(Buitenland geheimzinnige inbraak in de philips-fabriek te weenf.n. afgóaansgh consul generaal vermoord- massa vergiftiging in den balkan door het gebruik van bedorven kaas. het zwitserscje proces basanes8i. bekend goochelaar !n DUITSCH- t land overleden. nieuwe president van haiti n gekozen. Luchtvaart Sport Binnenland brand op het rokin. HEILOO. Hri bestuur van het Fanfarecorps „Eens- ndheid" deed voor enkele weken een be- o op de burgerij voor den aankoop van 10 ivve instrumenten. Hoewel men hier over S!ft ceheel niet erg royaal is met het teeke- pn op lijsteri als er iets gevraagd wordt, is {j bedrag van dien aard geweest dat de in- Srumenten gekocht zijn. A.s. Zondag wordt or het eerst een concert gegeven waarbij de Nieuwe instrumenten worden gebruikt. BERGEN. pe welbekende besteller bij de posterijen alhier, onze plaatsgenoot de heer C. Beeld man herdenkt 1 Dec. den dag, waarop hij voor' 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. Beeldman heeft in die jaren Bergen in zie lental zien verdrievoudigen en kan er van attuigen. dat de diensten, die de burgerij Stans van de post vraagt, heel wat omvang rijke'- zijn dan vroeger. Een besteller verlaat nu bijna voor eiken d enst het kantoor met een zware, haast bij na niet te sjouwen tasch. Beeldman is desondanks dezelfde gebleven al vond hij het vroeger, toen hij als besteller jn de Meer niet op een minuut behoefde te kijken en nog wel eens gelegenheid had met de bewoners een praatje te maken, toch we! prettiger. Beeldman. de naam Beeldman en Bergen zijn één, is bij de bevolking sympathiek en zal zeker 1 December menige felicitatie in ontvangst hebben te nemen. Industrie spionnage? De -N- Fr. Presse" maakt melding van een geheimzinnige inbraak in de kantoren van de radiofabriek Philips te Weenen. Er zijn niet alleen geld en geldswaardige papieren ontvreemd, maar ook een aantal do cumenten van waarde, zoodat men denkt aan een poging om op deze wijze achter vakge heimen te komen. De inbrekers, die met handschoenen aan ge werkt hebben, hebben zich langs een omweg door de kelders van een aangrenzend huis toegang weten te verschaffen., waaruit blijkt, dat zij op de hoogte geweest moeten zijn van de plaatselijke gesteldheid. Zij hebben zich jelfs een weg gebaand door een dikken muur De schrijftafels van de leidende directeuren zijn geheel doorzocht. De inhoud was voor een groot deel over den grond verspreid Blijkbaar zijn ontwerpen, zakenbrieven, of ferten enz. bestudeerd wellicht gecopieerd. De aangerichte wanorde is zoo groot dat de directie nog niet in staat was een overzicht te geven van hetgeen precies is ontvreemd. Men heeft aanleiding om te denken aan een stelsel matige arbeids- en industriespionnage. BRAND IN het CASINO te AJACCIO. Kwaadwilligheid. V. D. meldt uit Parijs dat in den nacht van Zondag op Maandag tegen twee uur brand werd ontdekt in de speelzaal van het Casino te Ajaccio, op het eiland Corsica, Een nacht waker, die de brand ontdekte maakte alarm, waarop brandweer, militairen en personeel het vuur t.achtten te blusschen, wat na ge- ruimen tijd gelukte, niet dan nadat het vuur ernstige verwoestingen had aangericht. De schade wordt geraamd op meer dan een mil- lioen franc. Het ingestelde ond rzoek deed het ver moeden rijzen, dat de brand te wijten was aan kwaadwilligheid, inderdaad heeft men in de speelzaal vijf bussen gevuld met benzine gevonden, die door de brandstichters in de speelzaal moeten zijn gebractit na het slui tingsuur. Het casino te Ajaccio is een gemeentelijk casino dat twee jaar geleden gebouwd werd. Evenals elk jaar werd het op 24 Qctober ge sloten, om op 24 November, als het winter seizoen officieel wordt ingeluid, heropend te worden. Naar officieel uit Moskou gemeld wordt, 's in de nabijheid van Ashabad de Afghaan- sche consul-generaal in Taschkept vermoord en beroofd. Een der daders Is door den Gepoe gearresteerd. te Veloj zijn 30 personen na het gebruik ♦an bedorven kaas onder verschijnselen, die op vergiftiging wezen, ziek geworden. 