Illimstli Ciirnt DE VERLOREN INJECTIENAALD. LANOBOUW sn VEETEELT. Hendird twee en dertigste Jaargang. lloiiderdag 2Q Xovember Radio-hoekje Provinciaal nieuws langendijker winkeliers-, nering- en vakvereeniging. Va[V Philips Gloeilampenfabriek was i m8«k°men, dat de demonstratie- 1931 worden gehouden begin Januari milLLUTON. noord-scharwoude. oudorp. Rechtszaken 1930. No. 274 Vrijdag 21 November. Hilversum, 298 M. 8.— V.A.R.A. Gramo foonplaten. 10.— V. P. R. O. Morgenwij- jm£r 10.15 Voordracht door Rie Elkmg io 30 V.A.R.A. Ziekenuurtje. 11.30 V.A.R.A. nramofoonplaten. 12.012.AV.R.O. Óm- rneoorkest. 2.05—2.30 A.V.R.O. Schooluitz. 9lo__3.15 Concert A.V.R.O.-Kwintet. 3.15 A.V.R.O. Concert door de Hong. vaoe 1 „Pege'' in het Carlton Hotel te Am sterdam 4.— V.A.R.A. Orgelspel door Joh. jong. 4.45 V.A.R.A. Na schooltijd. 5.30 V. p I Orgelspel door Joh. Jong. 6.— Con cert door het V.A.R.A.-Orkest. 7— V A R. A. Actueel allerlei te verzorgen door 't N. V. V 7-15 V.A R A. Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 8.01 V.P.R.O. Catechisatie, g 30 V.P.R O. Gramofoonplaten. 9.V. P. R O. Dr. A. Groeneveld: Strijd en vrede als psychologisch probleem. 9.30 V.P.R.O. Gra mofoonplaten. 10.— V.P.R.O. Persberichten. 10.03 V.P R-O Vaz Dias. 10.15 V.P R.0 Serie Fragmenten en Verhalen. 10.45 V P., r. O. Gramoioonplaten. 11.V.A.R.A. Gramofoonplaten. huizen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door de K. R. O.) 8 9.15 Gra mofoonplaten. 11.30—12.— Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.01—12.15 Politieberichten. 12.151.45 Concert. K. R. O.-Kwintet. 1.452.Gramofoonplaten. 2.2.45 Kookcursus. 2.454.30 Concert. Arnhemsch Instrum. „A. O. V."-Trio. 4.30— 5 Tuinbouwhalfuurtje. 5.6.30 Opera concert. Mevr. M. Bouwmeester, sopraan. Jules Moes, tenor. A. Dirks, bariton F. Bos- hart, piano. 6.306.45 Techn. praatje door K. van Eybergen. 6.457.15 Engelsch. 7.157.45 Spreker: Th. v. Weyrother. 7.45 __8.Politieberichten. 8.8.10 Esperanto. g.K)L_ll.l5 Onrert K.R.O.-Orkest Schola Cantorum. S. Luger en W Ravelli, solisten. 11.15 Nieuwsberichten. 11.3012.Gra mofoonplaten. Daventry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12 20 Concert. R. Sharpe, cello. R. Phillips, piano. 12.50 Orgelspel door C. H. Trevor. E. Barker, alt. 1.50 Gra- mofoonpl. 2.50 Uitz. voor cholen. 4.05 Con cert voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kindcruurtje. o.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Berichten. 7.Pianospel door Joh. Stockmarr. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Pelléas en Meliaande" van M. Maeter- linck. Muziek van Cl. Debussy. 9.30 Berich ten. 9.45 Berichten. 9.50 Lezing. 1005 Vervolg „Peilas en Méüsande". 11.20 Dans muziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Pari/s Radio-Paris1725 M. 12.50— 220 Gramofoonpl. 4 05 Gramofoonplaten. 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Causerie geillus- treerd met gramofoonpl. 9.05 Orkestconcert en solisten. Toelichting „Festival Charles Lecocq". Langenberg, 473 M. 6.207.50 Gramo foonplaten. 9.35—10.05 Gramofoonplaten 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.05 Or kestconcert. 4.50—5.50 Orkestconcert. 7.20 —8.10 Orkestconcert. 8 20 Hollandsche avond. Orkest. G. Binz, piano. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201 20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert. Viool. 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.308.30 Orkest concert. 8.30—9.30 Hollandsche avond. Or kest, zangeres. 9.5010.20 Pianorecital. F. Jensen en O. Peters. 