KINADRUPPELS Tijdschriften Dagelijksch overzicht. Buitenland Dr H.NANNING'S NAT COC. DOOR COMMUNISTEN NEERGESCHOTEN. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. BELGISCHE AANKOOP VAN GEVECHTSVLIEGTUIGEN IN ENGELAND. BENAUWEHOE~MOGELIJKHEOEN, De z.g. trategische spoorlijnen in België. Ernstig spoorwegonge luk in Frankrijk. Wagons in de rivier gestort. Alle inzittenden verdronken DE ONDERGANG VAN DF „HIGHLAND HOPE" GEMASKERDE BANDIETEN OVER- VALLEN EEN VILLA BI] BRUSSEL OUSTRIC IN STAAT VAN BESCHULDIGING. Kerk en achooL- - een zadelneus, die zij opgeioopen heeft bij een baseballwedstrijd, toen haar neusbeen werd gebroken en haar aangenomen moeder dit weer trachtte te genezen door bidden. Het meisje weet uit de gevangenis te ont vluchten en wat dan volgt is een zoo kunstig ineengezette loop van gebeurtenissen, dat de schrijver wel een aobelprijs voor zijn scherpzinnigheid verdient. De ontsnapte gevangene wordt door den slimmen hoofdcommissaris van politie van San Francisco in hoogst eigen persoon be schermd tegen dt onder hem staande detectives. Natuurlijk komt alles terecht. Een be kwaam chirurg opereert den zadelneus, de tweede persoonlijkheid van Penelope wordt uitgebannen en het slot is haar huwelijk met dr. Burt. die al rijn hypnotische krachten voor haar in het werk heeft gezet. Een vlot geschreven roman, die we met veel genoegen hebben gelezen. B. Rie-ke-boe, het kleutertijdschrift dat bij W. de Haan te Utrecht verschijnt, bevat een vervolg van de avonturen van Kiekeboe door mevr. CramerSchaap. Mevr. D. Zernike Van Bommel van Vloten vertelt van een paar hooge schoentjes en Jan Kraan teekent er aardige illustraties bij. De redactrice zorgde voor een paar leuke versjes en leert de kleuters papieren zwaantjes te maken. In „De Hollandsche RevuS' bespreekt de Fransche gezant het bezoek van gouverneur- generaal De Graeff aan Indo-China. Johan Koning geeft zijn indrukken over Frankrijk en Nederland in het verre Oosten en de redactie laat tevens een stem uit Fransch Indo-China hooren. L. D. Petit beschouwt de waarde van het Nederlandsch landvoogde lij k bezoek aan Sidan en Etty Leal vertelt hoe Engelschc schrijvers Indo-China en Siam zien. Polen en Nederland worden door den Poolschen gezant besproken en B. van Eijsselsteijn vertelt hoe Polen Europa redde, geeft bij fraaie foto's een artikel over Pool- sche muziek en verhaalt een en ander over het theater in Polen, waarna Johan Koning het letterkundig leven daar te lande be schrijft. Van de andere artikelen noemen wij „Uit de boeken der historie" door F. C. Laatsman en een Revue-verhaal van Willy Corsari. Verder de gewone rubrieken. Het zesde nummer van Nieuwe wegen in vrouwenhandwerk uitgave Van Holkema en Warendorf te Amsterdam bevat een fraai geïllustreerd artikel over kunstnijver heid. Besproken worden o.a. het versieren van stoffen, de verlichting in huizen en de Hollandsche kant waarvan een kunstenaar iets heel moois kan maken. Van de behandel de onderwerpen noemen wij nog „Harmonie en tegenstelling" en „Handwerk en persoon lijkheid". Vele fraaie afbeeldingen, foto's en teeke ningen en een werkteekening voor het ver vaardigen van een kussen een patroon op ware grootte verhoogen de waarde van deze uitgave. DE SPAANSCHE REVOLUTIE IN AANTOCHT. Een sensationeele nacht in Madrid. Toch een nieuwe militaire dictatuur? We hebben gisteren reeds over den alge- iieenen toestand in Spanje geschreven en daarbij terloops opgemerkt, dat de mogelijk heid op een revolutie niet uitgesloten was. Nu blijkt plotseling, dat zich in Madrid reeds Dinsdagnacht een gebeurtenis heelt afgespeeld, welke groote ongerustheid heeft gewekt. Tegen half twee 's ochtends werden plotseling alle pleinen en straten rondom de binnenstad door sterke afdeelingen van de guardia civil en de politie bezet, ter wijl patrouilles te voet en te paard de toegan gen openhielden. Auto's werden aangehou den, papieren der bestuurders nagekeken