fliiiutstiif toirint DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Maandag; 10 lovember Radio-hoekje S Voorstel inzake Werkverschaffing (bij lage nr. 133). Provinciaal nieuws hoorn. jaarvergadering vereeniging „voor volkenbond fn vrede". sint pancras. No 265 1930. Dinsdag 11 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R O.) Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.30 Concert door het A.V.R O.- Kwintet. 12.— Concert door het Tuschinski- orkest. 2.2.30 Opvoedingvraagstukken door Ermny v. Lokhorst. 3.Kniples. 4. 4.30 Gramofoonplaten. 4.30 Pianomuziek. Égb. Veen en L. Schmidt. 5.— Kinderkoor zang door Jac. Hame'. 5.30 Concert door het orkest van het Rembrandt-theater in Amster dam. 7.Engelsche les. 7.30 Volksuniversi teit. Spr. L. M. G. Arntzenius. L. Cortez, piano. 8.„Zapisnik Zuizeleho", voor te nor, alt, klavier en 3 vrouwenstemmen. 8.45 Italiaansch operaconcert. 9.25 Prof. Ir. W. Schermerhorn, over Wapenstilstandsdag. 9.50 Guitaarspel door M. Llobet. 10.05 Nieuwsber. 10.15 Voortz. concert, opera. 10.3510.50 M. Llobet, guitaar. 10 50 11.35 Aansl. van het Grand-Hotel Central te Den Haag. Bela Saközi orkest. 11.35 12.Dansmuziek Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.15 Concert door het K.R O.-Trio I.45 Gramofoonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3. Kniples. 3.30—5.Pauze. 5.Gramofoon platen. 6.30 Praatje van het Alg. Werkl. Verb. 6.45 Cursus schrifvterbetering. 7.15 Lezing over kostprijs van electra, door Prof. Dr. Ir. H. Gelissen. 8.Herhaling v. d. K. R. O.-propaganda-avond. Het K. R O.- orkest en Salonorkest. Hum. Utrechtsch mannen-ensemble. Opvoering van d revue „De bonte radiowereld". 9.20 Nieuwsber. 11 30—12.Het K. R. O.-sextet. Daventry, 1554.4 M. 10.50 Tijdsein. 10 50 11.30 Herdenking van den wapenstilstand. Dienst bij den cenotaaph. 12.20 Concert. A. Carey, alt. R. Soames, tencr. 12 50 Orgel spel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconucert. 2.20 Televisie. 2.25 "Berichten. 2.30 Uitz. voor scholen. 4.50 Orlcestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Koersen. 7.Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.20 Herdenking van den wapenstilstand. Militaire orkesten. Spre ker: De Prins van Wales. 9.20 Berichten. 9 35 Koersen. 9.401040 ca. In memoriam 1914—1918. Parijs „Radic-Paris"1725 M. 12.50 Gra mofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Garmofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.50 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. II.30 Gramfooonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20— 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 „Die Braut- 6chau". Hoorspel van N. Gogol. Kalundborg, 1153 M. 11 20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en zang. 7.208.20 Orkestconcert. 8.509.10 Viool recital. 9.3010.20 Symphonisch Jazzcon cert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert. Herdenking van den wapenstilstand. 10.30 Ceremoniën ter herdenking van de in den oorlog gevallen. Engelsche soldaten. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.45—6.20 Lezingen. 6 206.50 Gramofoonplaten. 9.2011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20'Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonpl. 1.50^—3.50 Lezingen. 3.504 50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Orkest concert tot 9.50. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar roapt de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo ning eener vergadering op DONDERDAG 13 NOVEMBER AS., nam. 1 uur, teneinde te beraadslagen en te besluiten om trent de hieronder vermelde punten De Burgemeester, WENDELAAR Alkmaar, 8 November 1930. 