DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 20°|o korting e UlliDAG 18 \OVEMBKK l»30 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland Stoomerij en Ververij VANAF HEDEN OP ALLE STOOM- EN VERF- GOEDEREN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalv* Zon- ea Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gebeele Rijk 2.5*. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 1.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. flOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37990. Telef. 3, redactie 33. Ho. -in Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 'HET RESULTAAT DER POOLSCHE" VERKIEZINGEN. lïe overwinning van het regeeringsblok. Steeds scherper verdeeling in twee groote groepen. Een telegram uit Warschau meldt, dat vol gens de offideële opgave-de regeeringspar- tijen totaal 249 zetels hebben veroverd, de na- tionaal-democraten 65, het oppositieblok der centro-linkschen 78, de christ. democraten 14, de Oekraïner 20, de Joden 7, de communisten 5, de Duitschers 5 en de „wilden" 2 Uit déze cïjfcrs blijkt, dat het regeerings blok een absolute meerderheid heeft verkre- fen, dank zij natuurlijk de kracht van de aan- angers van Pilsoedski. In talrijke districten in het Oosten, in het Oekraïnische en West- Russische taalgebied zijn alle candidaten van het regeeringsblok gekozen, dikwijls ten koste van de nationale minderheden, die dan ook de grootste verliezen leden. Naast de regeeringspartijen zijn de natio- naal-democraten de eenige, die gewonnen hebben. Zij komen met 20 zetels meer in den Sejm terug en hebben dus reden tot juichen. Het regeeringsblok heeft dus de meerder heid. Maar toch is die meerderheid niet vol doende om de grondwet te veranderen. Daar voor moet zij minstens 2/3 van het aantal stemmen hebben d.i. 206, een getal, waar men nog bijna 50 af is. Waaraan dit succes te danken is? Algemeen wordt dit toegeschre ven aan de machinaties, waaraan deze partij en de regeering zich voor de verkiezingen hebben schuldig gemaakt. Ze hadden de kranten verboden, vergaderingen mochten niet worden gehouden, politieke leiders wer den gearresteerd, enz. enz. En merkwaardig genoeg werd het succes van hen grooter, naar mate men verder Oostelijk ging. In de Wes telijke provincies, met name Posen, hebben de oppositiepartijen de leiding behouden of zijn tenminste met het regeeringsblok gelijk geble ven. Algemeen terleurgesteld hebben volgens de N.R.C. de centro-linkscche, die zelfs in de groote industriesteden, met uitzondering van Posen en Pommeren, waar de gewezen partij Piast sterke posities had, den grooten voor sprong van de regeeringspartij bijna nergens heeft kunnen inhalen. De verklaring hiervoor ligt daarin, dat de Poolsche socialistsche partij voor de kiezers uit de overige vier in 't blok der centro-linkschen vereenigde partijen te weinig aantrekkingskracht heeft. Het onverwachte succes der communisti sche lijsten in Warschau toont aan, dat de socialistische kiezers in grooten getale in het communistische kamp zijn overgegaan, ter wijl de keizers der overige vier partijen van de centro-linkschen zich klaarblijkelijk her innerd hebben, dat het juist de socialistische partij was, die in 1926 Pilsoedski aan de macht hielp en eerst nu tegen hem den beslis- senden slag heeft willen slaan. De regee ringspartij heeft van deze tweespalt een goed gebruik gemaakt. Ook de in hechtenisnemin gen van de oppositioneele afgevaardgden hebben, met name de breede massa's der Poolsche democratie blijkbaar niet die uitwer king gehad, waarop met de verkiezingscam pagne was gerekend. Dat Polen steeds scher per in twee elkander onverzoenlijk bestrijden de groepen wordt gesplitst, toont het succes der nationaal-democraten, die bij hun gepro nonceerde rechtsche richting in felle oppositie tegen het huidige bewind staan, ook wanneer zij al den naam van