DAGBLAD VQDR ALKMAAR OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland ü'o. VRIJDAG tl NOVEMBER 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE. De algemeene beschouwingen. DE ALGEMEENE STAKING IN SPANJE. Nog steeds botsingen e. d. AL CAPONE GEARRESTEERD. Een vergadering te Boedapest; daarna een handgemeen. EEN VREDESENCYCLIEK VAN DEN PAUS AANSTAANDE? POGINGEN DER AMERIKAANSCHE REGEERING OM DEN GRAANPRIJS TE STABILISEEREN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. fOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directenr: C. KRAS. Hoofdredactenr: Tj. N. ADEMA. E.'l' LSSI Dit nnmmer bestaat nit drie bladen. Den Haag, 20 Nov. 1930. Na de begrooting van Waterstaat is de be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid wel het hoofdstuk der Rijksbegrooting, dat de meeste sprekers uit hun tent lokt. Alleen reeds de afdeeling „Arbeid" heeft in de twee ver gaderingen, welke er tot nog toe aan besteed rijn, een heele reeks leden het woord doen voeren, zoodat het den betrokken minister, den heer Verschuur, ongeveer twee uur ge kost heeft om alle op- en aanmerkingen in verband met die afdeeling gemaakt te beant woorden. En nog vreesde hij niet volledig ge weest te zijn en iets te hebben overgeslagen, zoodat hij beloofde de handelingen op zijn bureau eens nauwkeurig door te lezen om te zien, of hij ook iets heeft vergeten om dan dit verzuim alsnog te herstellen! Het wil ons praktisch toeschijnen, wanneer we in onze samenvatting van het verhandel de ter vergadering van hedenmiddag vol staan met enkel de hoofdpunten van zijn rede voering aan te geven. De minister begon met een zeer juiste op merking: de economische toestand van het land oefent overwegenden invloed uit op het regeeringsbeleid. Daarom is het niet moge lijk alle wenschen te verwezenlijken, hoe lof felijk zij ook mogen zijn. Het zou misschien de regeering zeer aangenaam kunnen zijn in de eerste plaats de Arbeidswet volledig uit te voeren, een arbeiderswet voor de landarbei ders tot stand te brengen, de sociale verzeke ring aan te vullen een verzekering op de wer keloosheid in het leven te roepen en nog veel meer. Edoch de economische toestand van het land zou dit niet kunnen dragen en de schat kist al evenmin. We moeten dus ver onder onze idealen blijven en er ons toe bepalen naar het direct bereikbare te streven. De minister kwam in de eerste plaats op tegen het verwijt, dat de regeering weinig voor den middenstand zou voelen. Met die opvatting is ten eenenmale in strijd de orga nisatie aan zijn departement van een afdee ling voor den middenstand, terwijl verschil lende wettelijke maatregelen, in de eerste plaats de ontworpen winkelsluitingswet, ook het tegendeel bewijzen. Dat de sociale lasten, aan de bedrijven opgelegd, de oorzaak zou den zijn van het uitblijven van een prijsdaling in den kleinhandel ontkende de minister Veeleer zocht hij de oorzaak daarvan in den omvang der distributie-apparaten en de groote concentraties, welke prijsvermindering tegen houden. Intusschen heeft hij een onder zoek daaromtrent opgedragen aan een spe ciale commissie. De Arebidswet functionneert vrij goed, de uitvoering er van is evenwel een ingewikkel de geschiedenis en dit noodzaakt de regeering tot het aanstellen van nieuwe ambtenaren Nu wordt er op aangedrongen, dat de regee ring zal bevorderen de ratificatie van de Con ventie van Washington, doch zij maakt daar tegen bezwaar zoolang onze nationale wet geving er niet mede in overeenstemming is gebracht en dat kan op het oogenblik niet. Wat betreft den arbeid van vrouwen en meisjes in fabrieken en werkplaatsen, de regeering heeft daarvoor de grootste belang- stelling, en zij tracht zooveel mogelijk de be staande euvels weg te nemen. Maar zij kan niet de betrokkenen „wegbeschermen" uit een slecht milieu. Daarom wil zij beginnen met 't aanstellen van meer vrouwelijken inspectieper- soneel en het deed hem genoegen, dat dit in ?e Warner veel instemming heeft gevonden, in het bijzonder bij de vrouwelijke afgevaar digden. Het door mej. Katz (c.