18 hunner verkeeren in levensgevaar. De eisch. in het proces Basanessi heeft de officier «n de rechtbank te Lugano gistermiddag de v°lgende straffen geëischt: Basanessi 5 ®aunden gevangenisstraf, 10QO francs boe- en levenslange uitwijzing uit het Und; larchiapi en Rosselli 14 dagen gevangenis straf, 500 francs boeten en eveneens levens lange uitwijzing; Martignoli 14 dagen ge vangenisstraf en 30Q francs boete; Varesi 9iv\ 1'n'e 'lagen gevangenisstraf en francs boete. Geen straf werd geëischt egen Cardis, Brabant daarentegen zag 10 gen gevangenisstraf tegen zich geëischt, v!"even* 300 francs boeten en ontzegging °°r vijf jaar van het land. t!p y-Marburg is volgens een bericht in de rajnsche bladen op zeventigjarigen leef* 13 0Yfr'eden de algemeene bekende gooche- allp11 'achini, die voor den oorlog bijna vp landen van Europa bereisde en in het was van vele eereteekenen, e nationale raad van Haiti heeft als op- Rov van ü^n afgetreden president tugene Vfi„ Presitient van Haïti gekozen deB ad- yaat Stenio Vincent. *e/nc,en: is redacteur en uitgever van de en 'F* anti-Amerikaansche Haïta Journal Ven,;aer scherpste tegenstanders der inter- -poiitiek der Vereenigdt Staten. SNEEUWVAL IN HONGARIJE. gevallen vaa Hongarije is sneeuw ZWEEDSCH STOOMSCHIP IN DE OOSTZEE VERGAAN. Men vreest, dat het Zweedsche stoomschip lanja met een bemanning van vijftien kop pen aan boord bij den storm, die de laatste nagen heeft gewoed, is vergaan. De „Tanja" wwuree(k ^€n ^en November uit Riga ver trokken en heeft nog steeds zijn plaats van bestemming, Trollhatta, niet bereikt. Uit Kiga wordt gemeld, dat in de nabijheid wrakdeelen van een Zweedsch schip zijn aan gespoeld. DE BEVOLKING VAN DE VEREENIGDE STATEN. 122 millioen. Uit een mededeeling van president Hoover blijkt, dat het zielental in de Vereenigde Staten op het oogenblik der jongste volks telling 122.093.455 bedroeg. AMERIKAANSCHE DRANK SMOKKELAARS. In Detroit zal binnenkort een monster proces beginnen tegen twee benden alcohol smokkelaars die sedert langen tijd enorme hoeveelheden alcohol met vliegtuigen van uit Canada in de V. S. ingevoerd hebben. Van de dertig vliegtuigen, waarover de smokkelaars konden beschikken, konden er twaalf in beslag worden genomen. DE EX-GOEBEN. Naar de Berliner Lokal Anzeiger van een correspondent te Konstantinopel verneemt, heeft de liniekruiser Sultan Jawus Selim, de ex-Goeben, die pas hersteld is, onlangs proeftochten gemaakt en schietproeven afge legd. Op den proeftocht werd een snelheid van 27 mijl behaald, geen slechts resultaat bij een opgelapt schip van bijna 20 jaar oud (de Goeken is in 1911 bij Blohm en Voss te Hamburg van stapel gelooj>en), dat vroeger 28 mijl liep. De schietproeven moeten echter niet voldaan hebben, zoodat het schip naar het dok is teruggekeerd, waar aan de artil lerie Verbeteringen zullen moeten worden aan gebracht. Dit is een nieuwe tegenvaller voor de werf St, Nazaire, die met het herstel van de Jawus Selim geen geluk gehad heeft, in zooverre dat zij te laag had ingeschreven en den tijd voor het herstel te kort berekend had, wat haar behalve op verlies, ook nog op hoo- ge boeten kwam te staan. Volgens den cor respondent van de L- A. zou de werf die voor het herstel de voornaamste concurrentie is geweest van Blohm en Voss indertijd alleen tegen zoo'n lagen prijs hebben kunnen inschrijven, omdat zij een geheim subsidie ge noot van den Franschen staat, Toen de oorlog ten einde was, was de Jawus Selim wel zwaar gehavend tengevolge van het stooten op mijnen, die gaten van 2H tot 8 M. lengte in de huid gereten hadden, welke slechts voorloopig hersteld waren, maar toch altijd nog gevechtsklaar. De