'LTnfK® voor ieder die aan Jicht lllwistlt Cinnnt. s LANDBOUW en VEETEELT. Sndird twee en dertigste Jaargang. Vrijpa* 21 ilovember. Buitenland "de vernieling der duitsche vestingen in met rijnland. benzinetank in roemenie geexplodeerd. CiËnEKVTKRAUEV Luchtvaart NIEMEUER'S HEERENBAAI „VOOR FIJNPROEVERS Onze Koloniën. Binnenland - 275 1930 in de Kamercommissie voor buitenland- •he zaken heeft de afgevaardigde Soulier rgesteld, dat de Minister van Oorlog r' het Kerstreces aanvullende mededeelin- zal doen over de uitvoering van de Haagsche overeenkomst betreffende het ver nietigen der Duitsche vestingen in het Rijn land. Zooals men weet heeft Franklin Bouil lon in z'Jn groote rede bij de discussies over de Fransche buitenlandsche politiek o.a. be^ weerd, dal bedoelde vestingen in het geheel «iet vernietigd zouden zijn. Met groote span ning heeft men daarom het antwoord van den Minister van Oorlog, Masinot, tegemoet *Cfn een 27 Juli gedateerden brief deelt de Minister mede, dat alle vernietigingen, die door de verdragen werden bepaald, zijn uit- evoerd. De socialistische afgevaardigde Jrumbach, die eveneens lid van de buiten landsche commissie is, stelde er prijs op te constateeren, dat zelfs Tardieu in zijn groote rede over de buitenlandsche politiek ver klaard had, dat alles vernietigd was wat ver nietigd moest worden. Het was echter niet voldoende, meende Grumbach, dat de Commissie voor Buiten landsche Zaken hiervan op de hoogte werd festeld, doch de geheele publieke opinie in rankrijk diende ervan in kennis te worden gesteld. Grumbach stelde daarom voor, het antwoord van den Minister van Oorlog in zijn geheel te publiceeren. Dit voorstel werd met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. De Voorzitter der Commissie kreeg opdracht zich met de regeering in verbinding te stel len, teneinde de voor publicatie noodige •naatreglen te nemen. VERHOOGING DER FRANSCHE MARINEBEGROOTING. De financieele commissie der Fransche /amer behandelde gisteren het door haar rapporteurs uitgebrachte verslag over de ma rinebegrooting voor het jaar 1931—1932. De begrooting voorziet in een totaal be drag van 1517 millioen francs voor uitgaven, waarvan 127 millioen francs bestemd zijn voor kustbeveii:gingswerken en dan ook be grepen zijn in het groote program voor de grensverdediging. Vergeleken bij het vorige jaar is de nieuwe begrooting dertig millioen francs hooger dan in 1929. De rapporteur verklaarde dat de vlootbouw uitsluitend vol- fens het bouwprogram wordt uitgevoerd edert 1927 was per jaar ongeveer 40.000 ton aan nieuvye oorlogsschepen bijgebouwd en ook in den loop van het begrootingsjaar zal deze tonnage niet overschreden worden. HET VERGAAN VAN DE CONTINENTAL FREIGHTER. De N. R. C. correspondent te Brussel meldt Omtrent de scheepsramp, welke zich op de Schelde te Antwerpen ter hoogte van de Rijnkade heeft voorgedaan, wordt nader nog medegedeeld, dat de aanvaring in de duister nis gebeurde. Het was 17 u. 45 toen het klei ne stoomschip Continental Freighter, meten de. bruto 530 ton en geladen met baksteenen uit boom, bestemd voor Shoreham, vlak voor de Rijnkade stopte, ten einde den loods voor de Zeeschelde aan boord te nemen Op het zelfde oogenblik kwam het 040 ton metende stoomschip Hebblf, van de Goole Steamship Company, in volle vaart aanzetten Was de sterke stroom oorzaak, dat de Continentai Freighter eenigszins afdreef, of zwenkte de Hebble te kort? In ieder geval, het laatste schip voer de Continental Freighter aan, die in minder dan een minuut zonk. Een matroos en een stoker van het aangevaren schip wa ren in het oogenblik, dat de ramp zich voor deed, op de Hebble gesprongen. De be manning van dit schip zette onmiddellijk alle reddingsbooten uit, terwijl de motorboot Kwiek, met een Belgischen en een Nederland- schen loods aan boord, die zich in de nabij heid bevond, eveneens zonder dralen