1 Vaststelling van de notulen van de vori ge vergadering. Mededeelingen. Ingeko men stukken. 2. Benoeming van een commissaris in het bestuur van de Vereeniging voor Volks huisvesting „Alkmaar" (vac. Mr. A. J. M. Leesberg). 4. Idem inzake het toekennen van subsidie uit de gemeentekas voor de instandhou ding van den Stadsautobusdienst (bijla ge nr. 122). Van ALICE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 651 Alles best als ze maar verdwijnt, dacht hij en hij hield zijn oogen dicht tot ze de kamer uit was en de deur gesloten had. Toen stond hij op uit bed, kleedde zich vliegensvlug aan, belde Chalmers en bestelde een taxi •i- laar u gaat toch niet uit, mijnheer Roger; wat zullen uw tante en de dokter daarvan leggen?" „Kijk eens Chalmers, je spreekt er met nie mand over hoor. Ik weet heel goed wat ik doe, lor;, maar dat ik heel vlug een taxi heb. Vijf minuten later sloop hij heel stil het huis uit en sprong min of meer duizelig in de wach tende taxi. Het mocht dan al of niet een dwaasheid zijn, maar hij ging op zoek naar Esther, Cannes in alle richtingen doorkruisen. HOOFDSTUK 28. Eindelijk ontwaakte Esther uit wat scheen •en eindeloos langen, donkeren nacht, vol vage, 'irmlooze droomen. Ze waande zich zelve nog in haar lekker bed in Villa Firenze en na een hort oogenblik verbaasde ze zich over de bardheid van haar matras. ,Toen voelde ze 5. Idem betreffende een adres van bewo ners van de Clarissenbuurt om den naam Clarissenbuurt te veranderen in Claris- senbolwerk (bijlage nr. 121). 1 p mt°t aanvulling van de Algemeene ol'tieyerordening met een verbod tot net verkoopen of aanwezig hebben van vuurwerk (bijlage nr. 123). Idem tot het aangaan #an een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Ubdam voor het toelaten van kinderen uit die gemeente tot de openbare scholen voor lager onderwijs te Alkmaar (bijla ge nr. 138). Aanbieding van de gemeente-begrooting voor 1931 (bijlage nr. 139). voorstel betreffende een verzoek om sub- Ifevoor de restauratie van het perceel ^Annastraat nr. 9 (bijlagen nr. 81 en De stukken liggen ter inzage. Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dag haar algemeene vergadering hier ter stede gehouden in het Doelenhotel onder lei ding van prof. Mr. A. Anema. Als inzet van deze ledenvergadering was Vrijdagavond door het hoofdbestuur in de Doelen een bijeenkomst belegd van verschil lende vooraanstaande personen in Westfries land met het doel om te komen tot het stich ten van meerdere afdeelingen in deze om geving. Ruim een dertigtal personen, vertegen woordigers van gemeentebesturen, kerk:n en instellingen war^i opgekomen voor deze bij eenkomst, waar de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris, een uit eenzetting gaf van de beteekenis en werkwij ze der vereeniging. Spr. hoopte ten slotte, dat in Westfriesland een krachtige actie voor de vredes-idee moge wortel schieten en dat tal van afdeelingen der Vereen, voor Volkenbond en Vrede in het Westfriesche gewest zullen worden gesticht. Na deze duidelijke uiteenzetting volgde 'n vruchtbare gedachtenwisseling, waa bij tal van aanwezigen krachtige medewerking toe zegden, al zal ook de reeds krachtige ont wikkeling van het vereenigingsleven ten plat- telande aan het stichten van nieuwe afdee lingen niet bevorderlijk zijn. Nadat door den voorzitter dezer vereeni ging een krachtig slotwoord was gesproken, werd deze bijeenkomst gesloten. Na een korte pauze werd de vergadering heropend onder