In Amerika's holen der misdaad. I I, ttv wchtweqen H. H. WlLLEHS, Verar.oord 117. LANDBOUW in VEETEELT. Rechters die elkaar tegenwerken en een corrupte burgemeester. Politiedictator Jamie zal Chicago voor 1933 zuiveren I ZUIVER WOLLEN ONDERKL EED/NG ALMELO OKMKKVTKKA l)KV Het lot van een nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen. Nare urinekwalen, waterzuchtige zwel lingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangena mer maken. En den volgenden dag is het weder juist hetzelfde nier aandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaas ontsteking, nierwatorzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de niei en juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nie ren en blaas, en kunnen vol vertrou wen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. i.75 p. flacon. Intusschen, tegen één rumoer heeft de over heid thans maatregelen genomen, maar het is, een dezer hinderlijkheden, die juist in stille buitenwijken storen, de herrie van de radio. Men zal zijn buren niet meer mogen vervelen met eigen muzikaal vaak onmuzikaal amusement. De vrienden van Tauber of van „The king of Jazz" zullen hun medemen- schen met rust moeten laten. De politie-ver- ordening is met een desbetreffende bepaling verrijkt. Wie overlast van zijn buren onder vindt, kan zich op de politie beroepen. Overi gens zal dit beroep nog wel heel wat voeten in de aarde hebben. Immers, de bezitter van het hinderlijke muziekinstrument is niet ver plicht om de politie zoo maar over den drem pel in zijn domein toe te laten. Hij moet 'alleen gehoorzamen aan een inspecteur van politie. Een gewoon agent mag hij buiten laten staan. En een inspecteur heeft boven dien pas dan recht van binnentreden, wan neer hij vergezeld wordt door een commis saris van politie, een kantonrechter of een der leden van het gemeentebestuur. Men ziet, het zal nog niet zoo gemakkelijk zijn om een overtreding van de nieuwe veror dening tegen te gaan. Maar vermoedelijk zal in vele gevallen een waarschuwing voldoende zijn en tot waarschuwen is iedere politie agent gemachtigd. Men behoeft zich dus niet langer door hinderlijk gejengel van een radio in zijn hulsel ij ken vrede te laten storen en daarmede is al veel gewonnen. Wanneer men nu ook een einde maakte aan het schreeuwen der venters in de buitenwijken en met het ver- leenen van vergunning aan straatmuzikan ten ietwat zuiniger is, dan is veel van het thans ondervonden leed geleden en wordt het leven in de stad honderd procent aangena mer. Amsterdam, Nov. '30. EMERGO. OTERLEEK. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmorgen te 10 uur voltallig onder lei ding van burgemeester van Reenen, tevens secretaris De voorzitter deelde mede, dat o.a. was in gekomen een verzoek van het hoofd der school te Oterleek; om een wandkaart, ont werp Noordhoff, benevens nog enkele zaken te mogen aanschaffen. De heer Heringa deelde mede, dat er wel goedkcoper kaarten zijn, b.v. die van Cloeck De heer de Boer was van oordeel, dat goed en goedkoop niet dikwijls samen gaan. De heer Witteveen zeide, dat de raad in de 12 jaar, dat hij deel van dit college uitmaakt, nog niet vaak lastig is gevallen over derge lijke dingen. Spr. zou dit direct zonder hoof delijke stemmen willen goedkeuren. Aldus besloten. De heer Moeijes werd als houder van de gemeentelijke telefoon 25 salarisverhooging toegekend. Naar aanleiding van het verslag over het in de vorige raadsvergadering besprokene in zake het vervolgonderwijs, was een schrijven van den heer de Wit ingekomen, waarin deze stelling neemt tegen de uitlatingen van een der leden. Bedoelde woorden waren gericht tegen de rekenmethode, welke volgens dat lid in dien geest moest worden opgevat, dat het gelijk was aan de beginselen van eenvoudig boekhouden De heer de Wit had in overleg met z'n col lega te Stompetoren het rekenonderwijs juist al die