DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland VRIJDAG 14 YOVEMBEK 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij greote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. lü. 2(0» Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 13 November 1930. De Tweede Kamer is heden begonnen met een waschlijst van ongeveer dertig kleine wetsvoordrachten af te doen, welke alle, be houdens een korte opmerking van een enkel lid, onder den hamer des voorzitters door gingen. Daaronder waren enkele, die niet ge heel vreemd waren aan het algemeen be lang, zooals de herziening van enkele Water staatswetten, de aanvulling van de wet be treffende den in- en doorvoer van eieren, de voorziening in de raadsverkiezingen en statenverkiezingen in het volgend jaar in ver band met de te houden volkstelling en de wet tot bestrijding van de bisamrat, maar er wachtte de Kamer belangrijker werk en dus ging alles in een oogwenk onder den hamer des voorzitters door. Daarop verdiepte de Kamer zich weder in de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting van het volgende jaar. De eerste spreker was de heer Van den Tempel (S. D. A. P), die den tijd welke aan zijn partij nog restte (de heer Albarda had reeds het grootste deel er van opgebruikt) in de eerste plaats benutte om een pleidooi te houden voor verbetering van de salarissen van het personeel in rijksdienst. Vooral de onder wijzers zijn volgens hem er slecht afge komen. toen men aan het bezuinigen ging. Vervolgens besprak hij de crisis en ver maande vooral geen loonsverlaging te bevor deren, daar hiermede de paarden achter den wagen zouden worden gespannen Liever zorge men voor innerlijke verster king van het bedijfsleven en daavoor zijn medezeggenschap, bedrijfsorganisatie en socialisatie beste middelen. Verder bepleitte spr. de oprichting van een industriebank van overheidswege, die de nijverheid aan het r.oodige geld kan helpen op goedkoopere wijze dan de gewone banken. Van protectio nistische maatregelen wilde de spreker niets weten. De heer'S ch ok k i ng (C.H.) was de volgende spreker. Hij stond even stil bij de crisis om er den nadruk op te leggen, dat men de regeering niet als zondebok mag ge bruiken, omdat de crisis over onze grenzen is ontstaan. Over het regeeringsbeleid wilde hij niet spreken, maar hij wilde toch met een enkel woord er op wijzen, dat er aan de samenwerking der rechterzijde toch iets hapert: bij de Katholieke partij broeit iets, dat niet aangenaam voor de regeering kan zijn. Na geklaagd te hebben over den stijl van de Troonrede, kwam hij op de radio- censuur om te verklaren, dat hij tegen preven tieve censuur is gekant mits voldoende ge zorgd werdt voor eerbiediging van de wet. De spr. wees verder op de ordeverstoring die onlangs in de Kamer heeft plaats gehad er hoopte, dat er maatregelen zullen worden genomen om deze en andere onbehoorlijk heden, zooals het verklappen van geheime zaken. Na nog enkele andere punten besproken te hebben, kwam de heer Schokking terug op de crisis en zette uiteen, dat het dwaasheid is de oorzaak er van te zoeken bij het z.g. kapita listische stelsel De toestanden in de Sovjet republieken bewijzen dat. Ook aan onder productie of onderccnsumptie alleen is de toestand niet toe te schrijven, er zijn een aan tal oorzaken en het leek spr. een onmogelijk heid om één groot plan uit te denken ten einde verbetering te brengen. Ten slotte wijdde de heer Schokking enkele beschouwin gen aan de financiën en bleek minder pessi mistisch in zijn opvattingen te zijn dan zijn pa/tijgenoot Rutgers van Rozenburg. De heer Bierema (Lib.) heeft een uit voerige beschouwing gewijd aan den finan- cieelen toestand. Hij was van oordeel, dat minister De Geer met zijn berekeningen om trent de uitkomsten van het financieele jaar niet uit is gekomen. Hij geloofde, dat de over- schotten waarop de minister rekent niet zullen komen en drong aan op een scherper raming bij