DRUK WERK DRUKWERK Vaderlandsche Bank 67 DE LANGE&DEMORAAZ, ALKMAAR Neem geen risico!! Garage JAC. MET, Rartirsrafiscti Weerherictit Binnenland Provinciaal nieuws Naar het Hbld. verneemt, verwacht men WENSCHT U BESTELT UW BIJ COSTERÜll Rechtszaken EFFECTEN CREDIETEN DEPOSITO'S INCASSO'S SPAARBOEKJES ASSURANTIE'S Laatste berichten. Luxe Verhuurinrichting. Prima 4- en 6-persoons Wagen beschikbaar a f 0,15 per K.M. TEL 572 en 873. Kerk en school Stadsnieuws De Wethouderscrisis, JUNG VAN DER HOEK ^^^°ïrigtebesturen'zuiks-d- "m Zaterdag 22 November. 7.30 uur. Cinema Americain: De slag bij TS'aterloo (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, A. B. T.Een nacht vol dwaas heid (sens., dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur Victoria Theater: Zonden der va deren (zedenroman, geluidfilm); boven 18 jaar. Gebouw De Unie, fancy-fair mannenkoor Orpheus. 8 uur, zaal Van Gijzen, Breedstr., feest avond Intern Orde van Goede Tempelieren. ;Zondag 23 November. Van 2 uur af in Cinema Americain door- loopende voorstelling van De slag bij Wa- terloo (rom.); boven 14 jaar. Van 2 uur af in A. B. T. doorloopende voorstelling van Een nacht vol dwaasheid (sens., dram.); boven 18 jaar. Van 2 uur af in Victoria Theater doorloo pende voorstelling van Zonder der Vaderen (zedenroman, geluidfilm); boven 18 jaar. 2 uur, Rustende Jager te Heiloo, concert muziekvereeniging Eensgezindheid. 7.30 uur, zaal ter Burg te Schoorldam, op voering „Hallo Bandoeng" door „Ons Ge noegen". Bij J. H. ter Burg te Schoorldam uitvoe ring van „Hallo, Bandoeng". Café Kamsteeg te Stompetören, door „Aurora" opvoering van „Hun kind". Gebouw De Unie, fancy-fair mannenkoor Orpheus. Maandag 24 November. 7.30 uur, Cinema Americain: De slag bij Waterloo (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Apa- chenliefje (dram.)hoofdrollen Charlotte Ander en Raimonde van Riel. Toegang bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Zonden der vaderen (zedenroman, geluidfilm; boven 18 jaar. 8 uur, dancing Harmonie, De Dageraad, spreker J. G. H. Versteeg. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Besprekingen der spoorwegen. Maatregelen voor de kinderen. Te Washington vond Donderdag een ver gadering plaa's van vertegenwoordigers der groote Amerikaansche spoorweg-maatschap pijen, te zamen vertegenwoordigend 90 pCt. van alle spoorwegen in de Vereenigde Staten Doel der conferentie was het beramen van maatregelen om in de Vereenigde Staten Doel der conferentie was het beramen van maat regelen om in den komenden winter een zoo groot aantal menschen als eenigszins moge lijk was, bij de spoorwegen te werk te stellen Deze conferentie was een onderdeel van de groote campagne, die op het oogenblik ge voerd wordt ter bestrijding der werkloosheid en de maatregelen der spoorweg-maatschap pijen zijn een der middelen, waarmede men wil trachten de werkloosheid gedurende de ergste wintermaanden althans iets te ver minderen. Op het Witte Huis vond een bespreking plaats om tegemoet te komen aan den nood en het gebrek, waaraan de kinderen der werk loozen gedurende den winter zouden kunnen blootstaan. Omdat dit een onderdeel is van de groote campagne ter bestrijding der werk loosheid, heeft men de verzorging der kinde ren willen overbrengen van het speciale Bureau voor Kinderzorg naar den dienst der Openbare Gezondheid, tengevolge waarvan een conflict is gerezen tusschen Miss Grace Abbott, directrice van eerstgenoemd Bureau, en den minister van genoemd Departement Da vis. GRAAF BETHLEN TE BERLIJN, De Hongaarsche minister-president, graaf Aethlen is hedennlorgen met den trein van 8.51 te Berlijn aangekomen. Op het station werd hij ontvangen door rijkskanselier dr. Brüning en door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken dr. Curtius, alsmede den chef van het protocol, graaf Tattenbock, en een aantal vertegenwoordigers van de Hon gaarsche afdeeling van