ver- waarloozing in de daarop volgende jaren toen het schip onder geallieerde bewaking stond, is echter zoo groot geweest, dat ln 1922 de machines totaal onbruikbaar gewor den waren. Bij den vrede van Lausanne heb ben de Turken het schip behouden. Het heeft echter tot nu toe geduurd eer het hersteld was. Daartoe moest o.a. een drijvend droog dok van 25.000 ton gebouwd worden, dat in 1926 in dienst gesteld is. Het duurde echter tot September 1927 voor het schip dokken kon en men aan de reparatie kon beginnen. (N.R.Crt.) DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TÏEN. Naar het persbureau Vaz Dias meldt is de heer Van Tijen, export-manager van de firma Van Houten te Weesp op zijn zakenvlucht naar Ned-Qost-Indië in zijn Pandervliegtuig „De Adelaar" om .23 uur van Rangoon ver trokken en om 11.48 uur te Tavoy geland. DE POSTVLUCHTEN. Het vijfde postvliegtuig te Karachï, Aneta-Vaz-Dias meldt, dat bij de K.L.M bericht is ingekomen, dat het vijfde postvlieg tuig op weg naar Nederlanasch-indifi, de P.H.-A.G.A., Dinsdag te 4.50 uur uit Bushir is vertrokken en te 10.13 uur te Djask is ge land. Vandaar vertrok het toestel te 11.18 uur en arriveerde te 18.02 uur te Karachi. Het derde retour-vliegtuig te Djask. Aneta-Vaz-Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.E.N, gis termorgen te 6.35 uur uit Jodpoer is vertrok ken en om 10.10 te Karachi is geland. Van daar vertrok het vliegtuig om 11 05 en land de om 15.10 te Djask. (Reeds in een deel der vorige editie opgenomen geweest RECORDVLUCHT MISLUKT. De beide Fransche vliegers Bogsoutrot en Rossi, die te Oran (Noord-Afrika) waren op gestegen om een afstands- en duurrecord op hun naam te brengen» moesten wegena een motordefect dalen. Zij zijn 67 uur 53 min. in de lucht geweest. Zij hebben weliswaar het door de Italia nen Maddalena en Ceccione in Juni behaal de record met 40 minuten verbeterd, doch zij hebben <^jt keer geen record op hun naam kunnen brengen, daar volgens de voorschrif ten het jongste record met minstens een uur moet worden verbeterd. TWEE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT IN INDIfi. tién doode. Een noodlottige samenloop van ongevallen. Een Curtiss-jager, bestuurd door den eer sten luitenant der infanterie, gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling T, J W. F. M. Supheert, ls tijdens een vlucht neergestort. Het tgestgl werd beschadigd, Luitenant Stupheert bleef ongedeerd. Een tweede Curtiss-toestel, hetwelk boven het gevallen vliegtuig cirkelde, raakte, zeer laag vliegend, met een vleugel den grond. Het toestel groef zich in den modder. De bestuurder van het tweede toestel, de adju dant-onderofficier Schmetz, werd hierbij ge- <k>ou. Voetbal. Politievoetbal. Op een buitengewoon zwaar en kleverig terrein moest gistermiddag de Alkmaarsche politie haar collega's uit Amsterdam ont vangen, die de toekomstige kampioenen zijn in hun afdeeling. De taak der Alkmaarders zou dus zwaar zijn en alles moest er op ge zet worden, om de nederlaag zoo klein mo gelijk te doen zijn. Voor den aanvang waren de kansen op een kleine nederlaag niet on gunstig: Amsterdam had niet haar sterkste team meegebracht en bovendien ontbrak de elfde man op het appèl. Maar ziet, ook Ek- kel was absent. De goede man moest op de rechtbank zijn, waar hij als getuige gehoord moest worden. Wat doe je ook processen te maken Beide partijen speelden dus met tien man en nu bleek al gauw, dat Amsterdam zich daar beter bij aanpaste dan Alkmaar, van wie trouwens deze keer al heel weinig viel te genieten. Het samenspel ontbrak en was dat er soms nog eens, dan bleef het veel te peu terig. De zeldzame trappen naar de vleugels brachten de eenige actie voor het Amster- damsche doel. Ffelaas, hoe duidelijk ook bleek, dat succes van het open spel moest ko men, niemand was zoo verstandig, om