en een onderzoek ingesteld of de inzittenden ook wapens in hun bezit hadden. De omgeving van het koninklijk paleis leek een militair kamp; ook de Bank van Spanje, het hoofd postkantoor en het ministerie van oorlog wa ren door troepen omgeven. In het geheel zou den ongeveer 4000 man den geheelen nacht op de been zijn geweest. Uit alles bleek dat men het onverwijld uitbreken eener revolutie verwachtte. De offi cieele verklaring voor de militaire maatrege len, n.1. dat men een staking der. bakkers vreesde, werd weinig steekhoudend geacht; een andere lezing, .die van regeeringszijde werd verbreid, nl. dat de politieautoriteiten 's avonds plotseling bericht van een ernstige communistische samenzwering hadden ont vangen en dat de communistische cellenbouw in eenige regimenten reeds zoover was gevor derd, dat men niet langer meer op deze regi menten kon vertrouwen, werd evenmin au sérieux genomen, temeer omdat generaal Be renguer in een interview juist het bestaan van communistische cellen in Spanje had ont kend. De derde lezing was dat twee regimen ten van het Madrileensche garnizoen in den bewusten nacht een aanslag op het bestaande regime wilden ondernemen. Doch dit wordt eveneens onwaarschijnlijk geacht, daar een dergelijke revolutionnaire actie niet zou zijn geschied zonder dat de bewuste regimenten eerst voeling met de burgerlijke tegenstan ders van het monarchistische regime zouden hebben gehouden. De daarvoor in aanmer king komende republikeinsche, socialistische of syndicalistische lichamen verklaarden niets te hebben vernomen. Het heet nu dat de minister-president van het optreden der politie geheel onkundig is geweest, doch dat de directeur-generaal der openbare veiligheid, generaal Mola, op eigen initiatief heeft gehandeld. Generaal Mola zou de komende man zijn, die een nieuwe dictatuur zou beoogen. Diezelfde generaal Mola heeft reeds een bespreking gehad met koning Alfonso en deze zou naar verluidt, een nieuwe militaire dictatuur willen invoeren naar het voorbeeld van die van Primo de Rivera. In het militaire directorium zouden behalve Mola, zitting hebben: Generaal Martinez Anido. de minister van binnenlandsche zaken onder Primo de Rivera, generaal Saro, even eens lid van het eerste directorium, en gene raal Barrera, kapitein-luitenant van Catalo- nie onder het regime der dictatuur. De tegenwoordige minister-president, ge neraal Berenguer, zou zich op het verr.:men van 's konings onderhoud met generaal Mo la, direct naar den koning hebben begeven. Over datgene wat tusschen hen besproken werd, is niets bekend. Berenguer heelt echter na afloop een communiqué uitgegeven, waar in hij waarschuwt voor dezen „staatsgreep van den koning" en iedere verantwoordelijk heid voor de zich „buiten zijn wil om" afspe lende gebeurtenissen van zich afwijst. Berenguer moet naar aanleiding van de loopende geruchten aan journalisten verder nog de volgende verklaring hebben afgelegd, waarin hij het vertrouwen in zijn kracht uit sprak: „Ik ben van plan om volgens de wet te re- geeren. Wanneer de wetten niet voldoende zijn om te regeeren dan ben ik daarvoor niet verantwoordelijk. Wij hebben macht genoeg om een aanval het hoofd te kunnen bieden, zelfs om hem te keeren. Wat er overigens ook moge komen, laat ik u zeggen, dat men ons niet bij verrassing zal overvallen. U, mijne heeren, kunt rustig gaan slapen. Want wan neer zich iets zou voordoen, zou dit zoo ver schrikkelijk zijn, dat allen het zouden hoo ren". EETUJ5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. DE ZETELVASTE BRIAND, Tardieu zou hem wel kwijt wil len raken, maar hij kan het niet! Pertinax van de „Echo de Paris", die on der zijn feitelijken naam André Géraud aan de „Daily Telegraph" meewerkt, geeft in dit laatste blad een aardig beeld van den toestand in het Fransche kabinet, aldus naar het Hbld. weet te vertellen. Het debat in de Kamer over de buitenlandsche politiek heeft, naar hij