miiHiistit Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. Radio-hoekje FEUILLETON. Stadsnieuws Honderd twee en dertigste Jaargang. ZUIVER WOLLEN O ND ER KL EED/NG No. 278 1930. I)in§<lag 25 November Woensdag 26 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R A.- uitzending). 8.— Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Zang door Mevr. Hekkert—van Eysden. Joh. Jong, pian<£ 12— Concert, door het V.A.R.A.-Septet. In termezzo gramofoonplaten. 2.— Vrouwen uurtje. Mevr. S. SchaperBeukema, cause rie. Johanna Bakker, zang. Joh. Jong, piano. 3Maak het zelf les. 4.Gramofoonpl. 5.Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.45 Concert door het V.A.R.A.-Orkest. 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B Kok. 7.— Accordeonmuziek door G. E. den Boer. 7.20 W. H. Vliegen: Oorsprong, geschiedenis en hedendaagschen stand der soc. beweging (VI). 7 45 Uurtje voor de Rijnvaart. 8.45 Uitz. van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, m. m. v. het V.A.R.A.-Orkest. „De Onthoudersstem" en Het Groot Volkstooneel. 11.Persberichten. 11.15 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NSC.R.V.) 8.15—9.30 Concert. 10.30—11.— Zieken- dienst. 11.12.Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.12.15 Politieber. 12.15 —12.30 Gramofoonplaten. 12.302.Con cert. J. Richters, viool. P. de Vries, fluit. Mej. E. Sandow, piano en harmonium. 2. 2 45 Concert. F. Meyerse, zang. D. Vos, viool. Mevr. HeldermanSmit, piano. 2.45 —3.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.154 15 Vervolg concert. 4.155.Gramofoonpla ten. 5.6.Kinderuurtje. 6.6.45 Uurtje voor de landbouwers. 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 7.15—7.45 Cursus Electrotechniek. 7 458.Politieber. 8. 9.10 Concert. Arnhemsche Orkest-Vereeni- ging. Christa Richter, viool. 9.109.40 Ds. J Rijks: „Moeilijkheden en gemakken in het leven van Hollanders in Frankrijk". 9.40— 10.30 Vervolg concert. 10.30—10.40 Pers berichten. 10.40L1.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert. 2.°0 Concert. M. Quayle, alt. W. Biggs, tenor. 2.50 Voor scholen. 3.50 Concert. Orkest. V. Langrush, piano. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Berichten. 6.55 Berich ten. 7.Piano-recital door S. Askenase. 7.45 Lezing. 8.20 Concert. N. Allin, bas B. Bartok, piano. Orkest. 9.25 Berichten. 9.40 Vervolgconcert. 10.20 Lezing. 10.35 Berich ten. 10.40 Dansmuziek. 11.3512.20 Dans muziek. Parijs Radio-Paris" 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpla ten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Lezing. 9.05 Concert. Orkest en cello. 9.50 Concert. Orkest en piano. Langenberg, 473 AI. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 I.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. In termezzo: „Talmas Ende". Tragi-comedie van A. Friedmann en A. Polgar. 8.05 Be richten. Na afloop van het concert tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.35—12.05 School- uitzending. 7.208.20 Orkestconcert. 8.50 9.10 Fluit-soli. 9.10—9.25 „Familien Han- sen" van Jens Locher. 9.4510.05 Vocale duetten. 10.0511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkest. 8.35 Orgelconcert door L. Joos. 9 15 Zang. 9.20 Vervolg orgelconcert. 9.25 Ver volg zang. 9.35 Vervolg orgelconcert. 10. Vocale duetten. 10.10 Viool-soli. 10.20 Zang. 10.30 Vioolsolo. Zeesen, 1635 Al. 6.20 Gymn. les en daar na gramofoonplaten. 8.20—11.20 Lezingen. II.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15 12.50 Berichten. 1.20—2.05 Gramofoonpla ten. 2.053.50 Lezingen. 3.505.15 Mid dagconcert en muz. door trio. 5.207.50 Le zingen. 