assis tentie verleende. De kapitein, de eerste stuur man en de Belgische loods Van Ackelyen konden aldus worden gered. De eerste twee werden naar het Nederlandsche loodswezen febracht en aldaar liefderijk opgenomen. De elgische loods werd overgebracht naar het Belgische loodswezen. Volgens verklaring van kapitein Scott zou den vijf leden der bemanning omgekomen zijn. Bij laag water steken de schoorsteen en een der masten van de gezonken boot boven water uit. De loodsdienst heeft onmiddellijk de noodige lichtsignalen rondom het wrak, dat in de vaargeul ligt, doen plaatsen. Een der booten van de Hansa-linie, die moest vertrekken, kon ten gevolge de gedeel telijke versperring van het diepe vaarwater, de haven van Antwerpen niet verlaten, ter wijl de Fransche paketboot, Kerguelen, die ligplaats heeft aan de Zuiderkade. deze niet kon bereiken en op de reede voor de stad tae* anker moest uitwerpen. Er zijn maatregelen getroffen om de scheepvaart zoo spoedig mo gelijk te herstellen. EEN KORTE REGEERINGSCRISIS IN NOORWEGEN. Minister Evjenth afgetreden. Een eigenaardige, thans echter reeds ge ëindigd Ministercrisis, was plotseling temid den van de Jubileumfeesten van het Noor- *ne Koningshuis uitgebroken. Het betrof den Noorschen Minister van Justitie Evjenth, die tot aftreden gedwongen was. Tot zijn °Pvolger werd benoemd de jurist Arne Sunde Oe grond voor zijn aftreden is zeer eigen aardig. Hij was nl. gelijktijdig Directeur van de groote Noorsche Nordlandske Stoom vaart Maatschappij en heeft vroeger al eens a,s leider van deze onderneming voor een j"°orsch gerecht gepleit in een proces, dat door een derde was aanhangig gemaakt. Ook u was weer een dergelijk proces op handen. H onvereenigbaarheid van het Minister- *®bt en de particuliere functie van reeder is vap E aan'€'d'nK geworden tot het aftreden °npVv!m,TIGJARIGI:N LEEFTIJD OPNIEUW LOOPEN GELEERD. Jichtpijnen absoluut verdwenen. dp CeP ^rief met een bemoedigen- man rU f is v*.n een veertigjarigen kon Dn an£en tijd bijna niet loopen hrnikti ,aanJ:aden van zijn dokter ge- fvppr Bij Kruschen Salts. Nu is hij eer geheel gezond. „Reeds geruimen tijd was ik lijdende aan jicht in mijn voeten. Het loopen f1"fMzear moeilijk. Ik probeerde ver- scniuende geneesmiddelen, maar niets nielp. Toen werd mij door mijn huisdokter Kruschen Salts voorgeschreven, omdat nij daar in zijn praktijk al zooveel goede resultaten mee gehad had. Het doet mij groot genoegen U nu te kunnen melden dat, na eenige maanden Kruschen Salts gebruikt te hebben, de pijnen geheel verdwenen zijn. Het loopen is nu weer zeer goed in orde." Het is algemeen bekend dat jicht en rheumatiek veroorzaakt worden door de naaldscherpe urinezuur-kristallen, die zich in de spieren en gewrichten neste len. Kruschen Salts rondt de scherpe kan ten van deze kristallen af en lost ze langzamerhand geheel op. Daarna zui vert Kruschen het lichaam van elk spoor dezer opgeloste kristallen en voor komt, dat zij zich ooit weer vormen. Hoe? Eenvoudig door het lichaam te helpen eiken dag de onverteerde spijsresten. die urinezuur veroorzaken, en andere giften, die de gezondheid ondermijnen, te ver wijderen. Begin morgen met „de kleine dagelijksche dosis" en blijf daar eenigen tijd bij. De schitterende resultaten zullen U dusdanig voldoen, dat U voortaan niet meer zonder Kruschen zult willen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. DE NIEUWSTE TAK VAN GROOT INDUSTRIE. Het gaat slecht in de wereld. De industrie klaagt, de handel klaagt, de fiscus klaagt, de belastingbetaler klaagt. Maar dit neemt niet weg, dat het nieuwste speelgoed: miniatuur golfterreinen-met-hindernissen in de Ver. éenigde Staten in enkele jaren een tak van grootindustrie heeft doen groeien. Er is 150.000.000 in deze nieuwe industrie ge stoken en de jaarlijksche opbrengst zou 275.000.000 bedragen. NIET NAAR RUSLAND TERUG. Wederom