meent, duidelijk den paradoxalen toestand doen zien, welke is ge schapen door de tegenwoordigheid, in een en hetzelfde kabinet, van den minister-presi dent Tardieu en den minister van buiten landsche zaken Tardieu en den minister van buitenlandsche zaken Briand. Dezelfde pa radoxale toestand deed zich reeds vroeger voor in het kabinet-Poicaré (19261929). Aan de Quai d'Orsay is en blijft Briand een geheel zelfstandige kracht. Hij moet weliswaar in den ministerraad volledig ver slag uitbrengen van zijn leiding der buiten landsche politiek, maar zijn aard is er meer naar om zijn eigen inzichten over mannen en zaken weer te geven dan wel om besliste, concrete inlichtingen te verschaffen. Trou wens, de belangrijkste stappen, die Briand doet, noch zijn besprekingen met staatslie den en gezanten kunnen altijd ïauwkeurig worden gerapporteerd, en het is o a. een feit, dat de hoofden der andere departemen ten nooit precies hebben geweten wat Briand en Stresemann eigenlijk in hun beroemd ge worden onderhoud te Thoiry hebben ver handeld! Briand is een kracht op zich zeif aan de Quai d'Orsay en een geheime kracht. Volgens André Géraud komt dit omdat Briand zich tot taak heeft gesteld uiting te geven aan het overweldigend verlangen naar vrede, naar eeuwigen vrede, dat over het geheele land voelbaar is. Hij begon hier mede in 1917 reeds, toen hij, geen ministe rieele functie bekleedend, poogde onderhan delingen te openen met van von der Lanc- ken, die politiek raadsman was van het Duitsche bezettingsbestuur in België. Natuurlijk is de zeer rec'ntsche en natio nalistische Géraud het niet eens met dc wij ze, waarop Briand thans de Fransch-Duit sche toenadering wil verwezenlijken. Dit weet men wel uit citaten uit Pertinax' arti kelen in de „Echo de Paris" Géraud vertelt dat Tardieu zich wel van Briand zou willen ontdoen, maar dat Tardieu er zich van be wust is, dat zijn ministerie direct zou vallen als hij dit deed, terwijl het vervangen van een gematigd kabinet-met-Briand foor een radicaal kabinet-met-Briand een slechte ruii zou zijn! Het heet dat Tardieu een oplossing voor het probleem-Briand had gevonden. Briand zou het volgend jaar tot president der repu bliek moeten worden gekozen, dan zou de Quai d'Orsay voor een ander vrijkomen. Maar onmiddellijk werd er toen op gewezen, dat Briand met zijn buitengewone gaven, wanneer hij eenmaal pres'dent der Republiek zou zijn, meer dan ooit de Fransche buiten landsche politiek zou beheerschen. STALIN VERMOORD? Te Riga en te Reval doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat Stalin heden te Mos kou zou zijn vermoord. Uit de Russische hoofdstad was noch een bevestiging, noch een ontkenning te verkrij gen. ONTSLAG VAN ARBEIDERS BIJ DE VER. STAHLWERKE. Naar verluidt, bestaat er bij de „Ver. Stahl- werke" te Mühlheim voornemen over te gaan tot ontslag op groote schaal van arbeids krachten. Reeds zijn voorstellen ingediend tot stopzetting van bedrijven, waardoor ver scheidene duizenden arbeiders zouden wor- den getroffen Een beslissing hierover is nog niet genomen. BRUG BIJ CADIZ INGESTORT. Te Alchale bij Cadiz is een brug ingestort. De personen die zich daarop bevonden ge raakten allen te water. Een van hen werd gedood, terwijl acht anderen zwaar werden gewond. In de kelders van Coblenz en Ehreubreit- stein is reeds grondwater zichtbaar. Uit het Moezelgebied komen berichten, dat de menschen reeds hun kelders moeten ont ruimen. De scheepvaart op den Moezel werd Vrij dag verboden. Tegelijkertijd werd de samenstelling van een commissie van verkeer op den Rijn be volen. In den loop van den dag is de Rijn bij Coblenz met 37 c.M. gestegen. Stormschade in den Eifel en het Hochwald. De stand van het water in den Moezel was gisteravond om 10 uur 4 M. 73 c.M. Tus schen Zeltingen en Bernkestel is het spoor wegverkeer gestremd. De scheepvaart op den Moezel ligt stop. Uit den Eifel en het Hochwald komen be richten over zware stormschade. In