Minimin Ciimt DE VERLOREN INJECTIENAALD. Hindird twee en dertigste Jaargang. Dinsdag: 18 November Radio-hoekje mill.LKTON. GEJIEE\TERAOE*. pMivinciaal nieuws Ko. 272 1930. Woensdag 19 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V-A.R.A.- uitzending). 8.Gramofoonplat.en 10. (V.P.R O.) Morgenwijding. 10.15 Orgelspel door Joh. Jong. 10.45 ,Önze keuken" door p. J. Kers. 11.30 Gramofoonplaten. 12. Concert V.A.R.A.-Septet. 2.— Vrouwenuur tje. 3.„Maak het zelf" les. 4.Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 Concert. Wlad. Piqué Trio. 5.Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.45 Vervolg Trio-concert. 6.15 Concert V.A.R.A.-Mandoline Ensemble. 6.50 Mando line-cursus door Joh. B. Kok. 7.20 Lezing door W. H. Vliegen. 7.45 Vervolg Mando line-concert. 8.Uitz. uit Deventer: V. A. R A.-Orkest. Jan Lebon, toespraak. 11.— Persberichten. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.15—6.30 N.C.R.V., 6.30-12.— K. R. O.) 8.15—9.30 Concert. 10.30—11.— Ziekendienst. 11.—12.— Har moniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12. 12.15 Politieberichten. 12.15—12 30 Gramo foonplaten. 12.302.Concert. Zang, viool, cello en piano. 2.2.45 Concert So praan, bas, fluit en piano. 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.05—4.15 Vervolg con cert. 4 15—5.Gramofoonplaten. 5.6. Kinderuurtje. 6.6.30 Voor de landbouwers. 6 306.50 Gramofoonplaten. 6.50 Aansl Sted. Concertgebouw te Aken. In de pauze: Rob. Geraerds. 8.3011.Concert door K. R. O.-Salon-orkest. 9.30 Nieuwsberichten. 11.—12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Or kestconcert. 2.20 Liederen. D. Kitchen, so- traan. B. Harper bas. 2.50 Uitz. voor scho en. 3.50 Orkestconcer 5.05 Orgelspel door R New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Berichten. 7.20 Piano recital door Johanne Stockmarr. 7.20 Le zing. 7 45 Lezing. 8.20 Concert. Orkest. E. Schumann, sopraan. 9.30 Berichten. 9.45 Vervolg concert. 10.35 Lezing-10.50 Berich ten. 10 5512.20 Dansmuziek. Pariis „Rodio-Paris", 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpl. 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 „Mireille". Opera van Ch. Gounod. Koor, orkest en so listen. Langenberg, 473 Nl. 6.20—7.50 Gramo foonplaten. 8.259.20 Morgenwijding. 10.50—11.20 Gramofoonplaten. 12.20—1 50 Kamermuziek. 2.204.20 Koor en orkest concert. Spreekkoor en toespraken. 4 20 5.20 Orkestconcert. 7 20 Concert. Orkest, koor, sopraan en alt. Xalundborg, 1153 M. 2.20—4.20 Orkest concert. 7.20—9.20 Orkestconcert en zang 9.4012.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio:concert. 6.50 Concert. 8.35 Concert, georganiseerd door de Bel. Kath. Radio-Ver., Brussel. Zeesen, 1635 Ni. 6.20 Lezing. 8.10 Mor genwijding. Klokgelui. 9.25 Berichten 10.20 Concert. Koor, orkest en solisten. 10.50 Le zing. 11.20 Orkestconcert. 1.20—2 20 Le zingen 2.20 Concert. Viola en cembalo 5.20 Harmonium-concert. 4.20 Pianola-concert 4.50 Orkestconcert 5.20—7.20 Lezingen 7 20 „Missa solemnis". Op. 123 van Beetho ven. Koor, orkest en solisten. 