Verstopping regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met DE LANGE&DEMORAAZ, ALKMAAR Garage JAC. MET, flwüfierafiseli Weerhericht Vaderlandsciie Sport Luxe Verhuurinrichting. AGENDA Laatste berichten. De mijnramp te Alsdorff. EFFECTEN CREDIETEN DEPOSITO'S INCASSO'S SPAARBOEKJES ASSURANTIE'S Binnenland Provinciaal nieuws heer-hugowaard. medemblik. Prima 4- en 6-persoons Wagen beschikbaar a f 0,15 per K.M. TEL. 572 en 873. SCerk «en school /q obligatien Stadsnieuws Zaterdag 25 October. 2K—5 en 7—10, Verenigingsgebouw Heul 3, tentoonstelling werk leerlingen school voor buitengewoon 1. o. 7.30 uur. Cinema Americain: Geluksme- lodie (geluidfilm, rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, A. B. T.: Wenn du einmal dein Herz verschenkst (geluidfilm, rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: Het verlangen van iedere vrouw (sprekende film, rom boven 18 jaar. S uur, Harmonie, opvoering van „Peggy m'n kind" door de tooneelvereeniging „T. O. P." 8 uur, circus Olympia, Doelenveld, ope ningsvoorstelling. Zendag 26 Oei. 10.30 uur, Victpria-Theater, instituut Vöof arbeidersontwikkeling, lezing met lichtbeel den over de passiespelen van Oberammergau In Cinema Americain van 2 uur nm. af doorloopende voorstelling van Geluksmelo die (geluidfilm, fom.); alle leeftijden. In A. B. T. van 2 uur nm. af doorloopende voorstelling van Wenn du einmal dein Herz verschenkst (geluidfilm, rom.), alle leeftij den. In Victoria-Theater van 2 uur nm. af door loopende voorstelling van Het verlangen van iedere vrouw (Sprekende film, rom.); boven 18 jaar. 2—5 en 7—10, Vereenigingsgebouw Heul 3, tentoonstelling werk leerlingen voor buitengewoon 1. o. 4 uur, circus Olympia, Doelenveld, kinder voorstelling; 8 uur groote voorstelling. 8 uur, Harmonie, Soiree van de Lieder- tafel de Vereenigde Zangers, met medewer king van Trinitas. Najaarskermis te Schoorldam. Lokaal Kamsteeg te Stompetören, onder linge wedstrijden gymn. vereeniging Voor waarts. CORPULENTE MENSCHEN kunnen bereiken, dat zij ruimen stoelgang zon door een conscentieus gebruik van het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater, der forceeren hebben. Allereerst mceten de betrekkingen tot de andere mogendheden op een bevredigende basis worden geregeld. Te dezen aanzien hebben de opeenvolgende rgeeringen in de laatste jaren de op te lossen vraagstukken behandeld. Zoo met China en Egypte, de schuldregeling met Amerika, de Rijnland ontruiming en het Haagsche verdrag. Ten tweede moet iedere vorm voor een nut tige internationale samenwerking daar waar de naties gemeenschappelijke belangen heb ben, worden uitgebouwd en aangemoedigd. Henderson bracht in herinnering wat in dit opzicht onder de auspiciën van den Vol kenbond was verricht in Oostenrijk, Hon garije, Griekenland en Bulgarije, terwijl Henderson als voorbeeld van de ontwikkeling der internationale samenwerking op ander gebied noemde, dat sinds 1921 een reeks van verdragen voor economische aangelegen heden is tot stand gekomen. De slavernij werd doeltreffend en'met suc ces bestreden, zoomede de handel in verdoo- vende middelen en de handel in blanke sla vinnen. Vele belangrijke conventies voor de verbe tering der arbeidsvoorwaarden over de ge- heele wereld waren tot stahd gekomen. Ten derde moet de politiek nastreven de versteviging van het instituut van den Vol kenbond en zijn instellingen. Dit was misschien het belangrijkste deel der algemeene politiek. Refereerende aan hetgeen in dit opzicht was tot stand gekomen, herinnerde Hender son o.m. aan het verdrag van Locarno, het Kellog-pact en de