net Meisje Werkster natte JONGEN, U kunt er niet meer buiten! Kaas-Infeooper „DE ASSOCIATIE" Pontveer Zit- en Slaapkamer Tooneelvereenigingen, Meisje Dienstbode net Meisje. Demonstratie Verpachting. Kosthuis hendrika iharia swager. Franse NIeijer PENSBON, het Gemeentelijk JANNIE. HENDRIKA MARIA SWAGER, of NOODHULP. Leerling of gevorderd leerling Fladderak C l BAKHUIS' Begrafenissen - Transporten Crematiën. Belangrijk bericht! gevraagd, betrouwbaar in het vak, srrondig' ervaren persoon, liefst over telefoon be schikkend, voor het inkoopen van kaas op de Noord-Hollandsche markten tegen ver goeding van commissie. Aanbiedingen onder opgave van verlangde commissie onder lett. Z 893, bur. v. d. blad. Met blijdschap geven wij kennis Van de geboorte onzer Dochter p. WIJSMAN. A. WIJSMANHooglAxd. Alkmaar, 8 Nov. '30. Snaarmanslaan no. 5. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevr. geb. LUSKN, in den ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam: W. SWAGER. Alkmaar, 8 November 1930. Wilhelminalaan 12. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag, nam. 1 uur, vanaf 't Sterf huis op de Algemeene Be graafplaats. Heden overleed onze beste Tante Mevrouw, geb. LIJSEN, in den ouderdom van 72 jaar. P. SWAGER C. D. SWAGER—van de Pol. Alkmaar, 8 Nov. 1930. Voor de zoo talrijke blijken van belangstelling ondervonden na het overlijden van onzen geliefden broe der, den WelEd. Gestr. Heer W. WITTE, betuigen wij onzen besten dank. M. J. C. A. WITTE. J. F. M. P. WITTE. Voor de vele bewijzen van har telijke deelneming ontvangen na het heengaan van mijn geliefden Vader, betuig ik allen mijn har- telijken dank. FEMMA A. M. VIERKANT. Alkmaar, Nov. 1930. GEVRAAGD net voor opleiding winkel (Dameszaak) en voor 1. h. b. Brieven fr. onder letter J 902, bureau van dit blad. Er biedt zich aan voor dag en nacht, 21 jaar, v.g. g.v., tegen ongeveer 18 November. Adres G. PALMERS, Ruiter- straat 55 te Den Haag. gevraagd voor Vrijdagochtend. Aanb. na 7 uur EMMASTR. 58. GEVRAAGD Mevr. KEUSS, Emmaslraat 47. GEVRAAGD voor tijdelijke hulp in winkel Adres te bevragen Bureau van dit blad. ALB. DIK <6 ZOON, Dames- en Heerenkappers, vragen een voor de Heerensalon. Hofplein 35. Alkmaar. Gevraagd een niet ouder dan 16 jaar. B R U I N s Bloemenmagazijn, Ritsevoort. FABRIKAAT Geen klasse-bediening. Dir. Uitv. H. A. VAN HEERDEN breedstraat 23 - Telef. 952. Inlichtingen verstrekt (evens Fa. DAM Co., Scharloo 2-4. Tel. 490. HOUTTIL 62. -ALKMAAR. 12 en 13 NOVEMBER met de beroemde plastische Verven, waschechte stofverven, kleurstiften enz. in 't gebouw „De Unie", Koorstraat, van des middags 2 tot des avonds 10 uur. TOEGANG VRIJ. Gevraagd met 17 Nov. a.s. door opzichter eenv. degel jjk met zit- en slaapkamer of zit-slaapkamer, te Stompeto- ren of omgeving. Br. letter L 904 bureau van dit blad. ■3CDAKHUI301BAFABRIEKEN-OL5T BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AKERSLOOT zullen bij inschrijving voor den tijd van 3 jaren (met recht van 3 optiejaren) verpachten over het Gr. N. Holl. Kanaal in die gemeente, waaraan verbon den het genot van vrije woning met café, stal en tuin. Aanvaarding 1 Februari 1931. Inlichtingen worden ter gemeente secretarie aldaar verstrekt iederen werkdag van 912 uur. Inschrijfbiljetten (pp zegel van 50 ets.) met opgaaf van 2 soliede borgen, worden ingewacht vóór den lOen December 1930, bij den Bur gemeester. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DEN HEUVEL, Burgemeester. M. GROOT, Wethouder. DAME zoekt gemeubileerde zonder pension, omtrek station, per 1 Januari. Brieven met condities onder letter N 906 bur. v. d. blad. Eens Blooker's Cacao 's morgens om half elf ge dronken, en U kunt er niet meer buiten Wel een bewijs, dat het lichaam tegen half elf om iets krachtigs vraagt! Het is ook niet te verwonderenDe tijd tusschen ontbijt en koffiedrinken is vrij lang: een kop Blooker's Cacao tusschentijds gedronken, komt al bijzonder gelegen. Blooker's heerlijke versterkende Cacaodrank maakt U dan weer heelemaal „fit1 U moet het morgen eens probeer en! l> 1iU :1 welke een blijspel wenschen op te voeren in een naburig dorp, gelieven zich te melden onder letter M 905 bur. v. d. blad dt f75.garantie. gevraagd