het indienen van een begrooting. De bij het indienen vgjj een begrooting. Spreker beval verder aan den landbouw te steunen door den boeren geen zwaarder lasten op be lastinggebied of sociale verzorgen op te leg gen. De heer Van Vu uren (R.K.) was bui tengewoon goed te spreken over het finan cieel beleid van de regeering en feliciteerde minister De Geer, dat hij zoo gelukkig had geooerd, zoodat hij over batige saldi heeft kunnen beschikken om positief werk te doen. Maar die batige saldi, welke nu nog zullen komen, mogen alleen dienen om aangekondig de nieuwe belastingen of belastingverhooging zoolang mogelijk op te vangen of uit te stel len Blijkbaar zag dit op de voorgedragen verhooging van den eccijns op het gedistil leerd. Op de stemmen van de Katholieken kan hij dus daarbij niet rekenen. Nodat de heer Vanden Heuvell (A.R in dertien minuten meer was er niet be schikbaar van den aan zijn partij toegestanen t,jd enkele belangen van den landbouw, zooals maatregelen tegen dumping, steun aan de bietenteelt enz. had afgerateld, kwam als ketste spreker de heer L. de Visser IComm.) aan de beurt Hij hield als (niet-erkend) vertegenwoor diger van de Sovjetrepublieken een lofzang op Rusland, waarvan de toestand volgens hem ongeveer met het aardsch paradijs moet overeenkomen en diende een paar moties in betreffende de salarieering van de ambtena ren'en de onderwijzers, doch daar deze door geen andere leden der Kamer werden onder steund dan door zijn makker Wijnkoop, kon den zij niet in behandeling komen. Morgen komt de regeering aan het woord ter beantwoording van de sprekers. DE RONDETAFEL-CONFERENTIE IN LONDEN. Een boodschap van de Indische regeering. Voor den aanvang der besprekingen in de Ronde Tafel Conferentie, welke zooals men weet Woensdag te Londen door den Engel- schen koning werd geopend, heeft de Britsch- Indische regeering uitvoerig en gedetailleerd haar inzichten uiteengezet in een z.g. bood schap over „den verderen vooruitgang, die thans in de richting van ontwikkeling van een verantwoordelijke regeering in Indië als integreerend gedeelte van het Britsche rijk gemaakt kan worden". Allereerst geeft die „boodschap" een over zicht van de politieke krachten, welke in Indië werkzaam zijn, en onmiddellijk daar aan vast zit natuurlijk de nationale 'actie, die zelfbestuur en den Dominion-status eischt Practisch komt dat dus hierop neer, dat Britsch-Indië zelf de bevoegdheid wil hebben, haar eigen zaken te regelen, zoowel in de provinciën als wat betreft het instellen van tijdelijke „safeguards", voor zoover deze noodig mochten zijn. Als er een nieuw bestuurssysteem in Indië komt, moet dat zooveel mogelijk gebaseerd zijn op gewillige toestemming van net volk, welks politiek bewustzijn gestadig ontwaakt. De boodschap is van meening, dat het doel moet zijn een constitutie in te stellen, welke de mogelijkheid inhoudt voor een eigen ont wikkeling. Het uiteindelijk ideaal van de All-India- federatie wordt aanvaard ofschoon erop ge wezen wordt, dat de verwezenlijking afhan kelijk moet zijn van de houding der staten De provincies van Engelscn-Indië moeten een machinale autonomie krijgen in over eenstemming met de rest van Indië als ge heel, terwijl er tevens een krachtige centrale autoriteit moet zijn. Het doel moet zijn deelgenootschap in een gemeene zaak. De boodschap ondersteunt in principe de voorgestelde afscheiding van Burma van Indië, doch is van meening, dat de Indische opinie de gelegenheid moet worden gegeven dit zelf te verklaren en dat geen beslissing worde genomen alvorens de kwestie door de Ronde Tafel Conferentie is besproken. Inzake centraal bestuur overweegt de boodschap dat het voornaamste probleem de aard is van een centrale executieve en de be trekkingen daarvan met de wetgeving, in welk verband de meening wordt geuit, dat thans het stadium bereikt is, waarin het wenschelijk schijnt de ontwikkeling van wet- eving en uitvoerende macht in nauwer