Memeijers f VcKH^jyOJU^QOG/Cti 10 ct. Binnenland Kerk en school Sport Rechtszaken PÉR HALF ONS niet met vrouwen weet om te ga«n, onbetaal baar. De oude kassier Durand vond in den heer Roest een waardig vertolker. De hoofdrol was in handen van den heer A. Greeuw Jr. Tot in elke kleinigheid was deze rol goed verzorgd. Ook in de minder beduidende rollen werd gced spel gegeven. De tooneelaankleeding was verzorgd door den heer A. Roest alhier en de grime door de firma Ridderikhof te Hoorn. Resumeerende, kunnen we verklaren dat de eerste uitvoering volkomen is geslaagd. STOMPETOREN. In een vergadering van „Nieuw Leven", die Woensdagavond in café Renses werd ge houden, trad als spreekster op mej. Nelly Menagé Challa uit Hoog-Soeren, vroeger te Nieuwe Niedorp. Deze begaafde declama trice droeg hier vro ger reeds enkele stukken voor en daaraan is het waarschijnlijk toe tc schrijven, dat de opkomst zoo goed was. De voorzitter, de heer S. Debets, verheugde zich hierover, heette allen, in de eerste plaats de spreekster, hartelijk welkom en hoopte, dat we een aangenamen avond zouden doorbren gen. Hierna werd het woord gegeven aan mej. Menagé Challa, die vóór de pauze voordroeg een fragment uit het bekende werk „Van het westelijk front geen nieuws". Door de uit stekende wijze, waarop dit werd voorgedra gen, maakte het diepen indruk en gevoelden allen het vreeselijke van den oorlog. Na de pauze bleek, dat de spreekster ook met luimige stukjes het publiek kan voldoen; de voordracht van „De been-cactus", „De boks-leeraar" en niet minder het verhaal van Prins Dzjiboetti was meesterlijk, zoodat een welverdiend applaus aller instemming ver tolkte. Ook de vroolijke muziek, die door een drie tal heeren werd gespeeld, heeft er toe biige dragen, dat de avond zoo goed slaagde. Voor den voorzitter was het een aangename taak, aan de spreekster en de muzikanten hartelijk dank te zeggen voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven. Na afloop bleef een groot gedeelte der be- eoekers nog een poosje gezellig bijeen. UITGEEST. Dure brandstof. Dezer dagen had alhier in een gezin het ongeluk plaats, dat men per abuis een briefje van tien in de brandende kachel stopte. De vrouw dés huizes had dit briefje op tafel ge legd, om, wanneer de winkelier zou komen, hem daarmee te kunnen betalen. De kinderen, die aan tafel zaten, hadden met krantenpa pier veel snippers gemaakt en zooals het ge woonlijk wel gaat, nam men ten slotte al deze papierrommel bij elkaar en stopte het in d? kachel. Maar daar tusschen was ook het tientje geraakt, zoodat ook dit helaas in de kachel verdween. Inenting tegen roodvonk. In verband met het heerschen van de be smettelijke ziekte roodvonk worden thans alle maatregelen genomen om deze ziekte te be strijden. Naar aanleiding hiervan is door bemiddeling van het Witte Kruis, B. en W. in gemeen overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. Doijer, en de beide plaatselijke geneesheeren een propaganda- avond georganiseerd tegen Maandag 10 No vember a.s. in het hotel de Ooievaar. Dien avond zal er een film betreffende het wezen en de bestrijding der ziekte worden vertoond, terwijl de inspecteur daarbij mondeling een en ander zal toelichten. De bedoeling is om te geraken tot een algemeene inenting' tegen deze ziekte. Reeds in verschillende plaatsen van ons land is deze methode met succes toe gepast. De behandeling zal kosteloos zijn en is geheel zonder gevaar. Verwacht mag dan ook wel worden, dat een ieder zooveel moge lijk deze filmvertooning zal bijwonen en in de eerste plaats de ouders van schoolgaande kinderen BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. De