met beslist huiselijk verkeer, Christelijk gewenscht, f 10.niet te boven gaande. Br.ond. lett. K 903, bur. v.d. blad. delen méér 3000, geneeskundige dienst 3000, subsidie bewaarscholen méér 6000, Stadsziekenhuis méér 3000, werkverschaffing méér 6000, subsidie Stadsautobusdienst 2000. De vermindering van uitgaven heeft betrekking op een lagere raming van 50 000 voor kwadi belastingposten (de Lelastingen en uitkeeriigen worden voortaan in netto-bedragen verantwoord) 6000 wegens rente van tijdelijke lec- ningen en 6000 ter zake van vergoe dingen voor boventallige onderwijzers a^n bijzondere schoolbesturen, terwijl het restant wordt gevormd door posten van minder belang. De toencm, ig van uitgaven kon in de eerste plaats word in opgevangen door het batig saldo van de rekening over 1929. Deze rekening sluit met een batig saldo van 100.968.22. Hierover werd reeds bij de begrooting voor 1930 be schikt tot een bedrag van 3386.40, zoo dat ten bate van den dienst 1931 kan worden aangewend 97.581.82 of 37.376 méér dan aan begrooting voor 1930 toekwam uit den dienst 1928. Verder werd voor hei e:rst onder de in komsten opgenomen wegens rente en af lossing van aan het Stadsziekenhuis ge leende gelden 28.000. In het ontbrekende kon worden voor zien doordat de nieuwe :geling op het gebied der belastingen een hoogere in komst opleverde van 100.000. Wij laten hieronder volgen en over zicht van de posten, welke uit deze rege ling voortvloeien en van die, welke in de begrooting voor 1930 voorkwamen, doch thans zijn vervallen of gewijzigd. Begrooting 1931. Gedeelte van de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris 3/4 X 3000 2250. Uitkeering uit het gemeentefonds 3/4 X 384.000 288.000. Drievierde gedeelte van de zuivere op- brijEst van de hoofdsom der grondbelas ting 59.700. I Hoofdsom der personeele belasting f 144.000 8000 kwade posten ƒ136000. Hooge opbrengst der opcenten op de hoofdsom der person. belasting 135000 88000 47000 8000 kwade Posten) 39000. 35 opcenten op de hoofdsom der Ver mogensbelasting 20447 447 kwade Posten ƒ2000 (waarvan 85 ƒ17000. Opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting (2/3 X 246000 40.000 137000 8000 kwade Posten) 129000. Extra winstuitkeering van de bedrij en 125000. Gedeelte van de opbrengst der gemeen- /i/'/k* inkomstenbelasting 1930/1931 U/3 X 750.000) 250.000. Samen 1.045.950 of rond 1.046.000. Begrooting 1930: Uitkeeringen ingevolge de wet van 1897 53.220.90 -f- 600) 53.511. 70 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting 40.000. Belasting naar bet inkomen (later ver minderd met de extra winstuitkeering uit de bedrijven) 913.000 verminderd met 60.000 kwade posten f 853.000, rond j 946000. /cor 1931 meer 100.000. Uit dit overzicht blijkt, dat wij de op brengst van-de verschillende belastingen en uitkeeringen, met inachtneming van de daaromtrent geldende voorschriften, zooveel mogelijk hebben geraamd in overeenstemming met de gegevens, voor komende in bijlaga nr. 76 van dit jaar. Alleen ten aanzien van de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbelasting kon nie. worden volstaan met het be drag, dat vergelijkenderwijs voor 1930 voldoende werd geacht. Wij moesten wat deze belasting betreft beschikken over de volle opbrengst, welke de toe passing der daarvoor bij verordening d.d. 24 Juli j.1. vastgestelde schaal moge lijk maakt ,met dien verstande, dat het in het belastingjaar 1931/32 te verkrijgen bedrag 40.000 lager is gesteld. Wij zijn hiertoe geleid door de overweging, dat de inkomens over ±930, die als grondslag dienen bij de berekening der aanslagen voor 1931/32 door de inmiddels ingetre den 'economische depressie belangrijk beneden die van 1929 zullen zijn gedaald. Nu niettemin door den bovengeschet- sten toevalligen samenloop van omstan digheden de middelen voor 1931 in eenigszins ruimere mate beschikbaar zijn dan in 1930, is bij de samenstelling van het begrootingsontwerp de vraag behandeld, of wellicht voor 1931 een wij ziging kon worden gebracht in het ver haal der pensioensbijdragen op het ge- meentepersoneel. Een viertal overwegin gen konden pleiten voor een bevestigen de beantwoording van deze vraag. In de eerste plaats toch laat de stand der be grooting een gedeeltelijke vrijstelling van pensioensbijdragen toe: de post voor onvoorziene uitgaven kon n.1. 