■ia Wekelijksch Overzicht f "St 13 Pijn lijden g~y isonnoodig! Verkeersongevallen. Buitenland vatten» Influenza, Jicht, Griep, Zenuwaandoeningen, zooals Spier-, Dokt W D van Renesse. Arts te 's-Gravenhage, verklaart dat Togal blijkens de praktijk een zeer waardevol middel is om patiënten van pijn te bevrij den. Dokter van Renesse noemt Togal een heerlijk middel tegen tand- en kiespijn, hetwelk bij spier- piin (spierrheumatisme) spit, aangezichtspijn en migraine een weldadige uitwerking heeft. Lijders aan dergelijke aandoeningen raadt hij aan Togal te gebruiken Naar zijn meening verdient Togal vertrouwen, omdat de samenstelling bekend is en bewezen is. dat het zulke gunstige resultaten op- levért. Gebruik volgens de gebruiksaanwijzing Is onschadelijk. Ook nadat alle andere middelen laaiden, hielp Togal. dat met succes wordt ingenomen ook door personen met een gevoelige maag. die andere medicamenten niet kunnen verdragen. Togal. het onschadelijke geneesmiddel tegen alle zheumatiscne aandoeningen en gevolgen van ge vatte koude, mag in ons klimaat ln geen gezin ontbreken Meer dan 6000 professoren en doktoren gaven attesten. Honderden dankbetuigingen van door Togal ge nezen Nederlanders liggen bij den importeur tet Inzage Als geneesmiddel voor Uw lichaam is alleen het beste goed genoeg, dusTogal I Lijdt geen pijn meer I Koopt heden Togal I Verkrijgbaar bij alle Apoth. en drog. a f0.80en (Z— Palestina beteekent geen oplossing van het joodsche vraagstuk, doch een uitbreiding van dén toestand der ballingschap ook over Pa- jestina. (Applaus). De volgende spreker, rabbijn S. Ph. de Vries, herinnerde eraan, dat Erets Israël een bolwerk is geworden. Thans, aldus spr. gaat het niet om vleesch en bloed, doch om de joodsche toekomst. De voorzitter lichtte tenslotte een resolutie lee, waarin de vergadering, van meening, iat in de door de Britsche regeering gepubli eerde verklaring bittere teleurstelling cn •rnstige verontwaordiging is gewekt, ver- irouwt, dat de Volkerenbond de uitvoering van het Palestina-mandaat zal gestand doen :n het joodsche volk oproept het Nationaal Ideaal trouw te blijven en te streven naar verwezenlijking van dit ideaal. INBRAAK BIJ DE GOOISCHE tRAM. Zaterdagnacht zijn door de Amsterdam- 6che politie in de buurt van de Muiderpoort een drietal jonge mannen aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Zij worden verdacht in den nacht van Vrijdag op Za terdag een inbraak te hebben gepleegd in het kantoor van de Gooische Tram aan de Mau- ritskade te Amsterdam. De politie vermoedt In de aanhouding van deze drie mannen ook de daders te hebben van verschillende kleine inbraken in de buurt van de Muider poort, o.m. van de inbraak in de goudsmids winkel in den Watergraafsmeer. TWEE TORENKRANEN OMGE- WAAID. De storm van gistermiddag, gepaard met hevige regenvlagen, heeft ernstige schade toegebracht bij de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij aan den Cornelis Dou- wesweg te Amsterdam. Te ongeveer drie uur, toen de wind op zijn hevigst was, zijn bij deze maatschappij twee torenkranen voor den wind bezweken. Zij kwamen terecht op het terrein der maatschappij, zónder verder schade aan te richten. Deze kranen worden o.m. gebruikt om bij den scheepsbouw de groote ijzeren platen op te hijschen en op hun plaatsen te brengen. Zij zijn ongeveer 35 meter hoog. Onder groot geweld kwamen rij op het terrein terecht. EEN TEGENSPRAAK. Het gebeurde te Geldermalsen. Dezer dagen plaatsten wij een bericht, aan het persbureau V.D. toegezonden door de directie van de N.V. Vereenigde Nederland sche Chamottefabrieken, waarin werd mede gedeeld, dat de stakers een huis van een werkwillige met den grond gelijk hadden ge- IX133kt „Het Volk" verklaart thans positief, dat de stakers het huis niet hebben gesloopt, even wel zonder een andere lezing te geven van hetgeen zou zijn