jaren reeds op die leest geschoeid. De heer Heringa zou het correct gevonden hebben, als er gestaan had, dat zijn woorden in de vorige vergadering gesproken, tot een verkeerde opvatting „zouden kunnen" leid den. Spr. had er geen diskwalificatie van het vervolgonderwijs mee bedoeld. De voorzitter deelde mede, van de hoofden der scholen bericht te hebben ontvangen, dat zich voor het vervolgonderwijs te Stompeto ren 3 kinderen hebben aangemeld en te Oter leek bedraagt dit aantal 6, weshalve B. en W. voorstelden geen vervolgonderwijs te geven, wat door spreker nader werd gemotiveerd. De heer Heringa zou na de toelichting van den voorzitter geen voorstel doen in deze. Spr. betreurde, dat centralisatie niet moge lijk is. Z. h. s. werd besloten geen vervolgonder wijs te geven dit jaar. 'De voorzitter deed voorlezing van een ont vangen schrijven van Ged. Staten, waarin deze te kennen geven, dat de opcenten op de grondbelasting alsnog op de begrooting moe ten worden gebracht. Derhalve stelden B. en W. voor om ze weer te heffen. De heer Baltus: Er is toch de vorige ver gadering reeds over gestemd om ze niet te heffen. De heer Witteveen herinnerde er aan, wat door hem in de commissievergadering voor de begrooting reeds is betoogd. De voorzitter wees den heer Baltus op diens verkeerde opvatting. In de vorige ver gadering was door hem voorgesteld om de opcenten wel te heffen en dat is door den raad afgestemd. De heer de Boer was van meening, dat dï raad op het oogenblik alsnog vrij was om ze af te schaffen. De heer Witteveen betwijfelde dit ten zeer ste. Er is in den raad van Oterleek jaren ge leden een besluit genomen om opcenten te heffen op de grondbelasting. Dat raadsbe sluit is nimmer ingetrokken, zoodat deze be (Copyright ChicagoNew-York Press Service) (Slot.) 'De groote moeilijkheid bij' de justitieel fervolgingen der bendenleiders bleek tot voor kort de onmogelijkheid om voldoende bewijs materiaal te vinden voor een veroordeeling. Slechts in enkele gevallen gelukte het, door getuigenissen van buiten de gangs staande ge tuigen, in moord-afpersing of roof gevallen tot veroordeeiing te komen. Wij wezen er reeds op, dat de benden na de gruwelijkste moorden op elkaar gepleegd, niet geneigd waren zelfs maar het minste aan de politie los te laten over de vermoedelijke moorde naars. Men heeft bij' doodelijk gewonde ben de-aanvoerders gespeculeerd op hun wraak gevoelens, hun niet verheeld dat zij ten doode waren opgeschreven, maar toch weigerden zij de geringste toespeling te maken. Men pro beerde het bij hun weduwen, doch deze waren al even hermetisch gesloten. De ijzeren wet van de onderwereld: zelf de boontjes te dop pen en dit nooit aan de justitie over te laten is door elke. gangs steeds stipt nagevolgd. Het was lohn Torrie, de beruchte bendeleider van de „New York Five Points gang", die later zijn zaken naar Chicago verplaatste, die het „misdadigers wetboek van strafrecht" samen stelde. Het telde maar één enkeke strafbepaling, maar deze is begrijpelijk voor alle bandieten en is thans door geheel Ame rika door alle apachen geaccepteerd. Uit het boevenbargoensch overgezet komt het hierop neer: „Als je mij in mijn zaken benadeelf, dan zullen we dit vereffenen zonder naar de justitie te loopen. Als je mij benadeelt, dan moet je weten wat je doet en zijn de gevolgen voor jouw rekening". Het kiinki tamelijk onschuldig, maar zel den zal een code zoo bloedig zijn doorgevoerd als deze in Amerika's holen der misdaad. Want het vereffenen beteekent in 99 van de 100 gevallen, dat de benadeelde met revolver of machinegeweer zijn tegenpartij neerschiet. Wanneer een bendelid toch in justitiehanden geraakt, dan komt het gansche apparaat van dt onderwereld in beweging om hem te be vrijden. Hoe men door omkooping en bedrei ging hier maar al te veel in slaagt, verhaal den we reeds met een enkel voorbeeld. In de rechtszaak zelfs