LANDBOUW en VEETEELT. Koo kei-, uw keel'- opf Neem Wybert. Ter be- scberming der ilijravliezea en ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. mitsdien respectievelijk 7 3020, J 255, J 10a, 720 n 1065, totaal 7 0665 beloopen. Voe gen wij hierbij de som van 586.53, waar mede de post reeds is overschreden, dan zal deze met 6651.53 of rond 7 6700 moeten worden verhoogd. De post voor onvoorziene uitgaven, geraamd op 7 26.660.26, kan met een gelijk bedrag worden verminderd. Gelijk U bekend is. moet het bedrag, dat de ge meente aan de werkverschaffing op deze wijze ten koste legt, feitelijk worden verhoogd met het offer, dat de gemeente brengt door het prijsgeven van het Rijks en provinciaal sub sidie, zoo op de daartoe bereids ingediende aanvragen afwijzend mocht worden beschikt Wij stellen U thans voor over te gaan tot vaststelling der hierna ontworpen besluiten: Gezien het voorstel van B. en W., opgeno men in bijlage nr. 143 tot het verslag van 's Raads handelingen; Wijzigt zijn besluit van 13 November j.1., nr. 8, als volgt: het bepaalde sub IV wordt gelezen aldus: aan B. en W. voor de uitvoering van de na te noemen werken de volgende credieten toe tc staan Het verbreeden van den Bergerweg en het omleggen van de Houtvaart 101.400 en 18 000 Het bouwrijp maken van het terrein-Ver steeg 38.300. Het verrichten van verschillende werken ten dienste der plantsoenen; het planten van boomen en laag hout (mede ten behoeve van het sportpark), het verbeteren van voetpaden grasmatten en dergelijke 7 16.900. Het verbreeden van den Nieuwlandersin gel tusschen Overdiepad en de Bleekers sloot 2.560. Het verlagen van bermen van verschillende wegen 1.100. Het schoonmaken van riolen 7.150. Het uitbaggeren van singelgrachten en vaarten 10.650. De raad der gemeente Alkmaar besluit de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1930 te wijzi gen als volgt: Uitgaven (gewone dienst): afd. 1, hoofd stuk IX, paragraaf 2, volgn. 454, werkver schaffing 6700 nieuwen of van de verhoo ging van den bestaanden post. Afd. I hoofdstuk XVI, volgn. 563, onvoor ziene uitgaven 6700 (verlaging). Als gevolg van de vorenstaande wijzigin gen wordt de verzameling aan het slot der begrooting als volgt: het nadeelig slot van Afdeeling I, Hoofd stuk IX, par. 2, gebracht op 7 21.213. het nadeelig slot van Afdeeling I, Hoofd stuk XVI, gebracht op -19.960.26. AANKOOP GROND VOOR STRATEN AANLEG TUSSCHEN DE LAND- STRAAT EN DE POPELMANSLAAN. In bijlage nr. 144 schrijven B. en W.: Op het in Uwe Vergadering van 25 Sep tember j.1. vastgestelde plan van uitbreiding voor het Lyceumkwartier is een verbinding ontworpen tusschen de Landstraat en de Popelmanslaan, terwijl deze verbinding op haar beurt weer aansluit aan de straat, die langs de Oostzijde van het terrein-Versteeg zal loopen, welke straat in het a s. winter seizoen zal worden aangelegd, overeenkom stig Uw besluit van 13 November j.1. Het meerendeel van de wegen en straten op bovenvermeld plan van uitbreiding voor komende, is geprojecteerd op gemeentegrond Voor den aanleg van den hiervoor genoem den verbindingsweg tusschen de Landstraat en de Popelmanslaan is het evenwel noodi dat de gemeente de beschikking krijgt over perceelen Sectie F. nr. 1529, erf, groot 183 c.A., toebehoorende aan D. Tauber, alhier, en Sectie F nr. 1528, landweg, groot 107 c.A toebehoorende aan J. de Graaff Sr., alhier, en anderen. De eigenaar van het perceel Sectie F. nr. 1529 vraagt daarvoor 950 in totaal de eigenaren van het perceel Sectie F. nr 1528 5 per c.A. B. en W. stellen den Raad voor de aange boden perceelen voor de gevraagde prijzen n perc te koot aan te koopen WIJZIGING VAN HET REGLEMENT VOOR HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. In bijlage nr. 141 schrijven B. en W.: Het eerste lid van art. 7 van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur (Gemeente blad No. 790) bepaalt o.a. dat het Burgerlijk Armbestuur zoo noodig wordt bijgestaan door een of meer armbezoekers. Sinds de vaststelling van dit Reglement is, bij Raadsbesluit van 10 Juni 1926, besloten