Alkmaarsche Courant voor uw St. Nicolaas en Kerstcadeaux Radio-hoekje Huriird twee en dertigste Jaargang. Vrijdag 3t Ooiober Provinoiaal nieuw* Pirate Virginia Cigarettes geven u de hoogste kwaliteit en de groot ste waarde aan coupons. Kiest uw St. Nicolaas- en Kerstgeschenken uit den prachtigen coupon- cadeaux catalogus, welken wij u na ontvangst van onderstaanden bon gratis en franco toezenden. V/2 COUPON BIJ 10 SIGARETTEN CÜ De hoogste kwaliteit in u sigaretten en cadeaux If«. 25? 1930. Zaterdag 1 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V-A.R.A- nitzending). 8.Concertorgelbespeling door Joh. Jong. 9.Gramofoonplaten. 10.(V.P.R.O.) Morgenwijding 10.15 R. medembach, voordracht. 10.30 Concert, viool en piano. 11.30 Gramofoonpl. 12.Concert door het V.A.R.A.-Septet onder leiding van Is. Yyl. 1.45 V.A.R.A.-kinderliedjes. 2.45 Paedagogisch-concert onder leiding van P. Tiggers. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.154 30 Pauze. 4.30 Duitscheles. 5.—» Lezing over ons huis. 5.30 Lezing over speeltuinwerk. Kinderkoor ,,'t Nachtegaal tje". 6.10 Kinderuurtje. 7.Programma ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de V.A.R.A. 12.— Sluiten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 10.12.Hoogmis in de St. Servatius- kerk te Maastricht. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-Sextet. 1.452.30 Gramo foonplaten. 2.303.Vragenhalfuurtje. 3.4.15 Kinderuurtje. 4.155.Pauze. 5.6.Gramofoonpl. 6.6.15 Voetbal praatje. 6.156.45 Gramofoonpl. 6.45 7.15 Esperanto. 7.15—7.45 Lezing. Voetbal praatje. 6.156.45 Gramofoonpl. 6.45 7.15 Esperanto. 7.157.45 Lezing door G. C. J. D. Kropman. 8.11Concert door het K R.O.-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. Klassiek en populair programma. 9.30 Persber. 11.12.Gramofoonplaten Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.45 Berichten. 3.50 Concert. Orkest. L. Dudley, sopraan. S. Pope, bariton. 5.05 Or- g fspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sportuitslagen. 7.05 Pianorecital door M. Cole. 7.20 Lezing. 7 40 Lezing. 7.50 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten. 8.40 Lezing. 9.55 Concert. Orkest. D. Smtieh, bariton. M. Munar, piano. 10.50—12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Declamatie met muzik. begeleiding. 9.50 Orgelspel door Marcel Dupré. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 8.25—9.20 Kath. Morgenwij ding. 3.505.20 Orkestconcert m. m. v. mezzo-sopraan. 7.20 Kamermuziek. Inter mezzo: Twee één acters van R. J. Sorge. Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonpl. 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Or kestconcert en zang. 9.30—10.10 Orkestcsn eert. 10.10—11 35 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. S.35 Lichte muziek. 9.20 „Music-Hal. Hoorspel van Theo Fleischmann. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.20—6.50 Gramofoonplaten. 9.50 Berich ten 11.20—12.10 Wijdingsuur. 12.101.20 Lezingen. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezing. 3.504.50 Concert. 4.50 7.20 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Operaconcert. Daarna tot 11.50: Dansmu ziek. DE A. V. R. O. Op 1 Oct. j.1. 141.745 leden. De Alg. Ver. Radio Omroep heeft in de fflaand September jl. een nauwkeurige leden telling gehouden. In de „Radio-Bode" van deze week lezen wij over de stijging over alle linies. Daaruit blijkt, dat: de A-V.R.O. op 1 October jl. 141.745 leden telde. Op 1 October 1929 beliep het 93.004; alzoo een toeneming in één jaar tijds van bijna 50.000 leden. Op 1 October 1928 wa ren er 54.883 leden. De ontvangen bijdragen hebben met het toenemende ledengetal gelijken tred gehou den. Ontvangen bijdragen in geld: 1928: 363.000. 1929: 549.000 (stijging 186.000). 1930: 770.000 (stijging 221.000). In de steden met een grootendeels katho lieke bevolking (Bergen-op-Zoom, Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen) zijn nog 4579 leden. In een als „socialistisch" bekendstaande streek, de Zaan, tellen wij 1381 leden. V. A. R. A.