Trier werden gisternacht door den storm tal rijke bcomen ontworteld. In' het la gere Saarburg zijn akkers en weiden over stroomd. Te Saarburg zijn eeds eenige hui zen moeten worden ontruimd. FRANSCHE KAMERDEBATTEN. De Fransche Kamer heeft Vrijdag aller eerst het hoofdstuk: Begrooting voor lucht vaart en leger behandeld. Hierna werd overgegaan tot de instelling van een parlementaire commissie van onder zoek naar de recente schandalen. De regeering verklaarde accoord te gaan met de samenstelling van een dergelijke com missie. De socialistische afgevaardigde Monnet sprak zijn verwondering hierover uit. De minister van Justitie Chéron verklaar de, dat de commissie niet zal mogen ingrij pen in het reeds aangevangen gerechtelijke onderzoek, doch onafhankelijk daarvan haar werkzaamheden zal moeten aanvangen. Minister-president Tardieu zette de motie ven der regeering uiteen om toe te stemmen in de samenstelling der commissie. Na een korte verklaring van Daladier werd tot stemming overgegaan, waarbij de samen stelling van een parlementaire commissie van onderzoek werd goedgekeurd met 585 tegen 10 stemmen. Gisteravond laat is in de Ooststrasse te Dus- seldorp op den hoek van de Immermann- strasse een nat.-soc. slotenmaker tijdens een woordenwisseling door communisten neer geschoten. De politie arresteerde 5 personen. De Rijn 37 c.M. gestegen. Omtrent den hevigen regenval in de Vo gezen en het Zwartewoud wordt officieel medegedeeld, dat opnieuw gevaar bestaat voor hoog water van den Riin. De afzond- r- lijke peilschalen geven een voortdurende stij ging van den waterstand aau. De Belgische regeering heeft gisteren offi cieel bevestigd haar order voor een aantal één persoons-gevechts-vliegtuigen van het model Fairey-Fire Fly, bestemd voor de Bel gische Militaire Luchtmacht. Het is de grootste order, ooit door een bui tenlandsche regeering in Engeland op dit ge bied geplaatst. De Fairey-Fire Fly gevechtsvliegtuigen zijn uitgerust met 500 P.K. Rolls Royce motoren en behooren tot de snelste militaire vliegtui gen ter wereld, en bereiken met volle dienst- belasting een maximum-snelheid van meer dan 320 K.M. per uur. De defensie-kwestie is als alle kwesties van groote beteekenis in het openbare leven van een land een politieke kwestie. En een politieke kwestie is een kwestie, die de groote massa liever overlaat aan de poli tici. Het is voor den buiten de politiek staan- den burger moeilijk zich in zoo'n kwestie te orienteeren. En bovendien merkt hij bij de politici dienaangaande zooveel vooropgestel de meeningen en taktische overwegingen op, dat hij wel dadelijk begrijpt, dat een zuiver zakelijke meening van een persoon tegenover dat geheel van vaststaande opinies niet veel gewicht in de schaal legt. Dat alles is stellig te betreuren. Doch er is vooralsnog niet veel aan te doen. Bij de toe nemende vertaktiseering van de politiek is dat een van de ernstigste euvels, die wij in den koop toe moesten nemen. De oplossing van een gegeven kwestie wij weten het nu eenmaal wordt bepaald door de reactie, welke de politieke leiders van zoo'n oplossing op de kiezers verwachten Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche kiezers in zaken van defensie heel weinig voor 1'art pour 1'art voelen. Zij hebben een natuur lijke neiging om tegen de defensie te zijn, die geld en persoonlijke offers kost. En de poli tici moeten in hun onderlingen concurrentie strijd tegen elkaar op bieden in het exploitee- ren van dezen afkeer. Wat zij dan ook met ijver doen. Over het geheel aanvaardt de rriet-politi- cus deze politieke agitatie met zeker geduld en met veel liidzaamheid. Er is toch niét veel aan te doen. De politiek is nu eenmaal duur. Heel veel slechter of beter wordt het toch niet door al die politieke maatregelen. Dus men heeft een neiging er zich bij neer te leg gen. Een publieke opinie buiten de aldus poli tiek en taktisch opgemaakte en geconstrueer de officieele