Dr H. NANNING'S 7ün gebed komt hem de uitspraak van het JÉT1 der boeken voor oogen: Groote zonda- ^Tzuüen aan de rechterzijde van den Heer taan én zij, die de menschen eeren zullen in 8,ammen de zonde boeten, die zij anderen lebben doen begaan. Dit eenvoudige verhaal van het Fransche boerenleven, met zijn sterk geteekende figuren een boeiei.de roman geworden. Tj- Tijdschriften panorama heeft een artikel van Dr. W. van Duijnen over het geheimzinnige prister- rijk. Capt. Davis Hubbard beschrijft de re sultaten van zijn observaties bij de wilde die ren en publiceert er fraaie foto's bij. De too- neelmeaewerker vertelt een en ander over bet stuk De vier dames Duvernis en Paul Bromberg laat in woord en beeld weten hoe ttn gezellig interieur er moet uitzien. Dit nummer brengt novellen van Donald Edward Keyhoe en A. Slater en er zijn zee: bezienswaardige foto's o.a. van het vertrek van de Do X, van het moment van twee mi nuten stilte tijdens de wapenstilstandsher denking te Londen, van de Ronde-tafel- con ferentie in de Engelsche hoofdstad,'van de volkstelling in Japan, van de beestachtigheid van een stierengevecht benevens een inte ressant kijkje in een Amerikaansche sterre wacht. Het zestiende en laatste nummer van Na- inur en Vernuft uitgave Uitgeversmaat- «chappij Elsevier te Amsterdam bevat het vervolg van het artikel over brillen door /joh. M Schmidt. Over transportinrichtingen wordt door J. F. Hulswit geschreven en het artikel is verduidelijkt door vele leerzame fo to's. Dr. C. Euwen vertelt een en ander over het perpetuum mobile, dat niemand nog ooit heeft kunnen construeeren. S. Kalff ver haalt van een#badkuur in Japan en geeft er interessante foto's bij en Ir. G. W. Ruskamp doet medeeelingen over Nederlandsche am bulance-treinen. Het werk wordt besloten met een artikel van den redacteur Dr. van der Sleen over Physische terapie. De Hollandsche Revue heeft een Zuid-Afri- ka-nummer waarin een uitvoerig artikel ge wijd wordt aan Pretoria de rozenstad Zoo wel van het oude als van het nieuwe Pretoria worden fraaie afbeeldingen gepubliceerd. Na Hit artikel van Fred Oudschans Dentz schrijft deze over het ontwakend nationalisme in de lünie van Zuid-Afrika en wordt een en ander medegedeeld over het werk der Nederlandsch iZjid-Afrikaansche Vereeniging. Etty Leal schrijft iets over de geschiedenis van het Kaapsche Parlement en A. Hallema vertelt het een en ander over vergeten Kaapsche gouverneurs Verder de gewone twee-weke- lijksche rubrieken. Rechtszaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 14 November. WEGENVERBREEDING GARAN DEERT NOG GEEN VOLSTREKTE VERKEERSVEILIGHEID. De zitting van heden kenmerkte zich door een ongewone drukte zoodat zelfs een voortzetting na een uur pauze nood zakelijk bleek In de eerste plaats werd des rechters aandacht gevraagd voor een aanrijding, die in den avond van 28 September onder de gemeente Heiloo plaats had en waarvan de wielrijder C. Th Wokke. 'n jongmensch uit Limmen, het slachtoffer werd. Hij werd, hoewel rechts van den weg rijdende, aangere den door een luxe auto, bestuurd door den 24-jarigen chauffeur in rijks- of pro vincialen dienst Fred. Joh. Sm., wonen de te Hillegom. Het rijwiel van Wokke werd van achteren geraakt en de be stuurder werd tegen den grond gesmakt en bekwam een geduchte bloedende wond aan het achterhoofd, door welken val hij eenigen tijd bewusteloos geraak te en eerst bijkwam, toen hij door eenige toegesnelde nieuwsgierigen was opge richt. De chauffeur, die zich zeer loffe