweervuur in be dwang te houden. Het aantal dooden en ge wonden schijnt niet groot te zijn. Zes dag- bladbüreaux werden totaal verwoest. Na de ingrijpende zuiveringsactie van den nieuwe president van politie is de rust in Rio de Janeiro weer hersteld. De openbare ge bouwen, de banken en vooral de Braziliaan- sche staatsbank worden door machinege- weerposten bewaakt De voorloopige regee ring heeft een grootsch hervormingsplan op gesteld. ■Volgens dit plan zal het bondscongres be nevens het- provinciaalcongres worden ont bonden en zal de grondwet van 1925 wegens demagogisch en despotisch karakter worden opgeheven. Er zullen tal van ingriipende veranderingen in het bestuur worden aange bracht, terwijl tevens nieuwe immigratie- en natuuralisatiewetten zullen worden uitge vaardigd. Het congres, dat tot taak zal heb ben een nieuwen grondwet op te stellen zal uit 12 vertegenwoordigers van iederen bondsstaat bestaan. B&aiitenSanii 255 tienden gsteiiï; de eommis- missie voor de veiligheid in de mijnen bfjeon. Betreffende de beraadslagingen van de commissie inzake de veiligheid in de mijnen, deelde Bergrat Professor Dr. Boek, uit Aken, Vrijdagavond mede, dat vastgesteld is dat het aantal dooden bij het ongeluk thans 259 bedraagt. De beraadslagingen der commissie worden voortgezet. Van de acht benzol-locomotieven, die in de mijn waren* zijn zeven terugge vonden. De achtste locomotief ligt nog onder het puin. De explosiehaard is nog niet gevonden. Ook de bovenaardsche opruimings werkzaamheden worden voortgezet. 262 Dooden. In den loop van Vrijdag werd nog een mijnwerkei in het ondergrondsche be drijf dood aangetroffen. Onder het puin van de ingestorte hijschinstallatie werd noer een ander Hik peborgen: In bet zie kenhuis zijn twee gewonden aan de ge volgen overleden. ^Het aantal dooden bedraagt thans 262. Een kaartsysteem gevonden. In de thane vrijgemaakte kantoorafdeeling van het administratiegebouw is een kaart systeem gevonden, waarop de namen, enz van de tewerkgestelde arbeiders vermeld staan. In het directiegebouw bevonden zich op het moment van de ramp drie mijnwer kers van de nachtploeg, die voor de loonat deeling stonden te wachten. Twee hunner werden onder het puin aangetroffen. Tevens werden verschillende bedragen aan geld ge vonden. De commissie van onderzoek heeft gister een groot aantal ooggetuigen gehoord. Het aangrijpendste beeld toont op het oogenblik het waschlokaal van Anna I, waar alle doo den in kisten opgebaard zijn. Er zijn tal van kransen van buitenlandsche mijnorganisa ties. Op elke kist ligt een krans van den Eschweider Mijnbond. De nagelaten betrek kingen worden door leden van den medi- sehen hulpdienst binnengeleid en naar de kisten van hun dooden gebracht, die zij nog eens voor den laatsten keer mogen aanschou wen. Er spelen zich geregeld hartsverscheu- rende tooneelen af. De lijkdiensten zullen voor de Katholie ken geleid worden door wij-bisschop Dr. StrSter en voor de Protestanten door Dr Wolff. Rouw in geheel Pruisen. Op order van het Pruisische Staatsmini- sterie zal ter gelegenheid van de teraardebe stelling van de dooden van Alsdorf van alle openbare gebouwen de vlag halfstok waaien Toestemmingen voor openbare danspartijen zullen niet worden verstrekt en die, welk^ reeds gegeven zijn, zullen worden ingetrok ken. In de Berlijnsche danslokalen en café's en bars zal niet gedanst worden. Steun voor de nagelaten betrek kingen. Ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers is reeds een bedrag van 300.000 Mark ontvangen. Stegerwald vertegenwoordigt Von Hindenbuig. Bij de teraardebestelling van de slachtof fers van de mijnramp te Alsdorf zal de Pre sident der Republiek Von Hindenburg zich doen vertegenwoordigen door den Rijksmi nister van Arbeid, die tevens namens de Rijksregeering de begrafenis zal bijwonen. De teraardebestelling. Reeds vroeg hedenmorgen bewogen zich ve len door de straten van het zoo zwaar getrof fen mijnwerkersplaatsje Alsdorf, waar heden de teraardebestelling zal plaats vinden van de slachtoffers. De teraardebestelling werd voor afgegaan door verschillende rouwplechtigheden in Alsdorf en een officiëele plechtigheid op het raadhuis. Vele menschen kwamen reeds hedenmorgen te Alsdorf aan. In het casino van het mijnge- bouwencomplex zijn de leden van de mijnwer- Veppalifen/. flacon