voorgevallen. RIJKSPERSONEEL. Salaris-congres. Zaterdag is te 's-Gravenhage een salaris congres gehouden van de centrale van ver- eenigingen van personeel in 's Rijksdienst. Na een openingswoord van den heer A. M. Spruyt hield de heer F. Perdok Hzn., voorzitter der centrale, een rede over: „Is ons salaris op peil?" Spr. gewaagde van toenemende welvaart en ontkende het bestaan van dumpingsver schijnselen. „De heeren willen" aldus spr. „steeds meer verdienen." Een toeneming van het nationaal vermogen met 811 millioen gulden in twee jaren is nog niet voldoende, zeide spr. Als men de begrootingsciifers nagaat, blijkt, dat er meer uitgegeven dan ontvangen is. Maar dan moet men aldus spr. daarbij bedenken, dat onze staatsschuld met een enorm bedrag is verminderd. Het bedrag aan rente, dat ons land moest opbrengen, is teruggeloopen van 85.6 millioen tot 70 mil lioen. En voor deze schulddelging hebben de ambtenaren het kapitaal geleverd en daar protesteeren zij tegen. Zij wenschen nu een klein gedeelte, slechts 3 terug. Spr. heeft becijferd, dat de salarislast van de ambtenaren nooit meer dan 185 millioen kan bedragen en de regeering heeft dit inder tijd toegegeven. Thans komt de regeering in de Memorie van Antwoord verklaren, dat^ de bruto-salarislast 240 millioen bedraagt. oj- gens spr. zullen, indien de regeering 240 mil lioen voor de ambtenaren beschikbaar stelt, alle tevreden zijn. Het algemeen salarispeil van de ambtena ren moet zei spr. met ingang van 1 Jan. met 3 worden verhoogd. Daarnaast moet het georganiseerd overleg weer aan het werk gezet worden om een technische herzie ning te bewerkstelligen, niet met een lutte; bedrag, dat in geenen deele toereikend is. Een motie Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering er bij de volksvertegenwoordiging op aandringt, voor het rijkspersoneel een duurzame verbetering in de salarieering aan te brengen door hel met ingang van 1 Jan. a.s. vrij te stellen van de bijdrage voor de premie voor eigen pen sioen. alsmede gelden te voteeren op de rijks- begrooting dienstjaar 1931, waaruit de kos- ttnJ'anieen sa'aria" en loonsherziening be streden kunnen worden, teneinde de inkomens an het rijkspersoeel zoodanig te regelen, dat een levensbestaan overeenkomstig het al gemeen welvaartspeil van het Nederlandsche volk voor het rijkspersoneel is verzekerd. HET BELGISCHE VEE-INVOER VERBOD. Ook de twee Rotterdamsche wa gens zijn onbesmet gebUJun. De Belgische lezing van het geval. Naar het Hbld. verneemt, zijn óok de twee wagons vee, die op 16 October van Rotter dam uit naar België werden gezonden, doch aldaar door den Belgischen veterianairen dienst als verdacht van mond- en klauwzeer werden geweigerd, bij terugkomst te Rotter dam volkomen gezond bevonden door den in- specteur-distritshoofd van den veeartsenij kundigen dienst dr. A. A. Overbcek. De die ren zijn, evenals dat met het vee uit Leeuwar den het geval was, ook nadnn gezond geble ven. Wij herinneren in dit verband aan de ver klaring van het Belgische departement van Landbouw („Laatste Nieuws v. Antwerpen" d.d 25 October): „In het ministerie van Landbouw te Brus sel verklaart men, dat het invoerverbod van Nederlandsch vee is ingegeven o.m. door de volgende omstandigheden. Op 16 October j.1. werden te Esschen drie wagens vee teruggezonden; bij het vee in een der wagons waren ziekteverschijnselen vast gesteld, terwijl het vee in de beide andere ver dacht leek. In deze wagons bevond zich vee, afkomstig uit Leeuwarden, evenals vee, dat op de Rotterdamsche markt was geweest. Anderzijds bevinden zich thans in de quaran tainestallen van Arendonk, Akkel en Meers- sel drie- tot vierhonderd dieren, waaronder verscheidene zijn die met mond- en klauw zeer zijn besmet." Vast is dus thans reeds komen te staan, dat de Belgische veterinaire dienst, voorzoover het de bewuste drie wagons Ned. vee betreft, absoluut mis is geweest 'en dat onzen Ned veeartsenijkundigen dienst dus geen enkele blaam treft. Wat betreft dat enkele zieke dieren voorko men onder de 3 a 4C0 in de quarantainestal len, wijzen wij er op, dat dit niet te voorko men is, omdat dieren die nog in het nicuba- tie-stadium verkeeren, niet onderkend kunnen worden. Déartegen baat alleen het middel .