misiimii turnt. Gemeenteraad van Alkmaar. Radio-haakje Ko. 269 1930 htRdird twsi en dertigste jaargang. VrU<!»ff 14 \ovember. - -= Zaterdag 15 November. Hilversum, 298 Af. (Uitsluitend V.A.R. A.- uitzending). 8-Orgelconcert door Joh. iong. 9— Gramofoonplaten. 10.— (V P. O.) Morgenwijding. 10.15 Fr. Pauwels, voordracht. 10.30 Concert voor piano en cello. Voordracht. 11 30 Gramofoonplaten. 12.Concert door het V.A.R.A.-Septet. I.15 Kinderliedjes. 2.40 Paedagogisch con cert Utrechtsch Stedelijk orkest onder lei ding van E. Cornelis. 4.154.30 Pauze 5. Lezing over ons huis. 4.30 Duitsche les. 5.30 Lezing over het speeltuinwerk door G. Ph. Selman. Kinderkoor 6.10 Kinderuurtje. 7.10 Rede door A. de Vries, voorzitter V.A.R.A. 7.25 Accordeonmuziek. 7.45 Bij de pomp. 8.— „Een avond aan boord", hoorspel. 9. Concert door het V.A.R.A.-Orkest. 10. Accordeonmuziek. 10.20 V.A.R A.-Varia. 10.30 Concert door het V.A.R.A.-Orkest. Oude dansen. 11.— Persberichten. 11.15— 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 AI. (Uitsluitend KR O.) 8.-9.15 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdien stig halfuurtje. 12.15—1.45 Concert door het K. R. O.-Sextet. 1.452.30 Gramofoon platen. 2.303.Vragenhalfuurtje. 3.— 4.15 Kinderuurtje. 4.15—4.30 Pauze. 4.30 Praatje v. d. boekhandel. 5.Gramofoonpl. 6Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.35 Gramo foonplaten. 6.45 Esperantoles. 7.15 Lezing over Godsdienst en zedelijkheid in het heden- daagsche Griekenland. 8.Populair concert door het K. R. O.-salon orkest onder leiding van M. v. 't Woud. 9.30 Nieuwsberichten. 1112.Gramofoonplaten. Daverdry, 1554.* Af. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.43 Berichten. 3.50 Concert. Orkest. M. de Pietro, mandoline. 5.05 Orgelspel door R. New. 3.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.35 Berichten. 7.Sportnieuws. 7.05 Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Lieaerenvoordracht. 8.05 „The Ridgeway Parade VI". 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert Orkest. A. Cave, viool. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris?'1725 Af. 9.20 Con cert. 12.50 Gramoioonplaten. 4.05 Kinder uurtje. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Concert. So listen, koren. 9.05 Concert Langenberg, 473 Af 6.20—7.50 Gramo foonplaten. 9.35—10.05 Gramofoonplaten. II.30 Gramoioonplaten 12.251.50 Or kestconcert. 4.50- 5.50 Concert. Mandoline- Orkest. 7.20 Vroolijke avond. 10.10.50 Dansmuziek. 10 5011.50 Dansmuziek, (Gramofoonplaten). 11.5012.50 „Herr Gewinnler gibt Gesellschaft". (Salon Pitzel berger). Operette in 1 bedrijf van Jacq. Of- fenbach Kalundborg, 1153 Af. 12.05—12.35 Gra mofoonplaten. 12.351.05 Uitzending voor scholen. 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Or kestconcert en voordracht. 7.208.20 Or kestconcert en zang. 9.10.05 Orkestconcert en voordracht. 10.0511.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Af. 5.20 Gramofoonplaten. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 Af. 5.456.20 Lezingen. 6.20—6.50 Gramofoonplaten. 9.50 Nieuws berichten. 11.20—1.20 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.506.50 Lezingen. 6.50 Concert. Orkest en solisten. 8.20 Be richten. 8.30 Vroolijke avond. 