Italicmo EÉN DER VOORBODEN... Heilzaam en, O,zoo fijn! Rechtszaken Binnenland »E AVOATIREVAEEK VEnklEHSAGIMTJL PCB OMtfVePKBueBAAB CN IN ROLLEN alOCTS, van den naderenden winler zijn de bonte Kraaien. De HJd van verKondheld, hoesten, enz. Is weer anngebroKen. Nu vooral ITAUANO gebruiKen. OnmlddelltfK ondervindt U de heilzame weiKlng en ge verlangt er steeds neer naar terug. zoeken door het accountantsbureau van Ne- derïandsch gemeenten en dit bureau heeft verklaard, dat het niet wijs kan worden uit de cijfers. Daarom juist is het voor een ge meentebestuur moeilijk, gedwongen te wor den, omdat enkele burgers lie er 30 ct. wil len betalen. Het gemeentebestuur heeft on der de oogen te zien, wat het belang van de gemeente als geheel vordert. De heer R e sDan moeten ze mij aan de andere kant van het IJ beduveld hebben. Vindt U goed, dat ik mijn zegslieden uitnoo- dig, om een bespreking met B. en W. te heb ben? Wij kunnen de cijfers toch niet weer leggen. De b u r ge me es te r: En U bepleit het hier. In het algemeen wil ik wel dit zeggen, dat er buitenaf zooveel gepraat wordt, ter wijl men geen voldoende redenen heeft om zich op zoo'n standpunt te plaatsen De voorzitter oordeelde, dat men niet moet vergeten, dat niet vast staat, dat de burgerij van Castricum er mee gebaat is. wanneer over een half jaar zou worden be sloten. het bedrijf aan het P E N. over te doen. Er zit 100.000 in het bedrijf. De heer R e sWat willen ze daarvoor geven? Daar heb je nooit naar gevraagd. Je krijgt soms geld toe. De voorzitter: Dat zou in dit geval zeker moeten gebeuren. De heer Spaanse vroeg, of het bestuur het niet wenschelijk achtte, nog eens een avond als deze te organiseeren met iemand van het P.E.N., om ook deze eens te laten praten. De voorzitter zou dit overwegen. De heer A u k e s dankte als raadslid 'oor de uitnoodiging om de vergadering bij te wonen. Spr. wenschte den directeur van de lichtbedrijven een warm woord van dank te brengen voor de duidelijke uiteenzetting van de werking van het gas- en electrisch be drijf. Hij betreurde het, dat ook niet de an dere raadsleden waren uitgenoodigd. Aan gezien de burgemeester zich in de discussies gemengd had, zou hij ook graag enkele op merkingen maken, doch hij oordeelde beter, dit in den raad te doen. Met genoegen had hij gehoord, dat er onder de burgerij wen- schen leven, die hij in den raad reeds eerder aan de orde stelde, en die hij nu nog wel eens in en raad aan de orde zou stellen. De voorzitter sprak hier een woord van dank tot den heer Van Hoeve en bracht dank aan de aanwezigen voor hun tegen woordigheid. Uit de discussie was wel gebleken, dat de belangstelling voor de zaak buitengewoon groot is. De gedachten verschillen nog ai en gezien de discussie kon spr. wel de verzeke ring geven als wethouder, dat het college van B. en W. met het nemen van maatrege- 'en voor een onderzoek niet in gebreke zou olijven. Nu in de gemeente de meening heeft post gevat, dat een andere voorziening voordee- ïiger kan zijn, ligt het z.i. op den weg van het gemeentebestuur daarover een serieus on derzoek in te stellen. Spr. wilde dit wel toezeggen en sloot hier op met den christelijken groet de vergade- ring. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 13 Nov. AANGEHOUDEN UITSPRAKEN. I Jan Blom. Heemskerk, iu hechtenis, diefstal door middel van inklimming, gepleegd te Castricum. 