facultatieve clausule. Het is te hopen, zeide Henderson verder, dat de Rijksconferentie een formule vindt, waarbij het Vereenigd Koninkrijk en de Do minions verder gaan door een, algemeene wet waarbij ieder dispuut in laatste instantie aan een Internationale Arbitrage worden voorgelegd. Ten aanzien van het verdrag van finan- cieele hulp aan aangevallen staten, Enge land geteekend onder het voorbehoud dat het niet gebonden zou zijn aleer ten slotte overeenstemming inzake ontwapening zou zijn verkregen. Met andere naties had Groot-Brittannië samengewerkt aan de tot stand koming van een conventie voor vermindering en beper king der bewapening. Het Londensche V'lootverdrag gaf een be wijs voor haar verlangen overeenstemming te bereiken. In November a.s. zal te Genève de voorbe reidende ontwapeningscommissie bijeenko men. De algemeene Ontwapeningsconferentie zal in 1931 of 1932 bijeenkomen. GEVECHT TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NAT. SOCIALISTEN. Gisteravond laat kwam het in het Noorden van Dortmund tot een bloedig gevecht tusschen communisten en nat. socialisten, die van een vergadering huiswaarts keerden. Toen de politie kwam, waren de vechtenden reeds ver dwenen op eenige door revolverschoten zewaar verwonde personer na, die naar een ziekenhuis werden gebracht en van wie eenige in levensgevaar verkeeren. D epolitie weet niet, wie de aanstich ters van de vechtpartij zijn en van welke zijde met scherp geschoten is. Rouwplechtigheid in het raad- hals te Alsdorf. In het raadhuis van Abdori vond heden morgen een rouwzitting plaats van den ge meenteraad. De raadszaal was met rouw floers behangen evenals de twee stoelen van de beide gemeenteraadsleden, die bij de ramp zijn omgekomen. Op hun plaatsen lagen bloemen van de gemeente Alsdorf, terwijl op tafel een krans lag van president Von Hin denburg, een krans van rijksdagpresident Loebe en een krans van het gemeentebestuur van Aken, In een korte rede herdachte de burgemees ter hei: ani^fttcüu yerlies, dat Alsdorf en de naburige gemeenten getroffen had. Hij wekte den leaen van den raad op, om trouw samen te werken en alles te doen, wat in hun macht was om hulp te verleenen en den nood zoo veel mogelijk te leenigen, In het greote wachtlokaal van de bedrijfs gebouwen van de mijn Anna en in de aan- grenzenden lokalen vond hedenmorgên de groote doodenherdenking plaats. De eerste, die in de groote hal het woord voerde, was de directeur-generaal dr. Wes- termann. Een hart wordt zwaar, sprak hij, nu wij hier staan aan de baar van 259 ka meraden en medewerkers, die door een der grootste mijnrampen, welke Duitschland ooit heeft gekend, midden uit den kring, welke hun lief was, en uit het leven zijn gerukt- Met ruwe hand heeft het noodlot onder hen huis gehouden en ondanks alle mensche- lijke hulp en alle vorderingen der techniek, de almacht der natuur laten voelen. Het vreeselijke wordt nog verhoogd door het feit, dat men nog eigenlijk niets weet omtrent de oorzaak van het ongeval. Namens den raad van beheer en het be stuur van de Osweilermijnbouwvereeniging gaf dr. Westermann uitting aan het diepge voelde leedwezen met de nabestaanden der slachtoffers. Vervolgens sprak de rijksminister van ar beid, dr. Stegerwald als vertegenwoordiger van den rijkspresident, den rijkskanselier en de rijksregeering. Een ontzettende smart ligt over geheel Duitschland en met ons volk treuren bijna alle volkeren der wereld om de helden van den arbeid, voor wier lijkkisten wij thans diep ontroerd staan. De regeeringen van Frankrijk en Zuid- Slavië hebben" speciale vertegenwoordigers naar