twee weigerachtigen. Naar de „Daily Express'' meldt, hebben twee directeuren van de Russische Petro- leummaatschappij, welke de Russische petro leum in Engeland verkoopt, n.1. de alge- meene directeur en de financiëele directeur, geweigerd het bevel om naar Rusland terug te keeren op te volgea Intusschen is reeds een nieuwe directeur uit Rusland aangekomen, die door twee an deren zal worden gevolgd. Groote materieele schade. Op het terrein van de Petroleumraffinaderij Astra Romana bij Plocsti is gisteren een brand uitgebroken, tengevolge waarvan een groot re servoir met 500 gallon benzine geëxploideerd is. Er hebben geen persoonlijke ongelukken, plaats gehad; de materieele schade is zeer groot. De brand duurt nog voort. Hoewel er geen direct gevaar bestaat, heerscht er toch een lichte paniek. Nog steeds niet gebluscht. De brand op het emplacement van de petro leumraffinaderij van de „Astra Romana" nabij Plocsti duurde gisteravond te zeven uur nog voort. Er bestaat voor de plaats zelf geen ge vaar. De schade wordt geraamd op 30 millioen Lei. DE AFFAIRE-LEVINE. Tegen den bekenden Oceaanvlieger Levine heeft de justitie terzake van valsche munterij een gerechtelijk onderzoek gelast. De verde diging heeft echter bezwaar gemaakt tegen zijn voorarrest. Hierover zal de strafkamer dezer dagen beslissen. Tegenover het gerucht, dat Levine aan Frankrijk zou worden uitge leverd, wordt door de justitie verklaard, dat van uitlevering geen sprake kan zijn, daar Levine het delict, waarvan hij beschuldigd wordt, te Weenen heeft gepleegd. BLUCHER NIET GEARRESTEERD. Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het Commissariaat van Buitenlandsche Zaken mede, dat het bericht, als zou de opperbevel hebber van het Roode Leger in het verre Oosten Blucher, wegens deelneming aan een samenzwering zijn gearresteerd, niet in over eenstemming is met de feiten. Tegelijkertijd worden de geruchcten over de arrestatie van den voormaligen voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Syrzow, en van zijn aanhanger Lominatze en van den voormaligen voorzitter van de Communistische Internationale Schachin te gengesproken. DE KORENOOGST VAN ZUID-AMERIKA BEDREIGD. Uit een ingestelde otficieele enquête is ge bleken, dat ten gevolge van korenroest de opbrengst van zes millioen H.A. bezaaiden grond in Argentinië bedreigd wordt en zeker reeds voor 30 pet. vernietigd is. Het verlies op de a.s. oogst wordt op 2 millioen ton berekend. BRITSCH-1NDISCH VORST OVERLEDEN Naar uit Surat gemeld wordt, is de regee- rende Indische Vorst Nawab van Sachin in den leeftijd van 41 jaren overleden. HET SCHADELIJKE MOND- EN KLAUWZEER. Het besluit van het Fransche ministe rie van Landbouw, om voorshands geen vergunning te verstrekken voor den invoer van Nederlandscl» fokvee, met uitzondering van enkele fokstieren, vindt, naarnader wordt gemeld, zijn oor zaak in het hier te lande heerschende mond- en klauwzeer. Hoewel een uitzondering voor enkele fokstieren is gemaakt, staat de invoer, welke overigens niet van zeer groote be- teekenis is, practisch geheel stop. ZIEK VEE. Kosten der voorzorgsmaatregelen. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat tot nog toe bij het veeartsenij kundig staatstoe zicht de opvatting wordt gehuldigd, dat bij vee dat ziek of verdacht is wegens mond en klauwzeer de kosten der voorzorgsmaat regelen bij verweiding of opstalling, welke kosten betreffen: A het onderzoek door een veearts voor de overbrenging; B. het ont smetten van de vervoermiddelen, voor het zieke vee gebruikt; C. het toezicht der politie op vervoer en ontsmetting; D. het verplaat sen van het wettelijk kenteeken; voor reke ning van den veehouder komen? Is de minister bereid in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden en gezien het feit, dat die kosten in het algemeen belang worden gemaakt, het daarheen te leiden, dat