over te gaan tot de aanstelling van een ad junct-armbezoeker, zonder dat tegelijkertijd art. 7 daarmede in overeenstemming werd gebracht. Wij stellen U in verband daarmede thans voor, bedoeld Reglement te wijzigen en daar in omtrent de aanstelling van een adjunct armbezoeker eene bepaling op te nemen en tevens, overeenkomstig bovenaangehaalc Raadsbesluit van 10 Juni 1926 (Gemeente blad No. 1026), benoeming, schorsing en ont slag van dien ambtenaar aan ons College op te dragen, voor wat de benoeming betreft, op aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur en voor wat schorsing en ontslag aangaat dat Bestuur gehoord. Voor den armbezoeker geschiedt benoe ming, schorsing en ontslag tot dusver, op aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur door den Gemeenteraad. Wij achten het ge wenscht het Reglement in dit opzicht in zoo verre te wijzigen, dat eene eventueele schor sing voortaan kan geschieden door ons Col lege, het Burgerlijk Armbestuur gehoord. Ook de artikelen 9 en 10 van het reglement dienen, in verband met de instelling van de functie van adjunct-armbezoeker, wijziging te ondergaan. Een ontwerp-verordening tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur. met den inhoud waarvan dat Bestuur zich heeft vereenigd, bieden wij B. en W hierbij ter vaststelling aan. DE LANGENDIJKER GROENTEVEILINGEN. De maanden November en October doorgaans slap. Er is dan vaak weinig dru te en vertier aan onze groentemarkten Het is dan de tijd van het kool binnenhalen, zoo dat er weinig aan de veilingen wordt aange voerd. Dit jaar is er nog een oorzaak te meer voor deze slapte. De prijzen zijn nl ook nog slecht, zoodat deze niet uitlokken om andere werkzaamheden in den steek te laten en zijn producten ter markt te brengen. De uitvoercijfers, die vanwege het Centraal Bu reau van de Statistiek over October zijn ge publiceerd, wijzen op een verminderden uit voer van verschillende tuinbouwproducten, die hier het meest worden verbouwd. En daarbij komt dus de voor Langendijk domi- neerende kwestie van den uitvoer naar Duitschland. Aan roode en witte kool heeft dit land den laatsten tijd bijzonder weinig geïmporteerd en als Duitschland niet aan de markt komt, dan is dit, de Langendijkers weten dit uit ervaring, een bijzonder veeg teeken voor hun welvaart. De omstandighe den wijzen er niet op, dat dit spoedig verbe teren zal, daar de economische toestand van onze Oostelijke naburen niet van dien aard is, dat mag worden verwacht, dat het veel van onze groenten zal betrekken. Er schijnt in Duitschland zelf heel wat kool te zijn, die op de markten nog lager prijs opbrengt dan de onze hier. Van export daarheen kan alzoo moeilijk sprake zijn. Alleen als daar door strenge vorst de groentevoorraden zouden worden vernietigd, kan verwacht worden, dat Duitschland aan de markt verschijnt. Inge wijden verzekeren, dat niet eerder op grooten export naar dat land moet worden gerekend Op het oogenblik is de vraag bijzonder gering. Kooplieden verzekerden ons, dat in geen jaren zoo weinig vraag was naar de Langendijker tuinbouwproducten. Aardappelen brachten aan de Broeker vei ling 7 2.30 op voor blauwe, 4.10 voor drie lmgen. Aan de veiling te Noord-Scharwoude brachten middelbare Schotsche muizen 2.803.20 op, groote 2.60. Blauwe aardappelen golden hier 7 1.50160, drielingen 4.80. Over de prijzen der bloemkool is men over 't algemeen niet ontevreden, althans voor wat de reuzen betreft. Aan de Broeker vei ling werd voor deze 12.9016.30 be taald op den eersten veilingdag. Dinsdag was de noteering 7 10.50—23.70. Later kon deze maximum-prijs niet meer gehaald worden, zoodat men met 18 ruim aan het eind was. Kleinere brachten toen 10 12 op. Voor Lecerf werden aanzienlijk la gere prijzen betaald: werd aanvankelijk nog f 8.30—7 9.50 betaald, Woensdag lagen de prijzen tusschen 7 4.90 en 7 6.30, Vrijdag varieerden ze tusschen 7 6.30 en 7 8.40 aan de Broeker veiling, Tweede soort werd in het begin der week voor 7 3—7 4 verkocht, later werden de mooiste nog voor 7 6 verkocht, terwijl de meest afwijkende