9.20 Berichten DE V.P.R.O. EN DE ZENDER TE HILVERSUM. Een schrijven aan minister Reymer. De Vrijz. Prot. Radio Omroep heeft zich /iet een schrijven tot den minister van Water staat gewend, waarin mededeeling wordt ge daan van hetgeen j.1. Vrijdagavond tijdens de uitzending van den V.P.R.O. is voorgeval len (de grooet storing door Turijn) en waar in verzocht wordt, dringend maatregelen te nemen, opdat spoedig via den Hilversum- schen ongestoord kan worden uitgezonden. DE H. I. R. O. Het bestuur van de vereeniging Humani- raire-Idealistische-Kadio-Omroep heeft een adres gezonden aan den minister van water staat, waarin het verzoekt thans de een half jaar geleden gegeven belofte gestand, te doen, n.m.: een uur zendtijd in de veertien dagen, daar allerlei bij de H.I.R.O. aange sloten vereenigingen dringend vragen een radio-rede te mogen houden. Van ALlCE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 63) „Dat is niet waarschijnlijk. Het is niet iets gewoons, om een Amerikaansch meisje, dat met haar bagage op-straat staat, ie moe ten vervoeren, om niet te spreken van die beschadigde auto. Die gebeurtenissen zou den zich wel genesteld hebben in het geheu gen van den een of anderen chauffeur. Ik ben aan huis geweest bij twee die ziek zijn. „Ja, het is heel raar. Wat heb je nog meer gedaan?" „Ik heb haar als vermist bij de politie op gegeven." „O!" riep miss Clifford op verschrikten toon uit. „Vindt je dat zoo noodig?" „Wat denkt u? Als Esther mijn zuster was en zoo op eens verdween, zonder een sPoor na te laten, zou u dat dan niet ernstig vinden? Hier is een jong meisje in een vreemd land, zonder vrienden. "Als wij er geen belangstelling voor hebben om haar terug te vinden, wie zal het dan hebben? Er kan van alles met haar gebeurd zijn, dingen waar men niet graag aan denkt." Zijn stem fu vervolgde: „Ze kan uitgeschud of bestolen zijn of iets wat nog veel erger is. Wat goed doet het om je oogen voor de ®ojjelijkheden te sluiten?" Zim öezicht verraadde de gedachten die u URSEM. njdag vergaderde de raad der gemeente. voorzrtter was de heer van den Heuvel, burgemeester en secretaris. eZJe kennisgeving wegens onge steldheid wethouder de Jongh. Bij de ingekomen stukken was o.a. een pgave van den directeur van den Rijksdienst aer Werkloosheidverzekering dat het aan aeel der gemeente ingevolge Werkl. Besluit 3103Ver eersste kwartaaI 1930 bedraagt Beschikking van den Minister van On derwijs houdende vaststelling rijksvergoe- art- 97 lager onderwijs voor de r.-k. f7°.°'ove,r 1929 nl. 7293,67. Genoten is HOO, alzoo te weinig 193.67 welk be- cgJa!?n°g zal worden uitbetaald. schrijven van Ged. Staten dat over 1930 ingevolge de wet op de fin. verhouding be taalbaar is gesteld 3395.28M. Over het eerste halfjaar is genoten 1696 alsnsog betaalbaar 1699,20. Opgaaf van den rijksontvanger te de Rijp van aandeel kwade posten over September 120.60. Aan de orde is een verzoekschrift van mej. C. Helleman om eervol ontslag als on derwijzeres aan de openbare lagere school. B. en W. stelden voor het gevraagde ont- ®laf, te verkenen met ingang van 1 Januari 1931. Aldus besloten. Ingekomen was een adres van den r-k Landarbeidersbond St. Deus Dedit afd. LJr- sem en van den christelijken landarbeiders- bond om te bevorderen in den komenden win ter werkgelegenheid doch uitsluitend voor georganiseerden. In handen gesteld van B. en W. om advies. Adres van de pas opgerichte voetbalclub V. V. U. om in aanmerking te komen voor het nieuwe sportterrein en een subsidie van 50 ter bestrijding der eerste onkosten. Besluit alsvoren. Adres van den heer J. Mulder, caféhou der en winkelier om reductie op den stroom- prijs voor electr. b v. boven een gebruik van 50 K.W.U. per maand. De voorzitter zeide dat dit adres den vorl- gen dag is ingekomen en niet door B. en W is kunnen worden