9.50 Opera- bal. 11.20—11.50 Filmbal. Na beëindiging van de rede van den heer Ringers, tijdens welke, op verzoek van dezen, de secretaris het dezer dagen reeds in onze courant opgenomen schrijven van de commis sie voor werkverschaffing had voorgelezen, constateerde de heer Westerhof, dat 't college verder wilde gaan dan in de bijlage werd voorgesteld. Ook constateerde hij, dat het tusschenvoorstel van de R.K., uit de actie van zijn fractie was geboren. De heer Woldendorp: Het was even goed gekomen. De heer Westerhof wilde toeslag voor de kinderen als het alle groote gezinnen ten goede kan komen. De heer Woldendorp: Natuurlijk. De heer W e s t e r h o fHet gemeenteper- soneel en het aantal bij de werkverschaffing te werk gestelden is maar een klein percen tage van het aantal menschen met groote ge zinnen. Dit is het verschil. Spr. betoogde, dat werkverschaffing zooveel mogelijk productief dient te zijn en vrij ge maakt moet worden van het begrip steun. Met voldoening hoorde hij, dat de heer Venneker voor 44 ct. zou zijn, als de steun niet verloren ging. Spr. had niet als een axioma voorge steld, dat prijsgeving van de subsidie verlaging van rijksbelasting zou brengen. Wel zou dit het geval zijn, als men overal deed, wat men thans van democratische zijde wil, prijsgeven van de Subsidies met liefdadigheidskarakter. Spr. verheugde zich er over, dat het college den Bergerweg enz. zal aanbesteden op de ge wone wijze. Spr. oordeelde het van belang, dat er een groep arbeiders blijft die meer loon verdie nen, al zal dit aantal kleiner zijn dan het aantal, dat bij dit werk in werkverschaffing te werk kan worden gesteld. Spr. constateerde, dat de heer Ringers wil erkennen, dat ook in de werkverschaffing de werkloozen 100 pet. presteeren. De heer Ringers was hier niet aan toe, doch dit lag in de organisatie. De heer Westerhof oordeelde dat dan de organisatie beter gemaakt moest wor den, wat de taak van B. en W. is. Spr. verheugde zich er ook over, dat de heer v. Slingerland den steun van het rijk des noods wilde verliezen en het op zooveel punten met hem eens was Spr. ging de door den heer Ringers ge noemde cijfers na. Ook hij had cijfers van de secretarie en hij hield vol, dat als men goede loon en in werkverschaffing wilde, men moest vaarden""^ kunnen de subsidie niet aan- ,,y°°rts toprak hij het betoog van den heer ,fj>e. ®ar en hij stelde in 't licht, dat spr. zich destijds voor hooger loon in accoord-werk «la had, ?™dat het elftal het loon had gedrukt, w ij zijn nu echter verder door de permanent wordende crisis. Spr. had met ge noegen de mondelinge toelichting op de bij lage van den heer Ringers gehoord. Het staat niet in de bijlage. De heer Ringers: Er is toch usance op dit gebied. De heer Westerhof: Wat hebben wij aan woorden? De heer Ringers heftig: Als het maar gebeurt. heer Westerhof: Waarom zoo heftig? De heer R i n g e r s: U behoeft mij niet verdacht te maken. De heer Westerhof herhaalde wat hij had gezegd en de voorzitter verklaarde daar geen verdachtmaking in te zien, doch de heer Ringers oordeelde dat de toon de muziek maakt en oordeelde, dat die alleen door een gramophoon kon worden opgenomen. Spr. ging voort met het ontleden van het betoog van den heer Vogelaar en constateer de, dat het eene dee] der commissie zegt: het is „nietis" en het andere zegt: het is „welles". Spr. wil dit dus uitschakelen. Ten slotte is, wat deze commissie beslist, geen wet van Meeden en Perzen. De eindbeslissing is aan den raad en dat er meer ruimte is, blijkt hieruit, dat men meer voor de ambtenaren wil geven, 17000 wil spr. voor verlaging pensioenbijdragen van de ambtenaren. Het was toen dus anders en het betoog van den heer Vogelaar ging dus niet op. De raad moet naar zijn beste inzichten de loonen vaststellen. De heer Woldendorp: Schaf de com missie dan maar af. De heer Westerhof: Die kan zich be teren. Spr. neemt aan, dat wat de arbeiders zeggen