kwaliteit 7 2.70 7 3.20 opbracht. De totale aanvoer beliep aan beide veilingen 36000 stuks. Koesterde men de hoop op eenigszins be tere prijzen voor roode kool, helaas bleek die ijdel. De prijs was eer lager dan hooger. Aan de Broeker veiling was de hoogste prijs voor het meest gezochte kleingoed 7 5.60, bij hooge uitzondering besteed. Voor groote exemplaren werd van 7 2.607 3 per 100 K.G. besteed. Afwijkende kwaliteit werd in het begin der week voor groote betaald me? 7 1.40—7 1 80, later met 7 1.20—7 1.30. Bijna alles, wat aangevoerd wordt, is kool, die niet kan worden bewaard. Puike winter- kool bewaart men op hoop van betere prij zen. In totaal werden aan beide veilingen rond 33 spoorwagens verhandeld, ongeveer aan elk evenveel. De aanvoer van gele kool is nog geringer. Allicht, dat de betere kwaliteit hierbij een rol speelt. Ook zijn de prijzen laag. Voor gele kool van de meest gewenschte grootte en kwaliteit kon slechts van 7 2.20—7 2.70 wor den gemaakt, terwijl groote gemiddeld 7 1.50 opbracht. Afwijkende kwaliteit kon niet meer dan 7 0.907 1-20 bedingen. De totaal-aan voer beliep ongeveer 18 spoorwagens aan de twee veilingen. Herfstwitte kool wordt er weinig meer aangevoerd; de aanvoer van Deensche witte is grooter, doch betrekeklijk gering. Onge twijfeld zijn de lage prijzen ook hiervan de voornaamste oorzaak. Deze varieerden nl. van 7 1.20—7 2.30, waarbij de hoogste prij zen ook voor de kleine sorteering werden be taald. Al gaat het niet zoo slecht met de uien als verleden jaar, toch zijn de prijzen onbevre digend; zelfs weer iets lager dan de vorige week. Vaak bleef de prijs beneden de 7 3: Maandag 7 2.30—7 2.80, Zaterdag 1.70-- 7 2.70 aan de Broeker veiling 7 1.80—7 3 aan die te Noord-Scharwoude. Voor grove uien werd op sommige dagen nog 1030 cent minder betaald. Voor drielingen lagen de prijzen aan beide veilingen tusschen 7 1 en 7 1.60. Gele nep werd verkocht voor 7 3 —7 4.40. Aan beide veilingen werden in 't geheel ruim 14 spoorwagens verhandeld. De aanvoer van bieten was gering. De be stede prijzen waren beter dan wel placht. Werd in het begin der week te Broek 7 2 7 2.50, te Noord-Scharwoude 7 3.30 be steed, op het laatst werd aan de Broeker vei ling 7 3.207 4 betaald. Peen blijft laag in prijs. De beste van df groote sorteering bracht ongeveer 7 2 op, minder goede 7 1.30—7 1.80. Voor kleine werd 7 0.807 1.20 betaald. De aangevoerde rammenas werd verkocht voor 7 1.40—7 1 50. Bijzonder laag in prijs was de Chineesche kool of witkrop. I n 't begin der week werd ze verkocht voor 7 1—7 1.20Donderdag bracht ze te Noord-Scharwoude 7 0.10— 7 0.30 per 100 stuks op. WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 17 tot en mei 22 November 1930. Als men eens nagaat welke prijzen verleden jaar om dezen tijd aan de vei lingen besteed werden dan komt men tot de ontdekking, dat het daarmede in 1929 eveneens verre van rooskleurig was. Verleden jaar om dezen tijd verblijdden >ele tuinbouwers zich met de gedachte: „Ik heb goed geteeld en met een weinig winterweer dan red ik het wet". Allen, die verleden jaar eenigszins nauw be trokken waren bij het tuinbouwbedrijf, weten maar al te goed, dat het winterweer, dat verlangd werd, uitge bleven is. Zoodoende werden vele land en tuinbouwers gedupeerd, door de slechte uitkomsten ven hun bedrijf. Een slechte zomer volgde hierop. Deze zomer was voor de betrokken land- en tuinbouwers hoofdzakelijk slecht tenge volge van de ziekte in de aardappelen. •In tegenstelling met verleden jaar was in 1930 de teelt van herfstkool eveneens slecht te noemen. Zoowel de teelt als de prijzen werkten mee om de ontvangsten van de tuinbouwers tot een absurd laag bedrag te reduceereu. Weken achtereen hadden de kooplieden met het genoegen bloemkool aan de veiling te zien. De witte koolteelt was verleden jaar even als die van de herfst roode kool vrij goed te noemen en de uitkomsten van de wintercampagne viel ieder tegen. Het is te hopen, dat nu dit jaar de wielen worden omgedraaid en wij alzoo een betere wjnter-campagne tegemoet gaan, dan verleden jaar. Mocht