dagblad voor alkmaar en omstreken. Je ontwakende Sphinx". 20 korting 132e Jaargang. Dagelijkse© overzicht. Buitenland Volksuniversiteit. Stoomerij en Ververij VANAF HEDEN OP ALLE STOOM- EN VERF- GOEDEREN. \o. 2H Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvi Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het gebeele Rijk 2.59. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. fOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37090. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. JIAAYHAtt 17 YOVEJIBEK 193© Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE NAZI'S EN DE ITALIAANSCHE FASCISTEN. fte benoeming van Mnssolini tot eerelid van den Stahlhelm. Perscommentaren. De vorige week is, zooals we reeds mede deelden, Mussolini „eerelid" geworden van de Duitsche Stahlhelm. Deze benoe ming kwam af tijdens het bezoek van een dertigtal vertegenwoordigers van den rechts- radicalen Stahlhelm aan Mussolini. De groep, onder leiding van dr. Heinke, heeft eerst verschillende groote Italiaansche ste den bezocht, waar zij een hartelijke ont vangst genoot, totdat zij tenslotte bij Mus solini arriveerde. Daar hield dr. Heinke een toespraak tot den Duce, waarin hij betoog de, dat de Stahlhelm evenals het fascisme strijd voert tegen liberalisme en Marxisme en er dankbaar voor was, dat Mussolini de fas cistische idee tot een universeele heeft ver klaard. Op een gemeenschappelijk ideaal be rustte de vriendschap tusschen fascistisch Italië en nationalistisch Duitschland en in de toekomst zullen beide volken zich ontwik kelen lang parallel loopende lijnen naar het zelfde doel. Na deze rede overhandigde dr. Heinke aan Mussolini het eereteeken van den Stahlhelm, die dit onderscheidingsteeken aanvaardde en uitdrukking gaf aan zijn sympathie voor de Stahlhelmbeweging. De Soc. „Vorwarts" is volgens het Hbld zeer verontwaardigd over het gebeurde en betoogt o.a., dat de Stahlhelm zich niet schaamt om sympathie en steun te bedelen bij den dictator van een land, dat niet alleen tot de „overwinnaars" in den wereldoorlog behoort, maar ook tot de felste tegenstan ders van het „Deutschtum" in Z.-Tirol. Het blad ziet in de ontvangst van de de legatie een tactloosheid en een besliste uit tarting. Mussolini weet, aldus de „Vor warts", dat de Stahlhelm een nationalistische organisatie is, die feilen strijd voert tegen de buitenlandsche politiek van het Duitsche rijk, tegen de grondwet en tegen de regeering. Niettemin ontvangt hij een Stahlhelm-dele- gatie. geeft uiting aan zijn sympathie voor de beweging en neemt het aangeboden on derscheidingsteeken aan. Indien de „Wilhelmstrasse" ook slechts een greintje zelfrespect heeft, mag men zich deze provocatie niet laten welgevallen, ver klaart het soc. orgaan. Reeds naar aanlei ding van de deelneming van een Italiaansche fascistische delegatie aan de Stahlhelmbetoo- ging te Koblenz, is gewezen op deze onduld bare inmenging van de officieele Italiaan sche partij in de Duitsche binnenlandsche politiek, waartegen een protest te Rome ge- wenscht werd. Men heeft zich "chter niet verzet tegen den eersten stap meent de „Vor warts" en nu aanschouwt men de voortzet ting en dat nog wel in veel bedenKelijker vorm. In de straten van Rome is de geünifor meerde Stahlhelmtroep door het fascistisch publiek aangevuurd met den kreet: Naar Parijs! Voor het fascistisch Italië geldt het Duitsche volk als uitstekend kanonnen- vleesch in een strijd tegen Frankrijk (men denke hier aan Ludendorff's waarschuwing, waarvan wij dezer dagen melding maakten). Wellicht acht de Duitsche diplomatie het ook voor nuttig met het spook van 'n Italiaansch- Duitsch