-h.) opgewor pen denkbeeld om een vrouwelijke hoofd ambtenaar als leidster der inspectie aan te *1 m' 'ac^te ^en minister wel toe en hij be loofde het te overwegen. Een algemeene «nquete in zake vrouwenarbeid ligt niet in het oornemen der regeering, maar wel wenscht «J een partieel onderzoek op verschillende Punten, gelijk reds een paar maal is geschied. 's ziJ' n'et onwetend omtrent ver- "lende wantoestanden. Zoo keurt de mi nister het twee-ploegenstelsel ten sterkste af, aar de economische hoofdzaak leidt er toe ®n het stelsel breidt zich, helaas, uit. Aan de rgste uitwassen moet evenwel zoo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt. Er is ans een maatregel van algemeen bestuur in orüing, krachtens welken in dat stelsel geen ned 68 kneden 18 jaar en geen jongens be- ?en 16 mogen worden gebruikt. De vrouw sii i huiten het twee-ploegenstelsel uit te |.n> gaat evenwel niet: de ontworpen inff i"? 's reeds een zeer zware last voor de beirf 11' ^°.or de gehuwde vrouw een ar- h(Jf*V€r, invoeren, g^at niet, maar het be- hmLrU n'e*' ^aar het aantal arbeidende ge- Het irouwen zieh in dalende lijn beweegt, wen Vir van nachtarbeid voor vrouwen scht de minister zeer zeker te handhaven. V0O|?°,r eei) vacantiewet voor de arbeiders ge- ja oe minister niet veel. Eerst in de laatste en' J) men begonnen met vacantie te geven *e w jVriiwiIli£' Nn dit steeds meer gewoon de m°. behalve bij de textielnijverheid, wil z n 'nister eerst den loop van zaken aan legen wettelijke maatregelen te over- stfLt0estan(i in de huisindustrie is in de laat- wi-7* n we* verbeterd, maar al krimpt deze no-di Va" Punctie in, zoo zal toch een wet -_g zijn tot verbetering van de hygiëni- ioestanden en tot het tegengaan van te lage loonen. Een dergelijk wetsvoorstel kan de Kamer binnenkort tegemoet zien. Ten plattenlande levert de toepassing van de Arbeidswet wel eens moeilijkheden op, maar met wat geven en nemen gaat het toch wel. Overwerkvergunningen worden niet noo- deloos verleend. Wat betreft de uitbreiding van de toepassing er van, is tegen 1 Maart 1931 een regeling voor de kantoorbedienden te wachten, dan komen de apothekersbedien den aan de beurt en vervolgens het koffie- huisbedrijf. De regeling voor dit laatste is evenwel zeer lastig. Het havenbedrijf blijft voorloopig buiten een regeling. De particuliere chauffeurs heb ben niet zoo sterk als is beweerd bescherming noodig; zij vallen thans ook niet onder de wet. Wat den landarbeid aangaat, de landbouw heef* in het laatste jaar zware verliezen ge leden, zoodat men dubbei voorzichtig moet zijn om er nieuwe lasten op te leggen. Deze blijft dan ook voorloopig buiten wettelijke regeling. De transportarbeiders zijn zeer moeilijk te helpen en voor de zeelieden is en kel een internationale regeling mogelijk. Een nationale regeling zou niet uit te voeren zijn Er was aangedrongen op scherper toezicht op de stoomketels, de minister wees er even wel op, dat de bestaande regeling voldoende zou zijn, wanneer de machinisten niet de be palingen overtraden en het aandurfden de veiligheidskleppen vast te zetten met een ap paraatje, dat zij verwijderen, wanneer zij het bootje van het stoomtoezicht zien naderen. Over de wenschelijkheid van een verbin dend verklaren van collectieve contracten heeft minister Versuur zich niet al te duide lijk uitgelaten. Een regeling daaromtrent zou pas kunnen worden ontworpen, nadat een regeling van de bedrijfsorganisatie zal ziiu tot stand gekomen. Wordt aan een dergelijke organisatie ook verordenende bevoegdheid ge geven, dan zou een bindendverklaring van een collectief contract niet meer noodig zijn, doch de minister wil die bevoegdheid niet toe kennen en dus We vermoeden den be windsman op dit punt niet begrepen te heb ben, maar meenen opgemerkt te hebben, dat dit ook met anderen het geval was. Misschien hooren we nog wel een nadere verklaring. Hedenavond wordt de behandeling van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijver heid voortgezet. In