publieke opinie, is er niet en heeft in elk geval weing beteekenis. In gewone ge vallen is dat te betreuren doch er is nu een maal met veel aan te doen. Doch in buitenge wone en meer ernstige gevallen wordt het toch wel heel erg en is het toch wel heel noo- dig. dat die tweede, niet politieke en echte nublieke opinie, zich toch ook eens doet gel den. Zoo'n geval doet zich o.i. thans voor in de defensie-kwestie. Plotseling duiken er berich te n uit België oo, dat België bezig is zoo danig te waceneri, dat het in staat zal zijn te verhinderen, dat een volgende strijd tusschen de groote mogendheden op Belgisch terrein wordt uitgevochten, zooals in den grooten oorlog en in zoo menigen oorlog in vroe ger jaren in zoo hooge mate het geval is geweest. Het spreekt vanzelf, dat die berichten on middellijk werden tegengesproken, dat be paalde politici doen wat zij kunnen om aan dit alles een onsehuldigen glimp te geven. Immers, mocht daarvan iets waar zijn. dan staat de mogelijkheid voor de deur, dat de volgende oorlog in ons land, op onze velden, in onze steden zal worden uitgevochten, dat wij het ontzaglijke leed zullen hebben te dra gen, hetwelk in den laatsten oorlog het Bel gische land en het Belgische vlok hebben ge dragen. En zou die mogelijkheid inderdaad voor de deur staan, dan valt het kaartenhuis van de defensie-bespiegelingen van allerlei politici direct in elkaar. Immers vele kiezers mogen dan niet veel voor verdediging van onze zelfstandigheid en onze nationaliteit gevoelen, zij zullen zeker in opstand komen, indien de defensie zoo wordt geregeld, dat al het leed, hetwelk tusschen '14 en '18 op België is gevallen, in een volgenden oorlog ons land zal treffen. De kwestie van de defensieregeling zou dus heelemaal nieuw worden, totaal nieuwe aspec ten krijgen en de politici zouden nieuwe defensie-programma's moeten ontwerpen, om dat de oude met de belofte van goedkoopte en ontwapening het hem niet meer zouden doen. In hun doodschrik spreken de politici dus tegen en laten zij ook de Belgen tegenspre ken. Doch met tegenspreken helpt men nu een maal geen onaangename waarheden, geen feiten uit de wereld. De onjuistheid van de tegenspraak ligt er te dik op. Men tracht een strategische spoorlijn als rangeerterrein en plannen tot aanleg van een aaneensluitende fortificatie-linie langs onze grenzen als on schuldige kanaalplannen te camoufleeren. Doch dat is niet eenvoudig. Een rangeerterrein is nu eenmaal iets an ders dan een lange spoorlijn zonder wissels, zonder rangeerheuvels, zonder rangeer-wis- selhuizen, rangeer-signalen enz. enz. En voor een kanaal heeft men geen breede defensie zone noodig. Inderdaad, wat zoo heel erg voor de hand ligt schijnt nu te zullen gebeuren. De Bel gen, die weten hoe erg het is als de oorlog in het land komt, hebben een natuurlijke nei ging om daartegen bijtijds maatregelen te nemen. En dat gaan zij nu toch wel zeer ver moedelijk doen. Of dat in samenwerking met Frankrijk, zelfs of dat op onze grens gebeurt is tot zekere hoogte bijzaak, als het maar vaststaat, dat de oorlog daardoor buiten de Belgische grenzen wordt gehouden en dus vermoedelijk binnen de Nederlandsche grenzen zal worden gebracht. Doch als dat nu inderdaad de situatie is, dan is voor de niet politieke Nederlandsche publieke opinie het moment gekomen om eens heelemaal wakker te worden en om den eisch te stellen, dat de zaak nu eens bekeken wordt los van alle politieke taktiek. Dat is niet gemakkelijk. Vele politici zullen zich ongetwijfeld evenzeer tegen dat ontwa ken verzetten als zij zich nu nog verzetten tegen het bekend worden van zulke voor hen weinig aangename waarheden. Doch voor de ontwaking der politici geldt thans toch ees: nu of nooit. Indien de kans zoo groot wordt, dat de eerstvolgende oorlog op onzen rug zal wor den uitgevochten, wordt het toch tijd dat de niet-politici eens trachten een objectieve studie en een objectieve oplossing van de kwestie