bovenbedoelde kosten door het Rijk worden en? Is de minister ook niet van meening, dat de billijkheid medebrengt daartoe over te gaan, nu bij vervoer van ziek of verdacht vee naar een slachtplaats het Rijk te recht de kosten van het politietoezicht ook voor zijn rekening neemt HET MAALGEBOD VOOR 10.000 BOEREN EN 60.000 LANDARBEIDERSGEZINNEN. De Akkerbouw-commissie van de Holl. Mij. van Landbouw verzoekt ons opname van het volgende; In verschillende dagbladen is aangevoerd dat het maalgebod slechts in het belang is van een groep rijke kleiboeren en dat de oppervlakte met tarwe verbouwd, ongeveer 60.000 H.A., slechts 6 pCt. uitmaakt van de 1.000.000 H.A. bouwland en tuingrond welke ons land bezit, zoodat deze maatregel bijna niets beteekent, terwijl ook is medegedeeld, dat ongeveer de helft hiervan geteeld wordt in Groningen en Zeeland en verder 10 pet. in Noord-Holland, door meerendeels welgestelde landbouwers, die voor een groot gedeelte hun grond in eigendom hebben. Tegen deze onjuiste voorstellingen meenen wij het volgende te mogen aanvoeren: De het meest in nood verkeerende bedrijven zijn niet de veehoudersbedrijven en niet de ge mengde bedrijven op de zandgronden, doch de veenkoloniale bedrijven en de akkerbouwbe drijven in de zee-klei-gebieden. Het maalgebod bedoelt een steun te verleenen aan de laatst genoemde groep. De oppervlakte cultuur grond onzer zee-klei-gebieden bestaat uit 318.663 H.A. bouwland, 162.000 H.A. grasland en 18.212 H.A. tuingrond, totaal 500.000 H.A., of bijna één vierde deel van den cultuurgrond in mis land (die met het grasland 2 millioen H.A. bedraagt). Het is dit belangrijke cultuurgebied dat van het maalgebod zal profiteeren. Van ge noemde 319.000 H.A. bouwland is 107.417 H.A. granen, waarvan 44.200 H.A. tarwe, of 14 pet. van de 319.000 H.A. In Groningen bevinden zich 13.457 H.A., in Zeeland 15.013 H.A., in Zuid-Holland 7.336 H.A., in Noord-Holland 6.120 H-A. tarwe. De rest der 60.000 H.A. tarwe is over diverse provincies verdeeld, in Limburg wordt 7.031 H.A. met tar we beteeld. Het spreekt vanzelf, dat de invloed van het maalgebod zich niet over een oppervlakte van 60.000 H.A. uitstrekt, doch over de oppervlakte welke de bedrijven waarop de tarwe geteeld wordt, innemen. Zelfs al bepalen wij ons nu al leen tot de zee-klei-gebieden, dan komt ons een raming van 400.000 H.A. bouw- en weiland op deze bedrijven niet te onvoorzichtig voor. Ne men we verder aan, dat het waar is dat het hier alleen de grootere bedrijven betreft en deze ge middeld een oppervlakte van 40 H.A. bezitten, waarvan dan gemiddeld 4.5 H.A. tarwe, dan wordt de zegenrijke werking in de zee-klei-ge bieden rechtstreeks gevoeld op 10.000 bedrij ven, dus door 10.000 landbouwersgezinnen en, naar onze hieronder volgende schatting, door 60.000 landarbeiders en hun gezinnen. Betreft dit nu meCrendeels welgestelde land bouwers die den grond voor een groot gedeelte in eigendom bezitten? Neen. In Groningen (voor de onderdeelen der provincies weten wij de cijfers niet) wordt 65 der oppervlakte in eigendom gecultiveerd, in Zeeland 40.6 pet., in Zuid-Holland 42 pet. en in Noord-Holland 49 pet. Doch bij deze cijfers dient niet vergeten te worden, dat veel dezer eigendom met hypotheek bezwaard is en een gedeelte in eigendom be zeten wordt door hen die gedeeltelijk pachter, gedeeltelijk eigenaar zijn. Volgens de gegevens welke wij over Noord en Zuid-Holland bezitten, bezit een snel toene mend procent dezer landbouwers-eigenaren zoowel als de pachters, inzonderheid geldt dit voor de jongeren, geen of geen noemenswaardi ge hoeveelheid kapitaal meer. Wellicht zal in Groningen de verhouding wat gunstiger, in Zeeland wat ongunstiger zijn, doch hoe dit zij, het feit blijft bestaan, dat vrijwel al deze land bouwers bij de tegenwoordige prijzen geen in komen genieten, doch groote verliezen lijden. Intusschen zijn het juist