juist is, maar erkent van de an deren het recht om de anderen te gelooven. Hij wil daarom deze stukken uitschakelen Op grond van een staat betoogt spr., dat er vele gemeenten zijn waar de loonen in werkverschaffing uitgaan boven die in Alk maar. Er zijn er echter ook beneden. Baarn geeft 23 per week. De heer Woldendorp: Baarn is niet met Alkmaar te vergelijken. Hoeveel werk loozen zijn daar? De heer Westerhof: Deventer 35 tot 50 cent per uur. Goor 45 cent, Medemblik 50 cent. Spr. had hedenmorgen den burge meester van Zaandam opgebeld, en die ver telde hem, dat in Zaandam werkverschaf fing is uitgevoerd met een loon van 25.92 per week. De heer Ringers: In 1929 is daar geen werk in werkverschaffing uitgevoerd. De heer Westerhof: De plannen wa ren gereed. Doch door de staking in de hout bedrijven konden de plannen niet worden uitgevoerd. Zaandam heeft zich nu aange sloten bij de N.V. voor Provinciale Werkver schaffing. Het snoode Zaandam deed dus wat het kon en de uitkeeringen B. A. zijn 13 per man en vrouw en 1 per kind. De heer Ringers las een ingekomen schrijven van den secretaris van Zaandam voor, waaruit bleek, dat er in 1929 geen werk in werkverschaffing is uitgevoerd en dat dit werk ook in 1930 niet zal plaats hebben De heer W e s t e r h o fDat is geen schande voor Zaandam. Er komt onder elk bestuur een tijd, dat men geen productief werk voor werkverschaffing meer heeft. De poging van de R.K. noemde hij een poging om met behoud van subsidie een hoo ger loon te krijgen. Hij hoopt, dat de heer Hoytink daar voor zal stemmen. Deze had de houding van de Christel, geen hou ding van moed mogen noemen. Het was iets waarvan spr. den naam maar niet zal noe men. Spr. betoogde, dat ook voor de grootere gezinnen bij aanneming van het voorstel van zijn fractie, het inkomen nog hooger zal zijn dan bij aanneming van het R.K. voorstel. Het gemiddelde loon zal er echter veel beter aan toe zijn. Bij de R.K. houdt een groote groep 38 cent en bij ons 44 cent. Voor de grootste groep met 1 en 2 kinde ren zal men minder krijgen bij het voorstel van de R.K. Met het oog hierop hoopte spr op aanne ming van het voorstel van zijn fractie. Hij wees er nog op, dat er twee groepen demo craten zijn bij de R.K. en betoogde, dat het voorstel de wensch is van drie vakcentrales. Het is nog niet zeker, dat de subsidie verlo ren gaat. De voorzitter: Zijn er voorbeelden, dat het Rijk voor andere gemeenten een hoo ger loon toestond? De heer W e s t e r h o f wilde dit wel nakij ken. Spr. vroeg de R.K. om zoo mogelijk tot een compromis te komen en desnoods het grondloon iets hooger te stellen dan de vak centrales vragen. Spr. wees er nog op, dat ook in gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar de zorg voor de kinderen nog groot kan zijn. Hij waarschuwde er voor om de steun met het oog op het kindertal onredelijk hoog op te drijven. Spr. zou het op prijs stellen aan het Rijk subsidie te vragen bij een hooger loon en de beoordeeling van beide voorstellen aan het Rijk voorleggen. Laat men het voorstel aanvaarden onder voo:rbehoud van de subsidie van het Rijk en de Provincie. Spr. zou hiervoor gaarne schorsing van de vergadering wenschen De heer Woldendorp betreurde het, dat de heer Westerhof geen plaatsen had kunnen noemen waar bij een hooger loon de Rijkssubsidie gegeven wordt. Spr. oordeelt, dat de heer Westerhof de zaak omkeert. Hij wil zijn voorstel laten voorgaan en spr. meent, dat men dan als blijkt dat het juist is, wat de heer Westerhof beweerde, het besluit kon wijzigen. De heer Van Slingerland stelde in het licht was Amsterdam doet en betoogde, dat het argument vervalt, dat Amsterdam weinig doet. Hij wees ook op wat Hoorn doet en sloot zich bii het betoog van den heer Westerhof aan en oordeelde het voor de gemeente niet zoo'n groot bezwaar de subsidie te moeten missen, hetgeen hij nader in cijfers verduidelijkte. De heer S i e t s m a kwam op tegen de uitdrukking, dat hij het democratische spoor bijster zou zijn. De aanhaling over den heer Wibaut ging niet ophet betrof daar volks huisvesting en -gezondheid en ook de V.D.