10.2011.50 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Hollandsche avond Her-uitz. van Huizen. Zeesen, 1635 M. 5.45—6.20 Lezingen Daarna gramofoonplaten. 8.501120 Le zingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonplaten. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50—7.50 Lezingen. 7.50 Toe spraak. koor- en orkestconcert. 8.50 Concert. 10.05 Berichten. 10.35 Orkestconcert. 11.20 12.50 Dansmuziek. Dinsdagavond om half acht kwam boven genoemde vereeniging in vergadering bij een. Aanwezig waren ongeveer een 40 le den. De voorzitter, de heer S. Timmerman, opende de vergadering met een woord van welkom en hoopte op aangename, korte en zakelijke besprekingen. Spr. deelde daarbij mede, dat deze verga- '^"'tê^hreven door de Comm. voor mJTï N'colaas-attractie en door de Comm. .„.eanh.et vorn»en van een Spaarfonds, uit gaande van de l. W. N. V. V., in studie naa genomen. r-Pü voorzitter hoopte, dat zooveel moge lijk de leden aanwezig zullen zijn. Hierna werden door den heer Jb. Bak- ,over ^'nt Nicolaas-attractie de vol gende mededeel ingen gedaan. Er hebben zich ongeveer 100 winkeliers voor deelname aangemeld. Behalve de be schikbaar gestelde prijzen zullen er nog een aantal worden aangekocht, waardoor men de beschikking krijgt over ongeveer 500 cadeaux. Alle deelnemers ontvangen een deelnemerskaart en kaartjes voor het aange ven van de cadeaux, die in de etalages moeten worden geëtaleerd. Vanaf Zaterdag kunnen de bons; die bij aankoop van 50 ct. worden gegeven, door de deelnemers wor den afgehaald. Bons, die niet worden uit gegeven, worden teruggenomen en het daar voor betaalde bedrag vergoed. De begroo ting geeft een uitgaaf aan van 750. De winkeliers betalen 1 cent per bon, ferwijl verwacht wordt dat 75000 bons zullen worden afgegeven. Tevens ligt h.et in de be doeling, om Sint Nicolaas langs den weg te laten gaan, waarbij tevens een bezoek zal worden gebracht aan de verschillende scholen met attractie voor de kinderen. De bons die aan het publiek worden afgegeven, moeten worden gedeponeerd in een pyr-nllde waarvan er 1 in iedere gemeente komt. Te vens stelt de meerderheid van de Comm. voor om bij een meer ontvangst boven J50 gulden 50 pCt terug te geven aan de bons afnemers en 50 pCt. te besteden voor aan koop van meerdere prijzen. De minderheid van de Comm. wenschte echter de totale meer ontvangst ten goede te doen komen aan de bons-afnemers. Verschillende heeren voerden hierover het woord, waarbij de een een bedrag van 1 cent per bon te hoog vond en liever 0.75 of 0.80 betaalde per 100 bons, terwijl een ander de geheele winst in de kas der ver- eeniging wilde storten, omdat zij ook voor het tekort staat. Na een zeer breedvoerige discussie werd besloten den prijs van 1 cent per bon te handhaven, terwijl de geheele meer-ontvangst ten goede zal komen aan de bons-afnemers. Het ligt in de bedoeling Sint Nicolaas te vragen Woensdag den Langendijk te komen bezoeken. Hiermede was deze zaak afgehandeld en werd het woord gegeven aan de Comm. be last met het onderzoek naar het stichten van een spaarfonds. Eerste spreker was de heer Bouwman, die de theoretische zijde van het vraagstuk be lichtte en zeide, dat men uitsluitend het be lang van den Langendijker Middenstand op het oog heeft gehad. Erkennende dat moei lijkheden moeten worden overwonnen en men er niet direct groote voordeden van moet verwachten, meende hij toch dat on dernemer en gebruiker er mede zijn gebaat en beteekent het een spaarpot voor de huis vrouw, waardoor de artikelen kunnen wor den aangeschaft die men noodig heeft. Alvorens verder te gaan werd er gestemd over 28 nieuwe