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 proefjaren. Gerard Tr., Castricum, in hechtenis mede plichtigheid, 1 jaar gevangenisstraf. MISBRUIK VAN EEN B1ERFLESCHJE OF BIERGLAS. Zondag 14 September was het, wat men in de volkstaal noemt, hommeles ifl het café van den heer Oud te Schagerbrug. Een der be zoekers, zekere heer Cornelis L., maakte zich nogal „dik" en begon met een bierglas te jong- leeren, welke kunststuk het minder aange name gevolg had, dat een der andere aanwe zigen, de heer L. Doorn, zeer gevoelig werd getroffen en zoodanig gewond, dat hij ge- ruimen tijd medisch hulp noodig had om weer wat op te knappen. Den heer Corne lis L. echter werd aan het verstand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en hij stond heden terecht om van een en ander strenge rekenschap te geven. De mis handelde heer Doorn, thans weer voldoende gerestaureerd om tegenwoordig te zijn, was er als de kippetjes bij om schadevergoeding te vorderen van 140 wegens medische be handeling, ziekenhuisverpleging, bedorven gala-costuum enz. Daar de verdachte heer L. hardnekkig ont kende en bovendien in den wedstrijd uitkwam met een verdediger mr. Smal, droeg de be handeling door het verhoor van vele getuigen in het na- en voordeel van den cliënt een lang dradig karakter en duurde het geruimen tijd eer de officier 2 maanden gevangenisstraf kom varderea. Natuurlijk was mr. Smals conclusie minder somber en meer in het belang van zijn be schermeling. DE GROSSIER IN VERLOVINGSRINGEN VERSCHEEN WEDER TEN TOONEELE. In 't begin van dit jaar werd te Alkmaar de firma H. Plas in 't Payglop opgelicht voor eenige verlovingsringen, die door een jong- mensch voorgevende reiziger te zijn voor den heer Jan de Vries fabrikant in chemicaliën aldaar, in diens gewaarborgd solieden naam op zicht werden gevraagd. Het kwam echter weldra uit dat deze cliënt 'n geroutineerde oplichter was, die reeds in verschillende plaatsen van het land zijn slag had ge slagen Hij werd gelukkig gearresteerd en bleek te zijn H. J. van Z., 'n 23-jarig opticien, gedomicilieerd te Wageningen. Deze zaak was reeds eenige malen behandeld, doch telkens uitgesteld. Thans had opnieuw voortzetting plaats en vorderde de officier 6 maanden gevangenis straf. DE RIJKSWERKINRICHTING WAS HEM GEEN WELKOM LUSTOORD. De los werkman Willem K. te Alkmaar, was door zijn ongeregelden lust naar geestrijk vocht in aanmerking gekomen voor opzen ding naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn, welk uitstapje hem echter maar matig be koorde en hij trachtte thans in hooger beroep van die onaangename verplichting ontheven te worden. Om de heeren van de meervoudige strafkamer wat te animeeren, had hij zich in middels aangesloten bij een geheelonthouders- vereeniging. De heer Ekkel, agent van politie, kon het verblijdende nieuws lanceeren, dat inmiddels geen klachten waren ingekomen. Alsnu werd besloten tot aanhouding tot 6 Januari en den heer Wiggers opgedragen op hem een wakend oog;e te houden en zijn zedelijke kracht te sterken. DE VERDWENEN DONDERBUS. Een ingezetene van de gemeente Limmen, de heer Petrus c: V., was door den officier ambtelijk uitgenoodigd om op deze zitting te compareeren, ten einde terecht staan ter zake de tegen hem gerezen ernstige verdenking, dat hij zich wederrechtelijk zou hebben toege- eigeno' een geweer, eigendom van den kwee- ker D ik Zwart, in wiens dienst genoemde heer Petrus de Vr. was getreden, terwijl Zwart bedoeld geweer had geleend aan zijn voormaligen knecht Jacobus Metselaar. Deze miste later op 2 Sept. dat geweer, waarop de gem. veldwachter v. d. Zanden een onderzoek instelde en bedoelde spuit te voorschijn bracht uit de bedstede van verdachte! Wat natuur lijk vreemd aanvoelde. De heer de Vr. ontkende echter alle straf baarheid aan de aanwezigheid van het ge weer in