-ener quarantaine van b.v. vier of vijf dagen. De verklaring van het Belgische departe ment van landbouw aan het „L. N v. Ant werpen", n.1. „Er werden dieren ziek bevon den, waarvoor een Ned. getuigschrift van ge zondheid was afgeleverd" moet dus ah hoogst onjuist worden bescho» d, wanneer men kennis neemt van de thans vaststaande feiten. Trouwens, de reputatie van onzen vee- artsenijkudigen dienst stond daar reeds borg voor! Na onze berichten dat dr. C. Tenhaeff, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te Leeuwarden, en zijn collega dr. A. A. Overbeek te Rotterdam, hebben geconsta teerd dat de door België als besmet, resp. verdacht, teruggezonden ladingen vee abso luut vrij waren en zijn gebleven van mond en klauwzeer, benevens dat de betrokken exporteur te Leeuwarden thans op grond daarvan schadevergoeding verlangt van de Belgische autoriteiten, zal het onze lezers ongetwijfeld interesseeren hoe de Belgische veterinaire inspectie daar tegenover staat. Welnu, het „Handelsblad van Antwerpen" heeft „van bevoegde zijde vernomen, dat de Belgische staatsveearts Renneboog, óók in dien de bewering van dr. Tenhaeff juist is, niettemin goed heeft gehandeld". „De feiten zoo vervolgt het blad heb ben zich als volgt voorgedaan: „Een groot aantal dieren waren 15 Octo ber te Rotterdam aangekomen, om naar ver schillende plaatsen in België verzonden te worden; door den Nederlandschen inspectie dienst werd te Roterdam bevonden, dat tien dieren aan mond- en klauwzeer leden; voor die dieren werd toestemming geweigerd, om geëxporteerd te worden. De heer Renneboog had dit vernomen en oordeelde dat wellicht ook andere dieren, die in aanraking waren geweest met het zieke vee, min of meer besmet waren; hij weigerde bij aankomst te Esschen de verzonden dieren door te laten. De vee-artsen der grensplaatsen Arendonck, Meersel en Axel konden niet tijdig verwittigd worden; een zeker aantal stuks werden naar die grensplaatsen verzonden, doch 's ander daags reeds ontving het departement van Landbouw van de veeartsen van die drie plaatsen een telegram, meldende dat besmet vee was aangekomen, hetwelk ze naar de quarantainestallen hadden movten dirigee- ren. Dit bewijst, dat Renneboog voorzichtig heeft gehandeld; zelfs indien de te Esschen aangekomen beesten onbesmet zouden zijn. Voorloopig wenschen de Belgische autori teiten geen vee te ontvangen, dat afkomstig is van de markt van Leeuwarden; het ge vaar van besmetting is daar thans te groot. Trouwens, de Nederlandsche autoriteiten hebben verboden, dat vee van de markt van Leeuwarden gedirigeerd wordt naar die Nederlandsche provinciën, die totaal vrij zijn gebleven van besmetting; in die omstandig heden kan dit vee óók niet in België aan vaard worden". RIJKSWATERSTAATS-PERSONEEL. Zaterdag is te 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van perso neel van den rijkswaterstaat, aangesloten bij de ver. van personeel in dienst bij de Rijks waterstaat „Eendracht maakt Macht". De heer H. Groeneveld, voorzitter van de organisatie, betoogde dat de positie van het personeel van den rijkswaterstaat nog steeds zeer onbevredigend geregeld is, vooral wat betreft de dienst- en rusttijden en de Zondags diensten. Spr. haalde voorbeelden aan van werkweken van 120 uur, welke onder dit per soneel voorkomen. Hij vertrouwde dat de tegenwoordige directeur-generaal geen on recht zal totstaan. E>e heer J. J. Faro, secretaris der vereeni- ging, drong aan op beperking van Zondags dienst. De heer P- Baak, bestuurslid van de een trale, bepleitte de noodzakelijkheid der invoe ring van een dienst- en rusttijdenreglcment. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat een gegronde regeling van de arbeids dienst- en rusttijden nog steeds is uitge bleven en ondanks alle pogingen de dienst tijden van het aterstaatspersoneel laag en onregelmatig zijn gebleven en wel in die mate, dat zij een storenden invloed op het1 gezinsleven uitoefenen en daardoor bet levensgeluk van honderden beambten aan tasten. Vastgesteld wordt voorts in deze re solutie, dat de verstrekking van dienst kleding in 1929 en vooral in 1930 volstrekt onvoldoende geweest is. hetgeen tengevolge heeft dat het waterstaatspersoneel geen toon bare kleeding meer bezit, ofschoon aftrek daarvoor wordt toegepast. Aan het slot der resolutie dringt het waterstaatspersoneel aan op invoering van een behoorlijke regeling van de arbeids-dienst- en rusttijden en regel matige dienstkleedingverstrekking. EEN MISDRIJF OM DE LEVENS VERZEKERING. Een leidekker gearresteerd, die er van verdacht wordt zijn knecht van het leven te hebben beroofd. Op 29 Maart van het vorige jaar geschied de op het Ambonplein te Amsterdam een ontzettend ongeluk: in den toren van de kerk aldaar viel een leidekker uit den nok in een der ommegangen. De brandweer kwam er aan te pas om het vreeselijk verminkt lichaam van den man naar den beganen grond te transporteeren en wei^re: gat het slachtoffer den geest. Aanvankelijk dacht men aan niets anders dan aan een verschrikkelijk ongevai. doch langzamerhand begonnen er vreemde geruch ten omtrent de droeve gebeurtenis te loopen en kwamen er speciaal ten aanzien van den patroon van den verongelukten leidekker zeer bewarende omstandigheden aan het licht. Zoo bleek o.a. dat die patroon op het leven van zijn om het leven gekomen knecht een levensverzekering van vijftigduizend gul den had gesloten, welk bedrag hem dan ook na het sterfgeval werd uitbetaald. Toen nu de patroon een nieuwen knecht in dienst nam, stelde hij pogingen in het werk om op het leven van dezen man een verzekering van eenige honderdduizenden guldens af te slui ten. Deze poging mislukte, een en ander kwam de justitie ter oore en zij droeg den commissaris van politie van het bureau- Linnaeusstraat, den heer J- Reyinga, op, ter zake een onderzoek in te stellen. De commis saris verzekerd zich ten deze de hulp van de centrale recherche en een uitgebreid onderzoek werd in de hoofdstad en in Den Haag, waar de leidekker-patroon woont, begonnen. Eerst een dezer dagen dus ruim anderhalf jaar i nadat het ongeval op hei Amuotiplein plaats greep kon de politie tot een tweetal ar restaties overgaan, n.1. van den patroon en één van zijn knechts. Een reeks getuigen werd deze week ter parkette door den subst. offi cier van justitie mr. J. Versteeg gehoord. Zaterdag heeft ten slotte de aangehouden knecht zeer bezwarende verklaringen afge- kgd tegen zijn patroon, die zich op den be- wusten 29en Maart 1929 tezamen met den verongelukten leidekker in den kerktoren moet hebben bevonden. Welk afschuwelijk drama zich daar in dien hoogen toren heeft afge speeld, men kan 't slechts bevroeden. Inmiddels is op last van den rechter-com- missaris de aanvankelijk aangehouden knecht in vrijheid en de gearresteerde patroon in verzekerde bewaring gesteld. Het getuigen verhoor wordt deze week nog voortgezet, meer en meer hoopt zich net bezwarend materiaal tegen den patroon op zoodat ver wacht mag worden, dat de strafzaak binnen niet te langen tijd naar de openbare zitting kan worden verwezen. ADVERTENTIEBUREAU A. DE LA MAR Azn. JUBILEERT. Op 5 November a.s. zal het 50 jaar gele den zijn, dat het bekende algemeen adverten tiebureau A. de la Mar werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feest is een jubileum boek uitgegeven, dat er buitengewoon goed verzorgd uitziet en dat een historisch over zicht geeft van den groei en bloei der firma Het begint