deze rouwplechtigheid gezonden. Na mens de rijksregeering dank ik voor deze deelneming aan het ongeluk dat Duitschland getroffen heeft. Ons diep medelijden valt echter den achtergeblevenen en gewonden, wat er gedaan kan worden om hun leed te verzachten zal geschieden. De hulp zal niet beperkt blijven tot de wettelijk voorgeschre ven steunmaatregelen. Namens de Pruisische staatsregeering sprak de minister van handel Schreiber zijn deelneming uit met de nabestaan- Mijnhardt's Laneertablettem krijs per doos 60 et. Bij Apoth. tn Drogisten bussen exploiteert, wegenbelasting fcetfalt moet worden. Deze vraag is door de Groninger recht bank indertijd bevestigend beantwoord waar om de directeur van het gemeentelijk tram bedrijf aldaar, de Keer R- A. Schmidt, ver oordeeld is tot een geldboete omdat hij op 1 December 1928 niet in het bezit bleek te zijn van de vereischte wegenbelastingkaart. Dit vonnis is echter door den Hoogen Raad vernietigd en de zaak naar het Leeuwar der Hfo verwezen. Naast den verbaliseerden inspecteur van politie werden hier twee getuigen gehoord, n.1. de heeren H. H. de Jongh, inspecteur van spoor- en tramwegen en prof. dr. H. S. Hal- loo, hoogleeraar te Delft, de eerste a charge, de tweede a décharge. De heer de Jongh zeide van oordeel te zijn dat bij een trolleybus electriciteit en de electromotor in de bussen aanwezig, samen de mechanische kracht vormen, waarom van een motorrijtuig in den zin der belastingwet gesproken zou moeten worden. Prof. Halloo zeide onder mechanische kracht te verstaan de krachtbron, die in dit geval niet in het rijtuig aanwezig is, maar uit de electr.-centrale bestaat. Verdediger was mr. Polak uit Groningen, die in een uitvoerig pleidooi uiteenzette, dat de trolleybus niet aan het in de et gestelde criterium voldoet. De adv.-igeneraal concludeerde tot toewij zing van de vordering van den rijksadvocaat. Arrest 5 November a.s. KORTE BERICHTEN. Te Boskoop is een 20-jarige boomkwee- kersknecht, afkomstig uit Rietveld onder Woerden, van een schuit gevallen en ver dronken. Prinses Juliana bracht gistermiddag een bezoek aan de tentoonstelling van wer ken van Vincent van Gogh in het Stedelijk Museum te Amsterdam. I den van de slachtoffers. De aarde geeft de schatten, welke zij in haar schoot verbergt, niet over zonder groote offers te eischen, welke de mijnbouw in elk land dan ook steeds weer opnieuw moet afstaan. Maar zelden was het offer zoo groot als bij het ongeval dat ons hier getroffen heeft. Niemand kan den nabestaanden vergoeden, wat zij thans verlroen hebben, maar moge het de weduwen en weezen een troost zijn, dat met hen het heele Duitsche volk en de mijnwerkers ook in het buitenland oprecht roeren. En kan men den zielen nood ook niet verlichte, den zwaren materieelen nood kun nen wij verlichte. Dr. Schreiber sprak voorts den hoop uit, dat men er in zal slagen, de zaak van het on geval te vinden en nieuwe middelen te ont dekken tegen de gevaren welke in een mijn nog altijd dreigen. Verschillende sprekers voerden verder nog het woord. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De chauffeur uit Vucht, die in arrest was gesteld in verband met het gebeurde te St. Michielsgestel, waar in een sloot langs den weg naar Gemonde het lijk van een jongen man met verbrijzelden schedel is gevonden, is op last der justitie te 's-Hertogenbosch in vrijheid gesteld. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL- WET. Het verdrag van Parijs. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Op 24 October 1929 heeft Nederland de acte van bekrach tiging neergelegd van het op 24 April 1926 te Parijs gesloten internationaal verdrag be treffende het verkeer met motorrijtuigen en ingevolge art. 14 van dit verdrag zal dit van 24 October 1930 voor ons land van kracht zijn. Het inwerking treden van het nieuwe verdrag maakt eenige wijzigingen van de Motor- en Rijwielwet noodzakelijk. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt tot het aan brengen van eenige andere wijzigingen der wet. Zoo bestaat er aanleiding voor de af gifte van achtdaagsche rijbewijzen, niet al leen in het geval dat een hier te lande bin nenkomend motorrijtuig niet is voorzien van de in art. 9 eerste lid sub. 1 bedoelde kentee- kens, maar ook in het geval, dat de in dit art. sub. 2 en 3 bedoelde nummer- en rijbewijzen niet zijn afgewezen. In verband met het feit, dat er staten zijn, die nog niet of anders eerst na 24 October 1929 het nieuwe verdrag hebben geratificeerd en met het oog op de omstandigheid dat het in verschillende landen niet mogelijk zal zijn de stukken, volgens het oude verdrag, afge geven, tijdig door nieuwe te vervangen, wordt verder voorgesteld aan de Kroon de bevoegdheid te geven, om in de gevallen en voor den tijd als nader aan te geven, te be palen dat art. 29 eerste lid zooals het thans luidt, nog zal blijven gelden. DE GRONINGSCHE TROLLEYBUSSEN. Zijn het motorrijtuigen in den zin der Wegenbelastingwet? Voor het gerechtshof te Leeuwarden is de vraag behandeld of de Groningsche trolley bussen, die daar naast de tram voor passa giersvervoer gebezigd worden, motorrijtui gen zijn in den zin der Wegenbelastingwet, en of er daarom door de gemeente, die deze Kegelen. Amsterdamsche kegelbond. Op het nationaal Kegelconcours te Am sterdam heeft het dameskorps Onder Ons uit Alkmaar met 186 den vierden prijs gewon nen; D. O. H. uit Den Helder met 176 den vijfden. In den wedstrijd hoogste Korps werpsters behaalde mevr. Kokkes met 57 den prijs. BERGEN. Een voordracht met lichtbeelden over erfelijkheid. Op Woensdag 29 Oct. 8 uur spreekt in het Oranjehotel voor de vereeniging „Ont wikkelingsavond te Bergen" Mej. Dr. A. A. van Herwerden, lector aan de Rijksuniversi teit te Utrecht over he onderwerp: Erfelijk heid en eugenetiek. Niet alleen behoort de spreekster tot de beste kenners van het erfelijkheidsvraagstuk in Europa, maar zij neemt ook een werkzaam aandeel in de eugenetische beweging, die over de heele wereld haar vertakkingen heeft. Het doel van deze beweging is, na te gaan, in hoeverre de uitkomsten der moderne erfelijkheidsleer kunnen worden toegepast in het practische leven om daardoor in de toe komst een sterker er schooner menschen- geslacht te vormen, dan nu onze aarde be volkt. Tal van actueele vragen hangen hier mee samen: de invloed van alcohol op de levenskiemen, de erfelijkheid der tuberculose, de verwoestende werking der geslachtsziek ten, de wijenschelijkheid van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, het voorkomen van huwelijken tusschen misdadigers en ge degenereerden, de erfelijkheid van geestelijke eigenschappen en vele andere. Waar hier kwesties die voor ieder van be lang zijn worden besproken door een bij uit stek deskundige, terwijl lichtbeelden de tekst zullen verduidelijken, meenen wij een groot aantal bezoekers te mogen verwachten. TEXEL, Door den veehouder B. te den Hoorn werd Donderdag en Vrijdag telkenmorgen een zijner koeien dood in de weide gevonden, terwijl de dieren den vorigen dag nog geen enkel teeken van ongesteldheid vertoonden. De rijkgveearts alhier heeit nog niet kunnen vaststellen, wat de doodsoorzaak is, hoewel hij vermoedt dat hier van vergiftiging