lijk en sportief gedroeg, stopte onmid dellijk en nam den gewonde in zijn rij tuig op om hem naar den dokter te brengen, doch onderweg werd hij aan gehouden door de politie, die een voor- loopig onderzoek hield naai' de schuld vraag, zoodat het reeds over half elf was éér de gewonde, die nog steeds aan de gevolgen leed. naar oer. dokter ge bracht konden worden. De chauffeur stond dan heden terecht ter zake overtreding van het geliefkoos de artikel 22 der motor- en rijwielwet, omdat hij roekelocs en onvoorzichtif, de veiligheid van het verkeer in gevaar ha.1 gebracht. De verdachte, bijgestaan door mr. de Groot als cemachtigde, ontkende zulks. Hij had zijn lichten fr3dempt bii het na deren van een hem tegemoet komenden auto en den wielrijder, die vermoedelijk °P het asphalt reed, daar het fietspad momenteel nog onberijdbaar is, in 't ge heel niet opgemerkt. Denkelijk was de wielrijder in 'het losse grint van het fietspad geraakt .geslipt en toen tegen den auto van verdachte terecht geko men. in den auto had Wck'ce tegen de moeder van verdachte, die ook in de auto zat, verklaard, dat 'i verblind was geraakt door de lichten van een ko mende auto. De moeder, op de zitting aanwezig, bevestigde zulks. De aangeredene gaf echter een ande-e voorstelling van het gebeurde en be weerde geheel rechts van den weg te nebben gereden en van achteren door de auto te zijn geraakt en toen een eind meegesleurd te zijn. Op het achterspat- ord van zijn rijwiel bevond zich een V ,s vernielde reflector. Voorts ont- ende hij zich tegen de moeder van ver achte omtrent de verblindende verlich- ing te hebben uitgelaten. Eindelijk dien- 8 hij een ejscj1 jn jot schadevergoeding J- een bedrag van 50 teruggebracht iartoe gemachtigd door zijn op de zit- '>g aanwezigen vader. 8 ambteuaar hield zich in zijn requi- I voornamelijk aan de resultaten a, i gehouden politieonderzoek Hij hite hier schuld aanwezig doch wilde verzachtende omstandigheden doen gel- hoemde de houding van den ver- i e na het ongeval zonder twijfel prijzenswaardig en vorderde ten slotte veroordeeling tot 30 boete of 30 dagen dering11 60 t06wiiz^n8 der civiele vor- Mr. de Groot bestreed in een uitvoerig pleidooi in alle opzichten de opvattingen van het O. M„ illustreerde dit betoog door voorbeelden uit zijn eigen ervarin gen als automobilist en eindigde met in deze zaak, die hij met zooveel animo had ter hand genomen, vrijspraak te codncludeeren. Aangezien het echter gedurende de be handeling noodzakelijk bleek nog eenige getuigen, waaronder de verbalisanten, te hooren, gelastte de kantonrechter aanhouding en voortzetting der zaak op een volgende zitting. DAT NOODELOOZE JACHTEN EN JAKKEREN BRENGT DEN AUTO MOBILIST IN MISCREDIET. Zoo men weet wordt de verkeersweg Alkmaar—Helder langs het N. H. Ka naal op afdoende wijze verbeterd. De werkzaamheden zijn echter nog niet be ëindigd en waarschuwen borden de autobestuurders voor deze weggedeel ten en vermanen hen bij dit werk in uit voering tot zacht rijden. Niettemin kwam op 29 Juli de 41-jari- ge koopman P. W. W. uit den Haag, ver gezeld van zijn echtgenoote, van rich ting Helder zeer snel aanrijden. Hij ver minderde wel wat vaart doch blijkbaar lang niet voldoende, zooals door de langs en op den weg werkende arbeiders tot hun verontwaardiging werd gecon stateerd. Bovendien reed hij nog den auto aan bestuurd door den heer Wijde- nes Spaans, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Holl. Noorderkwartier, die daar langs den weg liggende sintel- hoopen