met een prachtig kleurenportret van kantoren, filialen, medewerkers en -sters, waarvan het aantal en kwaliteit ook met de jaren natuurlijk grooter zijn gewor den. Verder geeft het boek vele modellen van advertenties en campagnes, die in den loop der tijden gevoerd zijn en bevat het ge heel een zeer interessanten tekst, die buiten gewoon fraai op de pagina's gegroepeerd is. Het omslag is zeer artistiek uitgevoerd. Het geheele jubileumboek getuigt van het kunnen nn den hoogen trap waarop de jubileerende firma staat. Onze gelukwenschen. t--\: KORTE BERICHTEN. Heden Maandag herdenkt de heer N. Immink, de oudste notaris hier te lande, het feit, dat hij op 3 Nov. 1880 in de plaats van zijn vader, te IJselstein tot notaris werd be noemd. Hij is sedert 23 April 1893 notaris te Deventer. De Eerste Kamer is thans in openbare vergadering bijeengeroepen op 11 Nov. a.s. des avonds te 8*4 uur. Ingediend is de Surinaamsche begroo ting voor 1931. Ze sluit op een bedrag van 7.801.008.de bijdrage uit 'S Rijks schat kist beloopt 2-996.053. Het „Centrum" meldt, dat het Tweede Kamerlid mr. A. baron van Wijnbergen, te 's-Gravenhage op een trottoir loopende, door een fietser omver is gereden. Hij werd daar bij vrij ernstig gewond. De Bond van Nederlandsche architec ten hield Zaterdag te Rotterdam een druk be zochte vergadering, waarin een motie werd aangenomen, waarbij wordt aangedrongen bij de regeering maatregelen te nemen tot wettelijke bescherming van den architecten- titel. Vrijdagavond is de 33-jarige schippers knecht G. J. de Smit, van het schip „E-liza- beth VI", liggende te Zwijndrecht, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Leiden is in het politiebureau opge sloten een 23-jarige los werkman, die in Lei den getracht heeft achtereenvolgens twee rij wielen -te beleenen. Eén rijwiel had hij reeds beleend toen de Bank van Leening de politie waarschuwde en toen hij met het tweede rijwiel kwam, werd de man aangehouden. Hij bekende de beide rijwielen op 28 en 29 Octo ber te 's-Gravenhage gestolen te hebben. fE Auto bij het uitwijken tegen een boom gereden. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed een auto bestuurd door den heer H. uit Biltho- ven, nabij Varsseveld (Geld.), tengevolge van het uitwijken voor een wielrijder tegen een boom De auto werd gedeeltelijk inge drukt. Een der inzitenden, de 66-jarige mevr. Van Halteren uit 's Heerenberg werd op slag gedood Het ongeveer achtjarig jonge tje, dat ook in den auto zat, kreeg een ern stige hersenschudding en is naar het zieken huis te Arnhem overgebracht. Tegen een kar gereden. Zaterdagavond omstreeks half negen reed de garagehouder Donderwinkel met zijn auto op den weg Groen loLichtenvoorde tegen een met boomen geladen wagen, dien hij wilde passeeren. De auto werd ernstig beschadigd. Een der zes inzittenden, mevr StronksVisch uit Eibergen, werd zeer ern stig gewond. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. De andere inzittenden kregen lichte ver wondingen. De au els van den weg. Hij kon zich door de vlucht niet redden. Gisteravond heeft op den Utrechtschen- straatweg bij Woerden een ernstig auto- angeval plaats gehad. Nabij een bocht van den weg wandelde de 25-jarige boerenzoon Van Oussoren uit Rietveld bij Woerden met zijn vriend, toen een auto, die in de richting Utrecht reed, naderde en Van Oussoren zoo danig aanreed, dat deze ernstig gewond in de sloot werd geworpen. Ook de vriend van Van Oussoren werd door den auto geraakt, doch liep slechts een onbeteekenende ver wonding op. Hij kon zijn vriend onmiddel lijk assistentie verleenen, door te trachten, hem uit de sloot te halen. Inmiddels was de auto echter, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, met groote snelheid doorge reden, en de vriend zou er nooit in geslaagd zijn, den ongelukkige uit de sloot te halen, als niet een andere auto was genaderd, waarvan de