bondgenootschap tegen Frankrijk te opereeren. Dat zou een even naieve als ge vaarlijke politiek zijn, constateert de „Vor warts" tenslotte, een politiek, welke Strese- mann steeds .heeft afgewezen, hetgeen zijn toenmalige staatssecretaris von Schubert (thans gezant te Rome) zelf het beste zou kunnen getuigen. pen. De deelneming aan de stemming was niet zoo groot in verband met de slechte weersomstandigheden. In Karls- ruhe werd door 50 der kiezers ge stemd, in Pfortzheim door 60, te Kon- stanz door 75 en te Iorrach door 60 In de plattelandsgemeenten werd door on geveer 80 van het kiezerscorps ge stemd. DE VERKIEZINGEN IN POLEN. Betrekkelijk rustig verloop. Tot nog toe is de verkiezingsdag (Zondag) te Warschau rustig verloopen. Dank zij het fraaie herfstweer schijnt de deelneming aan de verkiezingen tamelijk groot te zijn ge weest. Zoowel te Warschap als in de andere groote steden wist het regeeringsblok een sterke propaganda te ontplooien. Van de op positie-partijen merkte men vandaag meer dan tijdens de afgeloopen weken van de ver kiezingscampagne, maar in het algemeen minder dan van de regeeringspartijen. In de Oostelijke districten Stanislaw en Bialistik, waar het weer slecht was en veel regen viel, schat men de deelneming aan de verkiezingen op 30 40 percent, in het Westen, waar het weer gunstiger was, op 60 a 70 percent. Nader wordt gemeld, dat het in den na middag in eenige voorsteden van Warschau tot kleine incidenten kwam tusschen aan hangers van het regeeringsblok en socialisten, er. tusschen politie en communisten. Daarbij werden in totaal zeven personen licht gewond. De eerste uitslagen. Volgens de tot nog toe beschikbare ge gevens zijn in de Oppersilezische kiesdistric ten bij de Lejm-verkiezingen van gisteien de volgende stemmentallen uitgebracht: Regeeringsblok 196.148 stemmen (vorige verkiezingen 172.037) 10 mandaten. Korfanty-partij 210.352 stemmen (109.606) 7 mandaten. Duitsche partijen 128.458 stemmen (375.113) 3 mandaten. Poolsche socialisten 54.747 stemmen (77.301) 1 mandaat. i De communisten hebben evenmin als bij de verkiezingen in 1928 een mandaat kunnen veroveren. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Nieuwe overwinningen der Nazi's. In Mecklenburg. Zendag zijn in Mecklenburg gemeente raadsverkiezingen gehouden. Over het algemeen had men den indruk, dat de deelneming minder was dan bij de Rijksdagverkiezingen. Men schat dat de deelneming minder was dan bij de Rijks- dagvtrkiezingen. Men schat dat 70 tot 75 der kiezers hun stem uitbrachten. Wat de uitslagen betreft, de nationaal- socialisten hebben ook bij deze gelegen heid aen grooten toeloop gekregen, de soc.-dem. verloren een groot aantal stemmen, terwijl de communisten zich groote, deels konden handhaven. Verkiezingen in Karlsruhe. Uit de uitslagen van de gemeente- j^dsverkiezingen voor Karlsruhe blijkt, «at de soc.-dem. teruggeloopen zijn van op 18 zetels, het centrum van 19 op z®tels, terwijl de nationaal-socialisten van 0 zetels on 28 kwamen, de commu- b'Sten van 6 op 8. In Baden. De gemeenteraadsverkiezingen zijn *ocuag is goh*®! Ba4*n rustig verloo- Menschenkvens waren hierbij echter niet te betreuren. Ontroeende dingen ontdekte men bij het opruimingswerk. Zoo werd het lijk gevonden van een brandweerman, die een vrouw in de armen hield Tijdens het redden van een slachtoffer was de man zelf slachtoffer van zijn liefdewerk geworden. Een andere brand weerman werd dood gevonden, met een touw in zijn hand. Aan het andere einde van het touw werd het lijk gevonden van een man, dien de brandweerman blijkbaar naar beneden had willen hijschen toen hij zelf door den dood verrast