llkiaarsche Coarait. i heul/ i HEERENBAAI °*Mliró twee in dirtigst» Jaargang. Xaterdas 22 November. Stadsnieuws wëlke hulp behoeven de noodlijdende tuinders? Vlelangt van. rijpe tabakken. Boeken •■>76 Lezing van den heer R. Elion in de „Graanhandel". Door de onafhankelijke tuinderspatroonsver- leniging „Tuinders Belang" alhier was gister avond een vergadering belegd, waarop de heer Elion het bovengenoemd vraagstuk besprak. De belangstelling was, gezien het slechte weer, be vredigend. De heer Elion, die ook het voorzitterschap waarnam, meende bij de opening te moeten opmerken, dat er gelegenheid tot debat was, behalve voor de „vuile employé's der Alkmaar- sche exportveiling", waaruit slechts oneenig- heid zou kunnen voortkomen. Na de aanwezigen welkom te hebben gehee- ten, ving spr. zijn lange rede aan in een tempo, dat bijna niet te volgen was. De nog jonge vereeniging, waarvan spr. be stuurslid is, heeft gewacht op haar oudere broers en zusters, voordat zij het bovenge noemd vraagstuk zou behandelen. Het wachten was echter tevergeefs. Wel heeft men gespro ken en geschreven over de thans heerschende crisis, maar over de eigenlijke oorzaken daar van is nu nog weinig ter oore gekomen. Feitelijk werd steeds maar weer geconstateerd, dat de crisis in den tuinbouw een gevolg is van de al- gemeene economische crisis. Hiervan is natuur lijk wel wat waar, maar toch niet alles. Ook de middelen, met welke men de crisis wil bestrij den, zijn niet afdoende. Deze zullen den pa tiënt wel voor een oogenblik verlichting bren gen, maar op den duur zullen die middeltjes fataal blijken. Wel moet er voor collega's, die noodlijdend zijn, onmiddellijk hulp geboden worden. Er zijn menschen, die hulp van de overheid verwachten, maar het is merkwaar dig, dat dit juist menschen zijn, die anders niets met de overheid te maken willen hebben. Of schoon steun van dé overheid noodig is, meent spr., dat ook andere steun moet worden ge zocht. Deze miserabele tijd heeft in elk geval die goede kant, dat hij de ellendige omstandig- Steden fel belicht en dat „Tuindersbelang" als looge veaeeniging, de gelegenheid krijgt, om an dere maatregelen naar voren te brengen. Aller eerst moet geëischt worden, dat de producenten den juisten toestand kennen. Het ontbreken daarvan is een der belangrijkste oorzaken van deze crisis. Men heeft langen tijd een verkeer de economie gevolgd, al zegt de Tuinderij ook, dat er absoluut niets hapert aan den tuinbouw zelf. Helaas, men heeft in de officieele tuinbouw organisatie een gebrek aan inzicht en o.a. zijn twee tekortkomingen duidelijk aan het licht ge komen: lo. men is verrast door de crisis, welke n. b. jaren bezig was te groeien; 2o. heeft de leiding gedurende jaren feiten kunnen waarnemen, die wezen op een komen de crisis, zonder echter een poging te doen, om dien crisistoestand tot het minimum 'e beper ken. Een maand geleden, de 20ste Oct., werd door de Prov. commissie van Veilingen in Noord- Holland een vergadering uitgeschreven met het onderwerp „De nood der tuinders". Op deze vergadering waren een aantal menschen uitge- noodigd, die niet „politiek" zouden zijn. Er zou dus een soort van neutraliteit zijn, maar spr. toont aan, dat dit niet het geval geweest is. In die vergadering werden voorstellen gedaan, zonder dat de tuinders gehoord konden wor den, persoonlijk niet en hun organisatie niet. Namens welke tuinders zijn die voorstellen dan wel gedaan, vroeg spr. zich af. De heer Ha- zeloop deed een voorstel op „zijn eentje waarin hij de wenschelijkheid betoogde, dat het centrale bureau van de veilingen door de regie ring gesteund zou worden bij het zoeken naar afzetgebied. Zooiets is verkeerd. Het bewijst, dat er aan de organisatie iets ontbreekt. En daarin moet volgens spr. hoog noodig verandering komen. Als menschen voorlichting geven en deze doen dat verkeerd, dan is dat een