sprake is. WINKEL. In een druk bezette zaal werd door het P. E. N. op aanzoek van het gemeen tebestuur een uiteenzetting gegeven van alles wat in verband staat met de ko mende electrificatie der gemeente. Tal van vragen werden gesteld en op afdoende wijze behandeld en toegelicht. Deze bijeenkomst z£l zeer zeker vele bezwaren hebben weggenomen en mede werken om tot een zoo groote mogelijke aansluiting te komen. Men hoopt met Kerstmis klaar te zijn. Aan de aannemers Leegwater en Hittema alhier is opgedragen de bouw van een am- 1 aehtsschool te Edam voor het bedrag van i25.290. Gisteravond om half acht heeft oo den on- bewaakten overweg alhier een botsing plaat» gehad tusschen het locaal-treintje voor Me demblik en een autobus van den heer Boon De bestuurder zag den trein komen, doch kon niet meer remmen. Door vol gas te ge ven dacht hij nog te kunnen passeeren doch zulks bleek piet meer mogelijk. De bus werd gegrepen achter de cabine en geheel ver splinterd. Het chassis bleef echter intact, evenals de motor, terwijl de chauffeur onge deerd bleef, zoodat de wagen op eigen kracht kon wegrijden. Vart de locomotief van den trein werden de koplamp en de cylinder- kraan verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond geen vertraging. De bus was op weg om een verongelukte auto op te halen! BEVERWIJK. Man op onbewaakten overweg over reden en gedood. Gisteravond is op den onbewaakten over weg bij den Pruimendijk nabij Beverwijk een man overreden en gedood. Eerst geruimeu tijd later is het verminkte lijk gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 60-jarige J. T., een woonwagenbewoner, die in vodden han delt. OUDERAVOND VAN DE OPENBARE U. L. O.-SCHOOL TE ALKMAAR. Donderdag, 23 dezer, werd in de gemeen telijke bioscoopzaal eene druk bezochte bij eenkomst van ouders, wier kinderen de open bare U. L. O.-schooi alhier bezoeken, ge houden. Als spreker trad daarbij op de heer Lobstein, voorzitter van de Vereeniging voor Mulo in Nederland, met als onderwerp: „Aard en doel van het U. L. O.-onderwijs, in verband hiermede de invoering van het vak Handelsksnnis en de ertegen ingebrachte bezwaren". Behalve aan de ouders, waren uitnoodigin- gen gezonden aan het gemeentebestuur en aan de Vereeniging van Leeraren aan het Gymnasium en de Handelsschool. Van deze genoodigden gaven de dames Carels en Hel leman, de heeren Bakker en Van Drunen, gemeenteraadsleden, en de heer Louwaars, lid van laatstgenoemde vereeniging, blijk van hunne belangstelling. In zijn openingswoord zette de heer Hoek stra, hoofd1 der Openbare ULO-school de kwestie in het kort uiteen: behalve in de vakken, waarin op de lagere school lessen worden gegeven, moet op de ULO-school in minstens drie van de vakken: Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en handels kennis, onderwijs worden gegeven. Tot nu toe werden op de openbare ULO de eerste vier vakken onderwezen. Toen met ingang van October een leerkracht met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in handelsken nis aan zijne school werd benoemd, verzocht de heer Hoekstra aan den burgemeester dit vak volledigheidshalve in bet leerplan op te mogen nemen, welk verzoek door B. en W. met een gunstig advies bij den Gemeenteraad werd ingebracht. De Vereeniging van Leeraren voornoemd, wie dit ter oore was gekomen, diende daartegen hare bezwaren in, omdat zij o.m. vreesde, dat de invoering van dit vak bij de ULO-school voor de handels school eene vermindering van leerlingen ten gevolge zou hebben. Het punt werd in de raadsvergadering aangehouden; daarna ge voerde besprekingen tusschen den burge