FRIESCHE HEERENBAAI IlillKStlt COBIint. ïwöÉT injectmalT GEEF HE T. NICOLAAS IT GESCHENK EEN LUXE DOOS NIEMEUER'S KMII.LHT03. Henderil twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje I<:k\T FIS IIKV Ko 273 oeiüsdaff 19 November Donderdag 20 November. Hilversum, 298 M. (A.V.R.O.-uitzending). ,01—9.45 Gramofoonplaten. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.30—12.— Concert. A. V. r 0.-Kwin*et- 1^.012.Concert. Orkest van Theater Tuscninski te Amsterdam. 2. <2 30 Voor de vrouw. 3.-4.Naaicursus. 4—4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Zie- kenuurtje. 5.30—7.— Concert. Orkest van het Asta-theater te Den Haag. 7.7.30 En- isch voor gevorderden. 7.308.Radio V'olks-Universiteit. 8.018.30 Concert. Om roeporkest. 8.309.10 Aansluiting Stads schouwburg te Amsterdam. 9.10—9.40 Dr. Vollgraff: lezing over Christiaan Huygens. 940—10.Vervolg concert. Omroeporkest. ]0._ Nieuwsberichten. 10.1010.30 Dans muziek 10.30—11.Vervolg uitz. Stads schouwburg. 11.12.Studio-uitz. vaneen klankfilm. Huizen, 1875 M. (8—9.15 en 11.30-2— K RO. 10—11—en 2—11.30 N.C.R.V.) 8-0.15 Gramofoonplaten. 10—10.30 Zang door N.C R.V.-Dameslcoor. 10.30—11. Ziekendienst. 1.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieberichten 12.15—145 Concert door het K. R. O.-Trio. I.45-2— Gramofoonplaten. 2—2.45 Gramofoonplaten. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken. 3.454.Gramofoonplaten. 4—5— Ziekenuurtje. 5.—6.30 Kamermu ziek. Trio „Arti''. ..306.45 Knipcursus. 6.45—7— Gramofoonpl. 7—7.30 Cur-us Maleisch. 7.307.45 Politieber. 7.45 1030 Evangelisatie samenkomst te Deventer. Sprekers Mevr. v. EssenVenneman, so piaan. A. J. Mooy, orgel. Dubbelkwartet „Ad Dei Gloriam". 10.3010.40 Persber. 1040—11.30 Gramofoonpiaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Concert. L. Hochloff, bariton Trio. 2.20 Berichten. 2.30 Uitz. voor scho len. 4.50 Orkestccncert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.50 Berichten. 7— Pianospel door Joh Stockmarr. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Koor. D. M. Mackenzie, tenor. J. Macleod en W. M Ross, duo. S. Maclnnes, tenor. 8.45 „Before the Partij". Hoorspel van M. Talbot. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Berichten. 9.40 Le zing. 10— OrVestconcert en variété-num mer. 10.50 Dansmuziek. U.3512.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs „RidicsParts", 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtjt. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Conocert. Kwintet en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.50 Gramo- focnn'aten. 0.35—10.05 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Or kestconcert. 4.50 -5.50 Orkestconcert m. m. v sopraan. 7.208.15 Orkestconcert. 8.20 „Verbrechen in Deauville". Hoorspel van V. H. Fuchs. Daarna tot 11.20: Orkestconcert Kalundborg, 1133 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert. 4.20— 5— Kinderuurtje. 7.40 -8.45 Orkestconcert en zang 8.459.10 „Paa vej til Cardiff" van E. O'Neill. Hoorspel. 9.30—11 20 Her- uitz. van buitenlandsche stations Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Trioconcert. 9.05 Concert georganiseerd door de RESEF Zeesen, 1635 M. 5.45—6.20 Lezingen. Daarna gramofoonplaten. 9.20—11 20 Le zingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15 I.20 Lezingen 1.202.20 Gramofoonpla ten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert. 4.50—7 20 L ezingen. 7.20 Orkestcon cert. 7.50 Hoorspel-uitzending. 