werd. Gelukkig blijkt het aantal dooden niet zoo groot als men aanvankelijk na de ramp dacht. De meest overdreven geruchten doen in de stad de ronde. Zoo wordt o.m. verteld, dat de heele heuvel van de wijken St. Jean en St. Paul zal verdwijnen, omdat de heuvel zal instorten. In werkelijkheid is het gevaar daarvoor niet zoo groot, maar de voort durende regenval wekt toch ernstige be zorgdheid. Op 200 meter diepte zou zich een met water gevulde holte bevinden, die tamelijk makke lijk, wanneer de bodem nog verder onder mijnd wordt, kan instorten Een tweede vliegtuig gevallen. Terwijl het opruimingswerk op het tooneel der aardverschuiving geregeld wordt voort gezet, stijgen ongeveer elk half uur vliegtui gen op om het terrein nauwlettend te inspec- teeren, teneinde na te gaan of er ook teekenen zijn, oie er op wijzen, dat een nieuwe aard verschuiving kan worden verwacht, en foto grafische opnemingen te maken. Een dezer vliegtuigen is naar men zich herinnert een paar dagen geleden naar omlaag gestort, en gisteren is naar gemeld wordt opnieuw een vliegtuig bij het fotografeeren verongelukt. DE VERKIEZINGEN IN DANTZIG. Rustig verloop der verkiezingen. In den Vrijen Staat Dantzig vonden Zon dag verkiezingen plaats voor den nieuwen Volksdag, de volksvertegenwoordiging van Dantzig, en wel voor de eerste maal nadat in den afgeloopen zomer de nieuwe grondwet in werking is getreden, waardoor het aantal zetels verminderd werd van 120 tot 72. Ook vandaag werd door alle politieke partijen veel propaganda gemaakt, voorna melijk door de communisten en nationaal- socialisten. Tot incidenten is het echter nergens ge komen. Aan de verkiezing is zeer druk deel genomen, wat in de ochtenduren niet het minst begunstigd werd door het prachtige herfstweer. Tegen twee uur begon echter een hevige sneeuwbui, waardoor vele kiezers in huis werden gehouden. Het voorloopig resultaat. De telling der bij de verkiezingen voor den volksdag uitgebrachte stemmen was gister avond om 10 uur zoo ver gevorderd, dat op dat uur een voorloopigen uitslag bekend ge maakt kon worden, die natuurlijk nog wel wijzigingen, zij het dan ook geen groote, kan ondergaan. Volgens dezen voorloopigen uit slagen kregen: De soc.-dem. 54000 stemmen (in 1927 61.779) de nationaal-socialisten 34000 (2130), de Duitsch-nationale Volkspartij 28000 (35826). centrum 28000 (26069), communisten 20.000 (11.700), de Duitsch Danziger Econo mische partij 6800 (8010), terwijl de overige kleine partijen een stemmenaantal varieerend tusschen 4 en 5000 verwierven. De verdeeling der zetels De verdeeling der zetels volgens de uitge brachte aantallen stemmen is als volgt (hier bij moet niet vergeten worden, dat er vol gens het besluit van Genève thans niet meer 120 afgevaardigden zijn doch slechts 72): Soc.-dem. 19 (42), D. N. V. P. 10 (25), Centrum 11 (18), communisten 7 (7). De overige zetels zijn over de kleine partijen verdeeld. DE INSTORTINGSRAMP TE LYON. Een nieuwe aardstorting Te Lyon vond Zondag de bijzetting plaats van de eerste vier uit de puinhoopen van het ingestorte stadsgedeelte van Lyon geborgen slachtoffers. In totaal zijn tot nog toe 12 dooden, waaronder 7 brandweerlieden, ge vonden. Een groote menigte menschen heeft Zon dag een bezoek gebracht aan de zoo zwaar getroffen wijk, die afgezet was. Er moesten door de politie krachtige maatregelen ge nomen worden om incidenten te voor komen. De voortgezette regenval doet den deskundigen vreezen, dat ook de linker vleugel van het tegen den heuvel gebouwde ziekenhuis zal instorten. Zondagmiddag vond een nieuwe aardstor ting plaats, echter slechts van geringen om vang, waardoor een 3teuomuur