het rijksministerie van buitenlandsche zaken en van het Hon gaarsche gezantschap. Na de verwelkoming begaf graaf Bethlen zich naar hotel Esplanada, waar hij tijdens ;:ijn verblijf te Berlijn zal wonen. BRAND. In een kanarie-fokkerij. Te Apeldoorn is het perceel Brinklaan 104, bewoond door den schilder Simons, afge brand. Op de bovenverdieping was een ka narie-fokkerij gevestigd. Vrijwel alle vogels kwamen in de vlammen om. EEN MOTORBOOT GEZONKEN. Aanvaring op de Nieuwe Maas. Gistermorgen is te Rotterdam de motor boot „Stad Tilburg II" op de Nieuwe Maas ter hoogte van het Antwerpsche Hoofd aan gevaren door een Rijnschip „Mannheim 173", dat gesleept werd door de „Baden IV". De „Stad Tilburg II" heeft een oogenblik den goeden wal verlaten, omdat zij moest uit wijken voor een kraan en tengevolge daar van is de aanvaring ontstaan. Aan stuur boordzijde werd een gat in het schip ge- stooten tengevolge waarvan het onmiddellijk begon te zinken. Men heeft de „Stad Til burg II" nog tot bij het Maasstation weten te brengen, waai het schip gezonken is. De bemanning heeft weten over te stappen op de „Mannheim 173". Van de lading, welke uit stukgoed bestond, heeft de rivierpolitie eenige tientallen balen koffie en eenige vaten olie gevischt. WEST-FRIESCHE KANAALPLANNEN. En de markthallen te Amsterdam. In hun voordracht tot uitvoering van ka nalen in West-Friesland zeggen Ged. Staten, dat het gemeentebestuur van Amsterdam, nu de gemeente zich belangrijke geldelijke opof feringen getroost voor de stichting van een nieuwe groentenmarkt met markthallen, geen voldoende aanleiding vindt voor het verke nen van gemeentelijke bijdragen in de kosten der kanalen, indien niet tevens de provincie in de kosten der markthallen bijdraagt. in dezen vorm tot overeenstemming te zullen komen, dat de provincie een bijdrage in de kosten van de markthallen geeft evengroot als het aandeel van Amsterdam zou zijn in de kosten van aanleg der kanalen. JEUGDHERBERGEN. Terrein te Castricum. Oed. Staten stellen voor; I. Aan de vereeniging De Nederlandsche Jeugdherbergcentrale, gevestigd te Amster dam, in erfpacht uit te geven voor den tijd van 40 jaren, ten behoeve van de stichting van een gebouw, bestemd voor jeugdherberg, volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen, een terrein, deel uitmakende van het provinciaal landgoed onder Castricum, groot 4500 M2., tegen een jaarlijkschen ca non van 1 en voorts onder door Ged. Sta ten te stellen voorwaarden; II. Ged. Staten te machtigen, de provincie borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkomst van geldleening van hoog stens 50.000, welke bovengenoemde veree niging zal aangaan ten behoeve van de stichting en inrichting van een jeugdher berg op het sub I bedoelde terrein, onder de voorwaarden, welke Ged. Staten nader zul len meenen te moeten stellen. DE POST IN DE WIERINGERMEER. Op 1 Dec. a.s. wordt het eerste Poststa tion geopend in de Wieringermeer nabij Wie- ringen in het drooggelegde Zuiderzeegebied. Hbld. ZUIDSCHARWOUDÉ. Inplaats van den heer J. Verkroost, die èn als bestuurslid èn als lid van de Coöp. Boerenleenbank II bedankte, is tot voorzitter gekozen de heer S. de Boer Als secretaris werd aangewezen de heer Jb. Kroon. WINKEL. Door den heer P. Honigh, bloembollenkwee- ker alhier is met toestemming van de Directie Westerling, vertegenwoordiger van een wereld, waarin wel het christendom met de lippen wordt beleden maar waar levend christendom sporadisch is te vinden, het recht, aan de kleurlingen uit andere werelden, primitief en een voudig, te spreken over een leer, die in zijn eigen omgeving zoo weinig tot wer kelijkheid werd? Op deze en vele andere vragen hoopt a.s. Woensdag om 8 uur in het Oranje hotel te Bergen, baronesse E. van Boet- zelaer van Dubbeldamvan der Hoop van Slochteren uit De Bilt antwoord te geven. Er zijn weinig menschen in ons land, die het zendingswerk en zijn