grove fout. De heer Hazeloop zeide, dat Duitschland een economische crisis doormaakt, waarvan onze tuinders jarenlang de gevolgen zullen ondervin den. Maar waarom heeft de heer Hazeloop dan geen maatregelen genomen, hij, die de crisis voelde aankomen? Waarom heeft hij nooit ge waarschuwd voor een dergelijke crisis? Spr. meende, dat voorkomen nog altijd beter was dan genezen. Om hulp roepen, terwijl men een patiënt eerst heeft helpen ziek maken, is een absoluut verkeerde methode. Waarom heeft men bijv. ook niet geluisterd naar spr. zelf, die 3 y, jaar geleden o. m. in de Alkm. Crt. gewezen Heeft op het feit, dat Duitschland bezig was, ïich geheel of gedeeltelijk los te maken van Nederland, wat betreft de groentenexport? Men houdt de tuinders niet op de hoogte met ware feiten. Was dit wel het geval geweest, dan rou het beruchte bureau al jaren geleden i«reorganiseerd zijn geweest en was het met de jlroote heeren gedaan geweest. Men wil ons maken. Men vertelt, dat de propaganda, 010 tot organisatieverandering te komen, een verkapte propaganda voor het socialisme of communisme is. Spr. twijfelde heel sterk aan Waafheid van die bewering. Men zou de on- *nkelijkheid dan verliezen. Maar welke on tvankelijkheid dan. Spr. kende geen grooter f ankelijk wezen, dan den kleinen tuinderspa- troon. de overheid straks maatregelen noodig ac t, en ze vraagt inlichtingen aan de „be- vï'6 keeren"' dan zal bet resultaat absoluut b' i! *''n" ^eze heeren zijn ten eenenmale on- °fkwaanj voor hun taak. Wat blijkt duidelijk 1 ®en tweetal artikelen in „De Tuinderij" van v ^Iste weken. Spr. las die artikelen geheel 6°r en vulde ze aan met talrijke critieken, d *arin bij o.m. opmerkte, dat hij dit geschrijf jr ®ee*t gemeene volksmisleiding vond. Be- dee<^r®Dswaardig is het verder, dat men niet in zo a e®enbeid komt, om door middel van ,e* en stukken dergelijke artikelen te becriti- an/60 kon 'n d" schrijven dan ook niets *r**ien dan een doodgewone „kiezers- v0o waut de schrijver is een a.s. candidaat e Tweede Kamerlidmaatschap. *en 4Qder artikel geeft hetzelfde blad een °Ven artikel in de 'a- Standaard, denken ^ad toch zeer zeker niet comnv 3 i ProPaganda maakt voor het communisme! Ook dit artikel las spr. voor. wegen jflefverla2in< hij de spoor- 5 r a^s ^le c*" zou komen, hebben de exporteurs er voordeel van, volgen. spr„ en niet de tuinder, relf. Zelf, be,taat dan de kan,, dat de producenten nog minder voor hun producten rijgen. Spr. wees in dit verband op een over zicht in het Hbld. Wat voor nut heeft het, al, de tuinder zijn pr0,u5 f° beneden den kostprijs moet verkoo- pen. Niets. En waarom mag een tuinder niet een zoo hoog mogelijken prijs voor zijn goed be- ïngen. Dat is toch koopmans-manier? Waarom moet men een belangrijk percentage afstaan aan het veilingsbestuur? Waarom kan men de tuinders niet ontheffen van de onkosten, die komen op rekening der soc. wetgeving. Hoe durft men hen verplichten, van het schamele loon nog een bedrag af te moeten staan voor zegeltjes-plakkerij e. d.? Met een directeur-generaal voor land- en tuinbouw komt men er niet. Alleen die func- tionnaris zelf is onder dak. Credietverstrekking? Onder de huidige om standigheden is dat van geen blijvende beteeke- nis. Nu de tuinderij al niet loonend is, i, deze hulp ook geheel verkeerd. Toch voelt de nieuwe vereeniging zich niet erg stakkerig. Zij beschouwt zich als een orga nisatie met een nieuw en beter inzicht, dat groeiende is. Bij geen enkele organisatie toch is verband gezocht tusschen de ontwikkeling van den tuinbouw en de thans heerschende cri sis. Spr. herinnerde er aan, dat in de na-oor- logsche jaren door economen van allerlei rich tingen gezegd werd, dat het eenige middel, om het verarmde Europa te redden, was: produc tie. Men wilde den arbeidstijd verlengen en meer van die maatregelen nemen. We zijn nu 10 jaar verder en westik