Vadsriandsche Bank Radifïrafiscl) Weerbericht cfétiMb ZUIVER WOLLEN O ND ER KL EED/NG ingezonden stukken Stadsnieuws Ik ook Koffie, Moe? M.KATER Marktberichten AG EX»A Vrijdag 21 November. 7.30 uur, Cinema Amerieain, hoofdnum mer De slag bij Waterloo (rom.) Toegang voor personen boven 14 iaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Een nacht vol dwaasheid (sens.)hoofdrollen Sue Carol en Robert Walling. Toegang bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Zonden der vaderen (real. zedenroman, ge luidfilm); hoofdrol Emil Jannings. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, „De Graanhandel", verg. onaf hankelijke tuinderspatroonsvereeniging; spre ker de heer R. Elion uit Bergen. 8 uur, Logebouw Nieuwesloot, lezing van den heer M. H. Roodschild uit Voorburg over vegetarisme. Gebouw De Unie, fancy-fair mannenkoor Orpheus. 8 uur, Central, evangelisatie-samenkomst; spr. de heer J. Sevensma. 8 uur, Waakt en Bidt, Ned. Chr. Vrouwen bond, lezing ds. C. von Meijenfeldt over ge dichten van Henr. Roland Holst. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, vergade ring „Ijsbaan Heiloo". Zaterdag 22 November. 7.30 uur, Cinema Amerieain: De slag bij Waterloo (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: Een nacht vol dwaas heid (sens., dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria TheaterZonden der va deren (zedenroman, geluidfilm); boven 18 jaar. Gebouw De Unie, fancy-fair mannenkoor Orpheus. I buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt. want onder zulk toezicht past de beul wel op. J De agent gelastte ten slotte dat het dier op een handkar verder vervoerd moest worden maar was weer verdwenen voor de kar er was. Het dier werd daarna op een platte schokkende kar gezet, waarop het met zijn misvormde pooten niet kon blijven staan. Slechts met den kop aan de kar gebonden kwam het arme dier telkens weer op de straatkeien terecht en sloegen een paar ke rels hun groote ruwe knuisten in het dier om het door knijpen en duwen tot liggen te dwingen. Een der kerels, bij het station werkzaam, verzekerde den vervoerder, dat hij hem wel als getuige kon krijgen als er iets van kwam. Hij zou wel verklaren dat er van mishandeling geen sprake geweest was. Een ander deed beter werk door de kar voort te duwen en de beul de geit er onder het rijden weer op kon werken. Dank voor deze sympa thieke daad. Ik hoop dat op het slachthuis deze afschuwelijke mishandeling nog gecon stateerd zal kunnen worden. Vooral het ronddraaien van de staart vonden eenige op geschoten jongens prachtig. Het arme dier maakte dan zulke „lollige"' sprongen Naar ik herhaaldelijk vernam berust de schuld voor dergelijke mishandelingen niet bij de politie. Gemeente- en Rijkspolitie verze kerden mij herhaaldelijk: wij kunnen wel proces-verbaal opmaken maar de rechtbank spreekt dergelijke menschen vrij en wij berei ken niets. De kantonrechter wil niet met dergelijke „kleinigheden" lastig gevallen worden. Toen een kalf eenigen tijd geleden een oog was uitgeslagen werd de dader door de rechtbank vrijgesproken omdat het opzet daarvan niet bewezen geacht werd. Ik hoop, dat door publicaties als deze aan dergelijke toestanden ten slotte eens een einde kan worden gemaakt. Met dank voor de plaatsing, EEN DER TOESCHOUWSTERS. Geachte Redactie! Mag ik s.v.p. even den heer Zaadnoordijk uit Schoorl antwoorden? Een vreeselijk lang stuk, dat betoog van den heer Z.. Ik zal trachten zoo kort moge lijk mijn meening er over te zeggen. Dit voorjaar, 19 Maart, schreef ik reeds dat het mijne bijzondere aandacht had ge trokken, dat de heer Z. als leek zijn mee ning ten beste gaf. Op geen enkele weten schap gegrond. En