ministeriëele „Aanwijzin- zingen" ten behoeve van den lur/itbeschermingsdienst in de gemeenten. Wij lezen in dë N. R. Crt.: Zooals thans wel algemeen bekend zal lijn, heeft de minister van Defensie eenigen tijd geleden aar di gemeenten „Aanwijzin gen" verstrekt ten behoeve van den luchtbe schermingsdienst in die gemeenten. De voor bereiding en uitvoering van de in deze „Aan wijzingen" genoemde maatregelen is overge laten aan de gemeenteautoriteiten. Teneinde die voorbereiding en uitvoering van den luchtbeschermingsdienst naar be- hooren tc kunnen behartigen, verdient het volgens die „Aanwijzingen" in elk geval aanbeveling, dat elke gemeente daarvoor een autoriteit of ambtenaar als hoofd van den luchtbeschermingsdienst ter plaatse aanwijst. Een eerste vraag, die zich bij de inrichting van een gemeentelijken luchtbeschermings dienst voordoet is, hoe de gemeente tijdig voor een naderend luchtgc-vaar wordt ge waarschuwd Daartoe verleent de ten be hoeve van de luchtverdediging, van militaire zijde ingestelde luchtwachtdienst zijn mede werking. De luchtwachtdienst heeft namelijk over het geheele land een net van lucht- wachtposten uitgespreid, die de nadering van vijandelijke vliegtuigen onmiddellijk telefo nisch melden aan de daarvoor aangewezen luchtwachtbureai x Nu spreekt het wel van zelf, dat de lucht wachtdienst niet waarschuwt voor elk vlieg tuig, dat de grens passeert, omdat dan het geheele land aanhoudend gealarmeerd zou worden en het alarm op die wijze zijn be- teekenis zou verliezen. Neen, de luchtwacht dienst waarschuwt alleen, wanneer een groot aantal vliegtuigen, dan wel zware bombar dementsvliegtuigen, ovlr de grens komen, omdat slechts in dit geval het land met een ernstigen luchtaanval wordt bedreigd en een waarschuwing dan op haar plaats is. Ook zal het den luchtwachtdienst in den regel niet mogelijk zijn, uit het overkomen van vijandelijke vliegtuigen conclusies te trekken, waar de vijand een luchtaanval zal ondernemen. De waarschuwing van den luchtwachtdienst, dat vijandelijke vliegtuigen naderen, moet dan ook slechts worden be schouwd als een „weest op uw hoede"-sein. waarvan alle gemeenten kunnen profiteeren om de voor hun gemeente noodige maatre gelen te nemen. Op welke wijze neemt nu de gemeente ken nis van de waarschuwingen van den lucht wachtdienst? Hierbij verleent een radiosta tion 'goede diensten. De waarschuwingssei- nen van dit station worden, volgens nader mee te deelen code, met een golflengte van 600 M- gedempt uitgezonden. Op deze ma nier kunnen alle gemeenten op hetzelfde oogenblik gewaarschuwd worden, dat een ernstige luchtaanval ons land bedreigt, dan wel, dat de vijandelijke- vliegtuigen op den terugtocht zijn. In het laatste geval wordt geseind „luchtgevaar geweken", waarop de genomen beschermingsmaatregelen weer kun nen worden opgeheven. Teneinde de seinen van het radiostation te kunnen opnemen is het noodig, dat de ge meente een ontvangstation heeft ingericht Voor geen enkele gemeente zal het in den te- genwoordigen tijd meer een bezwaar zijn een dergelijk station in te richten. Van het groot ste belang is het, dit ontvangstation nabij de telefooncentrale of de alarmcentrale van de brandweer op te stellen, omdat de verschil lende hulpdiensten zoo veel mogelijk kunnen worden gewaarschuwd. Of intusschen de vijandelijke luchtaanval een bepaalde gemeente zelf bedreigt, kan slechts ter plaatse worden beoordeeld. Daar om zal de gemeente er goed aan doen, na ontvangst van de waarschuwing van den luchtwachtdienst overdag een of meer uit kijkposten te plaatsen en 's nachts luisterpos ten. Deze blijven voor hun gemeente waar nemen, totdat de luchtwachtdienst