DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Alkmaarsche Volkstuintjes. fto. 252 ZATERDAG 25 OCIOBEK 1930 132e Jaargang. Door de uitgifte van volkstuintjes bevordert men een sociaal en cultureel werk van groote beteekenis. Het ligt niet altijd aan den grond, dat de een er zooveel meer uithaalt dan de ander. Uit het Parlement Volksuniversiteit. Buitenland fr£t VolfcflfagfldfiStatUUk - - - Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvi Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.51. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groots contracten rabat. Groot* letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. riOSTER ZOON, Voordam C I, post giro 37*30. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In 1906 en 1908 werd bij de Hoornsche vaart alhier een stuk grond van ruim 5 H.A. door de gemeente aangekocht voor de som van 39560 Men wilde daarop een 29 tal volkswonin- en bouwen en in verband daarmee een alkhaven maken door het dempen van de oude Hoornsche vaart. In April 1906 werd het uitbaggeren van de stadsgrachten aanbesteed en de specie gebracht op plus minus 2 H.A. dier grond waarbij de stedelijke historie meldt, dat door het afsteken van zoden en het maken van kuilen enz. het land totaal werd bedorven Ongeveer 25000 M3. baggerspecie werd op het land gebracht wat later in hoofdzaak zand bleek te zijn. Men wilde hier evenwel een bouwterrein inrichten en aan dezen arbeid werd door .werkloozen in den winter van 1907 op 1908 begonnen. Er werd een groot bedrag aan verwerkt en ten slotte bleek, dat het alles, voor niets geweest was. Hoewel een riool gelegd en een kostbare duiker gerepareerd was, stond het weiland nog dikwijls onder water. Toen in 1909 nog altijd geen vaste be stemming aan den grond was gegeven werd r.og weiland voor 3 iper week verhuurd, maar de 2 H.A. grond waarop de specie, modder en zand, was gebracht lag van dat oogenblik af renteloos. Van 3 Maart 1909 tot Kersttijd van het volgend jaar werd het weiland verhuurd zoo als het daar toen lag en een oud houten molentje werd gekocht voor 40. In het na jaar kwam deze grond, welke tot dusver on der den dienst van Publieke Werken geres sorteerd had, onder den dienst van Plantsoe nen en nu werd de balkhaven weer gedempt, veel grond werd verwerkt en gegreppeld en het land daarna verhuurd tot Kersttijd 1915 voor 426 per jaar met de verplichting aan den huurder om het molentje te bedienen. Nadat op alle mogelijke wijzen was ge tracht den grond rentegevend te maken en er een bestemming aan te geven, b.v. voor den bouw van een slachthuis, voor volkswonin gen, voor een gasfabriek, een ambachts school en een tuinbouwschool lag de 2 H. A grond daar nog altijd gelijk in 1906 en de directeur van Plantsoenen, de heer Hoek heeft toen den Raad voorgesteld er volks tuintjes van te maken. Wij zouden hier een woord van hulde aan het toenmalige gemeentebestuur kunnen brengen door te verkondigen dat die heeren toen het groote sociale en cultureele belang van een dergelijke instelling hebben inge zien, maar helaas vermeldt de geschiedenis alleen dat men uitsluitend tot uitgifte van volkstuintjes besloot om den grond weer rentegevend te maken en dat de tot stand koming van een complex tuintjes waarvan nu nog zoovelen genieten destijds dus geen doel, maar middel geweest is. Toen de Raad in Augustus 1910 het voor- fctel had goedgekeurd en in September van dat jaar het werk was aanbesteed, bleek bij het maken der tuintjes al spoedig dat de frond verreweg uit zand bestond. Zoo nu en an kwam men weer op gedeelten waai steenen, oude schoenen en blikken ketels in froote hoeveelheden werden aangetroffen en et bewerken van het terrein viel over het al- femeen niet mee. Na het egaliseeren van en grond bleek dat meerdere