den aanvang der vergadering heeft de Kamer haar goedkeuring geschonken aan een aantal kleinere wetsontwerpen en conclu sies zonder er een woord over te zeggen. DE ONRUSTIGE TOESTAND IN SPANJE. Wat de minister-president Berengner er van denkt. Een nieuwe dictatuur in Spanje? vakorganisatie niet zoo dringend is als zij wel lijkt. Ge weet zoo betoogde hij dat de Spanjaarden charmante lieden zijn, maar een ware neiging tot overdrijving bezitten. Wanneer een fabriek haar deuren sluit, zien zij een „groote staking"; een onweer in An- dalusie aoet hen zeggen, dat de geheele streek is weggevaagd, en wanneer zij zien, dat de arena's vol zijn met lieden, die zijn ge komen om naar republikeinsche sprekers te luisteren, concludeeren zij, dat binnen acht dagen de republiek zal worden uitgeroepen! Nadat Berenguer had verzekerd, dat de verkiezingen wel degelijk zullen worden ge houden (men weet dat de datum intusschen is vastgesteld: begin Maart) zeide hij, dat het geen twijfel lijdt, of zij zullen in de Cor- tès'een meerderheid voor de monarchisten op leveren. Toen de interviewer schuchter opmerkte, dat men overal over een revolutie in Spanje spreekt, weerklonk een luide lach. De revolu tie? Zij leeft in de verbeelding der Spanjaar den. Hoe wilt ge, dat men revolutie zal ma ken, daartoe is immers de steun van het leger noodig. En het leger is den koning innig toegewijd. Er zijn weliswaar republikeinsche officieren, buiten het kader, maar zij hebben niet den minsten invloed op het geregelde leger. En als de revolutie desondanks komt? Dan zal haar onmiddellijk den kop worden ingedrukt, daar kunt ge van opaan, verze kerde Berenguer. Een politieke revolutie is in Spanje niet mogelijk; een sociale revolutie misschien, indien Europa er in volhardt zich niet te organiseeren. En dan nog dan zal Spanje het laatst door de ramp worden ge troffen. Zoo sprak Berenguer. Toevallig lezen we in de N. R. C., dat de correspondent van het Berl. Tageblatt te Madrid van zeer betrouw bare zijde vernomen heeft, dat op het oogen blik in Spanje onderhandeld wordt over een nieuwe dictatoriale regeering. Men verwacht, dat daarin de generaals Martines Anido, dé gewezen minister van binnenlandsche zaken uit het kabinet Primo de Rivera, Saro, mili tair gouverneur van Madrid, en Barrera, die tot vorig jaar kapitein-generaal van Catalo- nie was, de hoofdrol zullen spelen. Op het oogenblik worden met het leger besprekingen gevoerd over de ondersteuning van deze dic tatuur. De voornaamste bestrijder van het plan is de infant don Carlos, die korten tijd geleden tot kapitein-generaal van Barcelona, en daarna tot algemeen inspecteur van het leger is benoemd. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, besluit de correspondent van het B. T., wat van deze plannen zal terecht komen Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de militaire dictatuur over een of twee dagen zal worden uitgeroepen. In Spanje heeft een betrekkelijk langdurige rust geheerscht, toen Primo de Rivera de macht in handen had. Wel poogden sommige politieke groepen ook toen wel eens een eind te maken aan het Primo-regime, maar de krachtige hand van dezen staatsman deed elke poging stranden. Toch kreeg Primo voortdurend met nieuwe en grootere moeilijkheden te kampen en ein delijk was het zoover, dat hij besloot af te treden. Weliswaar geschiedde dit officieel ge heel vrijwillig en werd het van Spaansche zijde als een heel gewoon feit beschouwd, maar toch, de positie van Primo was lang zoo krachtig niet meer als voorheen. Primo ging dus weg en slechts een korten tijd later stierf hij, naar men zegt op normale wijze, maar naar men fluistert, op een ge heimzinnige manier. Toen Primo weg ging; verdween meteen de krachtige leiding in Spanje. En toen is eigenlijk de onrust begonnen, die eindelijk zoover ging, dat de vorige week een alge meene staking uitbrak»in Madrid, welke sta king ook op andere steden oversloeg. Madrid geeft (zoo erg is het al geworden) den in druk van een belegerde stad. Alle