-JUBILEUM. Ruim 100.000 leden. „Ons eerste lustrum" is het opschrift van het artikel, waarmee deze week de „Radio- gids", het officieel orgaan van de V.A.R.A. opent. In dit artikel wordt mededeeling ge daan, dat deze omroep thans 100.000 leden 1 November 1925 waren er 500, 1 Januari 1927 3.000, 1 Januari 1928 5.000, 1 Januari 1929 30.000, 1 Januari 1930 70.000 en 1 November 1930 100.000. Voorts is aan dit nummer een goeduitge Voerde jubileum-bijdrage toegevoegd, waarin verschillende officieele personen, als de mi nister van Waterstaat, de voorzitter van den Radioraad, de dir.-gen. der P.T.T., leden het hoofdbestuur der V.A.R.A. en vele ande ren enkele woorden schreven. Het jubileum-nummer is verrijkt met ver schillende foto's, die een voorstelling geven van het omroepbedrijf dezer vereeniging. P.T.T. ALS DE RATTENFOKKER UIT EUROPEESCH CHINA. Wij lezen in de „Radio-Bode": „Wij glimlachen, ondanks alles, nog altijd even wanneer dat verhaal van de Chineesche rattenfokkerij ons weer in het geheugen komt. Wat dat voor een verhaal is? Wel, op Java heerschte pest. Hygiënisten redeneerden aldus: Pest krijgt de tnensch van rattenratten krijgen pest van vlooien.. dus: bestrijdt de vlooien! Maar dat is las tig. Goed, bestrijdt dan de ratten. Aldus geschiedde. Voor ieder overleden rat werd door de regeering betaald 0.02Yi- Met het resultaat, dat eenigen tijd later over al bloeiende Chineesche rattenfokkerijen wer den aangetroffen. Aan het verhaal dachten wij weer, toen wij deze week vernamen, hóe radio centrale- houders in den Achterhoek er in slaagden ooi hun abonné's dragelijke ontvangst van Hilversum (A.V.R.O.) te bezorgen. Zij ver- 6611 0!,tvangtoestel in het Gooi, dat de 298 M. golf goed ontving, per lijn met lwente en den Achterhoek! Alle radio-cen- trales in die streken tapten nu van de lijn af en hadden voortreffelijke ontvangst, terwijl radio-ontvangers daar niets of niets geniet baars te hooren kregen. "''i?" was> zo° men ons verzekerde, een „muzieklijn", die door P.T.T. aan de on dernemende centrale-houders was verhuurd. Het Rijk exploiteert hier dus te zijnen voor tui een droev"igen toestand, die door zijn schuld ontstond en die door zijn wil gehand haafd wordt. Het is fraai! P T.T. als rattenfokker! OUDE NIEDORP. In de gecombineerde vergadering van het bestuur en den raad van toezicht van de N.V. Zuivelfabriek „Nooit Gedacht" te 't Veld al hier werd de rekening en de balans over het afgeloopen boekjaar voorloopig vastgesteld. Wegens overlijden van den heer C. Jong Jbz., die vanaf de oprichting der fabriek als secretaris fungeerde en wiens werkzaamhe den zich de laatste jaren in hoofdzaak be paalde tot het bijhouden der melkboeken en het uitschrijven der melkbriefjes, moest in deze vacature worden voorzien Algemeen was men van oordeel, dat deze werkzaamheden voor den goeden gang van zaken thuis behoorden bij de boekhouder- penningmeester, die dan ook door het be stuur krachtens artikel 6 der statuten als zoodanig met algemeene stemmen werd ge kozen. De benoemde, de heer M. Smit, nam zijne benoeming aan. Tot secretaris werd aangewezen de com missaris de heer A. Molenaar. De algemeene vergadering van aandeel houders werd bepaald op Donderdag 6 No vember a s. 's avonds 7 uur bij den heer J. P. Pepping aan de Weei, ter behandeling van de volgende agenda: Ingekomen stukken, jaarverslag, rekening en balans, verkiezing van een commissaris wegens periodieke af treding van den heer Jb. Wit Cz., verkiezing van een lid van den raad van toezicht, we gens periodieke aftreding van den heer Th. Wijnker Dzn. Uitkeering van dividend op de gestorte bedragen der aandeelen, waarvoor moet werden ingeleverd dividendsbewijs nummer In zijn slotwoord sprak de directeur, waar- deerende woorden aan de nagedachtenis var den overleden secretaris den heer C. Jong. den wensch uitsprekende, dat het vele wat door hem was gedaan ten gunste der fabriek j ten gunste zijner eeuwige belooning zou mo- j gen strekken. INST. VOOR ARB. ONTWIKKELING, AFD. LANGENDIJK. Dinsdagavond half 8 trad voor de leden van bovengenoemd instituut in de bovenzaai j van Concordia te Noordscharwoude op Dr. i C. H. Ketner uit den Helder met het onder- j werp: „De toekomst van den Godsdienst". Nadat door den voorzitter, den heer J. v. d. Abeele, woorden van hartelijk welkom waren gesproken, deelde