meester, de Vereeniging van Leeraren en het Hoofd van de ULO leverden geen resultaat op. In verband met een en ander oordeelde de laatste het noodig om de zaak op eene ouderavond onder de aandacht der ouders te brengen en vond hij den heer Lobstein bereid als spreker daarbij op te treden. In de eerste plaats behandelde de heer Lob stein het ontstaan van het ULO-onderwijs en der tegenwoordige ULO-scholen, welke voor al na de Onderwijswet van 1920 bleken te zijn: de volksscholen in den besten vorm, waar ieder kind, na het doorloopen van de lagere school zijn studie kan vervolgen en eene behoorlijke algemeene ontwikkeling kan verkrijgen. Wil deze algemeene ontwikkeling zoo vol ledig mogelijk zijn, dan dienen alle vakken van het ÜLO-leerplan onderwezen te wor den en zeer zeker het vak handelskennis (niet handelsonderwijs, dat op de handelsscholen wordt onderwezen), welke studie zoowel liit practisch als uit paedagogisch oogpunt niet onder-, doch bovenaan in de lijst der vakken diende te worden gesteld volgens het oor deel van den spreker, practisch, omdat het een ieder later te pas komt, paedagogisch, wijl, zooals uit de cijfers bij het examen voor het ULO-diploma blijkt, de leerlingen het zoo goed begrijpen en er plezier in hebben. Hij kan zich dan ook niet goed indenken, dat leeraren van handelsonderwijsinrichtingen, die toch zeer zeker het nut van dat onderwijs, al betreft dit dan ook de beginselen, zooals op de ULO, voor een ieder moeten inzien, zich tegen de invoering daarvan op die scho len verzetten. Ook wijst hij op de onrecht vaardigheid, dat in dit vak wel onderwijs mag worden gegeven op de bijzondere ULO- scholen ter plaatse, maar niet op de openbare. Ten slotte bespreekt de heer Lobstein de bewering van de leeraren, dat het onderwijs in handelskennis op de ULO-concurrentie zou zijn voor de handelsschool. Hij zou daarvan gaarne bewijzen zien. Zijne ervaring in vele plaatsen ongeveer als Alkmaar is, dat als naast een of meer handelsscholen ook een of meer ULO^cholen met het leervak handels kennis bestaan, door goede samenwerking eerder een vermeerdering van het aantal leer lingen op de handelsschool kan ontstaan dan eene vennindering daar meerdere ouders, in dien hun kind het ULO-diploma met handels kennis heeft behaald, eene verdere studie in die richting wenschen en hun kind naar de handelsschool zenden, mits die verdere studie hun mogelijk wordt gemaakt, zooals in Amersfoort, waar dergelijke leerlingen dade lijk m de vierde klasse kunnen worden ge kaatst. Hu vreest dan ook geen verminde- naar waarnemingen, verricht in dJi 1,1 van 25 October m°rgen Medegedeeld door het Kon. Nederi Instituut te De Bildt '^{t Hoogste barometerstand 763 2 te v Laagste barometerstand 741 3 tl alenci5 Verwachting, geldig tot den avond October: UQ van 25 Meest krachtige Westelijke tot No. telijke wind; afwisselende bewolkino We» schijnlijk enkele regen- of hagelbniL Wa^ kouder. s ÜUleni iet, ring, doch verwacht in tegendeeuX? - name van het aantal handelsschol,! Alkmaar, indien op de ULO-school t( handelskennis wordt onderwezen vh Na zijne interessante rede, waarv/w heer Lobstein een welverdiend applaaTL te, kreeg de heer Louwaars van de Va ging van Leeraren het woord. DeZe „e[ee":- volmondig het groote nut van het Uln derwijs en van handelskennis voor ,„3 vak op de ULO-school onder de le^rd* rekenkunde werd behandeld, zooals v* sommen e.d., doch bleef bij zijne bewT^ dat verdergaand onderwijs in het vak X o delsschool zou benadeelen wat het aam 1 lingen betreft, daar vele ouders, inrifi, zouden hooren, dat op de ULO-school wordt