gedeelten voor den noogen prijs van tuingrond totaal onge schikt waren. V^len, die op hoop van zegen een tuintje hadden gehuurd bedankten daarvoor weer omdat zij den grond te slecht vonden, zoodat het eerste jaar het meest steenige deel van het terrein door de gemeente zelfs met haver bezaaid werd. Maar allengs werden er menschen gevon den, die uit den grond wisten te halen wat er in zat en door goede bewerking en zeer sterke bemesting konden op den duur zei Is de slechtste tuintjes nog vruchtdragend ge- maakt worden. Dat is de voorgeschiedenis der volkstuin tjes, die wij zoo kort mogelijk gememoreerd hebben en wij kunnen nu een groot aantal jaren overslaan en hier mededeelen, dat er in ,1928 huurders waren, die een belangrijk stuk tuingrond van de gemeente in pacnt hadden en dat aan verscheidene anderen weer onderverhuurden, waardoor zij op het door hen gebruikte gedeelte vrij van huur waren en het niet onwaarschijnlijk was, dal zij er zelfs nog bet een en ander aan ver dienden, Dit was natuurlijk niet de bedoeling bij het verhuren van den grond. Toen de gemeente er eenmaal volkstuin tjes van gemaakt had werd deze uitgifte bc schouwd als een overheidsdaad ten dienst; der volksgezondheid en het was natuurlijk beter, dat eventueel gegadigden voor een stukje moestuin met ae gemeente en in allen gevalle niet met een willekeurigen huurder te doen kregen. Men heeft dus in 1928 bij het afloopen der termijn een dergenen, die een groot complex bezat en dat weer aan verscheidene anderen onderverhuurde, den grond afgenomen en dezen grond, die inmiddels onder het grond bedrijf gebracht is, aan een tuinder uit Lirn men verhuurd, die er aardbeien op gekweekt heeft. Ook dit is natuurlijk geen ideale toestand. Grond verhuren aan een tuinder beteekent in dit geval drenzelfden grond onttrekken aan de huurders van volkstuintjes en waar er voor dit laatste zeer vele gegadigden zijn veel meer dan er tuintjes beschikbaar gesteld kunnen worden is het te hopen, dat ook dezen grond bij afloop van den verhuurter mijn weer aan den bedrijfstuinder ontnomen en voor volkstuintjes beschikbaar gesteld zal worden. Wat er in 1928 met een deel van den grond gebeurd is, heeft vele huurders van volkstuintjes, die hun dierbaar plekje grond reeds jarenlang met de uiterste zorg be werkt hadden, een beetje ongerust gemaakt en het gevolg is geweest, dat die huurders zich toen aaneengesloten hebben en geza menlijk opgericht hebben een Vereeniging van Volkstuinders, gevestigd te Alkmaar, welker statuten bij Kon. besluit van 17 Augustus van het vorige jaar goedgekeurd zijn. Zooals gezegd, is deze Vereeniging niet heelemaal geiust voor de toekomst. De volkstuintjes worden verhuurd van 1 Februari tot en met 31 Januari van het vol gende jaar en men weet niet wat er op 1 Februari 1931 zal kunnen gebeuren. Er zijn huurders, die al twintig jaar een tuintje bewerken, die daaraan in verloop van tijd zoo gehecht zijn geraakt, dat de ge dachte, dat dit kostbaar bezit hun plotseling kan worden ontnomen, hen ten zeerste ver ontrust. Dit complex tusschen Hoornsche Vaart en Friesche weg is een stuk grond dat velen in den loop der jaren ten zegen is geworden. Er zijn arme menschen, die bij hun huis geen tuintje hebben, er zijn natuurliefheb bers, die na hun dagtaak geen hooger genot kennen, dan een eigen stukje grond te kun nen bewerken en daarop naar hartelust te mogen zaaien en planten. Er is een onderlinge wedijver in het be werken van den grond, in het algemeen in het voortbrengen van de beste producten, .welke uit een moestuin te voorschijn gehaald kunnen worden. Gevoelt men wel, dat hier een stukje volksgezondheid in den meest aantrekkelijken vorm ligt. Hoevelen worden er na hun dag taak niet van weerhouden op minder voor ben gewenschte plaatsen hun tijd