zijn de getuigen a charge niet veilig en het is voorgekomen, dat onder de uogen van justitie en noliH» kroonge tuige, die bezwarende verklaringen aflegde voor een berdelid, werd neergeschoten door een verdekt opgesteld bandiet. Knappe advocaten, die het goud der boot leggers niet versmaden, helpen de verdachten verder door de mazen van de wet te kruipen. Het was voor de bonafide politiemannen van Chicago ten hoogste ontmoedigend, dat in zoovele gevallen de bandieten, wier arrestatie zooveel moeilijkheden had meegebracht, weer vrij uit gingen. Dit heeft enkele Amerikaansche rechtsge leerden aan het zoeken gezet naar middelen om de bendeleden, als het niet ging met de moderne wetten, toch de gevangenis in te helpen. En men is inderdaad er in geslaagd een tweetal middelen te vinden, die thans met succes worden toegepast. Vooreerst heeft men ontdek, dat er nog een wet uit 1871 bestond, die zich speciaal richtte tegen landloopers en vagebonden, in het algemeen hen die geen eerlijk middel van bestaan hebben, alsmede hen d;e er dagwerk van maken slechte huizen te bezoeken. Met deze wet kan men betreffen de personen veroordeelen tot dwangarbeid van ten hoogste 6 maanden. De „vagrancy law", zooals de wet heet, is nog altijd van toepassing, al werd ze niet veel meer ge bruikt. Maar het is een uitstekend middel ge worden om het heeren bhndieten zeer lastig ie maken. Geen van hen allen kan natuurlijk bewijzen, dat hij op een eerlijke manier aan de kóst kost. Hoeveel geld zij ook mogen ver dienen met den geheimen drankhandel, hoe rijk ze intusschen ook geworden zijn, als de rechter ze ter verantwoording roept zitten zij er in. Er is één rechter in Chicago Judge Lyle, die bevelen voor de arrestatie van een groot aantal bekende gangleiders heeft- uit gevaardigd en met bijzonder genoegen de „vagrancy law" toepast. Veel meer dan vroe ger beginnen de bendehoofden zich schuil te houden uit vrees, dat ze volgens de wet op de landlooperij een half jaar dwangarbeid moe ten verrichten. Judge Lyle heeft er reeds en kelen voor een half jaar aan het steenen klop pen gezet met de toezegging, dat als ze vrij komen en ze blijven zich in de onderwerelu van Chicago ophouden, ze opnieuw voor een half jaar aan den arbeid zullen worden g zet. Het andere middel, dat vooral met succes bij enkele groote bonzen uit de misdadigers- wceld is toegepast, is de vervolging wegens belastingontduiking. Bij verschillende inval len, door de politie uitgevoerd bij bendelei ders, zijn papieren in beslag genomen, die o a aantoonden, dat het inkomen der meesten van 10 tot 100 maal zoo groot was als zij op hun belastingoiljet hadden ingevuld. En de straf fen, die hierop staan in de Vereenigde Staten, zijn lang niet malsch. Dat meest de broer van Al Capone, den koning aer onderwereld, Ralph Capone tot zijn schade ondervinden. Ralph.is de rechterhand van Al, die zijn broer vervangt bij allerlei gelegenheden Hij grooting door Ged. Staten niet goedgekeurd zal worden als de opcenten er niet op voorko men. B. en W. hadden thans ook niet met een voorstel behoeven te komen om ze te heffen, daar er voor ons geen andere weg is, dan ze te heffen, op grond van het vroegere raads besluit. De heer Heringa zette uiteen, dat er op de gemeentefondsbelasting ook geen opcenten geheven mogen wordene, als ze niet op de grondbelasting worden geheven. De heer de Boer was van oordeel, dat we dit wel buiten beschouwing kunnen laten, omdat we op de gemeentefondsbelasting geen opcenten heffen. De heer Dekker: B. en W hadden dit voor stel niet behoeven te doen, doch de bedoeling is om ze blijvend te heffen, ook voor volgen de jaren. De heer Baltus concludeerde, dat de boer al weer het loodje moet leggen, wat door den heer Spaan werd beaamd. De heer de Boer zou in het vervolg op al les maar opcenten willen heffen. De heer Heringa zou wat voorzichtigheid met het budget willen