onmogelijk meer naar rechts kon uithalen. De wagen van den wilden Ha genaar vloog echter door den schok de graskant in en moest door een vracht auto van het bedrijf en een door den dijkgraaf geleend touw worden uitge sleept. De wagen van den dijkgraaf was evenwel tamelijk beschadigd en hoewel de heer W. aanvankelijk voornemens scheen die schade te regelen, veranderde hij blijkbaar later van meening en deed de heer Wijdenes Spaans -dus aangifte. De heer W. thans terecht staande en oorzien van een inderdaad reusachtige situatieteekening, waarop heel Noord- Holland wel een ruime plaats had kun nen vinden, beweerde na eenige recon structie van het gebeurde tot de conclu sie te zijn gekomen, dat niet hij, doch de sintels langs den weg (hoogovenslakken noemde de dijkgraaf dit materiaal) de schuld droegen enderhalve had hij afge zien van schaderegeling. Voorts beweerde verdachte, daarin bij gestaan door zijn echtgenoote, dat zijn snelheid niet meer bedroeg dan 25 30 K.M. zooals de kilometerteller aangaf. Wèl gaf hij toe sneller te hebben gere den dan de heer Wijdenes Spaans. De wegarbeiders Punt en Dekker spraken echter van een vaart van 50 tot 70 K.M. En de arbeider Punt, zelf chauffeur, die de auto van verdachte langs zich heen voelde suizen, had spontaan, hoe wel minder parlementair uitgeroepen: Barst, kerel! kan dat niet zachter! De arbeider Dekker had zelfs vlug op zij moeten springen. De ambtenaar noemde dat rijden dan hoogst onverantwoordelijk en vorderde 80 boete of 80 dagen hechtenis, bene vens ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden. Na een uitvoerig betoog van den ver dachte, die door dezen eisch niet be paald opfrischte, bleek de kantonrechter voor ditmaal wat milder gestemd en legde alleen 40 boete of 40 dagen hech tenis op. EEN OORLOGZUCHTIG MINNAAR. Mej. W. S 'n levenslustige schoone uit den omtrek Uitenboschstraat te Alk maar, had voor den mop of op hoop van zegen geschreven op een huwelijksad vertentie waarin een net en vooral jong heer den wensch uitsprak zich van een passende levensgezellin te willen voor zien. Het succes was hoven verwach ting. De steller der annonce onder mot to: „Eeuwige liefde", ontpopte zich als de 26-jarige bankwerker Jan M en hij maakte op de vroolijke Mien geen on- gunstigen indruk. Een voorloopige band werd dus gelegd, doch op Zaterdag 6 Sept. werden de illusiën van Let min nend meisje wreed verstoord door het zonderling optreden van haar galant. Er stond namelijk in de straat een gezellig groef»je buurvrouwen, die misschien wel spraken en daarbij den naderenden heer het nieuwe engagement van Mien be- M. wellicht wat met meer dan gewone aandacht observeerden, welke attentie gezegden heer niet scheen te - smaken daar hij eensklaps de dames toebulder- de: kijk voor je of ik schiet je kapot! Een op 'n automatisch pistool gelijkend moordwapen te voorschijn haalde en eenige schoten loste, tot hevigen schrik van de dames die zich blijkbaar deze methode van de bendeleden van Al Ca- pone nog niet gemeenzaam hadden ge maakt en ontsteld uiteenstoven. Voor dit feit, teruggebracht tot dood gewone baldadigheid, stond heden te recht de voormalige aanbidder van de juffr. Mina en het scheen wel dat hij ook in andere opzichten niet de beste broe der was, daar hij een jaar gevangenis straf te Arnhem onderging voor een veel ernstiger feit en door twee forsche rijksveldwachters met distinctie stree- pen gesierd was getransporteerd en werd voorgeleid. De heer M. toonde gee nerlei aandoening