zijn bezit. Hij had het wapen dood eerlijk te Beverwijk gekocht van zekeren Niek, van wien hij echter verder geen bijzon derheden kon mededeelen. De officier was dan ook zoo vrij, dezen heer Niek te verwijzen naar het Rijk der fantasie, waar meer dergelijke kooplieden ronddwalen en requireerde 2 maanden ge vangenisstraf. EEN RELLETJE IN EEN WINKEL VAN GEZONDHEIDSARTIKELEN. Op den 14den Augustus 1930 hield heer Joh. AsskenazigSchutzman, eige naar van een winkel in „sanitaire" producten in de Ridderstraat te Alkmaar zich onledig met de zaken af te wikkelen met zijn voor malige filiaalhoudster mej. de wed. Bieman v. d- Steen, zulks naar aanleiding van het feir. dat de nieuw1 aangestelde functionaresse, mej. Hendrika Louw, echtgenoote van den heer G. Nien, werd geïnstalleerd. Deze plech tigheid liep echter niet van een leien dakje doch werd jammerlijk gestoord door een tweetal heeren F. J. ten P. en J. C. K.. die van oordeel waren, dat mej. Bieman niet bil lijk was behandeld. Deze heeren traden zeer nadrukkelijk op als haar beschermers, door de knip op de deur en den heer Asskenazy de pen op den neus te zetten, pe politie verscheen echter binnen 10 minuten als blokkadebrekers en had in een ommezien de orde hersteld. De twee optredenden voor de belangen van mej. Bieman thans te Soesterberg. stonden echter heden terecht wegens huisvredebreuk en vrij- heidsberooving. De feiten werden door hen eerlijk toegegeven en tegen ieder gevorderd 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak in alle zaken a.s. week Dinsdag. BEROOVINC. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren arrest gewezen in de zaak tegen de vrouw J. M. en W. F. C. B., die zich te ver antwoorden hebben gehad wegens beroo- ving in een perceel aan de Prinsengracht bij de Jordaan, de man ook wegens het gelegen heid geven tot het plegen van ontucht. B. was door de rechtbank te Amsterdam vrij gesproken, de vrouw was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen dit vonnis had de officier hooger beroep aangeteekend. Het Hof gelastte ter terechtzitting de on middellijke gevangenneming van den man, die Woensdag wegens diefstal veroordeeld werd tot vier jaar gevangenisstraf. De vrouw werd wegens medeplichtigheid tot 1 jaar en 11 maanden gevangenisstraf veroordeeld. EEN OPLICHTER MET FANTASTISCHE VERHALEN. Een goede bekende van politie en justitie, de te Zandvoort wonende, zich voor koop man, journalist, enz. uitgevende C. A. B„ heeft terechtgestaan voor het gerechtshof te Amsterdam. Op 5 Juni was B. wegens oplich ting door de Haarlemsche rechtbank veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf en tot voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regeering. Volgens de ten lastelegging heeft verd. een Zandvoortsch drogist bewogen tot afgifte van gelden tot een totaal van 4000 door het opdisschen van allerlei fantastische verha len. Op vragen van president mr. Wiarda deel de B. mede, dat hij' in hooger beroep was gegaan, omdat hij zich bezwaard gevoelde door het feit, dat het uitgebracht psychia trisch rapport hem verminderd toerekenings vatbaar verklaart. Echter bleef dr. J. Scholtens. directeur van de Bijzondere Strafgevangenis te Sche- veningen, die als getuige-deskundige werd gehoord, bij zijn oordeel volhouden, dat verd. psychopaat en verminderd toereke ningsvatbaar is. hoewel die vermindering niet groot is. Eisch bevestiging van het Haarlemsche vonnis, met deze wijziging echter, dat verd. zijn straf kan uitzitten in de Bijz. Strafge vangenis. Uitspraak 4 December a.s. DE TEGENSLAG VAN EEN FILM OPERATEUR. Overal in de wereld gefilmd, maar in Den Haag! De Haagsche Crt. vertelt van de zitting van den kantonrechter in d© residentie o.a. het volgende: De filmoperateur H. A. had aan zijn collega W. M., die aan. 