de vleugels flink aan het werk te zetten. De strijd werd dan ook meer op de Alkmaar helft gespeeld, dan op de andere en hier was wel verplaatsing van den bal merkbaar. Bei de vleugelspelers waren herhaaldelijk in ac tie en telkens dreigde dan ook gevaar, te meer, daar de Alkmaarsche kanthalfs telkens herhaaldelijk vergaten, om de vleugelman nen te dekken. Dat er dan ook twee doelpun ten kwamen, lag hoofdzakelijk aan die vrij heid der vleugels, al had Verbaan aan het tweede doelpunt ook schuld. Toen kwam ein delijk een lange roller van Staats, die de Amsterdamsche keeper liet glippen en 't was 1—2. Voor de rust echter werd het nog 1-3 Na de thee werd er op dezelfde wijze voortgespeeld. Zonder eenig enthousiasme zwoegde men verder, veelal zoo egoïstisch mogelijk, 't Was natuurlijk onbegonnen werk en toen Verbaan nog eens een fout maakte, was het 14 en even later 1—5. We zijn na dit 5de doelpunt maar weggegaan, want het was „unheimisch" op het koude, natte ter rein. Alkmaar heeft niet gespeeld zooals ze kan. Eigenlijk was niemand in vorm, al ge ven we dadelijk toe, dat het terrein te slecht was, om goed te spelen. Hopen we, dat een volgende keer wat meer vuur in de Alkmaar ders zit. Anders lukt het heelemaal niet. Het was een faire strijd, die goed geleid werd. De Revue der Sporten. De Revue heeft deze keer wel een bijzon der goede serie artikelen over het voetbal spel en het eene na het andere is waard, om gelezen te worden. Daar is bij voorbeeld het interview van Adriani Engels met Hirsch- man, den T. C.-voorzitter, daar zijn de tech nisch heel mooie verslagen van de gespeelde wedstrijden van Zondag, ook al van A. E„ daar is een artikel van Groothoff over „De Zwitsersche ziekte" en wat het remedie mag zijn, enz. enz. We zullen ze allemaal niet de revue passeeren, maar ze bij onze lezers aan bevelen. Verder wijzen we nog op den artistenvoet- balwedstrijd, op het derde artikel van Henk Wiering over Sport in Amerika, op het ten- nistournooi van O. T. A. en op een alleraar digst verhaal, dat getiteld is „Schoenmaker, blijf bij je leest!" in optische artikelen, Rokin 72, sloegen wel dra rookwolken en uit de vensters van het vijf verdiepingen hooge kantoorgebouw, dat zijn ingang in de Wijde Kapelsteeg heeft, krinkelde overal rook. Weldra verdrongen zich een aantal jonge dames voor de vensters van het kantoor op de tweede verdieping, die door den zwaren rook, welke optrok langs het trappenhuis, niet naar beneden durfden. Zij werden spoe dig uit hun minder aangenamer, maar niet gevaarlijken toestand bevrijd door de brand weer. Inmiddels had de brandweer ook haar aandacht aan den brand gewijd. Met reus achtige golven sloeg de rook uit de kelder vensters, zich verspreidende in de richting van de Kalverstraat. De brand scheen geen vlammen, maar alleen rook te produceeren. Het tramverkeer ondervond zoo goed als geen vertraging, terwijl het autoverkeer langs de stille zijde van het Rokin werd ge leid. Het vuur woedde in den voorraad brandstof voor de centrale verwarming en in emballage-voorraad van de firma Schïnidt Gevaar voor uitbreiding was er niet meer toen de brandweer met een viertal stralen den kelder gedeeltelijk had onder water ge zet. Echter de rook bleek hardnekkig. En toen heeft de brand eer voor het eerst haar rook- afzuigapparaat in werking gebracht. De ge galvaniseerd ijzeren kokers werden in elkaar geschoven. Het uiteinde dezer kokers werd in den kelder gestoken. De motor, die gevoed wordt door den motor van den nieuwen ma teriaalwagen, werd in werking gesteld en aan de andere zijde van de wijde ijzeren buis werd de rook met kracht de lucht inge blazen. Het duurde niet lang of de rook ver minderde. Om ong. zes uur was hij geheel verdwenen. Als slot van dezen brand haalde de brandweer met een „elevateur" weer het water, dat zij in den kelder had