leiding van prof. mr. A. Ane ma, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die in zijn openingswoord herinnerde aan het tienjarig bestaan van den Volkenbond, ver leden jaar. Het tweede decennium zet niet hoopvol in, aldus spr. Maar juist wanneer de omstandigheden niet opwekkend zijn, heeft men dubbel be hoefte om voor gemeenschappelijk overleg en gemeenschappelijken arbeid samen te komen, ten einde door de eendrachtige samenwer king voor een groot doel elkander te ver sterken en aan te moedigen. Het kraakt en knarst nog van alle kanten, stroef en wringerig werkt het mechaniek, maar de Volkenbond staat diep en vast ge grondvest in den bodem der werkelijkheid. De Volkenbond is onmisbaar geworden en de tijdelijke tegenslag van een bepaald oogenblik moet een prikkel geven voor nieu we en verhoogde inspanning en toewijding voor zijn aanhangers. De ervaringen, vervolgde spr., van het af- geloopen jaar, moeten ons opnieuw door dringen van den ernst en het gewicht onzer taak, van het vele dat er te overdenken en te doen is voor ons. In tweeërlei richting ligt onze taak. Vooreerst ontbreekt er nog veel aan,dat ons volk zijn internationale positie begrijpt in de nieuwe wereldorde, die bezig is te groeien, en zijn rol en roeping, die het daarin heeft te vervullen. Positieve mede werking in den internationalen arbeid, niet van enkele geïsoleerde personen, is daarbij voldoende; zij moeten zich gedragen weten door een krachtig internationaal meelevend volk, ze moeten bij hun internationaal werk volksvertegenwoordiger zijn in den besten zin van het woord; van hen moet nog meer dan van de leden der Staten-Generaal gel den, dat zij het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigen. Daartoe moet ons volk worden opgevoed op breede, nationale basis, en voor aie taak is onze vereeniging het aan gewezen orgaan. In de tweede plaats moet onze arbeid er een zijn van ernstige bestudeering der pro blemen om zoo te komen tot bepaalde en wel omlijnde conclusies, waarvoor onze ver eeniging ijveren kan. De kern van het kwaad schuilt niet in onkunde, maar in den wil naar macht, die met recht en moraal geen rekening verkiest te houden, een irriationeel haar hoofd bonzen, terwijl haar mond was als van hard leer. Ze slikte een paar malen. Was ze ziek? Was er iets gebeurd? Toen ontdekte ze, dat ze heelemaal gekleed was, met een mantel aan en schoenen. Hoe kon dat? Ze werd ongerust. Ze deed haar oogen verder open en zag de kamer rond. Het was schemeravond, bijna don ker. Aan den eenen kant zag ze e~a kale muur, aan den overkant een groote opening, breeder dan een deur, waarlangs dof roode gordijnen hingen. De gordijnen kwamen haar bekend voor; waar had ze die meer gezien? Ze lag er doodstil over te denken, zonder dat het haar veel schelen kon. Op eens wist ze het; het waren de portières op het laboratorium van den dokter en ze lag in de alkoof op de harde matras van Sartorius. En nu had ze op eens weer haar volle bezinning en ze herinnerde zich alles. Wee van angst zat ze overeind en hield zich de hand voor den mond om het niet uit te gillen. Haar handen beefden, haar li chaam schokte als van pijn, maar ze maakte geen geluid. Met haar rug leunde ze tegen den muur, haar hart bonsde met mokerslagen en in gespannen luisterend staarde ze om zich heen. 