te krijgen. Dat zal niet gemakkelijk gaan. De politici zullen niet gauw abdiceeren. En aan den anderen kant bestaat stellig het gevaar, dat anderen de bezwaren zullen overdrijven en tot het nemen van overijlde maatregelen zullen aansporen. Doch dat het moeilijk is, mag geen reden zijn om niet een poging tot een objectieve op lossing van de moeilijkheden te doen. En die poging zou allereerst moeten bestaan in het scheppen van een instantie, die los van de politiek en buiten de overdrijvende vaklieden om den toestand bestudeerde, naging of nu inderdaad het bovengenoemde gevaar van een overbrenging van den oorlog op ons gebied grooter was geworden en wat daartegen zou moeten worden gedaan En vervolgens zon men dan moeten zorgen, dat datgene, wat on vermijdelijk noodig zou büjken cok inderdaad zou gedaan worden. Inderdaad het zal niet gemakkelijk zijn zoo'n beweging te organiseeren. Doch wan neer het er om gaat te verhinderen dat ons land straks onder den voet geloopen wordt, dat vrouwen en kinderen de zwaarste onr- beringen doorstaan en dat wij een ontzaglijk verlies lijden, is eenige inspanning en eeri poging om een niet politieke oplossing d. i„ een oplossing te bereiken, die eerlijk met de feiten rekent, de moeite toch wel waard VOX. Gisteravond laat heeft tusschen de stations Ancenis en Nantes nabij het station Oudon een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad De sneltrein ParijsSt. Nazaire is ont spoord. De locomotief, twee bagagewagens en een personenrijtuig zijn in de Loire gestort, welke rivier tengevolge van den aanhouden den regen van den laatsten tijd sterk is ge wassen. Vanuit Nantes is onmiddellijk een hulp- trein naar de plaats van de ramo gezonden. Tot hedenmorgen vroeg waren nog slechts weinig bijzonderheden bekend, daar de tele foonverbinding met de plaats van de ramp is verbroken. Het staat echter vast, dat de trein in voller vaart uit de rails is gesprongen. De locomo tief reed nog eenige meters over den dijk stortte toen om en viel langs den spoorweg dijk naar beneden in de Loire, twee bagage wagens en een personenrijtuig met zich mede sleepende. De locomotief en de drie wagens zijn geheel in de rivier verdwenen Het red dingswerk, dat reeds bemoeilijkt werd door de duisternis is zeer lastig, daar de wagens eenige meters diep onder den waterspiegel lig- Men neemt aan, dat alle personen, die in verongelukte wagens zaten, verdronken zijn De oorzaak van de ramp is een verzakking in den spoordijk tengevolge van den voortduren- den regen. Een beambte van het station Oudon die d» verzakking had geconstateerd, snelde den trein eenige honderden meters met een lamp tegemoet en deed vergeefsche pogingen om gaizicB.^", jicnt, maa -o darmcatarrh, gezwellen aan den au.en darmwand, ziekteverschijnselen aa endeldarm, verwijdert het nahi«n.Sh „Franz-Josef'-bitterwater in de organen van den onderbuik 7en en pijnloos. Bij Apoth. en Drpg ver^* den machinist door lichtsignalen odÜ^T* gende gevaar opmerkzaam te maken n» ei" gelukkige werd evenwel door den trein °n- Jen en verpletterd. n trein g«gre. EEN MOTOR-ZEILSCHIP VEROaan* Uit Altona wordt gemeld! 0pvarenden, Er is een roeiboot aangedreven die thans gebleken is, behoort aan het venü?«r motor-zeilschip „Stralsund". Dit vakl heeft op 8 November een Engelsche b?' verlaten en zijn plaats van beafem»- Gothenborg niet bereikt. Met neemt derk^ aan, dat de „Stralsund" tijdens d e Ncordzeestermen met alle 13 opvarende» vergaan. is Naar uit Lissabon wordt gemekL^venirill ten de Braziliaansche journalisten 'die mei het Engelsche stoomschip „Highland Hooe» aan de Portugeesche kust zijn gestrand, den kapitein, dat hij het schip voor het verlaten niet heeft laten onderzoeken, zoodat zich no? drie personen aan boord bevonden. Deze slie pen. Toen de reddingbooten te water werden gelaten, bleek dat geen roeiers aanwezig wa ren. Indien zich geen stoomschip in de buurt had bevonden, zou, volgens de Brazilianen een catastrophe onvermijdelijk zijn geweest. In den afgeloopen nacht hebbeh gemasker- de bandieten te Woluwe St. Pieters een villa overvallen en deze, na den huisknecht g* kneveld te hebben, leeggeplunderd. In de Kamergangen heeft het schandaal Oustric dat de bankier Oustric in staat van beschuldiging is gesteld naar de N R. Crt.