Binnenland Kerk en school Onze Koloniën. op dezen tijd ook nog schotsche muizen aan de veilingen. Toen waren ze nog goedkooper dan nu. Deze week brachten ze 3—3.10 op. Drielingen werden voor 4.804.90 verkocht Duken brachten 2.20 op. De otale aanvoer beliep rond 22000 K G. Bloemkool kon deze week voor vrij bevre digende prijzen worden verkocht. Mooie, groote Lecerf-bloemkool bracht van f 6 •f 10 op. Reuzen werden aanvankelijk voor 'f 13.80—17.40 verkocht, in 't midden der ,week steeg deze prijs tot 24.50 in maximum en op het eind der week werd aan de Broeker veiling 11.70—17.80 betaald. Voor tweede soort waren de prijzen ook aanmerke lijk beter. Aanvankelijk 23 opbrengen de, was de noteering een paar dagen later 'f 3.10—9.50, terwijl Zaterdag 3.50— 6.50 werd betaald. Het vorige jaar werd voor eerste soort ongeveer 10 meer betaald, tweede bracht 3—5 meer op. Er werden aan beide veilingen rond 40000 stuks Ver handeld. De stemming voor roode kool was eenigs- Zins beter dan die wel placht te zijn. Groote joode kool kon tot 3 opbrengen. Voor het mooie kleine goed werd tot 5.506 be taald. Groote kool van afwijkende kwaliteit is piet geschikt voor bewaarkool. Veel schijnt er 9p 't oogenblik aanwezig te zijn, dat spoedig poet worden opgeruimd. Verwacht wordt, 4at de volgende weken de aanvoeren zullen joenemen. Deze week werden ongeveer 35 spoorwagens aan beide veilingen verkocht. Vrijwel stationnair bleven de prijzen van je gele kool. Groote soort bracht 2 of iets jneer op, kleine van eerste kwaliteit werd ir. jet begin der week voor 3.60 of iets minder rerkocht. Helaas zakte die prijs in het verder /erloop der week wat in en moesten de aan voerders zich tevreden stellen met 3 en Soms nog iets minder. Afwijkende kwaliteit j>racht in het laatst der week 1.201.40 »p, terwijl aanvankelijk nog 1.501.90 was betaald. Ruim 20 spoorwagens werden «an beide markten aangevoerd. Witte kool wordt er niet veel meer geveild. Wat aangevoerd wordt, draagt de teekenen Van het gevorderde seizoen. Men besteedde jleze week 0.601.20 per 100 K.G. Al Was de aanvoer van Deensche witte ook niet groot, toch was dit van meer beteekenis dan gewone witte. Bij uitzonderink kon voor het mooiste gbed 3 worden betaald. Meestal werd tusschen 1.501.80 gemaakt. Groote zullen gemiddeld niet meer dan \f 1.60 hebben opgebracht. Aan witte kool werden 22 spoorwagens verkocht. Uien brengen ook nog niet de gewenschte prijzen op. Vor 33.60 werden ze in het pegin der week verkocht, later voor 2-30 f 2.80 aan de Broeker veiling, 2.503 pan die te Noord-Scharwoude. Grove brach ten aanvankelijk 2.803.40 op, later f 2.403. Drielingen konden niet meer dan 11.50 opbrengen, terwijl voor nep f 3.204.20 werd besteed. Aanvoer 13 spoorwagens. Voor bieten werd 1.303.90 besteed; dez aanvoer was van weinig beteekenis. Peen bracht 1.502.80 op; kleine slecht 1. Buitengewoon laag was de prijs van Chi- neesche kool, n.1. 0.501.40 per 100 stuks. Rammenas maakte een prijs van 3.10. De aangevoerde tomaten golden 30.80 voor A-qualiteit en 27.20 voor B. Snijboonen werden verkocht voor 20 'f 48. Spruitjes brachten 17 op. OVERDRACHT VAN SPAAR KASSEN. Door de Alg. Spaarverzekering aan het Nationaal Spaarfonds. Naar wij vernemen, heeft de verzekerings- lamer haar goedkeuring gehecht aan een overeenkomst door de N. V. Algemeene Spaarverzekering te 's-Gravenhage gesloten met de N.V. Nationaal Spaarfonds, even eens te 's-Gravenhage, waarbij eerstgenoem de hare jaarkassen 1929 en 1930 met alle rechten en verplichtingen aan het Nationaal Spaarfonds heeft overgedragen. TjEPENSIONN'EERDEN AFGEDAAN? Het bestuur van de vereeniging „Pensioen- belang" te Den Helder, heeft zich onlangs tot den minister van Financiën gewend met (verzoek om in audiëntie te worden ontvan gen ter bespreking der belangen van de oud- gepensionneerden Het antwoord van den minister was afwij zend, daar hij deze zaak als afgedaan be schouwt. SCHADEVERGOEDING HAGEL- SCHADE. Uikeering in Noordbrabant. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag door of vanwege den commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant ten gemeentehuize van Zevenbergen werden over gegaan tot uitbetalingen der vergoedingen voor geleden hagelschade op 12 Juli van dit jaar. De totale vergoeding, welke wordt uit gekeerd, beloopt ruim 70.000, welke gel den zijn beschikbaar gesteld door het comité van natuurrampen te 's Gravenhage. UIT VREES VOOR STRAF. De 10-jarige Arie Batenburg, wonende jRolenwagenslag te Scheveningen, wiens opsporing onlangs werd verzocht, is te recht. Twee agenten hebben hem van den Vrijdag binnengekomen logger Sch. 70 gehaald. Hij had zich voor de afvaart aan boord verborgen, omdat hij „gespij beld had en uit angst voor straf niet naar huis durfde gaan. DE DIRECTIE VAN „BUMA". Naar gemeld wordt zal de heer A. D. Loman Jr. zijn taak als directeur van het „Bureau voor Muziek-Auteursrecht" (Buma) neerleggen, zoodra het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling der Auteurswet 1912 zal zijn aangenomen. Naar men weet zal hoogstwaarschijnlijk deze wet tot gevolg hebben, dat het Nederlandsche Muziek- auteursrechtenbureau belangrijk grootere bevoegdheid en daardoor uitbreiding van werkzaamheden zal verkrijgen. Onder die omstandigheden meent de tegenwoordige di recteur in verband met zijn leeftijd aan een jongere kracht zijn taak te moeten overdra gen, ten einde over vele jaren continuiteit in de leiding van het bedrijf te verzekeren. Naar .wii yerder vernemen zal de heer Lo man aan de instelling als technisch advi seur verbonden blijven. Hem wordt daar door gelegenheid gegeven de te verwachten technische reorganisatie geheel naar eigen inzichten te verwezenlijken. De heer Loman geldt ook internationaal als een bij uitstek bekwaam deskundige op dit zeer eigenaar dig en gecompliceerd gebied, hetgeen ook moge blijken uit het feit. dat hij bij de in richting der bureaux te Berlijn, Brussel en Zurich aanwijzingen heeft gegeven. UIT DE STROOCARTONINDUSTRIE. De slapte voorbij De slapte in de stroocartonindustrie is voorbij. De stroocartonfabrieken te Hoog kerk, Veendam, Stadskanaal en Winschoten hebben het druk met spoedbestellingen, en de fabriek te Nieuweschans, waarin nieuwe ma chines geplaatst zijn, zal na 8 December per etmaal een hoeveelheid stroo van meer dan 500 pakken verwerken. SNEEUW. In de omgeving van Winschoten Zon dagavond de eerste sneeuw gevallen Gisterochtend heeft het in een deel van Twenthe gesneeuw. AARDAPPELMEEL. Oeen dwingend voorschrift: aard appelmeel in tarwebrood. De minister van binnenlandssche zaken en landbouw heeft aan de Kamer van Koop- hanel en Fabrieken voor de Veenkoloniën geschreven, dat een verplichting tot het ver werken van aardappelmeel in brood, aan de broodbereiding een eisch zou stellen naast die, voortvloeiende uit de verwerking van inlandsche tarwe in het brood. Daartegen bestaan, naar de minister meent, ernstige be zwaren. Daar de verwerking van tarwe als bovenbedoeld zijns inziens als de meest prac- tische en natuurlijke maatregel moet voor gaan, kan hij vooralsnog niet bevorderen, dat aan de vermenging van aardappelmeel in tarwemeel voor de broodbereiding een dwin gend karakter wordt gegeven. EEN GESTOLEN AUTO TERUG GEVONDEN. Maar de dieven zijn verdwenen. Zondagavond kreeg de politie te Deventer uit Hengelo (O.) telefonisch bericht, dat van '"een parkeerterrein aldaar een nog nieuwe auto was gestolen. In verband hiermee wer den de toegangswegen tot de stad zorgvuldig bewaakt en aan den Snippelingsdijk trachtten twee agenten een tamelijk langzaam naderen den auto aan te houden. Toen de wagen ech ter tot op ongeveer tien meter genaderd was, gaf de bestuurder