ofschoon hij nu veel meer woorden gebruikt, kon zijn ingezonden stuk mij evenmin overtuigen. Eén grove aantij ging aan het adres van dr. Doyer weiger ik te gelooven, n.1. waar de heer Z. zegt, „dat de rede van den medicus doordrongen was van een bewust werken op het angst-instinct van zijn toehoorders". Hier in Oterleek al thans kwam dr. Doyer met feiten, vertelde gewoon het begin, verloop en het zoo dik wijls met den dood eindigend geval. Tijdens mijn huisbezoek hier, heb ik angstige verha len gehoord van menschen die met diphthe rie in aanraking waren geweest. Indruk wekkend en diep ontroerd was het verhaal van de moeder, wier jongetje den verstik kingsdood gestorven was. Oudere menschen hier weten nog heel goed zich te herinneren, dat een epidemie vier jonge menschen tege lijk ten grave sleepte. Op de vraag, waar de besmettelijke ziek te vandaan komen, kon.dr. Doyer niet ant woorden, aldus de heer Z. Ware deze medi cus niet de gemoedelijke mensch die hij is, hij zou misschien gezegd hebben, dat één gek meer kan vragen, dan honderd wijzen kun nen beantwoorden. Verder haalt de heer Z. Christus er bij. Is dat niet een klein beetje speculeeren op het domme instinct van de geloovigen, die niet verder denken, dan dat alles zóó moet zijn en niet anders omdat God het zoo wil? Die evenmin een vin ver roeren om oorlogen te voorkomen, omdat God ze verordineert heeft? Christus komt tot ons uit de Evangeliebladen allerminst als een conservatief mensch die Gods water maar over God's akker laat loopen. Strie mend fel geeselt hij de zijns inziens verkeer de toestanden, ook hielp hij de zieken, heer Z.Niet omdat hij alles goed vond werd hij uit den weg geruimd. Dat niet alle geleerden het over de be strijding van diphtherie en roodvonk eens zijn is niets nieuws en niets onrustbarends. Over bijna alle vraagstukken die de denkers in beroering brengen, heerscht meeningsver- schil. Op zich zelf niets erg, immers uit het botsen der meeningen ontspringt de waar- heid. Ook ik betreur het persoonlijk, dat de we tenschap dieren voor haar proeven noodig heeft, daarom ben ik blij, dat de paarden, die gebruikt worden om het serum te krijgen tegen diphtherie, absoluut geen last daar van ondervinden. Derhalve maakt de waar schuwing van den heer Z. op mij niet den minsten indruk en zal ik steeds mijne ovér- tuiging uitspreken, dat voorkomen van deze ziekte beter is dan haar te genezen. Het ver schil tusschen den heer Z. en mij is, vertrou wen in de wetenschap, daarover valt niet verder te twisten. Ik zal de redactie over dit vraagstuk niet meer lastig vallen en betuig mijn dank bij voorbaat voor de plaatsing. Met vriendelijke groeten, L. v. d WAL-DE BOER, f Stompetoren. - Mijnheer de Redacteur. Hedenmorgen had op den Stationsweg weer êen weerzinwekkende vertooning plaats. Een geit moest naar het slachthuis gebracht wor den. Het dier, dat blijkbaar niet gewillig wilde meeloopen, had een touw om den nek en werd door zijn geleider met forsche ruk ken daaraan voortgesleept. Toen dit te langzaam ging werd de staart van het arme dier op de bekende afschuwelijke wijze rond gedraaid om het tot voortgaan te dwingen. Een inmiddels gewaarschuwde politie agent, die er bij kwam staan, kon daarna geen «wjaihanHeling constateeren. Geen wonder BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Frederik Lodewijk Gilles en Ruurdtje Roo- meijer. GEBOREN: Levenloos aangegeven kind van Nicolaas Schimmel en Catharina Post. Jacobus Theo- dorus Maria z. v. Gerardus Staa en Josina van der Linden. Jennigje d. v. Arie Over- dijk en Janna de Groot. Johannes Comelis z. v. Johannes Kunst en Wilhelmina Hooge- boom. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, 60/ tegen beurskoers OBLIGATIEN fl met jaarl uitloting DE WETHOUDERSCRISIS. Aan de uitnoodiging van den heer Klaver, gedaan als voorzitter van de R.K. raadsfrac tie, gericht tot de voorzitters van de andere raadsfracties, om ten stadhuize een conferen tie bij te wonen voor het bespreken van een oplossing der wethouderscrisis, hadden slechts de voorzitters van de soc.dem. en de v.-d. raadsfracties gevolg gegeven. De heer Klaver deelde mede, dat hij met de beperkte opdracht ter vergadering was ver schenen om de oplossing in de richting van een zakencollege, bestaande uit de afgetreden wethouders en den heer Westerhof, te moeten zoeken en deelde mede, dat hij van de V. D., de Chr. Hist. fracties en het A. R. lid een schrijven ontvangen had, waarin zij hadden bericht, de vergadering niet te zullen bijwo nen. Zoowel de heer Sietsma als de heer Bonse- ma waren van oordeel, dat de heer Klaver de vergadering wel achterwege had kunnen laten. Op hun vraag waf de aangehaalde brief behelsde, verklaarde de heer Klaver zich niet gerechtigd te achten daarvan mededeeling te doen. Nadat hierop de heeren Sietsma en Bonse- ma te kennen hadden gegeven, dat het op den weg van den heer Klaver had gelegen om, gezien de wetenschap, dat de anderen niet zouden verschijnen, onmiddellijk een bij eenkomst van de Soc. Dem., de R.K. en de V. D. raadsleden uit te schrijven om te overleg gen wat er bereikt kon worden, antwoordde de heer Klaver slechts, dat hij bindend man daat had om de oplossing in de richting van een zakenkabinet te zoeken. De beide anderen vonden het toen nutteloos verder te vergade ren. Wij kunnen geen bewondering hebben voor een dergelijke leiding. Hieruit blijkt wel, dat in de R K. fractie, nu ook mr. Leesberg daar van geen deel meer uitmaakt, de leiding zoek is. Hedenavond vergadert de R. K. Kiesver- eeniging, ter bespreking van de provinciale statenverkiezingen. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen verschillende personen aldaar er al thans met klem op aandringen, dat de fractie de verschillende mogelijkheden om tot een op lossing van de crisis te geraken, onder de oogen zien, om voor alles te voorkomen, dat men Donderdag een wilde wethoudersverkie zing krijgt. Het is ons ook ten eennenmale onbegrijpe lijk, waarom de heer Klaver zich niet gerech tigd achtte de ter vergadering gekomen frac tievoorzitters in te lichten over den bij hem in gekomen brief, dien hij van de anderen ont ving. Met geen enkel woord wordt er in dat schrijven over geheimhouding gerept. In het schrijven wordt niets anders me degedeeld, dan dat de niet verschenen frac ties van oordeel zijn, dat het niet in de eer ste plaats op hun weg ligt om de wethou derscrisis tot een oplossing te brengen, al zullen zij zich daarvan niet afzijdig houden, wanneer zou blijken, dat het gemeentebe lang zulks vordert. Intusschen, zoo gaat het schrijven voort, zijn zij nog steeds overtuigd, dat de Rijks- en Provinciale subsidie voor de werkver schaffing niet verloren mag gaan. Alvorens aan de uitnoodiging gevolg te geven, wenschten zij dus ook te vernemen welk standpunt de R.K. fractie ten aanzien van dit punt thans inneemt. Hieruit blijkt duidelijk, dat de heer Ypawwwv Ja kind, vanaf heden mag jij ook koffie, want we hebben nu Koffie Hag in huis. Je behoeft je dagelijksche portie melk niet meer met tegenzin naar binnen te werken. Je krijgt nu ook, evenals je nicht, Hag- Koffiemelk en je zult evenals zij spoedig meer willen hebben. Ik ben blij den dokter hierover geraad pleegd te hebben. Ook mij bekomt deze lekkere coffeïnevrije koffie veel beter en vader, die wegens zijn geprikkelde zenu wen en slechte nachtrust al