toegangs wegen tot de stad zijn bezet en alles wat bin nen wil, wordt grondig doorzocht Zelfs voetgangers worden gefouilleerd. Zooals het in Madrid is, zoo is het in Bar celona en andere steden ook en men kan dus wel zeggen, dat de toestand zeer gespannen is. De tegenwoordige premier, Berenguer, Is echter niet ongerust. Volgens een interview, dat een medewerker van „1' Ami du Peuple" met hem had, zou men in Spanje een soort overgangsperiode meemaken tusschen de dictaturen en den normalen toestand. Wij moeten, aldus Berenguer, de dingen weer op hun gewone plaats zetten, doch dit voorzichtig doen. Wij gaan met vastberaden pas op het grondwettelijk normale aan, en over eenigen tijd zal iedereen tevreden zijn. Het einde van de dictatuur van Primo de Ri vera was het begin eener agressieve reactie; zij, die gedurende de dictatoriale periode hadden gezwegen, kwamen in hevige beroe ring. Zij eischten vrijheden zooals zij er nog geen hadden gehad. Het lijdt geen twijfel of ze hebben volgelingen gemaakt, maar stellig niet zooveel als ze zich verbeelden. En ik vrees, dat hun op een goeden dag een ernsti ge teleurstelling wacht. Berenguer wees er op, dat de actie der NIEUWE MILITAIRE MAATREGELEN IN ITALIË. t De Italiaansche Ministerraad heeft giste- ren beslist, dat iedere Italiaansche staatsbur ger verplicht zal zijn een militaire vooroplei ding te volgen, die beginnen zal op 1 Octo- ber van het jaar, waarin hij 18 jaar wordt. Deze militaire vooroefening wordt in handen gelegd van de fascistische jeugdwerkcentra les. Voorts werd een wetsvoorstel goedgekeurd, inhoudende verkorting van den militairen diensttijd (van 18 maanden) met 12, 6 of 3 maanden. Deze maatregel zal van toepassing zijn op alle personen, die verkeeren in be paalde in de wet omschreven arbeids- of familieomstandigheden. In de voortgezette zitting van de Ronde Ta felconferentie werd het woord gevoerd door Sir Mirza Ismaïl, eerste minister van Maysore, die verklaarde, dat het succes der conferentie in hoofdzaak afhing van de vraag of en in hoever re zij in staat zal zijn Engeland en Indië, in vriendschap en harmonie, dichter bij elkaar te brengen. In de conferentie en ook daarbuiten is men het erover eens, dat de toekomstige re geering van Indië op federale basis moet wor den gegrondvest. De Indische afdeelingen van de conferentie zijn het er bovendien over eens, dat een zekere mate van verantwoordelijkheid op een centraal punt dient te worden gebracht, indien men wil, dat de constitutie bevredigend zal functionneeren en in gelijke mate het ver trouwen van de bevolking zal genieten. Sir Rama Swami Aiyar, Indisch Liberaal, zei- de, dat de federatie-kwestie niet als een ver ideaal, maar als een practisch stuk politiek door de vorsten wordt onderzocht en dat deze dus eigenlijk reeds de Indische boodschap heeft achterhaald. Lord Reading, de vroegere Vice-Koning en een der Britsche gedelegeerden, zeide, dat de conferentie een gedenkwaardige gebeurtenis is, daar zij van de vroegere politiek afwijkt door dat zij Indië een kans geeft om zijn geval naar voren te brengen alvorens de regeering tot conclusies komt, en niet eerst daarna. Komende tot den Dominion-status, zeide Reading, dat dit een betrekkelijk vage term is, die nog nimmer gedefinieerd werd. Het is evenwel een status, gelijkstaande met dien van de andere Domini ons en deze heele aangelegenheid dient van te voren terdege overwogen en besproken te wor- den. Wat de hoofdzaak, waar het om gaat, betreft, de statutaire commissie kent groote beteekenis toe aan de federatiekwestie en zij tracht hier van een einddoel te maken. Het Indische gou vernement was dezelfde zienswijze toegedaan, maar beschouwt deze aangelegenheid echter meer als toekomstmuziek. Sedert dien hebben echter belangrijke veranderingen plaats gehad, doordat de vorsten hun positie hebben toege licht. Spr. hoopte tenslotte, dat zij tot een be paalde slotsom zouden komen bij hun pogingen om deze kwestie op te lossen. Er moeten thans nog vijf gedelegeerden het woord voeren. De