meldt, dat het gevaar voor een luchtaanval is geweken, waarmede de posten kunnen worden inge trokken. Blijkt echter, dat de gemeente gevaar loopt, dan moet een alarmsysteem in werking gesteld kunnen worden, dat het hoofd van den luchtbeschermingsdienst van te voren moet hebben ontvangen. De daardoor noodi ge seinen kunnen worden gegeven door mid del van kerkklokken, sirenen en stoomfluiten van fabrieken en schepen, van speciaal voor dit doel, ppgestelde alarmklokken, luchtdruk sirenen, handsirenes enz. i Ziet of hoort een uitgezette uitkijk- of lui sterpost vliegtuigen naderen, dan waar schuwt hij direct het hoofd van den luchtbe schermingsdienst. Op deze waarschuwing doet het hoofd overdag, door middel van zijn alarmsysteem onmiddellijk het alari::3ein ge ven: „Een vijandelijke luchtaanval dreigt", Verdwijnen daarna de vliegtuigen zonder een aanval op de gemeente te hebben uitge voerd, dan laat hij het sein geven: „Het ge vaar voor gemelden luchtaanval is geweken" 's Nachts zal de bevolking alleen gealar meerd worden, wanneer het voor haar vei ligheid bepaald noodig is, zooals het geval kan zijn in gemeenten, die door hun ligging bijzonder aan luchtaanvallen zijn blootge steld. Op het eerste teeken, dat er op wijst, dat de vijandelijke vliegtuigen een aanval op de gemeente gaan uitvoeren, moeten echter ook in niet blootgestelde gemeenten de alarmseinen worden gegeven. Behalve de bovengenoemde seinen moeten in gemeenten, die 's nachts geen voortduren de totale verduistering kunnen doorvoeren, seinen vastgesteld worden voor „volledige verduistering instellen" en „De volledige verduistering is opgeheven",. Laatstgenoemd sein: „Volledige verduistering instellen", treed reeds in werking, wanneer de aanwe zigheid van vijandelijke vliegtuigen boven ons land door den luchtwachtdienst is ge meld. BRAND. De kapitale boerderij van de wed. J. van der Aa te Aibergen is tot den grond toe af gebrand. De inboedel, de oogst, een varken en een toom kippen kwamen in de vlammen om. oorzaak van den brand is onbekend. NA DEN OVERVAL OP CURACAO. Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos: Is de aanklacht tegen kapitein Borren door de regeering gelast? Zoo ja, waarom is dan met dezen officier niet tevens zijn chef oud-gouverneur Fruytier aan geklaagd? Is het juist, dat de heer Fruytier bij het voor onderzoek weigerde om op bepaalde vragen te antwoorden, daar hij daarover eerst rugge spraak met de regeering moest houden? Was het de régeering bekend, dat deze oud ambtenaar voornemens was deze houding aan te nemen, en had de regeering daaraan haar goedkeuring gehecht? heeft de minister van koloniën, mede namens den minister van justitie geantwoord: Vraag 1. Wordt ontkennend beantwoord. Vraag 2. Behoeft in verband met het voor gaande geen beantwoording. Vragen 3 en 1 Hieromtrent is der regeering niets bekend; in verband daarmede behoeft het laatste deel van de vierder vraag geen beant woording. HUISVESTING GROOTE GEZINNEN, j ij an^oord yan den minister van Ar beid, H. en N. op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans,betreffende de corbereiaing van maatregelen voor de huis vesting van 9 roe te, hulpbehoevende gezinnen blijkt, dat de voorbereiding van de in de vraag bedoelde soeciale bijdrageregeling iu de*~woninghuren van groote gezinnen is be ëindigd. Deze regeling zal werken naast de bijdrageregeling voor krotopruiming. Zeer spoedig zal aan de gemeentebesturen worden medegedeeld, dat, en onder welke voorwaar den de regeering bereid is voor de huisves ting van groote gezinnen bijzonderen steur, te verleenen. De aanschrijving zal, zooals dat ook met vervroegde aanschrijvingen