- ers nemen te dien aanzien een zelfde stand punt in. Ten aanzien van het loon hebben de V.D.- ers altijd het standpunt ingenomen, dat de betaling van den arbeid moet zijn naar prestatie en niet naar behoefte. Dit, om den loondruk te bestrijden. De heer Keesom laakte mijn houding zelfs nog al sterk. Spr. verklaarde nog eens, dat hij in de kindertoe slagen voor de groote gezinnen geen alge meen belang, maar een categorisch belang ziet. Spr. verzekert nog, dat hij zich ermee kan vereenigen, om de verbreeding van den Nieuwlander Singel uit het Soc.-Dem. voor stel te lichten, op de gronden, door den wet houder aangevoerd. Aannemende, dat een gezin gemiddeld twee kinderen heeft, becijferde spr., dat de aanneming van het Soc.-Dem. voorstel de gemeente een 4000 zal kosten. De heer Venneker wijst erop, dat de heer Sietsma de 4 cent toeslag in het voorstel vergeet. Aan kindertoeslag kost het R.K. voorstel 1200 meer Spr. kwam door een berekening tot de overtuiging dat, hetgeen de heer Sietsma becijferde, 6000 meer zal kosten. De heer Sietsma had daartegen geen bezwaar en hij zou dan ook vóór het voor stel van de Soc.-Dem. stemmen. De heer Woldendorp kwam op tegen de voorstellen van den heer Westerhof, dat de R.K. democraten achteraanloopen bij de voorstellen van de Soc.-Dem. Er is zelfs geen sprake van een zelfstandig voorstel van de Soc.-Dem., omdat die eenvoudig de verzoe ken van de Vakcentrales tot hun voorstel hebben gemaakt. Het voorstel van de R.K. is een zelfstandig voorstel. Met den heer Westerhof hoopte spr., dat er veel gelegen heid voor werk in accoordloon gegeven zal worden en spr. concludeerde, dat de heer Westerhof met zijn grooten staat, waarmee hij manoeuvreerde, spr. bewering wel ontze nuwd zou hebben, toen hij had betoogd, dat Alkmaar met de loonen in werkverschaffing bovenaan staat. Dat Zaandam aansluit bij de N.V. voor werkverschaffing, is wel aar dig, maar de heer Westerhof weet ook wel, dat die N.V. nog moet beginnen te werken en het is dus hier wel een vogel in de lucht, waarvan de heer Westerhof beweerde niet te houden. Wat het door den heer Westerhof gewilde compromis betrof, spr. geloofde, dat zooiets de zaak alleen maar beroerder kon maken en hij dacht dan ook niet, dat daarover overeenstemming te bereiken valt. Hem was gebleken, dat het gemiddelde aantal van de te werk gestelden, drie kinderen heeft. Zoo'n te werk gestelde met drie kinderen krijgt bij aanneming van spr. voorstel 46 cent per uur. Oorspronkelijk wilden de Soc.-Dem. een uurloon van 48 cent, zonder kindertoe-1 slag, zoodat spr. constateerde, dat het R.K. voorstel nog niet zoo beroerd is als de heer Westerhof het wil doen voorkomen. De heer Westerltof: De gezinnen met minder kinderen. De heer Woldendorp: Gezinnen met meer kinderen hebben meer behoeften. De heer Van Slingerland: Dat ge ven wij ook in ons voorstel. De heer Woldendorp: Maar met prijsgeving van de subsidie. De heer Vogelaar had het alleen afge keurd, dat vertrouwensmannen van de orga nisatie hun stem aan het voorstel hebben gegeven en dat later die