deze bedrijven waarop de meeste landarbeiders werken. Wij taxeeren het bedrag aan arbeidsloon op grond der bedrijfsuitkomsten der landbouw- boekhoudbureaux op 150.per H.A. Bij een jaarverdienste van 900.tot 1000.per arbeider wordt dit op elke 6 a 7 H.A. één arbei der en op 400.000 H.A., 60.000 landarbeiders. Indien men bedenkt, dat de bedrijven, waar deze landarbeiders op werken in nood verkee- ren, zoodat hunne reeds niet hooge belooning in ernstig gevaar verkeert, dan zal men wel willen inzien, dat maatregelen welke deze bedrijven op gang kunnen doen houden van geweldige betee- kenis zijn. Intusschen is het niet juist te meenen, dat maatregelen als het maalgebod alleen deze landbouwers en landarbeiders ten goede zullen komen. De organische samenhang van de land bouwbedrijven maakt dat de geheele land- en tuinbouw ervan profiteert. Indien de tarwecul- tuur loonend zal zijn, zal de verbouw ervan toe nemen. De andere cultures worden door den maatregel ontlast, vooral omdat op deze bedrij ven talrijke teelten voorkomen, waarbij een uit breiding al spoedig overproductie beteekenen kan (erwten, karwij en eenigszins aardappelen, e. ».J, Ook zal het maalgebod tegengaan dat de landbouwers zich meer dan tot heden het geval is werpen op de teelt van bepaalde tuinbouw producten, om daarmede, doordat het hier di rect om grootere oppervlakten gaat, de markt in ernstige mate te bederven. Doch hiermede zijn wij er nog niet. Een voortwerken op deze akkerbouwbedrijven zal het geheele platteland in de zee-klei-gebieden ten goede komen. Uit het voorgaande moge genoegzaam blij ken, dat men niet geringschattend behoort te zeggen, dat het maalgebod slechts dient om een luttel aantal rijke kleiboeren te beschermen. Men negeert hierbij inzonderheid de belangen van het veel grooter aantal landarbeiders dat erbij betrokken is. De genoemde belangen zijn van zoo'n omvang en beteekenis, dat de belan gen waarmede het maalgebod in strijd kan ko men (hetgeen samenhangt met de wijze van uit voering) er bij in het niet verzinken. Men stelle zich intusschen niet voor dat men met dezen eenen maatregel den noodtoestand kan afwen den, deze is daarvoor van veel te grooten om vang. HENSBROEK. Gemeenteraadsvergadering op 17 Novem ber te 9 uur. De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende deze vergadering. Alle leden waren aanwezig. Mededeeling werd gedaan van een konink lijk besluit, houdende indeeling der gemeente voor de -personeele belasting in de 8e klasse. Ook de heffing van 50 opcenten op de be lasting is goedgekeurd. Aankoop terrein voor lichamelijke oefening. Vaststelling koop van land, bestemd t. z. t. te worden ingericht tot terrein voor lichame lijke oefening. De voorzitter deelde mede, dat in de ge heime zitting van 29 October was besloten bij den verkoop der eigendommen van wijlen mej. de wed. P. Kok voor dit doel zoo moge lijk de hand te leggen op een perceel achter de o. 1. school, groot 1.8 H.A. Ebt is door den heer Visser voor de gemeente gekocht voor 3421, waarbij komen 230,92 notaris- kosten. Deze koop werd nu in openbare ver gadering bekrachtigd, terwijl tevens werd be sloten hiervoor een geldleening aan te gaan ad. 3600, rentende hoogstens 5 pCt en af te lossen in 36 jaar, te beginnen 1931. De vacature van volontair. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisschaal van den ambtenaar ter secretarie. B. en W hadden een oproeping gedaan op een vergoeding van 50 per jaar, met 5 jaarlijksche periodieke verhoogingen tot 300. Nu was er slechts een sollicitant komen op dagen en waar de jongen eerst 14 jaar is, achten B. en W. het niet gewenscht hiermede te beginnen en stelden zij voor een hernieuwde oproeping te plaatsen tegen een vergoeding van f 200 met twee periodieke verhoogingen van 50 per jaar tot 300. De heer Schrooder informeerde of dit nu wel voldoende is. De voorzitter las ter