9.20 Berich ten. Daarna tot 11.50 Orkestconcert. DE V.P.R.O. EN DE HILVERSUMSCHE ZENDER. Besprekingen met A.V.R.O. en V.A.R.A. verzocht. Het bestuur van den V.P.R.O. heeft een telegram aan de A.V.R.O. en V.A.R.A. ge richt, waarin een of meer leden van de be sturen dezer organisaties worden uitgenoo- digd samen te komen ten kantore van de V.P R O. ter bespreking van de zenderkwestie. EGMONDBINNEN. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Bos. De heer van der Molen merkte op, dat in de Muien der vorige bijeenkomst de opmerking Van ALK.E CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E DE B K od deur achter hem werd zachtjes ge- taf 1 C\ trad binnen, gekleed voor ll l «Wat is het kil vanavondzeide ze huiverend. „Chalmers moet meer hout thu' VUUr d°en. Ik ben zoo blij dat je 's bent Roger, ik was zoo ongerust over ,VoeJ )e je beter?" aaa'i nk )e Thérèse, ik denk dat deze Sr\'ya. n'et veel te beteekenen heeft. Het *-4nt een valsch alarm te zijn." je zou een wonder zijn, misschien heb stituf n.oem 'e da'7 een sterke con- acht'tf6 do, lieveling, wees eens engel- Alin <en Mak dit bandje voor mij vast. 2ifiIS ud vo°r een boodschap." zusio Cunde voorover, zoodat haar schoon- zWa.r ni®t behoefde op te staan. Haar dof- mo e ,a,P°n had wijde, doorschijnende ®en l*0.' terugvallend, haar blanke ar- het k'C'en z'en. Ze zag er teer en lief uit, dere aar 6°lvend als kinderhaar, haar hel- o°gen0o®en hadden een goudglans ah de - van een mooie Perzische kat. terMUér^Se ze'de Roger op eens, J.ga zit- u *ou je wat zeéfieo." achtfap" ^^h^traathof aangaande de twijfel- niet voort *tn nieuwe straatsteenen dwn opnemm1 V°0rzitter 231 alsnoS ver^orh^°üSUUatiebur€au te Alkmaar heeft gen vÜr J>0Si op de begrooting te bren- en W lt2endlnK van t.b.c.-patiënten. B. Sgrootlni f k°°r Mn P°st ad 100 op de waarde dot ^rengin' echter onder voor" slf^en nf jaad over ieder geval zal be slissen. De raad besloot aldus. aanme?reente'rekeninS 1928 m<* «kei? efniao a!?gen- i te.ru£gek»men, betreffende alsnot adminiftraheve wijzigingen en het vnlo fai m van bijlagen, waaraan ge volg zal gegeven worden. Ged' Staten was o.a. een schrijven in- g omen vermeldende, dat de voetbrug over ae uitlaat naar de vaart van den Sammers- po der in onderhoud is bij den eigenaar van het aanliggend land. Het kadaster wees uit, dat de eigenaar van perceel B 368 het aangrenzende land de heer N. de Wit was en deze zou de onderhoudsplichtige zijn. Dit kwam den raad zeer vreemd voor en deze zaak zal eerst nog eens onderzocht worden, dragen8 herstel van bru£ wordt opge- Van de Teermacadammaatschappij te Den Haag was prijsopgaaf ingekomen voor den aanleg van proefstukken met teerslakmaca- dam. Het dagelijksch bestuur heeft met den ge meenteopzichter eenige door deze maatschap pij aangelegde wegen bekeken en zij vonden deze wel aan te bevelen. Het wegdek is en wordt niet glad, vorst en hitte hebben geen invloed en het is niet duurder dan klinkerbe strating. B. en W. wilden proefstukken laten aanleg gen te Egmond aan den Hoef vanaf wed. Bult 200 M. Oostelijk; te Rinnegom 200 M van de R.K. kerk richting Egmondbinnen en te Egmondbinnen 100 M. bij de R.K. school. Voor Egmond a. d. Hoef komt de totale prijs op 2180 met een breedte van 3% M.; voor Rinnegom op 2590, breedte 4 M.; voor Eg mondbinnen op 1245, breedte 3K M. Bo vendien is een oppervlaktebehandeling noo- dig, welke behandeling bedraagt 0.25 per M2. Het verdere onderhoud komt op 5 cent per M2. per jaar. De heer de Waard vroeg of het geen be zwaar is, dat twee dezer proefstukken liggen op den weg, die op het Prov. Wegenplan voorkomt. De voorzitter vond dit geen be zwaar. De wegen zijn slecht, er moet iets ge beuren en dit is niet duurder dan bestraten. De