lliairscbe ConraiL ZkrJzacM %uufck 8pecu&xaé,25 c£ pek pond Bond van Gemengde Zangvereni gingen in Noordholland. DE VERLOREN INJECTIENAALD. HMtisrd twee en dertigste Jaargang, Radio-hoekje Algemeene Vergadering in het café Central te Alkmaar. Ho. 271 1930. Maandag 17 Vovember ====a Dinsdag 18 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V R.0.) 4.01—9 45 Gramofoonplaten. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.30—12.— Concert. A.V R.O.-Kwintet. 12.01—2.— Concert. Or kest van Cinema Royal te Amsterdam. 2. 2.30 Voor de vrouw. 3.4.— Knipcursus. 4.-4.30 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuurtje 5.30—7.Concert. Orkest van het Rem- brandt-Theater te Amsterdam. 7.7 30 En- gelsche les. 7.30—8.— Radio-Volks Univer siteit. 8.019.15 Concert. Omroeporkest. 9.159.45 J. A. Koning: „Als 't veerken aan de leer hangt". 9.45—10.— Vervolg Omroeporkest. 10.Persberichten. 1015 10.45 Vervolg concert. 10.45—11.30 Aansl. Carlton Hotel te Amsterdam. 11.3012. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.6.30 K R O. en van 6.30—1130 N.C.R.V.) 8.—9.15 Gramofoon platen. 11.3012.Godsdienstig halfuur tje. 12.0112.15 Politieberichten 12.15 I.45 Concert door het K.R.O.-Trio. 1.45— 2.Gramofoonplaten. 2.3.Vrouwen uurtje. 3.3.30 Knipcursus. 5.6.30 Gra mofoonpl. 6.306.45 Gramofoonpl. 6.45 7.15 Dr. G. Esseiing: „Ons bestaan een worsteling om het leven" 7.15—7.45 Cursus Electrotechniek. 7.458.Politieberichten. 8.10.15 Uitz. vanuit de Groote kerk te Den Haag. Spreker: Dr. J. Hoek Paul Pul, bas-bariton. Marietje Spaan, sopraan. E. Buziau, viool. J. A. de Zwaan, orgel. Jeugddienst. Kerkkoor, soli-ensemble. Jon genskoor. 10.15—10.25 Persberichten. 10.25 —11.30 Gramfooonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Zang. H. Taylor, alt. K. Beldon, sopraan. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Tele visie. 2.25 Berichten. 2.30 Uitz. voor scho'en 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Berich ten. 7.Piano-recital door Joh Stockmarr 7 20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Or- kest. H. Alston, mezzo sopraan. L. Eng- j land, piano. 8.208.50 Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Berichten. 9 40 Le zing. 10.„Au lapin qui saute". Cabaret. 10.40—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radic-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8 20 Gramofoonpl 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 „Enlevez-moi" van Praxy-Hallais. Muziek van Gabaroche. Langenberg, 473 M. 6.207.50 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4.50—5.50 Gramofoonplaten. 720 Muzikaal allerlei. Kalundborg, 1153 M. 11 20-1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcrt, pianiste. 7 20—7.55 Orkestconcert. 7 55—9.25 „Kob- berbryllup". Blijspel in 3 bedrijven van Svend Rindom. 9.4510.20 Piano-recital. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6 50 Trio-concert. 8.3c Speciaal-concert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.456.20 Lezingen Daarna gramofoonpl. 9.5011 50 Berich ten. 11.50—12 15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpl. 1.50 3.50 Lezingen. 3 50—4.50 Concert. 4 50 7.°0 Lezingen. 7.20 Muzikaal allerlei Solis ten, koor en orkest. 9.20 Lezing en berichten. Een voorbarig bericht. ini«twi k bovenstaand bericht niet Jvcf *°uden besprekingen te Boeda- hanA,r n£ bebben gegeven tot onder- handelmgen tusschen de P.T.T.