en hun geld zoek te brengen. Nu trekken zij naar hun tuintjes en spitten, harken, schoffelen, dat het een lust is er naar te kijken. Nu krijgen zij' liefde voor de natuur, liefde voor het werk in de open lucht wat hun gezond heid ten goede komt en door doelmatig te kweeken winnen zij het geld van de tuinhuur weer uit door het eten van eigen gekweekte groente, die dubbel zoo lekker smaakt als die welke een ander geteeld heeft. Er zijn op dit complex een honderdtal tuintjes, elk van plus minus 150 M2. grootte en een honderdtal ingezetenen is gedurende het geheele jaar hier ijverig aan eten arbeid. Zooals de maatschappij zijn goede en slechte leden telt, zijn er natuurlijk ook on der de huurders dezer tuintjes menschen, die zich in het algemeen moeite voor het ge heel e complex willen geven en menschen, die uitsluitend op hun eigen belangen letten Door en langs de tuintjes loopen de gemeen schappelijke paden en het is noodig, dat deze met aller hulp in goeden staat worden ge houden. Er zijn huurders, die het pad langs hun tuintjes prachtig schoon houden, er zijn er enkele meters verder weer, die er zich niets om bekommerden en gras en onkruid hoog laten groeien. Er zijn er zelfs, die al het gevallen blad en al het onkruid wel netjes gewied hebben, maar den gebeekn berg bijeengeharkte rom mei daarna eenvoudig voor het tuintje van een buurman heboen neergeworpen. Toen wij gistermorgen onder leiding van den ijverigen secretaris der Vereeniging, den heer Overeem, een bezoek aan deze tuintjes brachten, werd ons al dadelijk getoond welk een groot verschil in huurders men hier aan treft Er zijn er, die op aanraden van het bestuur der vereeniging hun hagen netjes gesnoeid hebben en er zijn er ook, die aan voorzitter of secretaris geantwoord hebben, dat zij naar den duivel kunnen loopen en zich maar met hun eigen zaken- moeten bemoeien. En omdat het bestuur geen enkel recht en geen dwingende macht heeft, haalt men dan maar eens de schouders op en laat den boel zooals het is, tot schade van het aanzien van het geheel. Zoo nu en dan heeft de dienst van Plant soenen wel eens ingegrepen en hier en daar wat al te hooge heggen gesnoeid en velen vinden dat prachtig maar bedenken niet, dat zij dat werk eigenlijk zelf hadden moeten uit voeren. Kort geleden bleek het noodzakelijk, dat er een waterleiding op het terrein werd aange legd en er werd dus een verzoek aan de gemeente gedaan, die ten antwoord gaf, dat zij er zich niet mee wenschte te bemoeien. Toen bleek welk nuttig werk de pas opge richte vereeniging kon doen. Men verhoogde eenigszins de contributie en heeft toen uit de kas de kosten van aanleg betaald waarbij be sloten werd, dat de buis elk jaar weer een eindje doorgetrokken zal worden tot het ge heele complex gemakkelijk van dit leiding water zal kunnen profiteeren. Alle huurders op een na die de contributie niet betalen kan zijn thans lid der vereeniging, welke natuurlijk volkomen neutraal is en mensdien van allerlei politieke richting- en godsdienst omvat. is begrijpelijk, dat die vereeniging be- heeft, dat zij ten bate van dit geheele Het is grepen- complex heel wat goeds tot stand zal kun nen brengen als zij tegenover de huurders meer macht kan doen gelden. Wanneer bekend is, dat de vereeniging, die alle huurders kent, B. en W. kan advisee- ren welke huren wel en welke niet verlengd moeten worden, zal men vanzelf inzien, dat men met de goede wenken, door het bestuur gegeven rekening heeft te houden en zou aan vele wantoestanden een einde gemaakt kunnen worden. Vandaar, dat de Vereeni ging zich in den loop van dit jaar tot B. en w. gewend heeft met het verzoek om de volkstuintjes niet meer individueel maar ge zamenlijk aan haar te verhuren. Als motief werd opgegeven, dat het geza menlijk onderhouden van paden en toegan gen evenals het behartigen van allerlei belan gen dan beter tot hun recht zouden komen, dat men aan serieuze aanvragen beter dan tot nu toe zou kunnen voldoen en een goede sa menwerking tot stand zou kunnen brengen met het hoofd van den tak van dienst waar onder de volkstuintjes ressorteeren om de kosten voor beheer en onderhoud zoo laag mogelijk te doen blijven. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat er personen zijn, die in voorkomende gevallen een volkstuintje wenschen te huren en geen lid willen worden van de vereeniging. De gemeente wil dergelijke personen niet bij voorbaat van het huren van een tuintje uit sluiten en wijst er eveneens op, dat de veree niging, zoo zij de huur wenscht aan te gaan voor de gezamenlijke leden, een belangrijk financieel risicoiop zich neemt en bij wan betaling van leden in allerlei moeilijkheden zou komen. Er zit natuurlijk wel iets in deze argu menten, maar wanneer de vereeniging een financiëel risico wil dragen behoeft de ge meente zich daarover geen zorgen te maken. Bij de werkverschaffing worden van ge meentewege allereerst de georganiseerden en daarna pas de ongeorganiseerden te werk gesteld. Omgekeerd houdt de gemeente hier dus wel degelijk rekening met de belangen van hen die zich vereenigd hebben en het is juist hier heel wel mogelijk, dat iemand zich niet in politiek opzicht wil uitspreken en binden, terwijl <te vereeniging van houders van volkstuintjes zoo volkomen neutraal is, dat niemand tegen het lidmaatschap eenig bezwaar behoeft :e hebben. Men kan redeneeren, dat zij die in hun goede dagen reeds voorzorgen voor den tijd van werkeloosheid namen het eerst geholpen dienen te worden, maar men kan dan even goed redeneeren, dat zij. die door toetreding tot de Vereeniging- van Volkstuinders blijk hebben gegeven niet alleen het eigen maar ook het algemeen belang te willen dienen, nu ook de meeste rechten kunnen laten gelden. Vast staat dat de vereeniging ten bate van bet geheel complex meer zal kunnen bereiken als zij over eenig* macht beschikt en waar elke willekeurige handeling bij het al dan niet weer inhuren der tuintjes is uitgesloten en bij het verzoek der vele liefhebbers alleen op geschiktheid g reeds verkregen rechten gelet wordt, is het te hopen, dat op een ver nieuwd verzoek aan het college, dat, naar men ons mededeelde, niet lang meer zal uit blijven, een gunstiger beslissing zal worden genomen. Wanneer er zaad of mest, planten of bloe men gekocht moeten worden, blijkt steeds van welk een groot voordeel de vereeniging is, daar men nu gezamenlijk in grootere voorraden kan koopen en daardoor een belangrijke reductie geniet. Een koude herfstdag is nu juist niet de meest aangewezene om een bezoek aan deze tuintjes te brengen, maar het bestuur der vereeniging vond, dat, met het oog op de komende gebeurtenissen, een beschrijving van den toestand niet tot het voorjaar zou kunnen wachten. Alles staat hier thans in het teeken van den herfst, het is kool, spruitkool en Chineesche kool, winterpeenen en derge lijke groenten, die nu overal boven den grond staan. Hier en daar worden kippen en konijnen gehouden, hoewel het bestuur dit niet aanmoedigt, omdat dit niet in de bedoe ling van de uitgifte van den grond heeft ge legen. Overal verrijzen bergplaatsjes en zomerhuisjes en het is natuurlijk goed te zien welke huurders tot de beter gesitueerden kunnen worden gerekend. Er worden hier veel aalbessen geteeld en hier en daar ziet men boomen, die heel wat vruchten dragen. Nimmer komt het voor dat een huurder over zijn hegje stapt om op an dermans grond iets te plukken. Het is een ongeschreven wet in dit complex, dat men elkaar alleen mag helpen en nooit mag be- nadeelen. De boomen aan de Hoornsche Vaart wor den ondermijnd door