Pilsoedski niet zouden verachten als de meeste andere partijen van de oppositie. Een absolute nederlaag hebben de christe lijk democraten geleden. De oorzaak daarvan ligt eenerzijds in de politieke ontwikkeling der laatste jaren. Bij de verkiezingen van 1928 kon slechts hun liaison met de partij Piast hen redden. Anderzijds ligt de oorzaak in hun weifelende houding. Immers, de chris telijk democraten bleken op het laatste oogen blik niet bereid met het regeeringsblok ge- meene zaak te maken. Daar het parool luid de: of met Pilsoedski of tegen hem, is dat deel harer kiezers dat wars was van een com promis-politiek overgegaan tot de oppositie, terwijl anderen direct omzwaaiden naar het regeeringsblok. Ten aanzien van de Duitschers en Joden valt te zeggen, dat zij in de districten, waar zij een compacte meerderheid vormen, hun positie in het algemeen hebben gehandhaafd. De Oekraïners en de wit-Russen daarentegen hebben zeer veel verloren. Levendig bespreken de bladen de neder laag van de Duitschers in Pommeren en Op- per-Silezië. Zij wordt toegeschreven aan bui- ton- en binnenlandsche politieke oorzaken. De bekende redevoeringen van minister Trevira- nus, die destijds in Polen groote verontwaar diging wekten, zijn nog niet vergeten. Daar om zijn de Poolsche kiezers ditmaal niet ver snipperd opgetreden, maar hebben zij drie groote groepen gevormd, zocdat geen enke;e l oolsche stem aan de Duitschers verloren ging. De Poolsche pers constateert een en an- oor zonder onderscheid van partijen met 2'ciitbare voldoening. De Gazeta Polska, die goede betrekkingen jnet de regeering onderhoudt, schrijft: Het °enkbeeld van maarschalk Pilsoedski Hat de verkiezingscampagne beheerschte, heeft de tegenstanders verpletterd. Alle machtelooze gemeenheid, die in Polen was geconcentreerd, was niet in staat te zegevieren over de groot- sche gedachte, welke de consolidatie van de machtspositie van den Poolschen staat voor oogen heeft. In Pommeren hebben de Duit schers geen enkel mandaat gekregen. Daar waar het compacte Pilsoedski-blok is opge treden, is geen plaats gebleven voor elemen ten, die vijandig tegenover den staat staan. De Expresse Poranny, die eveneens de regeering goed gezind is, schrijft: De triomf is volledig: het geheele land juicht het toe, dat maarschalk Pilsoedski in het spel om de toekomst des lands de teerling heeft gewor pen en dat de strijd ditmaal tot een beslissing heeft geleid. De dag van gisteren was een plebesciet ten gunste van den maarschalk Het betrekkelijke succes van de nationaal- democraten valt slechts daaraan toe te schrij ven, dat zij nalieten openlijk stemming te maken tegen den maarschalk. Daarentegen hebben de contro-linkschen een conglomeraat van verschillende partijen, die in hun verbin ding alles op één kaart, n.1. op den strijd tegen Pilsoedski hebben gezet, een geweldi gen strop gehad. De conservatieve Kurjer Warszawski, die voor de nationaal-democraten is opgetreden, schrijft: „De openlijke meeening was er zich sinds het begin van de verkiezingscampagne goed bewust van, dat de verkiezingen ditmaal geen parlementsverkiezingen waren. Meer aan 80 leden van de oppositie zijn in hechte nis genomen; de kieslijsten werden nietig ver klaard, waardoor een millioen stemmen en meer dan 70 mandaten verloren gingen. Men weet wat een openlijke stemming beteekent, waarvoor de aanhangers van Pilsoedski agi teerden. In veel districten hebben de kiezers openlijk gestemd en elders werden zij in mili tair gesloten colonnes met de stemkaart van lijst 1 naar de stembus gedreven. De socialistische Robotnik kan in het ge heel geen woorden vinden en beperkt zich er toe de resultaten te vergelijken met die van 1919. DE FRANSCHE MINISTER VAN JUSTITIE AFGETREDEN. De Fransche minister van Justitie heeft gisteren zijn ontslag ingediend, hetwelk door den minister-president aanvaard werd. De oorzaak van