-administra- Hprhfn!] i d en Noorwegen. Deze on- digd gCn ZI]n echter nog niet beein' VRIJDENKERS RADIO-OMROEP- VEREENIGING. a0?oe mi?,- v®n Waterstaat heeft aan de Vrij- ers Radio Omroep Vereeniging toestem- „nng verleend tot het uitzenden van een rede er herdenking van den sterfdag van F. Do- mela Nieuwenhuis. u'*zonding heeft plaats a s. Woensdag i J Noverber, des avonds van acht tot negen uur, op golflengte 298 M. (Hilversum). De neor J. Hoving zal spreken over „Domela Nieuwenhuis als vrijdenker". SCHEI-VELMARKT. DÊ DIRECTEUR VAN HET MARKT- WEZEN te ALKMAAR brengt ter alge- meene kennis, dat ter gelegenheid van DE SCHEI-VEEMARKT op WOENSDAG 19 NOVEMBER a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHENWEG, over de HEILOOËRBRUG, de SCHERMER- VLOTBRUG of over de FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug. de Nieuwlandersingel- brug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerwep naar de markt gebracht moet over de Scher mervlotbrug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt be stemd vc emogen gelost worden aan de Handelskade; de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede zullen, voorzoo- veel noodig, de schepen welke een lig plaats aan de Handelskade hebben, op aanwijzing van den Havenmeester tijde lijk worden verlegd. Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Han delskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af. Bij de Schermervlotbrug, de Friesche- brug, de Heilooërbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. Vóór des morgens zeven uur wordt geen vee ter markt toegelaten. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. MINISTER REYMER BIJ DE RADIO DISTRIBUTIE AANGESLOTEN. Naar het Hbld. weet te vertellen, heeft dezer dagen de minister van Waterstaat, de heer mr. P. J. Reymer, zich doen aansluiten op de gem. telefoondienst voor de radio distributie in Den Haag. RUILING KORTE GOLF MET NOORWEGEN. Als gevolg van de onlangs te Boedapest gehouden besprekingen, is thans volgens het Hbld. officieel overeenstemming bereikt tus schen ons land en Noorwegen in de kwestie van de kortegolf-ruiling, de 298 M. De kwestie tot wijziging kon dus thans nader worden uitgewerkt. Bovenstaande vergadering had Zondag plaats onder voorzitterschap van den heer Jb. de Jong uit Hoogkarspel, die er in zijn openingswoord op wees, dat er nog zooveel zoutelooze liederen worden geblèrd op allerlei feesten, zooals „Aalebesse, aale- besse, hi, ha, ho!" e.d., waaruit hij conclu deerde, dat er voor de Ned. vereen, tot ver betering van den Volkszang nog altijd veel werk aan den winkel is. Hetzelfde geldt voor den Bond van ge mengde zangvereenigingen in Noordholland, die volgens spr. zich ook heeft toe te leggen op verbetering van den kinderzang. Spr. memoreerde als een belangrijk werk het samenstellen van een lijst van aanbeve lenswaardige koornummers door de partitu ren-commissie. Het zangersfeest te Hoorn is een groot succes geweest, ook financieel was het resultaat uitstekend, waarvoor spr. dank zegde aan onderscheidene lichamen en aan de gemeente Hoorn. Met dankbaarheid zag spr. terug op den 30 Aug. 1.1., toen een 7-tal vereenigingen van .den Bond op de Z. V. T. te Enkhuizen optraden en daarbij uitstekend werk verricht ten op het gebied van den zang. Dat ook fi nancieel voordeel is bereikt, dankte spr. aan „den man van onvermoeiden ijver, den man van hoog idealisme", wiens naam hij meen de wel te kunnen verzwijgen. „Den zang op hooger peil te brengen in Noordhollands dreven is ons aller doel, ons aller