{inwin Courant. V&ikadai $Luyt&i dpeou&xai.25 TTmÉlWlENAJlLD. Vrüda£ November Gas- en Electriciteitsvoorziening door de ge meente of betrekken van het Hoogovenbedrijf van gas en rechtstreeksche levering door de Provincie van electriciteit. KKlilLLKTOW. Hondtrd twee en dertigste Jaargang. Radio-hoekje De Provincie handelt immoreel tegenover gemeenten, en dreigt met contractbreuk. De tegenwoordige leiding van het Prov. Electrisch Bedrijf is zoodanig, dat groote voorzichtigheid is geboden. T75 193°- Zaterdag 22 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend VA.R-A-- uitzending). 8.— Orgelspel door Joh. Jong. q— Oramofoonplaten. 10.— V.P.R.O. Mor genwijding. 10.15 Voordracht door Mevr. &roon_Kuneken. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 nramofoonplaten. 12.— Concert door het v A R.A.-Septet. 1.45 V.A.R.A.-liedjes voor V AR.A-kinderen. 2.45 Paedagogischcon- „j-t 4.15 Duitsche ies. 5.Ons huis een tehuis door Landré. 5.45 Kinderuurtje. 6 45 Bij de pomp. Teun de Klepperman. 7 Concert. R°tt. Kinderkoor „De Kleine Stem". Theo de Vries, tenor. T. dé Vries—van Bosse, piano. 8.Uitz. uit het Concertge bouw te Amsterdam. „De Stem des Volks". To v. d Sluys, sopraan. H. Koning, bariton, j Nieland, orgel. Uitr. Sted. Orkest. 9.15 Bestuursmededeelingen. 9.25 Actueele mede- deelingen. 9.30 V.A.R.A.-Varia. 9.35 Ver- volg-concert. 10 45 Persber. 11.— Gramo- foon platen. 12.— Sluiting. Huizen, 1875 M. (K. R. O.-uitzending). g9.15 Concert. 11.30—12.Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieberichten. 12.15—1.45 Concert. K. R. O.-Sextet. 1.20— 2.30 Gramofoonplaten. 2,30—3.Vragen- halfuurtje voor jeugdige mannen. 3.-4 15 Kinderuurtje. 4.15—4.45 Verzorging van den zender. 4.456.Gramofoonplaten. 601—6.15 Nieuwsberichten in het Espe ranto. 6.156.35 Journal. Weekoverzicht. 6 35_6.45 Gramofoonplaten. 6.457.15 Cursus Esperanto. 7.45 Lezing. 7.45—8. Politieberichten. 8.—8.30 Gramofoonplaten. 8.30—11Concert door het K.R.O.-Orkest. 11.2012.Gramofoonplaten. Da\entry, 15544 M. 10.35 Morgenwijding. R 1-20-2.20 Orkestconcert. JLJBerich^en- 3.30 Voetbalverslag door ooggetuige. 5.05 Orgelspel door R. New. D-Orm!n1fo^Uv.]e' 6 :20 Liederen door A. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Sport- ïan rin i Pianospel door Joh. Stock- marr. 7.20 Lezing. 7.50 Orkest. B. Jones, or^o'oA Jienry' conferencier). A. Brown, orgel. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 O/kestconcert. 10.55—12.20 Dansmuziek. 'A^io-Paris", 1725 M. 9.20 Con- n ac t Gramofoonplaten. 5.05 Concert. y.t>5 1 ooneeluitzending en 9.50 Orgelspet Langenberg, 473 M- 6.20—7.50 Gramo- ^3510 05 Gramofoonplaten. 1.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Gramo foonplaten. 4.50—8.50 Orkestconcert. 7.20 vroohjke avond. Kalundborg, 1153 M. 11.35—12.05 Gra mofoonplaten. 2.50-4.50 Orkestconcert en zang. 7 208.20 Orkestconcert en zang 8.45—9.05 Cello-soli. 9.20—10.10 Trkxon- cert. Zang. 10.10-11.35 Dansmuziek. Brussel, 5085 M. 5.20 Gramofoonplaten 6.50 Gramofoonpl. 8.35 (338.2 M.) Concert, georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.456.20 Lezingen Daarna gramofoonpl. 9.50—1.20 Lezingen. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.20—3 50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Tooneeiuitzending. 