leden welke zich door de ge voerde actie, hebben opgegeven. Allen wer den met algemeene stemmen aangenomen. Door den heer K. Stam werd daarna de practische zijde van het vraagstuk „Spaar fonds" naar voren gebracht. Spr. meende, dat er een bode moet worden aangesteld, die al zijn tijd hier aan kan geven, voor het verkoopen der zegels en het aanwerven van deelnemers. De particuliere spaarfondsen zullen er geen schade maar voordeel van ondervinden, terwijl het 't allermooiste was indien de particuliere ondernemers hun spaarfonds gingen opheffen en hun leden onderbrachten bij het spaarfonds der L. W. N. V. V. Met zekerheid kan worden meege deeld, dat ook gegoede burgers hieraan zul len deelnemen, zoodat het spaarfonds een moreel voordeel zal beteekenen. Het fonds zal moeten gelden voor Langendijk en Om streken. Men moet niet vergeten dat een ge organiseerd spaarfonds een machtig wapen is tegenover de stad. Wij mogen niet langer dralen, waar de stad in versneld tempo komt opzetten. Het beste zal zijn om den bode op provisie-basis te laten werken. De kosten worden geraamd op 25 procent. Ook nu kwamen de tongen los. Zeer breedvoerig werd dit vraagstuk besproken en werd door verschillende personen, prin cipieel voorstanders toch met ernst gewezen op de groote moeilijkheden en onbillijkheden, wanneer de bons bij alle leden der vereeni- ging kunnen worden ingewisseld. Maar er Van AL1LE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E DE B K. 64) n t Is nog maar tien minuten over acht", zeide ®rèse, „en ik heb het diner besteld om half negen." "Heel goed, dan zal ik het dadelijk doen". Toen de dokter de kamer uit was lachte Ro- r,®ven en keek naar zijn rauwen duim. „Wat 15 hij een neerdrukkende persoonlijkheid Ik ?ou ®e kunnen verbeelden, dat ik een vreeselijk Tl,61 '16'3 éekregen." érèse sf°nd glimlachend op van haar stoeL «Ik zou maar niet tobben, hij heeft je niet ang willen maken. Ik ga voor het eten nog even een briefje schrijven." at was een buitenkansje", zeide Roger. m Si.WaS !,ee'emaal niet beleedigd, maar kwam me halfweg tegemoet." is heusch zoo kwaad niet, Roger", zeide ouf® dame zacht. „Ik wou alleen maar dat dokt k°n ^aar z'n n'e' uitspreken, want de toet kwani binnen. Hij ging naar de tafel Zl'n '«eren trousse en legde zorgvuldig al- gereed: watten, schaar, gaas, een fleschje lum. Rij knipte zorgvuldig een stuk gaas en was geheel verdiept in zijn arbeid. Hij stond met zijn rug nay Roger en naar de deur ge keerd. Hij gaf zich niet eens de moeite om te zien, toen de deur onverwachts open ging en Chalmers met ietwat opgewonden stem zeide: „Miss Clifford, hier is zuster Hij sprak niet verder, want als een geestver schijning drong langs hem heen een meisjesge stalte, zonder hoed, bemodderd, bespat, met verwilderde haren, doornat geregend en vloog de kamer binnen. Vreemd staarden haar oogen en de eene wang was met bloed be smeurd. Zij hijgde naar adem, ze was doodsbe nauwd. Ze wierp een doordringenden blik op het drietal in de kamer en gilde toen heesch: „Roger!" Sprakeloos van verbazing sprong Roger op. „Esther, jij, waar kom jij vandaan?" „Roger, Roger!" riep weer de zonderlinge, heesche stem. „Laat hij je niet aanraken, laat hij niet aan je hand komen!" Meer dan verbaasd kreeg hij op eens den in druk dat de dokter gelijk had. Ze was ten prooi aan 'n hevige verbijstering. En op het zelfde oogenblik viel het hem op hoe teer en zwak zij er uitzag, hij zag het beven van haar handen. Hij ging naar haar toe en met wilde oogen, snakkend naar adem, stak zij de hand naar hem uit. „Kom niet aan dat verband, hij wil je ver moorden, hij vermoordde je vader, hij met lady Clifford samen en nu wil hij jou ook de wereld uit hebben. O, o, Goddank dat ik net bij tijds kwam." 