ruso een worbehoedmlddri Ilomc-comm.,^ kersbrigade aangetreden, gekleed in hu te pakken, de zwarte baret me', donker op het hoofd en de brandende mijn]76 etr,J den gordel. Zij zullen hun makkers *i0 uitgeleide brengen. n a®hte Er zijn ruim 500 Schupo-manschapp». wezig. Zij zijn nauwelijks in staat de a>"' afzettingmaatregelen te nemen, want komen honderden vroegen morgen Alsdorf aan. auto'. •te De vrachtauto's waarmee het stoffelijk schot van de slachtoffers van de miintfi-K naar Kal L-arUhof worden overgebrachT*-' omhangen en met groene 'dJ «kt. Op de w.gess liggcn r(J naar het kerkhof met rouwfloers nentakken bedekt. Op de grafkruisen gereed. Allen zijn het witte kruisen, die slechts den naam dooden dragen. Alle kruisen zijn even In de bedrijfsgebouwen worden voortdu bloemen en kransen binnengedragen die kisten worden neergelegd. e °P di EEN RAADSELACHTIGE DIEPS-Ps, IN DE VEREENIGDE STATEN Diamanten en platina ter »ashl, van 100.000 dollar. ar® De New-Yorksche politie stelt een' onder zoek in naar een raadseiachtigen diefstal v diamanten en platina ter waarde van k. derdduizend dollar. William Segman T oudste deelgenoot van een groote juweli» zaak, deelde den rechercheurs med* dat Mi was gekneveld en geblinddoekt zonder dat hij zelfs zijn aanvallers had gezien, die hen van achteren aangrepen. DE REVOLUTIE IV BRAZILIË. Nog steeds tegenstrijdige be. richten. De berichten omtre, i de revolutie in Bra zilië zouden dpie aofgaosnfuA' xzeao zca zilië blijven tegenstrijdig. Zoo melden de re- voluHonnairen, blijkens 'n B.T.A.-bericht uit Buenos Aires dat op de grens van Parana en Sao Paulo de revolutionnaire cavalerie a sterke afdeeling bondspolitie heelt verslagen en een bondsvliegtuig heeft neergeschoten. Daarentegen meldt een B.T.A.-bericht uit Rio de Janeiro dat de bondstroepen op de grens van Sao Paulo verscheiden aanvallen der op standelingen hebben afgeslagen en dezen aanzienlijke verliezen hebben toegebracht. De revolutionnairen melden voorts, dat zij van 25 Octobcr IJWO. Opgave van Hioordhollaiidscli Izundlioiiwcrcdiet VV (Ontvangen per draadlooze telefoon) STAATSLEENINGEN. 5 1918 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v, 1000 Kol Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Banken (3). D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie v. Perkels Patent CaK Delit Cert Centnli Suiker Holi. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilamoen Gein Bezit INDUSTR. AAND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Betblch Steel Cities Service Steel cumm Zweedschc Luciieis CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cuituur Cult. Vorsten!. Dito actium Poerworedjo MIJNBOUW Alg txplor. Mij. Boeton Rediang Lebong PETROLEUM. Dordlsche Pelr Ken Petr Per lak RUBBERS. Aniiteid Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadjadt Intern. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holt. Amerika lijn Holl Amerika Gem Scheepvaart Unie Kon Ned Stoomboot Ntev Goudriaau TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rail» Union Pacific Eig Wabash 'Exdividend. t Ex claim. 31 9 75'/» 194 213/« PROLONGATIE Vorige ko-rs Vorige koers 103'/, 151»/» 169 134 452 216 63i'/i, 67 109 49 70 233'/» 278'/, 55'/» 70V„ 76 245/s 146' 'io 2523/, 40S'/, 318'/, 116'/, 91 31 11S«/B 76'/, 671-4 318 334'/, 123 109'/, 56 9, '4'/, 66 3Vl« 107/s 19 141 601» 51'/, 64'/» 291 i29 295 Koers van heden te pl.m. 10.30 152 65 67 110 237 283J-4j 25 402 118 77 338-9 112 58 67 .92»/, 328 298 195 pl.m. 10.45 pl.m. 11.— [ï'.m. 11.15 220 - 64'/,-6 65 5 66 110»/,-1 llO'/i»! llO^l 236'/,-8 281j-3j 237 282-4 237'/,-7 2821/,-3 7Ö-V, 25 '/s 56'/, 721/8-1 251% 150»/,-l im* 25-Vtt 401-4 318-20 116 116'/, 93Va 405»/,-? 322 11'Vr 3381-9^ 339-1 110'/,-2 93 111 -Va lil'/»-5 571-81 3»/i« 3V»*1/» 145 20 20-'/* 145 66 292»/,-5 330-1 298 330'/, 298»/, 331 29 35 ïVh IJ pCt. heden IV, pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. (Belga) Londen Berlijn Parijs Brussel Weeneo p. Sch. 100 Kopcnhadeu Stockholm Osio NIÉT OFFICIEEL New.York haüé Vorige koers 12.J61/, 59.17 0.74»/, 34.62»/. 48.23 35.05 66.45 66.47»/, 66.45 2.48»/, 13.01 Koers op heden 11 "ur 12.U6»/, 59.17'/, 9.74'/, 34.62 48.22 35.05 66.47'/, 66.67'/, 66.45 2.48V* 13.00

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10