ken in de productie. Spr. vroeg zich af: hoe komen we er uit?! De handel zou floreeren, dank zij snellere treinen, snellere booten ensneller vlieg machines. Helaas! Wat gebeurde? Overal werden tolmuren opgeworpen en de handel werd niet beter, maar erger. Hoe moet men dan tot resultaten komen? In de eerste plaats moet de tuinder de volle waarheid weten van zijn economische punten. Dan moet er een eerlijke, onbaat zuchtige, commercieele voorlichting zijn. Ver der is regeeringshulp noodig. Men moet cre- dieten kunnen krijgen; maar voor dien moet onderzocht worden, of de bestaansmogelijk heid van den betreffenden bouwer mee ge holpen wordt. Zoo niet, dan is een wekelijk- sche uitkeering te verkiezen en natuurlijk een andere werkkring voor hem zoeken. De overheid moet verder toezicht op de veilin gen houden, terwij! de prijs niet beneden den kostprijs mag vallen. En die kostprijs is alle andere meeningen ten spijt te bere kenen. Tenslotte moet van overheidswege een zakelijk rapport binnen een jaar gereed ko men, maar daarvoor moet men geen staats commissie benoemen, want anders duurt het veel te lang. De officieele leiding wil dergelijke maat regelen niet. Spr. trachtte dat te bewijzen door een ingezonden stuk van hem aan te halen, dat hij reeds 3 jaar geleden in de Tuinderij schreef en waaronder de redactie een uitvoerig commentaar schreef, waaruit blijken moest, dat spr. er „naast" was. Maar, riep spr. uit, waarom toch bestrij ding juist van hen, die er gekomen zijn, om de tuinders te helpen? Er zijn nog andere middelen. Men zou in groote steden meer verkoopsgelegenheden kunnen scheppen en daar de producten aan den man kunnen brengen zonder tusschen- komst der veiling. Want het huidige veiling systeem kost schatten gelds, waarvan de tuinderij niet profiteert. En kan men ook niet probeeren, de productie in het buitenland aan de markt te brengen, door zelf te expor teeren? De Staat zou hier een nuttig werk kunnen doen, door faciliteiten voor het ver voer te geven. En dan tenslotte moet uitbreiding der tuinderij voorkomen worden. Het beste zou dat nog gaan, om „vergunningen" in te stel len, zooals dat ook met den verkoop van sterken drank het geval is. Tenslotte wekte spr. op, dat men moest medewerken, om tot een organisatie te ko men, die gelegenheid krijgt, om de economi sche parasieten in den tuinbouw van het lijf te houden. Dadelijk na deze rede werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvan door een vier tal der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Zoo merkte de heer Twist Jr. op, dat z.i. de rede veel te lang was en de spr. soms wel tot vier keer toe hetzelfde gezegd had. Dan kan hij het er niet mee eens zijn, dat de veilingen niet deugden, terwijl tariefsver laging bij de spoorwegen z.i. wel ten goede kwam aan de tuinders. De inleider zou in het vervolg rekening houden met de lengte van zijn rede. Wat het veilingssysteem betreft, spr. wenschte al leen, dat de uitwassen daarin zoo goed mo gelijk verdwenen. Verder hield hij vol, dat tariefsverlaging slechts ten goede komt aan de exporteurs. Dan wenschte de heer Twist Jr. nog op heldering over de z.g. minimumprijzen, waarop de heer E. antwoordde, dat als een maal een vastgestelde minimumprijs bereikt is en er geen kooper is, men het goed moet aanhouden. De heer Twisk Sr. vroeg, hoe die lage prij zen eigenlijk gekomen zijn. De heer E. ant woordde, dat dit niet kwam, omdat er te veel geproduceerd wordt, maar omdat er te weinig geconserveerd wordt. Er is geen over productie, maar onderconsumptie. De 14 millioen werkloozen in Europa zouden best wat groenten kunnen en willen gebruiken, maar de handel koopt alleen, als er wat aan te verdienen is. In het algemeen is het (en hier gaf spr. ook zijn antwoord aan een derden persoon) dat de handelaren weten, wanneer groote hoeveelheden aangevoerd worden. Zij maken