dit plotseling aftreden moet gezicht worden in de aanvallen, die tij dens de Kamerdebatten over de Oustric Bank tegen den minister ondernomen werd. Naar men weet, werd hem verweten, dat hij de Bank op ontoelaatbare wijze zou hebben ge steund. Daar de instructie inzake de Oustric Bank nog steeds voortduurt, achtte hij het gewenscht zich terug te trekken om die de ver denking te wekken, dat het onderzoek door hem beïnvloed wordt. De minister van justi tie heeft in de Kamer de tegen hem inge brachte beschuldigingen ten stelligst tegen gesproken. Hij zal worden opgevolgd door den vroe geren minister van financiën, Chéron. GESPANNEN TOESTAND IN MADRID. Alleen de hoofdstad getrof fen. Kraehtige regeerings- maatregeien. Het Algemeen Vakverbond te Madrid pu bliceert een nota, waarin wordt gezegd dat de algemeene staking slechts de hoofdstad omvat. De afdeelingen in de provincie moe ten niet luisteren naar den raad van elemen ten, die ze bij de algemeene beweging willen betrekken. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd, die bevelen tot algemeene sta king verspreidden. De spoorwegen zijn niet door de staking getroffen. Ook de normale functionneering van de waterleiding, het gas en de electrici- teit is verzekerd. In het stadhuis wordt ver klaard dat de levensmiddelen toereikend zijn om Madrid gedurende tien a twaalf dagen te voeden. De broodvoorziening wordt door het militaire bestuur verzorgd. De minister van onderwijs heeft order gegeven tot het sluiten van de scholen in de aorpen. De poütietroepen hebben zich in de kazer nes teruggetrokken; er zijn echter maatrege len genomen om aan elke eventualiteit het hootd te kunnen bieden. Botsingen te wachten. Volgens een bericht uit Madrid aan het „Journal" vreest men bloedige botsingen met extremistische elementen. De militairen heb ben de belangrijkste strategische punten be zet. Patrouilles trekken door de stad. Het eenige ernstige incident, dat is voor gevallen, heeft zich voor de medische facul teit afgespeeld. Studenten, die door de politie werden vervolgd, hadden daar een toevlucht gezocht en de roode vlag op het gebouw ge- heschen De studenten vuurden op de politie; een voorbijganger werd gewond. Een lichte ontspanning? Zondag hadden eenige kleine opstootjes tusschen studenten en stakers plaats, waarbij een aantal personen zijn gearresteerd. De hotels hebben een autodienst op het station ingesteld, en de autobussen met vreemdelingen doorkruisen ongehinderd de stad- V - De bakkerijen hebben den canschen nacht door gebakken. Het bestuur van het Alge meen Vakverbond heeft de arbeiders aange spoord weer aan het werk te gaan op den voorgeschreven tijd, dat is voor de staats- en gemeente-arbeiders te middernacht en voor de arbeiders in particuliere bedrijven te 6 of 7 uur. Begrafenis van slachtoffers der botsingen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers der botsingen op 14 November is Maandag in vrachtauto's, geëscorteerd door politie auto's, naar de verschillende kerkhoven ge transporteerd. Alle winkels waren gesloten, ook de café's, behalve de bars en de tabakszaken. De bak kerijen waren eveneens geopendhet publiek stond er in lange files voor. Alle vergaderin gen zijn verboden. Een aanklacht tegen Berenguez. De „Petit Parisien'' meldt uit Madrid: Het blad „El Sol", liberaal-monarchistisch orgaan, publiceert onder den titel: De dwa ling van Berenguer, een artikel van prof. José Ortega y Gasset, dat in alle kringen een diepen indruk heeft gemaakt. Het artikel is een heftig requisitoir tegen het tegenwoor dig regiem en eindigt aldus: „Spanjaarden, uw land bestaat niet meer, bouwt het op". Reeds 100.000 stakers. Volgens V. D zou het aantal stakers reeds 100.000 bedragen. De regeering heeft laten mededeelen, dat zij bij de eerste ernstige botsing onverwijld den staat van beleg zal doen afkondigen. Uitbreiding tot andere