lang geen koffie meer wil gebruiken, zal met Koffie Hag ingenomen zijn. Het is inderdaad zoo, Koffie Hag spaart hart en zenuwen. Thomsen er niet aan denkt om op zijn genomen besluit terug te komen, wanneer de raad niet besluit om op de ge nomen beslissing inzake het uurloon in werkverschaffing terug te komen. Nu is het ons bekend, dat ook verschillen de R.K. democraten aan het oorspronkelijke voorstel-Woldendorp de voorkeur gaven bo ven de thans gevallen beslissing, omdat zij de overtuiging hebben, dat de praktijk zal leeren, dat aan de meeste werkloozen toch het uurloon van 43 cent niet kan worden uitbetaald, omdat het loon in werkverschaf fing in )eder geval 10 pCt. lager moet zijn, dan de werklooze voor zijn te werkstelling verdiende. Gezien het gebeurde in den raad kan het uitgesloten geacht worden, dat de 3 R.K. democraten bereid zullen zijn in deze eenige concessie te doen. De eenheid in de r.-k. fractie is hersteld, zonder echter over de oorzaak van de breuk te spreken en het ligt voor de hand, dat men daarover hedenavond in de vergadering van de kiesvereeniging ook zal zwijgen. Zooals wij gister reeds schreven be schouwt de heer Ringers zijn bedanken als een eere-zaak en zal deze terecht alleen dan weer deel van het college willen uitmaken, wanneer hem de portefeuille van P. W. wordt toegewezen. Hierdoor viel juist het elftal uiteen. Een wethouderschap van den heer Vogelaar, welk een verdienstelijk raadslid deze zich ook heeft getoond, kan, wegens ambtsbezigheden, even als dat van de V. D.-ers, uitgesloten geacht worden. Dat de Soc. Dem. zich voor een zakencol lege zouden laten vinden dient mede als on mogelijk ter zijde worden gesteld. Hoe wij de zaak ook bezien, wij kunnen geen andere oplossing denken dan een colle ge van 2 soc .dem. en 2 r.-k. leden. Het N. H. D. van hedenavond bericht, dat er geen uitspraak van de r.-k. fractie bestaat waarin dezl te kennen heeft gegeven, bezwa ren tegen een wethouderschap van den heer Bonsema te koesteren. Wij merken op, dat wij alleen hebben geschreven, dat het ons be kend is, dat men van r.-k.-zijde hiertegen be zwaar heeft. Dit is wel iets anders. Intus schen doet het ons genoegen te vernemen, dat de r.-k. fractie niet voor een dergelijke kleine politiek te vinden zal zijn. EEN EXPOSITIE. Voor het raam van de Kolfbaan van Café Central exposeert de heer Harms verschillen de maskers van bekende personen met in het midden een borstbeeld van den eigenaar van café Central. Naar de heer Harms ons mededeelt, be schikt hij over een preparaat, waardoor het mogelijk is in korten tijd een masker van iemand te maken. Men neme er eens een kijkje, om zich te overtuigen, dat op deze wijze een goede gelijkenis wordt verkregen. FANCY-FAIR ORPHEUS. Er zullen ons een paar gezellige dagen te wachten staan in het gebouw „De Unie" in welks zalen, gelijk bekend, door het mannen koor Orpheus een fancy-fair wordt georgani seerd. Door veler medewerking is men verzekerd van allerlei attracties. In verschillende af- deelingen zal telkens weer van iets anders vallen te genieten. En onder de bedrijven door zal een strijkje onder leiding van Mel- chert Schuurman musiceeren. Hedenavond om 7 uur zal de opening plaats hebben. De bazar zal geopend zijn morgen en Zondag van 2 uur n.m. af. wij komen op een en ander nader terug AUTODEMONSTRATIE. De importeur van de Reo-auto de Amst. Rijtuig-Mij., vertegenwoordiger te Alkmaar de heer K. Baas, organiseert met diverse wa gens een reclameoptocht door ons land. He den werd Alkmaar bezocht en een demonstra tie gehouden van de verschillende bedrijfs- en personenauto's van de Reo-fabriek op het Hofplein. Het tiental wagens, waaronder een