bij het weerzien doch verzocht nederig een geringe straf, daar het slechts een kwajongensstreek betrof en hij nog een jaar in den prison moest doorbrengen. Overigens was het een op gewekt zaakje, dat veel hilariteit, ook bij mej. Mien, die heelemaal niet treur de om het geleden verlies, opwekte. Onze kantonrechter was eveneens goed op dreef en vroeg lachend aan 'n tweede jonge vrouwelijke getuige of zij óók op de advertentie had geschreven, waarop dezo vroolijk repliceerde: Dat heb ik niet meer noodig te doen, ik heb 'n man! De raadselachtige bankwerker werd ten slotte veroordeeld tot slechts 3 boete of 3 dagen en later op den dag naar zijn pension in Arnhem terugge bracht EEN COMPOSITIE VOL DISSO NANTEN. De in onzen omtrek welbekende heer D. A. K., journalist te Bergen, reed op Zaterdag 27 September in gezelschap van zijn echtgenoote met zijn geslo ten luxewagen langs den Loudels- weg, waarbij hij moest passeeren den Jan Jacobslaan alwaar het uitzicht zeer voldoende is. Uit deze laan kwam eensklaps een wielrijder te voorschijn, die tegen het rijtuig van den heer K. op botste met gevolg dat de zware Buick werd beschadigd aan het rechterachter- spatscherm, terwijl ook 't rijwiel, eigen dom van den heer P. Burgering, kaas knecht te Bergen, werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken bleven uit, ook omdat de auto slechts met een gang van 20 h 25 K.M. werd voortbewogen. Aange zien echter de heer K. beweerde voldoen de te hebben signaal gegeven en hij be slist tegen sprak dat Burgering zou hebben gebeld en deze bovendien veel te snel had gereden, weigerde de heer K. elk: transactie en had voornamelijk dit uitblijven van de schadevergoeding het gevolg, dat de heer K. heden terecht stond ter zake overtreding van artikel 23 motor- en rijwielwet, het niet geven van voldoend signaal, waar zulks noo dig was. Deze zaak was breed opgezet, behalve twee getuige charge waren op verzoek van verdachte, of beter zijn gemachtig de, mr. Judell te Bergen, ged&r vaard eenige getuigen a decharge, waaronder ook de echtgenoote van den heer K. die verklaarde conform haar echtgenoot, dat ter plaatse signaal was gegeven en getuige Burgering zeer snel reed, terwijl het geluid van de fietsbal noch door haar noch door haar man was waargenomen. Door getuige Burgering daarentegen werd beweerd, dat hij krachtig had ge beld en met een.matigen gang reed, wat bevestigd werd door den in de nabijheid wonenden heer F. J. Vrasdonk, die in zijn huis wel het bellen, doch geen auto signaal had gehoord. De heeren de Vries en Schalkwijk verklaarden als deskundigen dat de beschadigingen van den auto moesten zijn teweeg gebracht door iets dat met veel kracht tegen den wagen was aan gekomen en waaruit dus zou kunnen worden gedistilleerd dat de wielrijder snel had gereden. De heer v. d. Kerk, chef-veldwachter te Bergen, deelde me de dat de heer K. onmiddellijk na de aanrijding hem zijn beschadigde wagen had getoond en alle schuld had afge wezen. De ambtenaar, die nogal iriteerend was opgetreden, toonde zich in zijn re- quisritoir overtuigd te zijn van des hee ren K.'s tekortkoming in deze en ais verzwarende omstandigheid voerde hij aan dat de heer K. in gebreke was ge bleven het van rechts komende verkeer den voorrang te geven. De verklaring van mevr. K. beschouwde de ambtenaar niet als overwegend, waarop een inci dent ontstond, op grond dat onze tempe ramentvolle collega den spreker heftig interrumpeerde in zijn gekrenkt gevoel van volkomen vertrouwen in de waar