instortte legtuig Het vloog toestel werd weliswaar gelukkig op geringe hoogte, het weliswaar zwaar beschadigd, doch de beide vliegers kwamen er met lichte kwetsuren af. Het gevaar voor het Ghazeux-hospitaal is nog steeds niet geweken. Zaterdag heeft men het eerste lijk van een brandweerman onder het puin gevonden. DE AANSLAG OP DEN JAPANSCHEN PREMIER. De Mikado van Japan heeft de benoeming van Baron Shiedehara tot voorloopig Mi nister-President goedgekeurd. Sagosa, de dader van den aanslag op den Premier, heeft verklaard, dat zijn daad niet tegen den Premier bedoeld was, doch tegen de politiek van het Japansche Kabinet, dat door onderteekening van het Vlootaccoord de Japansche belangen in den Stillen Oceaan -- naar zijn meening benadeelt. HET ROEMEENSCHE PARLEMENT GEOPEND. Een troonrede van koning Carol. Koning Carol heeft Zaterdagmiddag het parlement geopend. In zijn troonrede, die herhaaldelijk doe* bijvalsbetuigingen werd onderbroken, wees hij op de noodzakelijkheid van een spoedige oplossing der economische en agrarische cri sis. Voorts bepleitte hij bestuurshervorming en waarborgen voor de bescherming der min derheden. Kroonprins Michael stond gedurende de voorlezing naast den koning. Nader meldt men De troonrede, die door den koning is uitge sproken, liep vrijwel geheel over de econo mische kwesties. Roemenië is voornemens het zijne bij te dragen tot de samenwerking van de acht lanabouwstaten van midden- en oost-Europa. Vóór men echter resultaten kan verwachten van internationale maatregelen, moet Roe menië zelf de hand aan den ploeg slaan, om zijn eigen economische positie te verbeteren. De staatsuitgaven moeten met de inkom sten in overeenstemming worden gebracht en in verband hiermede dient op de begrooting belangrijk te worden bezuinigd. De regeering zal, met het oog daarop, een aantal wets ontwerpen indienen. Een der belangrijkste punten is de stelsel matige exploitatie van den natuurlijken ko- lenrijkdom. De in te dienen wetsontwerpen betreffende financiëele hulp aan den land bouw hangen hiermede samen, alsmede een wet, die de graanprijzen op de binnenland sche markt gunstig moet beïnvloeden, om deze op wereh niveau te brengen. Met kracht zal worden opgetreden tegen den woeker. EEN BLOEDBAD DOOR COMMU NISTEN IN CHINA. Achtervolging door regeerings- troepen. Een bericht uit Kanton meldt, dat communisten, aangevoerd do:r den be- ruchten Pang Teh Hoeai en de generaals Tsjoeteh Mao en Tsjen Toeng, die de vorige maand Kianfoenonnen gevangen namen, de vorige week door regeerings- troepen uit Kianfoe verdreven. De com munisten vluchtten Zuidwaarts in de richting van Kantsjou, scherp achter volgd door de regeeringstroepen, en za gen zich de nadering van Kantsjou af gesneden door troepen uit Foekien. wes halve zij hun weg naar het Oosier. richtten. Zij bevinden zich thans op de grens van Kiangsi en Foekien ten getale van 20.000 man. De communisten trok ken bij hun terugtocht door Sjinpoe, dat zij te vuür en te zwaard verwoestten. In enkele uren tijds slachtten zij 2000 man nen, vrouwen en kinderen en staken zij 2000 huizen in brand, terwijl zij 5000 in woners medevoerden, voor losprijs-doel einden. De schade te Sjinpoe aan eigen dommen aangericht, beloopt naar wordt gemeld meer dan vier millioen dollar. Na het verlaten van Sjinpoe zetten de communisten hun plundertocht op het platteland verder voort. Een brigade troepen uit Kwantoeng vertrok uit Kan ton naar Kiangsi om zich aan te sluiten bij de troepen uit Kiangsi en Foekien en mede te helpen bij de pogingen tot omsingeling en uitroeiing van de com munisten. DE SOVJETDELEGATIE BEDREIGD? Anonieme brief inzake een