'tWas doodstil, geen ander geluid als het ge- drup van een lekkende kraan. Zij was alleen in de kamer, misschien was er wel niemand in huis. Naast haar stond een klein tafeltje met een paar stoffige boeken er op. Door de gor dijnen zag zij het eind van de lange werktafel en een van de kasten. Hoe laat zou het zijn? Het laatst wat zij zich herinnerde was dat hef UW III III II element, dat met rationeele middelen niet te fnuiken valt. Over het kern-probleem moet men het vooraf eens zijn alvorens de studie kan aanvangen. Krachtens den aard onzer vereeniging hebben wij ons daarbij te ont houden van die problemen, die twistappels zijn tusschen onze nationale politieke partijen en richtingen. Nog één opmerking maakte spr. „Onze Vereeniging'', zeide hij, „heeft in den laatsten tijd van buitenaf nogal eens verwijten moe ten hooren van verschillende zijden en van uiteenloopenden inhoud, maar alle hierin overeenstemmend, dat zij in haar conrecte overeenstemmend, dat zij in haar concrete gedragingen zich niet altijd zou houden aan haar beginsel, dat in haar bfezem plaats is voor alle richtingen in alle jrartijen. Van de ééne zijde wordt ons ten laste gelegd, dat wij practisch in onze gedragslijn te veel in vloed zouden toekennen aan de meer radi caal-pacifistische stroomingen in ons volks leven, van de andere zijde tracht men juist omgekeerd aannemelijk te maken dat wij niet veel meer zijn dan een groep van ultra behoudenden aard, met wie niet valt voor uit te komen. Beide beweringen kunnen moei lijk tegelijk waar zijn, zij heffen om zoo te zeggen elkander op. Ze zijn dan ook geen van beide waar. Steeds is strikte onpartij digheid betracht. De enkele vraagstukken, die scherpe geschilpunten vormen tusschen bepaalde partijen en richtingen in ons- va derland, stelt zij buiten haar arbeidskring en waar zij er naar buiten mee in aanra king komt, neemt zij een volstrekt onpartij dige houding in acht. Maar voor de overige en dat is de overgroote meerderheid, tracht zij tot een gemeenschappelijk aan vaarde oplossing te komen en aller ernstige medewerking is daarbij welkom. Jaarverslag en propaganda. Blijkens het jaarverslag telt de vereeniging thans 67 afdeelingen en 23 correspondent schappen. De ontvangsten in 1929 bedroe gen totaal 14.686, waarvan 4211 af dracht der afdeelingen en 9485 bijdragen van particulieren. Het batig saldo beloopt 739. Aan de orde kwamen eenige algemeene be sprekingen over de propaganda, waarbij het hoofdbestuur werd verzocht het vraag stuk van het Esperanto in studie te nemen. Voorts merkte de heer A. Willemse, voor zitter van de propaganda-commissie, op, dat anti-oorlogsfilms nuttig propaganda-werk kunnen doen, maar zij werken negatief, zij wekken afschuw van den oorlog. Daarnaast is positief opbouwend werk noodig, waarbij ook films zeer bruikbaar kunnen zijn. Voorts zijn propaganda-optochten en studiereizen naar het buitenland doelmatig. De burgemeester van Hoorn, de heer mr. G. J. Bisschop, sprak hierna enkele woor den. Hij constateerde met vreugde, dat Hoorn, wat het ledental van „V. en V." be treft (350), op de derde plaats van alle ge meenten in ons land staat. Hij vertrouwde dat van Hoorn en van heel West-Friesland een krachtige propaganda zal uitgaan. Bestuursverkiezing. Mej. mr. C. F. Katz en mr. J. M. de Moor werden tot bestuursleden herkozen. Niet her kiesbaar hadden zich gesteld dr. J. Gelein Vitringa, prof. dr. G. J. Heering, en de hee- ren G. Kielder en Henri Polak. Mr. M. W. F. Treub trad wegens gezondheidsredenen tusschentijds af. Het bestuur werd met drie leden uitgebreid. Tot nieuwe leden in het bestuur zijn ge kozen de heeren J. Bastiaans, dr. M. D. Ha- ge, mr. H. J. van Maanen, mr. R. W. J. Men- thar Bake, dr. E. van Raalte, mr. J. Schok king, kolonel H. van Tongeren en de heer W. H. Vliegen. In de plaats van prof. Anema, die