't Was of er iets knapte, zij waggelde en viel op den grond, bevend en snikkend waren ook voorstanders zonder meer, waar bij zelfs een, die verklaarde bij invoering zijn eigen spaarfonds te zullen opheffen en de le den te zullen bewegen lid te worden van het spaarfonds der L. W. N. V. V. Tenslotte werd besloten, dat de Comm. de plannen nader zal uitzoeken om deze daarna aan het bestuur en de leden voor te leggen. Hoewel verschillende sollicitaties voor bo de waren ingekomen, werden deze nog niet behandeld, in afwachting van de nadere plannen der commissie. De t. b. c.-film van het Witte Kruis. Dinsdagavond werd vanwege het Witte Kruis in „Concordia" de t. b. c.-film „Achter de wolken schijnt de zon" vertoond. De groote zaal was maar matig bezet wat ongetwijfeld wel aan de onbekenheid, van wat deze film zich ten doel stelt, moet wor den toegeschreven. Aanwezig waren o.m. Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuid-Scharwoude en dr. Verdonk van Broek op Langendijk. Door Ds. Staal werd geopend, die mede deelde dat men gemeend heeft deze t. b. c.- film hier eens te moeten vertoonen, niet al leen omdat het een mooie film is, doch ook om te laten zien wat het Witte Kruis zich ten doel stelt. Het groote werk is, de gezond heidstoestand te bevorderen, door o.m. de gevreesde tuberculose te bestrijden. Spr. uitte zijn teleurstelling over de te geringe opkomst en riep een hartelijk welkom toe aan dr. Stieler van Hilversum, alg. secretaris van het Witte Kruis, alsmede aan den heer Gee sink van Zwolle explicateur van de film. De heer Geesink deelae mede dat de Ned. Cen trale Ver. tot bestrijding van tuberculose deze film op een populaire en wetenschappe lijke wijze heeft laten vervaardigen. Het doel is om te laten zien, hoe of de t. b. c. voor komen kan worden. Daarna werd de bekende film vertoond. Een dankbaar applaus volgde op deze mooie en interessante film. Door den heer Geesink werd zij op prettige en overtuigende wijze vertolkt. Hierna hield dr. Stieler een inleiding over huisverzorging. Spr. begon met te zeggen dat er voor huisverzorging veel te weinig be langstelling bestaat. De huisvrouwen wor den niet voldoende gewaardeerd, vooral niet bij ziekte. Er is dan behoefte aan goede hulp in de huishouding, waarbij een organisatie voor huisverzorging onmisbaar is en goed werk zou kunnen verrichten. Door middel van een dergelijke vereeniging kan men dan hulp bekomen. Spr. noemt als plaats waar een dergelijke vereeniging is opgericht, de gemeente Bergen, waar een honderdtal ge zinnen toetreden. Daar een jaarlijksche con tributie voor het lidmaatschap dezer vereeni ging voldoende is om de kosten te dekken, ligt het op den weg om subsidie te vragen bij Witte Kruis en gemeente. De bedoeling is om uitsluitend hulp in de huishouding' te verleenen dus geen zieken verplegen. Spr. hoopte dat ook hiei onder leiding van het Witte Kruis een afdeeling zal worden opge richt. (Applaus). Nadat gelegenheid was gegeven tot het stellen van vragen, werd besloter de afdee ling van het Witte Kruis op te ..ragen de noodige stappen te doen tot het oprichten van een afdeeling. Dr. Stieler wekte de aanwezigen nog op zich te abonneeren op het maandelijksch or gaan van het Witte Kruis, wat slechts een gulden per jaar kost. In verband met de plannen om een tweede zuster aan te stellen voor de wijkverpleging deelde ds. Staal mede dat van de 1700 leden van het Witte Kruis er 1300 tevens lid wa ren