nadere oriënteering uit „Het Nieuwsblad voor West-Friesland" voor hetgeen t. a. z. van een dergelijke kwes tie in den raad van Opmeer is besproken. De heer Wit merkte op, dat hier geen secretaris is en wanneer de burgemeester eens buiten de gemeente vertoeft, kan het publiek zijn zaken toch moeilijk met een jongen van 14 jaar bespreken. De heer Visser was van oordeel, dat dit hoofdzakelijk den burgerlijken stand betreft. Wanneer de burgemeester er niet ie, heeft men daarvoor toch nog een tweeden ambtenaar. Op een vraag van den heer Schrooder zeide de voorzitter dat deze (de heer Jac Groot) een jaarwedde van 125 geniet. De heer Wit wilde hem hiervoor de ver plichting opleggen tijdens de afwezigheid van den burgemeester op de secretarie-uren zit ting te houden. Dit werd door den raad aangenomen, waarna B. en W. in verband hiermede hun voorstel introkken en de jaarlijksche ver goeding van f 50 tot 300 werd gehand haafd. De rondvraag leverde niets op, zoodat deze spoedvergadering na betrekkelijk korten tijd werd gesloten. DE DO. X TE SANTANDER GEDAALD. De vliegboot blijft te Santander. De Do X die gistermorgen te half elf uit Bor- deau is gestart, is ongeveer half drie vlot te Santander geland. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen op weg naar La Coruna over deze Spaansche havenstad te vliegen, doch reeds te Bordeaux hadden eenige vertegen woordigers van Santander tot dr. Dornier het verzoek gericht een tusschenlanding aldaar te willen maken. Het weer in de Golf van Biscaja was stormachtig en het regende. Aan boord was alles wel. Wanneer zich geen bijzondere dingen voor doen, wordt heden de tocht naar La Coruna voortgezet. Banket ter eere van de bemapning. bemanning. In het gemeentehuis van Santander is gister avond ter eere van de bemanning van de Do X een feestmaal aangericht. Er werden toasten gewisseld op de Spaansche en Duitsche aviatiek. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN. Naar het Persbureau Vaz Dias uit Penang meldt, is de heer van Tijen, export-manager van de firma van Houten te Weesp, die in zijn Pandervliegtuig „De Adelaar" een zakenvlucht maakt naar Nederlandsch-Indië, heden om 6.25 van Tavoy vertrokken en om 9.52 te Vitoria Point geland. Vandaar is hij om 11.47 weer op gestegen en om 4.15 te Alor Star (hoofdstad van Kedah Malakka) gearriveerd. Gedurende zijn vlucht was het slecht weer en het regende onophoudelijk. PECH MET DE RADIO OP DE INDISCHE ROUTE. De kortegolfzender is defect. Voor het laatst is de groote Fokker met drie motoren, de P.H.-A.G.A., hier te lande Zaterdag gehoord, toen hij op weg was van Athene naar Cairo, Fries che 10 -18 cents per half ons Zooals bekend, was in de cabine van de A. G. A., die normaal plaats biedt aan 20 pas sagiers, een radio-laboratorium ingebouwd, om den heer Strijkers gelegenheid te geven, allerlei radioproeven op den weg naar Indië te nemen. O.a. zou geprobeerd worden, op de korte golf verbinding te houden, zoowel met Nederland als met Indië. Hier te lande heeft men tot Zaterdag de A.G.A. gehoord. Later heeft, weet de N. R. C., men van het motorschip P. C. Hooft bericht gekregen, dat de A.G.A. het schip op de lange golf had opgeroe pen en het verzoek geseind had, aan Nederland te melden, dat de korte golf van de A.G.A. de fect is. Schiphol gaat nu toch door met de zendproe- ven voor de A.G.A., in de hoop, dat de A.G.A. kan blijven ontvangen. DE POSTVLUCHTEN. Het vijlde postvliegtuig te Calcutta. Aneta-Vaz Dias meldt: Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht is de P.H.