ver and te brengen met elkaar. De boodschap geeft aan hoe een dergelijke regeering zou kunnen werken en onderschat de bezwaren niet. Over de kwestie, hoe eventuëel gekozen leden der regeering moeten samenwerken met aangewezen leden, zegt de boodschap: „Zi; moeten in staat gesteld worden, om zooveel de omstandigheden dit veroorloven, een poli tiek te voeren, welke in overeenstemming is met de inzichten van hun aanhangers". Dit houdt weer in, dat het parlement bereid zou zijn, de doeleinden te definieeren, waarvoor het zijn constitutioneel recht op ingrijpen in de politiek van de Indische regeering zou willen uitoefenen en dat zoolang de gevoerde politiek deze doeleinden niet bedreigt, de re geering van Indië vrii zal zijn de zaken van Indië te behandelen in nauwen samenhang met de Indische regeering. De aanbevelingen van de statutaire com missie inzake de prcvinciale consistutie, zijn over het algemeen in overeenstemming met de verlangens van de opstellers van de bood schap en vertegenwoordigen volgens deze boodschap een edelmoedig antwoord op den eisch van het volk yan provinciale autono mie. Uitvoerig behandelt dr boodschap de aan beveling van de commissie om de leden van een centraal kabinet te doen benoemen door een Gouverneur-Generaal, waarbij opge merkt wordt, dat de controle van Z. M.'s re geering een dusdanige moet zijn, dat er deel genootschap uit groeit inplaats van onder geschiktheid. Dan zou de regeering van Indië een duidelijke eenheid vormen, in staat om in binnenlandsche zaken uit eigen initia tief te handelen en een eigen politiek te voe ren. Met betrekking tot de Dominions en de buitenlandsche mogendheden, zou een nieu we positie ontstaan, waarbij een groeiende vrijheid bij de behandeling van buitenland sche aangelegenheden zou kernen. Dat er geen volkomen onafhankelijke regeering zou ziüL komt doof binnenlandsche en buiten landsche Indische omstandigheden, welke het probleem zulk een buitengewone moeilijk heid geven, doch waar middelen aangegeven worden, om een Feri°de van overgang door te komen, moet er toch geen kunstmatige of statutaire slagboom opgesteld worden voor de natuurlijke evolutie, die verlangd wordt. „Wij gelooven, aldus besluit de bood schap, dat het grootste deel van Indië be reid zal zijn de speciale belangen van het Parlement te erkennen, mits Engeland van zijn kant bereid is door daden te toonen, dat het niet wankelt in zijn verlangen om Indië den constitutioneelen status te geven, welke het nastreet en welke de politieke ontwikke ling schijnt te rechtvaardigen. GROOTE REDE VAN BRIAND IN DE KAMER. In antwoord op een rede van Marin, werd in de Fransche Kamer, waar gisteren groo te debatten over de buitenlandsche politiek plaats hadden, door Briand het woord ge voerd. De minister zeide, dat wanneer de meer derheid van de Kamer hem gebrek aan vast beradenheid wenscht te verwijten, zij zich van hem dient af te scheiden. Men gevoelt spr. wil dit" niet erkennen een zekere teleurstelling bij zich opkomen, wanneer men kennis neemt van de redevoeringen, ge houden door zekere Duitsche persoonlijkhe den. Spr. heeft ten deze al eens zijn mee ning gezegd tegenover Duitsche vertegen woordigers, met wie hij in contact kwam. Stresemann is een Uiterst positieve persoon lijkheid geweest. Spt. heeft indertijd toezeg gingen gedaan ornaat hij die toezeggingen onontbeerlijk achtte! voor den vrede. Dit vertrouwen in den vrede heeft men in Frank rijk ondersteund. Het is anderzijds bedroe vend te zien hoe men tracht een paniek te weeg te brengen. Men dient zich reken schap te geven van de wereldpolitiek. Te Ge- neve staat Frankrijk niet alleen met Duitsch- land, maar het zit daar met nog 52 andere staten aan een tafel. De meeningsverschil len en dubbelzinnigheden moeten eindelijk verdwijnen. P m De Kamer dient zich er thans duidelijk over uit te spreken of zij de Jarenlang door hem gevolgde politiek, die de politiek van Frankrijk is