gespoten, naar boven. Alleen ci? kelder heeft brand schade, terwijl de winkel aan de Rokinzijde veel waterschade heeft. BROEDER DOODT ZIJN ZUSTER. Vijftienjarig meisje uit Blijerheide even over de grens vermoord. Het 15-jarlg Duitsche meisje Josephi- ne Lijnen, dat den laatsten tijd te Blijer heide in de gemeente Kerkrade woonde, is in den nacht van Maandag op Dinsdag djor haar 22-jarigen broe. S. vermoord. Hij had sinds eenigen tijd het voornemen zijn zuster te dooden, vermoedelijk daar bij zich ergerde aan haar lichtzinnige leefwijze. De Tel. deelt hierover nog het volgen de mee: Omstreeks elf uur Maandagavond be gaf hij zich per fiets naac Blijerheide waar hij zijn zuster dwong met hem te rug te keeren naar Würselen, even over de Nederlandsche grens gelegen. Daar heeft hij het meisje met haar halsdoek geworgd en haar daarna een prop in den mond geduwd, omdat hij er niet zeker van was dat de dood reeds was ingetre den. Hij heeft het lijk op een weiland nabij zijn woning laten liegen. Dinsdag morgen heeft S. L. aangifte bij de justi tie gedaan- Uit niets bleek, dat L berouw van zijn daad had; integendeel, glimlachend deelde bij mede het meisje vermoord te hebüen en het lichaam in een weiland te hebben gesleept. Het was bekend, dat zijn zuster den laatsten tijd ondanks haar leeftijd omgang met een jongen Duitscher had. Reeds meerdere malen had zij met haar familieleden daarover oneenigheid gehad- Pe justitie te Aken heeft zich naar de plaats des misdrijfs begeven en het lijk in beslag genomen. L-, die ook nog ge tracht bad, -gelukkig zonder resultaat, den geliefde van zijn zuster te vermoor den, is in verzekerde bewaring gesteld. TE amsterdam. Voor het eer$i het rcakafzuig- apparaat gebruikt. Gistermiddag om ongeveer vijf uur was een 14-jarige jongen bezig de Centrale ver warming op te stoken van het gebouw op den hoek van Rokin en Wijde Kapelsteeg. De pook, die hü daarvoor gebruikte, werd rood gloeiend en toen probeerde hij of houtwol, die in de nabijheid lag, vlam zou vatten. Het ge lukte maar al te goed, want pogingen om de vlammen in de houtwol te dooven mislukten hem te eenenmale. De jongen vluchtte voor het vuur en den zich ontwikkelenden rook Deze laatste trok door het geheele gebouw, Ut den winkel van de firma J. M. Schmidt OPRUIMING VAN KROTWONINGEN IN AMSTERDAM. Orootsche plannen. Gisteravond is een voordracht aan den Amsterdamschen Raad verschenen, waarin een algemeen plan wordt voorgelegd om in ongeveer 10 jaar alle krotwoningen in de stad op te ruimen, voornamelijk'door ont eigening, Deze onteigeningen zullen gedu rende 50 jaar belangrijke kosten met zich meebrengen. Daarmee zal echter bereikt zijn, dat de gemeente geheel gezuiverd is van slechte woningen. Voorloopig wenschen B en W. te beginnen met de Jodenbuurt. Deze onteigening zal ongeveer 3.087.000 kos ten. Hierna is aan de beurt het gedeelte van den Jordaan begrensd door Elandsgracht, Prinsengracht, Rozengracht en Lijnbaans gracht (kosten 4.760.000). Voor deze ge deelten zijn de plannen gereed Wanneer het geheele plan voltood is, zullen ongeveer 16000 woningen verdwenen zijn. Voor deze woningen zullen naar schatting 8000 ge meentewoningen met toeslag op de huur noodzakelijk zijn. Er zullen jaarlijks dus on geveer 800 woningen gebouwd moeten wor den. De globaal over dit kapitaal gedurende 50 jaar te betalen annuiteiten bedragen rond 1.580.000. Men verwacht van het Rijk gel- delijken steun op den voet van de woningwet. TEGEN EEN MAAL- EN MENG- GEBOD. Protestvergadering van belangheb benden te Utrecht, Op initiatief van den Nederlandschen Bond van graan- en meelhandelaren te Dordrecht heeft gistermiddag in het jaarbeursgebouw te Utrecht een verga dering plaats gehad, ten doel hebbend, de middelen te hespreken, welke er toe zouden kunnen leiden, dat het door de regeering ingediende