plotseling vol gas, zoodat ae politie-agenten overhaast op zijde moesten springen. Per rijwiel werd de auto achter volgd en eenigen tijd later vond men hem verlaten aan de Handelskade staan. Naar de inzittenden heeft men den geheelen nacht ge zocht, tot nu toe echter zonder resultaat. De auto werd in bewaring genomen en later door den eigenaar herkend. UIT DE DRUKKERSWERELD. Het door den Ned. Grafischen Bond onder zijn leden gehouden referendum heeft tot resultaat, dat de nieuwe C. A. O. in de typo grafie met groote meerderheid van stemmen is aangenomen. Thans hebben dus alle partijen de heden in werking tredende C. A. O. aanvaard. NIEUWE INBRAAK TE TILBURG. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Zaterdagavond ingebroken in de villa van den heer E. Swagemakers aan den Breda- schen weg te Tilburg. Door middel van een valschen sleutel is de inbreker de woning bin nengetreden. Geld wordt niet vermist, maar wel een aantal gouden sieraden. Bij het on derzoek is de inbreker zeer ruw te werk ge gaan, zoodat verschillende meubelen zwaar beschadigd of vernield zijn. Van den dader, die na afloop van zijn werkzaamheden blijk baar rustig een sigaret heeft zitten rooken, geen spoor. EEN ONEERLIJK KAMERMEISJE. Zaterdag heeft iemand, die verblijf hield in een hotel aan het Spui te Amsterdam, bij de ipolitie aangifte gedaan, dat hij een col lier, bestaande uit imitatiepaarlen en vier brillanten, vermiste. Het kamermeisje uit dat hotel is in ver band hiermede aangehouden. Zij heeft be kend het collier te hebben gevonden en het te hebben gehouden. Echter zeide zij, dat zij het alweer verloren had. DIEFSTAL. Zondagmiddag is iemand een woning aan de Regentesselaan te Den Haag tijdens korte afwezigheid van de bewoners binnen geslopen. De deur was wel gesloten, maar een klein raampje daarin was niet op het knipje gezet; zoodoende viel het den onge- nooden gast gemakkelijk, de deur te openen Uit een linnenkast werd de inhoud van een doos, t.w. 627 en eenige bijouterieeën, ge stolen. MET DE FIETS TE WATER GERAAKT Vader van zeven kinderen ver dronken. Gisteravond omstreeks half acht is de 30- jarige gehuwde arbeider B. L., wonende te Leek, toen hij per rijwiel van Groningen huiswaarts keerde, te water geraakt en ver dronken. De man laat een vrouw en 7 kinde ren achter. VLASFABRIEK STOPGEZET. Gister is de vlasfabriek te Appingedam stopgezet, waardoor 30 arbeiders werkeloos zijn geworden. STRAATROOF. Gisteravond omstreeks half acht liep een 64-jarige dame, M. v. d. W. van den Wes tersingel te Rotterdam op de Verlengde Ma fhenesserlaan aldaar tusschen 't kantoor van de Unilever en de remonstrantsche kerk. Plot- Unilever en de Remonstrantsche kerk. Plot seling is een onbekend gebleven man op haar afgekomen, die haar het handtaschje heeft ontrukt. Hij is het voormalige land van Ho boken opgegaan en hoewel de dame dadelijk alarm heeft gemaakt en mep een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is men er niet In kunnen slagen den man oo te sporen. In het aschje zaten eenige snuisterijen en wat klein £«14 JHR. DR. H. A. VAN KARNEBEEK. Een eervolle opdracht. De minister van staat, jhr. dr. H. A van Karnebeek. commissaris der koningin in de provincie Zuid-holland, heeft de functie aan vaard van lid en voorzitter van de perma nente verzoeningscommissie, voorzien in het verdrag van verzoening, rechterlijke re geling en arbitrage, geteekend tusschen Fin land en Spanje en Spanje en Polen, welke functie hem door genoemde regeeringen is opgedragen. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART-MIJ. „NEDERI AND". De boottrein van het mailschip P. C. Hooft, hetwelk 21 November a.s. te Genua zal aankomen, zal Zaterdagmorgen 22 No vember te 10 u. 1 aan het Maasstation te Rotterdam arriveeren. VERKEERSONGEVALLEN, Door een auto overreden en ge dood. Gisteravond om ongeveer zes uur is de 53-jarige J. Burgers uit Hillegom op den Zillekerduinweg onder Noordwijkerhout overreden door een vrachtauto van de firma G. uit Langeveld bij Lisse, bestuurd door den chauffeur B. Na voorloopig ter plaatse te zijn verbonden is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Een botsing. Te Enschedé is gistermiddag op den hoek Oldenzaalschestraat—-Minkmaatstraat een vrachtauto in botsing gekomen met een taxi, welke laatste over den kop sloeg. De chauf feur ervan bleef vrijwel ongekwetst; de in zittende passagier, de heer A. F. S., kreeg niet ernstige snijwonden aan het gelaat. Auto-botsing. Gisternacht zijn op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Rijswijk twee personen auto's, een uit Rotterdam en een andere uit Den Haag, met groote snelheid tegen elkaar gereden. Een dame in de auto van Den Haag werd door de voorruit geslingerd en ernstig aan het hoofd gewond. Na in het gasthuis te Delft te zijn verbonden, is zij naar haar wo- woning vervoerd. De beide auto's zijn ver nield. EEN VUURBOL. Men schrijft uit Wijk aan Duin d.d. 15 November aan het Hbld.: Zoo juist, 10 minuten vóór twaalven bui ten zijnde, zag ik een grooten vuurbol aan den helderen sterrenhemel. De bol was veel grooter en helderder dan de gewone „val lende sterren", was helgeel van kleur met iets van een blauwen glans er bij. De bol bewoog zich van het Zuiden naar het Noorden met de gewone snelheid van een vallende «ster, naar mijn schatting op een 60 graden boven den horizon. Ik kon hem duidelijk volgen, tot dat hij achter een huis verdween. Hij liet geen lichtstreep na, maar de bol had iets dat geleek op een staart. Het verschijnsel werd waargenomen vlak bij de pastorie der Hervormde kerk op den zeeweg te Wijk aan Duin. .1.1 - KORTE BERICHTEN. De rijksmiddelen brachten over de af- geloopen maand ruim drie millioen gulden minder op dan over Oct. 1929; over de eer ste tien maanden ruim drie millioen meer dan over dezelfde periode van het vorige jaar. Zaterdagmiddag is het ruim 13.000 bruto register ton metende motormailschap „Colombia", de nieuwste aanwinst der Kou. Ned. Stoombootmaatschappij van de Surina- makade te Amsterdam vertrokken voor zijn eerste reis, welke ditmaal nog tot Hamburg gaat, waar het schip lading zal innemen, om vervolgens naar Amsterdam terug te keeren, vanwaar het 28 dezer naar West-Indië en Centraal Amerika zal vertrekken. De 51-jarige timmermansknecht H. Tielman te Veendam is Zaterdagmorgen onder eenige balen meel geraakt. Hij werd in ernstigen toestand opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Het door Lizzy Ansing geschilderde portret van prinses Juliana, dat gedurende vier dagen in het Museum Boymans was ten toongesteld, is daar door 4200 personen be zichtigd, wat, niettegenstaande den korten tijdsduur, het grootste aantal bezoeker van een tentoonstelling in Boymans was. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, onmiddellijk na de openbare ver gadering op Dinsdagavond 25 November, een groot aantal kleine wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Saramacca, voorbij Brokolonko, aan den an deren oever. Vroeger stond het bekend als placer Vanier. MOORDENAARS VEROORDEELD. De Landraad te Madion velde vonnis in de zaak tegen de moordenaars van den heer Bel link van de onderneming Poerwodadi. De hoofddader werd tot levenslange gevangenis straf, dertien medeplichtigen ieder tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vijftien anderen werden vrijgesproken. EEN GOUDKLOMP. Dezer dagen heeft een gouddelver aan de Boven Saramacca (Suriname) een vondst ge daan, die hem een oogenblik sprakeloos maakte van verassing. Hij zou met zijn com pagnon een plek ontginnen en was bezig het terrein schoon te maken. Hierbij werden ook eenige steenen verplaatst die blijkbaar reeds het vorig jaar