9.40 Berichten. Daarna tot 11.50 Orkestconcert. F EN STADGENOOT VOOR DE RADIO. Naar wij vernemen zal onze stadgenoot, de heer Joh. O. Kramer, een concert geven met medewerking van mej. Jo Immink, alt zangeres te Amsterdam en mej. Louise van Wijngaarden, violiste van het Concertge bouw mede te Amsterdam. Het concert heeft plaats op Maandag 1 Dec. van 2.15—2.45 en wordt voortgezet van 3.30—4.30 uit te zenden door de V. A- R- A., zender te Hil versum. Naar men ons mededeelt zal de heer Kra mer de nieuwe Stein-Waij vleugel bespelen. I Vervolg. De heer C. Sp a a n s e vroeg, hoe de gang tan zaken zou wezen, wanneer de provincie rechtstreeks leverancier was van den electri- schen stroom en het gas van het hoogovenbe drijf werd betrokken. De heer Glorie vroeg, of het niet moge lijk was, om na het sluitingsuur aan groote verbruikers voor reclamedoeleinden den stroom tegen reductie te verleenen. Een lid van het bestuur wenschte te weten, of het niet mogelijk was, om het licht in de uren waarop kracht verbruikt mag worden, ook tegen krachtprijs te verleenen. Degeestelijke adviseur vroeg, of het niet mogelijk was, om verschil in prijs te maken tusschen krachtstroom- en lichtge bruik, aangezien hij uit de lezing begrepen had, dat thans slechts onderscheid gemaakt wordt tusschen dag- en avondverbruik. Iemands anders wenschte te weten, of het niet mogelijk was, de 1.50 voor den stroom van een electrische bel te laten vervallen. Mevr. d e K 1 e r k was van oordeel, dat be zuiniging kon worden verkregen in de be drijfskosten, wanneer de meterophaler bij het opnemen van den verbruikten stroom, zooals elders reeds gebeurt, tegelijkertijd een kwitan tie uitschreef en het verschuldigde bedrag inde. De heer J. B. L u t e wenschte te weten, wanneer de maximale belasting wordt over schreden. Bij zijn beantwoording van de gestelde vragen deelde de heer van Hoeve mede, dat gaslevering door het hoogovenbedrijf reeds jaren geleden door het gemeentebestuur en de bedrijfscommissie onder de oogen is ge zien. Spr. heeft daarover in 1927 een rapport aan den raad uitgebracht en zijn eindconclu sie was, dat daaraan geen financieel voordeel was verbonden. Bovendien is het niet alleen de vraag, of er financieel voordeel voor de verbruikers aan verbonden is, aangezien er ook andere bezwaren kunnen zijn. Bij de tegenwoordige kolenprijzen kost het gas van de hoogovens 2 1/4 ct., waarbij ko men de perskosten en kosten voor andere voorziening. De prijs zal dan zijn in de gas houder 3.4 ct. Daarbij komt 2 3/4 ct. voor de perskosten vanaf Velsen tot Castricum. Aan den burgemeester heeft men op het hoogovenbedrijf verklaard, dat de kosten voor het persen li/é a"2 ct. per kub. meter zullen bedragen. Spr. had in zijn rapport deze kosten 134 ct. geraamd en was tot de conclusie komen, dat de totaal-prijs van het gas het hoogovenbedrijf nog ver lag boven productieprijs te Castricum, n.1. 3/4 ct. vendien leveren de hoogovens gas van 4000 cal. warmte en produceert de fabriek in Castricum gas van 4800 cal. Spr. schreet daarover het vorig jaar in de vakbladen, om dat men daar theorieën huldigt, die niet in overeenstemming zijn met de praktijk. Men zegt in die bladen a priori, dat een kleine fa briek onvoordeelig werkt en is daar voor cen tralisatie. Spr. heeft toen de cijfers gepubli ceerd van de plaatselijke gasfabricage over '20'29 en hij kon concludeeren, dat de kost prijs van het gas van eigen productie 3/4 