heer Straathof vroeg of het dagelijksch bestuur ook wegen heeft gezien, die ^10 jaar of langer lagen. De voorzitter antwoordde hierop ontken nend, daar deze wegen in Noordholland pas zijn ingevoerd, daarentegen in Zuidholland en in Duitschland reeds jaren lang uitstekend voldoen. De raad ging met het voorstel van B. en W. accoord om de proefstukken-te laten aanleggen en ook het onderhoud aan bedoel de maatschappij op te dragen. De voorzitter deed mededeeling, dat op 15 Nov. 1.1. de R.K. meisjesschool werd aanbe steed en de heer Jb. Schuit alhier de laagste inschrijver was met een bedrag van 22900. Het kerkbestuur deed de gunning in overleg met den raad. Daar in een vorige vergadering reeds de wensch werd te kennen gegeven het werk zoo mogelijk binnen de ge meente houden, meende de voorzitter, dat er geen bezwaren zouden zijn het werk den heer Schuit te gunnen. De raad ging eenparig hiermede accoord. In verband met deze te bouwen school werd besloten een geldleening aan te gaan tot een maximum van 25ÜOO. Op voorstel van B. en W. werd een veror dening vastgesteld, waarbij het verboden zal zijn vuurwerk op den openbaren weg te ge bruiken. Algemeen werd goedgevonden den burge meester te machtigen ook alleen kascontrole te houden. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen ve ordening vast te stellen, dat in deze gemeente uitsluitend geregistreerde bokken ter dekkin? beschikbaar mogen zijn, omdat ook de omliggende gemeenten hiertoe niet be sloten en het dan geen nut zou hebben. Vastgesteld werd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1931 met een gemeen- teliike subsidie ad 500 Bij de begrooting van het gasbedrijf werd opgemerkt, dat 2C0 werd uitgetrokken voor het aanschaffen van een zuurstofapparaat. De raad ging hiermee accoord en dit instru ment zal gedeponeerd worden bij den ge meentearts onder voorwaarde, dat het eigen dom van de gemeente blijft. Voorts bracht de voorzitter thans het ver- haa, der pensioensbijdragen door de ambte naren behalve burgemeester, secretaris en ontvanger weer ter sprake. B. en W. von den het niet binijk, dat waar genoemde amb tenaren van hoogerhand werden vrijgesteld dit op de overige ambtenaren wel te verhalen. Tot dank klopte ze de oude dame op haar schouder en zonk neer in de blauw damas- t' -i stoel bij het vuur, terwijl zij hem vol verwachting aanzag. „Ja zeker, wat is er? „Thérèse, wat ik nu ga zeggen moet je niet verkeerd begrijpen, 't Is heel moeilijk. Ik hoorde zoo juist, dat je Sartorius voor mij hier houdt. Je vindt mij heel dom mis schien, maar ik dacht dat hij hier bleef als gast." „Zoo en dus?" zeide ze heel kalm, maar hem nauwlettend gadeslaande naar Roger meende. Werktuigelijk strekte ze de hand uit om een sigaret te nemen, terwijl ze hem strak aan bleef zien. Hij boog zich voorover om haar een luci fer aan te geven en het parfum, dat ze altijd ge bruikte, walmde hem tegen. Ofschoon hij het niet naar vond, griezelde hij er toch van. „En dus", vervolgde hij met moeite, „nu ik het begrijp, moet ik je heusch verzoeken hem te la ten gaan. Ik ben niet ziek genoeg om voortdu rend een dokter te behoeven en buitendien voel ik dat ik weg moet gaan." 