moeilijkheden zóó grondig kennen als deze spreekster. Door de taak van haar man, jarenlang zendingsconsul in Indië, te deelen, door voortdurend contact met de voornaamste zendelingen uit alle oorden der wereld, door intensieve ar beid tijdens de wereldconferentie van zendelingen te Jeruzalem, waar vooral de noodzaak werd gevoeld om te komen tot een zoodanige interpretatie van de Christelijke geloofsbelijdenis, dat de meest uiteenloopende secten er zich mee zouden kunnen vereenigen, door onon derbroken studie van alles wat op dit netelige terrein te voorschijn komt, is zij in staat beter dan wie ook ieder onzer in te leidert in de geweldige vraagstuk ken, die met haar onderwerp samenhan gen. Begaafd spreekster met een vurige overtuiging, die geen werkelijkheidszin uitsluit, zal zij zeker in staat zijn. haar hoorders te boeien en die voorlichting te geven, waarnaar de vereeniging „Ont wikkelingsavonden" streeft. BEROOVING. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaken tegen de vier personen, die zich te verantwoorden hadden in ver band met beroovingen in een perceel aan de Nieuwe Looierstraat te Amstedam. De rechtbank veroordeelde de twee man nen, een 32-jarig kruidkundige en een 40-jarig koopman, resp. wegens diefstal tot 2K jaar en wegens heling tot twee jaar gevangenisstraf. De beide vrouwen werden schuldig verklaard aan mede plichtigheid aan diefstal en veroordeeld: een 28-jarige tot twee jaar en acht maan den en een 26-jarige Duitsche tot één jaar gevangenisstraf. Tegen de laatste verdachte was twee jaar gevorderd; overigens waren de straffen overeen komstig den eisch van het O. M. van dc Wieringermeer een hoeveelheid bloem bollen uitgeplant in de Wieringermeer. De ge schikte grond werd daarvoor gevonden dicht bij het eiland Wieringen, bij de met rogge be zaaide gronden. Lukt deze proef, dan legt een belangrijke oppervlakte voor deze teelt open. CASTRICUM (October). Geboren: Johannes Coenraad, z. v. G. J. Vos en S. van Dam. Petrus Nicolaas, z. v. T. N Schipper en W. H. P. M. Stroet. Hendricus Petrus, z. v. A. J. Buter en M. Zonneveld. Overleden: Nicolaas Vens, oud 44 jr., wonende te Wormer; Anna van der Himst, oud 35 jaar. Andries Obbes van der Wei de, oud 79 jaar, wonende te Amsterdam. Vijfde postvliegtuig te Akyab Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, da t de P.H.-A.G.A. te 7.53 uur uit Calcutta is vertrokken en te 11.45 te Akyab. Alles is wel aan boord, morgen wordt de reis voortgezet. UITGEEST (October). Geboren: Elisabeth, d. v. Douwe Boon en van Elisabeth Terol. Klaas, z. v. Klaas ris en Johanna Brandjes. Hillegonda, d. v. Klaas Schoenmaker en Hillegonda Naber. Overleden: Hermanus Jacobus Leek, oud 6 maanden, z. v. Cornelis Leek en Guur- tje Albrink Alida Liefting, oud 39 jaar, gehuwd met Nicolaas Baart. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers fin OBLIGATIEN R met jaarl. uitloting 0 HEEMSKERK. Ondertrouwd: J. Veldhuis en A. Bakker. A. J. Hoogeboom en C Bakkum j. Samplonius en S. H. Wardenaar. Getrouwd: I. Beentjes en M. C. Hoo- geland. Be v a 1 1 e n: C. J. de RuyterDe Graal"! z. J. VendelDuykersloot z. Jac. Bleij endaal—De Ruijter z. N. van Tunen— Baltus z. G. v. d. Outenaar—De Vries d. H. Bekker—v. Lieshout d. J. Klinken bergv. Wetering d. DE MODERNE ZENDELING EN ZIJN PROBLEMEN. Men schrijft ons: Heeft het christendom nog altijd een taak te vervullen of is zijn rol in de wereld uitgespeeld? Mag het gelden als verkondiging van de absolute waarheid of is het maar één van de gelijkwaardige levens- en we reldbeschouwingen, die in den loop der eeuwen zijn gevonden? En als die vragen met „ja" kunnen worden beantwoord, heeft dan de mo derne mensch het recht, deze beschou wing te propageeren aan hen, die rust en geluk vonden bij een ander „stelsel?" Heeft eenig mensch ter wereld het recht, onvolmaakt als hij is in inzicht en daad, tot anderen te gaan, om zijn for muleering van de absolute