ge schied is, ter kennis van de leden der Kamer worden gebracht. DÈ.WERKLOOSHEID NEEMT TOE. In Groningen worden 800 hectaren grond ter ontginning aangekocht. I de provincies Friesland, Drente en Gro ningen neemt de werkloosheid met den dag toé, schrijft „Het Volk". In Drente zijn reeds een 1000 man in de rijkswerkverschaffing, terwijl ook in de aangrenzende provincies ce werken der beide naamlooze vennootschappen voor eenige honderden werkloozen zijn open gesteld. In Friesland is dit getal sedert de vorige week ongeveer 300 en in Groningen 200. Echter wijst alles er op, dat ook hier weldra een cijfer van ver over de 1000 zal worden bereikt. In Groningen bestaan plannen* om voor eenige jaren een voldoend aantal werkloozen te kunnen plaatsen. Met financieelen steun van het rijk zal de N.V. „De vereenigde Gro ninger gemeenten" ongeveer 800 H.A. woes ten grond in het Oostelijk deel der provincie aankoopen. Het zijn twee terreinen alwaar boerderijen zullen worden gebouwd om het geheel beter te kunnen exploiteeren. HOOG WATER. De Waalkade te Nijmegen over stroomd. De Waalkade te Nijmegen is thans groo- tendeels ondergeloopen, 't verkeer gestremd. De aanlegsteiger van den gierpont is bene denwaarts tot bij de electrische centrale ver legd. Het verkeer over de rivier vindt daar door ongehinderd plaats. Indien de weersomstandigheden gunstig blijven, mag verwacht worden, dat de hoog waterperiode niet van langen duur zal zijn. Overstroomingen in de omgeving van Gennep. Uit Gennep en omgeving vernemen wij, dat daar de Maas en de Niers uitgestrekte ianderijen onder water gezet hebben. De veerdiensten Gennep—Oef wit en Heyen— Boxmeer zijn gestaakt. Personenverkeer vindt plaats over de spoorbrug te Gennep. Een der verbindingswegen van Gennep naar Ottersum is overstroomd. Het lossen van schepen op de Maas voor Gennep is niet meer mogelijk. Deze worden thans op de Niers gelost. De was houdt nog aan. maar België meldt val. De Maas. Uit Roermond: De was van de Maas is gistermiddag tot stilstand gekomen. Aangezien de laad- en losplaats is over stroomd, moeten de schepen ankeren aan den hoogen kademuur van de Roer. De ver bindingsweg met dez.g.n. Weerd is over stroomd. Uit Grave: De Maas voor deze^efneente blijft gesta dig én gelijkmatig Wassen, n.1. 1 c.M. per uur. Binnendijks kaa:het vee in de weilan den boven den vroeger beruchten Peeldam (loopende achter de gemeente Velp (N.Br en dienende om het Peelwater te beletten weg te stroomen naar den polder van Ra- venstein en verder) blijven grazen, daar het electrische gemaal de gronden boven dien dam gelegen voor onderloopen behoedt. Beneden dien dam kan echter van half October af het vee niet meer in de weide we gens grooten overlast van 't water. De sui kerbieten kunnen wegens het vele water dik wijls slechts met groote moeite van het bouwland gehaald worden Het rivierwater staat thans van dijk tot dijk en is nu reeds 5 c.M. hooger dan bij den hoogwaterstand in October. De Waal. Uit Nijmegen: De stand van de Waal was hier Donder dagavond 11.70 (middelb, 8.77) M. -f N.A. P. De stijging bedroeg in 24 u. 30 c.M. De lage kade bij het veer staat weer blank, waarom de aanlegsteiger naar de hooge kade is verlegd. De Utrechtsche Vecht. Uit Zuilen: De Vecht is sedert Donderdagmorgen ruim 10 c.M. gevallen, zoodat er thans geen gevaar meer dreigt. De Rijn. Uit Renkum: Als gevolg van den was van het water in den Rijn is de gierpont opgebroken en de overtocht voor rij- en voertuigen gestaakt. AANRANDING EN CHANTAGE. De daders aangehouden. Het is aan de politie gelukt de hand t<> leggen op twee zeer .bekende tvpes uit het nachtleven van Rotterdam, M. G. D. en