behandeld. Het is van in grijpenden aard °n indertijd .is door een der raadsleden dit denkbeeld geopperd wat geen meerderheid kon vinden. Spr. stelde voor dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae advies. Aldus werd besloten. Vervolgens werd vastgesteld een 4e suppl begrooting dienst 1930 ad 3650 kapitaal- dienst. Aan de orde is thans vaststelling gemeen- tebegrooting en begrooting G. E. B. dienst 1931 met voorstellen van B. en W. tot hef fing van 25 ojjcenten vermogensbelasting en 10 opcenten gemeentefondsbelasting. De heer A. G. Genefaas bracht namens de commissie van onderzoek verslag uit. De commissie achtte het salaris van de wethouders te laag en stelde voor den uitge trokken post ad 100 te verhoogen met 20 Aldus besloten. De commissie achtte het presentiegeld ad 2 per vergadering onvoldoende. De ver gaderingen vorderen teenwoordig meer tijd dan voorheen weshalve de commissie voor stelde het presentiegeld te brengen op 3 per lid per vergadering. Aldus besloten De heer Genefaas deelde mede, dat de commissie eerst in comité wenscht te verga deren. De voorzitter had daartegen geen be zwaar als de begrooting is behandeld in co mité te gaan omdat B. en W. eveneens nade re mededeelingen hebben te doen. De commissie vroeg of het noodig is de ambtswoning te doen schilderen en zoo ja het schilderwerk bij inschrijving geschiedt. De voorzitter antwoordde dafc B. en W. van oordeel zijn dat schilderen noodig is ook in het belang van het perceel. Zij achten het geen bezwaar het voorste gedeelte het eene jaar en het achterste gedeelte het andere jaar te doen geschieden Aanbesteding achten zij ongewenscht en de laagste inschrijver is niet altijd de beste. De opzichter maakt een begrooting van kosten en de vaklieden worden dan om beur ten in de gelegenheid gesteld het werk uit te voeren. Bij verschillende volgnummers werden nog inlichtingen gegeven. De heer Veldboer achtte het gewenscht dat de personen die iets verloren hebben en waarvoor kosten worden betaald, deze zullen vergoeden. De voorzitter zou hier zooveel mogelijk re kening mede houden. De commissie vroeg of het schilderen van den gemeentetoren wel noodig is. Wethouder Schaap deelde mede, dat een bij hem omgingen. Eenige seconden ging zijn tante voort met haar breiwerk, toen legde ze het neer en zeide op gedempten toon, terwijl ze naar de deur van lady Clif ford tuurde: „Er is iets dat alles zou ver anderen. Stel dat waar was wat Arthur aan Thérèse vertelde?" „U bedoelt dat hij die historie van die autobotsing uit zijn duim gezogen heeft. Al leen in dat geval „Roger, begrijp me niet verkeerd", zeide de oude dame haastig. „Ik voor mij heb nooit iets kwaads willen gelooven van dat aardige meisje. Maar heb je wel eens ge hoord wat de dokter tegen Thérèse over haar losliet? Hij scheen te denken, dat ze niet altijd, niet heelemaal „Heeft Thérèse u dien onzin ook ver teld?" vroeg hij knorrig. „Wel, ik beken dat ik er van opkeek, en ik dacht niet dat er iets van aan was. Ik heb nooit iets vreemds bij haar opgemerkt eu het verwonderde mij te hooren dat een ander dit wel had gedaan. Maar de dokter is zoo zeker van zijn zaak, ofschoon hij er niet veel van zeide. En als zoo iemand zoo iets zegt, dan ben je wel genoodzaakt het ook te gelooven. Maar als hij gelijk had, dan kon ze wel eens uit Cannes vertrokken zijn en vergeten hebben het ons mede te deelen. Ze kan haar geheugen verloren hebben, weet je." „En