beraamden aanslag. Naar aanleiding van geruchten over een samenzwering tegen de sovjetdelegatie bij de ontwapeningscommissie wordt meegedeeld dat Litwinowinderdaad Vrijdag een in het Russisch geschreven anoniemer, brief heeft ontvangen waarin hij op grond van een af geluisterd gesprek in een café te Genéve werd gewaarschuwd dat er een aanslag werd voor- Bereid tegen hem en zijn collega's. De politie heeft tot dusver nieis enfdekt omtrent de gegrondheid van dezen brief, die bij de sovjetdelegatie zelf zeer sceptisch wordt beschouwd. DE ARBEIDSTIJD IN DE MIJNEN IN HET ROERGEBIED. De conferentie van districtsbesturen van den modernen Duitschen Mijnwer- kersbond, die Zondag te Bochum gehou den werd, heeft de scheidsrechterlijke uitspraak inzake den arbeidstijd in de mijnen, welke uitspraak Woensdag j.I., 12 November, geveld werd, verworpen. Vooits heeft de conferentie den Minister van Arbeid dringend verzocht, de uit spraak niet bindend te verklaren. Thans, nu alle mijnwerkersbonden de uitspraak hebben verworpen, die echter is aanvaard door het Zechenverband, den Bond van Mijneigenaars, welke te vens den Minister verzocht heeft de uit spraak bindend te verklaren, ligt de be slissing geheel in handen van den Rijks minister van Arbeid. Waarschijnlijk zul len op het eind van de maand November te Berlijn nog besprekingen plaats vin den over het al of niet bindend verkla ren van de uitspraak. EEN MISSIE IN CHINA GEPLUNDERD. Zes geestelijken ontvoerd. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten is de Lazaristische missie bij Hantsjoengfoe, in het Zuidwesten van de provincie Sjensi, door bandieten geplunderd. De missionaris sen, waaronder bisschop Balconi, drie paters en zes nonnen, allen Italianen, werden naar de heuvels ontvoerd. Omtrent hun lot is niets bekend CHINEESCH STOOMSCHIP IN EEN TYFOON VERGAAN. Waarschijnlijk 27 man omge komen. Zaterdagavond is een Chineesch stoomschip, op weg naar Wladiwostok, in de Chineesche Zee in een tyfoon ge raakt en gezonken. Ondanks de pogin gen van een aantal in de buurt zijnde stoomschepen, om de uit 27 koppen be staande bemanning te redden* is men hierin niet geslaagd. Door den hevigen storm kon men het in nood verkeerende schip niet naderen, zoodat de beman ning waarschijnlijk in de golven is om gekomen. DE BESCHIETING VAN DE „BADEN". Het relaas van den kapitein. De N. R. Crt. is via het Wolff-bureau in staat den inhoud van een brief mede te dee- len van den kapitein van het stoomschip Baden, van de Hamburg—Amerika Lijn, dat de vorige maand in de haven van Rio de Janeiro is beschoten. In dien brief, gedateerd 27 October, schrijft de kapitein over de be schieting o.a Ik kwam op 24 October 's mor gens om half zeven te Rio aan en liep onge hinderd de haven binnen, waar wij onze lading begonnen te lossen en de passagiers voor Rio aan land gingen. Tegen 10 uur 's morgens zeide men, dat een fort de roode vlag geheschen had en dat van den presi dent werd geëischt, dat hij zijn ambt binnen een half uur zou neerleggen, daar anders de stad zou worden beschoten. Er vielen dan ook eenige kanonschoten, die dienden om schrik aan te >_?en en spoedig daarop was de stad in handen der opstandelingen. Tegen 5 uur 's middags waren wij met het lossen van de lading gereed. De papieren, die voor het verlaten der haven noodig waren, hadden wij reeds om drie uur aan boord. Ik stond er echter op, dat ik een speciaie vergunning van den havenmeester zou krijgen, opdat ik geen moeilijkheden zou ondervinden bij het ver laten van Rio. In allen vorm kreeg ik deze Zie beschrijving rubriek Filmnieuws. extra-toestemming en voer 's middags ora 5 uur met