7.50 Hoorspel. Regie Kaï Hage- mann. 9.05 Populaire muziek uit Weinres- taurant „Traube" en het Central Hotel. DE SAMENWERKING TUSSCHEN A.V.R.O. EN V.A.R.A. Voorbarige mededeeling. Naar „De Tijd" meldt, hebben de heeren w'. Vogt en J. Oudegeest besprekingen ge voerd, die nog zouden worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid om tot samenwer king tusschen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. te komen, onder de cogen wordt gezien Het schijnt in de bedoeling te liggen beide om roepen tot een eenheidsfront tegenover het Departement van Watersiaat te brengen. Van AL1CE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E DE B K. tiPardon mejuffrouw." Een vrouwenstem, door de open deur komen- ue. deed hem snel omzien. Daar stond Aline, dhérèse s kamenier, hem met nieuwsgierige blikken vijandig aan te zien. „Ik vraag pardon ®ls ik stoor, maar de deur van mevrouw s ka mer is gesloten." Zich overdreven verontschuldigend, wat irri terend werkte, liep ze op haar teenen door de amer, om een enkelen blik op de sofa te wer- Pen. Roger vertrouwde er op, dat Chalmers b'k'k ke'anÉrijks aan },et dienstpersoneel zou ebben medegedeeld. Maar hoeveel wist Aline? Misschien F cj?'aar,?m zou Thérèse haar deur gesloten en' zeide miss Clifford toen Aline weg ^as' „dat doet ze gewoonlijk niet. Luister eens °Ser, komt daar een auto?" cn Paar minuten later zeide Chalmers, met en stem die opgelucht klonk: „Dr. Bousquet, ®>)nheer." HOOFDSTUK 34. jmadame, bonsoir roonsier, ik hoop u niet te lang liet wachten. Ik ben zoo ken zenderbouw is gespro-1 k-inn- f/ °i0n ^?de leiders voor samenwer- - .?!'n nam overeenstemming g geen definitieve vormen aan. h<wf wauJ,eiding van bovenstaand bericht !22 ri 1 21ch ?ewend tot den heer W. S mSSeldT 4 A V V01- i !s geenerlei reden om te verontderstel- «rh'Jr A W £5 teg'H van samenwerking tus- scten A.V.R.O, en V.A.R.A. zou zijn. fJuann5er zo°danige samenwerking in de toekomst eventueel mogelijk zou zijn, zou van een veranderde mentaliteit van de V.A.R.A. jegens de A.V.R.O. gedurende een redelijken tijd moeten zijn gebleken. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN VRIJZ.-DEM. BOND. Over den Huizer-zender zal a.s Zaterdag avond van 8 tot 10 uur de algemeene verga dering van den Vrijz. Dem. Bond woraen uitgezonden, welke te Hengelo (O.) wordt gehouden. O.m. zal de heer mr. H. P. Marchant het woord voeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op allé werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Nov. 1930; handschoenen, jongensmuts, portemonnaie met inhoud, ceintuurs, naaimachine-onder deel, portefeuille met inhoud, gummi-bal, kindertaschje met inhoud, sleutels, pakje inh. verband. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Nov. 1930: ceintuur met gesp, An- nie Kluft, Omval 51; kinderportemonnaie m. inhoud, mevr. Vlaar, Verdronkenoord 49; rijw.elbelastingmerk, N. Quant, Noorderka de 15; zweep, J. C. Bakker, Overdiestraat 52; knipmes, A. Oudes, Stationsstraat 11; paar handschoenen, P. Nijman, Dubbele buurt 10; rijwielbelastingmerk, K. van Maarleveld, Lombardsteeg 19; „Ford"-auto- voorband, P. M. Grebe, Stompetoren; kin dermuts, C. de Gier, Heiligland C5; storm lantaarn, H. J. Gerdes, Karei de Grootelaan 30, Bergen; zilveren penning, B. Ahrends, Baanpad 39; rozenkrans in étui, G. Dijkes, Stationsstraat 46; broche, Henneman, Bier kade 12; portemonnaie met inhoud, postkan toor loket zegelverkoop; zakmes in étui, F. Peereboom, Laat 83, rijwielbelastingmerk in étui, C. Nauta, Spoorstraat 8; portemon naie,met inhoud, J. Tol, Ricardostraat 3; rijwielbelastingmerk, P. Knijnberg, Burg. Bosstraat 28; portefeuille met inhoud, Vroom en Dreesmann, Laat; dameshandschoen, K. Hopman, Lindelaan 67; broche, P. Oude- jans, Baansingel 37; band met hondenpen ning, L. Borking, Zuiderhoutlaan 11; da- mesparapluie, M. Smit, Liefdelaan 10 en gummibal, Frank Netten, Snaarmanslaan 121. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. WAT IS EIGENLIÏK CHRISTEN DOM? De heer J. G. H. Versteeg spreekt voor „De Dageraad". Voor de afd. Alkmaar van de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" sprak gister avond de ex-evangelist, de heer J. G. H. Ver steeg, in de dancing van de Harmonie, over het onderwerp: „Wat is Christendom?" De opkomst was vrij gering te noemen, waartoe het ongunstige weer wel voor een deel aan leiding zal hebben gegeven. Namens de ver. „De Dageraad" opende de heer Ferné, die allen welkom heette. Spr. betreurde het, dat niet meerderen aan den oproep hadden gehoor gegeven, want het had een zeer interessante avond kunnen worden, daar alle dominees in Alkmaar wa ren uitgenoodigd. Met ds. Roobol uit Eg- mond was men in correspondentie getreden daar deze genegen bleek te debatteeren. Spr. hoopte dat ds. Roobol den handschoen zal oprapen om binnen afzienbaren tijd op een debatavond te spreken. Van andere domi nees was taal noch teeken terug ontvangen, terwijl het toch juist zoo'n leerzame avond had kunnen worden, daar de heer Versteeg tot voor kort tot spr.'s tegenstanders be hoorde. Ondanks dat hoopte spr. toch dat de avond leerzaam mocht worden en gaf hierna het woord aan den heer Versteeg. De heer Versteeg ving aan met te consta- teeren, dat een dominé een eigenaardig we zen is en dat hij dat in nog erger mate wordt gauw mogelijk gekomen. Dit is de patiënt naar ik veronderstel." Hij sprak uitstekend Engelsch en had jets flinks en kordaats over zich. Hij was klein, had bruin haar en bruine oogen en droeg een groo- ten bril. Hij plaatste een tasch op een stoel, keek met zijn doktersblik even naar de ge daante onder de rose deken, zag de kamer rond en ontdekte dr. Sartorius. Hij werd wat verle gen en groette hem tamelijk eerbiedig doch kort „O dokter, hoe maakt u het", zeide hij lichtelijk bedeesd tot zijn collega. „Moet ik begrijpen, mag ik vragen of ik hier overbodig ben?" waar op hij zweeg, blijkbaar niets van den toestand begrijpende. Sartorius stond op en zeide koeltjes: „Vol strekt niet dokter; mr. Clifford zal u zeggen waarom hij u liet roepen. Er schijnt een goede reden voor te zijn." De lcleine man wendde zich tot Roger, die de noodzakelijkheid inzag een verklaring te geven, die hem op het punt van de professioneele eti quette gerust zou stellen. „Deze jonge dame, dokter, is een verpleegster die mijn vader verpleegd heeft tot aan zijn dood, eenige dagen geleden. Na de begrafenis ging zij weg en van avond kwam zij op eens terug in zeer vreemden, opgewonden toestand. Een paar minuten na haar komst werd zij bewusteloos. De reden waarom dr. Sartorius haar niet behan delt is, dat ze veel opgewondener werd toen hij bij haar kwam. Ze schijnt een ingekankerde antipathie tegen hem te hebben, waarom weten we niet." De Franschman trok zijn roodachtige wenk' wanneer hij" ook nog professor is. Dat be wees prof. dr. Den Hartog, die beweerd beeft, dat Nietszsche van de hoogte gevallen is omdat hij zijn hoogste ideaal niet in God stelde. De voorstelling, die het Christendom zich van God maakt, als het hoogste gezag, kan heel iets anders zijn dan het hoogste ideaal Spr. zou deze vraag willen stellen: Wat is Christendom? Vraag het aan een roomsch-katholiek, en hij zal antwoorden, dat Christendom is wat Jezus aan Petrus heeft verteld, wat Petrus aan de kerk heeft verteld en wat de kerk er zelf bij heeft aangevuld, en wat God aan de pausen heeft medegedeeld. De r.k. priester zegt: Wie de kerk niet heeft tot moeder, heeft God niet tot vader. Stelt men aan een calvinist de vraag wat Christendom is, dan zal hij beginnen met te zeggen, dat hij van het roomsch- katholicisme niets moet hebben. Alles is ge nade. Wee den mensch die niet gelooft dat we allen gevallen zijn in Adam. Omdat Eva Adam verleidde een appel te eten deugt er niets meer van den mensch. Christus is door God gezonden en heeft, zeide spr., uw en mijn straf gedragen aan 't kruis; de wereld, voor een deel dan, is dus met God verzoend door den kruisdood. Met een voorbeeld toon de spr. aan, waartoe de absolute doortrek king van deze leerstelling