streven", zei spr. en hij hoopte, dat alle aanwezigen, die hij hartelijk wel kom heette, het hunne zouden doen om dat doel nader tot werkelijkheid te brengen. (Applaus.) Jaarverslag. Na lezing van de notulen, bracht de secre taris, de heer R. Sasburg uit Benning- broek, het jaarverslag uit. Hij herinnerde daarin aan het uitstekend geslaagde zan gersfeest te Hoorn met officieele ontvangst ten stadhuize. De medewerking van kinder koren op de zangersfeesten werd op hoogen prijs gesteld en van groot belang geacht voor verbetering van den volkszang. Het jaarverslag memoreerde tevens de me dewerking van den Bond op de Z. V. T. te Enkhuizen en ook het zangersfeest te Leeu warden op 29 Juni, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Frieschen Bond, welke werd opgericht naar aanleiding van het ojftreden van de vereeniging Jacob Kwast (het Wognumsche koor waarvan Wil lem Saai directeur was). Ook het jaarverslag werd met applaus begroet. Rekening penningmeester over 1930. De ontvangsten hebben bedragen 1557.33%, de uitgaven 1273.60^, het batig saldo was 283.73 (verleden jaar 210.54^). Voor den gewonen dienst wa ren de ontvangsten 547.62 K (saldo inbe grepen), de uitgaven 300.13^, saldo 1 247.49, voor het zangersfeest waren deze cijfers resp. 1009.71, 973.47 en 36.24. In de ontvangsten en uitgaven zijn inbe grepen de kosten der zes kringrepetities met een nadeelig slot van 43.321,4 (drie ver eenigingen hebben geen waarborgsom ge stort). Namens de commissie tot het nazien der rekening werd gerapporteerd, dat alles in de beste orde was bevonden. De penning meester, de heer Joh. De Groot te Alk maar, verdiende een woord van lof voor zijn accuratesse. Wieringerwaard merkte op, dat in dertijd besloten was, dat een vereeniging, die de kringrepetitie had, zou zorgen voor storting van 20 bij den penningmeester. De penningmeester antwoordde, dat dat vroeger wel is gebeurd. Later is ge zegd, dat een kastelein, die de repetitie te zijnent had, wel kon meebetalen, want hij heeft daarvan steeds een goeden dag. Wieringerwaard wenschte, dat de hand wordt gehouden aan de bepaling, of schoon elke vereeniging het geld zelf best kan gebruiken. Barsingerhorn wilde een vereeni ging, die vraagt om een kringrepetitie, op dragen minstens 20 te storten. De heer Za a 1 (hoofdbestuur) merkte op, dat het geval zich zal voordoen, dat een ver eeniging een kringrepetitie krijgt toegewezen zonder dat zij die som kan betalen. Barsingerhorn wilde juist daarom de verplichting alleen opleggen aan de ver eenigingen, die om de repetitie vragen. DenHelder wilde zien vastgesteld, dat elk jaar één vereeniging wordt aangewezen, die niet om de repetitie vraagt. De Bond zou dan daarvoor de 20 moeten betalen. Abbekerk vroeg of er controle door het bestuur wordt uitgeoefend op de ontvang sten van een kringrepetitie. Het blijkt im mers, dat het er niet op aankomt of het be paalde bedrag wordt betaald of niet (drie vereenigingen hadden niet geofferd). Winkel wilde zien uitgemaakt of een kringrepetitie een bondsbelang is. Zoo ja, dan dient de Bond die te betalen. De penningmeester was het niet eens met Winkel en Barsingerhorn. Hij zou de bepaling willen laten zooals zij thans luidt, zoodat de bondskas geen schade lijdt van de repetitie. Den penningmeesters der vereenigingen kan opgedragen worden zoo veel mogelijk op de voordeelen te letten en de batige saldi over te maken aan den Bond. Winkel meende, dat in het antwoord van den penningmeester een