betrachten. Spr. acht te het niet juist om dit jaar een gulden te ge ven en het volgend jaar een rijksdaalder te rug te vragen. De heer Dekker: Er wordt al weer over nieuwe opcenten gesproken, dat bewijst dat men van oordeel is, dat we er niet buiten kunnen. Als het kan is spr. ook voorstander van belastingverlaging. De heer de Boer vond, dat, waar de raad verzuimd heeft op de gemeentefondsbelas ting opcenten te heffen, men dit ook maar moest doen voor de grondbelasting. De heer Spaan was eerst ook tegenstander, maar heeft er zich bij neergelegd, doch als er vermindering kan plaats vinden, dan graag. De heer Witteveen wees nog op de onmo gelijkheid om er dit jaar verandering in te brengen. Het voorstel van B en W. om opcenten te heffen op de grondbelasting werd aangeno men met 5 tegen 2 stemmen, die van de hee ren Baltus en Klaver. Van den administrateur van het G. E. B. te Schermerhorn was een schrijven ingeko men betreffende het plaatsen van een licht punt bij de woningen aan den Minnemeers- weg. Oaarne zou men daar vernemen of Schermerhorn het puntje zal aanleggen en wat de kosten zullen bedragen. De heer Spaan zou de lamp willen aan brengen bij het eind van den weg en er een nachtbrander van maken. De heer Witteveen ging daar mee accoord, doch plaatsing aan het eind van den weg zal wel bezwaren opleveren. Daar ter plaat se bevindt zich juist een prachtige kastanje boom welke spr. in geen geval zou willen aantasten. Voor de brug der woningen be vindt zich een paal van het laagspannings net en <taar kan heel goed een nachtbrander aangemaakt worden. E)e voorzitter: Het is de vraag of men een nachtbrander verlangt, met het oog op de kosten. De heer de Boer zou in ieder geval advi- seeren willen er een nachtbrander van te maken. De heer Witteveen zou in dezen een ruim standpunt willen innemen. Wil Schermerhorn dan klein zijn, dan zijn wij het tenminste niet. De heeren Snaan en Dekker gingen hiermee accoord. Het is een gemeenschaps belang dat het bedoelde lichtpunt er komt. Dit werd gesteld in handen der lichtcom- missie ter verdere afwikkeling. Na de rondvraag, welke niets opleverde, volgde sluiting. had den Amerikaanschen staat, zooals bewe zen werd, voor 300.000 dollar te kort gedaan aan belastingpenningen. Zijn brutaliteit deed hem leelijk in de val loopen. In 1927 was hij aangeslagen voor 4065 dollar en toen hij weigerde zijn belasting te betalen op grond, dat hij niet meer dan 1000 dollar kon beta len, wisten de belastingambtenaren aan te toonen, bij een gevolgd diepgaand onderzoek, dat hij op een bank te Cicero een bedrag had staan van 1.871.000 dollar, dat reeds 5 jaar geplaatst was. Ralph Capone is wegens deze belastingontduiking tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld en nog andere rijke bandie ten worden voor eenzelfde feit vervolgd Ralph heeft bovendien nog een proces loopen, waarin hij terecht moet staan voor het smok kelen van whisky uit Canada met behulp van vliegmachines. De heeren staan voor niets. Het is echter een droef verschijnsel, dat en kele rechters te Chicago zich niet ontzien hun collega's, als Judge Lyle en Chief-Justice Gcorthy, ten hardste tegen te werken bij hun streven om zooveel mogelijk bandieten in de gevangenis te stoppen. Daarbij hebben zich al verschillende pijnlijke incidenten voorge daan. De rechters, die Chicago willen zuive ren, stellen voor gearresteerde bandieten dc waarborgsom, die zij kunnen storten om tij delijk in vrijheid te worden gesteld tot de be handeling van het proces, zoo hoog, dat vele bendeleden er niet aan kunnen voldoen. Daarentegen hebben de zg. onwillige rechters de waarborgsom in tal van gevallen opzettelijk zoo laag gesteld, dat de bandieten weer vrij kunnen komen. Tot welke onge- wenschte verhoudingen de Amerikaansche rechtsprocedure kan leiden, illustreert het volgende voorbeeld Op verzoek van den procureur-generaal te