leidt: de goede moet boeten voor wat de kwaden deden en deze worden dan nog niet eens gestraft. De calvinist gelooft voorts nog aan de leer der uitverkorenen, zoodat wat hij iemand ook doet, niet tot de uitverkorenen zal behooren en nooit den hemel zal beërven. De vrijzinnige verwerpt absoluut de op vattingen van de r.k. kerk en van het calvi nisme. De vrijzinnige kan God niet gebrui ken om te regeeren, want hij gelooft niet aan persoonlijk ingrijpen van God. Maar met Hegeliaansche wijsbegeerte en philoso- fie wordt God er weer bij geredeneerd Van den bijbel laat men niets meer over. De vierde groep, aan wie spr. de vraag wilde stellen, was die van het rechts-moder- nisme van prof. Heering, die meer den kant uitgaat van schuld door vergeving en gena de. Het boek van prof. Heering „De Zonde val van het Christendom", noemde spr. een zeer atheïstisch werk. Het religieus-socialisme is wel heel bijzon der in zijn opvattingen. Zij wenschen het Christendom in het socialisme te brengen en dan spreekt men nog vangodsdienst is pri vaatzaak! Spr. gaf hierbij nog een verklaring over het optreden van „Het Volk" tegenover Die- bel, die aantoonde dat stigmatica door bij zondere wetsconcentratie kan worden ver kregen: Het Volk scheldt zoo, omdat straks Albarda en Nolens samen achter de groene tafel moeten zitten. (Instemming.) Spr. ging verschillende ontwikkelingssta dia in het Christendom na, waarbij hij op merkte, dat alles wat er in het Christendom is, afkomstig is uit de dogmatieke hersenen der menschen, te beginnen met Paulus. In 1618 werd de geloofsbelijdenis uitgege ven en daarbij werd bepaald, dat ze iedere drie jaar zou worden herzien. Heden ten dage is dat nog niet gebeurd. Dus, als wij Christen zijn, slikken we nu nog, wat een aantal heeren in 1618 dacht. Wie weet eigenlijk precies waar God is? De een ziet hem hier, de ander daar, maar waar U ook zoekt, zoo eindigde spr. het eerste deel van zijn rede, God ontmoet U niet, en dan zult ge met mij kunnen zeggen: „Ik heb God gezocht en ik heb hem niet ge vonden; ik ken U niet". Na een korte pauze hervatte de heer Ver steeg zijn betoog. Het Christendom wordt uitgedragen door de Kerk. Wat is de kerk? Twee groote stroo mingen zijn te onderscheiden, het roomsch- katholicisme en het protestantisme. E>e r.k. kerk zegt: Wij zijn de kerk. Van daar de zeven sacramenten. Spr. bewees hoe men, ook al is men bediend, toch nog in het vagevuur kan komen. Men kan zich verze keren van heilige missen en spr. las daar over iets voor uit een Haagsch parochie blaadje: „Deze verzekering aan te bevelen is overbodig. Door lid van onze verzekering te worden zorgt men bij zijn leven voor zijn zielerust, omdat deze verzekering mis sen bij God laat opdragen. De maandelijksche premie bedraagt 10 cent, per jaar 1.20. Bij inschrijving mag men niet ouder zijn dan 65 jaar". De kerk is ook noodig om te trouwen. Dan alleen is een huwelijk geoorloofd. Spr. legde den nadruk op het verschil dat er bestaat tusschen Christus en den paus. „De vossen hebben hunne holen, de vogels hebben hun ne nesten, maar de zoon der menschen heeft niets, zelfs geen steen om zijn hoofd op te rusten te leggen". De plaatsbekleeder van brauwen naar boven. „Ah, ah", merkte hij op. „Mag ik u vragen of u iets van die antipathie hebt geweten voor haar terugkomst^" „Ik wel", zeide dr. Sartorius. Ik heb het aan lady Clifford medegedeeld en ik begon te den ken dat zij leed aan vreemde geestesverbijste- ring." „Ik begrijp het. En bent' u tot een resultaat gekomen over haar tegenwoordigen toestand, dokter?" „Ik heb mij daar geen oordeel over kunnen vormen". „O ja, ik begrijp uw moeilijkheid volkomen. Heel onaangenaam, heel onaangenaam. Met uw verlof zal ik dan nu maar eens zien wat ik doen kan." Bij de uitwisseling van al die beleefdheden had Roger moeite zijn ongeduld te bedwingen. Terwijl de doktoren vriendelijke praatjes