plaatsen? Intusschen heeft ce stakingsbeweging zich ook tot Bilbao en Valladolid uitgebreid, waar eveneens de algemeene staking is ge proclameerd. Barcelona zal zich waarschijn lijk ook bij de beweging aansluiten. Verscherping van den toestand. De algemeene staking der arbeiders is voor onbepaalden tijd afgekondigd, d.w.z. tot dat de regeering de anarchistisch-communistische syndicaten officieel te erkennen. Ook in Valen- ca, Granada en Bilbao, waar de syndicalis ten de arbeidermassa's beheerschen is de al gemeene staking uitgebroken. In Valladolid hebben de arbeiders zich met genoemde steden solidair verklaard en zijn eveneens in staking gegaan. Ook de arbeiders der spoorweg-her- stel-werkplaatsen hebben het werk neerge legd. Men vreest, dat ook het personeel der Spaansche spoorwegmaatschappijen, die voor het grootste gedeelte particuliere onderne mingen zijn, in staking zal gaan, waardoor het verkeer in Spanje volkomen lam gelegd zou worden. Te Barcelona hebben de stakers twee tram wagens en verscheidene vrachtauto's in brand gestoken. Bij verschillende botsingen motst de politie meermalen van de vuurwa pens gebruik maken. Een groot deel der studenten heeft zich bij de beweging aangesloten o.a. te Madrid, waar zij de roode vlag op het universiteitsge bouw hebben geplant. De leiding der soc.-dem. partij staat afwij zend tegenover de staking. Daar haar in vloed achter zeer beperkt en in Catalonië bij na nihil is, is het den syndicalisten gelukt de staking door te zetten. De leiders der opposi tiebeweging betreuren dit optreden der syndi calisten, daar hierdoor een gemeenschappe lijke actie, te zijner tijd, welke de leiding nog niet gekomen acht, moeilijker maakt. KRACHTIG OPTREDEN DER DUITSCHE REGEERING GEWENSCHT. Zoo noodig tijdelijk den Rijksdag ter zijde schuiven. Op den partijdag te München van de B. Volkspartij heeft de leider der Rijksdag fractie, prelaat Leicht, een rede gehouden, waarin hij de moeilijkheden besprak van het kabinet-Brüning op binnen- en buitenlandsch politiek gebied. Voor de rijksregeering was het het beste, zeide spr., wanneer zij de lei ding krachtig voerde en zoo noodig het par lement ter zijde schoof. Het zou er toe kunnen komen, aldus Leiht, dat de regeering niet anders kan handelen, wanneer zij het Rijk en het Duitsche volk van den ondergang wil bewaren. Prelaat Leicht verklaarde, dat hij geen vriend van de dicta tuur is, welke altijd slechts een tijdelijk iets kan zijn. Het Duitsche volk is in politiek op zicht veel te mondig, dan dat het een dicta tuur zou kunnen dulden. Na critiek geoefend te hebben op de jong ste verklaring van Tardieu inzake de ontwa pening, noemde spr. het t^n slotte een eere plicht, dat de E. Volkspartij de zijde van den rijkskanselier kiest. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN BADEN. Ook groote winst voor de Nazi's. De gemeenteraadsverkiezingen, die Zon dag in Baden gehouden zijn, vertoonen in zooverre groote overeenkomst met de Rijks dagverkiezingen, dat ook hier de nationaal- socialisten groote winsten hebben geboekt. Te Mannheim, waar zij tot nog toe geen ver tegenwoordiging in de gemeenteraad had den, veroverden zij 14 zetels. Het Centrum steeg van 14 op 15 zetels en ook de commu nisten wonnen een zetel (van 13 op 14). De sociaaldemocraten daalden daarentegen van 28 op 25 zetels. Te Freibure veroverden de nationaal-so- cialisten eveneens veertien zetels, terwijl zij ook hier tot nog toe niet in den gemeente raad vertegenwoordigd waren. Het Centrum steeg van 29 op 30 'zetels, de communisten van twee op drie zetels, terwijl de soc.-dem. terugliepen van 20 op 18 zetels. Te Pforzheim veroverden de nationaal- socialisten 20 zetels. Het Centrum liep terug van zes op vijf zetels en de soc.-dem. van 28 op 20 zetels, terwijl de communisten hun zeven zetels wisten te handhaven. Te Heidelberg komen de nationaal-socia- listen voor het eerst in den Raad met 31 ze tels. Het Centrum verliest een zetel, de soc.