het water en hun be schutting dreigt verloren te gaan, maar aan de zijde van den Friescheweg heeft mm reeds liguster geplant die binnen enkele jaren een goede afsluiting tegen den wind zal vormen. Dag aan dag, ook nu nog, wordt hier ge werkt en menig tuintje getuigt van groote liefde voor de natuur en van vrijwillige in spanning om iets goeds te bereiken. Er is reeds een landelijke bond van Volks tuinders waarbij verschillende afdeelingen zijn aangesloten en waartoe ook de Alk maarsche vereeniging op den duur wel zal besluiten. Een eigen tuintje te hebben en er na volbrachte dagtaak naar hartelust met vrouw en kroost te kunnen werken en spelen is een heerlijkheid voor zoovelen die achter hun woning soms niets dan een plaatsje of steegje bezitten. In Amsterdam en in vele grootere steden in het buitenland zijn enorme complexen volkstuinen tot stand ge komen-en men spaart ze zooveel mogelijk bij de uitbreidingsplannen der gemeente, wel een bewijs van hoeveel waarde men dit mooie sociale en cultureele werk voor de volksge zondheid geschat 'heeft. In Alkmaar vindt men nog vele complexen, die als tuintjes verhuurd worden, hetzij doen de gemeente, hetzij door particulieren, b.v. bij de Landstraat, het Zeglis en op den Westerweg. Er is groote belangstelling voor al deze tuintjes en er zijn in den regel heel wat meer liefhebbers dan er tuintjes beschikbaar zijn. Op het groote complex aan de Hoornsdie Vaart kan men voor 5 per jaar een tuintje huren en daarbij wordt een gulden voor bezitters van dubbele tuintjes anderhalve gulden aan contributie voor de vereeni ging gevraagd. Dat vrijwel alle huurders daarvan lid zijn bewijst wel dat men het groote belang van samenwerking heeft ingezien en het is daar om te hopen, dat ook het gemeentebestuur zal toonen, deze samenwerking op prijs te stellen door meerdere erkenning van de rechten der vereeniging, die er voor borg staat, dat onder haar leiding alles gedaan zal worden wat den bloei der volkstuintjes in deze gemeente kan bevorderen. Den Haag, 24 Oct. 1930. De Tweede Kamer is heden begonnen met de aanneming z. h. st. van enkele kleine wetsont werpen, waaronder een onteigenings-ontwerp voor den aanleg van een binnenhaven in den Binckborstpolder te 's Gravenhage. Daarna is onder protest van den heer de Visser (comm.) besloten tot een spreektijd van 15 minuten bij de replieken over het Vlootont- werp. Van de gelegenheid tot repliek maakte eerst gebruik de heer Brautigam (s. d. a. p.), daarna de heer Marchant (v. d.J, die weder op kwam tegen de opvatting, dat gewapend zelf verweer plicht zou zijn, dat er nog noodzaak bestaat tot handhaving van de neutraliteit, nu de Volkenbond bestaat en het Stille Zuidzee- tractaat is gesloten. Spr. bestreed de opvatting van den heer Slotemaker, dat de oude en de nieuwe oorlog al even erg zijn. De heer Van der Heide (s. d. a. p.) verzette zich tegen de bestraffing, die de heer Slotema ker hem had toegediend wegens zijn bewering, dat de nieuwe oorlog afkeurenswaardiger zou ziju jjgs de oude. Z. i. js er principieel verschil MAANDAG 27 OCT. om 8 uur: „Opgravingen in Palestina en Meaopotamië". Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. F. M. Th. BÖHL (Leiden) Kaarten f 0.25, f 0.50 of f 1.