gegeven in handelsrekenen en t, K houden, de Voorkeur aan dit onderwijs h de moeilijker en kostbaarder studie ou ri s delsschool zouden geven. Ook vroXhr vergadering, of het nut van onderwii* i! vak, na zoovele jaren, dat daarin was gegeven zoo plotseling bij de owS.? bij den heer Hoekstra was gebleken Van samenwerking, zooals in andere plaat J, heer Lobstein was gebleken, had de lieer In waars in Alkmaar nimmer iets ^etnerkt u was eenige jaren geleden door de kafe? raadsfractie een voorstel ingediend om I handelsschool te Alkmaar op te heffen In zijn antwoord aan dezen spreker rto de heer Lobstein hem, om de concurrentie! zoeken, waar zij werkelijk was, name!» u de H.B.S.-en A en niet bij de ULoSÜ welker doel het is om hare leerlingen de voor hen noodige algemeene ontwikkeling waar: onder eenige handelskennis, bij te brengen Nadat het gemeenteraadslid, de heer Balt ker, den heer Lobstein had verzocht of U niet mogelijk zou zijn om alle raadsleden een afschrift van zijne rede te doen toekomen waaraan deze tot zijn spijt niet kon voldoen' de heer Kostelijk den heer Hoekstra dringend' namens de ouders verzocht om in elk geval te trachten het onderwijs in dit zoo nuttige vak aan de leerlingen te geven en de héér Blaauboer de verwachting had uitgesproken, dat de leerlingen van de Openbare ULO- school niet de dupe zouden worden van con- currentie-vrees van andere scholen, sloot de heer Hoekstra met dank, speciaal aan den spreker, de raadsleden en den heer Louwaars, voor de betoonde belangstelling deze bijen komst. voor Belaste Waarden, "s Gravtnha BO tegen beurskoers met jaarl uitloting GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde onze oud-stadge noote Zr. Ludwine," in de wereld Mej. Joh21' na Korver, in het O. L. Vrouwe Gasthui' voor ziekenverpleging. BENOEMING TOT RAADSLID AANGENOMEN. De heer C. Venneker deelt ons mede, da hij de benoeming tot raadslid, in de openg* komen plaats van mr. Leesberg, heeft aan genomen. 'r^/L De heer Venneker, die in Oudorp werd ge boren, is 36 jaar oud. Hij is als Procur.7u houder werkzaam bij de Noorderbank alö* en ontving handelsonderwijs te Rotter® waar hij gedurende 3 jaar ook prakt0 werkzaam is geweest. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opgravingen in Palestm Mesopotamii. Over dit onderwerp zal prof. boni Leiden Maandagavond om 8 uur in kende bovenzaal van de Handelsschool Doelenstraat aan de hand van lichtoee spreken. Phof. Böhl is een ter zake kundig die zelf opgravingen geleid heeft op' j, namen Palestina en Mesopotamie ai het bijzonder tot den Christen-mensen, die in het algemeen voelt voor cultuu schaving en algemeene ontwikkeling' Maandagavond willen ontbreken. DE TONNENSCHUIT MOEI WE&j. Dezer dagen werd aan B. en W. 0 maar een adres gezonden door bewo den Oeestersingel het gedeelte hek tot Tuinstraat inhoudende ^0 dat zij met veel genoegen kennis - hebben van de verbreeding van den1 de daarmede gepaard gaade v*r'fa j dat evenwel de ligging van de ot stadsreiniging met de verspreiding vj' welriekende geuren met het verBf jS; den Singel in lijnrechte tegensten dat de boot en de daarbij staa het geheel ontsieren; Bet redenen waarom zij het coHCR verzoeken een andere ligplaats vo nenschuit aan te wijzen. EEN JUBILEUM. it Gisteren herdacht de weduwe j- oflCwf Bussv haar 25-iuiv ini um 'llS>ef van de stichting Paling en Foree1 Geest alhier. De oudste regent - s juM een toespraak de verdiensten van ijjf resse en overhandigde haar de L ri enveloppe. Ze mocht gisteren non ken van belangstelling ondervm(3ew'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2