verdediging lag van hetgeen spr. had betoogd. Barsingerhorn had geen bezwaar te handelen zooals de penningmeester aan beval, maar daarnaast wilde spr. handhaven zijn idee, dat een vereeniging die vraagt om een kringrepetitie, daarvoor 20 betaalt. Winkel vreesde, dat daaruit zou voort vloeien, dat een arme, kleine vereeniging nimmer om een kringrepetitie zal kunnen vragen. Den Helder wilde, ter tegemoetkoming hieraan, zien bepaald, dat jaarlijks één dus danige vereeniging voor de kringrepetitie wordt aangewezen. Heerhugowaard wilde alle baten eener kringrepetitie zien afgedragen aan den Bond. Besloten werd, de geldende bepaling voor dit jaar nog te handhaven. Het bestuur zal dan tegen het volgende jaar met nadere voorstellen komen. De rekening werd vastgesteld onder dank betuiging aan den penningmeester. Begrooting. De penningmeester diende de be grooting in voor het jaar 1931, sluitende in ontvangsten en uitgaven met 501.79. Zij werd na eenige toelichting goedgekeurd. Verkiezing hoofdbestuur. Aftredend waren de heer Jb. de Jong en R. Sasburg (beiden herkiesbaar). Er waren geen tegencandidaten gesteld, zoodat beide heeren herkozen werden verklaard. Onder applaus der vergadering namen zij hiermee genoegen. Plaats volgende vergadering. Bij meerderheid van stemmen werd aan gewezen Alkmaar. Voor Hoorn waren vijf stemmen uitgebracht. Commissie nazien rekening 1931. Aangewezen werden Heerhugowaard, Nieuwe Niedorp en Barsingerhorn. Zangersfeest 1931. Als plaats voor de viering werden ge noemd Den Helder, Alkmaar, Hoorn en Bo ven karspel. Den Helder trok zich terug, omdat geen geld is te krijgen voor het houden van een dergelijk feest. Heerhugowaard beval Hoorn aan. De secretaris nam aan, dat, evenals het vorige jaar, het hoofdbestuur opdracht zal krijgen de plaats aan te wijzen voor het houden van het zangersfeest met inachtne ming van de mogelijkheid om er ook finan cieel „uit te springen". Verleden jaar is het feest te Hoorn uitstekend geslaagd, maar gezien hetgeen de ervaring leerde, achtte spr. het niet wenschelijk om twee achtereen volgende jaren het feest in eenzelfde plaats te houden. Het bestuur had nu gedacht aan Bovenkarspel, waar een groote overdekte ruimte is (het veilingsgebouw), om het feest te houden. Besloten werd, dat het hoofdbestuur, re kening houdende met de besprekingen, naar bevind van zaken zal handelen. Als leden van de jury zullen worden uit- genoodigd de heeren Hubert Cuypers en Jan Sluis, met als plaatsvervanger Sem Dresden. De secretaris had van te voren opge merkt, dat het niet wenschelijk geacht kan worden om dezelfde jury eenige jaren ach tereen te hebben. Bij de bespreking van den ensemblezang wenschte het hoofdbestuur allen tot deelne ming op te wekken, wetende dat de waarde van den samenzang niet mag worden onder schat uit een oogpunt van zangstudie en saamhoorigheid. Het hoofdbestuur stelde als nrs. voor: Laatste Zonnestraal (J. Paardeko- per) en Hymne aan den Zang (Gerard H. Boedijn). Andere voorstellen: O, bone Jesu en Adoramis (Palestrina). Barsingerhorn wees op het vaak slechte bezoek aan de ochtend-repetitie. Als dit niet beter wordt, zou hij die liever heele- maal afschaffen. W o g n u m deelde mede, niet aan den sa menzang te zullen deelnemen als gevolg van de geringe animo van vele vereenigingen. O u d e s 1 u i s zei, dat Wognum den ver keerden weg volgt; die vereeniging moet al het mogelijke in het werk stellen om de be langstelling voor de repetitie op te wekken, opdat