van de Wijkverpleging. En dat wanneer de overige 400 toetreden het mogelijk was een tweede zuster aan te stellen. De tegen woordige zuster heeft het veel te druk. Spr. wekte hen die nog geen lid zijn op om als nog toe te treden. De voorzitter van het Witte Kruis, de heer Wagenaar, deelde mede dat in de gehouden bestuursvergadering besloten is om hen, die nog geen lid zijn en doorgaans toe treden als de zuster noodig is, vanaf heden verplicht worden inleggeld te betalen, iets wat tot dus ver niet gedaan werd. Na ruim 20 jaar weer kaar stem teruggekregen! De reeds betrekkelijk oude dame Maartje Vennik alhier werd nu 27 jaar geleden ze nuwziek, welke ziekte zoo verergerde, dat ze 5 jaar later stom werd. Wellicht heeft men verschillende keeren medische hulp ingeroe- pn om haar van die stomheid te genezen, echter zonder resultaat. Hoe groot moet dan ook de verrassing ge weest zijn, toen ze vanmorgen plotseling haar stem terug kreeg. Pijn in de maag ont lokte haar een kreet enhet wonder, HOOFDSTUK 32. Een korten tijd stonden ze elkaar sprakeloos aan te staren. Miss Clifford was als aan den grond genageld, de dokter stond onbewegelijk bij de tafel, zonder eenige uitdrukking op zijn gezicht, terwijl zijn hand een langen strook ver bandgaas, die door de tocht heen en weer woei, vasthield. De eerste die zich bewoog was Ro- ge.-, die bij het snikkende meisje neerknielde en met zijn arm om haar heen geslagen haar trachtte op te richten. Haar opzienbarende me- dedeelingen hadden geen indruk op hem ge maakt, hij meende er een bevestiging in te zien van de opvatting van Sartorius. Ze was geheel buiten zich zelf, dat zag men aan haar uiterlijk en optreden. Met groot verdriet zag Roger haar doorweekte kleeren, haar natte, verwarde haren, haar doodelijke bleekheid. In zijn ver beelding zag hij het arme meisje twee dagen en twee nachten door Cannes zwerven. Welk vreeselijk denkbeeld dwarrelde door haar brein, hoe kwam ze er aan? Met groote zachtheid sprak hij tot haar als ware zij een kind: „Es ther, jou arm klein ding, wat scheelt er toch aan? Probeer eens me te vertellen waar je ge weest bent sinds je van hier ging." Ze trachtte haar oogen, die van uitputting wa ren dichtgevallen, te openen. Ze probeerde te spreken, maar zenuwachtig snikken belette haar dit. De dokter en miss Clifford bogen zich nu o-': over haar heen. „O, dus hij had toch gelijk", fluisterde de oude dame medelijdend. „Arm kind, wat een toe- 1 stand, wat kunnen we voor haar doen?5* waarop ze 22 lange jaren gewacht had, ge-1 beurde. Wel was het spreken nog zacht, maar voor ieder duidelijk verstaanbaar. Voor haar zelf en haar familie zal deze Woensdag wel onvergetelijk worden! (Reeds in een deel der vorige oplaag op genomen). HEERHUGOWAARD Bestuursvergadering van den Noorder- marktbond, gehouden Maandagavond in het lokaal van den heer Hop. Voorzitter was de heer Brugman. Door den secretaris werden mededeelin- gen gedaan uit het ingekomen rapport om trent de proeven, door de „Eendracht" en „Tuinbouwbelang" genomen, voor het win nen eener betere soort roode bewaarkool, waarvoor indertijd financieele steun is ge vraagd aan de aangesloten vereenigingen van den „Vierbond". Uit de gevoerde be spreking mocht worden afgeleid, dat de N M. B. veel gevoelt voor het streven naar het verkrijgen van steeds betere producten. Ge oordeeld werd, dat hiervoor steun van Rijk en Provincie inderdaad niet ondienstig zou zijn. Dit zou gevoeglijk kunnen geschieden door aan den Rijkstuinbouwconsulenten hoo- ger bedrag voor dergelijke proeven toe te kennen. De zaak zal verder worden bespro