achteloos ter zijde waren ge worpen. Een der steenen viel door zijn zwaarte op. Hij gaf er een slag op met zijn pick-aks en wist niet wat hij zag toen zicü daar een weelde van goud voor zijn oogen verspreidde. Hij was niet in staat zijn makker te roepen. Om zijn aandacht te trekken, wierp hij een steentje naar hem. En toen de ander opkeek, wenkte hij hem en wees hem in den gebroken steen een ongewoon grooten klomp goud. Deze zeldzame vondt bleek een gewicht ts hebben van 7630 gram. Daar de onderhuur ders 1.20 per gram ontvangen, beteekent dit, dat zij het niet onaardig bedrag van 9156 zullen verdeelen, terwijl de meer waarde ten goede komt aan den concession- naris, in dit geval Comptoirs Hesse Co. De nugget, een der grootste die ooit in Suriname werd gevonden, is afkomstig van 't zoogenaamd placer Moetoetoe- aan de Boxen Ds. J. Jellema te Sint Pancras is be roepen tot predikant bij de herv. ge meente te Ierseke. Ds. S. Wesbonk te Hoorn heeft het be roep naar de geref. kerk te Smilde aangeno men. AUGUST INUS-HE RDENKING TE NIJMEGEN. Zaterdag en Zondag is te Nijmegen een plechtige herdenking van Augustinus ge weest. Zaterdagmorgen droeg in de kerk van den H. Tnomas mgr. Diepen van 's-Hertogenbosch een mis op. Des middags was er in „De Ver eeniging" een herdenkingsbijeenkomst. In de kapel der St. Stevenskerk heeft Zon dagavond de herv. pred. ds. E. D. Spelberg in een rede Augustinus herdacht, waarbij hij o.m. betoogde, dat Augustinus ook voor het latere protestantisme groote beteekenis heeft fehad. In het gebouw „De Vereeniging" gaf ondagavond de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, afdeeling Nijmegen, on der leiding van den heer Willem Kerper een uitvoering van het St. Augustinus-oratorium van Jan Nieiand UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT. Ruimte-tekort voor studenten tand heelkunde. De tweede-jaars tandheelkundige studen ten van de Utrechtsche universiteit, die na de zomer-vacantie op het tandheelkundig insti tuut werden weggezonden wegens „gebrek aan plaats" met de boodschap, dat zij tot Januar geen gelegenheid zouden kunnen vin den tot werken, hebben thans bericht ontvan gen, dat zij begin volgende week weder kun nen terugkeeren. Zij zullen gelegenheid krijgen tot practisch werk op uren, dat de eerste-jaars-studenten college volgen en dus niet in de werkzalen aanwezig zijn. Op deze wijze heeft men getracht in de groote moeilijkheid der plaatsruimte een op lossing te brengen, wel begrijpende, dat hit niet aanging de studenten eenvoudig naar huis te sturen met de mededeeling: geen plaats. EEN NEUTRALE BIJZONDERE SCHOOL. Men schrijft uit Doetinchem: Concurrentie met de openbare. De opening der neutrale bijzondere school alhier heeft tot gevolg gehad dat twee openbare scholen circa 100 leerlin gen hebben verloren. Indien geen bijzondere maatregelen worden genomen, zullen deze thans vierklassige scholen straks ieder een leerkracht moeten missen. Het bestuur der Neutrale Bijzondere School alhier heeft een schrijven gericht tot de R.-K. en Herv. Geestelijkheid, waarbij overeenkomstig art. 26 der L.O.- wet 1920 de gelegenheid wordt aangebo den aan de leerlingen, die dit zullen wenschen, godsdienstonderwijs te geven tijdens de gewone lesuren. Het bestuur bedoelt hiermede aan haar school geheel het karakter eener openbare school tc geven. Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbare school te Valter- mond (Dr.) heeft zich één sollicitant aangemeld. Men schrijft aan het Hbld.: De kerkeraad der herv. gemeente te Serooskerke (Walcheren) heeft den ge meenteraad verzocht, gelden beschik baar te stellen voor het stichten en in richten van een christelijke school. Als dit wordt toegest. an, beteekent dit de opheffing van de openbare school, waar van het hoofd reeds benoemd is te Vlis- singen. In de gemeente bestaat een geref. school en de herv. kinderen gaan allen op de openbare school. Als deze school wordt opgeheven bedraagt het aantal gemeenten op Walcheren, waar geen openbare school is, reeds acht. Er resten dan behalve Middelburg en Vlissingen nog acht gemeenten, die wel een open bare school hebben. ONZE NOVEMBER-EXCURSIE. Het begint nu wel wat laat in den tijd te worden, doch op de bouwlanden en in de moestuinen is bijna den geheelen winter door het een en ander voor onze belangstelling te vinden. Zoo vallen zeker die rose en witte bloempjes in het oog, welke daar hoog opgroeien langs den akkerrand. Ook eerder hadden we deze plantjes in bloei kunnen zien, en toen waren ze nog wel wat mooier geweest, dan ze nu zijn, doch we waren toen nog in de volheid en daarom hebben we ze maar bewaard tot heden, nu er niet meer zooveel te zien is. Kent ge misschien deze plantjes met die mooie aren van bloempjes? Ja, ik hoor al verschillende namen noemen, als: Platzaad, Roode rister, Wilde wilg en Perzikkruid. De laatste naam wordt als den Nederlandschen aangemerkt en de wetenschappelijke naam is Folyao- ncm persicaria. De familie der Polygonaceeën, die meest knoopig geleden stengels hebben en bladen met vliezige, stengelomvat- tende scheeden, waartoe ook de gewone boekweitplant gerekend moet worden, telt voor ons land vele soorten. Daarvan is het Perzikkruid wel een der meest voorkomende, want overal treft men het menigvuldig aan op akkers, in moestui nen en ook aan slootkanten. Maar heeft niemand ooit voor deze duizendknoop, zooals de polygona in het algemeen ge noemd wordt, den eigenaardigen naam Jezusgras hooren bezigen? De e bena ming spruit weder voort uit het volksge loof van vroeger, en als we even de plant hebben bekeken, zal ik mededeelen, van waar dit woord is gekomen. Zooeven hebben we gesproken van aren, toen we de bloemen op een afstand beschouwden, doch nu we zoo'n plantje ju de hand hebben, zien we wel, dat het «uren zijn, die dicht op een geplaatste bloempjes, welke to men min of meer een schroef vorm eu. De meeste bloempjes zijn rose andere zijn heelemaal wit en ent r hebben half de eene en half de and kleur. Doch elk heeft een bloemrw8 met vijf slippen, zes meeldraden en vruchtbeginsel met twee uitstaat stempeltjes. En als je nu gaat zoefe" 8 dan zie je spoedig vele zaadjes, di of minder rijp zijn, wat te zien is aana /itte, brume of zwarte kleur. I.;aar an dig is het, dat de vruchtjes zoo schillend in vorm zijn, nu eens een len vorm met twee holle zijden, dan wed zuiver driekant, zooals de heele boek' weitkorrels. De bloemen zijn r"k va honig voorzien en worden dan ook drut door verschillende insecten bezocht n bladeren van het Perzikkruid zijn gaaf9 randig en langwerpig en de bla^schee den zijn fijn geaderd en loopen uit j„ 1 .nge wimpers, die de eenige beharing aan het plantje vormen. Op verscheidens dezer bladeren vindt men zwarte vlek- ken, nu eens doi ker, dan wat meer rood! achtig van kleur En nu juist hiernaar heeft de plant ook den naam Jezusgra8 gekreg'en. Het volksgeloof vertelt, dat deze Polvgonun op Golgatha groeide toen Jezus daar gekruisigd is, en dat dé plant toen nog geen vlekken had. Maar het bloed van den Heiland sralti in het rond en viel neder op de bladeren van het Perzikkruid en verkreeg langzamer hand die donkere kieur. Doch toen het zaad ter aarde was gevallen en later nieuwe planten in grooteren kiing voort bracht, toen vertoonden al die planten bladeren met donkere vleKken, cis wil. den zij wereldkundig maken, dat er op Golgotha onschuldig bloed was vergoten. En sedert dien tijd heeft het Jezusgras zich over een groot gedeelte der aarde verspreid en overal laat het de zwarte vlekken zien. Zoo zegt het volksgeloof. Daar komt een heele zwerm vogels op ons bouwhoekje neerstrijken. Sommige zijn mooi citroengeel op de onderdeelen