organisaties met andere voorstellen bij den Raad komen. Ten aanzien van het georganiseerd overleg zou spr. dit evenmin goedkeuren. Spr. betwiste niet, het recht van de raadsleden om met andere voorstellen te komen. De heer Westerhof wees erop, dat de eene helft van de Commissie ontkent, dat de Commissie vóór de voorstellen heeft ge stemd en dat de andere helft dit bevestigt. Spr. meent, dat reeds daarom de Commissie buiten beschouwing moet blijven. De heer Vogelaar: De notulen wijzen het uit, dat de Commissie het besluit geno men heeft. De heer W es ter hof: Die notulen zijn nog niet goedgekeurd. De heer Vogelaar: De Commissie kwam nog niet weer bij elkander. Spr. wees erop, dat de heer Westerhof zijn argument voor de loonsverhooging, dat men bij het verliezen van de subsidie van het Rijk en de Prov. zooveel minder aan belasting voor het Rijk krijgt te betalen als men voor de ge meente méér moet betalen, zelf onthalst heeft, toen hij betoogde, dat dit het geval zou zijn, als alle gemeenten voor werkver schaffing van die subsidie afzagen. Ook dan nog zou het niet waar zijn, want er zijn ge meenten, die niet aan werkverschaffing doen, omdat het niet noodig is en waar men door betaling van belasting mede de subsi die voor de werkverschaffing in andere ge meenten betaalt. Volgens de redeneering van den heer Westerhof zou de gemeente de Rijkssubsidie voor het Gymnasium enz. ook wel kunnen laten schieten. Spr. vindt deze argumentatie dan ook dwaas. De heer W e s t e r h o fElke plaats, die de Rijkssubsidie los laat, maakt mijn ge dachte juister. De heer Vogelaar: Ik constateer, dat op het oogenblik in ieder geval uw argu mentatie niet juist is. Voorts betoogde spr., dat de beslaglegging van den fiscus op het loon nooit een factor mag zijn, om daarop het loon te bouwen. Er zullen gevallen zijn, waarin ook wij het hard vinden, dat de fiscus aldus optreedt, en voor zoover de gemeente daarop invloed heeft, was spr. voor soepelheid, met een indi- vidueele beoordeeling van ieder geval. Als argument voor liet hooger loon kan ook dit echter niet gelden. Spr. gaf hierna critiek op de bewering van den heer Van Süngerlandt, die beweerd had, dat het verhoogde loon een verhoogde koop kracht van den arbeider brengt, waarmede de middenstand gebaat is. Wanneer het zoo eenvoudig was. dan zou het onbegrijpelijk ziin, waarom knappe economen nog naar een maatschappelijke oplossing zoeken. De heer Westerhof: Henri F»rd zei: Hooger loon beteekent meer welvaart. De heer Vogelaar veronderstelde, dat men Ford wel graag zou zien vertrekken, als die met de werkeloosheidsbestrijding was belast. Spr. meende dat de heer Westerhof vergeet, dat het hooge loon alleen dan van belang is. wanneer het product dit toelaat. Spr. beweerde niet, dat een laag loon een maatschappelijk belang is, maar hij be streed, dat door het geven van eenige centen meer loon in werkverschaffing de koopkracht zou worden verhoogd, omdat het geld daar voor bij dezelfde burgers gehaald moet wor den, die gebaat zouden zijn bij een verhoo ging van de koopkracht. Ook dit argument kon z.i. dan ook geen opgang doen. Voorts betoogde sprdat in de financieele commissie de loonen niet besproken zijn ge weest, zdbdat het argument-Sietsma „Wij zijn in de financieele commissie verkeerd voorgelicht", niet door dezen kan worden aangegeven om zijn veranderde houding goed te praten. De voorzitter verzocht, de finan cieele commissie buiten het debat te laten, omdat in de financieele commissie de voor stellen nooit anders bekeken zijn dan in ver band met de totaal-bedragen. De héér Vogelaar verklaarde nog, over tuigd te zijn. dat de heer Sietsma met zijn op merking over de kindertoeslagen geen depri- meerende bedoelingen tegen de Christelijken en de R.K. heeft gehad. Waar vaststaat, dat bij aanneming van het voorstel der soc.