volgens de statuten, na twee jaren het voorzitter schap te hebben bekleed, niet herkiesbaar was, werd tot president benoemd jhr. mr. dr. A. van Karnebeek. De secretaris, mr. H. Ch. G. J. van der Mandere, dankte met enkele hartelijke woor den prof. Anema voor het vele werk, dat deze als voorzitter had gedaan (applaus). Ontvangst ten stadhuize. Hierna werd gepauzeerd. In die pauze zijn de deelnemers aan de vergadering ontvan gen ten stadhuize, waar burgemeester Bis schop zich in zeer hartelijke bewoordingen uitte over het werk der vereeniging. Prof Anema dankte voor deze woorden en stelde in het licht, van hoe groote beteeke nis het is, dat de gemeentebesturen in het land de Vereeniging een warm hart toedra gen. Na de hervatting der vergadering werd besloten een telegram van sympathie te zen den aan de Belgische zustervereeniging, die een Volkenbondsweek gaat houden. Het plan-Briand. Aan de orde kwam nu het punt: „mede deelingen, betrekking hebbende op het ter voorafgaande Europeesche conferentie en op donker werd, nu werd het weer donker. Ze was hier toch zeker langer dan een half uur? Ze keek op haar polshorloge. Het stond stil, de wijzers wezen op half één. Het was dus af- geloopen, want om half een had ze het opge wonden. Was dat gisteren geweest? Dat kon ze niet zeggen, ze begon hevig te gapen en voelde zich moe en dof. Het eenige waarnaar ze ver langde was om weer te gaan liggen en te sla pen. Groote God, dat kan ik niet doen, ik moet nadenken, ik moet een uitweg vinden. Ze twij felde geen oogenblik aan de reden waarom ze daar lag. Ze was een gevaar voor den dokter. Ze wist een waarheid die noodlottig voor hem was. Hij had haar telefoongesprek gehoord, meer dan dat, hij had het antwoord onder schept en geopend. Daarom had hij haar naar het pension willen brengen. Hij wilde haar in zijn bereik houden, daarom die vraag of zij vrienden had, die haar konden opsporen. Hij had alleen met haar willen zijn in zijn auto om haar te bedwelmen en hier te brengen. Haar telefoneeren aan den apotheker had de zaak verhaast, had hem tot een snellen wanhoops daad gedrven. Zoo bouwde zij de geheele ge beurtenis op. Hoe hij haar de deur uit en in de auto had gekregen begreep zij niet. Ze had net die boodschap naar Roger gezonden. Twee mi nuten, één minuut uitstel en het heele plan zou zijn mislukt. Zouden ze haar missen in de villa? Miss Clifford of Roger. Met een bedroefd hart dacht ze er aan, dat ze dit de eerste dagen niet zouden doen. Van miss Clifford had ze afscheid genomen. Roger zou het vreemd vinden, dat ze de laatste assemblée van den Volkenbond verhandelde omtrent het plan-Briand voor de Vereen igde Staten van Europa". Mr. Limburg leidde dit onderwerp in. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis van het plan, dat de heer Briand verleden jaar September voor het eerst in den Volken- bondsvergadering heeft geopperd. Veel wat Briand wil, streeft de Volken bond reeds na, zei spr., en het is de vraag of het plan meer effect zal hebben, dan de tot nu toe gehouden economische conferen ties, welke zijn mislukt, niet echter als ge volg van de houding der buiten-Europeesche staten. De mislukking was juist een gevolg van de houding der Europeesche staten. Zouden die in een Europeesche federatie wel bij elkaar komen! En is zoo'n federatie mogelijk zonder Rusland en Turkije? Men moet voorts niet vergeten, dat een economische samenwerking ook haar terug slag zal vinden op staten, die buiten de fe deratie staan. Elke stap op dit gebied zal worden nagegaan in de Ver. Staten van N. Amerika. Het plan-Briand