en van boven zijn ze groenachtig met donkerbruine lengtevlekken. Als ze op- vliegen, kan men zien, dat de stuitvede- ren roodachtig bruin zijn. Er zijn er bij met een blauwachtigen snavel; dat zijn mannetjes. De wijfjes hebben 'n vleesch- kleurigen bek. Ze gelijken in vorm wel veel op vinken, doch ze zijn iets grooter en minder plomp. Ze behooren tot de Gorsen en wel tot de soort, die het me- nigvuldigst bij ons voorkomt, 't Is de Geelgois 'of Emberiza citrinella, die ook Geelvink en Haverkneu wordt genoemd. In Groningen spreekt men wel van Gele Geus en in Friesland van Geelstjirt. Ook hoort men den naam Schrijver, omdat op de witachtige eieren fijne, gekron kelde streepjes voorkomen, alsof ze er op geschreven staan. In den broedtijd vindt men dezen vogel aan boschkanten, bij struiken en heggen, waar hij zijn nesl vervaardigt uit grasstengels, bladeren en mos, nu eens wat hooger, dan wat lager en soms geheel op den grond. In den winter zwerven deze vogels in kop pels rond, en treft men ze aan, zooals wij nu, op bouwlanden, maar ook bij -ie boerderijen en op mesthoor n, of in d« hooi- en graanklampen. Men treft ze evenwel meer aan op zandgrond dan op klei en gewoonlijk in de nabijheid van water. Er komen nog verschillende gorsen bij ons voor behalve de genoemde soort, waarvan de Rietgors en de Ortolaan des zomers en de Sneeuwgors des winters vrij veelvuldig. De dwerggors, de bosch gors, de wilgengors, de cirlgors, de grijze gors, de grauwe gors en de ijsgors be hooren meer tot 'e zeldzair° bezoekers van ons land, of komen alleen voor kor ten tijd op den trek voor. Zie, wat mooie, groene plantjes staan daar bij elkander. Ze lijken wel wat op de aardige kroontjes van het Wratte- of Kroontjeskruid, dat de tuinman als een lastig onkruid beschouwt. Nu, ook deze zijn er wel familie van en worden mis schien wel met de andere verward, doch bij nader bezien, zult ge spoedig verschil bemerken. Met beide plantensoorten moet men voorzichtig omgaan, want ze behooren tot de vergiftige gewassen en wel tot de Eupjhorbiaceeën of Wolf»- melkachtigen, dat zijn kruiden, die een wit meiksap bevatten. Breek maar eens een stukje van zoo'n plantje hier voor ons af. 't Komt er niet op aan, of ge den stengel afbreekt, dan wel een blad- een bloemsteel verwondt; onmiddellijk komt een geelwit, kleverig vocht te voor schijn, dat ge niet gemakkelijk van de huid kunt verwijderen, zoo ge het daar aan hebt gekregen. Ook kunt ge er lee* lijke vlekken van in d klceren kriigen, die bijna of in het geheel niet meer verwijderen zijn. Vooral dit vocht heen vergiftige eigenschappen en daarom worden er niet steeds liefklinkende na men aan dit overigens mooie plantje g® geven. De meest algemeene naam Duivelsmelk, maar meermalen ook men Heksenmelk bezigen. In de wete schap heet het Euphobia peplus. Het niet hooge plantje verdeelt z naar boven herhaalde malen en v0'"^ alzoo een drietallig scherm, waar iedere tak zich verscheidene keeren tweeën verdeelt. Bij elke verdeel1 vindt men twee of drie schutbladen, aan den voet breeder zijn dan aan top. De overige bladeren zijn omgek® eirond, stomp en kort gesteeio. Maar nu de bloempjes! Ja, om die g te zien, zou je wel een sterk vergroei g moeten hebben, zoodat je daar maar eens studie van moet maken maai eens stuaie van moei ui»»be. althans zoo ge het met gewaPeni|)1<ja<seO« e P en gele hoopjes vinden. Dan z'in f» Vd zult ge aan het einde van de ziet, kleine steretjes met 8 witte P ep. fin fFfilp hnnnice xri'n/Jon li/Hl Zll^ ..a! puntje® jes bioemen, zoadat ieder bloewpJ uiterst klein moet zijn. En dani ieder mannelijk bloempje nog ntje» 12 meeldraden, zoodat die org wel zeer, zeer klein moeten weze En nu tot in December, wann ^aQ(}r voor dit jaar alweer onze laatste ling zullen makeu. ,nro ni

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8