algemeene staking in Barcelona is nog niet geheel ten einde. Ook Donderdag hadden weer schietpartijen plaats, waarbij schoten werden gewisseld tus schen de stakende arbeiders en de politie. Het verkeer is ernstig gestremd. Te Manresa en Castellon is de algemeene staking afgekondigd. Ook de studenten van de Universiteit te Murcia zijn in staking gegaan, zoomede de gymnasiasten te San Sebastian, Pontevedra en andere plaatsen. Uit Burgos, Segovia en La Granje werden compagnieën infanterie naar Madrid gediri geerd ter versterking van de politie. EEN SLACHTOFFER VAN DE GROEP VAN HATRY. De markies van Winchester. Een van de voornaamste pairs in Enge land, de markies van Winchester, heeft zijn vermogen verloren door beleggingen in fond sen van de financiëele ondernemingen van den beruchten bankier Hatry, aldus vertelt de N. R. Crt. Woensdag hebben zijn sehuldeischers in de zaal van het faillissementshof te Londen ver gaderd, om te hooren hoe het met zijn zaken stond. Het bleek dat zijn passiva 1025 staat. Als beroep van den 68-jarigen markies werd commissaris van naamlooze vennoot schappen opgegeven. Zijn vertegenwoordiger zeide niet bij machte te zijn eenig accoord aan te bieden. De markies schreef zijn insolventie toe aan zijn verliezen met aandeelen van de Austin Friars Trust, een van Hartry's ondernemin gen, welke aandeelen niet de minste waarde hadden. Geldschieters hadden hem later 20.000 geleend en aan leveranciers is hij 1000 schuldig. Hij bezat feitelijk niets meer dan 500 aandeelen van 1 in* een maatschappij en een Hispano-Suiza-auto, die misschien 300 zou opbrengen. Hij had den sleutel van zijn kelder aan Portland place te Londen, waar een hoeveelheid wijn en siga ren bewaard werden, aan den curator afge geven. De curator merkte ten slotte op dat er niet veel over was, maar dat zijn crediteuren den wijn onder elkaar zouden kunnen verdeelen. ZWITSERSCH DORP DOOR AARD STORTING BEDREIGD. lederen dag nadert de massa een c.M. Uit Glarus wordt gemeld, dat de zuid waarts gelegen gemeente Linthal bedreigd wordt door een aardstorting te worden bedol ven. Reeds verleden jaar moesten door het losraken van de groote aardmassa's bijzon dere veiligheidsmaatregelen worden geno men om het daardoor voor het dorp ontstane gevaar te bezweren. Maar thans is gebleken, dat de beweging in het gebergte zich voort zet: een massa van ongeveer 100.000 M3 glijdt eiken dag een c.M. naar beneden. De beweging wordt nauwkeurig gecontro leerd door wachters, die met het dorp en "de autoriteiten in voortdurende telefonische ver binding staan. De noodige ontruimings maatregelen voor het bedreigde deel van het dorp zijn reeds genomen. aan zichzelf heeft geslagen. Hij kocht eer hoeveelheid veronal en gaf dit aan het arge- looze knaapje, om „beter te slapen". He* kreeg het, niets vermoedend, in een glas limo nade naar binnen. Kort daarop voelde hei kind zich onwel worden, riep om hulp. Toen de buren kwamen, zagen zij ook den vadei op den grond liggen, zoogenaamd in een crisis van hevige pijnen. Hem mankeerde echter niets, hij simuleerde de geheele scène. De kleine Marcel overleed spoedig. Voor het Hof van Assisen was ook de moe der van Marcel verschenen. Arnould ver klaarde, dat haar gedrag onwaardig was geweest, zoodat zij thans geenszins de be droefde moeder behoefde te spelen Hij verze kerde dat hij zich mèt zijn kind had willen dooden, uit liefdessmart, omdat de tweede vrouw hem had verlaten en hij niemand meet i de wereld had. Tien jaar dwangarbeid kreeg Georges Ar- nouhi EEN „RESTAURATIE" DER HABSBURGERS. De Fransche pers over -Me mogelijkheid. De Fransche bladen bespreken uitvoerig de mogelijkheden van een restauratie der Habsburgers. Zij zijn het er over eens, dat zulk een herstel een gebeurtenis zou zijn, welke de ernstigste gevolgen voor het zieke Europa na zich zou kunnen sleepen. Tevens constateeren zij, dat een restauratie moeilijk te beletten zou zijn, daar de verdragen niet duidelijk zijn ter zake, maar zij meenen toch. dat een herstel onwaarschijnlijk