waarheid te prediken en zijn gebrekkige realisee- nng ten voorbeeld aan anderen te stel len? Heeft in het bijzonder de moderne In de gisteravond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging, die werd bijge woond door een 70-tal leden, kwam de lijst voor de a.s. Prov. Statenverkiezing aan de orde. De aftredende leden zijn de heeren Dek ker en de Vries, waarop door den Rijkskies kring voor candidaten zijn geplaatst de ai- tredenden en de heeren Ranshuizen en Kamp huis te Zaandam en H. Klaver van Alkmaar. Het bestuur van iedere kiesvereeniging heeft het recht aan deze voorloopige lijst, die later definitief wordt vastgesteld, een drietal candi daten toe te voegen en het Bestuur van de Alkmaarsche Kiesvereeniging achtte het bil-1 lijk om voor de beide Zaandammers, die werk gevers zijn, een werknemer in de plaats te stellen, aangezien de heer De Vries ook werk nemer is en het dus billijk is, wanneer deze zou aftreden, dat hij door een werknemer zou worden opgevolgd. Het Bestuur kwam dan ook met de candi- datuur van den heer van Slingerland. De heer H. E. Bosman was evenwel van oordeel, dat de kiesvereeniging van het recht gebruik moest maken, om drie candidaten aan te be velen en stelde als zoodanig de heeren Wol- dendorp, van Slingerland en Venneker. Met overgroote meerderheid werd dit voorstel aan genomen. De heer Bosman drong er tevens op aan, dat de Raadsfractie de wethouders crisis tot een oplossing zou brengen en was van oordeel, dat de tot nog toe gegeven lei ding wel iets te wenschen had overgelaten. Ook de heer Keijsper vond het noodzakelijk, dat er een oplossing kwam, doch meende, dat de vergadering die niet kon aangeven. Meerdere stemmen betoogden het hier mede eens te zijn, omdat in de Kath. Staats partij verschillende stroomingen waren. En kelen zagen in het op de candidatenlijst plaat sen van het drietal democraten uit de Alk maarsche Raadsfractie een soort instemming met de houding van deze Raadsleden bij de Wethoudersver kiezingen. Men was het er ten slotte over eens, dat het vinden van een oplossing een zaak van de fractie was. De heer Rams vereenigde zich hiermede, onder voorwaarde, dat er niet getornd werci aan de 43 cent uurloon in werkverschaffing. De vergadering bracht nog de geheele R.K., Raadsfractie hulde voor het stemmen van de motie, waarin verklaard was, dat het onvereenigbaar werd geacht, dat de neer Ria- gers als lid van een aannemersfirma de por tefeuille van publieke werken bezette. Na afloop van de vergadering heeft de R.K. Raadsfractie vergaderd. In deze verga dering kwam men overeen, geen enkele meae- deeling te doen om de oplossing van de wet houderscrisis niet te bemoeilijken. Wel stelde men zich op het standpunt, dat een R.K.- rood-blok de uiterste noodzaak voor de oplos sing moest zijn, en dit vooral, omdat in de landspolitiek door de verklaring van den heer Albarda, die de gewapende landsverdediging heeft afgewezen, die uiterste noodzaak niet meer bestaat Ons is bekend, dat de overgroote meerder heid van de gisteravond gehouden vergade ring van de kiesvereeniging zich op het standpunt stelt, dat thans de eenige oplossing kan zijn een wethouderscollege van twee soc. dem. en r.-k. leden. Mocht de fractie daartoe onder geen voorwaarde te vinden zijn, dan bestaat er een sterke strooming, die deze fractie daartoe door het bijeenroepen van een buitengewone vergadering wil noodzaken. In de fractie is er echter een strooming, die zich op het standpunt stelt, dat gepoogd moet worden de drie wethouders terug te krijgen. Deze strooming wil dit bereiken door in het stellen van een motie dén heer Ringers de vol doening te geven, dat de aangenomen motie inzake de portefeuille van publieke werken niet tegen zijn persoon is gericht, doch alleen een principe-kwestie geldt. De R. K. democraten zou men willen tege moet komen door in plaats van den heer Kla ver den heer Woldendorp tot wethouder