W J B., die zich op den Kanaalweg te Over schie als straatroovers hebben ontpopt. Toen de heer M. zich langs dezen weg huiswaarts begaf, werd hij door hen teiden aangevallen en beroofd van zijn horloge en verschillende papieren, waarna zij den heer M met chan tage dreigden. De heer M. liet zich geen angst aanjagen en heeft onmiddellijk aan gifte gedaan. Daarna zijn de mannen aangc houden. Het horloge en de papieren werden op de beide verdachten gevonden. Vandaag zullen zij voor den officier van justitie te Rotterdam worden gesteld. EEN GESTOLEN MOTORRIJWIEL. De dief raakte er mee in een kuit, zou door een politieagent naar het ziekenhuis worden gebracht, maar vluchtte op het laatste oogenblik. Sedert eenige dagen staat op den Berger- weg te Rotterdam bij de viaduct een politie agent op post om bestuurders van voertuigen te waarschuwen voor uitgravingen in den weg. Woensdagavond kwam een motorrijder aangereden. De agent riep dén man toe langzaam te rijden, maar hij reed juist har der door De agent riep nog eens, de motor rijder gaf gas. reed nog harder, schoot eeni ge meters verder in een kuil, sloeg over het stuur en beet in het zand. De man kwam er met wat schrammen af De politieman hielp hem oip de been, het .onbeschadigde rijwiel werd oocreraaot en de aaent bood aan den an even naar het ziekenhuis dat een paar honderd meter verder ligt te brengen Vlak bij het ziekenhuis gekomen, bij een opgespo ten stuk land, zette de motorrijder het op een loopen en verdween in de duisternis, motor fiets en agent in den steek latend De agent vond de gedragingen van den patiënt wel heel zonderling, maar op het bureau werd hem de geschiedenis duidelijk, want daar bleek dat het rijwiel juist drie kwartier gele den uit een straat in het Westen was gesto len. E>e dief is verdwenen, maar de eigenaar heeft zijn motor terug. NIEUWE NEDERL.-INDISCHE LEENING 1930. Uitgifte van f 49.700.000 4X pC'. obligatiên tegen 97 314 pCt. De minister van koloniën maakt bekend, dat het nog beschikbare bedrag ad 49.700.000 der 4'A pCt. Nederlandsch-In- dische leening 1930, groot nom. F 77.200.000 (waarvan reeds 27.500.000 is geplaatst), in schuldbewijzen groot 1000, 500 en 100 wordt uitgegeven tot den koers van 97 3/4 pCt. Inschrijvingen kunnen worden ingeleverd op 14 dezer te Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage, ten kantore vande Nederland- sche Handelmaatschappij, N.V. de Neder- landsch-Indische Handelsbank N.V., en de Nederlandsche-Indische Escompto-Maat- schappij. De storting moet geschieden op 21 dezer De in Nederland uitgegeven recepissen zul len niet in Nederlandsch-Indië en de in Ne- derlandsch-Indië uitgegeven recepissen niet in Nederland ter inwisseling worden aange nomen, Hetzelfde geldt, mutatis mutandis, voor de betaling van de bij de recepissen behoorende coupon. Voor de geheele of gedeeltelijke voldoe ning van het toegewezen bedrag, kan in Ne derland gebruik worden gemaakt van schat kistpromessen en schatkistbiljetten tenlaste van het Rijk, vervallende resp. aflosbaar zijnde vóór of op 2 December a.s., onder af trek van een disconto van 0.07% per 1000.— per dag. De leening is aflosbaar a pari bij üitlo- ting in ten hoogste 40 jaar, te beginnen 1 Nov. 1931. Versterkte aflossing of conversie kan vóór 1 Nov. 1935 niet plaats hebben. De opbrengst der leening is bestemd tot aflossing van vlottende schuld. De opneming der leening in de noteering ter beurze te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. VERKEERSONGEVALLEN. Ernstige aanrijding. Gistermiddag om zes ir is de bestuurder van een broodkar, de gehuwde 32-jarige K B., wonende in de Idastraat te Groningen, aangereden door een auto, bestuurd door den heer H. H. A., wonende te Leens B. be kwam een ernstige schedelbreuk en is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Door een brug gezakt. Gisteravond is een vrachtauto van den dienst WolvegaLemmer bij het dorp Rot tum door de brug over de Van Engelenvaart gezakt. Geen persoonlijke ongelukken Het verkeer over de brug, eigendom van de pro vincie Friesland, is gestremd. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Zondag a.s. zal ds. Zillinger Molenaar te Warmenhuizen in de des middags 2 uur te houden godsdienstoefening, zijn 25-jarig ambtsjubilé gedenken. Na den dienst zal van 46 uur ten huize van den heer Slikker receptie worden ge houden. Schaatsen. Indoor-training. In het café Swager bestaat eiken Zondag morgen gelegcnh-i i, om zich te tiainen voor het schaatsenrijden. De leider van de trai ningscursus is de heer S. Bouuia. Zooals men wellicht weet, is het de heer Bolt geweest, die een Lainingsboekje heeft samengesetld, waarin deze kenner bij uitne mendheid een methode aangeeft, om te kun nen trainen, ook al is er nog geen ijs op de groote vlakte. Het voordeel van deze trai ning-binnenshuis is natuurlijk, dat men straks, als de ijsbanen geopend worden, ge heel gereed is voor den strijd en dus niet veel tijd noodig heetf, om zijn vroegeren vorm te bereiken. Zelfs heeft de praktijk reeds bewe zen, dat door deze training de schaatsen rijder zijn prestaties nog behoorlijk kan opvoeren. We meenen dus ook, dat er in onze stad en omgeving veel liefhebbers voor deze trai ning zullen zijn. Ze moeten in elk geval eens kennis maken met het systeem. Biljarten. Prof. Koehof in 't Gulden Vlies. Het winterseizoen is bij uitstek geschikt, om zich met alle energie op het groene la ken te werpen en de drie bekende biljartbal len te laten rollen. De lange avonden vlie gen dan als 't ware om en men heeft meteen een goede lichaamsbeweging gekregen De glorie-avonden van het seizoen zijn echter die, waarop een beroepsspeler zijn kunnen toont. Dan gaat ieder kijken en ver wondert zich over de hooge series, het zui- ver-berekende spel. En zoo verwonderde het ons dan ook niet dat gisteravond het Gulden Vlies een groote belangstellende menigte trok, die was opge komen om prof. Koehof te zien spelen tegen onzen stadgenoot Hoogland. Dit talrijke pu bliek is niet teleurgesteld: het heeft groote series gezien, het heeft de techniek van den prof bewonderd, het zag, hoe men moet masseeren, pikeeren, enz. En het zag ten slotte aan het einde der seance een serie kunststooten, die elk op zich zelf juweeltjes waren. De partij zelf was natuurlijk voor den prof, te meer, daar Hoogland niet in condi tie was. Een paar keer ketsen brachten een ontijdig einde aan de series, terwijl de bal len maar niet in goede positie te krijgen wa ren. Ook de prof had moeilijkheden op te los sen en het was eigenlijk jammer, dat zoo'n moeilijkheid juist bij de 200ste carambole blijkbaar onoplosbaar was, zoodat de spe- Ier op 199 bleef staan. De uitslag luidde als volgt: Koehof 500 5 199 100 Hoogland 70 6 16 11.7 VEROORDEELD^ De 27-jarige jonge man K. H. Rwerd door de Vierde Kamer der rechtbank te Am- sterdam wegens diefstal van een daires- taschje in een R.K. kerk in de Kalverstraat aldaar, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. MEXICAANSCHE OPLICHTERS. De Vijfde Kamer der rechtbank te Amsterdam deed gister uitspraak in de strafzaa?' tegen de beide internationale oplicht"'-s Guerra en Esccndero, een Spanjaard en een Mexicaan. Verdachten hadden op 3 Februari j.l, door middel van een valschen wissel ge poogd om de fa. Th. Cook S0.1 voor 16000 dollar op te lichten. De