hiel den, kon Esther bezwijken. Gespannen zag hij toe hoe de dokter instrumenten en fleschjes te voorschijn haalde, van bril verwisselde en ein delijk er toe overging, de patiënt te onderzoe ken, de hartslag beluisterde, de pols voelde en de oogen openhield. Toen vroeg hij met een ernstig gezicht: „Hoe lang is ze in dezen toestand?" „Zoowat twintig minuten." De Franschman trok zijn lippen samen en zette hoofdschuddend zijn onderzoek voort. Ro gers onrust groeide. Denkende het gemakkelij ker te maken wees hij op de gaatjes van den manteL" „Wat denkt u hiervan, dokter?," Christus, de paus. heeft zoo juist een gou den telefoontoestel gekregen Het protestantisme is hopeloos verdeeld (in Amsterdam 71 richtingen). Als ze kan, zegt de orthodoxie: „Wij hebben de macht". Bij het protest tegen de Russische geloofs vervolgingen vereenigden de protestanten zich met katholieken en joden. Maar geen van hen had het recht daartoe. Vergaten bijvoor beeld de joden dat het tsarisme hen bloedig vervolgde? Het protestantisme, concludeerde spr., gaat zich altijd bemoeien met zaken, waar het niets mee noodig heeft. Spr. wekte op tot kerkafscheiding. Het Is niet eerlijk lid van een vereeniging of een kerk te zijn enkel omdat vader en moeder of de grootouders er ook lid van waren. Spr. kwam vervolgens tot een bespreking van het redelijk godsgeloof, en wat dit in houdt. De wijsheid Gods, dat is: God heeft alles zoo gemaakt, dat het moet beantwoorden aan het doel dat Hij daaraan heeft gesteld. Hoe zit dat dan met de zonde? De dui vel is een gevallen engel, maar wie heeft die engel geschapen? Gods heiligheid is redelijk, want dat ken nen we uit ons eigen geweten. „Gods oogen zijn te rein om het kwade te zien", terwijl de geheele wereld één brok kwaad is. God is ook liefde, en die liefde kenmerkt zich door het offer. De vraag rijst: wat voor offer wordt bedoeld? God is majesteitelijk en dat blijkt uit zijn mysterie. Mysterie wil zeggen verborgen heid, dus dan zou Gods majesteit moeten blijken uit zijn verborgenheid. „In alles in de wereld, zoowel uit de natuur als uit den mensch, kunnen we zien wie God is en dan moeten wij het werk van den maker roe men". Wat betreft de natuur: pest, cholera, aard bevingen, overstroomingen, alles komt uit God. De menschenwereldoorlog, moord, dood straf, inquisitie, christenvervolgingen, ook als ze er zijn in Rusland, de leer van Igna- tius van Loyola (het doel heiligt de micffle- len), alles komt uit God. Het werk van den maker moet men roemen. Spr. is dan ook blij, dat hij eindelijk ge voeld heeft, dat hij in deze bewe ging zich geen raad meer wist. Over de verhouding van christendom en militarisme zeide spr., dat het christelijk mi litarisme het gevaarlijkst is. De nieuwe Gromwelspreuk is: „Vertrouw op God, houdt je duikboot gereed en het gifgas bij de hand". Het militarisme moet er zijn, om zich te verdedigen, wordt er gezegd. Spr. wees er op, welk een groot verschil er bestaat tus schen zelfverdediging en nationale verdedi ging. Bij den krijgsraad maakt men van een geraffineerde truc in dezen gebruik. De pre sident vraagt aan een principieelen dienst weigeraar van Christelijken huize wat hij zou doen tegenover een inbreker, die hem zou aanvallen. Het antwoord luidt natuur lijk: zich verdedigen. Welnu, zegt de rechter, dat doet het vaderland nu ook. Gewoonlijk weet de dienstweigeraar daar niet op te ant woorden envoor zeven maanden gaat hij naar de „bijzondere". In den oorlog is in den regel geen aan valler of verdediger te onderscheiden. De oorlog wordt klaargemaakt. Het is geen zelfverdediging, maar een georganiseerde massa-slachting. De jongeman wordt groot gebracht om voor het kanon te sterven; hij wordt door de een of andere overheid tot een bandiet gemaakt. (Instemming.) Het is de vereeniging de Dageraad die als grondslag het redelijke en zedelijke bewust zijn aanneemt met afwijzing of