misbruik van die wetenschap en de tuinders moeten tevreden zijn met wat de hande laren wenschen te besteden. Nadat de heer Wakke nog opgemerkt had, dat hij hier alleen gekomen was om te luis teren en meer niet, en dat nu dus uit ziin stilzwijgen dus niet mocht opmaken, dat hij het in alle opzichten met den heer E. eens was, sloot deze de vergadering. DE NOODZAKELIJKHEID VAN HET VEGETARISME. Een afdeeling van den Ned. Vegetariërsbond opgericht. Een 35-tal personen voor een groot deel jeugdiges waren gisteravond samen geko men in het logegebouw aan de Nieuwesloot, waar een lid van het hoofdbestuur van ge noemden bond een rede zou houden over bo venstaand onderwerp. De heer A. Woelders heette namens het hoofdbestuur de aanwezigen welkom op deze eerste vergadering hier ter stede van den Ned. Vegatariërsbond. Het comité had lang gewacht met het samenroepen van deze ver gadering, maar het had daarvoor zijn reden. Men wilde n.1. den tijd afwachten totdat er blijken zouden zijn van voldoende belangstel ling. En die achtte het comité nu genoegzaam aanwezig, zoodat het meende thans wel een vergadering te kunnen houden, waarop tot oprichting van een afdeeling zou kunnen worden overgegaan. Na nog een paar mededeelingen van huis- houdelijken aard gaf spr. het woord aan den heer M. H. R o o d s c h i 1 d uit Voorburg, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Vege tariërsbond. De noodzakelijkheid van het vege tarisme. De heer Roodschild begon met te zeg gen, dat indertijd de Ned. Vegetariërsbond na 'n enquête tot de overtuiging was gekomen, dat de meeste leden vegetariër waren gewor den op ethische gronden. Dit verheugde spr want het is ook zijn overtuiging, dat men het leven van dieren zooveel mogelijk moet eer biedigen en hen lijden moet besparen. Maar dan spr. illustreerde dit met een aardig voorbeeld moet men ook zich het gebruik van vleesch kunnen ontzeggen, als men het tenminste ernstig meent met zijn verzet tegen de wreedheden jegens dieren. Spr. uitte zijn verontwaardiging over een winkelier in Den Haag, die een levende visch in zijn etalage had gehad, welk dier naar lucht snakte. Waartoe deze wreedheid? Al leen om te laten zien, dat men in dien winkel versche visch kan koopen. Wil men verdere wreedheden zien? Ga dan naar de vischmarkten en zie hoe men daar paling levend stroopt, of naar de veemarkt, waar men de behandeling (vaak mishande ling) van dieren kan zien; men merke op hoe veel vogels de oogen worden uitgestoken en zooveel andere wreedheden meer. Alleen daadwerkelijk verzet helpt daar tegen: koop geen vleesch. De vereeniging voor dierenbescherming doet wel wat goeds, maar niet voldoende. Hare leden durven voor zich meestal de con- sekwentie der dierenbescherming niet aan vaarden. Met Kerstmis in aantocht meende spr. te mogen waarschuwen tegen het gebruik van kalkoen en konijn als een feestmaal. Hij las daartoe een kort, maar niettemin heftig ver zet uit een blaadje en constateerde daarna, dat het zeker geen wonder is, dat zooveel hoogstaande mannen waarvan hij er een twintigtal noemde vegetariër werden uit overtuiging. i Het leven zonder vleesch is zeer wel moge lijk de millioenen (en daaronder zij wier geloof 't dooden en eten van dieren verbiedt) bewijzen dit. Sterker nog, zonder vleesch is men gezonder dan bij het wèl gebruiken daar van. Een goed vegetariër is men niet reeds als men geen vleesch. visch of gevogelte eet, al is dit ook de grootste voorwaarde daartoe. Men leeft dan nog niet vegetarisch, de Bond wil nog iets anders, n.1. alles doen wat van goe den invloed kan zijn op onze gezondheid: zorgen voor licht en lucht en reinheid door baden enz. en dan vooral rein leven. Bij ziekte schrijft een dokter al heel spoedig voor het gebruik van vleesch enz. na te laten en een diëet te volgen. Waarom zou men nu tot zoolang wachten en dan na herstel weer zijn lichaam