geworden, al dan niet goed keurt. Indien er belemmeringen liggen op den weg van de organisatie van den vrede, dan is dit een reden te meer om onverdroten daaraan voort te arbeiden. Spr. wees vervolgens op het belang van een goede nabuurschap met een millioenen- volk als Duitschland en verklaarde, dat een dergelijke natuurschap een Minister van Bui tenlandsche Zaken verplicht door het slui ten van overeenkomsten de bestaande geva ren te verminderen. Het Verdrag van Versailles heeft zoowel zijn goede als minder goede zijden. Artikel 19 bijv. laat de mogelijkheid van bestudee ring van tal van vraagstukken over. Bij de organisatie van den vrede zijn reeds groote vorderingen gemaakt. Door het verdrag van Locarno heeft Frankrijk van Duitschland de plechtige belofte ontvangen, dat het nimmer ter verandering van zijn westelijke grenzen, geweld zal gebruiken. Spr. heeft de veiligheid van Frankrijk nog buiten beschouwing gelaten, want een Duitsch-Fransche verzoeningspolitiek belet naar zijn meening Frankrijk niet zich tevens met zijn grenzen bezig te houden. Spr. moet bekennen, dat het Young-plan niet door een nieuw plan kan worden ver vangen. Duitschland heeft echter wel recht op een moratorium. Een voorstel in die rich ting is spr. echter nog niet bekend, maar op den dag, waarop dit zal geschieden, zal Frankrijk zien, wat het moet antwoorden. Men critiseert meermalen feestredevoeringen, die in Duitschland znn gehouden, maar men mag niet vergeten, dat er ook in Frankrijk menschen zijn, die zich eigenaardig uitdruk ken. De rede van Briand oogstte allerwegen bijval in de Kamer. AANSLAG OP DEN JAPANSCHEN MINISTER-PRESIDENT. Toen de Japansche minister-president Ha magoetsji het station te Tokio wilde verla ten, nadat hij daar afscheid had genomen van den nieuwen Japanschen ambassadeur Mirota, die naar Moskou zou vertrekken, loste een onbekende een revolverschot, dat Hamagoetsji in de lies trof. Niet gevaarlijk doch tamelijk ernstig gewond, moest de mi nister-president naar een ziekenhuis worden overgebracht. De dader werd ter plaatse ge arresteerd. Omtrent zijn motieven tast men nog in het duister, hoewel vast is komen te staan, dat de man geen persoonlijke wraak neming in den zin en slechts politieke bedoe lingen had. Wie de dader is De fanatieke nationalist, die op het station te Tokio een aanslag pleegde op den Japan schen minister-president Yuki Hamagoetsi bleek te zijn de 23-jarige Tomeo Sagoya, lid van de Aikokushu, een reactionnaire organi satie. Het motief voor den aanslag is niet bekend, hoewel sinds de vlootconferentie te Londen, samenzweringen en contra-samen zweringen aan de orde van den dan ziin. DE AARDSTORTINGSRAMP TE LYON. Bijna een geheel stadsdeel bedol ven. Omtrent de instortingsramp te Lyon kan nog nader gemeld worden, dat bijna een heel stadsdeel door de neervallende aardmassa's bedolven is. Afgezien van de 24 ingesloten brandweerlieden en politieagenten kan ge rekend worden op meer dan 100 dooden. Hei bergings- en ruimingswerk vordert slechts langzaam, daar men bevreesd is voor nieuwe aardstortingen. In de nabijheid van de plaats van de cata- strophe spelen zich hartsverscheurende too- neelen af. Van onder de puihoopen weerklinkt onafgebroken het gesteun der gevonden. Voor de geredden wordt een barak inge- rcht. Het juiste aantal dooden nog niet bekend. Ook gisteravond laat was nog niet precies bekend hoeveel dooden er bij de aardstor- tings-ramp te Lyon te betreuren zijn, aange zien de slachtoffers zich in hoofdzaak onder puinhoopen en aardmassa's bevinden. In alle binnenkomende berichten wordt erop gewe zen, dat het nog vrij lang zal kunnen duren voor en aleer de droeve balans van deze catestrophe opgemaakt zal kunnen worden. Bij de aardstorting werd o.a. een vracht wagen zoo grondig bedolven, dat er een oogenblik later geen spoor meer van terug te vinden was. De gevolgen niet te overzien. De gevolgen van de ramp te Yyon zijn nog steeds niet