't Hooge woord was er uit. „Sinds de begra fenis van mijn vader werkt dit huis op mijn ze nuwen. Ik voel me zoo gedrukt. Begrijp je wat ik bedoel?" Hij had gedacht, dat er op haar gezicht een uitdrukking van boosaardige achterdocht zou komen, die hij zoo goed kende en hij was aan genaam verrast toen zij glimlachend zeide: „Beste Roger, natuurlijk weet ik dat; 't is heel natuurlijk, ik zou ook weggaan. Waarom ga je niet naar een ziekenverpleging?" Zijn tante eq hij konden hun ooren niet ge- De heer van der Molen merkte op, dat, in dien de raad er de macht toe had ook de nu viijgestelde ambtenaren zeker geen premievrij pensioen zouden hebben. De voorzitter achtte dit zeer wel mogelijk, doch nu is de toestand aldus en bestaat er dus een onbillijkheid. De heer van der Molen meende, dat de loonen hoog genoeg zijn. De heer Bras merkte op, dat de loonen voor de hooger geplaatste ambtenaren ook hoog genoeg waien en nu luist de kleine man weev de dupe wordt, hij vond dit ook onbillijk. De heer de Waard meende, dat de gemeen- re-financitn er te slecht voor staan. De voorzitter kwam nogmaals op de onbil lijkheid terug, waarna het voorstel in stem ming werd gebracht en werd aangenomen, zoodat met ingang van 1 Jan. 1931 alle amb tenaren premievrij pensioen zullen genieten. Tegen stemden de heeren de Waard, van der Molen en Straathof. Bij de begrooting van het Electriciteitsbe- drijf stelden B. en W. voor de jaarwedde van de administratrice van 500 te brengen op 550 ingaande 1931 en 600 in 1932. B. en W. voerden als hoofdmotief aan, dat het bedrijf zich aanmerkelijk heeft uitgebreid. In de twee jaren, dat zij administratrice was, zijn er 28 pereeelen bijgekomen, bovendien wordt de administratie goed gedaan. Dit voorstel in stemming gebracht, werd verwor pen. Tegen de heeren de Waard, van der Mo len, Straathof en Bras. De gemeentebegrooting werd vastgesteld als aangeboden, behalve dat nog rekening zal gehouden moeten worden met den bouw van de nieuwe school en de opheffing van het ver haal pensioensbijdragen. De verordening tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting werd vastge steld met 50 opcenten. Voorts werd besproken het wegnemen van de bocht in den Vennewatersweg. Het weg nemen van de bocht aan de Noordzijde grondaankoop, straatwerk, slootdempen en ophoogen inbegrepen zou in totaal komen oo 2870. De Zuidkant in totaal 1871.50. De bestrating zou dan 4 M. breed worden. De heer Apeldoorn opperde, dat ook dit gedeelte misschien met teerslakmacadam be- hard zou kunnen worden. Hiernaar zal ge ïnformeerd. De heer de Waard vroeg of het werk wordt aanbesteed met het oog op werkverschaffing. Dit zal nog nader worden besloten. De raad besloot de bocht aan den Zuidkant uit den weg te nemen. In verband hiermee merkte de heer van der Molen op, dat er een groote kuil in dezen weg is bij den Heilooër paal. De gemeente zal dit in orde doen brengen. De heer Straathof kwam nog eens terug op zijn opmerking in de vorige zitting reeds ge maakt over de kwaliteit der straatsteenen. Hij heeft 4 steenen latei;, onderzoeken door een deskundige, uit wiens rapport bleek, dat 2 steenen goed, de andere 2 echter slecht waren. De voorzitter zeide, dat de monsters goed waren. De heer Straathof beweerde, dat de par tijen verschillend waren. De heer Apeldoorn kon dit moeilijk aan nemen, hij had ook de steenen onderzocht. De heer van der Molen heeft ook geconsta teerd, dat er grootere steenen onder waren, die veel zachter waren. De heer Straathof zou wenschen te weten of de gemeente-opzichter niet voldoende ken nis heeft of dat diens handen gestopt zijn. Spreker zou voortaan een anderen keurmees ter wenschen. Spreker merkte vervolgens op, dat hei slootje voor het huis van den heer Egbers is dichtgemaakt. Hij zou dit open willen hou den. Spreker was zelf ook verplicht het slootje voor zijn woning open te houden. De voorzitter voerde aan, dat het hier een heel ander geval is, het water kan evengoed weg. De heer Straathof was het hier lang niet mee eens, waarna de heeren Straathof