ken in de Vierbondsvergadering, aangezien het van belang werd geacht speciaal voor deze omgeving. Door den heer Hazeloop is bereids toezegging gedaan in die vergade ring de zaak nader uit een te willen zetten en toe te lichten. Mede zal voor die vergade ring worden uitgenoodigd de heer Maleko- ten, die reeds veel voor deze proefnemingen heeft gedaan. Voorts was ingekomen de Kon. Goedkeu ring op de gewijzigde statuten van den N. M. B., door den heer Niemöller in de ver- eischfe redactie gebracht, evenals de statu ten van eenige aangesloten vereenigingen. Na eenige bespreking werd besloten den heer Niemöller hiervoor dank te zeggen en hem namens den N. M. B. en de betrokken vereenigingen, een bedrag van 100 toe te kennen. Reeds vroeger was besloten, indien voor een aangesloten vereeniging de zegel- kosten hooger zouden zijn dan 25, het meerdere voor rekening van den N. M. B. te nemen. De voorzitter van „Nieuwleven" zeg de echter toe aan zijne vereeniging voor te stellen, zelf die meerdere kosten te dragen, aangezien ze veroorzaakt zijn door eigen nalatigheid. Sschrijven was ingekomen van de Prov. commissie, dat vóór 6 Nov. voor stellen konden worden ingediend voor de in Dec. te houden vergadering. Aangezien de termijn voor indiening is verstreken, kunnen dus geen voorstellen meer worden ingediend. Bij de rondvraag zou nog het een en ander ter sprake gebracht kunnen worden. Door den heer W ijn werd het wenschelijk geacht, dat er dan gewezen werd, dat en kele aangesloten vereenigingen zich niet houden aan genomen besluiten, wat niet correct geacht kan worden. Spr. wees op het z.g. ziekenfonds met betrekking tot de aard appelen en op het sorteeringsbesluit. Voorts werd gevraagd naar het rapport omtrent de sociale verzekeringen. Medege deeld werd, dat dit ter vergadering van de Prov. commissie zal worden uitgebracht. Medegedeeld werd, dat voor die vergadering reeds een voorstel was ingediend tot het vaststellen van minimum-prijzen. Geoor deeld werd, dat dit meer een zaak is voor bij een bepaald product betrokken veilingen, welke dan ook een lijn dienen te volgen. Met betrekking tot den aanvoer van aardappelen in bakken of manden achtte men dit in elk geval gewenscht voor de eerste maand van het seizoen, doorvoering voor het geheele seizoen werd echter bezwaarlijk geacht met het oog op de hooge kosten. Mededeeling was ingekomen omtrent de resultaten der teelt van in Italië gekweekte bloemkoolzaad. Opgave van de verlangde hoeveelheid moest geschieden voor 27 Nov. Aan den heer Oot- jers werd na eenige bespreking opgedragen de aanvrage in te dienen. Vervolgens wer den door den voorzitter mededeelingen ge daan omtrent de met leden der Ged. Staten gehouden conferentie in verband met de ka naalplannen, waarna door den heer Ootjers het een en ander werd medegedeeld omtrent de conferentie door Ged. Staten gehouden met B. en W.'s van betrokken gemeenten. Een tamelijk breedvoerige discussie was een gevolg dezer mededeelingen. Hierbij bleek, dat men niet van standpunt was veranderd, zoodat besloten werd geen voorstel tot het verleenen van subsidie aan de algemeene vergadering voor te leggen. Gewezen werd vooral ook op de zeer veranderde omstan digheden door de sterke toename van ver voer per auto. Mede werd door den voorzit ter verslag uitgebracht namens de bouw- Minder aangedaan gaf Sartorius Roger een teeken met het hoofd en legde stevig de hand op Esther's schouder. „Ik zal voor haar zorgen, mr. Clifford, laat u haar aan mij over. Ik heb zulke gevallen ,dik- wijls bijgewoond. U moet niet te veel medelij den hebben, het is alles om medelijden op te wekken. Helpt u me maar even om haar op de sofa te leggen.' Ten rechte of ten onrechte, zijn heele houding boezemde Roger afkeer in. Hij kon niet geloo- ven, dat Esther zoo deed om medelijden op te wekken, maar voor hij iets kon zeggen bracht zij half bewusteloos alles in rep en roer. 