20.000 hooger worden uitgetrokken dan in 1930. Ia de tweede plaats is van beteekenis, dat Ged. Staten, zij het tegen Uw verlan gen, voor den burgemeester, den secreta ris en den ontvanger een regeling heb ben vastgesteld, die practisch neerkomt op vrijstelling van bijdragen. In dq derde plaats zijn vele andere gemeenten reeds geruimen tijd geleden tot geheele of ge deeltelijke vrijstelling overgegaan. En ten slotte is van belang, dat de commis sies van georganiseerd overleg voor de ambtenaren en werklieden ons met alge meene stemmen het voorste! hebben ge daan om de bijdrage voor eigen pensioen (3 van den grondslag) in te trekken en die voor weduwen- en weezenpensioen (5K van den grondslag) tot 5 te verminderen. Wij hebben ons daarom gedrongen ge voeld, met de Commissie van bijstand voor de finaniën in het bijzonder de bo venbedoelde vraag onder het oog te zien. Wij meenden wel van eenige aarzeling te moeten blijk geven met het oog op de algepieene economische omstandighe den, die voor een verhooging van inkom sten van het personeel thans niet gun stig zijn, en naar wij vreezen. in de naas te toekomst ongunstig zullen blijven. Daarom hebben wij aan de commissie medogedeeld, dat wanneer de omstan digheden zich voor 1932 in ongunstigen zin ontwikkelen, wij niet zouden schro men, een thans in te voeren verlichting van het verhaal bij de voleende begroo ting ongedaan te maken, daar alsdan te genover de belangen der betrekkelijk kleine groep ambtenaren en werklieden zouden staan die van een zooveel groo- ter aantal burgers, tegenover wie de be zuiniging weer geboden kan zijn. De commissie heeft blijkens haar ad vies »;een bezwaar tegen de door de com missies van georganiseerd overleg voor gestelde gedeeltelijke vrijstelling van pensioensbijdragen. Ook wij kunnen ons daarmede op bovenstaande gronden ver eenigen, echter onder het uitdrukkelijke voorbehoud dat wij reeds in onzen brief aan de financieele commissie hebben ge maakt. Het bedrag voor dezen maatre gel vereischt, n.1. 17.500 zal kunnen worden gedekt uit den póst voor onvoor ziene uitgaven. Met betrekking tot in 1931 eventueel in te dienen plannen teekenen wij nog dat pro memorie zijn geraamd posten voor den bouw en de inrichting van een nieuw politiebureau, den bcniv van een niet-overdekte bad- en zweminrichting, den aanleg van 'n nieuwen verbindings weg AlkmaarBergen en het maken van een tunnel voor laag rijverkeer naast den bestaanden tunnel onder den spoor wegovergang. Voor het maken van een nieuwe Lindenlaanbrug is uitgetx-okken 3000 en voor een nieuwe Bokkebrug 44000. Eindelijk is geraamd voor ver nieuwing van straten: Lindenlaan 12.500, Stationsweg 14.950, Gedempte Nieuwesloot 155CK Oudegracht 2010, Geestersingel 9265. De Commissie van bijstand voor de financiën, wier advies dd. 29 September j.1. wij voor U ter inzage zullen leggen, verklaart zich met het begrootingsont werp als geheel genomen wel te kunnen vereenigen. Zij brengt echter eenige pun ten ter sprake, waaromtrent wij hier onze meening willen mededeelen. In de eerste plaats merkt de Commis sie op, dat het haar arbeid zou verge makkelijken, indien het gedrukte ont werp met bijbehoorende stukken te harer beschikking zou kunnen worden ge steld. Wij hebben geen bezwaar de be staande praktijk, die een gevolg is van een vroegeren wensch der Commissie, te herzien. De begrooting met bijlagen zal derhalve in het vervolg worden gedrukt onmiddellijk nadat de voorloopige vast stelling ervan door ons College heeft plaats gehad. De Commissie bepleit voorts de wen- schelijkheid om de uitkeeringen, welke de gemeente uit de wegenbelasting en de rijwielbelasting ontvangt te reserveeren, teneinde daarmede de hoogere uitgaven aan rente en aflossing, voortvloeiende uii het asphalteeren van do Laat en an dere straten in de binnenstad te finan cieren. Ofschoon er tusschen genoemde uitkeeringen, die op het onderhoud van buitenwegen betrekking hebben ,en de extra-verbetering van .straten in de stad geen verband bestaat! hebben wij ook hiertegen geen overwegend bezwaar, zoodat wij alsnog een post tot