en Apeldoorn nog even in debat raakten over het bewuste slootje. Besloten werd, dat het slootje weer opengemaakt zal worden en in orde ge bracht. Daarna werd uitvoerig gediscussieerd over een afscheiding van den grond van den heer Huizebosch te Egmonabinnen. Genoemde heer liet het perceel opmeten. De raad besloot nu den weg te laten opmeten om tot een be vredigende oplossing te kunnen komen. De heer van der Molen vroeg, hoe het mo gelijk is, dat B. Liefting voor een korteren af stand van het electr. net meer moet betalen dan W. Admiraal voor een aanmerkelijk lan- geren afstand. OVERAL VERKRIJGBAAR De voorzitter zeide, dat het betaalde door Liefting juist is, Admiraal werd echter reeds toegezegd de aansluiting voor een bepaald be drag, terwijl later bleek, dat dit te weinig was. Uit moreel oogpunt kon dit toen echter niet meer verhoogd worden. De heer Straathof vroeg of iedereen een sperklok heeft en of deze gecontroleerd wor den. De voorzitter antwoodde hierop bevesti gend. Hierna ging de raad in comité. CASTRICUM Maandag 17 November kwam de raad in voltallige zitting bijeen des n.m. 2 uur ten raadhuize. De voorzitter stelde aan de orde het be handelen van het voorstel tot het convertee- ren van verschillende leeningen en het aan gaan van een nieuwe leening tot een totaal bedrag van 209000. Reeds vroeger is een onderzoek ingesteld of aflossing van leeningen mogelijk was om dan een nieuwe leening te sluiten tegen la gere rente, wat toen afgestuit is omdat de raad daartoe volgens de leeningscontracten geen macht had. Thans is dat wel het geval. Bovendien is thans onderzocht of het moge lijk was de aflossingen van die leeningen waar mogelijk wijziging in te brengen en ter zake zijn uitvoerige onderzoekingen ge daan, terwijl Ged. Staten zich met het plan zooals het thans wordt voorgedragen in ont werp hebben vereenigd. De leeningen welke geconverteerd worden zijn van verschillend rente-type en wel van 6 tot 5 pCt., terwijl thans geleend kan worden tegen pari koers tegen 4 5/8 pCt. Na verschillende onderhandelingen is het gelukt een dergelijke leening te plaatsen. De heer Aukes vroeg waarom dit plan niet bij de begrooting is gedaan, waarom geen staat is overgelegd geworden waaruit de voordeden geheel te zien zijn en zeide vervolgens, dat hij wel groot vertrouwen heeft in B. en W., wat met een dergelijk voorstel wel gegeven moet worden, maar hebben B. en W. den indruk dat dit voorstel een voordeel voor de gemeente zal zijn? De heer Res kon zich niet goed vereenigen met de bedragen die thans voorgedragen worden te leenen voor de klok in den ge meentetoren en de muziektent. In den raad is tot dit bedrag nooit een crediet verleend. De heer De Vries kon zich met het voor stel heel goed vereenigen maar vroeg of het riet mogelijk is de met hyp. voorschot ge bouwde woningen, waarvoor thans 5 pCt. wordt betaald door de belanghebbenden, dat niet kan blijven en dan het verschil tus- schen hetgeen thans aan rente verschuldigd is niet kan worden afgeschreven op de hoofdsom. De heer De Nijs had ook gaarne een uit- gewerkter beeld gehad; kon zich wel met het plan vereenigen maar vroeg nadere ge gevens omtrent de kosten van het uitbrei dingsplan. De heer Hellinga ging in zijn geheel met het voorstel mede, maar wees er op, dat in de toelichting het voor de raadsleden juister was geweest, dat een en ander volgens een vast doorgevoerd plan was toegelicht. Wat in het een wordt medegedeeld mist men in een ander onderdeel van het plan. De voorzitter, de sprekers beantwoorden de zeide, dat het gemeentebestuur eerst het oordeel heeft gevraagd van