de samenzang zoo goed mogelijk zal slagen. De heer Van L o o (hoofdbestuur) onder schreef dit betoog krachtig. Benningbroek betoogde, dat het zich terugtrekken van iets wat het leven van den Bond aangaat gelijk staat met een terug trekken uit den Bond. De samenzang behoort bij den Bond. Verschillende afgevaardigden voerden over deze kwestie nog het woord. Vastgesteld werd, dat afschaffing van den samenzang ten zeerste te betreuren zou zijn. Wognum verklaarde de meening der vergadering aan zijn vereeniging te zullen mededeelen, opdat zij zich nog eens kap. beraden. Spr. zei nog, het verschrikkelijk te vinden zooals de heer Sasburg wordt be jegend door verschillende vereenigingen, die zoo weinig ambitie toonen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur den samenzang wenscht te behou den. De heer De Groot (hoofdbestuur) be pleitte het zenden van een aanschrijving aan den directeur en de leden van elke vereeni ging om geregeld te repeteeren en ook de ochtend-repetitie op het zangersfeest bij ti wonen. (Applaus.) De voorzitter zei, dat het bestuur de zen wenk zal opvolgen. Stompetoren vroeg het Bondsliee weer eens op het program te zetten. Sint Pancras wenschte de keuze van de zingen nummers over te laten aan de di recteuren. O u d e s 1 u i s wilde waken tegen eento nigheid van de repetities. Wognum oordeelde het beter om slechts één nummer te nemen voor den samenzang, om den zangersdag niet al te lang te reit- ken. De voorzitter zei deze meening te deelen; in Hoorn was het verleden jaar te laat geworden, er zullen maatregelen worden genomen om zulks voor de toekomst te voor komen. De heer Sasburg (hoofdbestuur) wees er op, dat het nummer van den samenzang niet te moeilijk mag zijn en toch ook behoort te voldoen aan vrij hooge muzikale eischen. „Laatste zonnestraal" voldoet nu wel niet geheel aan dien laatsten eisch, maar heeft reeds bewezen ten zeerste te voldoen ook voor nog betrekkelijk jonge vereenigingen, Spr. vermoedde, dat bij de voorgestelde uit voering op den zangersdag het fanfare korps uit Wijdenes voor het instrumentale gedeelte zal zorgen, waardoor de totaal indruk zal worden versterkt, mits voldoende en met ambitie wordt gerepeteerd. Hierop drong spr. ten zeerste aan. De vaak getoon de laksheid is ergerlijk. Men bedenke dat he* gaat om de eer van den Bond. Spr. kon zich er wel mee vereenigen, dat de samenzang tot één nummer werd be perkt. Aan uitvoering van het Bondslied (dat zeker veel goede kwaliteiten heeft) is de Bond al zoo langzamerhand ontwassen. De heer Van L o o (hoofdbestuur) verde digde het plaatsen van het Bruidskoor uii de Lohengrin op 't programma van den zan gersdag, als er nu toch al een nummer zal komen met muzikale begeleiding. De heer Zaal (hoofdbestuur) zag een ge vaar in het geven van een uitvoering onder muziek-begeleiding, omdat de Bond den capella-zang beoefent. Spr. kon het daarom ook al niet geheel goedvinden, dat Wijdenes „Laatste Zonne straal" zou begeleiden. De definitieve vaststelling van het pro gramma werd ten slotte overgelaten aan hei hoofdbestuur, dat met de besprekingen zoo veel mogelijk rekening zal houden. Als leider voor den samenzang werd on der applaus aangewezen de candidaat van het hoofdbestuur, de heer R. Sasburg. Als vereeniging, die gaarne een kring-re petitie heeft, gaf zich op Barsingerhorn. Ge< zien deze geringe animo, zal de heer Sasburg de z.i. noodige maatregelen treffen. Als datum voor het zangersfeest werd voorloopig