alle vlaggen in top uit de haven. Alle forten en oorlogsvaartuigen werden bij het passeeren gegroet en onze groet werd van alle kanten beantwoord. Bij het passeeren van het fort Santa Cruz aan den ingang van de haven was geen signaal voor ons ge geven; wij stoomden verder, geen kwaad meer vermoedend. Toen wij ongeveer 10 mi nuten waren doorgevaren, hoorden wij een ontploffing en 5 minuten later weer één. Wij konden niet uitmaken uit elke richting het geluid kwam en er was ook nergens een rook wolk te zien. Wij namen derhalve aan, dat het saluutschoten waren, dat men de gewon nen revolutie waardig vierde. Toen wij on geveer 4 zeemijlen van den ingang van de haven waren verwijderd en juist op een laatste fort letten of daar wellicht iets voor ons werd gesignaleerd, sloeg een treffer den achtermast overboord. Door de granaat splinters van een 24 of 28 c.M. granaat wer den de menschen, die op het achterdek naar het landschap stonden te kijken, neergemaaid Het achterdek leek op een slagveld; 26 dooden, van eenige was het hoofd en van andere de beenen geheel weggeslagen. Voorts waren er ongeveer 35 gekwetsten. Ik draaide onmiddellijk bij en liep de haven weer binnen, waar wij weer aan de kade meerden en 's nachts onze dooden en gekwet sten aan land brachten. VAN COMMUNISTEN EN NATIONAAL- SOCIALISTEN. Te Hagen hebben naionaal-socialisen Zon- dag een „Duitschen Dag" georganiseerd. Bij eer. optocht door de stad is het tot bot singen gekomen met communisten, waarbij' ook geschoten werd. De politie greep in en sloeg er-met den gummistok op. 30 Arresta ties werden verricht. 3 Personen werden zwaar gewond, talrijke anderen licht. VAKVEREEN1GINGSJUB1LEUM IN DUITSCHLAND. Tegelijk met het vierde nationale congres vierde het vakvereenigingsverbond „Gewerk- schaftsring Deutscher Arbeiters" zijn 10-ja- rig bestaan. Het jubileum werd gistermiddag in een speciale zitting in het Rijksdaggebouw herdacht. De herdenking werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Rijks regee ring en de Pruisische Staatsregeering, van het Internationaal Arbeidsbureau en van bevriende vakvereenigingen uit het Saarge- bied, uit Dantzig, uit Nederland en uit Zwit serland. In zijn openingsrede uitte de waar nemende voorzitter Fuerstenberg een krach tig protest tegen de tribuutlasten, die het Duitsche volk niet kon dragen. Vooral de loontrekkende groepen dienden volgens den spreker een protest tegen de schuldenregeling te laten hooren, omdat het grootste gedeelte van de lasten van het Duitsche volk op de schouders van de werknemers wordt afge wenteld en daardoor ook nog de koopkracht van de massa afneemt. Het woord werd na mens de Rijks- en Pruisische regeering ver der nog gevoerd door den Pruisischen Mi nister van Handel Dr. Schreiber en eenige andere afgevaardigden. TORNADO TEISTERT HET MISSISSIPPI-GEBIED. Het Missisippi-gebied is gisteren geteis terd door een hevige tornado. Vele huizen zijn vernield en de materieele schade is zeer groot. Helaas bleven ook persoonlijke onge vallen niet uit. Vele personen werden gewond en vijf gedood. VERKOOP VAN GASMASKERS IN RUSLAND t „Gasmanoenvres' te Leningrad. Naar uit Moskou wordt gemeld, is te Le ningrad onder de auspiciën van het commis sariaat van defensie een aanvar^j gemaakt met den verkoop van gasmaskers sw de be volking, die zich daarmee in den loop der eerstvolgende twee jaar moet uü*usten „met het oog op een mogelijken gasaannV Leningrad". Zij kosten ongeveer per stuk on zijn desge—enscht op gemakkelijke betalingsvoorwaarden verkrijgbaar. Zaterdag zouden te Leningrad „gaema- uptuyresbegiflaea. f 'v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1