als dit zoo is", antwoordde Roger ferm, „dan is dit een reden te meer om haar te vinden. Maar Dido, ik moet u zeggen, dat ik niets hecht aan die opvatting van den dokter. Ik heb met hem gesproken, hij sprak heel geleerd, heel overtuigend. Hij paar jaar geleden de toren vernieuwd is. Er is toen veel nieuw hout gebruikt, dat aan weer en wind is bloot gesteld, zoodat tijdig schilderen zeer gewenscht is. De voorzitter zeide dat het de bedoeling van B. en W. is eerst nog een onderzoek te laten instellen door den opzichter. De post werd daarop goedgekeurd. De commissie stelde voor de post onder houd wandelplaatsen en plantsoenen terug te brengen op 90. Verschillende leden voerden hier het woord en algemeen was men van gevoelen dat b.v. het onderhoud van den tuin bij het raadhuis best door een ingezetene kan geschieden. De post werd daarop van 200 terugge bracht op 90. De commissie vroeg inlichtingen over de kosten van onderhoud der bruggen. Hij was van meening dat het bedrag te laag is. De voorzitter zeide dat de bruggen bij Oudejans en de rijbrug in de Mijze beiden worden onderhouden door polder en gemeen te waarvan de uitvoering is opgedragen aan het polderbestuur. Bij de raming is rekening gehouden met de uitgaaf in 1929 terwijl de onlangs plaats gehad hebbende vernieuwing in 1930 verrekend wordt. Ofschoon de post moeilijk is te ramen wordt het uitgetrokken bedrag voldoende geacht. De post wordt daarop goedgekeurd. De commissie vroeg of het niet beter is de kosten van instandhouding der school en on derhoud meubelen samen te voegen. De voorzitter zeide dat voor een duidelijk overzicht het gewenscht is om de posten zoo veel mogelijk gesplitst te houden. Bovendien zou het moeilijkheden geven bij de bereke ning der vergoeding aan de bijzondere school omdat de post aankoop meubelen hier buiten valt. De commissie vroeg of het uitgetrokken bedrag ad 2100 wel voldoende is voor uit- keering aan de bijz. school. De voorzitter zeide, dat de vergoeding per kind bedraagt ongeveer 25. Het aantal schoolgaande kinderen is 170 zoodat de ver goeding waarop het schoolbestuur recht heeft bedraagt j 4250. Ieder jaar is dit be drag ongeveer hetzelfde, doch het schoolbe stuur heeft tot op heden pier jaar steeds uit gegeven beneden 2000. In 1928 is dit be drag iets overschreden nl. met 67,85. Met een raming van 2100 zijn wij dus aan den veiligen kant. De heer Veldboer vroeg of het niet veiliger is de post hooger te ramen waarop de voor zitter antwoordde dat het uitgetrokken be drag B. en W. hoog genoeg lijkt. De post werd daarop vastgesteld. De voorzitter schorste de vergadering en stelde voor in comité te gaan. Na opheffing stelde de voorzitter aan de orde de verdere behandeling der begrootingen. De heer Genefaas zeide dat de fractie voor heffing van 25 opcenten op de vermo gensbelasting is doch niet voor opcenten op de gemeentefondsbelasting. Wethouder Schaap deelde mede aan het voorstel van de opcenten voor de gem.