Ged. Staten, omdat er leeningen werden geconverteerd, waarvan het aflossingsplan werd gewijzigd en Ged. Staten daar in den regel niet aan- willen. Dat is in dit geval niet zoo geweest want Ged. Staten hebben zich met de voor stellen tot wijziging vereenigd. Voorts, dat dit plan zoo spoedig in den raad is ge bracht ligt hieraan, dat de geldschieter op korten termijn een beslissing wil hebben, terwijl ook B. en W. niets konden opzeggen voor dat een aanbod kon worden aangeno men. Dat er in deze leening een voordeel zit zette hij nader uiteen aan de hand van de stukken welke ter visie hebben gelegen. Als men nagaat, dat thans hooge rente en af schrijvingen moeten worden betaald kan men veilig aannemen dat een voordeel van ongeveer 1500 per jaar zal worden be reikt. Voorts is de aflossing van de leeningen voor de bedrijven beter geregeld. Omtrent de opmerkingen van den heer Res zeide hij, dat de hoogere kosten zijn gekomen door meerder werk wat niet altijd is te vermijden. Den heer De Vries antwoordde hij, dat dit niet kan worden beoordeeld, maar onder zocht zal worden. Ook de heer Hellinga kreeg antwoordt, dat alle aflossingen voor de bedrijven op 20 jaar zijn gesteld ook al zijn er objecten bij, waarvoor wel 30 jaar zou kunnen worden geleend. De gegevens voor de aflossingen enz. heeft men in de stukken kunnen vinden. De heer Aukes vroeg nog of voor de nieuwe leeningen al credieten zijn verleend hetgeen de voorzitter met ja beantwoordde. De heer Twisk zeide, zich niet te kunnen vereenigen met de hooge kosten voor de mu ziektent. De heer Res was bevredigd, maar zou liever in de toekomst zien dat aanvullen de credieten dan werden gevraagd, hetgeen werd toegezegd. Dan vroeg hij nog eenige toelichtingen inzake het aflossingsplan van de leening voor den bouw van arbeiderswoningen wel ke na voldoening werden beantwoord. Hierna las de voorzitter het uitvoerig besluit voor en dit werd zonder stemming aangenomen. Vooraleer hij het andere punt aan de orde stelde, bracht de voorzitter, er op wijzende, dat dit voorstel veel tijd en moeite heeft ge kost, den secretaris en het secretarieperso- neel een woord van dank voor den verrich ten arbeid, waarbij de raad zich aansloot. Hierna kwam aan de orde een voorstel om J. Nijsen ontheffing te verleenen van de bepa- lipg in de bouwverordening met betrekking tot het door hem te stichten perceel in ver band met tot de openruimte bepaling. Né eenige discussie over de duistere bepaling tei zake werd het voorstel aangenomen. Nage gaan zal worden in hoeverre de betrekkelij ke bepaling wijziging behoeft. Een voorstel tot ontheffing van de rooilijn bepaling voor den bouw van een seinhuis voor de spoorwegen werd nader toegelicht door den voorzitter die er op wees, dat men hier wel ontheffing moet vragen, maar, dat als deze wordt geweigerd aan de hand van de belemmeringswet toch de zaak zal worden doorgezet. De heer Aukes erkende dit, maar men moet toch de oogen niet sluiten voor de an dere bezwaren en wel voor het verkeer bij den overweg naar het gesticht, dat door wij- looven. Thérèse was veel meer vatbaar gewor den voor rede. „Misschien, dat ial er van afhangen, hoe ik mij gevoel. Ik vind het aardig, dat je hét zoo goed begrijpt. Het zijn natuurlijk niets dan ze nuwen." „Bespaar je de moeite om me dat te zeggen, alsof ik niet weet wat zenuwen zijn. In dat ge val heb je Sartorius niet noodig." „Wel ik...", in verwarring brak hij af, om zijn verbazing niet te toonen. „Sartorius zou voor zijn plezier naar Algiers gaan. Hij bleef hier om mij plezier te doen." Zoo was die zaak dus heel kalm uitgemaakt, en Roger was zijn