inzittenden assistentie verleen den. Van O. werd naar de St. Franciscus Stichting vervoerd, waar bleek, dat hij aan de bekomen verwondingen was overleden. De burgemeester van Woerden, die van het ongeval in kennis was gesteld, liet per radio de aanhouding van den schuldige verzoeken en bracht telefonisch de politie te Utrecht op de hoogte. Het hoofdbureau van politie te Utrecht waarschuwde telefonisch de politieposten in de buitenwijken van de stad, en posteerde bij de verschillende toegangswegen politie agenten, die opdracht hadden, een auto met gebroken voorruit, die de stad naderde, aan te houden. Dit optreden had spoedig succes, want ter wijl het ongeluk te Woerden te kwart over negen was geschied, kon een agent gister avond te kwart voor tien op de Rooyaards van den Hamkade te Utrecht een auto aan houden, waarvan de voorruit gebroken was en die bij nader onderzoek zelfs nog met bloed besmeurd bleek te zijn. De chauffeur, een te Utrecht woonachtig monteur, werd naar het hoofdbureau van politie geleid, waar spoedig daarna de hoofd agent Van der Werf uit Woerden arriveer de. De chauffeur van den aangehouden auto bekende, nabij Woerden een man te hebben aangereden. Hij verklaarde uit verbouwe reerdheid geen benul te hebben gehad om te stoppen. In zijn zenuwachtigheid was hij snel doorgereden. De aangehoudene had er echter wel aan gedacht, niet den Utrecht- schenstraatweg te blijven volgen. Bij Har- melen was hij links af geslagen om via den Amsterdamschen straatweg Utrecht binnen te komen. De man is nog gisteravond op transport naar Woerden gesteld. BRANDEN. Fabrieksbrand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de electrische vlasfabriek van A. Domenie aan de Blauwe Sluis te Lage Zwaluwe ge heel door brand vernield. De geheele inven taris, alsmede een groote hoeveelheid vlas ging verloren. De brandweer van Zevenberg- schehoek kon tegen het vuur niets uitrichten. De fabriek was laag verzekerd. In een bakkerij. Gisteravond om half negen is een felle brand ontstaan in de bakkerij van den heer R. Pijl te Zevenhuizen, gemeente Leek. De oorzaak van den brand is onbekend. Bak kerij en woonhuis zijn een prooi der vlam men geworden. DE BERLIJNSCHE POLITIE. Centrum en soc. democraten. Het is nu reeds eenigen tijd geleden, zo 3 vertelt het Hbld., dat ae a.s. benoeming ge meld werd van den oud-minister van binnen» landsche zaken Grzesinski tot chef van de Berlijnsche politie ter vervanging van dea heer Zörgiebel, die niet geacht werd de sterke figuur te zijn, die onder de huidige moeilijke omstandigheden aan het hoofd van de poli tie van de rijkshoofdstad noodig is. Tot dusver volgde de officieele benoeming niet, doch dit is blijkens de bladen alleen het gevolg van administratieftechnische moei lijkheden, waarschijnlijk in verband met de toewijzing van een andere functie aan Zör giebel. De benoeming is nu in de a s. weelt te verwachten. Dan zal dus de macht in Pruisen berusten in handen van een sterk driemanschap, nl. Braun als premier, Seve- ring binnenlandsche zaken, Grzesinski hoofd van de Berlijnsche politie, alle drie behoo- tende tot de soc. partij. De rechts- en linksradicale revolutionnai- ren kunnen dus verzekerd zijn bij eventueele acties krachtige beschermers van den be- staanden toestand op hun weg te zullen ont moeten, die ook in het Pruisische parlement door de medewerking van het centrum, dat verklaard heeft geen wijziging te wenschen in de regeeringscoalitie, sterk zullen staan Wat de leiding van de politie te Berlija zelf betreft, ook daaromtrent melden de bla den enkele bijzonderheden, waaruit ook weet samenwerking blijkt tusschen centrum en soc dem. De kolonel van politie Hellriegel (soc), verlaat Berlijn om chef van de politie te Maagdenburg (een zeer moeilijke ipost, daat deze stad het hoofdkwartier is van de repu- blikeinsehe „Rijksvlag" en tevens van de rechtsradicale leiding