autobrandspuit, een prachtige touring-car en de nieuwe 8-cylinder Sedan de Luxe, trokken ondanks het slechte weer vrij groote belang stelling. VOLKSZANGAVOND VAN DE NED. VEREENIGING VAN DE VOLKSZANG ALKMAAR. Men schrijft ons: Denkt er aan, Maandagavond a s. gaan we weer zingen in de Unie, zorgt er dus voor, dat ge U voor dezen avond vrijmaakt opdat ge present kunt zijn, en luide mede kunt in stemmen met onzen leider Sixma. Zingen, zingen maar is een heilzaam medi cijn in deze dagen van malaise, nu menigeen gebukt gaat onder de zorgen voor het dage- ,-1V/r. i. gH tf- - lijksch brood;heusch komt maar gerust, ge zult er geen spijt van hebben; als ge er een maal zijt geweest, komt ge meer, dat ver zekeren wij U. Doch er wordt niet uitsluitend gezongen, al is dit natuurlijk hoofdzaak, er is ook af wisseling; een goed oud vriend van onze zaak, de heer P. A. Blaauw, welbekend musi cus te dezer stede, heeft zich bereid verklaard eenige vioolsolo's voor te dragen. Dus alles goed begrepen, half acht gaan de deuren open. Stroomt naar binnen, opdat geen stoel onbezet blijft. BESTRATING SPOORBAAN OVERWEG De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich tot den Ingenieur van den Weg der Nederlandsche Spoorwegen te Alkmaar gewend, ten einde de aandacht te vestigen op den toestand der bestrating van den overweg in den Bergerweg. Deze over weg is vol kuilen en de aansluiting van de rails aan de bestrating laat zeer veel te wenschen over. Aangezien een dergelijke toestand onmid dellijk ernstig nadeelig is voor auto's, vooral voor vrachtauto's, is op verbetering van dezen overweg met kracht aangedrongen. IN EEN EXAMEN-COMMISSIE BENOEMD. Blijkens een mededeeling in „Vaste Goede ren", officieel orgaan van den Nederlandschen Bond van Makelaars in vaste goederen assu rantiën en hypotheken is de heer W. J. D Appel, makelaar alhier en hoofdbestuurslid van bovenvermelden Bond, benoemd tot lid eener examen-commissie die op 11 Dec. a.s. te Utrecht van wege dezen Bond het examen zal afnemen ter verkrijging van het makelaars diploma. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.29 uur licht op. IS MILITAIRE DIENSTDWANG ZEDELIJK GEOORLOOFD? Over dit onderwerp zou gisteravond in De Unie de heer B. de Ligt spreken, zulks op uitnoodiging van 't comité voor provinciale samenwerking op anti-militairistisch ge bied. De zaal, waarin reeds de voorbereidin gen voor de fancy-fair van Orpheus waren te onderkennen, was goed gevuld. Er waren tal van dames onder de aanwezigen. De heer A. Drukker opende de verga dering met een woord van welkom en de mededeeling, dat de heer De Ligt wegens ongesteldheid was verhinderd op te treden. In zijn plaats zou nu mevr. Prins—Burgers uit Amersfoort het bovengenoemde onder werp behandelen. Mevr. Prins, hierna het woord krijgen de, huldigde den heer De Ligt als een man van grooten invloed, die zijn gehoor weet te begeesteren. Tot het onderwerp komende, zeide spr., dat de militairistische dienstdwang een oud vastgeroest organisme is, dat niet zoo maar ineens is uit te roeien, maar waarte gen desondanks wel terdege moet worden gevochten, omdat de dienstdwang onzedelijk is. Het militairisme en de dienstdwang vloeien voort uit de macht, waaronder wij leven, die de meest elementaire beginselen van menschheid dood drukt. Spr. vergeleek het kinderleven met de evo lutie in de menschheid en constateerde daar in veel overeenkomst. De oude herdersstam- men legden den grondslag voor den staat met al den dwang daaraan verbonden Doordat de kinderen steeds in en door macht werden opgevoed, ontwikkelde zich in hen de idee, dat de macht alles is in de we reld. De godsdienstpredikers en alle anderen stelden zich