-A.G.A., het vijfde postvliegtuig naar Nederlandsch-Indië gister morgen om 7.40 uit Allahabad vertrokken en om 11.59 te Calcutta aangekomen. DE „DO X" KRIJGT EEN REKENING VAN HET ENGELSCHE LUCHT VAARTMINISTERIE. De Engelsche bladen melden, dat de derde officier van de „Do X" vóór het vliegschip uit Calshot naar Bordeaux vertrok, een rekening van het Engelsche luchtvaartministerie heeft gekregen, tot een totaal bedrag van 11.000 pond sterling. In Hollandsche wateren, zoo zegt het bericht, waren de Duitschers tot op zekere hoogte gasten. Zij zullen dat ook in Fransche, Spaansche, Portugeesche en Amerikaansche wateren zijn. Maar in Engeland zijn zij het niet geweest. Elke boot, die naar de „Do X" toeging, elk telefonisch gesprek voor de Duitschers, elke dienst die hun bewezen werd, is berekend. Zelfs voor de booten, die manschappen van de En gelsche koninklijke luchtmacht en hun vrouwen naar de „Do X" brachten, opdat zij haar konden bezichtigen, moest betaald worden. POLITIE VOOR CURACAO. Niet lang na het vertrek van kapitein An- theunissen, oud-commandant van het corps politietroepen te Rotterdam, naar zijn nieuwe standplaats Curagao, zijn onder de politie mannen inspecteurs zoo goed als agenter circulaires verspreid waarin weri aange raden te solliciteeren naar een post in West- Indië. Van deze nieuwe werving zijn nu eenige onderofficieren van de militaire poli tie, die hun opleiding in Nieuwersluis heb ben ontvangen, bij de rivierpolitie gede tacheerd, waar zij gedurende twee maanden zullen blijven teneinde zich op de hoogte te stellen van den politiedienst in een haven stad. Na dezen laatsten leertijd zullen de ser geanten twaalf in totaal naar Curaqao vertrekken. Binnenkort zullen ook eenige personen, die een hoogeren rang bekleeden, naar onzf West-Indische koloniën vertrekken. DE HADZJ. En de economische toestand Het aantal bedevaartgangers voor Mekka bedraagt dit jaar nog niet de helft van het aantal van vorige jaren. Tot heden werden slechts 8500 Mekkagangers vervoerd, terwijl dit aantal ten vorigen jare 28.000 bedroeg DE AANSLAGEN TER OOSTKUST VAN SUMATRA. Volgens het overzicht van „De Planter*' werden in het eerste halfjaar van 1930 ter Oostkust van Sumatra 29, in Atjeh 5 koelie- aanvallen of bedreigingen gepleegd, waar van een met doodelijken afloop. Van het totaal komen er zeven voor rekening van Chineezen, de rest van Javanen en Soer.da- neezen. DRIE JONGE MEISJES WEG- GELOOPEN. Sedert Zondag zijn drie jonge meisjes uit de ouderlijke woning te Rotterdam verdwe nen, n.1. de 13-jarige S. L. Pragt, die den indruk maakt van wel 17 jaar te zijn, de 16- jarige B. L. G. Teepe, beiden wonende in de Josephstraat, en M. Molhoek, die in het be gin dezer maand pas 15 jaar geworden is, wenende in de Groote Draaisteeg. Zondagmiddag zijn zij nog te zamen ge zien. Vermoedelijk zijn zij daarna met mo torrijders verdwenen in de richting Kethel. In dit plaatsje schijnen zij nog een oogenblik in het café „De Halve Maan" vertoefd te hebben, doch verder weet men niets van haar De meisjes zijn waarschijnlijk uit eigen, vrijen wil, op aansporing van de 15-jarige M. Molhoek, die enkele maanden geleden ook al eens enkele dagen uit de ouderlijke woning verdwenen is geweest, met de mo torrijders meegegaan. De kinderpolitie stelt een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek in. RATTENPLAAG TE COUVORDEN In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Couvorden heeft de heer Pieters (V.D.) geklaagd over den ge weldigen last, welken de burgerij in het stadsgedeelte van deze gemeente ondervindt van het groote aantal ratten. Indertijd heb ben B. en W. al eens tegen betaling een se rum beschikbaar gesteld, dat ziekte onder de ratten veroorzaakte, maar van deze aanbie ding werd geen ruim gebruik gemaakt. De heer Pieters drong er dan ook op aan om van gemeentewege de bestrijding van de ratten te organiseeren en zoo mogelijk deze schade lijke dieren te verdelgen. B. en W. hebben toegezegd na te zulten gaan of van gemeentewege iets gedaan kan worden tegen de rattenplaag, waaraan zij toevoegden er ten volle van overtuigd ie zij» dat de inwopers yggl lapt van de ratten on-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9