ct. lager was, welk verschil nog met 3/4 ct. moet worden verhoogd wegens kwaliteitsverschil. Uitvoerig gaf spr. aan, dat het kwaliteits verschil door de afnemers met 15 verhoo ging van de kosten in de gasrekening terug wordt*gevonden. Men laat meestal buiten be schouwing, dat Castricum, wanneer het gas van de hoogovens gaat betrekken, zal moeten overgaan tot vergrooting van de gasberg- ruimte. Dit verschijnsel heeft men kunnen constateeren bij alle gemeente, zooals Velsen, Beverwijk en Krommenie, die het gas van de hoogovens betrekken. De hoogoven eischt, dat een gemeente een bepaalde hoeveelheid, n.1. 70 van de maxi mum-afname in voorraad kan hebben. Dit maximum is in Castricum 1500, zoodat Castricum minstens 1050 kub. meter moet kunnen bergen. Beverwijk, dat het hoogoven- gas aan Heemskerk levert, moest daarvoor een nieuwe gashouder bouwen, hetgeen een uitgave van 110.000 vorderde. De fabriek in Castricum staat thans voor 150.000' ge boekt, waarvan 50 000 voor het bedrijf en 100.000 voor de leiding. Castricum zou, wanneer het gas van de hoogovens werd be trokken, voor de uitbreiding van de berg ruimte minstens weer 40.000 a 50.000 moeten besteden. De heer Spaanse vroeg, of Beverwijk niet evenals het dit voor Heemskerk doet, voor de'uitbreiding van de bergruimte voor Castricum kon zorgen en merkte nog op, dat het hoogovenbedrijf niet meer rechtstreeks aan de gemeente levert. De heer van Hoeve merkte op, dat Be verwijk, als dit voor de meerdere bergruimte zou zorgen, met de daaraan verbonden kos ten zeker den inkoopsprijs voor Castricum zou verhoogen. De heer Spaanse vroeg, of de cijfers van den heer van Hoeve wel op informatie berusten. De heer vanHoeve antwoordde, dat hij daarvoor het contract van Velsen met het hoogovenbedrijf had ingezien. In dit contract staat voor Velsen een meestbegunstigings- clausule, wat beteekent, dat Velsen, wanneer het hoogovenbedrijf aan eenige gemeenten het gas lager levert dan aan Velsen, ook Vei- sen automatisch dien lageren prijs betaalt. Velsen neemt 5.000.000 kub. M. gas af, en het is dus uitgesloten, dat Castricum met 400.000 kub. M. invloed op de prijsverlaging zou kunnen uitoefenen. De burgemeester deelde mede, dat destijds de directie van het hoogovenbedrijf hem had verzekerd, het op dat moment niet op prijs te stellen Castricum van gas te voor zien. De heer Spaanse oordeelde, dat de directeur in zijn beantwoording te ver ging Spr. wil niet verder gaan dan een offerte vragen, en op grond daarvan een oordeel vellen. De heer vanHoeve antwoordde, dat Purmerend getracht heeft in samenwerking I 23/4 Dit gelukte niet en toen gevraagd werd, of het hoogovenbedrijf den prijs van 2 3/4 ct. wilde handhaven, bleek uit het ingekomen ant woord, dat de directie er geen prijs op stelde het gas verder te leveren. Deburgemeester oordeelde, dat hetgeen thans aan de orde was, een zaak was van het gemeentebestuur, dat te allen tijde een erancier een offerte kan vragen. Spr. kon >..ch niet indenken, dat het gemeentebe stuur zal zeggen: Dat doen wij niet. Het ge meentebestuur kan het hoogovenbedrijf wel vragen, of het nog op hetzelfde standpunt staat als destijds, of dat zijn standpunt is ge wijzigd. Spr. geloofde, dat, toch in de afname van het gas van het hoogovenbedrijf voor de gemeente geen voordeel zit, omdat Castricum een eigen gasbedrijf heeft. Wanneer de ge meente