- fondsbelasting medegewerkt te hebben. Later is spr. tot een ander inzicht geko men en heeft deze aangelegenheid met den voorzitter behandeld. Op deze begrooting komt een bedrag van ongeveer 3750 voor aan belasting die in 1932 gemist zal worden, doch daartegenover staat dat de bijdrage in de jaarwedde van B. en W. 50 hooger wordt in 1932 en ook de belasting voor 100 j)ct. in de kas zal vloeien, zoodat het gemis van dat bedrag wordt opgeheven blijkt ech ter dat in 1931 de inkomsten minder hebben bedragen dan kan toch tijdig voor 1932 maatregelen worden genomen. De heer Broertjes betreurde het dat de vermogensbelasting verlaagd wordt en zulks mede in verband met de indeeling der ge meente in de 3de klasse wat niet in het be lang der arbeiders is. Spr. vroeg naar de motieven die hiertoe geleid hebben. De heer Oud zeide het initiatief hiertoe genomen te hebben en wees er op, dat het ka pitaal toch al zwaar wordt belast. Van den grond wordt vermogensbelasting geheven maar ook opcenten en wel 80 en 20. Besloten werd tot het heffen van 25 op centen op de vermogensbelasting en met het heffen van opcenten op de gemeentefonds belasting nog te wachten. De heer Genefaas vestigde de aandacht nog op de toelichting bij volgnummer 134 waarin het vootnemen is kenbaar gemaakt om het land in huur bij W. Klaver onder hands te verhuren. Spr. zou gaarne zien, dat dit pierceel ter beschikking kon worden ge steld van de Woningbouwvereeniging, die weer aanvragen om woningen heeft gekre gen, hetzij dat deze grond verkocht werd of in erfpacht werd gegeven. De voorzitter zou het gewenscht achten nader onder het oog te zien wat het beste is verzekerde mij, dat er vele menschen waren die aan die kwaal leden en niet alleen zich zelve voor normaal hielden, maar ook zoo beschouwd werden. Hij zegt, dat ze aller hande buitensporigheden verzinnen en ge looven. En dat niemand met zekerheid voor spellen kan wanneer ze buiten hun boekje zullen gaan en vreemdsoortige dingen doen. Wat hij zegt is zonder twijfel waar, maar het is niet toepasselijk op Esther. Als ik een zeer normale, evenwichtige vrouw aan moest wijzen „Ja, ja, dat zou ik ook gezegd hebben." „Hij maakte veel drukte over iets heel beuzelachtigs, over het laten vallen van een bakje met water. Dat noem ik onzin. Dan zeide hij ook, dat ze tegen hem een antipathie had zonder reden en dat zij zich vreemd tegenover hem gedroeg. Ik heb het niet opgemerkt." „Ja Roger, er is toch iets vreemds dat voor die theorie pleit. Je weet, dat ze je die boodschap zond toen ze wegging. Chal- mers vertelde mij, dat ze zoo geagiteerd was, buiten zich zelve eigenlijk. Maar voordat je beneden kon zijn „Dat weet ik wel viel hij haar in de rede op een toon die te kennen gaf hoe pijnlijk dit onderwerp hem was. Dat stemt overeen met wat hij zeide, en toch Hij stak peinzend een sigaret op, die hij na een paar trekjes gedaan te hebben weg wierp. Toen ging hij naar het raam, trok de gordijnen open en staarde naar buiten. „Al dat gepraat geeft niets, Dido, ik ben er zoo mee vervuld en kan het niet van me afzetten. Ik heb het gevoel, dat er iets niet in den haak is, maar ik weet niet wat. Of den grond in erfpacht geven of aan de bouw- vereeniging verkoopen en stelt voor deze aangelegenheid in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Intusschen zal het jjerceel indien de raad dit wenscht niet meer verhuurd worden. Dit werd algemeen goed gevonden. Vervolgens wordt behandeld de begroo ting van het G. E. B. De heer Genefaas deelde mede dat deze geen enkele aanleiding heeft gegeven tot op- of aanmerkingen. De heer Veldboer vroeg allen naar de oorzaken van het groote stroomverlies nl. 9000 K.W.U. De heer Genefaas opperde het idee den lijnwerker te ontlasten van het meteropne- men. Dit neemt veel te veel tijd in beslag waardoor de lijnwerker zich niet voldoende kan geven aan het andere werk. zooals me terijken en het net inspecteeren. Het