zal, zooals de zaken thans staan niet leiden tot een pan-Europa, misschien tot een samenwerking. Mocht het eens tot een vereenigd Europa komen, dan zal Briand er den grondslag voor hebben gelegd. Maar zeker is het thans, dat wij niet zullen komen tot een Volkenbond in den Vol kenbond. Dat is verheugend! Men kan vra gen: „Zijt ge nog voorstander van den Vol kenbond, nu, met al die malaise, welke de bond niet heeft voorkomen? Maar die vraag moet men niet stellen. Wel moet men vragen: „Hoe zou de were'd er thans uitzien als de Volkenbond er niet was?" Uit het applaus leidde spr. af, dat men met hem erkent, dat de Volkenbond reeds veel heeft voorkomen. Palestina-mandaat. Mr. Chr. P. van Wijngaarden, oud lands advocaat in Ned.-Indië, sprak hierna over de „Pales tina-kwestie". Spr. schetste de ontevredenheid zoowel bij Joden als Arabieren, de critiek van de Per manente Mandatencommissie, herinnerde aan het rapport-Simpson, aan het heengaan van dr. Weismann en aan de beschuldigingen van mandaatschending. Wij staan hier, zei spr., voor een belangrijk conflict. De Zionis tische beweging, reeds geboren in het eind der vorige eeuw, heeft op het Palestina-man daat grooten invloed uitgeoefend. Men denke slechts aan de verklaring-Balfour van 1917. Engeland kreeg het mandaat over Pa lestina en had daardoor niet alleen den plicht, ingevolge het Volkenbondsverdrag, te zorgen voor het welzijn en de ontwikkeling van het volk, maar ook, op grond van de Balfourverklaring voor een „Joodsch Te huis". Wat verstaat de verklaring nu onder een „Joodsch Tehuis". „The Jewish Chronicle" meende: een Joodsche staat. Maar uit een nadere uitleg ging van de verklaring bleek: „een Joodsch tehuis in Palestina" en niet: „Palestina een Joodsch Tehuis". De Zionistische wereld bond heeft zich bij deze uitlegging neerge legd. De zaken staan nu zoo, dat de kolonisee- rende Joodsche bevolking, hoewel nog nu meriek in de minderheid, de Arabieren eco nomisch begint te overvleugelen. De Arabie ren achten dit mandaatsschending, maar de Joden van hun kant, meenen dat de Joodsche immigratie te moeilijk wordt gemaakt, en klagn ook over mandaatsschending. De Britsche politiek nu is een politiek van gelijke behandeling der beide groote bevol kingsgroepen. De Arabieren gaan met die opvatting in groote meerderheid accoord, de Zionisten niet, zij achten de stichting van een „Joodsch Nationaal Tehuis" primair. Naar spr. meent ten onrechte. Nooit is de bedoeling geweest van het mandaat voor een der bevolkingsgroepen een bevoorrechte positie te scheppen. E)e Brit sche regeeringsverklaring is dan ook niet, meende spr., strijdig met de mandaats-ver- plichting. Het ware te wenschen, dat de Joodsche bevolking in Palestina de volko men gelijkstelling der beide groote bevol kingsgroepen zou willen aanvaarden. Zij zou daarmee ook het beste haar eigen be lang dienen. Mr. E. van Raalte wilde de zaak van een ander (Zionistisch) standpunt bezien. Verdragen moeten worden nageleefd en nu ziet men een weg bewandelen, van wel ken men zou kunnen aannemen, dat dit be ginsel niet wordt nageleefd. Spreker was van oordeel, dat in het mandaat met opzet voorop was geschreven de Balfour-verkla- ring. Men wil van Palestina maken een Joodsche verblijfplaats, dat staat voorop, inaar men mag nooit zoover gaan, dat de rechten van anderen worden aangetast. De heer Van Wijngaarden heeft gezegd. hem had laten roepen en weg was gegaan, maar aan ernstig onheil zou hij niet denken. Neen, er was niets geen kans dat ze haar zouden zoe ken en zeker nooit hier. Hoe had ze zoo plotseling