Chicago waren 8 beruchte volgelingen vaii Al Capone door de politie aangehouden. Een onwillig rechter liet de acht man op verzoek van den verdediger direct weer in vrijheid stellen, op grond dat er geen gefundeerde aanklacht tegen hen-was ingebracht. Blijk baar had de procureur-generaal met deze mogelijkheid rekening gehouden, want nau welijks waren de acht bendeleden in vrijheid gesteld cf ze wérden oogenblikkelijk opnieuw door de politie gearresteerd Thans werden ze beschuldigd was wanordelijk gedrag en nu was de rechter verplicht voor ieder een waarborgsom te eischen. wilde hij ze in vrij heid mogen stellen. Wat daarop gebeurde. Bestaat er bij de Justitie dus niet in alle gelederen medewerking om een einde te ma ken aan de terreur van Al Capone en zijn gangs, bij de politie ontbreekt van hooger hand eveneens de gewenschte drang. Hieraan is de beruchte Big Bill Thompson, burge meester van Chicago, dank zij den krachtigen steun van de onderwereld-heerschers tot uit ambt verkozen, niet vreemd. Deze corruntc fimiur beeft zich al eenios DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Tegen verhooging van invoerrecht op landbouwproducten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland schrijft in een brief aan den minister van buitenlandsche zaken, dat, blijkens een haar toegezonden brief, bij de Duitsche regeering het voornemen bestaat, over te gaan tot de invoering van een Han- delsklassengesetz, hetgeen o.a. zou beteeke- nen een vermomde verhoogde heffing bij den invoer van landbouwproducten. De Ka mer is overtuigd, dat een zoodanige maatre gel nieuwe moeilijkheden voor den export van Nederlandsche landbouwproducten ten gevolge zal hebben, die haar invloed zullen doen gelden niet alleen op den handel, maar ook op den producent. De crisis in land- en tuinbouw zal er ongetwijfeld door worden verscherpt. Voor zooverre noodig dringt de Kamer er dan ook bij den minister op aan, bij de Duitsche regeering stappen te doen, waar door kan worden voorkomen, dat maatre gelen worden getroffen, die voor onzen ex port van land- en tuinbouwproducten van nadeeligen invloed zullen zijn. Eenzelfde brief is verzonden aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid en aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. Maatregelen tegen verarming verzocht. De Neder 1. Bond van arbeiders in 't land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft een brief gezonden aan de leden der Tweede Ka mer, waarin medewerking wordt verzocht voor het nemen van zoodanige maatregelen van staatswege, dat een algemeene verar ming van een belangrijk deel der platte landsbevolking worde voorkomen. Volgens adressant zullen die maatregelen o.a. kun nen bestaan in het verkenen van credieten, instelling van een maalgebod voor de in- landsche tarwe en teeltpremie voor suiker bieten. ONS VEE NAAR BELGIE. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid den heer Lovink betreffende de plotselinge sluiting van den invoer van vee uit Neder land in België, heeft de minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw geantwoord: De bijzondere omstandigheden, waaraan de plotseling sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België welk verbod van invoer reeds is opgeheven is toe te schrij ven, bestaan in de onderstelde waarneming van een ambtenaar van den Belgischen vee artsenijkundigen dienst van een geval van mond- en klauwzeer bij een rund, dat bij de keuring vóór den uitvoer hier te lande geheel gezond bevonden was. De betreffen de dieren waarvan toelating in België ge weigerd werd, zijn naar Nederland terugge zonden en te bestemder plaatse met de mees te nauwgezetheid stuk voor stuk onder zocht, waarbij het niet is mogen gelukken ook maar één verdacht of ziek dier aan te treffen. Verder werden met bovenbedoeld vee tege lijkertijd teruggezonden twee wagons met vee, afkomstig uit Rotterdam, niet