over gaat tot exploitatie van het gas van het hoogovenbedrijf, dan is het kapitaal dat in het eigen bedrijf zit, daar mee nog niet afgelost en wordt dus de exploitatie met de rente van dit kapitaal verhoogd. E>e heer G. Res: Burgemeester, wil U mij een plezier doen en een offerte aan Bever wijk vragen? Anders zullen wij het doen. De burgemeester (lachende)Zeker. Dedirecteur wilde toch opmerken, dat naar zijn overtuiging de verbruikers in Castricum, wanneer direct of indirect tot gas- afname van het hoogovenbedrijf werd beslo ten, leelijk op hun neus zouden kijken. De vaststaande cijfers haalt men uit de contrac ten. De heer Spaanse: U begrijpt mij wel, maar u wil er niet aan. De burgemeester was eerlijker. De heer vanHoeve vond het niet vrien delijk, om hem oneerlijkheid in de schoenen te schuiven. Voor hem stond vast aan de hand van de bestaande gasleveringsovereen- kosten, dat de hoogovens Castricum nooit een voordeeliger prijs kunnen geven. In 1926 was een onderzoek daarnaar ingesteld en men kan toch niet elke veertien dagen met dezelfde vraag komen. Na 1926 is bovendien de productieprijs te Castricum belangrijk gedaald. Overigens oor deelde spr. deze zaak geen aangelegenheid voor de directie, maar voor het gemeentebe stuur. Hij zal de laatste zijn, die zich tegen een onderzoek verzet, maar is sterk overtuigd, dat zal blijken, dat de prijs nooit lager kan zijn, dan Castricum produceert. De heer Lu t e: Het is toch niet erg, om het aan Beverwijk te vragen? De v o o r z i 11 e r: Je zal je zin hebben. De heer Res: Dan zal het wel uitkomen. De heer vanHoeve: Ik twijfel er niet aan, of U zult in het ongelijk gesteld worden. De heer Res: Dan zou ze mij hebben voorgelogen. De heer vanHoeve ging hierna over tot de beantwoording van de vraag, over directe stroomlevering door de provincie aan de verbruikers. Spr. deelde mede, dat de pro vincie de verbruikers een basisprijs berekent van 30 ct. f>er K.W.U., gebaseerd op het stroomverleden van den verbruiker. Komt men boven het stroomverleden, dan valt men in het vastrechttarief van 5 ct. Alvorens tot de vergelijking van de prijzen over te gaan, wenschte spr. de vraag te stel len, of het op het oogenblik wel het juiste mo ment is, om het prov. bedrijf te vragen, de ver bruikers in Castricum rechtstreeks stroom te leveren. Een zakenman, die met moeite zijn zaak heeft gebouwd, zal er zeker niet voor te vinden zijn, wanneer zijn fabrikant zegt: Nu heb ik je niet meer noodig; ik kan nu wel even goed als jij direct aan de afnemers leveren en zal er ook geen genoegen mee nemen, wan neer die fabrikant hem daartoe door ongemo tiveerde prijsverhooging zal dwingen. Ook het prov. bedrijf poogt thans door het stellen van een exhorbitant hoog tarief hierop in vloed uit te oefenen. Deze daad van de pro vincie is immoreel te noemen. Spr. gelooft niet, dat een particulier onder deze omstandigheden er toe zal overgaan om met een immoreelen leverancier onderhande lingen te openen over de overdracht van zijn zaak. Komende tot het door de prov. aan de af nemers berekende tarief, zegt hij, dat de prov. 30 ct. berekent met een vast recht van 5 ct., gebaseerd op het stroomverleden. Dat vasi- recht is zeker van grooter invloed dan het dubbeltarief, dat Castricum heeft ingevoerd, waardoor buiten den spertijd 17 ct. berekend wordt i.p.v. 30 ct. Bij vergelijking staan we dan