te overzien. Gelukkig schijnt het aantal dooden in de eerste paniek ern stig overdreven. Hedennacht werd aangeno men, dat het aantal dooden niet meer dan ongeveer 30 zal bedragen, met ongeveer een gelijk aantal gewonden. De president der re publiek, Doumergue, heeft onmiddellijk na de ramp een telegram gezonden aan den burgemeester van Lyon, Herriot, en hem medegedeeld, dat hij onmiddellijk 10.000 francs tot leniging van den eersten nood der achtergeblevenen ter beschikking stelt. Het opruimingswerk heeft den geheelen nacht bij het licht van fakkels voortgeduurd, zonder dat het tot nu toe is gelukt nieuwe slachtof fers te bergen. Men meende hedenmorgen te kunnen aannemen, dat het grootste gevaar is geweken en men hoopt, dat geen nieuwe instortingen zullen plaats hebben. DE BELGISCHE KAMERPRESIDENT PONCELET. Hij belooft Nederlandsch te leeren. We lezen in de N. R. Crt.: In de Dinsdag, na zijn verkiezing tot Kamerpresident door het Kamerlid voor Neufdiateau-Virton, Poncelet in de Fransche taal gehouden rede, zegde deze reeds grijze Waal toe ook de taal der Vlamingen, die hij niet kent, te zullen leeren. „Ik weet, aldus de nieuwe voorzitter, dat mijn verheffing tot het presidentschap, aan leiding kan geven tot critiek, daar ik slechts een onzer landstalen machtig ben. Ik besef ten volle, wees er van overtuigd, de beleekenis van dit gebrek en breng gaarne hulde aan de verdraagzaamheid en de edelmoedigheid van hen die er wel wilden over heen stappen. Ik zelf weigerde eerst, om dezelfde reden, mijn candidatuur te laten voordragen. In dit op zicht ben ik de mate van mijn minderheid ten volle bewust en ik wensch oprecht dat deze mij betreffende bekentenis tot les moge die nen aan het op ons volgend geslacht, dat misschien het belang der kenhis van een tweede landstaal niet voldoende beseft. Wat mij betreft, al wat ik vermag te doen, is aan mijn collega's, die enkel Ylaamsch spreken, de verzekering te geven dat zij on der mijn onkunde hunner taal niet zullen hebben te lijden, terwijl ik tevens hoop zoo gauw mogelijk in staat te zijn hun mijn dank te betuigen, in hun taal, voor de welwillend heid waarvan zij, ten opzichte van mij, blijk geven". Deze woorden vonden instemmend applaus op de katholieke en sommige liberale banken. POINCARE TOT DE JOURNALISTEN Zij, die in de weekbladen schrijven In de Cercle Interallié te Parus heeft Poin caré een noenmaal gepresideerd van de ver- eeniging van hoofdredacteuren en redacteu ren van weekbladen. Er bestond groote belangstelling voor deze bijeenkomst, ook van de zijde der dagblad pers. In zijn rede betoogde de oud-president der republiek dat de redactie van een week blad speciale geschiktheid eischt, en een erva ring, welke niet in isolement wordt verwor ven. Om de noodzakelijke keuze te doen tus schen de tallooze onderwerpen, die overstel pend zijn in den loop van elke week, behoort men bij zich zelf een geest van selectie te kweeken. De dagbladjournalist plukt de ge beurtenissen, dan hier dan daar en de t?jd belast zich ermede ze te classeeren. Maar gij zijt, zoo vervolgde Poincaré, de eerste arbei ders der Historie. Ik zeg niet dat gij zelf historie schrijft, maar ge bereidt de taak der historici voor, en dat is een werk, dat niet zoo gemakkelijk is als de toeken over het al gemeen denken. De weekbladpers moet er naar streven de intellectueele en moreele op voeding v^n het geheele land te volinakea. LOONSVERLAGING BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. Gisteren is een gezamenlijke conferentie gehouden der drie groote Engelsche spoor wegmaatschappijen met de drie spoorweg- vakvereenigingen in verband met voorstellen tot loonsverlaging. In hoofdzaak komen de voorstellen op het volgende neer: De loonen der volwassen arbeiders worden verminderd met 6 shilling met een minimum loon van 38 shilling per week ;de loonen van minderjarige mannen en vrouwen worden verminderd met 3 shilling per week. De sala rissen