van de Stahlhelm) te worden. Hellriegel stond bekend als een der beste officieren van politie, die vooral in ze nuwachtige en onrustige tijden de orde wist te handhaven, zonder dadelijk tot uiterste machtsmiddelen over te gaan. De kolonel der Berlijnsche politie Hei- mannsberg (centrum), die een eenigszini „schneidiger" richting vertegenwoordigt als Hellrigel, blijft in zijn functie. He* „Berl. Tag." meent, dat ongetwijfeld politieke facto ren er toe hebben bijgedragen dezen cen trumsman onder den soc. hoofdcommissaris op zijn buitengewoon verantwoordelijken post te handhaven. De a.s. hoofdcommissaris heeft het zijn voornaamste taak genoemd te zorgen, dat d< Berlijnsche politie in het algemeen, doch het politie officierskorps in het bijzonder, tot eet! alleszins betrouwbaar machtsmiddel van der staat wordt opgeleid. HET BOMMENWERPERS-PROCES. In verband met het gewezen vonnis in het proces te Altona herinnert de „Voss. Z." er aan, dat het proces tegen de 21 beschuldig den, 20 mannen en een vrouw, niet minder dan tien weken heeft geduurd. Toen het proces begon, waren allen vol hoop op een gunstigen afloop, maar deze hoop maakte langzamerhand plaats voor bezorgdheid, vooral toen zij bespeurden, dat hun taktiek om niets uit te laten niet de uit werking had, welke zij er van verwachtten. En toen zij uit het requ: "ïir kennis kregen van de tegen hen geë: .ate zware straffen, begrepen allen duid»'!,*, wat de gevolgen waren van de oobitsing door de agitators der Sleeswijksche landvclkbeweging. De leiders wisten, dat zij een hoog spel speelden, doch hun handlangers, aldus de Voss. Ztg., ver dienen medelijden, en het blad vervolgt dan: Men vraagt zich steels weer af, hoe deze voor het meerendeel zeer eenvoudige men- schen er eigenlijk toe zijn gekomen zich in te laten met dit spel met gevaarlijke stoffen, deze moeilijk in beweging te brengen natu ren, die zich feitelijk volstrekt niet voor dt politiek interesseeren, maar alleen voor hun grond. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door FONDSEN. 1000 1000 1000 1000 f 1000 1000 100 1000 1000 6 obL N WS, 5 idem 4X idem 4 idem 4K O-lnd. 6 idem 6 idem 53< idem 5 idem Koloniale Bank Ned. Ind Hand Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkei's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Alg Kunstzijde Unie Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v A. Comm. Studebake- Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A dam Javascbe Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Sirbadjadi Holl. Am. Lijn. Java Cbina Jap. Lijn Ned. Scheepv. 1'iie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij. Oostkust Seuembab South. Pacific Union Pacific Prolongatie Exdividend. 1922 '18 '17 16 '26 22 23 '21 D '17 25 Oct. 27 Oct. 28 Oct. 103} 103°/* 103»/* 10 H 102»/* 102'As 102'Vn 103 102} 101 101 100} 98} 98} 987* 102} 102} I02c lOi'/is 103'/* 103} 102} 102} 101} 101} 101 167 171 175 134} 134 137 152 173} 154} 66} 65 62} 70 68} 74 236} 238} 240} 65} 66 72* 417 420 436} 281 277} 278 7*/,, 7 2 72} 77*/* 77} 78} 21} 22} 22} 151} 150} 153*/* 252} - 251} 118 120} 126} 406} 416} 435} 320} 336} 343} 324} 320* 324* 339} 334} 337} lïï, 115 112} 67} 68 bi 20} 74 76 145 146} 147} 144} 145} 146} 297 305 308 292} 300} 304} 66} 69 66 329} 333 328} 198} 197 1} H j 29 Oct. 30 Oct. 31 Oct. 103»/* 1037* 102 102 102} 102"/* 100} 100} 93} 98} 102} J02} 1037/* 103»/* 102} 102} 100} 100} 168» ^Zi 138 135} 153} flI 154 62} 60} 76} 238 234} 73} 72 432 428 274} 269} 76} 77} 76} 747* 23} 23} 151'/* 149} 251} 252} 120 120* 414 419 329 334 322} 321} 337} 336} 379* 113} 117} 70} 74} 21 21 i 79 79 147} 145} 144 146 310 303} 305} 303 67} 68 333 331 200 197} li 1* 103} 1027/;, l02t*/„ l00n/u 98 j 1024 102} lPlf 109 137} 153} 60 428 73V* 23} 146"/* 250 120 410 327} 319} 335} 21 78 146 144 67 330}

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7