ongeveer 2000 hooger dan het tarief, dat de provincie heft. Indien echter ons be drijf nog 2000 winst maakt, is er voor de verbruikers als geheel geen voordeel aan ver bonden, om de levering rechtstreeks aan het prov. bedrijf over te dragen. De laatste jaren is in Castricum het tarief bovendien belangrijk gedaald, en verwacht mag worden, dat binnen een beperkt aantal jaren de prijs op 30 ct. zal staan, ook als de prov. doorgaat met het heffen van deze zeer onrechtvaardige tarieven. Spr. erkent, dat het limiet van 200 K.W.U. voor particulieren vrij hoog is, doch dit geldt niet voor den zaken man, want cnder hen zijn er die 500 K.W U. verbruiken. Bij het opmaken van de begrooting rees bij spr. ook de vraag, of het niet wenschelijk was, het limiet van 200 tot 100 te verlagen. Met het oog op de verlaging van 3 ct. per K.W.U. meent spr. echter, het verloop daarvan voor het bedrijf eerst te moeten afwachten, alvo rens hij het voorstel kan doen, tot de door den heer Glorie gewenschte verlaging. Ten aanzien van de vraag over de verla ging van den stroompriis voor groot-gebrui kers ten behoeve van reclamedoeleinden, merkte spr. op, dat hij er in zijn inleiding reeds op gewezen heeft, dat bij het vaststellen van den prijs men vooral te maken heeft met de vergoeding voor de maximale belasting en daarom moet het verder duidelijk zijn, dat het zeer moeilijk zal zijn een speciale korting toe te staan op het gebruik in de avonduren. Bovendien hebben deze verbruikers boven de 200 K.W.U. te maken met een prijs, die 10 ct. lager is dan de gewone prijs. Wat het prijsverschil tuschen licht en kracht betreft, dit prijsverschil is er inderdaad. In de avond uren is dit 37 en 27 én overdag 17 tot 10 ct. Voor krachtdoeleinden bestaat dus een spe ciaal tarief. Voor de scheltransformatoren moet een af zonderlijke vergoeding gevraagd worden, omdat in vele gevallen de meter het verbruik daarvan niet aanwijst en bovendien deze schellen zijn aangesloten voor de meter. Waar dit niet het eval is, kan de verbruikei vragen, dat dit gebeurt. Het tegelijkertijd incasseeren van de gel den bij het opnemen van de meter is inder daad een bezuinigingsmaatregel. Men moet dit echter plaatselijk zien. De menschen moeten tot vlugger betalen worden opge voed. Langzamerhand gaat dit beter en zoo gauw daartoe kan worden overgegaan, zal spr. niet schromen, dit te doen. Het stellen van den stroomprijs voor ver lichting tegen krachtprijs te behoeve van ar beid in werkplaatsen is niet mogelijk, om dat rekening gehouden moet worden met de maximale belasting. De gemeente moet, wan neer de maximale belasting wordt overschre den, voor elke K.W.U. 150 betalen. Het is niet te zeggen, wanneer precies de spits is bereikt; iedere verbruiker, die er bij komt, kan de belasting opvoeren. De maximale be lasting is de hoogste afname, die er in een kalenderjaar optreedt. De heer Res: Als we bij het P.E.B. zijn aangesloten, hebben wij die poppenkasterij dan niet? (Gelach.) De heer Van Hoeve: Die heeft het in zijn tarieven verdisconteerd. De heer Spaanse: Acht U het niet in het belang van de gemeente, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de voorwaarde, waaronder het P.E.N. de verbruikers recht streeks in Castricum wil leveren? Mijn be doeling is alleen dat hiernaar geïnformeerd wordt. De heer Van Hoeve: Dat is een zaak van het gemeentebestuur. De