in dienst tvan de macht en er kennen het recht van 'den sterkste. Daardoor houden zij den staat in stand met zijn systematische machtsontwikkeling, militair isme en roof. Spr. wekte allen op gebruik te maken van ouderlijke macht en te pogen te bereiken, dat hun zonen weigeren het militaire pakje te dragen. Zelfs moet men de keuring tegen gaan, want het is een schande en een be- leediging voor de moeders als het menschen- vleesch zal worden gekeurd op geschiktheid om te dienen voor kanonnenvleesch. Op het congres van de Nooit-meer-oorlog- federatie heeft krachtig geklonken het „Neen" tegen de eischen van het militairis me en tegen de door spreekster vervloekte vaderlandsliefde. Sterken nadruk legde spr. op het her haaldelijk „neen" zeggen door het jonge kind, als een bewijs van den wil tot zelfbe schikking. Deze wil leeft niet genoeg bij de volwassenen, die gebukt gaan onder het machtsstelsel. Opgeleid moet worden naar dien wil tot zelfbeschikking met verlooche ning van den afgod van het militairisme, die nog leeft ook bij de socialisten en de com munisten. Spr. stelde vast, dat elke verdediging te gen den modernen' oorlog onmogelijk is en moet uitloopen op een vernietiging van wat men wil verdedigen. Dit heeft men te wijten aan het feit, dat industrie en wetenschap in dienst van den oorlog worden gesteld. Een handvol misdadigers vernietigt alles, dor pen en steden en geheele landstreken. Ons land wil den oorlog niet, maar doet er niets tegen, kan er ook niets tegen doen. want elke regeering, zooals .trouwens elk stelsel dat gegrond is op de macht der meerderheid, is een langzaam werkend praat-organisme. Na een uitvoerige uiteenzetting over de economische macht en het „Leitmotiv" van socialisme, communisme, syndicalisme en andere „ismen", constateerde spreekster, dat de coöperatie het beste strijdt tegen gedwon gen klassenhaat en gedecreteerd eenheids- streven. Zij is de naastenliefde in het groot Het syndicalisme jaagt het meest dit doei na. Opgewekt dient te worden tot steeds meer nastreven van deze wereldbeschouwing. Spr meende te mogen zeggen, dat Sovjet- Rusland meer en meer de macht der enke lingen zal loslaten en gaan in de richting van het syndicalisme. Tegen de macht der enkelingen moet krachtig klinken het „neen" tegen het mili tairisme en den militairen dienstdwang die onzedelijk moet worden geacht. Een viertal uit de aanwezigen stelden na „aar ««gen, d(„ 1 *XVU. Instituut te De Bildt Verwachting, geldig tot den avond van -v, November: n '2 Meest krachtige, wellicht stormachtig Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind; betr&' iin! gutoor hpumlU ^0|(. later tempera. zuiueiijKc iui A-uiuncsicnjhe wind" betrV ken tot zwaar bewolkt, tijdelijk reg'en u, opklarend; weinig verandering jn temne tuur. ^ra* ALK M AAP M IENT2-V afloop der lezing aan de spreekster schillende vragen, die af en toe leidden tot een soort debat met allerlei bespiegelingen waaraan de heer C. K r i 11 e r 'n einde poog de te maken met te zeggen, dat het hem verwonderde, dat men aldus kan handelen in een tijd als dien we nu doorleven We hebben allereerst onder oogen te zien, zei hij, hoe wij de cultuur zullen kunnen red den. Er moet een krachtdadig verzet ge. pleegd worden tegen den staat en tegen het militairisme; wij moeten ons niet verdiepen in theoretische kwesties, maar ons richten tot een bestrijding van alle oorlogzuchtigen De kwestie van het individueele bestaan iti den toekomststaat behoeft ons nu niet bezig te houden. We kunnen die, als het zoover is gerust in handen leggen van de landbou' wers en moeten niet ons heil verwachten van wat professoren uitdenken. Het goed bedoelde pogen van den heer