te kiezen. Wat het uurloon in werkverschaffing be treft, meent deze strooming, dat er voor de arbeiders wel iets te bereiken is zonder het ver loren gaan van de rijks- en provinciale sub sidie, zoodat aan de voorwaarde van wethou der Thomsen voor diens terugkeer (dat deze subsidi niet verloren gaat), voldaan kan wor den. Men meent, waar werkverschaffing steun is, wethouder Thomsen wel te kunnen bewe gen, genoegen te nemen met een grondloon van 38 cent en de kindertoeslagen buiten de bepaling te stellen, dat geen werkelooze in de werkverschaffing meer mag verdienen dan 10 minder dan het loon, dat hij verdiende vóór hij te werk werd gesteld. Gisteravond is gebleken bij het uitbeta len aan de te werk gestelde werkloozen, dat door de restrictie aan geen enkele de 43 cent kon worden uitbetaald. Wanneer de kindertoeslag buiten de restrictie valt, dan meent men meer voor de groote gezinnen van de werkloozen te kunnen bereiken, dan practisch door het aangenomen voorstel be reikt is. Zij, die zoo redeneeren, vergeten, dat de thans te werk gestelden voor het grootste deel werkloozen zijn, die reeds lang werk loos waren en dat er onder de nog te werk te stellen werkloozen straks heel wat arbei ders zijn, die door het genoten grondloon wel degelijk voor de uitbetaling van de 43 cent in aanmerking komen. Hoe het zij, de r.k. raadsfractie zit in een moeilijke impasse. Vóór Donderdag moet er evenwel een oplossing komen, al is thans, gezien het bovenstaande, nog met geen mo gelijkheid vast te stellen, hoe die oplossing zal zijn. In ieder geval staan de r.-k. raads fractie ook groote moeilijkheden te wachten, waneer de oplosing niet gevonden wordt in de richting, die door de gisteravond gehou den yergadering van de kiesvereeniging door de meerderheid werd gewild. Een wethouderschap van den heer Wol dendorp is uitgesloten, aangezien de N. V. waar hij werkzaam is, gister besloot deze functie niet vereenigbaar te achten met zijn betrekking bij de N. V. maar bepaal bij het koopen van een VULPENHOUDER uw keuze tot een gerenommeerd standaardmerk SWAN - WATERMAN of PARKER bij LANGESTRAAT 97 TEL. 54 LUXE DOOZEN POST IN UITGEBREIDE KEUZE GESLAAGD. De heer D. Zijlstra, vroeger alhier, is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. raa INTREKKING RIJBEWIJS Bi, vonnis van den Kantonrechter te Leeuwarden is aan den heer C. de Geu, handelaar te Alkmaar, de bevoegdheid ontzegd REVUE-OPERETTE IN DE HARMONIE. dagavond in <fc Harmonie S opvoerlie ven van Oh Donna Clara, dat het reeds fn tal van plaatsen tot een emmert, heeft gebracht. Nie, aïee/'lXVrg voortduring om de dwaze avonturen va! „aarwaarneyingenmr^nn^^^ Medegedeeld door het Kon. Nederl M Instituut te De Bildt Laagste barometerstand 732.4 te Mm.- head. 'ln* Verwachting, geldig tot den avond van oo November: '3 Matige tot krachtige, Zuidelijken ui Zuidwestelijken wind; betrokken tot zw bewolkt, later opklarend; regenbuien - verandering in temperatuur. ni« Donna Clara, maar de nieuwste en populaire Songs zijn in deze operette v^ werkt. De aankleeding moet verder uitste kend verzorgd zijn en het aantal medewèr kenden waaronder verschillende bekend operette-artisten, is zoo groot, dat zeker o« een goed geheel kan gerekend worden Wu zich kostelijk amuseeren wil, mag niet ver geten Donna Clara een bezoek te bremron* Zij zal U hartelijk ontvangen. IJSBAAN HEILOO. In de gisteravond gehouden vergadering van de Ijsbaan Heiloo is op voorstel van het bestuur besloten om het bestuur uit te breiden met drie leden, woonachtig te Alkmaar Voor gesteld werden de heeren mr. M. Moens A M. Middelhoff en W Voorthuijsen, die met algemeene stemmen benoemd werden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtuk gen en andere voertuigen te 4.28 uur licht op- ZWERVENDE POES. Een witte poes, zwervend aangetroffeft aan de Geest, is hedenavond tusschen 7 en 8 uur terug te bekomen bij den heer Verwer, inspecteur