stroom verlies is hier hoog en maatregelen dienen genomen te worden om dit te beperken. De voorzitter zeide, dat het stroomverlies wordt veroorzaakt door verschillende oorza ken zooals natte takken die met de draden in aanraking komen slechte meters, las- schen die niet goed gesoldeerd zijn. Hiermede is de lijnwerker bekend, terwijl hij ook belast is met het meterijken. Hoe het hiermede staat is spr. onbekend, doch een onderzoek zal worden ingesteld. Het aanstellen van een afzonderlijk jxrsoon voor meters opnemen en geldophalen zou bij wijze als proef tijdelijk dienen te geschieden. B. en W. zullen deze zaak eens nader onder het oog zien en hier over advies uit brengen. Met algemeene stemmen goedgevonden. De voorzitter zou de door den Raad aan gebrachte wijzigingen en aanvullingen der begrooting aanbrengen en den post en voor zien daarvoor gebruiken. De begrooting der gemeente alsmede die van het G. E. B. dienst 1931 werden daar na vastgesteld. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om onder dankbetuiging de subsidie groot 1400, te aanvaarden van de diaconie en kerkvoogdij in verband met den schoolbouw en slooping woning gemeentebode. De heer Genefaas vroeg wat er gebeurd als de school niet wordt gebouwd. De voorzitter had geen bezwaar eerst de plannen inzake schoolbouw te behandelen. Er bestaat volstrekt geen bezwaar beide punten tegelijk te behandelen. De heer Oud merkte op dat hij den laatsten tijd heerlijke oogenblikken beleefd heeft. In de laatst gehouden fractievergadering heeft hij het nieuwe lid Schaap ontmoet. Dat wethouder Schaap in de partij is op genomen wekte bij hem buitengewoon sym pathie. Toen spr. voor eenigen tijd met het lid Veldboer naar de vergadering ging en hoorde of het niet beter was in plaats van de school te verbouwen over te gaan tot nieuw bouw was spr. tot de conclusie gekomen, dat spaarzaamheid de wijsheid wel eens kon be driegen. Met een commissie uit den Raad heeft spr. zich vergewist van het interieur der school en woning en is van oordeel dat nieuw bouw gewenscht is. De school vierde bijna haar eeuwfeest en spr. was van oordeel dat met spoed dient overgegaan te worden tot den bouw. Dit zal straks het geheel nieuwe personeel en alle kinderen prettig aandoen. Ook dient een woord, van hulde gebracht aan de Kerkvoogdij en Diaconie voor haar royaal standpunt. De heer Genefaas wilde over het voorstel van B. en W. ook nog wel iets zeggen. De fractie kan zich in aansluiting met den vorigen spr. volkomen vereenigen met nieuwbouw. Ten aanzien van den verkoop voor afbraak achtte de commissie het gewenscht voldoende puin ter beschikking van de gemeente te hou den voor beharding van het pad bij de land arbeiderswoningen. De voorzitter zeide, dat hiermede rekening zal worden gehouden. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B en W. tot het bouwen van een nieuwe school met onderwijzerswoning aangenomen en onder dankzegging van de Kerkvoogdij en Diaconie aanvaardde de subsidie groot 1400. De voorzitter wenschte den raad van harte geluk met het genomen besluit. De heer Oud vroeg of er al woningvoor ziening is getroffen voor het nieuw benoem de hoofd, die spoedig in functie zal treden. De voorzitter zeide, dat hieraan gewerkt wordt. De mogelijkheid bestaat dat de ge meentewoning nog kan worden betrokken als de bouw van de nieuwe school enkele meters achteruit kan. Dit zal spr. nader bespreken. Aan de orde was een