heer Spaanse: B. en W. zijn hier tegenwoordig. Ik stel dus mijn vraag tot hen. De heer VanHoeve: Acht U het op het oogenblik de tijd, om met de provincie te on derhandelen over rechtstreeksche levering? De heer Spaanse: Het behoeft niet tot rechtstreeksche levering te leiden. Mijn vraag betreft alleen vermeerdering van kennis. Als belastingbetalers kunnen wij er ten zeerste mee gebaad zijn. U wil die ook dienen. Wij staan dus niet tegenover, maar naast elkan der. De heer Van Hoeve: Als ambtenaar ben ik zeker verplicht, alleen hét belang van de gemeente te dienen. De burgemeester betoogde, dat de kwestie rechtstreeksche levering door het P.E.N. aan de verbruikers een belangrijk en buitengewoon moeilijke kwestie is. Deze kwestie houdt in Noordholland 40 gemeen ten bezig w.o. er 13 zijn (hierbij behoort Castricum) die samenwerken. Castricum be sloot met ingang van Juni j.1. voor 5 jaar met het P.E.N. een nieuw contract aan te gaan. Wij hebben dus op het oogenblik 5 jaar tijd, om te onderzoeken, wat het belang der gemeente vordert. Persoonlijk is spr. blij, dat Castricum de beschikking over die 5 jaar heeft, omdat hij overtuigd is, dat een hals-over-kop-besluit zonder te beschikken over voldoende gegevens niet in het belang der gemeente is. Wij willen het onderzoeken, maar het mo ment moeten wij overwegen, dit in het be lang van de gemeente. De heer Res: Dan kan het wel 5 jaar duren en er komt niets van. De burgemeester: B. en W. stellen zich op het standpunt, dat zij moeten on derzoeken wat het beste is voor de gemeen te. Zij beschikken over lOOden gegevens meer, dan degenen, die maar beweren, dat het beter is. Het is lang niet zeker dat Castricum of welke gemeente ook in Noord- Holland over eenige jaren nog aan het P.E. N kan zeggen: Wij willen het zelf doen. Er zijn aanwijzigingen, dat het P.E.N. zegt: Wij praten niet meer.maar wij doen wat wij willen. Een gemeentebestuur in de buurt ontving reeds van het P.E.N. een brief waarin staat dat het P.E.N. na afloop van het contract rechtstreeks aan de gemeentenaren zal leve ren, of de gemeente dit wil of niet. U moei ook in het oog houden, dat een gemeentebe stuur dat autonoom is, er geen genoegen mee kan nemen, dat door een prov. bedriji de autonomie „Mir nichts, dir nichts" tei zijde wordt gesteld. De heer Res: Alle gemeenten zullen dan toch over een kam geschoren moeten wor den? De voorzitter was van oordeel, dat overhaasting kan schaden. Men kan niet zeggen, omdat het P.E.N. voor 30 ct. levert en de gemeente voor 37 ct., dat daarom het belang van de gemeente vordert, dat het P. E.N. levert. Niemand heeft de zekerheid dat het P.E.N. den prijs altijd op 30 ct. zal la ten. De heer Res: Dat zal van de markt af hangen. De burgemeester: Dat zal niet van de markt afhangen. U bent hier niet op oen veiling; het is een monopolistisch bedrijf. Zoolang de gemeente autonoom is, moet de gemeente zelf kunnen beslissen, wat in het belang van de gemeente is. En het valt heusch niet mee, dit uit te maken. Het P.E.N. geeft jaarverslagen uit: Daarin staan de cij fers. Wij hebben die verslagen laten onder- Van ALlLE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelscb door J E DE B K 65 L)e oude dame gai fluisterend een verklaring, vloog op eens hier binnen, Thérèse, je moet haar gehoord hebben. Ze is zoo vreemd over stuur en ze heeft allerhande zonderlinge