'tWas alsof de aanraking van den dokter haar leven had ingeblazen, zij gilde en schrok van hem terug: „Neen, neen, als hij dat weer doet is het met m;' gedaan. De doodelijke angst, die uit deze woorden sprak, deed Roger van schrik verstijven. Wat ook het waandenkbeeld was, Esther was er erg aan toe, dat was zeker. Hevig bevend klemde zij zich aan hem vast en verborg het hoofd te gen zijn schouder. Miss Clifford, die de kussens op de sofa had opgeschud, keek zeer verbaasd en zeide toen op kalmeerenden toon: „Kind lief, het is alles in orde, de dokter zal je geen kwaad doen, je behoeft niet bang te zijn." „Ja wel, ja wel", fluisterde ze heesch en klappertandend. „Om Godswil, bescherm me, laat hij me niet aanraken." Sartorius ging weer rechtop staan en schudde afkeurend het hoofd. „Ik was er wel bang voor zeide hij koeltjes, ,,'t zal moeilijk zijn iets met haar te beginnen, tenzij..." commissie. Met betrekking tot door den Be taalmeester te bepalen huur werd besloten den huurprijs te handhaven op 750 's jaars, doch dat.daarin dan ook zal begrepen zijn vrij verlichting, evenals reeds bepaald was omtrent verwarming en het schoonhou den der verschillende lokalen. Hierna kwam in behandeling het ontwerp eener pensioens regeling voor personen in dienst van den N. M. B. Na enkele redactiewijzigingen te hebben aangebracht, werd besloten het ontwerp al dus aan de algem. verg. voor te leggen. Door de vereenigingen 't Veldt en N. Nie- dorp zullen afgevaardigden worden aange wezen voor de te houden verg. der Prov. Comm. Den secr. van den Vierbond zal worden verzocht een verg. uit te schrijven op Zater dag 13 Dec. Hierin eal dan mede gesproken worden over het 1/4 pet. korting aan den handel en het tegengaan van uitvoer van minderwaardige producten. „Tuinbouwbe lang" en „Waarland en Omstr." zullen voor deze verg. afgevaardigden aanwijzen. De heer Swager stelde de vraag of het niet gewenscht zou zijn een hoogere premie be schikbaar te stellen voor het vinden van een middel tegen draaihartigheid. Geoordeeld werd, dat in dezen nu diende te worden afge wacht het rapport van den Plantenziekten- kundigen dienst. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten gedurende het winterseizoen de bestuurs vergaderingen 's middags te houden. Naar aanleiding eener opmerking van den heer C. van Langen, werd meegedeeld, dat de Comm. van Beheer zal trachten een betere regeling voor den handel in slaboonen vast te stellen, opdat die op eigen markt aange boden zullen worden en niet weer, zooals dit jaar elders ter veiling worden gebracht. De heer Wijn sprak de wenschelijkheid uit, dat den keurmeester zonder bepaalde noodzaak geen andere werkzaamheden werden opge dragen, aangezien deze naar sprekers mee ning zooveel mogelijk op de laadplaats en bij de lading aanwezig dient te zijn. Toege zegd werd. dat hiermee rekening zal wor den gehouden. Hierna sluiting der vergade ring; OVERVAL OP EEN BANKL.OOPER. De Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde op 18 Augustus j.l een 31-jarigen kantoorbediende, wegens po- ging tot diefstal met geweldpleging, tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl het O.M. één jaar en zes maanden had gevorderd. Verdachte had in den namiddag van 23 Juni 1.1. op de trap van een gebouw aan den Singel bij den Heiligenweg te Amsterdam een 55-jarigen banklooper met een gummi stok aangevallen met het doel om hem te berooven. 