heidsliefde zijner echtgenoot, die onder eede was gehoord. De kantonrechter wist echter door daverend gehamer en toezegging van krachtige kalmeeringsmedicijnen de orde weer te herstellen en bood later, den heer K. zijn verontschuldiging over zijn brusque optreden aan. De ambtenaar liet nog uitkomen dat hij allerminst mevrouw K. van meineed verdacht en sprak nog zijn ongenoegen uit over de zijn inziens ongepaste stoor nis. Ten slotte het bewijs geleverd achten de, vorderde hij een geldboete van 12 subs. 12 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering ad 22.50 voor de beschadigde fiets van Burgering. Mr. Judell bleek het in zijn rustig en zorgvuldig afgedeeld pleidooi in geenen- deele eens te zijn met het requisitoir van den ambtenaar. Hij stelde voornamelijk voorop dat het niet voldoen aan de ge vraagde vergoeding aan deze procedure ten grondslag lag. De verdachte echter gevoelde geen schuld en wenschte dus voor zijn verzekeringsmaatschappij geen onjuiste verklaring af te leggen, omdat zulks zijn eerlijkheidsgevoel krenkte. Pleiter gaf toe, dat de wet eischt, dat rechts voorgaat, doch meende dat ook hier de omstandigheden een groote fac tor waren. Ook moet men weten of er werkelijk verkeer is en dit was in casu hier niet bewezen. Verdediger wees nog i op de meening van officier en rechtbank te Alkmaar, waaardoor in een vrijspre kend vonnis in hooger beroep werd uit gemaakt, dat van beide zijden de voor zichtigheid in acht moet worden geno men. Ten slotte concludeerde pleiter met vertrouwen op het onderscheidingsver mogen van den kantonrechter: vrij spraak en ontzegging van de civiele vor dering. Nadat de ambtenaar nog had gerepli ceerd, dat het verkeer van rechts onder alle omstandigheden voorgaat, sloot de kantonrechter het onderzoek en bepaal de zijn uitspraak op 28 November e.k. De heer K., die het laatste woord kon krijgen, verklaarde, daarvan geen ge- biuik te willen maken, omdat z.i. de ambtenaar een mentaliteit had getoond, waardoor het hem nutteloos leek met hem van gedachten te wisselen. |XJ 1 \f A TANDPASTA W A4 25 75 c p.tube reinigt mond en tandcn 1) ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van 18 November. Uitspraken van 11 November. Jan BI., los arbeider, Wijk aan Zee, in voorarrest, diefstal door middel van inklim ming gedurende den voor den nachtrust be stemden tijd. Aangehouden. Gerard T., koopman, Castricum, in voor arrest. Medeplichtigheid aan bovengemeld misdrijf. Aangehouden. Jac. Bern. de Gr., zonder beroep, Alkmaar Gedetineerd zedenmsidrijf art. 248bis wetb. van Strafrecht: 2 jaar en 6 maanden ev. MET ZWAVELZUUR GEWORPEN. Voor de rechtbank te Zutphen heeft zich te verantwoorden gehad de 38- jarige slooper W. M. H. uit Heino, ter zake dat hij te Wijhe mej. C. M. B. zwaar lichamelijk letsel had toegebracht door haar met zwavelzuur over gelaat en nek te gooien, tengevolge waarvan brand wonden waren ontstaan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte des nachts, terwijl het meisje te bed lag, in haar kamer was gedron gen en haar met het zwavelzuur had ge worpen. Hij had dit gedaan, nadat een kennis hem had verteld, dat het meisje met een ander ging trouwen, een mede- deeling, door verd. beantwoord met de verklaring, „dat er da'n nog iets anders ging gebeuren." De officier van justitie, die opmerkte, weinig lof te hebben voor de wijze, waar op de politie te Wijhe deze zaak heeft behandeld, eischte een gevangenisstraf van 154 jaar. LANDBOUW en VEETEELT. WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." 