— (naar keuze) aan de Leeszaal. tusschen het karakter van den oorlog van voorheen en van thans. De heer Albarda (s. d. a. p.) kwam op tegen de interpretatie van zijn uitlating op het jongste congres, dat er ook met onwettige middelen te gen de ontketening van den oorlog mag worden opgetreden. Die uitlating was echter niet tegen de Nederlandsche, doch tegen de regeeringen in het algemeen gericht. En dan is de vraag, of de volken er in mogen berusten, wanneer een dergelijke misdaad wordt beraamd? Dan mag het geweten tegen de wet in opstand komen. De volken willen ongetwijfeld den vrede. De heer Max van Poll protesteerde tegen de kritiek van den heer Marchant over zijn hou ding. De heer Tilanus (c. h.) handhaafde zijn op vatting, dat we nog steeds met het neutrali teitsbeginsel hebben rekening te houden. De verklaring van den heer Albarda achtte spr. onbevredigend, omdat deze de geïncrimineerde woorden in een Nederlandsche omgeving sprak en zij op Nederland sloegen. Wat den ontworpen kruiser betreft, spr, blijft dien niet geheel bevredigend achten, maar hij zal voor de onderhavige suppletoire begrooting stemmen. Nadat de heer de Visser den heer Albarda eenige onvriendelijkheden had toegevoegd en ook den minister van defensie had aangeval len, begon hij zoo op te spelen, dat de voor. zitter hem het woord ontnam en wegens de herrie de vergadering voor een kwartier schorste. Dat was half drie. Eerst tegen half vier werd de vergadering hervat. Onmiddellijk nam de heer de Visser het woord. De voorzitter overstemde hem met den hamer, liet ten slotte onder groot rumoer van den afgevaardigde stemmen over de ver wijdering voor heden van den heer de Visser. Met algemeene stemmen op één na werd daartoe besloten, waarna de vergadering weder voor een half uur werd geschorst. Toen om 4 uur de vergadering werd hervat, was de heer de Visser verdwenen en werden de besprekingen voortgezet De heer Slotema ker de Bruine (c. h.) zag van het woord af, doch de heer Van Dijk (a. r.) knoopte enkele beschouwingen vast aan de verklaring van den heer Albarda en vroeg antwoord op de vraag, welke houding de Ned. sociaal-democraten zullen aannemen, wanneer tegen Nederland de oorlogsmisdaad wordt bedreven. Ook bestreed hij den heer Marchant. De voordracht bevre digde hem niet geheel, doch hij zal er voor stemmen. De heer Wijnkoop, comm., kwam ten vervol- ge op de rede van den heer de Visser op tegen het stoken der katholieken tegen de Sovjet unie. Zijn bewoordingen gaven den voorzitter aanleiding tot een zachte vermaning, waarnaar de spr. zich blijkbaar schikte. De spr. heeft daarop den heer Van Poll ge- critiseerd en zich zoo onvriendelijk over de re geering uitgelaten, dat de voorzitter weer van den hamer moest gebruik maken. De minister van defensie heeft hierop de sprekers kortelijk van dupliek gediend. Het wetsontwerp kwam hierop in stemming. De heer Albarda wilde echter verdaging tot Dinsdag, als de heer de Visser weer aanwezig is. De Kamer wilde daarvan echter niet weten, waarop het ontwerp werd aangenomen met 61 tegen 33 stemmen. Nadat de heer Wijnkoop een aanvrage had ingediend om de regeering te mogen interpeh leeren over de handhaving van de rechten van het parlement, waarover Dinsdag zal worden beslist, is de vergadering gesloten. HENDERSON OVER DE BUITEN- LANDSCHE POLITIEK. Vrijdag werd te New Castle aan Hender- son de oorkonde uitgereikt van zijn eere-bur- gerschap. Bij deze gelegenheid heeft de En- gelsche minister van buitenlandsche zaken oe grondslagen der Britsche buitenlandsche politiek uiteengezet. Henderson zeide o.m., dat de politiek van voor 1914, die der z.g. „splendid isolation" slechts in zoo verre is veranderd door de in voering van een systeem van internationale verdragen. Deze vitale verandering is teweeggebracht door den oorlog. Als resultaat van interna tionale verdragen is het Volkenbondsstatuut ontstaan, dat voor alle tijden de gemeenschap der belangen tusschen de volkeren der wereld heeft vastgelegd. Dit Volkenbondsstatuut nu, is de hoeksteen der Britsche politiek. De thans zitting hebbende ministers ai hun voorgangers zoowel in Engeland als in de overzeesche gebieden van het Britsche Rijk hebben steeds getracht bij te dragen tot de consolidatie van den vrede in het licht v*"

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1