stiefmoeder dankbaar, al schaamde hij zich een beetje dat hij haar mis schien verkeerd beoordeeld had. Verlegen over haar vriendelijkheid bukte hij zich om haar zakdoekje op te rapen en toen hij het op haar schoot legde, gaf zij een scherpen gil. „Roger, je hand het bloedde weer. Doe je er niets aan? Laat mij eens zien?" Hij stond toe dat zij er naar keek en zijn tante zette haar bril op en kwam er ook naar zien. „'t Ziet er leelijk uit, ik had het bijna verge ten. Het gaat niet dicht en lijkt wel ontstoken te zijn." ,,'t Is allemachtig lastig, ik blijf er aan haken en dan gaat het weer open. Ik heb er geen verband om gehad sindsHij eindigde den zin niet, want het herinnerde hem aan Esther. „Het is niets ernstigs, maar ik zal het toch eens aan Sartorius laten zien, dan kan het gedesin fecteerd worden en zoo wat meer. Vindt je ook niet? Hij vroeg er vanmorgen naar en sprak van infectie, die er bij kon komen, maar ik had toen geen tijd." Roger was blij dat hij hieraan dacht, het was een vergoeding voor Thérèse, voor de teleur stelling die hij haar bezorgd had, als het een teleurstelling was. Hij was blij dat het haar plezier deed, het verminderde zijn schuldgevoel. ,,'t Is wel zoo goed om die dingen goed te ver zorgen", zeide miss Clifford kalm. „Ik denk aan Smithers, dien meesterknecht van je vader, die zich gekrabt had aan een ijzerdraad en veertien dagen later aan bloedvergiftiging stierf." Terwijl ze sprak kwam de dokter de kamer binnen en groette het drietal met zijn gewone phlegmatieke kalmte. Allen zwegen en miss Clifford deed haar best de stilte te verbreken. „Is er wat nieuws?" vroeg ze. „Ik veronder stel, dat u niets van zuster Rowe hebt ge hoord?" Hij keek haar een oogenblik vragend aan; het was alsof hij zich trachtte te herinneren wie zuster Rowe was. „Zuster Rowe", herhaalde hij flauwtjes, „neen ik heb niets gehoord, maar ik geloof ook niet dat zij de moeite zou nemen om mij iets te laten wefen." De lichte nadruk op het woordje mij hinderde Roger en hij zag den dokter scherp aan, zich afvragende wat er omging in 's mans methodie ken en onaandoenlijken geest. Verzweeg hij iets? Wist hij meer van Esther af dan hij zeggen wilde? Voor het eerst kwam die gedachte bij hem op. Vriendelijk en spontaan zeide Thérèse: „Dok ter wilt u zoo goed zijn eens naar de hand van mr. Clifford te zien? Ik geloof zeker, dat er wat met die hand gebeuren moet, ze ziet er leelijk uit." Met doodelijke kalmte plaatste de forsche man de lamp zoo, dat het licht op de kwetsuur viel, toen boog hij het hoofd en bekeek de wond met ernstig gelaat. Het duurde zoo lang, dat miss Clifford haar werk neerlegde en ook ging kijken. Was er iets niet goed? Roger begon zich ook te verbazen. Hij liet het kalm toe dat dr. Sar torius zijn arm bevoelde tot aan den schouder, maar het maakte hem ongeduldig, toen deze zijn gezicht naar het licht wendde en zijn kaak be tastte. „Hebt u daar geen vreemd gevoel?" vroeg de dokter, de spieren vlak voor het oog bevoelend. „Neen, volstrekt niet." Waar wilde de man heen? Het was allemachtig vervelend. Toen het onderzoek was afgeloopen, richtte de dokter zich weer op en sprak op onverschil ligen toon: „Ik moet het dadelijk duchtig rei nigen, dat kan tenminste gebeuren." Deze opmerking, en de toon waarop zij werd geuit, was zoo weinig geruststellend, dat miss Clifford dadelijk vroeg: „Is er infectie bij ge komen, dokter?" „Ik hoop van niet, ik hoop van niet. Ik denk dat er wat vuil in is gekomen en geen wonder. Is er nog tijd voor het diner? Er moet wel gauw wat aan gebeuren." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5