'n groot filmwerk werkt voor nationale, Groot-Nederland- sche propaganda in het buitenland, be loofd een opname te zullen maken van de koninklijke familie. Hij begaf zich met zijn camera-assistent, ter gelegen heid van de groote aubade op het Huis ten Bosch op het oorlogspad: de heelo koninklijke familie op het bordes, dat was zijn doel, een praehtopname! Het zou geweldig zijn. Maar bij den ingang hield de politie hem aan. De operateur diepte zijn pass- partout en perskaarten op en vertelde wat zijn doel was. Doch de politie was niet te vermurwen. „Er was 'n speciale kaart voor noodig" legde men hem uit. Doch een filmman laat zich niet zoo gauw uit het veld slaan. In een razende vaart naar den hoofdcommissaris van politie. Doch deze weigerdo. „Ik heb Mie perskaarten al uitgereikt", zei hij, Juist, knikte de kantonrechter. U ls toen zoo onhoffelijk geweest om toch op hot terrein door te dringen met uw as sistent en daar is u door de politie gear resteerd. Ziet u zelf in, dat dat onhoffe lijk was? Zeker, Edelachtbare, knikte de filmman, maar dat sproot voort uit het feit, dat men mij onhoffelijk bejegende. De hoofdcommissaris had mij toch een passe-partout kunnen schrijven. Het is toch geen argument te zeggen „er zijn geen kaarten meer". En dat terwijl ik opnamen wilde maken voor een film, waar de regeering zelf haar goedkeuring aan hechtte. Maar de hoofdcommissaris heeft misschien het land aan fotografen en filmmcnschen. Hij vertelde mij, dat er eens een fotograaf een kiek had ge nomen, terwijl hij op zijn hoogen hoed ging staan om beter te kunnen zien. Hooge hoed? vroeg de kantonrech ter verbaasd. Juist, Edelachtbare, De hooge hoed van den hoofdcommissaris. Misschien was hij wéér bang voor zijn hoogen hoed, maar ik verzeker u, dat er onderscheid is tusschen fotografen en fotografen. Als ik op een hoogen hoed móét gaan staan, heb ik dien van den hoofdcommissaris niet noodig, dan gebruik ik den mijnen. Dat is alles nog geen reden om toch op het terrein door te dringen, zei de kantonrechter. Ik zal u eens wat zeggen, Edel-, achtbare, begon de filmoperateur. Ik ben in China geweest, midden onder de oorlogvoerende legers. Ik heb alle mo gelijke Chineesche generaals gefilmd, ik heb een onderscheiding gehad van de Amerikaansche marine voor mijn werk in China, ik heb met mijn camera revo luties meegemaakt in Zuid-Amerika, ik was in Mexico tijdens de groote onlus ten, ik filmde den prins van Wales, die zich iederen dag laat kieken en filmen (hoe populair en bemind is hij ook niet!), ik was in Marokko en filmde de Spaansch-Marokkaansche guerilla's, de gevangenneming van Abd el Krim. En nu zou ikhier, in den Haag als Ha genaar in mijn eigen land, in mijn eigen stad niet eens onze eigen koningin mo gen filmen voor een eigen Groot-Neder- landsche film? Dat is me te kras. Het bloed kruipt waar 't niet gaan kan, Edel achtbare. De Edelachtbare scheen daar in alle stilte iets voor te voelen Hij veroordeel de den filmoperateur tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. VERDUISTERING. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich te verantwoorden de 28-jarige J. C. B., er van verdacht gedurende de maanden April en Mei van dit jaar ten nadeele van zijn patroon J. J. v. G. tot een bedrag van 1400 te hebben verduisterd. Verdachte, die bekende, had van zijn patroon een opdracht gekregen koeien in te koopen en weer te verkoopen, ten gevolge waarvan hij een bedrag van 7400 onder zich had gehad, waarvan hij een bedrag van 1400 echter niet verantwoordde. Hij had deze naar eigen verklaring gebruikt voor reiskosten en ten behoeve van zijn zieke vrouw en voor de afbetaling van zijn schuld. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit- spraak over 14 dagen. URKER VISSCHERS. Vallen onder de Schepenwet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kersten betreffende de toepassing van de Schepenwet ten aanzien van Urker schippers heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord, dat de hierbedcelde sche pen van geringen diepgang zijn. Zij zijn evenwel overdekt en maken reizen van zelfs vier etmalen. Voorts gaan zij, nu vrijwel al len van motoren zijn voorzien, soms dertig tot veertig mijlen uit de kust, geheel buiten het gezicht daarvan, visschen. In verband hiermede vallen zij niet onder de uitzonde ring, bedoeld onder lc van artikel 2 van de Schepenwet, en kan deze wet voor bedoelde vaartuigen mitsdien niet worden uitgescha keld. MUUR INGESTORT. Een man bedolven. Gistermorgen is een werkman bij het af breken van een huis in de Spoorwegstraat te Arnhem onder een muur, die instortte, be dolven geraakt. Het duurde geruimen tijd voordat hij bevrijd was en nog in leven werd aangetroffen. Hij bleek een boven beenfractuur opgeloopen te hebben. UIT DE STROOKARTON-INDUSTRIE. Het geheele bedrijf gedurende December stilgelegd. Naar het Hbld. verneemt, is in een verga dering van fabrikanten in de strookartonin- dustrie in principe besloten om de geheele industrie gedurende de maand Decenber stop te zetten. In verband met de heerschen- de malaise was men van oordeel, dat het noodig was de productie te verminderen, hetgeen, naar men denkt, ook de producenten de landbouwers dus, voor nog grootere ver liezen zal behoeden. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE AMSTERDAM. Door het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond is een adres ver zonden aan den Raad der gem. Amsterdam waarin aangedrongen wordt te willen be sluiten tot verlaging der vermakelijkheidsbe lasting voor de bioscopen in Amsterdam. Als grond geeft de Bond o.a. aan, dat deze belasting te zwaar drukt op dat be drijf en een ernstige belemmering vormt voor de ontwikkeling van het bedrijf. Alleen door een aanmerkelijk vermindering van deze be lasting kan het mogelijk worden gemaakt, dat een loonende exploitatie wordt verkre gen. NEDERLANDERS OP FORMOSA. Een feestelijke herdenking. De secretaris van de Japansch-Ned.-Indi- sche Vereeniging deelt mede, dat van 26 Oc- tober tot 4 November over geheel Formosa het feit werd herdacht, dat 300 jaar geleden, met de komst van de Nederlanders, een nieuw beschavingstijdperk voor Formosa is aange broken. Het jaar 1930 werd voor deze her denking uitgekozen, omdat in 1630 het fort Zeelandia werd gebouwd. De hoofdplaats van Zuid-Formosa, Tainan, was het centrum der feestelijkheden, welke werden bijgewoond door den Nederlandschen gezant, den W- J. G. Pabst. M'en bevatten herdenking overblijf. VJ. Fduai. Alle bladen bevatten herdenkingsartikelen met afbeeldingen van de bestaande overblijf, selen van Nederlandsche bouwwerken. Een speciaal poststempel, uiidende „Herdenkino der 300-jarige beschaving" werd gebruikt. DE VERDUISTERING TE DORDRECHT Thans ook de vrouw van den scheeepsmakelaar failliet. De vorige week is gemeld, dat de scheep», makelaar Lepeltak te Dordrecht failliet ver- klaard was en zich bij de justitie had aange meld wegens gepleegde verduistering door middel van verkochte schepen. Men herinnert zich dat het verduisterde