aangewezen de derde Zondag in Juni. Nieuwe Niedorp stelde voor geen veranderingen meer toe te laten in de volg orde van het programma voor het zangers feest. Spr. motiveerde dit nader. De heer Van L o o (hoofdbestuur) zag geen bezwaar in een wijziging, mits het gaat met goedvinden van de betrokken ver eenigingen. FElill.LKTON. Van AL1UE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 61) Met iets zachters in haar blik zag de vrouw haar aan; de trilling in Esther's stem had haar medegevoel opgewekt. ..Bent u ziek?" ..Neen, er is iemand in gevaar. Ik moet taxi hebben ..Gaston, haal gauw een taxi." Inwendig verwarmd, omdat deze men- schen vriendelijk waren, zag Esther de lange gestalte van den jongen man om den hoek van de deur verdwijnen, als een otter die een buiging van de rivier langs zwemt. „Gaat u zitten", en de vrouw schoof een stoel voor haar bij. Maar ze kon niet gaan sitten, ze trilde van opgewondenheid. Ze dankte de vrouw en snakte naar de terug komst van den jongen man, maar steeds denkende: in hoeveel tijd kan ik van hier uit ta Californie bereiken. Is Roger thuis? Is de dokter al aan het verbinden? Als het te laat Het wachten was een foltering. Ze ging de loge uit naar den hoofdingang. Het re gende, dus zou 't moeilijker zijn om een a*i te krijgen. Dat dit ook juist nu moest gebeuren. Er ttinden tien minuten voorbii. toen er schokkend en bonkend een rammel kast van een auto^naderde, met den apache op de trede staande. Ja, het was een anti- diluviaansche taxi, maar ze mocht nu niet critisch zijn. Als zoo'n kar haar uit de hel zou rijden, zou ze maar niet informeeren naar de paardenkracht. De apache _hielp haar instappen en met haar handen gaf ze hem te kennen dat ze geen beurs bij zich had. „Dat is niets, juffrouw", zeide hij eenvou dig, en de Franschen rezen in haar achting. De zeventigjarige chauffeur had een vuur- rooden neus en rook naar wijn. Hij was zoo doof, dat het lang duurde voor hij be greep waar zij heen moest. Toen hij einde lijk het adres wist, strompelde hij met moeite van zijn plaats om de stilstaande mo tor weer op gang te brengen. Dit duurde zoo lang dat zij bang werd. Hij was even wel niet dronken, maar een beetje kinds Eindelijk met een schok ging de slecht functionneerende auto vooruit. Ziezoo, dacht Esther, ik ben ten minste onderweg, dat is iets. Beweging was beter dan rust, maar de slakkengang van het voertuig deed haar niet veel goeds verwachten. Het ging op een sukkeldrafje, dikwijls stond de motor stil, dan moest de chauffeur er uit en voort ging het weer. Het was om gek te worden en na de vijfde keer kon ze het niet meer uithouden. Haar hoofd naar buiten steken de, riep ze met schrille stem: „Gauw, gauw, ik heb haast!" Het speet haar, dat ze niets anders zeggen kon, maar het had niets ge- holnen: na iedere notfind om sneller te ri'- den weigerde de motor en de oude man moest opdraaien. Ze hoopte, dat ze een andere leege taxi zag, dan kon ze deze af danken. Geld had ze niet, maar ze zou haar horloge in pand geven... Vele taxi's snor den langs, maar ze waren alle vol. Uiterst langzaam kwam ze vooruit en langs den weg zag Esther vele herkenningsteekenen. Eindelijk stond de taxi voor goed stil en de oude man opende het portier. „Wat is er nu weer?" riep ze luid, lust hebbende den ouden man te schudden. Hij trok de schouders op, snoot zijn neus en zeide met wijsgeerige kalmte: „Hij doet 't niet meer." „Wat?" riep ze. „Geen benzine meer." En zoo was het, de benzine