Kriller had niet het door hem gewenschte resultaat. Imers, de rij der sprekers was nog niet uitgeput. De heer V e r n e e betoogde, dat alleen het anarchisme strijdt tegen den staat in al zijn vormen en dat ook het communisme in Sovjet-Rusland aan militairisme lijdt en zal blijven lijden, zelfs als alle kapitalistische staten ineenstorten. Mevr. Prins meende, dat voor de ware communisten een ontspanning uit den hui- digen toestand zal volgen, als er in overig Europa meer in syndicalistischen geest werd gewerkt. Overigens geloofde spr., dat men zich bij het debat niet te veel op voorspellingen moest baseeren. De heer Veen meende, dat de eenige goede wijze van bestrijding van het militai risme is het terstond sluiten van alle muni tiefabrieken. Mevr. Prins erkende dat en zei, dat de s.d.a.p. een traag apparaat is geworden zonder voldoende moreele overtuiging en niet in staat directe actie aan te bevelen.. Na een korte pauze werd door mevr. Prins voorgelezen wat Clara Wichman in 1920 schreef over het ontstaan en het ka rakter van het syndicalisme. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 21 Nov. 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1791 H.L.'s aangevoerd, als; 680 H L. tarwe ƒ6-/ 10; 45 H.L. ro^ga 5.50; 274 H.L. gerstchav. 5.75-ƒ 6.25; 380 H.L. haver 67.25; 181 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen 1420; citroenboonen 2830; duivenboonen 127 16.50; witte boonen 27—33; 6 H.L geel mos terdzaad 20; 3 H.L. karwijzaad 29; 26 H.L. Blauwmaanzaad 287 29; Tuinboo- nen 28; 202 H.L. erwten, w.o. groene erw ten (kleine) 89.50; groene erwten (groote) 197 26; grauwe erwten 28— 56.50; vale erwten 30—41alles per 100 K G. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 21 Nov. 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 43 stapels kleine boerenkaas 40; 11 stapels commissie" fabriekskaas 39; 2 stapels kleine boerenkaas 42; 16 stapels boerencommissiekaas 40. In totaa^ 72 stapels, wegende 86000 K G De handel was matig. AMSTERDaMSCHE aardappel prijzen. AMSTERDAM, 21 Nov. 1930. Op de he den gehouden aardappeienmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 2865 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Nov. '30. Langendijker Groenten veiling. 9600 stuK^ Bloemkool, Lecerf 6.308.4C; Reu2- 9.9018.60 en Bloemkool 2e s. J 6" 650 stuks Witkrop 7 1.30, ai'cs per 1W stuks; 2125 K-G. Peen 1.30-1 o"; 43000 K.G. Roode Kool 1.20-7 5.W. 17000 KG. Gele Kool 0 60—/ 2.W. 13000 K.G. Deensche Witte Kool 7 0W- 2.10; 10000 K.G. Uien 2.80—7 Grove Uien 2.40—7 2.80; Drieacg 1.30—7 1.60, 550 K.G. Bieten 7 alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 20 Nov. Vj» 1000 K.G. Aardappelen: Schotsche Muiz^ 7 2.90; BI. Aardappelen 7 1-50; 8400- K- Uien: Uien 7 2.50-7 2.90; Dnelmga» 7 1.30-7 1.40; Grove 7 2-70-7 Gele Nep 7 4.20-7 4.40; 2600 K-O- 7 2; 30000 K.G. Roode Kool 7 W 5100 K.G. Witte Kool 7 1.10-7 1.20» o* K.G. Gele Kool 7 1 60-7 2.20; 15600 Deensche Witte Kool 7 1.20-7 2.30, per 100 K.G.; 2800 stuks Witkrop 7 7 0.30; 1600 stuks Bloemkool 7 y 7 15.10 per 100 stuks. Ro0. WARMENHUIZEN, 20 Nov. 1930 R de Kool le kw. 7 2.50-7 4.60; Roode 2e s. 7 1.70-7 2.20; Roode Kool t*0. 7 1.30—7 1.80; Witte Kool 7 0.90-7 Bloemkool le s. 7 7.70; Drielingen 1 Tjien 7 1.50; Uien 7 2.70-7 3.10; Grove 7 2.50-7 2.80. 5500 Aanvoer: 5800 K.G. Roode K«o/'in0 st K G. Witte Kool; 5200 K.G. Uien, w Bloemkool. pe BOVENKARSPEL, 20 Nov. 1930- Tuinubouw". Heden besteedde n'\ n\2es- Bloemkool le s. 7 18-7 23; Bloefflkom jö; 7 117 15; Bloemkool 3e s. 7 1 - j.20 Roode Kool 7 3-7 4.30; Witte Ko®1/ jjjeo -7 1.80; Gele Kool 7 2-ƒ 7 1.2Q—7 1.30,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2