en zoo volslagen het bewustzijn kunnen verliezen? Natuurlijk die steek in haar arm, dat was de prik geweest van een injectienaald, dat wapen dat ze altijd met den dokter associeerde. Haar arm deed nog pijn op die plek bij den schouder. Ze hadden haar bedwelmd en wie weet hoe lang in dien toestand gehouden. Dat bewees hoezeer hij haar vreesde. Zij alleen wist, dat hij een moordenaar was. Zijn eigen leven liep gevaar, zoowel als de hoop om voordeel van zijn mis daad te trekken, zoolang als zij vrijuit kon ver tellen wat ze wist. Er was niemand dan zij om hem aan te klagen als laaghartigen moorde naar, die na die eerste misdaad weer een twee den slachtoffer ten val trachtte te brengen. En dat was Roger. Toen die gedachte bij haar op kwam, was zij bijna opgesprongen van angst. Hij was in gevaar, hij koesterde geen achter docht, die zijn redding kon zijn. Misschien hadden ze zijn tegenzin al overwonnen en had hij al een of twee inspuitingen gehad. En dan was hij reddeloos verloren, dat wist zij. Ze be stierf het van angst. Maar er was nog eenige hoop. Hij had haar duidelijk verzekerd, dat hij een tegenzin in die anti-toxine had Als hij zich maar bleef ver zetten, maar het was te vreezen dat hij zich door zijn tante zou laten overreden. Wat baatte het, haar onnoodia var(tri«i t» Jn.- "r--- dat het Zionisme niet mag zijn een staat in den staat, maar daarmee tast hij het man daat zelf aan, want dat geeft aan de Jewish Agency zelf bepaalde opdrachten. Spreker betoogde tenslotte dat het tijdelijk stopzet ten der immigratie in strijd is met het man daat. Voor het overige was hij van oordeel, dat de Zionistische organisatie in vol vertrou wen het conflict zal onderwerpen aan Ge- nève en Den Haag. De heer Van Wijngaarden achtte de voor- loopige stopzetting van de immigratie geen mandaatsschending. Er heerscht groote werkloosheid onder de Arabische arbeiders, en zoolang er in het land handen voor het werk te over zijn, wil de Britsche regeering geen immigratie toelaten. Liet zij haar wel toe, dan zou zij de Arabische bevolking ten achter stellen en dat zou, volgens spr., juist in strijd zijn met het mandaat. Een voorstel voor de Unie van Volkenbondsvereenigingen. Aangenomen werd daarna het volgende voorstel „De Vereeniging ontwerpe een voorstel betreffende de internationale ontwapening en make dit bij de Union (van Volkenbonds vereenigingen) aanhangig. Zij dringe bij de Union aan op het voeren eener systematische internationale propagan da voor de gedachte van internationale ont wapening in het algemeen, en voor het door de Vereeniging ontworpen voorstel in het bijzonder". Voorts werden nog een reeks voorstellen van propagandistische aard afgehandeld. De ijsclub „Sint Pancras", afdeeling van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, hield Vrijdagavond een ledenvergadering in de zaal van den heer Gerritsen. Wegens afwezigheid van den voorzitter, werd de vergadering ingeleid door den eere voorzitter, den heer C. Kloosterboer, met een kort woord van welkom. De secretaris, de heer A. Hoogland, deed enkele mededeelingen naar aanleiding der laatste algem. vergadering. Z.i. was het be staansrecht van den Bond gegrond op het hebben van goede verbindingsbanden er had spr. plannen ingediend welke terzake, door verbindingen binnendoor, een oplos- singsing konden brengen. Deze plannen zijn wei bestudeerd en uitgewerkt op papier, doch konden den vorigen winter niet practisch uit gevoerd worden. Verder gaf spr. een uitvoerige inleiding over de organisatie van wedstrijden, welke eveneens door hem met het