was op. Ze kon blijven zitten of uitstappen, ze was nog een mijl van villa Firenze af. En ze kon ook wel finish zeggen voor haar wanhopig pogen. Ze begreep nog niet hoe ze zoover was gekomen en als ze nu loopen moest zou ze neervallen. Ze had den ouden man kunnen vermoorden; dat zou haar verlich ting gegeven hebben, maar ze had geen wa pen. Ze kwam uit de oude rammelkast en maakte haar horloge-armband los, ze moest haar schuld betalen. Als een doodsklok klonk het haar in de ooren: „Geen benzine meer." HOOFDSTUK 31. „Chalmers, kwam mijnheer Roger daar binnen? Ik dacht dat ik hem hooide. „Ja miss hii is in zijn kamer. Hij vroeg waar u waart." Chalmers kwam de kamer in en wreef langs zijn grijze kin, hij had blijkbaar iets op het hart. „Miss, ik wou dat we mr._ Roger er toe konden krijgen om niet zoo in alle weer en wind uit te gaan. Hij heeft koorts en het zal hem kwaad doen. Het is bar zoo als hij er uitziet." De oude dame schudde wanhopend het hoofd. „Dat weet ik wel Chalmers, maar het geeft niets wat ik ook zeg. Hij is bang, dat er iets met zuster Rowe gebeurd is en hij wil haar opsporen. Ik weet niet wat ik met hem moet beginnen, hij is zoo ziek." De knecht kuchte eens, keek naar het karpet en gaf op die manier te kennen, op tactvolle maar ondubbelzinnige wijze, dat het zoeken naar de vermiste vergeefsche moeite was. Miss Clifford begreep dit en zij vond ook, dat haar neef niet in een toe stand was om langs de straten te zwerven. „Als ik het zoo zeggen mag miss, zonder brutaal te zijn, zou ik mr. Roger dadelijk in bed willen stoppen, hem een goed slaap middel geven en als hij dan morgen weer er uit wil, zou ik zijn kleeren wegnemen." „Dat is nog zoo kwaad niet, Chalmers", zeide miss Clifford, ondanks zich zelve glimlachend. „Maar ik hoop dat het niet noodig zal zijn, hij beloofde me, dat hij na vandaag het zoeken op zou geven. Ik moet nu weten wat hij te vertellen heeft en dan zal ik probeeren hem in bed te krijgen." „Hier is mr. Roger, miss Hij ging op zij om den jongen man binnen te laten. En na een korten blik op het zieke, vervallen ge laat ging hij weg. Miss Clifford zag haar neef ook met onderzoekenden blik aan. Hij was mager en zijn blauwe oogen glinsterden koortsachtig. „Roger, mijn lieve jongen, ga je nu dade lijk uitkleeden en als je in bed ligt kom ik met je praten." Koppig schudde hij het hoofd, ging naast haar zitten op de chaise longue, diep ter nee/ geslagen en toch met iets zeer vastbe radens. „Ik geef het nog niet op", zeide hij. „Nog niet, er is zooveel te doen. Maar ais het u gerust kan stellen, dan kan ik u zeggen dat mijn temperatuur wat lager is dan gisteren om dezen tijd. Ik heb haar zooeven opgeno men en ik geloof wel dat ik over het ergste heen ben." „Dat weet ik niet, je ziet er zoo ziek uit", zuchtte zijn tante. „Je houdt je op door de macht van je wil en later zal je dat moeten bezuren. Maar vertel me eens, is er eenig bericht over haar?" Hij schudde het hoofd en loosde een mis- troostigen zucht. „Niets, geen woord, geen teeken; het is zoo geheimzinnig. Ik heb alles gedaan wat ik maar kon bedenken. Er zijn misschien nog een paar pensions waar ik niet geweest ben en het is zoo vreemd, dat geen enkele taxi-chauffeur in Cannes zich herinnert Dinsdag een persoontje te hebben gereden dat haar signalement nabij komt. Ik heb ze allemaal ondervraagd." „Kan zoo'n chauffeur dat niet vergeten hebben?".- (Wordt vervolgd.). «v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5