Dierenbescherming aan de Baan' straat. GEDICHTEN VAN HENRIETTE ROLAND HOLST, Lezing voor den Ned, Chr» Vrouwenbond. De afd, Alkmaar van den Ned, Chr, Vrouwen, bond organiseerde gisteravond haar tweede le zing van dit seizoen. Ds. C, von Meyenfeldt zou spreken over de gedichten van Henriëtte Roland Holst. Het gebouw Waakt en Bidt, waar de lezing plaats vond, was geheel gevuld met belangstellenden. De voorzitster, mevr. Buizer, opende met ge zang en gebed, waarna zij een welkomstwoord sprak tot ds. von Meijenleldt. Spr. wilde hier aan nog een persoonlijk woord bijvoegen, voor al daar het de laatste maal was dat zij een ver gadering van de afd. van den N. C. V. presi deerde. Het verheugde spr, bijzonder dat ook ds, von Meijenfeldt de band die tusschen de dominees en den Chr. Vrouwenbond gelegd was, kwam versterken. Ds. von Meijenfeldt begon hierna zijn lezing, waarbij hij het gesprokene illustreerde door ge dichten uit de werken van de dichteres te de- clameeren. Spr, ving aan met te constateeren, dat de naam Henriëtte Roland Holst twee gewaar wordingen van zeer verschillenden aard op wekt. Voor den een verwekt die naam direct een visioen van een wapperende roode vlag ir de stralende zon van een Meidag, voor den an dere is de naam verbonden met alles wat revo lutie is. Spr. wilde het echter hebben over Henriëtte Roland Holst als Nederlands grootste dichteres, waarbij spr. toch de markante tegenstellingen tusschen de dichteres en hemzelf niet wilde maskeeren. Spr. zag in haar poëzie het diep menschelijk verlangen naar een rijker en schooner leven, waar een nieuwe menschheid zal drinken uit vrijheids gouden beker. Het is het oude heimwee naar het verloren Paradijs. In haar hunkerende waarachtige menschen- liefde, die geweldige kracht van haar medelij den, is dat, aldus spr., voor ons niet een be schamende getuigenis? Daarnaast treft ons in haar later werk de stille smart, de gebrokenheid in haar. Deze vrouw heeft geworsteld met de levensvragen, die zij maar niet kon oplossen. Maar uit stor men van snikken klinkt nog de glimlach der hoop op. Zij wil bereidzaam offeren- Hier na dert zij het Christelijk ideaal van offeren, „rücksichtslos offeren voor Hem, die den kruisdood stierf, In 1895 verscheen de eerste bundel van d« dichteres: „Sonnetten en verzen in terzinen geschreven". Deze bundel was een openbaring. Ten eerste om de vorm. Henriëtte Roland Holst, toen nog van der Schalk, hanteerde gemak kelijk den moeilijken sonnetvorm. Zij het haar rythme niet door het sonnet leiden. Ten tweede ook om den inhoud. Hoewel zij de blijheid in het eigen woord wel met de tachtigers deelde, bleef ze niet bij die vreug de staan. Ze was niet tevreden met mooie gedachten; zij is de wijze, die hunkert naar levensinzicht. Daar is het raadsel van het leven, het eeuwig „waarom?". Zij zocht met een honger naar net ant woord en ging door Dante geleid paar bergland der wijsbegeerte en de sfeer de mystiek. Zij was zich sterk bewust, dat zij gehore was in de kentering der tijden. Dit was de periode van de schoone dro - men. Zeven jaar later, in 1902, verscheen Nieuwe Geboort", die haar overgang tot socialisme is. Men is er toen van °P&5 h h- want zooiets had men van de begaafde aic teres niet verwacht. Kloos bijv. kon dit n verkroppen. t Dirk Coster heeft die overgang zoo 1" gekarakteriseerd: „Haar liefde, die gaarne tot wijsheid en stil geluk had worden, brak in barmhartigheid, in de on dwingbare daadkracht van heel haar lev „De Nieuwe Geboort" is geen triomf V het is een getuigenis van innerlijken s J Het rythme van haar gedichten is zwaa worden. het Haar aanklacht richt zich tegen a'.-^ rotte en vuile in de maatschappij Zl[eo voor het socialisme, niet in zijn sfrakKei dogmatischen vorm, maar als een bevnj der menschheid. n„Ae0t Naast de blijheid van het nieuwgey0 is toch ook nou de weemoed. Zij ia 1,1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2