hoofdbestuur was besproken. Als gevolg hiervan was ingekomen een bericht, waaruit bleek, dat aan St. Pancras een wedstrijd in schoonrijden voor dames was toegewezen, onder auspiciën van den Ijsbond en de reglementen van den Ned. Schaatsenrijdersbond. Bij gebrek aan 'n ge schikte baan hier ter plaatse kon dit aan bod niet worden geaccepteerd, doch tegen een financieele vergoeding worden afgestaan aan een andere afdeeling, hetgeen op de volgende algemeene vergadering nader zal worden uitgemaakt. Hierna werd de contributie aan bespre king onderworpen, waaruit bleek, dat eenige verandering niet wenschelijk werd geacht. Daarbij kwam naar voren, dat de afgevaar digde een aardig prijsje had gewonnen, het welk hem, als vergoeding voor de moeite en zorgen aan de belangen van de afdeeling gewijd, van harte werd gegund. De voorzitter dankte voor de uitvoerige mededeelingen. Volgens het jaarverslag van den penning meester, den heer Jb. D. Kloosterboer, slo ten de boeken met een eindbedrag van 147.50 en een batig saldo van 91.80 en werden, volgens rapport van den heer C. Tromp in de beste orde bevonden, met dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Thans volgde de verkiezing van vier nieu we bestuursleden wegens periodieke aftre-' ding van de heeren Jb. Kloosterboer Dzn.. A. Hoogland, A. Stammes en P. Madderom. De heer Jb. de Vries stelde voor beid» eerstgenoemden, n.1. den penningmeester en den secretaris, bij acclamatie te herkiezen, wat algemeene instemming vond. Doch vol gens reglement werd schriftelijk gestemd, waarbij beide genoemde heeren met bijna algemeene stemmen werden herkozen, ter wijl voor de twee andere functies geen meer derheid werd verkregen. Bij de volgende vrije stemming en herstemming werden nog ge kozen de heeren G. Booij Jzn. en Jb. Olie, die beiden de benoeming aannamen. Op voorstel van den voorzitter werd het getal bestuursleden met één verminderd, ter- verzet was misschien maar een opwelling waar niet op te rekenen viel. Zij bedacht zich, dat zij de eenige was die hem kon waarschuwen en zij was opgesloten eenige mijlen van hem af. Haar eigen lot kon haar niets schelen. De gedachte aan Roger's toestand, die haar radeloos maak te, deed haar opstaan en met wankelende, voorzichtig^ schreden haar gevangenis onder zoeken. Bevend ging ze naar de deur en draai de aan de kruk. Afgesloten natuurlijk, zooals ze gedacht had. Ze hield zich vast aan den knop en keek rond. De kamer, gebouwd voor atelier, had geen venster, maar een groot, hel lend dakraam, dat stevig gesloten was. De at mosfeer was duf, zooals in een vertrek dat lang dicht is geweest; het rook er naar tabak en carbol. Een stoflaag lag op de meubels, maar hier en daar was er een veeg over gegeven, een bewijs dat er niet lang geleden iemand ge weest was. Zou ze heel alleen in huis zijn? Ze wist dat Jacques met verlof was. Maar het was onwaarschijnlijk, dat Sartorius haar geheel onbewaakt zou laten. Weer luisterde ze met aandacht, terwijl ze tegen de deur leunde; z« gevoelde zich doodzwak en had moeite niet te klappertanden. Geen geluid kwam van bene den, wat haar rustiger maakte. Ze zou dadelijk onderzoeken of er geen mogelijkheid was om te ontvluchten. Maar van de deur naar het mid den van de kamer gaande brak hei koude zweet haar overal uit. Haar knieën begaven haar. Of het kwam van zwakte of van vrees wist ze niet; misschien was ze wel eenige dagen zonder voedsel geweest en meermalen be dwelmd. Het was een wonder, dat ze haar be wustzijn terug liatV (Wordt vervolgd)^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5