's Mans poging mislukte, omdat de banklooper de tasch met 20.000 aan baar geld, die hij onder den arm had, on danks de slagen, die hij op het hoofd ont ving, krampachtig bleef vasthouden. Ten aanzien van de strafmaat overwoog de rechtbank, dat verdachtes verleden gunstig is, doch dat tegen feiten als waaraan hij zich schuldig maakte, ernstig moet worden opge treden. Om die reden achtte de rechtbank hier de voorwaardelijke straf niet op haar plaats. Zij vond echter in de gunstige per soonlijkheid van verdachte aanleiding tot het opleggen van een lagere straf dan an ders zou zijn uitgesproken! Tegen dit vonnis teekende verdachte hoo ger beroep aan, naar hij aan het Amster damsche gerechtshof mededeelde, omdat het O.M. in appèl was gegaan; anders had hij berust. De advocaat-generaal mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten verklaarde de opgelegde straf niet in overeenstemming te achten met het gepleegde feit en hij eischte vernietiging van het vonnis en, opnieuw rechtdoende, op legging van twee jaren gevangenisstraf. DE ZWARTE KAT. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis tot een aanvullend getuigenverhoor afgenomen in de zaak van den 49-jarigen drukker en uit gever F. T., te Gouda, die terecht moest staan ter zake overtreding van art. 240, 1ste lid van het S.W.B.het drukken en verspreiden van voor de eerbaarheid aanstootende lectuur. Het getuigenverhoor diende er voor om klaarheid te verkrijgen in den datum, waarop no. 7 van „De Zwarte Kat", waarin de plaatjes en ad vertenties voorkwamen, waarop de aanklacht steunde, was verschenen. De in,val in de drukkerij, die op last van den rechtercommissaris was geschied, had plaats gehad op 18 Februari. Toen lag no. 11 juist op de pers. Aangezien er elke week een opvolgend nummer verscheen, moet het geïn crimineerde nummer half Januari verschenen zijn. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. „Laat u haar aan mij over, dokter", zeide Ro. ger zacht, „ze moet niet opgewonden worden." Hij droeg haar voorzichtig naar de canapé, en zelfs toen werd hij zonderling beroerd door de aanraking met haar nat, krullend haar. Ze mocht dan in de war zijn, maar voor hem was ze Esther. „Wees niet bang", fluisterde hij haar toe, „ik beloof je dat hij niet bij je zal komen." Met een bevende zucht viel ze achterover en een lichte handdruk toonde hem dat ze hem be grepen had. Hij keek om zich heen, zoekende naar iets om over haar heen te leggen, want zij scheen koud te zijn en toen zag hij Thérèse staan, roerloos toekijkende. Hun blikken ont moetten elkaar en de uitdrukking op haar ge zicht dwong hem zijn oogen op haar gevestigd te houden. Waarom keek ze op die manier naar hem en Esther? Hij voelde dat er in haar oogen iets was, dat niet bedoeld was om door hem opgemerkt te worden. Het was vrees, groote, namenlooze vrees. Waarom waren haar oogen zoo starend? Met nieuwsgierigheid keek hij haar aan. En toen schoot het door hem heen, dat er misschien waarheid was in de uitdrukking, die Esther zooeven had geuit. Ten minste een schijn van waarheid. Het was na tuurlijk nonsens. De grijze oogen hadden nu een heel andere uitdrukking en vol belangstel ling kwam lady Clifford wat dichter bij. „Goede hemel, wat beduidt dat alles? Hoe kwam dat arme schepsel hier in zulk een toe stand? Zie eens, haar kleeren zijn doorweekt. Ze moet uren in den regen hebben geloopen en er is bloed in haar gezicht." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5