voorstel van B. en W. tot plaatsing van straatlantaarn in de Scher mer bij de nieuw gebouwde brug. De voor iemand haar misschien wat voorgelogen heeft, dat ze wat tegen ons heeft gekregen om den een of anderen reden en ze ons dus liever niet meer wil zien. God mag weten wat het is, maar de heele atmosfeer hier in huis hindert me zoo, dat ik er naar snak om weg te gaan. Ik voel, dat ik beter zal worden als ik het huis uit ben." Ze knikte begrijpend, een oog op Thérè- se's deur gevestigd. „Ik zou ook graag weg willen gaan, beste jongen, ik vind het hier naar sinds je vader's dood. Ik wou graag terug naar Engeland, maar het is nog te vroeg." „Weet u wat, als we over- een dag of wat nog niets van Esther gehoord hebben, dan paletten we onze koffers en gaan naar de Amtllen." „Maar Roger, je bent niet geschikt om te reizen. Het zou waanzinnig zijn en ik zou het niet willen hebben." „Dan gaan we uit la Californie in een ho tel in Cannes. En als u er op staat, zou ik een dokter, een anderen dokter laten ko men", zeide hij een beetje verlegen. De oude dame zag hem met verbazing aan. „Beste jongen, dat kun je niet doen, dat zou Thérèse beleedigen en ik weet niet of ze daar ooit over heen zou komen." En toen zweeg ze en begon weer op vertrouwelijken toon te fluisteren: „Het is misschien niet tot je doorgedrongen, dat ze dr. Sartorius alleen hier houdt voor jou." Roger keerde zich bruusk om en keek haar knorrig aan: „Weet u dat zeker?" „Ja natuurlijk. Waarom zou ze hem an ders hier houden? 't Is een kolossale uit zitter stelde hierbij tevens aan de orde een adres van eenige bewoners uit Mijze om een lantaarn tusschen Jb. Veldboer en Buys. De heer Veldboer heeft persoonlijk de situ atie opgenomen in Mijze de bedoeling is de lantaarn ongeveer in het midden te plaatsen tusschen genoemde woningen. De heer Genefaas was niet tegen inwilli ging van het adres als de lantaarn maar niet tegenover een die op den Walingsdijk ge plaatst is. De heer Veldboer zeide dat zulks niet het geval is. Met algemeene stemmen werd besloten de beide lantaarns daar te doen plaatsen. Op voorstel van B. en W. werd artikel 23 regle ment Burgerlijk Armbestuur gewijzigd in djpr voege dat het bestuur de begrooting voortaan 4 maanden voor het jaar waarvoor zij moet dienen ter goedkeuring aan den raad inzendt. Besloten werd met algemeene stemmen het grasland in de Schermer onderhands te ver huren voor f 150 per H.A. onder door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden aan A. Muijs. De heer Broertjes was voor onderhandsche verhuur maar tegen een huurprijs van 150 en achtte f 125 per H.A. voldoende. Daar komt nog bij dat een gedeelte als sportterrein wordt gebruikt. Op het adres van het Witte Kruis, afdeeling Ursem om subsidie voor de verpleging van zwakke kinderen in 1930 werd gunstig be schikt Wethouder Schaap zou het bedrag willen bepalen op 125. De heer Genefaas zeide dat er voor een kind is uitgegeven f 150. Op de begrooting is uitgetrokken f 75, doch de kas van de afdeeling is uitgeput. Met algemeene stemmen werd het voorstel van wethouder Schaap aangenomen. Vervolgens werd vastgesteld de vergoeding aan de R.K. school ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het dienst jaar 1928. De kosten aan de openbare lagere school hebben over 1928 bedragen 732,87 en het gemiddeld aantal kinderen bedroeg 273/». De kosten per leerlinge bedragen alzoo 26.41. Over dat jaar bedroeg het aantal