- dem. verliezen vijf zetels en beide partijen komen in den raad terug resp. met 12 en met 16 zetels. De communisten loopen terug van 10 op zeven zetels. Te Constanz, waar de nationaal-socialis- ten reeds één zetel in den raad hadden, ko men zij met elf afgevaardigden terug. Het Centrum wint een zetel en krijgt in den nieuwen raad 32 zetels, terwijl de sociaal democraten terugloopen van 14 op 13 zetels. TREIN IN CHINA GEPLUNDERD. Door verscheidene honderden roovers. Verscheidene honderden roovers deden een aanval op den expresstrein tusschen Peking en Pao Tooe Tsjen. Zij plunderden den post trein en beroofden de passagiers van hun voorwerpen van waarde. EEN NIEUWE DUIKBOOTJAGER IN ITALIË. Met een snelheid van 84 K.M. per nar. Te Varazze bij Genua zijn Zaterdag voor- loopige proeven genomen met een nieuwe „Mas", zegt de N.R.Crt. Mas beteekent Mo- toscafi anti somergibili, d.w.z. motorbooten tegen duikbooten, duikbootjagers dus. In den oorlog hebben een vierhonderdtal van die motorbooten dienst gedaan, waarvan enkele heel nuttig werk verricht hebben. Na den oorlog heeft men er dan ook een honderd vijftigtal van in dienst gehouden, terwijl er sindsdien nog een veertiental in dienst ge steld is. De nieuwe „Mas" waarmee nu proeftochten gehouden zijn is 16 M. lang, heeft 17 ton waterverplaatsing en is voor zien van twee motoren van elk 750 P.K. Men heeft met dit vaartuig een snelheid behaald van 45 knoopen, d.w.z. 84 K.M. per uur, een record voor dit type snelvarende motor boot. VAN JALOUZIE-DRAMA IN EEN ZIEKEN HUIS TE BOEDAPEST. In den nacht op Zondag heeft in het Jood- sche ziekenhuis een 33-jarige verpleegster een fabrieksemployé uit Berlijn een fleseh lysol in het gezicht geworpen, waardoor de man aan beide oogen blind is geworden. Het betreft hier zeer waarschijnlijk een geval van jalouzie. De verpleegster is gevlucht. ZWARE WERVELSTORMEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Naar gemeld wordt, hebben in de Zuidelij ke Amerikaansche Staten hevige wervelstor men gewoed, die groote materieele schade aanrichtten. Er zijn reeds 12 dooden en tal rijke gewonden. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend, aangezien telefoon- en tele- graaf-verbindingen verbroken zijn. DE AARDSTORTING TE LYON. 50 dooden? Het aantal slachtoffers, dat den dood heelt gevonden bij het instortingsongeluk te Lyon, wordt op 50 geschat. Vast staat, dat er 19 brandweerlieden, 6 politie-agenten, 6 vrou wen en 2 kinderen om het leven zijn geko men. Er bestaat echter aanleiding om aan te nemen, dat er nog ongeveer 18 lijken onder de aardmaesa's liggen. Dit zouden in hoofd zaak gasten van hei hotel zijn. VREESELIJKE VERGISSING VAN EEN APTS. In een ziekenhuis te Medellin in den Zuid- Amerikaanschen staat Columbia heeft een medicus een vreeselijke vergissing begaan. In plaats van een aantal kinderen met een geneeskrachtig serum in te enten gebruikte de arts een diphtheritus-serum, waarmee 49 kinderen werden ingeënt. Reeds zijn 19 kin deren aan de gevolgen overleden, terwijl men vreest, dat ook de overige kinderen aan de gevolgen zullen bezwijken. HET „DROGE" AMERIKA. Een belangwekkend rapport verwacht. Naar van welingelichte zijde uit Washing ton wordt gemeld, zou het met groote span ning tegemoetgeziene rapport van de Wie kersham-commissie, betreffende de droog legging, o.a. de aanbeveling bevatten om de huidige prohibitie-wetgeving bij wijze van proef nog te handhaven. Men meent hieruit af te kunnen leiden, dat de meeningen in de commissie zoodanig uiteenliepen dat men tot een dergelijk, waarschijnlijk beide partijen even weinig bevredigend compromis, zijn toevlucht moest nemen. Naar eveneens van welingelichte zijde wordt medegedeeld zal in de congresbood schap van president Hoover uitsluitend ge soroken worden