ongezond maken door opnieuw vleesch e.d. te eten? Beter is het nu direct reeds te te beginnen met een vegetarischen leefregel. Spr. las het voorwoord van een blaadje, door een Zwitsersch geneesheer uitgegeven, „Wendepunkt", waarin o.m. gezegd wordt het z.g. bruinbrood en roggebrood gezonder is dan wittebrood (beter invloed op gebit, spieren ed.) en daarnaast heet het, dat vleesch niet alleen het duurste maar tevens het slechtste voedingsproduct is, wat dan nader wordt aangegeven. Met uitsluitend vleeschvoeding zal ae mensch eerder sterven dan wanneer hij geheel zonder voeding bleef. Vleesch speelt een gevaarlijke rol bij rheuma- tiek, het gevaar bij infectie is grooter bij vleeschgebruik dan daar zonder. Groeten, heet het verder in dat blaadje, te weten de groene ongekookte bladeren, be vatten lichtverteerbare voedingstoffen en de onmisbare vitaminen, versterken de zenuwen, verhoogen het weerstandsvermogen bij in fectie, enz. Ook over vruchten wordt veel goeds gezegd. De schrijver constateert, dat een vroege ouderdom met alle gebreken daar van het gevolg is van een slechte voeding. De schrijver constateerde, dat sinds het verschijnen van dit blaadje honderden daar naar hebben geluisterd en er wèl bij zijn ge varen. Voorts ontkende de dokter, dat het vegeta risme niets meer zou zijn dan een rauwe- kostbeweging. Hij meende, dat de tijd wel zal leeren aan welke zijde het gelijk is: aan die der vegetariërs of bij de tegenstanders. Nie mand zal beweren, dat de mensch alleen on gekookt voedsel zal moeten gebruiken, maar wel zal er meer rauw voedsel moeten worden gegeten dan thans. Aan een geschrift van dr. v. d. Hoog ont leende spr. o.m., dat door verandering van voedsel genezing van huidziekten (met name lupus) kan worden bereikt. Spr. stelde vast, dat men door vegetarisch te leven gezonder zal zijn dan vóór dien. Het veranderen van leefwijze naar het vegetarisme zal voor een huisvrouw ongetwij feld in den beginne moeilijkheden meeren en ten aanzien van den maaltijd, maar als iet haar ernst is, zal zij de zwarigheden spoedig genoeg te boven komen. Het antwoord op de vraag waar de koeien moeten blijven, vond spreker nog al ge makkelijk: koeien groeien niet aan een boom; als er minder vraag komt onder invloed van het vegetarisme, zullen de veehouders daar wel rekening mee houden. Een andere vraag is: hoe komen de vee houders en de in die bedrijven overigens be trokkenen aan den kost, als alle menschen nu eens vegetariër werden? Spr. gaf hierop ten antwoord, dat de omzetting der bedrijven in tuinderijen van algemeen belang zou zijn (er wordt veel meer loon in die bedrijven uitge keerd). Een eisch voor een goed vegetariër is nog het nalaten van het gebruik van tabak in al hare vormen als schadelijk voor de gezond heid en beslist overbodig. Spr. citeerde een uitlating van prof. Snapper: Wie een kind laat rooken is een misdadiger. Alcohol wordt evenmin door een goed ve getariër gebruikt (het nalaten van dit ge bruik is geen voorwaarde, maar wie op ethi- schen grond vegetariër wordt, zal zich het gebruik van alcohol in elk geval ontzeggen.) Thee en koffie mag een vegetariër wel drinken, maar spr. wees er op, dat koffie veel schadelijker is dan thee door haar caf- feïne. Als men koffie wil gebruiken, neme men een soort, die deze stof niet bevat. Sterke thee is schadelijk, men gebruike niet meer dan een enkel kopje slappe thee. Maar wat blijft er dan nog over in het leven? noemde spr. als een vraag die vaak gesteld wordt en hij antwoordde daarop, dat kunst en wetenschap toch zeker heel wat meer aan het leven bieden dan het gebruik van sterken drank en vleesch en rooken enz. Schilderijen, studie over sterren en zoo veel wetenschappen meer, wandelingen in de natuur, sport, enz., geven oneindig veel meer voldoening dan een vetmesten met vleesch. En dan houdt men tegelijk zijn lichaam gezond en behoeft