bevrijding van eiken dogmatischen band. Het is een ethisch cultureele vereeniging, die den mensch dit wil leeren: „Mensch, denk in de eerste plaats na". Spr. eindigde met de opwekking te breken met elk kerkelijk gezag. Predikt, aldus spr., het eenige evangelie dat over deze wereld maar gepredikt kan worden, n.1. het rechts bewustzijn. Wij vragen in naam van ons re delijk en zedelijk denken: recht en nog eens recht. (Applaus.) Voor debat bleken geen liefhebbers aan wezig te zijn, zoodat de voorzitter direct een De borstelige wenkbrauwen gingen omhoog. „O zoo" riep hun bezitter en handig de beide mouwen a{ latende glijden bezag hij de roode plekken op de huid, waarop zich een ontstoken, gezwollen plek vertoonde. „Zoo, zoo, nu wordt 't duidelijk. Dokter", zeide hij tegen Sartorius, „had u eenig vermoeden dat de jonge dame verslaafd was aan verdoovende middelen? Roger wierp een onderzoekenden blik naar den man bij het vuur, het bleeke gezicht bleef onbewogen. „Ik beken, dat ik dit niet vermoedde toen ze hier was, ofschoon haar gedrag dat vermoeden wettigde, maar deze plekken hebben mij inge licht." Niettegenstaande zijn voornemen om kalm te blijven, viel Roger uit: „Wilt u te kennen ge ven, dat zij zich zelve die inspuitingen gaf door beide mouwen heen? Sartorius draaide zich zwijgend om. Ds. Bousquet haalde de schouders op en veegde zorgvuldig zijn brille glazen af met een zijden zakdoek. „Het zou ongewoon zijn mijnheer, maar niet onmogelijk. Men weet nooit welke dolheden die patiënten uithalen. Ze is nog on der den invloed van morfine" en voorzichtig voegde hij er bij: „Het schijn morfine te zijn." „Dan draagt die man daar er de verantwoor ding van. Een kwartier geleden heeft hij haar de laatste injectie gegeven." Het werpen van dezen bom had een niet te beschrijven uitwerking. Er heerschte een ver- oordeelend zwijgen en miss Clifford en de klei ne dokter staarden Roger aan met een menge ling van verwarring en ongeloovige belangstel ling - uitvoerig sluitingswoord uit kon spreken, waarin hij eerst den spreker dankte om daarna de aanwezigen dank te brengen en hun tevens een tot weerziens toe te roepen. OVERNAME VAN STRATEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 145: Bij brief van 22 Augustus 1930 heeft de N. V. van onroerende goederen „Nooit Ge dacht", alhier, zich tot ons College gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat deze gemeente van haar in eigendom overneemt de Rippingstraat, de Corfstraat en de Brou werstraat, zooals deze op de bij de stukken ter inzage gelegde teekening met gele kleur zijn aangegeven. De straten, welke kort ge leden zijn aangelegd, verkeeren in goeder, staat en voldoen geheel aan de eischen, ge steld bij uw besluit van 25 September 1924, nr. 26, gewijzigd bij besluiten van 13 Octo- ber 1927, nr. 9 en 4 October 1928, nr. 5. In verband hiermede bestaat er dezerzijds tegen de overname van den eigendom geen be zwaar. B. en W. stellen den Raad derhalve voor het volgende besluit te nemen, waarvoor, ter wille van een vereenvoudiging der berekening van de kosten van levering, de vorm is geko zen van een besluit tot koop voor een bedrag an 1. KASGELDLEENINGEN. B. en W. schrijven in bijlage nr. 142: Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld zullen in het jaar 1931 tijdelijke leeningen noodig kunnen zijn Met het oog hierop ver zoeken wij U, evenals vorige jaren, ons te machtigen deze kasleeningen ten laste van het dienstjaar 1931 te sluiten tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000. In het ontwerp der begrooting voor den dienst 1931 zijn onder de volgnummers 665 en 667 de daarvoor noodige posten opgeno. men. B. en W. stellen derhalve vóór te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar besluit: a. indien in den loop van 1931 de stand der geldmiddelen zulks naar het inzicht van B. en W. noodig maakt, op nader door dat College