-dem. de Rijks- en Prov suosidie verloren gaat. kon spr. niet met dit voorstel meegaan, omdat het behoud van die subsidie etn gemeentebelang is. Nu heeft de heer Sietsma wel betoogd, dat he: verlies daarvan niet zooveel beteekent, en dat het voorstel f 6500 kost. maar deze ver geet, dat de gemeente niet alleen de subsidie verliest, maar ook de verhooging krijgt te betalen. Niemand heeft aangetoond, dat na 1928 de financieele toestand in de gemeente zóó is ver anderd, dat Alkmaar die 10.000 subsidie maar kan missen. Men heeft nu wel gebruik gemaakt van het zinnetje in den aanbiedings brief van de begrooting, inzake de verminder de. premie-bijdrage voor het gemeente-perso neel, maar men vergat het zinnetje, waarin B. en W. zeggen, dat zij de verminderde pen sioenstorting alleen aandurven voor 1931. In werkverschaffing zit een gedeelte steun en bij het verleenen van steun houdt men reke ning met de behoeften, zoodat er ook voor dengene, die is vóór loon naai prestatie, enz., geen bezwaar kan bestaan om zich met den kindertoeslag bij de werkverschaffing te vereenigen. Zeker is het, dat het voorstel- Woldendorp de groote gezinnen tegemoet komt en wanneer daarbij de Rijks- en Prov. subsidie behouden kan blijven, dan had spr geen bezwaar zich daarmee te vereenigen. Het College heeft zich trouwens al bereid verklaard, dit voorstel over te nemen. Nu wil de heer Westerhof eerst het hooger loon uit- keeren en dan probeeren de subsidie te be houden. Het antwoord op dat verzoek zou ver moedelijk in Februari inkomen. Het grootste deel van het seizoen zou dan voorbij zijn en wij zouden dan voor het feit komen te staan, geen subsidie te krijgen, terwij! wij die juist willen behouden. De heer B o n s e m a Is het zeker, dat jullie subsidie krijgt met den verhoogden kindertoeslag? De heer Vogelaar: Daarom maakte ik het voorbehoud. Ik heb mij niet tegen de ver mindering van de pensioenbijdrage verklaard omdat dit een terug geven is, van wat den ambtenaren is ontnomen. De heer B o n s e m a Dit geldt ook voor de werkloozen. Die hadden ook vroeger een hooger loon. De heer Vogelaar was nog van oordeel, dat men de douceurtjes aan de Directeuren van bedrijven kon laten rusten. Zij, die daar voor hebben gestemd, deden dit op grond van de overtuiging, dat dit voor hard extra werk gerechtvaardigd was. Spr. wenschte niet ver der te gaan dan het voorstel-Woldendorp. De heer Hoytink was overtuigd, dat z«jn voorganger, mr. Sluis, in alle opzichten zijn meerdere was. Nu de heer Westerhof hem plus royalist que le roi heeft genoemd, vond hij dat in dit verband slechts eervol. Spr. stemde toe, dat mr. Sluis altijd heeft afge wezen een onbegrensd helpen uit de ge meentekas. Wanneer men een beroep deed op zijn eigen middelen, dan was hij echter nooit conservatief. Spr. weet uit ervaring, dat men nooit vergeefs bij hem aanklopte om een offer te brengen om ellende te lenigen. Dit is vaax moeilijker dan een ongelimiteerd beroep doen op de gemeentekas. De voorstanders van een voorzichtige gemeente-politiek zullen spr. steeds aan hun zijde vinden. Spr. staat op denzelfden principieelen grondslag als mr. Sluis, al zou hij in de practische uitwerking van het beginsel wel eens met hem hebben verschild. In zijn fractie zal hij daarover echter geen meeningsverschil krijgen. (Gelach). Spr. heeft nog al eens hooren praten over democratie. Vooral de soc.