wetsontwerp in zake steun aan de inheemsehe tarwe- teelt (door middel van een z.g. maal- en menggebod) wordt ingetrokken of in ge val bet gehandhaafd blijft, door de Tweede Kamer zal worden verworpen. De vergadering was druk bezocht, niet alleen door handelaren, doch ook door meelimporteurs en andere belangheb benden. Verschillende strijdmiddelen werden besproken. NED- CHR. LANDARBEIDERSBOND. Bovengenoemde bond hield gisteravond in de chr. school in de Doelenstraat een propa- ganda-vergadering. Bijna een half uur over tijd opende de heer P. Stokman van Lisse, hoofdbestuurder van den bond, op de gebruikelijke wijze de vergadering, die, inclusief uw verslaggever, uit jui$t zeven personen bestaande, zich ge zellig om een tafel had geschaard. De heer Stokman heette in zijn openings woord allen welkom en zeide naar aan'ei- ding van de geringe opkomst, dat uit het kleine gok iets grootseh kan groeien. Spr. zette hierna de groei van de vakorga nisaties uiteen. De Christelijke vakbonden stellen zich, op het standpunt van Christus' leer, kort samengevat: „Heb God lief boven allen en Uw naasten als U zeiven. De Ned. Chr. Landarbeiders bond strijdt dan ook niet om de macht, maar om het recht, en dat recht tracht zij langs den weg van het overleg te bereiken. De N. C. L- telde in 1914 549 leden ver spreid over elf afdeelingen. Thans is dit aan tal gegroeid tot 9500 in meer dan 300 afdet- lingen. Het belang van organisatie blijkt wel hier uit dat door sommige patroons de volgende redeneering gehandhaafd wordt: „Jullie moet aannemen, wat jullie krijgen". Behalve loonsbelangen zijn daar nog de belangen van medezeggenschap, gelijkgerechtigheid; er moet verder gewerkt worden voor een kor teren arbeidsdag. Werkloosheidsverzekering js tegenwoor dig van buitengewoon veel belang. In 1929 werd door den bond 145.00J uitgekeerd Op de collectieve arbeidsovereenkomst ko mende, zei spr., dat er in 1924 al 75 collecti»- ve contracten liepen, Dit aantal is op hei oogenblik belangrijk uitgebreid. In de troonrede is aangekondigd dat dit zittingsjaar vermoedelijk een wetsontwerp zal worden ingediend voor de bindendverkla- ring van de C. A. O., en zoodat dan ook met-georganiseerde of onwillige werkgevers gedwongen worden het contract tt aanvaar den. Zeer goede contracten bestaan in de bol lenstreek en in het Westland. Spr. geloofde dat de bloemistarbeiders een C. A. O. zou den kunnen aangaan indien zij georgani seerd zijn, temeer daar reeds een bloemisten- patroonsorganisatie bestaat. Tenslotte wekte spr. op tot het vermen van een correspon dentschap, dat bij het toetreden van meerde re leden zou kunnen overgaan n een afdee ling. Staande de vergadering gaven zich een twee-tal leden op, terwijl bij personen, die als leden in aanmerking kwamen, op huisbe zoek zou worden gegaan. Na langdurige besprekingen, die overigens een zeer gemoedelijk karakter droegen, werd de vergadering gesloten. DOODELIJK ONGEVAL OP EEN VOETBALVELD. Gister heeft de 14-jarig scholier J. H. te Bellingwolde tijdens voetballen den bal op zoo ongelukkige wijze tegen den buik gekregen, dat hij aan de gevolgen hiervan is overleden. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN. Maandag is in het Fransche klooster te Sittard de mijnwerker Frey, die Zondagavond bij een vechtpartij in de Duitsche mijnwer kerskolonie te Lutterade meerdere messteken in de hersenpan kreeg, aan de verwondingen bezweken. KANTOOR-, KOFFIEHUIS- EN HOTED PERSONEEL EN DE ARBEIDSWET. Meer ambtenaren gevraagd ter, goede naleving van de wet. Het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, dat kennis heeft genomen van het uit de toelichting op Hoofdstuk X dei Rijksbegrooting, gebleken voornemen det regeering om de Arbeidswet 1919 ook van toepassing te verklaren op.kantoren, koffie huizen en hotels, heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, in welk adres wordt aangedrongen op uitbreiding van het aantal ambtenaren der arbeidsinspectie, om dat anders van de bescherming der grooteri groep onder de Arbeidswet vallende arbet ders weinig terecht zou komen. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Maandagavond is de vrouw van den schip per M. Kraan, toen zij de komst van haar man stond af te wachten, die juist met zijn schip in de rivier de IJsel kwam aanvaren, te water geraakt en verdronken. Na geruimen tijd dreggen slaagde men et eindelijk in het reeds ontzielde lichaam der vrouw op het droge te brengen. VERDWIJNENDE MOLENS. Men meldt uit Schelluinen; Na het besluit van ingelanden van den poV der 't Land der Zes Molens worden drie wa termolens aan de Noordzijde der gemeente Schelluinen overbodig. Ze worden ontdaan van kap en wieken. De rest zou dan dienst moeten doen als woning. INVOER VAN NED FOKVEE IN FRANKRIJK. Volgens mededeeling van den rijksland- bouwconsulent te Parijs heeft het Fransche ministerie van landbouw besloten voors hands geen vergunning voor den invoer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, met uit zondering van enkele fokstieren. De dieren, waarvoor reeds vergunning i3 verleend, zul len worden toegelaten. DE VERDUISTERING BIJ DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Het onderzoek der politie naar de ver duistering welke door den directeur-generaal der Handels- en Landbouwbank te Den Haag ten nadeelc der Holland-Noord Ame rika Hypotheekbank waarvan hij eveneens directeur was, gepleegd zijn, hec-ft uitgewe zen dat de heer Mekking zich inderdaad ruim een ton onrechtmatig heeft toegeëigend. Een voorloopig onderzoek in de boeken der bank heeft aan het licht gebracht, dat de heer Mekking gedurende langen tijd telkens kleine bedragen, die aan den bank toebe hoorden, voor privé-doeleinden heeft gebe zigd. Hoe de verduisteringen hebben plaats gehad, weet men op het oogenblik nog niet. Dit zal eerst door een accountantsonderzoek kunnen blijken. Ook wordt nagegaan in hoe verre de verschillende christelijke instellin gen, waaraan de heer Mekking penning meester wa9, zijn benadeeld. Zoolang het politie-onderzoek duurt wordt de heer Mekking in arrest gehouden. Daar na zal het van het oordeel van den rechter commissaris afhangen of de heer Mekking in verzekerde bewaring zal worden gehouden In gereformeerde kringen heeft naar de Tel. meedeelt het gebeurde zeer veel opzien ge baard daar de heer Mekking een geziene persoonlijkheid was, die alter achting ge noot. In verschillende colleges had hij zit ting, terwijl hij lid was van verschillende comité's. Mede op grond van het feit, dat ook de vrienden van den heer Mekking nimmer iets gemerkt hebben van financieeie moeilijkhe den, waarin hij zou verkeeren, neemt men aan dat de beer Mekking zich meer door de omstandigheden heeft laten verleiden geld der bank te eigen bate aan t* wenden dan dat de opzet bij hem aanwezig was om frau de te plegen. Wat de deconfiture der Handels- en Land bouwbank betreft, kan worden medegedeeld, dat deze slechts voor een gering deel te wij ten is aan de manipulaties van den heer Mekking. De crisis, die speciaal het land en tuinbouwbedrijf, waaraan de bank de meeste harer credjeten verstrekte, teistert, blijkt de oorzaak van de débAcle te zijn. Het deficit der bank moet het bedrag van een milüoen gulden overschrijden. Er is nog niet gebleken wie de dupe hiervan zuilen worden, namelijk de aandeelhouders of de vele christelijke instellingen en particulieren, wier geldzaken door de bank werden gere geld. Er schijnt grond te zijn voor de vrees, dat ook de cliënten der bank ernstige schade zullen lijden. Commissarissen van de Handels- en Land bouwbank hebben gister besloten surséance van betaiirm aan te vraaen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7