10—16 November 1930. Reeds weken achtereen moeten wij schrij ven, dat, hetgeen aan de veiling verhandeld wordt, van weinig beteekenis is. Ook thans is dit weer het geval. Het aantal land- en tuin bouwers, die momenteel hunne winterproduc- ten voor een groot gedeelte nog niet thuis hebben gehaald, is te tellen. De meesten zijn met hunne werkzaamheden zoo ver ge vorderd, dat zij kunnen zeggen: „Zooveel kilogrammen heb ik per snees geteeld". An dere jaren gingen veilen, de „open" ruimten in kool, welke ter markt komt, groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Opmerkelijk is het, dat tegenwoordig bitter weinig wordt aange boden. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat wanneer de tuinbou wers thans hun doorschot enz. evenals- an dere jaren gingen veilen, de „open" ruimte in de koolschuur nog grooter zouden worden. Schuren, die anders in den winter tot „bers- stens" toe gevuld zijn, zijn thans grootendeels leeg en verlaten. Zij, die anders hunne schu ren verhuren aan kooboverhouders, hebben thans geen zaken kunnen doen. Wel zijn in den laatsten tijd tamelijk veel partijen kool onderhands verkocht. Land- en tuinbouwers, die nog eenig crediet konden bekomen, heb ben of hebben getracht hunne schuren te doen vullen door eenige aankoopen van winter- kool. Zeker, men moet spreken van „trach ten", want velen zijn er niet in geslaagd hun voorraad aan te vullen. Het is te hopen, dat zij, die daarin wel geslaagd zijn, nu en in de komende wintercampagne geen spijt zullen J hebben van hun koop. Van de thans bestede winterkoolprijzen kan men moeilijk zeggen, dat zij een juist beeld geven van den handel. Men moet n.1. niet vergeten, dat de prijzen opge jaagd zijn door de groote vraag van de tuin bouwers. Sinds vier weken achtereen is niet zooveel roode kool verhandeld als in deze week. In het begin van deze week was het nog bitter weinig. Des te meer het einde der week naderde, des te grooter werd de aanvoer. Gelukkig maar. want treuriger ge zicht is er niet als er veiling gehouden wordt en er is zeer weinig goed. In de vorige week werd voor de kleine roode (eerste soort) be taald ten hoogste 4.30 per 100 K.G. In deze week werd voor hetzelfde soort 5.30 besteed. Dus wel een mooie vooruitgang in prijs. Voor de groote roode kool werd Zater dag betaald 22.50 per 100 K.G. De laagste noteering voor kale roode bedroeg in deze week 0.90 en de hoogste noteering 2.80 per 100 K.G. Aangevoerd werd in deze week 22.800 K.G. tegen 13.000 K.G in de vorige week. in de vorige week. In tegenstelling met de prIJ zen van de roode kool liepen de prijzen van de gele kool eenigszins achteruit. Of dit komi door den grooten aanvoer, valt moeilijk te zeggen. De groote gele kool kon niet meer gelden dan 1.10 1.30. De iets kleinere soort bracht op pl.m. 2 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week 10.100 K.G tegen 2200 Kg. in de vorige week. In deze week is hoegenaamd geen nieuws voor gevallen met de witte kool. De prïj- zijn sinds de vorige week nies veran derd. De kale witte bracht 0 60 0.70. Voor de betere kwaliteit witte kool werd in deze week ten hoogste 1.20 bedon gen Per wagon van 10.000 K.G. werd be taald 96. Aan deze veiling werd aange voerd 63.800 K.G. tegen 53.200 K.G. in de vorige week. Deensche witte kool werd niet aangevoerd. Bloemkool evenmin. De vorige week verwachtte men reeds de laatste partijtjes gele nep. Buiten ver wachting werd in deze week nog aangevoerd 325 K.G. tegen 500 K.G. in de vorige