bedrag circa een half millioen beliep. Thans is ook de vrouw van den makelaar failliet verklaard. De Rotterdamsche Scheepshypotheekbank blijkt in het faillissement betrokken te zijn. PARTICULIERE CHAUFFEURS EN ARBEIDSWET. E>e Ned. Bond van particuliere chauffeur* heeft aan de Tweede Kamer een adres gezon. den, waarin er op wordt aangedrongen, dat maatregelen worden getroffen, opdat ook de chauffeur in particulieren dienst wettelijke be scherming zal ondervinden, door hem in de Arbeidswet op te nemen en hem onder te brengen bij de transportarbeiders of arbeiders, werkzaam in het verkeerswezen. BELGISCHE PREMIE-OBLIGATIES. Een officieele mededeeling uil Brussel in verband verkoop op afbetaling. Sedert eenigen tijd wordt er van zekere zijde propaganda gemaakt voor het plaatsen van Belgische premie-obligatiën, genaamd Dommages de Guerre". Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel vestigt er de aandacht op, dat de Belgische regeering slechts garandeert de be taling der rente en der aflossingsom van de obligatiën, vermeerderd met de premies vol gens de aflossingsplannen, tegen overgave resp. der coupons en obligatiën. De bedoelde leeningen zijn geheel tijdens de emissies geplaatst, resp. in 1921/'22 en 1923. Het Belgisch Gouvernement heeft geen en kel belang bij den verkoop der door bedoel de of eenig andere zijde aangeboden stukken, hetzij op afbetaling of anderszins, en garan deert dus in geenen deele den goeden afloop van die operaties, zoomin als eenig voordeel hetwelk door die verkoopers in uitzicht wordt gesteld. MACHINEFABRIEK STORK TE HENGELO. Wijziging werktijd De directie van de machinefabrieken Stort te Hengelo heeft besloten, den werktijd voor enkele werkplaatsen dier fabrieken zoodanig te wijzigen dat de eene week vol zal gewerkt worden en de andere week 5 halve dagen of in het geheel 22 K uur Hierdoor wordt het mogelijk, dat de aangeslotenen bij de werk- loozenkassen een uitkeering kunnen ont vangen. DE AANRANDING TE STAMPERSGAT. Het verhaal van a tot z. gefin geerd. Het onderzoek, dat de marechaussees te Oudenbosch hebben ingesteld naar aanlei ding van een aanranding, die onder Stam persgat door twee mannen zou zijn gepleegd op den veekoopman S. v. de M. uit Dintel- oord, heeft uitgewezen, dat van deze heele geschiedenis geen woord waar is. Op informatie Donderdagmorgen bij de marechaussee te Oudenbosch, deelde de opper wachtmeester mee, dat door verschillende aanwijzingen onomstootelijk is komen vast te staan, dat het verhaal omtrent de aanran ding is gefingeerd. V. d. M. deed zaken voor een ander, met wien hij een compagnonschap had aange gaan. Het geld dat hij bij ziéh had was van dezen compagnon. Tot heden is het niet te ruggevonden, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat hij het zich heeft toegeëigend eu om de verdenking te ontgaan, een aanran ding heeft gefingeerd. EEN VERBRANDE SCHAT. Bij het opruimen van de puinhoopen van het keuterijtje van de 89-jarige weduwe H. Scheve in het St. Vitusholt bij Winschoten, dat j.1. Vrijdag is afgebrand, is een bus met grootendeels verteerd bankpapier gevonden, vermoedelijk voor een bedrag van een paai duizend gulden. 285. De professor, die zijn hoed ophield, omdat de koning zijn kroon op had de geleerde man dacht, dat het zoo hoorde vertelde den koning, dat zijn dochter Amalia Isa- bella was gered. De koning noodigde beiden uit hem naai zijn vertrekken te volgen. Ze gingen, nadat de koning een strengen blik op den lakei had geworpen. Dat vond de man niet prettig, wat begrijpelijk i*. jt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6