hij mede, dat de geringe opkomst niet hare oorzaak vond in den spreker, doch wel in het onderwerp. Voorts deelde spreker mede, dat na de lezing gelegenheid bestond om Dr. Ketner vragen te stellen. Hierna werd het woord verleend aan den spreker. De vraag: „Wat is de toekomst van den godsdienst" wordt geheel verschillend be oordeeld. Aan den eenen kant voorspelt men, dat deze geheel zal verdwijnen, zich beroepende op theoriën en feiten. Wat het laatste betreft, beroept men zich op een toenemend percen tage, dat niet behoort tot een kerkgenoot schap volgens de statistieken der volkstelling. Aan den anderen kant beweert men, dat de godsdienst andere vormen zal aannemen. Spr. merkte op, dat voorspellingen steeds gevaarlijk zijn. Indien men eenzelfde nauw keurige kennis bezat als van de natuurver schijnselen, zooals de voorspellingen van zons- en maansverduisteringen, die langs wetenschappelijken weg worden berekend, dan zou dit ook kunnen op maatschappelijk en geestelijk gebied en zou men zich terstond kunnen vergewissen in den loop der dingen. Vervolgens ging spreker in den breede na de meerdere ontwikkeling van den gods dienst vanaf het ontstaan, vanaf de primitieve bevolking tot aan de hervorming. Hoe tot aan dit tijdstip, het demonisme, dat men in alles demonen zag, het vereeren van voor werpen, dieren meer en meer werd ver drongen en men kwam tot den één Goden godsdienst, z. a. het Christendom, het Brah- mahisme en het israëlietische geloof. Veel is er getwist over de vraag, of er vol keren bestaan, die geen godsdienst hebben. Dit punt zal spreker wegens de uitgebreid heid laten rusten. Hoemeer de godsdienst tot ontwikkeling kwam, des te grooter werd de critiek, die er toe leidde den godsdienst ge heel te verwerpen. Voorts wees spr. er op, dat er thans reli- gieuse stroomingen zijn, die zich geheel heb ben los gemaakt van den godsdienst en zich toch religieus noemen. Bekende Nederland- sche schrijvers z. a. Kees Meijer, Wannée, dr. v- Zenden, de Ligt en J. Havelaar staan deze voor, doch in opvatting is er onderling groot verschil. Of dit nu een godsdienst ge noemd kan worden of niet, men kan ook zeggen, dat er voor den godsdienst iets an ders in de plaats komt. Hoe zal het nu in de toekomst zijn? Spr. merkte op, dat in den loop van 40 jaren de statistieken hebben uitgewezen, dat het percentage, niet behoorend tot een kerkge nootschap, van 0.3 (in 1879) tot 8 pCt (in 1920) is gestegen. Vooral in de groote steden groeit dit per centage 't sterkste en het is 't grootste bij de mannen van middelbaren leertijd. De traditioneele kerkelijke godsdienst zal zich op den duur niet kunnen handhaven, hetgeen niet alleen is gebaseerd op de ge noemde cijfers. Spr. stelt nu de vraag: „Wat zal er overblijven in de plaats van dgn godsdienst?" PIRATE Naam, De meest practische mensch beperkt zich tot hetgeen het meest voor de hand ligt en bezit dus geen religieuzen aanleg. De nieuwe godsdienst zal zijn „universeel", eene aparte godsdienst zonder andere te be strijden of te betwisten; geen leerstellingen, met trachten waarheden te formuleeren, doch over te laten aan óe wetenschap. In ieder dus een vrije opvatting. Spr. behandelde hiervoor verschillende secten, die ook hierin van - waarde kunnen zijn. Door de aanwezigen werden hierna nog eenige vragen gesteld, welke door den spreker op volkomen bevredigende wijze werden be antwoord. Na een woord van dank aan den spreker voor de zeer interessante lezing, de aanwezi gen en pers voor hunne tegenwoordigheid, sloot de voorzitter dezen avond. WARMENHUIZEN. „Utile Duld*. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging weder hare bijeenkomst. De op komst was zeer goed te noemen. De stem ming was zeer geanimeerd. De voorzitter opende deze eerste intieme bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. In korte trekken ging de voorzitter na wat de vereeniging in den laatsten tijd gedaan heeft om de ontwikkeling harer leden hooger op te voeren. Vervolgens kreeg de inleider van dezen avond, den heer H. G. Rijs, het woord, die als onderwerp gekozen had: „Het Gildewe- zen". Sprekende over het Gilde wezen dat om streeks in de Middeleeuwen voorkwam ging spr eerste na hoe of de steden in dien tijd ontstonden. Het Gilde beteekent Goddelijke bijdrage. Kooplieden waren de eerste Gilden leden. Er waren Gildenvereenigingen van bakkers, smeden, timmerlieden, enz. Die Gilden hadden elk afzonderlijke belangen, welke in de voorschriften waren vastgelegd. Voortgaande besprak de inleider waaruit de Gildenvereeniging bestonden. Hij sprak over leerlingen, gezellen, meesters, en bestuurs leden waaraan als hoofd stond een Deken. De Gildenontvangsten werden besteed aan feestelijke bijeenkomsten. Met zeer duidelijke voorbeelden gaf de spr. aan hoe die Gilden werkten. Tevens werd door den hr. Rijs ge bonden. Tevens werd door den heer Rijs ge* sproken over de concurrentie tusschen de Gil- denmeester en de z.g.n. Beunhazen, welke laatste groep niet in de Gilde was opgeno men. Oorspronkelijk had de Gilde stoffelijke belangen. Daar echter de Godsdienst in dien tijd ook een voorname rol speelde in het leven, bleef het niet zoo. Zoo kwam het dat elke Gilde z'n eigen „Patroon" had. De Godsdienstige gebruiken en gewoonten wer den eveneens noode onder de oogen gezien, en zoodoende kwam men eenigszins op de hoogte van de Godsdienstige meeningen van de Gildeleden en die van de Poorters. Ook de sociale beteekenis van het Gildewezen werd nader toegelicht. Er werden gezamen lijk inkoopen gedaan van goederen. Er werd opgetreden tegen de slechte betaalders enz. enz. Tenslotte besprak de inleider de politieke beteekenis van de gilde welke vooral later meer op den voorgrond trad. Na dank te hebben gebracht aan den in leider werd door den voorzitter gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door de leden gebruik gemaakt werd. CASTRICUM. Speldjesdag, De speldjesdag gehouden door de afdee* ling Castricum van den R.K. Vrouwenbond heeft opgebracht de totaalsom van ruim f 89. Onderwijs gemeenschappelijke rege ling. Naar wij vernemen, is door Ged. Staten van Noordholland goedgekeurd de door de beiden raden van de gemeenten Heemskerk en Castricum aangegane regeling tot toela ting van kinderen uit de eerstgenoemde ge» meente op de openbare scholen in de gemeen te Castricum, zoodat verwacht mag worden dat binnen eenige tijd het aantal kinderen op de o.l.-scholen in deze gemeente zal toene men. Spoorweguitbreiding De werkzaamheden op het emplacement Castricum van de Nederlandsche Spoorwe gen alhier, verband houdende met de eleetrN ficatie van de lijn Alkmaar—Amsterdam, be ginnen al aardig voortgang te maken. Niet temin zal nog met kracht gewerkt moeten worden, wil men op tijd het werk kunnen op leveren. Wel is men een aardig stuk op weg met 't bovengrondwerk, maar daarna komi het groote werk, waaronder we verstaan het aanleggen van een verhoogd middenperron; de overkapping daarvan en van de los- en laadplaats, met alle bijkomende werken, maar vooral het maken van een tunnel naar het midednperron, waar in de toekomst alle personentreinen zullen aankomen en ver trekken. Voorts moet op dat middenperron nog worden gebouwd een wachtlokaal, terwijl nog meerdere voorzieningen, als het plaatsen van masten voor de bovengrondsche electrifi- catie, worden tot stand gebracht. Gedurende den geheelen winter mag verwacht worden, dat een groote ploeg personeel daar werk zai hebben. Jammer genoeg zijn niet alle, of lie ver niet het grootste gedeelte van de werk lieden inwoners dezer gemeente. EDAM. Ambachtsschool voor de kinde ren der Zniderzeevisschers. Het bouwen van een ambachtsschool al hier is voor 125.290 opgedragen aan onze plaatsgenooten Leegwater en Hittema. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen is in de Maas te Steijl na bij Venlo het lijkie opgevischt van het vijf jarig knaapje J. N., dat op 16 October j.1. te Maasbracht overboord van een schip w as ge slagen. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft goedgevonden te bepalen dat vleeschwaren met ingang van 15 November 1930 en tot wederopzegging mogen worden ingevoerd uit Canada. Onder voorzitterschap van den heer Sein Dresden is te Amsterdam de vijfde algemeene jaarvergadering gehoudes van de Federatie van Nederlandsche Toonkunstenaarsveveeni-' gingejU .VÜ

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5