zijn geweten niet meer te bezwaren met het plegen van wreed heden jegens allerlei dieren. Tenslotte meende spr., dat het eisch is voor ieder, die gezond wil leven om van he den af een vegetarische leefwijze te volgen. Vragen. Na een korte pauze werden den heer Roodschild eenige vragen gesteld. Ie. Hoe denkt U over de serumtheorie? Antwoord: Men kan weigeren zich te la ten inenten, maar als leek kan men daar moeilijk veel over zeggen. Spr. voor zich ge loofde, dat iemand die goed vegetarisch leeft uit ethische overweging zal weigeren zich te laten inenten, en ook omdat hij weet, dat zijn lichaam door het vegetarisch leven gezond en krachtig en dus inenting niet be hoeft. Tegen eventueele infectie zal beter weer stand kunnen worden geboden. 2e. Ontkend werd de economische moge lijkheid van een zoo groote uitbreiding van tuinbouw als de spr. had voorgesteld. De wereldtoestand zou dat niet toelaten. Antwoord: Op een bepaalde oppervlakte grond zal bij glascultuur veel meer loon worden uitgekeerd dan op eenzelfde opper vlakte voor veehouderij. Als de wereld meer ging in vegetarische richting (dus minder vleesch en meer groenten gebruikte) zou er aan de groentencultuur heel wat meer uit breiding kunnen worden gegeven. En als dan ook in het buitenland hetzelfde ging ge beuren en de tolmuren vervielen, zou het veel beter worden in de wereld. 3e. Dooden de vegetariërs ook niet de voor tuinbouw schadelijke dieren? Antwoord: Men kan Tolstoiaansch zijn en zeggen: liever gedood te worden dan te dooden. Maar onjuist achtte spr. het niet, als men schadelijk gedierte doodt. Een tuin kan men zóó maken, dat men geen last krijgt van hazen en konijnen. Tegen muizen kan men een kat nemen. Dreigt de oogst van een stuk land te worden vernie tigd door rupsen, dan dient men die te doo den. In het algemeen dus kan schadelijk ge dierte gerust vernietigd worden. 4e. Hoe denkt U over het gebruik van eieren, melk, boter en kaas? Antwoord: De Ned. Vegetariërsbond heeft daartegen geen ernstig bezwaar. Die producten komen van levende dieren. De zuiver vegetarisch levenden zouden al blij zijn als alle menschen zoogenaamd lacto- vegetariër werden. Een echt vegetariër zal echter al spoedig ook de genoemde artikelen geleidelijk als overbodig laten rusten en daarvoor rauwe groenten en vruchten ne men, die wel terdege zoo voedzaam zijn. De melk komt aan het kalf toe en is niet be stemd voor den mensch. Het doel moet zijn zich zooveel mogelijk nu reeds voor te be reiden en in te richten op een wereld van vegetariërs, waarin geen koeien meer zullen zijn. Van de bestuurstafel werd nog opgemerkt: Door het gebruik van melk houdt men ook den veestapel in stand en daarmee de mark ten en alle daaraan verbonden wreedheden tegen het vee. Aan het slot van den avond sprak de heer Roodschild een woord van dank voor de aandacht waarmee men hem had aange hoord. Hij hoopte dat men van nu af meer vegetarisch zal leven. Men hoeft niet be vreesd te zijn voor „slap worden" als ge volg van het gemis van vleeschvoeding. Op het gebied van alle soorten sport zijn de meeste overwinningen behaald door vegeta riërs, gelijk spr. met voorbeelden aantoonde. Zij beseffen, dat alleen bij een vegetarisch leven het lichaam inderdaad gezond blijft. Men voede zich echter niet eenzijdig; zorg daarom voor voldoende afwisseling in de voeding en dit kan, omdat er zooveel groen ten en vruchten zijn. Voor jeugdige personen kan het wel eens moeilijkheden in het huis gezin brengen als zij vegetarisch willen le ven. Deze jongelieden dienen dan door lec tuur hun ouders de redenen te doen kennen, die hen nopen tot een vegetarische leefwijze en zeer waarschijnlijk zullen vader en moe der die redenen eerbiedigen en ook vegetariër worden. Met een krachtige opwekking om vegeta riër te worden en een uitnoodiging om toe te treden tot de te vormen afdeeling van den