wegens ziekte, maar omdat de grensveearts klaarblij kelijk uit Rotterdam bericht had ontvangen, dat mond- en klauwzeer op de veemarkt al daar was geconstateerd en de desbetreffen de dieren derhalve als verdacht moesten worden beschouwd. Afgezien van de moge lijkheid, dat deze dieren niet ter markt wa- malen onsterfelijk belachelijk gemaakt o.a. door zijn actie tegen den Koning van Enge land, dien hij ervan beschuldigde Amerika weer bij Groot Brittannië te willen inlijven. Ook beweerde hij dat in de schoolboekjes van Chicago teveel propaganda voor Engeland gemaakt werd, weshalve hij1 den hoofdinspec teur van het onderwijs ontsloeg, een ontslag dat de gemeente een groot bedrag kostte, want een civiel proces om schadevergoeding tegen dit ongemotiveerd ontslag won de hoofdinspecteur glansrijk. „Big Bill", zooals de populaire naam van den Mayor van Chicago is, heeft, nooit ernstig geprobeerd met zijn kolossale politie macht van 6000 man het banditisme uit te roeien. Daarvoor waren zijn connecties met de bendeleiders achter de schermen veel te innig, wat is gebleken door groote sommen, die van die zijde gegeven werden voor zijn verkiezingskas. Zijn grootste vijand in de wereld, zoo heeft hij onlangs verklaard, is het .machtige dagblad „The Chicago Tri bune", dat hem van velerlei corruptie heeft beschuldigd en hem nog dagelijks striemt over zijn futloos beheer. Toen onlangs een reporter van dit blad een onderhoud met den burgemeester aan vroeg, in verband met de sensationeele be- rocving van mevr. Thompson door enkele bandieten, die al haar juweelen ten bedrage van 16.000 dollar stalen, toen zij van een partij terugkeerde, deed Thompson den reporter een brief overhandigen, waarvan ettelijke duizenden afschriften tegelijk werden uitgedeeld aan de politieke vrienden van den mayor in Chicago, waarin hij o.a. schreef, dat hij niet begreep waar de eigenaars van „The Chicago Tribune" de brutalit it van oaan haalden cm een onderhoud te laten vra gen voor een vertegenwoordiger van hun blad, verklarende dat de staf van het blad nog altijd bestond uit de schurken en leuge naars van voorheen, dat hij niemand van deze krant ooit onder z'n oogen wilde hebben daar de reputatie van het blad zoo gezonken was, dat het een stank bracht in de neusnaten van ieder beschaafd mensch! Deze woede werdt eenigszins begriioeliik als men weet, dat het blad sinds jaren een proces voerde om Thompson en ziin vriend County Treasurer Harding, een bedrag aan de gemeente terug te deen betalen van liefst 2.245.604 dollar, welk bedrag 2jj SSr coï handelingen aan vrie"djes in han den hadden gespeeld, als belooning voor expertises voor de gemeente gemaakt Van dit bedrag was het grootste gedeelte gebruikt om de verkiezmgskosten voor Thompson te be- talen! In eerste instantie werden Thomosnn en Harding tot betaling van dit Wdragve" oordeeld. Voor het Supreme Court werd ein de October 1930 de vordering echter ont zegd, hoewel het gerechtshof van oordeel was, dat gedaagden hadden behooren te voorkomen H^t dergelijke hooge bedrageu eert het hoestc maakt het sli)m iOJr,1 brengt sp.-Hig- vei-lichtW ren geweest, is het onjuist, dat op de"^ doelde markt een geval van mond- en klant!' zeer zich had voorgedaan. w' Het vriendschappelijke overleg tuggchm de veeartsenijkundige diensten der bert landen heeft intusschen tot een bevredigend! oplossing geleid. s 1105 INVOER VAN RUSSISCH GRAAN. Geen maatregelen van de regeerbié in overweging. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Fleskens, betreffende den invoer van Russisch graan hier te lande, heeft de minister van binnenlandsche zaken en land' bouw geantwoord: Het is den minister bekend, dat de uitvoer van graan uit Rusland, vergeleken met de sedert den oorlog verloopen jaren in den laatsten tijd sterk is toegenomen en mede daardoor de reeds lage prijzen dezer arti< kelen nog verder zijn gedaald. Behalve de recente door Frankrijk en Bel< gië genomen maatregelen, die de mogelijk, heid openen den invoer van graan en anderi producten uit Rusland te belemmeren, it voor zoover tot nu bekend, slechts Honga rije overgegaan tot het nemen van een der. gelijken maatregel ten opzichte van den in* voer van lijm. Opgemerkt wordt, dat eenige aan Rus. land grenzende landen, zooals Roemenië, sedert geruimen tijd den invoer van Russi' sche producten verbieden. Volgens de laatste berichten schijnt te mogen worden aangenomen, dat bij de uit vaardiging van het Belgische besluit tot web ring van den invoer van Russisch graan reeds varende schepen althans ten deele nog in de Belgische havens zullen worden toege- laten. Welke gedragslijn verder door de Bel< gische regeering ter zake zal worden ge volgd, is thans nog niet bekend. De aanbiedingen van Russisch graan te. gen lage prijzen, hebben mede invloed ge oefend op den voor de graanproducenten nadeeligen loop van de graanprijzen. De voorstelling, alsof speciaal de invoer van Russisch graan hier te lande een direct dreigend gevaar veroorzaakt, is niet geheel met de feiten in overeenstemming. Maatrege. len in het bijzonder daartegen gericht, zijn dan ook thans niet in overweging. In dit verband worde echter gewezen op het wets ontwerp, houdende bepalingen in het be lang van de inheemsche tarweteelt, waarvan hulp voor den tarweverbouwer te wach ten is. werden uitgekeerd. De vorige gouverneur van Illinois, een dik vriend van Big Bill Thomp son, was geen haar beter aan de burge meester. Onder zijn bewind hadden even eens de grootste schandalen plaats en tip pelden de bendeleden, die over voldoend geld beschikten, zonder moeite de gevangenissen weer uit. Waar de hooge functionnarissen zoo vóór gingen, hoe kon men dan verwach ten, dat de mindere goden het voorbeeld van hun superieuren niet volgden en niet bezwe ken voor het goud van Al Capone? Van laag tot hoog werd laten wij den verleden tya maar gebruiken omgekocht. Agenten voo bedragen van 200 tot 300 dollar, pmjh*" officieren voor enkele duizenden en rechters voor tienduizenden dollars. Ex-hoofdcommissaris van politie Morga heeft 'n reporter eens verteld, dat hem, toen hij nog inspecteur van politie was, 'n vergoe ding van 1000 dollar per dag werd gebod™ door de gangs, als hij zijn oogen dicht oe&. voor het geheime drankvervoer in zij" wn Toen -hij hoofdcommissaris was, kreeg nj aanbiedingen, die hem in korten tijd rijk hadden kunnen maken. Maar hii bah verachtelijk van de hand gewezen. Een wi raaf daar! - tf De wereldtentoonstelling van 1*-" Chicago staat voor de deur. E)e zakenlieden van de^stad willen er grootsch van maken.T^och zij vreezen, vele inzenders en bezoekers door de siet reputatie van Chicago zullen worden as schrikt. Over het hoofd van Big Bill Tnorojg son heen zijn zij er met den steun der S dagbladen in geslaagd een krachtfiguur n Chicago te halen. Alexander Jamie, no^e van de Amerikaansche drankwetpolitie, op zich genomen heeft in de nog ttK twee jaar Chicago van al het geboefte te veren Zijn macht zal uitgaan boven p en justitie-functionnarissen ter pla*1* »j ieder zal hem moeten gehoorzamen. lacht werd door den poli"e hi Capone's macht tor den eersten ernstigen slag door een raid op één zijner grootste geh brouwerijen, welke geconfiskeerd werd en schadepost voor Al oplevert van één mui dollar per jaar. Dat is het middel om de bendeleiders voelig te treffen. Al Capone hangt hiet uitzicht boven het hoofd binnen afzie1® tijd door den dictator achter de tralie worden gezet. Verschillende bendeleider-^ ginnen Chicago al te verlaten om elders ge'uk te gaan beproeven. =niren Als het volgend jaar bij de ver^,e^£. nu nog „Big BiT' van zijn burgemee zetel wordt gewerkt, is er groote kans. de wereldtentoonstelling in 19.33..een - werd Chicaao *al 7i<m.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6