van 180 tot 350 per jaar worden verminderd met 30 per jaar, de salarissen van 80 tot 180 met 10 per jaar. De conferentie is verdaagd teneinde de vakvereenigingen gelegenheid te geven deze voorstellen te overwegen. Mij verwacht, da' de railway unions ze niet zullen aanvaarden. STUDENTENONLUSTEN TE HAVANA. Naar uit Havanna gemeld wordt, hebben studenten aldaar een betooging gehouden voor het gebouw der regeering. Toen politie en cavallerie ontboden werden, kwam het tot een bloedige botsing, waarbij een persoon gedood en verscheidene anderen gewond wer den. ZIJN VERLOOFDE VERMOORD. Op het landgoed Fahrland, in de nabijheid van Potsdam heeft in den afgeloopen nacht een Poolsch landarbeider zijn verloofde met bijlslagen om het leven gebracht. De man, die van plan was naar Polen terug te keeren, doch blijkbaar geen lust had het meisie mee te nemen, wordt tot dusverre tevergeefs ge zocht. HET WATER IN NOORD- DUITSCHLAND BLIJFT STIJGEN. Behalve de Memel en de Oilge, die ten gé volge van den sterken regenval een zeer hoog niveau hebben bereikt is ook het water van de Pregel en vele andere rivieren bedenkelijk gestegen. Bij den Memelmond zijn de lande rijen overstroomd. Te Koningsbergen staan de aan de Pregel gelegen fabrieken onder water. Dijkwacnten en brandweer zijn dag en nacht in surveillance. Tengevolge van den ongunstigen Noord westenwind is het water van de Oost-Oder tegen alle verwachting in, nog verder ge stegen. Door den geweldigen waterdruk is bij Greifenhagen een sluis vernield. Alle andere dijken aan beide zijden van de brug over den Oder waren reeds overstroomd. In tal van dorpen moesten de huizen ontruimd worden, daar het water de kelders reeds binnen stroomde. Aangenomen wordt, dat het water nog ver. der zal stijgen. MUSSOLINI „EERE-STAHLHELMER", Mussolini heeft gisteren een delegatie vart leden van den Stahlhelm-Bond in audiëntie ontvangen. Dr. Heinke, de leider van de groep, hield hierbij een rede, waarin hij zijn bewondering uitte voor de grondgedachte, die aan het Fascisme ten grondslag ligt en een parallel trok tusschen het Fascisme in Italië en het Nationalisme in Duitschland, welke beide stroomingen volgens hem door gelijke idealen bezield zijn. Tenslotte overhandigde Dr. Heinke den Duce het embleem van den „Stahhelm"-bond Mussolini sprak hierna een kort woord van dank. EEN ALGEMEENE STAKING VAN 48 UUR IN SPANJE. Het Anarchistisch Syndicaat heeft gistere* een algemeene staking van 48 uren voor de mijnbedrijven afgekondigd, waarbij de metaalarbeiders zich aansloten. De rust werd tot dusverre nergens verstoord. ALGEMEENE STAKING TE LIMA EN CALLAO. Volgens een bericht uit Lima is de alge meene staking geproclameerd door de arbei ders te Lima en Callao. De staat van beleg is afgekondigd. Afdeelingen infanterie zijn ge zonden nar de kopermijndistricten, waar gis teren tijdens relletjes 15 personen gedood en 25 gewond werden. WEDEROPTREDEN VAN EEN BOOSDOENER IN AMERIKA. New York is in opwinding over de wedeK verschijning van een geheimzinnigen boos doener, die in 't begin van dit jaar moorden bedreef, en als slachtoffers vrijende paartjes in automobielen op eenzame plaatsen uit zocht. Deze man, die ook brieven schreef aan de couranten, en aan de politie, gaf voor „een wreker te zijn" die schending van de moraal ten strengste wilde straffen. Maandenlang was deze, klaarblijkelijk krankzinnige, onbekende „wreker" werkeloos gebleven. Maar thans heeft hij weer zijn ver schijning gemaakt. Een jongmensch, dat met „een jonge vrouw met rossig haar, die hij overigens niet kende" naar een afgelegen park in het stadsdeel Queen reed, werd on derweg aangehouden door een grooten ge- maskerden kerel, die gewapend met een revolver het jongemensch dwong uit te stappen en er toen met den auto en net rood harige meisje van door ging. Men weet niet wie dit meisje is, en ook niet wat er van haar is geworden

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1