-correspondent te Parijs meldt, de ge wone opschudding verwekt. Er heerscht, ai- dus deze correspondent, een atmosfeer van 'ester en achterdocht: andere financieele schandalen zouden op het punt zijn uit te breken. De naam van politieke personen wordt genoemd, die daarbij betrokken zou den zijn. Deze onweersstemming is niet gun stig voor het kabinet. Men weet, dat het zich aanvankelijk verklaarde tegen het plan een parlementaire commissie van onderzoek van 33 leden te benoemen. Met vroegere commis sies van enderzeek heeft inen leergeld be taald. Zij werden ingesteld in verband met de schandalen van Panama en Rochette en met de verkiezingsfondsen van 1924 en heb ben tot niets geleid, iettemïn heeft de .egle- menten-coinmissie uit de Kamer zich, naar men weet, in beginsel vóór een dergelijke commissie verklaard. Weliswaar geschiedde dit met een kleine meerderheid en werden de socialistische radicale voorstellen verwor pen. Gisteren moest de reglementen-commissie definitief haar houding bepalen. Voorloopig wil zij de heimelijke verstandhouding var politieke personen met de gewraakte finan ciers ophelderen Dit onderzoek zou zich niet tot de zaak Oustric beperken Deze verrui ming inoet bepaalde parlementsleden var links niet naar den zin zijn. Zoolang de po sitie van de reglementen-commissie in hit vage blijft, kan Tardieu zijn houding niet bepalen. Geruchten over meeningsverschiller op dit punt in den boezem van het kabinet hebben gisteren de ronde gedaan. Natuur lijk worden zij tegengesproken. Alles hangt af van de formule, die ten opzichte van dit onderzoek gevonden wordt. Zelfs spreekt men van de mogelijkheid het eerst na afloop van de gerechtelijke vervolging te laten plaats hebben. Wegens den tijd. die deze kan nemen, blijkt dat practisch onuitvoer baar. Tenslotte heeft het standpunt van de Kamergroep, waartoe Tardieu behoort, de aandacht getrokken. Zij wil niet, dat hij te gen de instelling van die commissie de kwes tie van vertrouwen stelt. Het is niet waarschijnlijk, dat Tardieu voor deze kwestie het voortbestaan van zijn regeering riskeert. Donderdag is Oustric voor. twee recht eis van instructie verschenen. Toen Bracke.ce eerste rechter van instructie, hem had mede gedeeld, dat hij drie deskundigen zou aan wijzen om e tnonderzoek van de boeken van Oustric's onderneming in te stellen, deelde Oustric mede gebruik te zullen ma ken van een bepaling van de nieuwe fedac" tie van het strafwetboek en zelf een v'erre. deskundige aan te wijzen, ommet de «i andere samen te werken. Vervolgens is Oustric door den TeC van instructie Audibert verhoord, die Maart 1927 is aangewezen om een 0I? zoek in te stellen in de zaken van Maix deau, Rochette en Torel. Maxendeau geerde een financieel blad, Bourse et rin ce geheeten, waarin Rochette onder schuilnaam bepaalde aandeelen aanpj- Een door deskundigen ingesteld o""® fjc. heeft nu aan het licht gebracht, dat tieve beursmanoeuvres ten opzit»1te fl. aandeelen deels door Oustric, deels dCKLbert dere financiers is geschied. Mr. A" efl. heeft Oustric nu gisteren, gelijk njet hul- kel woord in het blad is gemeld1d ffla. digd van oplichterij door fictieve noeuvres.eJTf In de vergadering van kerkvoogden notabelen der Ned. Herv. gemeente, w regent van het Tehuis voor Ouden v gen alhier, herbenoemd, de heer JD- #ej, die deze herbenoeming zich heeft l»' gevallen. xiei DBstuur van de Friesch kantenvereeniging heeft aan de» nodale commissie in de herv. ke brief gezonden over de schorsing H. J. Pijnacker Hordijk te Oua*- Nijehorna. te

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10