is wegens de ontijdigheid van zhlk een avontuur en de houding van de meerderheid van het volk. IN PRUISEN WEIGERT MEN BELASTING TE BETALEN! Reeds 60 boeren gearresteerd? De Gerdauer Zeitung meldt dat meer dan 200 boeren in het district Gerdauen (Oost Pruisen) wegens het niet betalen van hun be lasting worden vervolgd. Zestig hunner zou den wegens het niet voldoen aan de wettelijke verplichtingen, die uit het niet betalen der belasting voortvloeiend zijn gearresteerd. Gemeld wordt, dat „Scarface" Al Capone, de beruchtste Amerikaansche bendeleider, is gearresteerd. VADER. DIE ZIJN KIND VERMOORDT. Weer teleurgestelde liefde. „Is het thans zoo ver gekomen dat de voor naamste moordzaken in Frankrijk het dooden van kinderen door hun ouders betreffen?" vraagt de rechtbankverslaggever van een der Parijsche bladen, die het proces van Georges Arnould, beschuldigd van moord op zijn tien jarig zoontje, heeft bijgewoond. Sedert de hervatting der zittingen na het zomerreces hebben al drie vrouwen wegens een dergelij ke gruwelijke misdaad terecht gestaan. Dit maal was het een vader, die zich van zijn kind ontdeed. In 1926 was Georges Arnould van zijn vrouw gescheiden. De toen zes jaar oude Marcel was hem toegewezen. Arnould was diamantbewerker en verdiende goed zijn brood. Toen zijn echtgenoote hem had ver laten, ging hij samenwonen met mme Schmidt, een brave vrouw uit het volk, zon der veel beschaving, maar zeer rechtschapen die een tweede moeder werd voor Maicel Vier jaar bleef zij bij Arnould; toen de vrouw weigerde hem te huwen, werd besloten dat zij heen zou gaan. Arnould was hierdoor zeer geschokt' hij raakte aan den drank, besloot een einde 'aan zijn leven te maken en zijn zoontje mee in den dood te nemen Dit beweert hij althans, doch het is gebleken, dat hij alleen zijn kind I heeft vergiftigd, maar geenszins de hand DE MEERDER IARIGHEID VAN „KONING" OTTO. Het familiefeest te Steenokkerzeei', Over het familiefeest, dat op het kasteel van Steenokkerzeel in België gevierd wordt ter gelegenheid 'van de meerderjarigheid van aartshertog Otto, meldt de Belgische „Soir" o.a. nog dat het feest zou worden bij gewoond door de broeders van ex-koningin 2ita, de prinsen Sixtus en Xavier van Bour- bon, benevens eenige hooge dignitarissen van de oude hoven van Weenen en Boeda pest. In de omgeving van den aartshertog wordt verklaard, dat zijn meerderjarigheid in geen enkel opzicht diens positie ten opzichte van het koninkrijk Hongarije wijzigt zooals die bestond sinds den dood van keizer Karei. Verschillende vertegenwoordigers van de Hongaarsche legimisten zijn gisteren te Brussel aangekomen. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Hongaarschen aartshertog Otto beleg den de legitimisten gisteravond in de Redute te Boedapest een vergadering. Toen de vergadering was beëindigd en de deelnemers de zaal verlieten werden zij buiten ontvangen door een groep jongelui, die riep: „Weg met de Habsburgers!' Er ontstond een handgemeen waaraan door po litie een einde moest worden gemaakt. Een persoon werd gewond. Verschillende Amerikaansche bladen we ten, naar zij zeggen, met zekerheid mede te deelen, dat binnen eenigen tijd een vredes- encycliek van Z.H. Paus Pius XI zal wor den gepubliceerd. Hoewel van de zijde van het Vaticaan geen enkele mededeeling werd bevestigd weten eenige Amerikaansche cor respondenten te Rome te seinen, dat de paus de FranschItaliaansche onderhandelingen en de FranschItaliaansche vlootkwestie van zeer nabij heeft laten observeeren, ter wijl hij ook nauw contact zou hebben gehou den met de werkzaamheden der voorberei dende ontwapeningscommissie te Geneve. In haar pogingen om den verderen val der graanprijzen tegen te gaan in den graan prijs te stabiliseeren, heeft de Amerikaan sche regeering ongeveer een tiende deel van den geheelen tarweoogst der Ver. Staten in handen gekregen. Men schat de graanvoor raad die thans in handen der regeeting op ongeveer 110 millioea buskei.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1