-dem. noemen de mocraat dengene, die met hun denkbeelden accoord gaan. Hij zal den Raad een lange be schouwing besparen over principes, doch hij meent, dat de democratie slechts veilig is bij hen die het volk als één geheel zien en de bescherming zoeken van de zwakken en bin- en de grens van het economisch mogelijke trachten te bevorderen het ethische en eco nomisch wenschelijke. De voorzitter verzocht den heer Hoytink deze beschouwing te houden bij de begrooting. De heer Hoytink had daar geen bezwaar tegen en oordeelde, dat de bewering van den heer Westerhof. dat de loonstandaard be- invloed wordt door de loonen in de werkver schaffing, niet ernstig genomen kan worden. De kwestie is geen loonkwestie. De overheid kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor de werkloosheid, doch heeft alleen tot taak, de gevolgen daarvan te verzachten. Als er geen werkgelegenheid is zijn de werk loozen aangewezen op steun van particulieren en diaconieën en als deze in gebreke blijven, op die van het B. A. Spr. prefereert een loon van 21 boven een uitkeering van 13. De Christelijke arbeiders zijn van oordeel, dat de betreffende Commissie het voorstel met alge- meene stemmen heeft aangenomen. Voor ons is het een rechtskwestie en het recht eischt, dat de zaak na een normaal verloop in den Raad gekomen is. Het is daarom, dat de Christel, vakbeweging geweigerd heeft, mede te werken aan een andere regeling dan gebruikelijk is. Met het voorstel van de sos.- dem. om enkele werken uit de werkverschaf fing te lichten, ging spr. accoord. Niet ac coord ging hij met het voorstel om het uur loon op 44 cent te brengen en dit niet alleen, omdat daardoor de subsidie verloren gaat, maar ook, omdat het verschil in het gemiddel de loon gering is. Met het amendement in zake den verhoogden kindertoeslag ging hij accoord. Spr. becijferde, dat dit f 1250 zal kosten. De heer Bonsema becijferde, dat in de laatste drie iaar een bedrag van 165.909 in werkverschaffing is genoteerd. Wanneer was uitgevoerd, wat de Raad had aangenomen, dr.n zou er in 3 jaar verloond zijn f 47.762. Hiervan is echter nog geen derde verloond. Er is nog geen jaar geweest, waarin 25000 voor loon in werkverschaffing is uitge geven. 6 Spr. vroeg, of de wethouder positief kan toezeggen dat het dit jaar zal gebeuren. \V anneer dit niet het geval is, dan kan het bedrag van 10.000 aan subsidie geen op- geld doen. De cijfers van de arbeidsbeurs noemde spr. niet, omdat hij geen volledige cijfers had. Volgens zijn cijfers had een vier de deel van de tewerkgestelden bij de werk verschaffing geen kinderen; van de 577 had den er 81 één, 72 twee en 70 drie kinderen. Spr. kwam dan ook niet op een gemiddelde van drie. Hij gaf echter toe, dat zijn staat voor wijziging vatbaar is, omdat hij niet over volledige cijfers beschikt. Spr. had geen bezwaar tegen het voorstel om f 17500 pensioenstorting minder te laten betalen. Het gel cl kan daar echter toch wel voor gevonden worden. Nu wil de heer Vogelaar di\ om de ambtenaren te geven wat bun ontnomen is, maar geldt dit niet voor de werkloozen ook3 Die hebben ook op een loon van 48 cent ge staan. Wil men soms tegenover hen het standpunt innemen van: „Wij hebben ze eenmaal en moeten er rekening mee hou den, maar tellen ze eigenlijk niet?" Voor die menschen geldt m. i. echter nog in hoogere mate dat wat voor de ambtenaren geldt, "'at houden die menschen nu over? Spr was van meening, dat de heer Vogelaar en de heer f loytink hun standpunt maar eens in een vergadering van werkloozen moesten