over de economische toestan- den, de plannen der regeering en niet over het drankverbod. ZOOVEEL TALEN ALS MEN SPREEKT.... De prins van Wales leert Spaansch, Ter voorbereiding van zijn bezoek aan Zuid-Amerika het volgende jaar, oefent de prins van Wales zich in het Spaansch met raad en bijstand van dr. Pastor, professor in het Spaansch aan de universiteit van Lon den. De prins maakte, zoo heeft de professor verklaard, snelle vorderingen. In drie weken tijd is de prins even ver gevorderd als een gemiddeld student in twee trimesters, het geen de leermeester toeschreef aan 's prinsen buitengewone geschiktheid tot concentratie en aan zijn belangstelling in de taal. De prins spreekt Spaansch wanneer dit maar mogelijk is, zelfs op vluchten met den hoog leeraar, die het jongste week-end met hetzelf de doel met den prins buiten heeft doorge bracht. De prins spreekt ook vloeiend Fransch en Duitsch en wat Hindoestansch. EEN GEMATIGDE REDE VAN HITLER. „Wij wihen de wereld niet in vuur en vlam zetten". Voor ongeveer zesduizend toehoorders heeft Adolf Hitier Zondag te Bielefeld, vol gens het W. B., een gematigde rede gehou den, waarin hij een overzicht gaf van den politieken toestand van Duitschland. Volgens hem was de politieke machteloosheid de oor zaak van den economischen nood, en deze machteloosheid was het gevolg van de tegen stelling van nationalisme en socialisme. Het kwam erop aan deze tegenstelling te over winnen. De samenwerking tusschen beide kampen kan slechts bevorderd worden van een geheel neutraal standpunt en daartoe is aangewezen de oud-strijder, die zijn leven heeft gewaagd voor het geheele volk. Wii zijn niet van plan, besloot Hitier, de wereld in vuur en vlam te zetten. Als oud-strijders hebben wij de Hurah-politiek ter dege afge leerd, omdat wij weten wat een oorlog is, willen wij hem niet. DE VROUW MET DEN BAARD. Toen Mme. Régina Camier, de bekende ac trice, gisteren in haar theater te Parijs arri veerde om zich voor de voorstelling te klee- den, zag zij tot haar schrik dat haar ge schilderd portret, dat in de vestibule stond, deerlijk was gehavend. Zij had n.1. een baard gekregen Een onbekende, misschien wel een per soonlijke vijand, was er in gesldagd gedu rende den nacht een baard te schilderen aan het gelaat van Mme. Camier, dat, naar wordt beweerd, te fraai is om op dusdanige wijze te worden mismaakt. MOET HET VERDRAG VAN TRIANON HERZIEN WORDEN? De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, Walke, die reeds verscheidene ja ren zijn functie waarneemt, zal naar wordt medegedeeld, binnenkort zijn ontslag nemen. Naar vernomen wordt, zal hij worden opge volgd door Geza Lucacz, leider der revisie beweging. De benoeming van Lucacz tot mi nister van buitenlandsche zaken zou er op wijzen, dat men in Hongaarsche regeerings- kringen voornemens zou zijn meer kracht te gaan bijzetten aan de beweging voor de her ziening van het verdrag van Trianon. DE „PROFEET" ALS EISCHER. Zijn methoden in de rechtszaal besproken. We lezen in het Hbld.: Onlangs hebben wij meegedeeld, dat de Berlijnsche „profeet" en wonderdokter Jozef Weiszenberg veroordeeld is tot zes maanden gevangenisstraf wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door zijn geneesmethoden. Thans staat Weiszenberg weer te Moabit voor den rechter, thans echter als eischer. Hij heeft n.1. een vervolging ingesteld tegen den redacteur Preuss van het tijdschrift: „Für Volksaufklarung gegen Kurpfuschertum und Heilmittelschwindel". In dit tijdschrift zijn n.1. in Nov. en E»ec. eenige artikelen verschenen, waarin de prak tijk van Weiszenberg als schadelijk en ge vaarlijk voor de gemeenschap worden geka rakteriseerd. O.a. was in die artikelen ook verklaard, dat Weiszenberg en diens aan hangers de leugen lieten verspreiden, dat hij dooden tot het leven had teruggeroepen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1