dingen pzegd. En is het niet gek, de dokter mag hee- emaal niet bij haar komen." ••Niet? Ja, heel vreemd bepaald." /-... e' een blik op de canapé wendde lady 'fiord zich tot den dokter. „Wat moeten we °®n, dokter. Ze kan hier niet blijven. Vindt u 0&k niet, dat ze naar een veilige plaats moet 8aan, waar ze goed verzorgd wordt?" ets scherps en gespannens in haar stem trok oger s aandacht. Met zijn arm nog om Esther j ecr'2eslagen, wendde hij het hoofd om en luis- er e- Hij hoorde de zware stem van Sartorius °°dka!m antwoorden: „Ze is nog in de war, qC moe'en haar eerst wat kalmeeren. Dicht bij rasse 's een zenuwinrichting, waar ze haar 2 zu'len opnemen. Ik kan eens telefoneeren. e kan daar onder observatie blijven, tot we haar familie gecorrespondeerd hebben. dokter, gelooft u heusch dat het noodig vroeg miss Cliiford verdrietig. Ze kwam juist uit Thérèse's kamer met een rose, gestikte deken, die ze over het koude, rillende meisje wierp. Roger gaf ongeduldig een teeken om voorzichtig met hun bewoordingen te zijn, maar tot zijn geruststelling scheen Esther niets te hooren. Hij zelf was van streek gebracht door de koele wijze waarop de dokter over een zenuwinrichting had gesproken en hij was vast besloten te verhinderen dat Esther ergens heen gebracht zou worden waar ze onder observatie zou zijn. Maar wat te doen, ze moest blijkbaar onder medische behandeling komen, ze scheen te ijlen, sprak onsamenhangende woorden en die vreemde, schorre stem fluisterde zinnetjes die, vreemd als ze waren, zijn aandacht trokken. Het was alsof ze de laaste twee maanden weer geheel doorleefde. Woorden als typhus, toxine, onderhuidsche injecties, verband, cultures en op eens boog hij zich over haar heen, want hij meende een naam te hooren.,. Holliday, en toen een verschrikt fluisterend: „zij moest het geld hebben, dan kon ze hem bij zich houden". Scherp keek hij haar aan, haar oogen waren dicht, zij scheen volslagen uitgeput. Hij kon haast niet gelooven, dat zij die gewichtige woorden had gesproken. Wist ze wat ze zeide, of was het bij toeval, dat haar laatste woorden zoo vol beteekenis waren geweest? Haar nog steeds ondersteunende nam hij het andere gedeelte van de kamer in oogenschouw. Thérèse scheen weggegaan te zijn. Zijn tante sprak zachtjes met den dokter, die bij het vuur was gaan staan. Goed toekijkende zag Roger, dat deze zijn hand naar de gloeiende houtblok ken uitstrekte en daarop zag hij iets wits en duns, papier of gaas, in het vuur vallen. De be weging leek zoo gewoon, dat men er geen acht op geslagen zou hebben, hadden niet Esther's woorden over verband hem een onaangenaam gevoel gegeven. En weer dacht hij of deze zaak niet meer in zich had dan dat het oog kon zien. Toen hij het witte, met bloed bevlekte ge zichtje, dat op het blauwe kussen rustte, be schouwde, vroeg hij zich af of Esther niet een vreeselijk geheim doorzag, waarvan hij onkun dig was. Konden die losse woorden, aaneenge regen, niet heel veel beteekenen? Alsof ze zijn gedachten raadde, draaide ze zich op haar rech terzijde. Zijn oog viel op de mouw van haar linkerarm. Bij den schouder was een plek, niet grooter dan een halve kroon, waar de stof al lerzonderlingst gehavend was. Voorzichtig opende hij haar mantel en haalde ze over den schouder naar beneden. Wat beduidde dat? De crêpe de Chine blouse zat vlak onder die plek vol