uiteenzetten. Hij is overtuigd, dat het hun niet gelukken zal, de werkloozen te overtui gen. dat het hier een rechtsvraag is en hij laakte het, dat hier gespot wordt met den grootsten nood. Protesten van rechts! De heer Bonsema had geen bezwaar wanneer de heer Hoytink zegt: „Het voorstel van de Soc. Dem. gaai mij te ver". Wel had hij er bezwaar tegen ,dat deze z'n blijdschap te kennen geeft over het niet-ondejteekenen van het adres van de vakcentrales'door de Christelijken. Meent de heer Hoytink soms, dat de loonen voldoende zijn? De heer Hoytink: Ik heb uitdrukkelijk gezegd van niet, maar ik stel mij op een rechtsgrond De heer Bonsema: U moet de werk- loozen maar vertellen, dat een uurloon van 38 cent steunt op een rechtsgrond. Deze meening wordt zeker niet geduld door de ar beidersorganisaties. De heer Hoytink: Door mijn organisa tie toch wel. De heer Bonsema: Wij weten nu, war wij in de toekomst aan U hebben. De heer Keesom verklaarde, dat het hem genoegen deed, dat de heer Sietsma de vorige week zijn meening niet juist had weergegeven over den kindertoeslag. Gaarne deed hij hem thans amende honorable. In Haarlem, waar V. D.-ers en Soc. Dem. zitting hebben in het college van B. en W wordt per jaar 52 kindertoeslag gegeven De heer Sietsma: Het Rijk geeft ook kindertoeslag maar daarom ben ik het er nog niet mee eens. Weth. R i ngers deelde mede, dat er aan de vergadering van de Commissie voor werk verschaffing op 3 Oct., op 2 October een ver gadering van de vakcentrales is vooraf ge gaan. In die vergadering heeft men de afge vaardigden opdracht gegeven om voor te stellen, het uurloon op 48 cent te steilen. De heer Westerhof: Daar was uw organisatie ook bij. De heer Ringers: Ja, maar ze zijn niet vérder meegegaan en nu mag men zeggen: „Ze vragen 44 cent, ze hebben gelijk", maar ik denk, dat de ondergrond dieper ligt. Ik denk, dat ze een standje hebben gehad, om dat ze hun mandaat niet ten volle hebben volbracht. Nu willen zij niet de schuldigen zijn en moeten daarvoor anderen gezocht worden. Dit blijkt ook hieruit, omdat de heer Van Berkum aan den Directeur van de Arbeidsbeurs gevraagd heeft, of het 20.000 of 25000 was. Deze wist niet, dat er een bedrag genoemd was. En nu heeft men maar gezegd, dat het 25000 was, omdat men dat noodig had. De heer Westerhof: Is dat geen ver dachtmaking? De Voorzitter: Die heb ik er niet in verstaan. De heer Ringers verklaarde nog na der de subsidie-cijfers. B. en W. hebben ge zegd, waar het eenvoudige werken betreft het mogelijke te doen om te bevorderen, dat die werken ook worden uitgevoerd. Zij hebben zelfs betoogd, dat het mogelijk kan zijn, dat er nog meer gedaan wordt dan op het oogen blik op stapel staat. Op deze gronden meende spr. het recht te hebben, de subsidie voor de werkverschaffing voor dit jaar van het Rijk en de Prov. te ramen op 20 en 20 pet. Voor de onder no. 1 en no. 4 genoemde werken zullen over de arbeidsbeurs voor 100 pet. Alkmaarsche werklieden te werk gesteld moeten worden. Een aannemer die volledig moet betalen, zal ook de volledige arbeids kracht vorderen. Het komt dan dikwijls voor, dat de arbeidsbeurs geen voldoende vaklie den beschikbaar heeft. De aannemer heeft het recht, werklieden te kiezen en dan kan het voorkomen, dat iemand, die één dag werk loos is, gekozen wordt boven iemand, die wekenlang als werklooze ingeschreven staat. Daarmee wordt het belang van de werkloozen niet gediend. Spr. oordeelde, dat het verder gesprokene een herhaling is van hetgeen in eersten lennijn is gezegd» zoqdai

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5