week. Voor de betreffende partijen werd betaald 3.70—3.80 per 100 K.G. Waar de vorige week voor uien (gewone grootte) ten hoogste 2.80 per 100 K.G. betaald werd, brachten zij in deze week voor enkele partijen boven de 3 per 100 K.G. op. De minder mooie uien ver schilden maar 0.30—0.40 per 100 Kg. in prijs met de betere kwaliteit. Voor de grove uien werden ongeveer dezelfde prijzen be taald als voor de andere soorten. Aangevoerd werd 14.325 K.G. tegen 12.500 K.G. in de vorige week. De groote peen-prijzen liepen van de 1.402 per 100 K.G. De kleine peen- prijzen van de 1.20—1.30 per 100 K.G Aangevoerd werd 10.025 K.G. tegen 5650 K.G. in de vorige week. Voor bieten werd betaald 13.40 Aangevoerd werd in deze week 450 K.G. DE LANGEND! 1KER GROENTE VEILINGEN. Veel verschil met de prijzen, welke ver# leden jaar in de maand November aan onze groentenveilingen werden besteed, is er niet. Toch ware nsommige producten, met name bloemkool en gele kool, toen duurder dan tegenwoordig. Wat de toestand verleden jaar al weinig rooskleurig op dezen tijd, thans hij dus nog moeilijker. En na dien is een slechte wnter dien toestand nog gaan verer- gecren. Men wacht nu weer op wat de aan staande winter brengen zal. Als die geen flinke prijzen brengt, wordt de toestand van den Langendijker tuinbouwer, die een zeer ongunstigen zomer heeft doorgemaakt, nog meer precair. Weinig op nistisch zijn daar- vor de vooruitzichten. I u de winterkool voor het grootste deel geb-rgen is, blijkt dit over duidelijk. Oe oogst blijkt nog ongunstiger te zijn dan aanvankelijk werd gemeend. Én bo vendien is de kwaliteit van de bewaarkool, in het bijzonder die van de roode kool, over het algemeen bedroevend slecht. Dit zijn twee factoren, die weinig goeds voorspellen voor een financieel gunstige uitkomst. Blijkbaar begint men meer en meer van overheidswege den ernst va ndezen toestand in te zien. Na Koedijk en St. Pancras heeft thans ook de gemeenteraad van Zuid-Schar- woude besloten 40 reductie te geven op de pacht der landerijen. Jammer, dat in de laat ste gemeente de beperkende bepaling is opge nomen, dat deze reductie alleen geldt voor pachters van gemeentelanderijen, die inge- zeetenen der gemeente zijn. De uitsluiting van hen, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, zal practisch geen effect sortee- ren, aangezien deze „gelukkigen" niet te vin den zijn onder de huurders van dit landerij en. We verwachten, dat nog meerdere corpo raties het goede voorbeeld zullen volgen. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. herv. gemeente te St. Maarten zijn ook in dit opzicht al goed voorgegaan door 25 reductie te verleenen op de pachtprijzen. De aanvoer van aardappelen houdt dit jaar lang aan. Toch kwamen verleden jaar ftE AV0\rt BI VAM EEïf VI RKLI:KMA(ilATJIL. 279. En om het stadion nu heel mooi te maken, kweekten de kabouters allerlei soort bloemen. In het kweeken van bloemen waren ze groote meesters, net als de bollenkwee- kers van de Haarlemsche bloemenvelden. De eene had lief hebberij voor rozen, de andere voor tulpen, de derde voor vergeetmijnietjes, een vierde voor resida's, de vijfde voor fuchsia's. Het zou prachtig worden. 280. Zooals al verteld, werd een baan aangelegd voor wedstrijden. Hier waren timmerlieden bezig, die schaafden, zaagden, hamerden dat het een aard had. En omdat de fontein al spoot, deden zij zich te goed aan de limonade, die in allerlei kleuren en smaken uit de fontein kwam.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7