Ned. Vegetariërsbond, sloot spr. zijn toe spraak. De heer Woelders sprak aan het slot een woord van dank tot den heer Rood schild, opmerkende dat de schat van argu menten tegen alle bezwaren van tegenstan- i der? zeer groot ia, A42 3a het viel niet te ontkennen, 't Was een duidelijkgeval. Dat hij 's nachts had ingebroken En tabak (tien kilo) stal. Maar zijn advocaat was pienter En hij vroeg een. lichte strof *t Was D'E tabaJc,meneereit-. En wie blijft daar nou van cS% Qwgc Dootrnbos ECHTE FRIESCHE 20-50 CT PER ONS Een afdeeling opgericht, Na het sluiten der bijeenkomst bleven zij, die lid wenschten te worden, nog even bij el kaar. Er bleken er voldoende te zijn om een afdeeling van den Ned. Vegetariërsbond te kunnen vormen, n.1. twintig. Binnenkort zal de eerste huishoudelijke vergadering worden gehouden waarin o.m, een bestuur zal worden gekozen. Tot zoolang zullen de zaken worden be handeld door de heeren U. Madderom te Bergen en A. Woelders te Alkmaar. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. 1 DOELENSTRAAT 30, TELEFOON 838. Geopend iederen werkdag van 912 uur, voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 7-8 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel Donder dagavond. Voor vrouwelijk personeel afzon derlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven: 1 bakker, 1 banketbakker, 1 bankwerker, 1 betonwerker, 1 boekbinder, 9 chauffeurs, 1 drukker, 16 grondwerkers, 1 incasseerder, 3 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 loopknecht, 3 machinisten, 3 mach. houtbewerkers, 1 me taalslijper, 2 metselaars, 6 meubelmakers, 4 meubelstoffeerders, 1 monteur, 1 opz. teeke naar, 7 opperlieden, 7 pakhuisknechts. 1 pia nostemmer, 1 politoerder, 1 plaatwerker, 28 schilders, 1 scheepstimmerman, 19 sigaren makers, 1 smid, 2 steenbikkers, 2 stucadoors. 1 tandtechniker, 25 timmerlieden, 2 voegers, 1 voerman, 7 ijzerwerkers, 74 losse- en trans portarbeiders, 1 kantoorjuffrouw, 1 sigaren- ringster, 2 werksters. Geplaatst: 1 electriciën, 7 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 letterzetter, 3 metselaars, 1 opperman, 4 timmerlieden, 19 losse ar beiders. Alkmaar, 21 November 1930. De Directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 23 November is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht i6 slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Ochtendgloren Ooiden Dawn door Peter B. Kyne. Uitgave T. Swartsenburg, Zeist. Peter B. Kyne is een Amerikaansch schrij ver, die ook in ons land zeer veel gelezen wordt. Een bewijs hiervoor is wel dat een van zijn allerjongste werken nu al weer ver taald voor ons ligt, mede dank zij de voort varendheid van den uitgever. Kyne is, wat men in de Nieuwe Wereld noemt, een „good storyteller". Hij weet zijn personen goed uit te beelden, zet handige, dikwijls geraffineerde intrigues op, voegt er wat Amerikaansche humor bij en wat ge dan onder de oogen krijgt is een boek, zonder litteraire pretenties, maar dat zich prettig laat lezen en die bij zondere voldoening geeft aan goede ont spanningslectuur eigen. We zullen den lezer niet met een breed voerige uiteenzetting van „Ochtendgloren" en de talrijke detective en contra-detective handigheidjes er in vermoeien; we kunnen dit met een gerust hart aan Peter B. Kyne zelve overlaten. Penelope Gattin, de aangenomen dochter van een duivelachtig hoewel zeer religieus vrouwmensch en haar getyranniseendien echtgenoot, komt door een samenloop rail omstandigheden in de vrouwengevangenis St. Quentin terecht. Zij blijkt aan geheugen verlies te lijden en vormt voor den neuroloog een psycholoog dr. Burt een dankbaar studie object. Twee persoonlijkheden schuilen ia haar; de eene ie de ,-chte Penelope, de andere is een door de onderwereld bedorven meisje Haar eelaat is aaarenboyeo mmyormd dPOr

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9