te bepalen data geldleeningen aan te gaan ter voorziening in de behoefto aan kasgeld voor den dienst 1931, tot een bedrag van ten hoogste 1.000.000, tegen een rente van ten hoogste 1 boven het promessen-disconto der Nederlandsche Bank; b. voor de betaling van rente en aflossing dezer leeningen aan te wijzen respectieve lijk de gewone en buitengewone inkom sten der gemeente; de leeningen vóór het sluiten van het dienstjaar 1931 af te lossen. WERKVERSCHAFFING. In bijlage Nr. 143 schrijven B. en W.: In verband met Uw besluit van 13 Novem* ber j.1. om de in werkverschafing uit te kee- ren uurloonen te verhoogen, zullen tevens de credieten, genoemd onder IV van het in bij lage nr. 133 opgenomen ontwerp-besluir, moeten worden herzien. Waar de bedoelde verhooging globaal neerkomt op een stijging van het weekloon per man met 2.50 jDer week, zullen de cre dieten voor de in het voorstel met 3 tot en met 7 genummerde werken resjiectievelijk 1300. 60, 100, 650 en 650, totaal 2761) méér moeten bedragen. Wijziging van Uw besluit van 13 November j.1. en van de be grooting voor 1930 zal hiervan het gevolg moeten zijn. In verband met het hierna volgende ont- werp-besluit tot wijziging dier begrooting worde nog het volgende opgemerkt. Naar wij meenen, kunnen voorloopige de posten, waar op de z.g. normale kosten van de uit te voe ren werken zullen drukken, buiten beschou wing blijven, ook al omdat wij thans niet weten in hoeverre die posten zullen worden overschreden. Voor zooveel noodig zullen dezeposten, zoomede die, betreffende het subsidie van Rijk en Provincie in de kosten van het afgeloopen seizoen, bij nadere supple- toire begrooting geregeld kunnen worden. Echter staat de post voor de z.g. improduc tieve uitgaven in zekeren zin op zichzelf, om dat hierin tot uitdrukking komt het element „steun", dat in de werkverschaffingskosten ligt opgesloten. Deze post is in de begrooting voor 1930 geraamd op 14000. Dit bedrag is reeds overschreden: uitgegeven werd 14586.53 Aangenomen kan worden, dat de kosten van de in het komende seizoen uit te voeren werken, met de verhooging geraamd op 38.360, voor 1/3 gedeelte of pl.m. 12.750 ten laste van den gewonen dienst 1930 zullen komen. Daarvan kan naar den hier steeds aangenomen maatstaf, voor zooveel de plant- soenwerken betreft, 70 en wat de andere werken aangaat, 30 tot de improductieve kosten worden gerekend. Deze kosten zullen „Roger mijn beste, weet je wel wat je zegt?" fluisterde de oude dame, pijnlijk getroffen, op vermanenden toon. Verdrietig, dat hij zich zoo had uitgelaten, wendde Roger zich op de lippen bijtend om. Het was klaarblijkelijk nog niet het oogenblik om onomwonden te spreken. En hij zag de beide doktoren een blik wisselen van weder- zijdsch begrijpen, waarin verontwaardiging lag voor hem. ,,'t Doet er niet toe hoe ze die injecties kreeg", zeide hij haastig tegen dr. Bousquet, „het gaat er om dat ze gered wordt. Ik had dit niet moe ten zeggen." De dokter zweeg, hij had tegenover Roger iets onvriendelijks en verwijtends. „Wel, mr. Clifford, het is het beste dat de jonge vrouw wordt uitgekleed en naar bed ge bracht. Dan kan ik zien of ik nog meer sporen van injecties vinden kan en tot een conclusie komen over een paar punten, die nog twijfel achtig zijn. Is dit mogelijk?" „Zeker, ik zal dadelijk een kamer voor haar in orde laten maken." Hij schelde en vroeg toen op den man af: „Zegt u mij nu eens, dokter, gelooft u dat zij in levensgevaar is?" „Het is heel moeilijk iets te zeggen voor het verdoovend middel heeft uitgewerkt. Ze schijnt aan ernstige zenuwuitputting ten prooi te zijn en de invloed van de morfine is daarbij een noodlottige complicatie. Zij schijnt eenigen tij geen voedsel te hebben gebruikt, haar le venskracht is bijzonder laag, maar aan het hart vind ik geen afwijkingen." (Wordt vervolgd!,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5