kinderen aan de R.K. schooi 152, zoodat de vergoeding aan het schoolbestuur wettelijk bedraagt 4027,52 M!De werkelijke koster hebben bedragen f 1479,35. Het voorschot dat uitbetaald was bedroeg 2000. Het te veel genoten is teruggestort. Vervolgens worden door den Raad goed gekeurd de exploitatierekening van de Wo ningbouwvereeniging van de woningen ge bouwd met en zonder Rijksbijdrage. B. en W. stelden thans voor de kennis tt Rustenburg te verzetten en wel te houden op Zondag en Maandag voor Pinksteren en de kermissen te Ursem en Noord-dijk ongewijzigd te laten. Daarna ging de raad in comité SCHOORL. Ook hier, evenals in andere gemeenten in Noord-Holland, is vorige week een lezing ge houden door dr. Doyer, inspecteur van de Volksgezondheid, ten gunste van de bestrij ding van roodvonk en diphterie. De vergadering was belegd door de plaat selijke afdeeling van het Witte Kruis en was door een 80-tal ingezetenen bezocht. Het pittig woord van dr. Doyer, verduide lijkt nog door een filmvertooning, trok aller aandacht en waar een ieder wel overtuigd zai zijn, dat voor Schoorl als pensionplaats de volksgezondheid van het allergrootste belang is, zal 't aan geen twijfel onderhevig zijn, dat, dank de rede van dr. Doyer en dank zij 't initiatief van 't Witte Kruis, gemeenteraad en bevolking zullen samenwerken om alles te doen wat 't hooghouden van de volksgezond heid kan dienen. BEVERWIJK, De heer Jan K., wiens aanhouding dooi den officier van justitie gevraagd was in ver band met den brand die ten zijnen huize op 15 October woedde, is Vrijdagavond weer op vrije voeten gesteld. WESTWOUD. De pluimveehoudersvereeniging Westwoud» Blokker e.o. besloot in haar algemeene verga dering op 13 en 14 Dec. a.s. 'n groote pluim vee-tentoonstelling te organiseeren. HOORN. De Bakkerspairoonsvereeniging en de coöperatie „De Samenwerking" besloten in gaande 17 November het brood met 2 cent per 800 gram te verlagen. gaaf. En ze heeft het me zelve gezegd. Ze zeide dat je vader er op gesteld was, dat je de beste behandeling zoudt hebben." „Geleuter", antwoordde hij vinnig. „Goe de hemel, waarom zou ik een lijfdokter hebben? Ik ben de koning niet. Ik dank de hemel, dat u me dit gezegd hebt. Ik zal haar zeggen, dat ik niet op zijn diensten ge steld ben. Ze moet hem weg laten gaan." „Kerel, pas op", smeekte hem zijn tante. „Je weet hoe gevoelig zij is, kwets haar niet, dat zou slechten dank zijn voor al haar vriendelijkheid." „Laat u dat maar aan mij over, ik zal met tact te werk gaan, maar dit is te erg, en als ik ziek moet worden, zal ik mijn dokter kie zen en zelf de kosten dragen, 't Is niet dat ik geen vertrouwen in den man heb, maar ik kan hem niet uitstaan." Zelfs miss Clifford wist niet hoezeer het lot van Esther hem aan het hart ging. De volslagen onzekerheid, gevoegd bij de be hoedzame zinspelingen van den dokter, was een marteling voor zijn zenuwen en pas nu begreep Roger wat Esther voor hem betee - kende en hoe anders hij haar beschouwde dan zijn gewone meisjeskennissen. Kon het waar zijn, dat zij zoo onevenwichtig was? En als hij die gedachte buitensloot, bekroop hem het andere, even onaangename denk beeld, dat ze met Holliday was weggegaan. Misschien was ze nu in Monte Carlo, in Nice, in Parijs misschien. Thérèse wist het natuurlijk niet. Arthur zou er haar wel hee lemaal buiten hebben gelaten. De gedacht» er aan was een foltering. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5