kleine gaatjes. Wat beduidde dat? Hij legde zijn vinger op die plek, maar ze trok zich heftig terug, rillend van het hoofd tot de voeten. „Neen, neen, niet weer riep ze op denzelfden angstigen toon van zooeven. Hevige angst overweldigde hem. „Esther, lieveling, ik ben Roger, luister eens en vertel me wat al die lidteekens op je arm beduiden. Zeg me eens, waar ben je de laatste twee dagen geweest? Ze opende de lippen alsof ze wilde spreken, maar toen zag hij haar strak staren naar een plek aqhter hem, terwijl haar gezichtje vertrok ken was van angst. Achterom ziend werd Ro ger den dokter gewaar, die zwijgend aan het voeteneinde van de sofa stond. Boos hierover beduidde Roger hem met zijn oogen dat hij weg moest gaan, maar het was al te laat. Nog hevi ger bevend en rillend, verborg zij het gezicht in het kussen en lag zoo volmaakt stil dat Roger ongerust werd. „Wie wil wat brandewijn halen?" vroeg hij plotseling. „Ze is flauw gevallen. In mijn bad kamer staat een flesch in de kast." „Ik zal het krijgen mijnheer", klonk de stem van Chalmers, die in de open deur stond. Ter wijl Roger trachtte de handen van het meisje door wrijven te verwarmen, werd hij zich be wust dat Sartorius hem zwijgend stond aan te zien. „Ik veronderstel dat u begrijpt wat die teeke nen beduiden zeide hij, op de doorstoken mouw wijzende. „En wat beduiden ze?" vroeg Roger strijdlus tig- „Eenvoudig dit, wat ik al lang geraden moest hebben, dat dit ongelukkige schepsel morfiniste is". En zich omdraaiende ging hij weg, het aan Roger overlatende om zijn verontwaardiging over die beleedigende veronderstelling te over winnen. Morfiniste, Esther, wat een onzin; en zou iemand zich zelve inspuiten door de mou wen heen? Hij ging door met haar handen te wrijven, maar waarom kwam ze niet bij? Ze zou toch niet dood zijn door de schok en door groote uitputting? En waarom bleef Chalmers zqo lang weg met de brandewijn?. Wanhopig van ongeduld besloot hij zelf te gaan zien en gaf de zorg voor Esther aan zijn tante over, haar op het hart drukkende op haar post te blijven. Hij snelde door de hal naar zijn kamer en toen hij de deur opende hoorde hij een wonder lijk geluid uit de badkamer komen. Wat ge beurde er, hij hoorde iemand benauwd ademha len en daarop hoorde hij nijdige Fransche woor den, een taakje uit de achterbuurten. Hij liep naar de badkamer en stond als vastgenageld. Vlak tegenover hem, met haar rug tegen den muur, stond Thérèse met al haar macht zich los te wringen uit den greep van een man, die ste vig haar polsen omklemde. Ze leek een tij gerin, de wangen rood van drift, ze wrong en duwde en hijgde. Haar cipier kon haast niet tegen haar op, maar hield haar stevig vast. „Thérèse, wat beduidt dat?" De man, oud en grijs naar hij bemerkte, draai de zich om. Het was Chalmers. HOOFDSTUK 34. Toen ze Roger zag gaf de Fransche een gil en verdubbelde ze haar pogingen om te ontsnap pen. „Roger, zeg dat hij me los laat, dat oude var ken, dat beest. Ik ontsla hem op staanden voet, hij moet het huis uit, hij moet opgepakt omdat hij me heeft aangevallen. Roger, pak hem mee, zie je dan niet wat hij doet?" Voordat Roger tot zich zelf kon komen, hijg de de oude knecht: „Raapt u eerst die flesch van den grond op mijnheer en zet u haar weg, dan zal ik lady Clifford loslaten sWorttt MgXftlg<fc

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5