reservee ring van bedoelde uitkeeringen in het ontwerp hebben ongenomen. Het door de Comnrssie gevraagde overzicht, betreffende de uitkeerihgen, welke het Burgerlijk Armbestuur hier en in eenige met Alkmaar vergelijkbare ge meenten aan de armen en uitgetrokken werkloozen verstrekt, zuilen wij bij do stukken voegen. Ten aanzien van het subsidie ten be hoeve van den Stadsautobusdienst zal in Uwe Vergadering van 6 November a.s. eene beslissing worden genomen. Voor zooveel het voor 1931 uitgetrokken be drag niet voldoende mocht blijken te zijn, kan het te zijner tijd zoo noodig bij een nader besluit worden verhoogd. De adressen van de muziekvereeni- gingen „Excelsior„St. Caecilia „Soli Deo Gloria" en „St. Louis", om met in gang van 1931 een subsidie van 250 per jaar en per vereeniging te mogen ontvangen, geven de Commissie aanlei ding om op te merken, dat, hoewel zij over 't algemeen voor hoogere uitgaven aan subsidies van dezen aard niet voelt, zij in dit geval niet tegen inwilliging van het verzoek is, indien tegelijkertijd een andere regeling wordt getroffen ten opzichte van het Stedelijk Muziekkorps, waarvan de waarde haar vrij gering voorkomt. Het is ons voornemen over dit punt, waarbij tevens ter sprake kan komen een tot ons Col loge gericht ver zoek van het Bestuur van het Stedelijk Muziekkorps om verhooging van de toe lagen der leden, Uwe Vergadering t.z.t. een nader voorstel te doen. Omtrent de subsidieèring van zangge zelschappen, waarover mede het advies der Commissie was gevraagd naar aan leiding van het verzoek der vereeniging ..De Stem des olks" om een subsidie van 250, bestond in haar midden geen eenheid van gevoelen. Waar hier niet geldt het motief, dat voornamelijk ten grondslag ligt aan het subsidieeren van muziekvereenigingen, n.1. de aanzienlij ke kosten van aanschaffing en onder houd van instrumenten, moet de ge meente zich naar onze meening ervan onthouden zanggezelschappen uit de openbare kas te steunen. Wij stellen U mitsdien voor op dit adres afwijzend te beschikken. Tegenover het adres van het Bestuur der Volksuniversiteit om toekenning van een subsidie groot 500, stond de Commissie niet afwijzend. Met het oog op het groote nut van deze stichting, die met eerbiediging van ieders godsdien stige en politieke overtuiging werkzaam is in het belang der volksontwikkeling in den meest uitgebreiden zin en blij kens de overgelegde jaarverslagen zich een plaats van beteekenis in het Alk- maarsche leven heeft verworven, heb ben wij geen bezwaar U in overweging te geven het verzoek in te willigen. Het gevoelen der Commissie was ver deeld ten aanzien van het verzoek van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling om evenals de Volksuniversiteit in het genot van een subsidie te worden ge steld. Dit instituut is werkzaam op een meer beperkt terrein. Het is opgericht door de Sociaal-Democratische Arbei derspartij en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Hoewel het vol gens art. 1 zijner statuten ten doel heeft te bevorderen de cultureele vorming en geestelijke ontwikkeling der arbeiders klasse, ligt het voor de hand, dat het in stituut daarbij het dool der vereenigin- gen, die het hebben in het leven geroe pen, niet uit het oog verliest. Dit wordt trouwens uitdrukkelijk toegegeven in een redactioneel artikel, opgenomen in het maandblad van het instituut van 15 Febiuari 1929, waarin wordt geconsta teerd, dat het instituut is een „afzonder lijk georganiseerd lichaam voor socia listisch opvoedings- en ontwikkelings werk ten dienste van partij en vakbewe ging". Zonder nu ons te willen begeven in een appreciatie van een dergelijke doelstelling, meenen wij toch, dat het niet op den weg der gemeente ligt, voor de verwezenlijking daarvan gelden uit de openbare kas beschikbaar te stellen, aangezien de al dan niet rechtstreek- sche subsidieering van het werk van po litieke of politiek-getinte vereenigingen de gemeente voor ongewenschte conse quenties zou kunnen plaatsen. Wij ge ven U daarom in overweging, op dit adres afwijzend te beschikken. Een nota van in het ontwerp aange brachte wijzigingen zullen wij U te zij- uer tijd doen toekomen,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3