rechtbank verklaarde verdachten schuldig aan het te zamen en in vereeni- giug opzettelijk gebruik maken van ver- valscht voor jmloop bestemd handels papier en veroordeelde ieder tot drie ia- ren gevangenisstraf. De eisch luidde vier jaar. VERDUICTERING BIJ DE GEMEEN TELIJKE ARBEIDSBEURS. TE AMSTERDAM. Do Vijfde Kamer van de Amsterdam- sche rechtbank deed gister uitspraak in de strafzaak tegen den tijdelijke schrij ver bij de gemeentelijke arbeidsbeurs. Verdachte had terecht gestaan wegens verduistering in dienstbetrekking en valschheid in geschrifte. Door het invullen van valsche staten en het plaatsen van valsche handteeke- ningen had hij ruim 6700 geïnd, be stemd voo*- Amsterdamsche werkloozen, te werk gesteld te Beilen. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van vijf maanden preventieve hechtenis. VRIJGESPROKEN VAN MEINEED. De 31-jarige W. A. J., kantoorbediend* die voor de Amsterdamsche rechtbank terecht had gestaan wegens een meineed in e en echtscheidingsprocedure, werd vrijgesproken. Geëischt was negen itiaanden gevangenisstraf. ,1 OPLICHTING. Een Duitsche luchtkasteelenboum Voor de Vijde Kamer der Amsterdam* sche Rechtbank had zich de 25-jarige Duitsche koopman H K. E. te verant woorden, verdacht van oplichting. Verd. had in Juni advertenties ge plaatst, waarin hij een behoorlijk gesa larieerde betrekking aanbood als verte genwoordiger van een Duitsche firma, handelende in stalen en houten land huizen. Bij het aanvaarden der betrek king moest 2000 worden gestort. Aan een der reflectanten had verdachte ver teld, dathij hoofdvertegenwoordiger was van de fa. Carl Riehl te Reüchen. Voor eigen rekening had verdachte reeds grond gekocht bij Bilthoven. De fa. Riehl zou zijn bedrijf met 25000 steu nen, terwijl hij een vast salaris genoot en een provisie van 15 Voorts had bij opzettelijk bedriegelijk medegedeeld 21K H.A. grond in Zeist in voorverkoop te hebben. De reflectant zou het financieel beheer hebben en moest daarom 2000 cautie stellen, als zekerheid zou een eerste hy potheek worden gegeven op een te Zeist gelegen stuk grond van 10 Are. Verd- had de landhuizen tot in bijzonderheden beschreven. De kleinste typen waren voor twee persouen, bevattende een groote kamer en een keuken, de kost prijs hiervan zou 900 zijn. Op deze wijze had verdachte verschil lende slachtoffers gemaakt, terwijl uit het uit Duitschland opgevraagde straf register bleek, dat de man zich reeds negen jaar te verantwoorden had geha'1 wegens oplichting tot bedragen van 12.000 a 17.000 Mark E. had voor de politie en den rechtèi- commissaris fantastische verhalen Se" daan over geld, waarover hij zou ^U11J nen beschikken, doch voor de rechtbank legde verdachte een vrijwel volledig* bekentenis af, tenminste hij gaf toe, ver schillende leugens te hebben verteld oir het geld los te krijgen Wel was hij plan geweest in Holland stalen en hou ten huizen te importeeren. Eisch 2% jaar gevangenisstraf. I DE MOORD TE BENNEKOM- Weer levenslang geëischt (bev*j ging van het vonnis der Arrihe,n' sche rechtbank). Het gerechtshof te Arnhem heeft g& middag de behandeling van de zaak teg J- H., verdacht van den moord op mej- Koperberg te Bennekom, voortgezet, tv als den vorigen keer werd ook nu de z* met gesloten deuren behandeld. wee Als getuigen werden nog gehoord tw door het O.M. gedagvaarde personen en getuigen van den verdediger. Verdachte bleef ook nu ontkennen. Na een uitvoerig requisitoir eischte waarnemende advocaat-generaal, nir. Kleffens, bevestiging van het vonnl?tp {0t rechtbank te Arnhem, waarbij verdacht levenslange gevangenisstraf werd ver deeid, 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6