dit soms even tueel niet het geval zijn, dan zal de thans in deze streek hecrschende armoe de verergerd wordeu. Roode kool. De verwachtingen dat de aanvoer van roode kool zou toenemen, zijn uitgekomen. Wat echter aangevoerd werd is noofdzakelijk van die kwaliteit, dat ze opgeruimd moet worden. Degenen die nog wat goede bewaarkool willen koopen zijn op de veiling daartoe ge woonweg niet in de gelegenheid. De roode kool die nog voor eerste kwaliteit kan doorgaan werd deze week op Dins dag verkocht voor de grootere soort 2.20 tot 2.70 per 100 K.G. De kleinste soorten golden van 3.50 tot 4.10. Donderdag betaalde men voor mooie kleine kool nog 46 per 100 K.G. Zater dag was er weinig aanvoer van groote en kleine roode. De noteering op dien dag was van 2.70 tot 4. Wel was de aanvoer op dien dag vrij belangrijk. Tweede kwaliteit roode kool wordt te genwoordig veel aangeboden. De prijzen van doorschot varieerden*van 1.40 tot 2.40 per 100 K.G. De totale aanvoer van roode kool bedroeg in deze week 38.100 K.G. tegen 22.800 K.G. in de vorige week. Gele kool. Hst aanbod van gele kool was in de afgeloopen week allertreurigst. Eerste kwaliteit gele kool n.1. de kleine re soort werd slechts op Zaterdag aan geboden. Deze bracht op van 2 tot 2.20 per 100 K.G. Op Dinsdag van deze week werd voor kale gele kool 1.20 tot 1.70 per 100 K.G. betaald De aanvoer bedroeg slechts 3500 K.G. tegen 10.100 K.G. in de vorige week. Witte kool. De aanvoer van witte kool begint successievelijk te verminderen. Deze bedroeg in deze week 28.600 K G. tegen 63.800 K.G. in de vorige week. De prijzen verschilden niet veel met die van de vorige week. Dinsdag en Donderdag werden nog enkele partijen mooie witte kool verkocht voor 1.10 en 1.20 per 100 K.G. Daarna werd in deze week niet meer besteed dan 1. De kale witte kool gingen door de veiling voor 0.70 en 0.80 per 100 K G- Deensche witte kool werd in deze week evenals in de vorige niet aangevoerd. Bloemkool, 100 stuks bloemkool (le cerf) eerste kwaliteit werden verkocht voor 7.70 per 100 stuks. Gele nep. Het op Woensdag aangebo den partij van 400 K.G. werd verkocht voor 3.80 per 100 K.G- In de vorige week is nog aangevoerd 325 K.G. nep. Gele uien- Ook de uien brengen niet de gewenschte prijzen op. Op het einde der vorige week waren de prijzen van de gele uien iets aan het zotten. Wellicht tengevolge van den minderen aanvoer van uien zijn de prijzen in deze week niet verder gedaald. Op het einde van deze week kon men zelfs een zeer kleine prijsstijging waarnemen. Tot Dinsdag betaalde men voor de mooie uien ten hoogste 2.80 per 100 K.G. Met Woens dag te beginnen vv^rd de vraag naar uien iets grooter. De laatste drie dagen bedroeg de hoogste noteering voor de ge wone uien 3.10 per 100 K.G. Grove uien werden in deze week genoteerd van 2.20 tot 2.80 per 100 K G. De totale aanvoer bedroeg in deze week 9750 Kr tegen 14 325 K.G. in de vorige week. Peen. Voor kleine peen werd betaald 1.10 per 100 K.G. Aangevoerd 1900 tegen 10025 K G. in de vorige week Bieten werden in deze week niet a»n gevoerd. LANGENDIJK. Langendijk en wijde omstreken zitten nu weer in zak en asch Het is hier hard wen ken en weinig verdienste den laatsten tijd eii de meesten kunnen geen stootje velen Duitschland betrekt niet en de economische «iepressie onzer Oosterburen is de nekslag voor den Langendijker tuinbouw. In 1923 was de nood ook bijzonder hoog gestegen en de provincie moest toen bijspringen al« borg voor door de Boerenleenbanken ver strekte credieten. Verschillende tuinders kom den het leven toen weer wat rekken, maar thans is het aantal dergenen, die voor steun in aanmerking komen, veel grooter dan in 1928. Bijna allen, die toen tuinderscrediet kregen, komen er nu weer voor in aanmer king, doch naast deze schatten we het aan tal nieuwe dubbel zoo groot als die het in genoemd jaar erlangden. De toestand is dus wel hachelijk en we willen maar hopen dat de Provincie hier zal weten te beseffen de waarheid van het bekende spreekwoord: „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". Een illustratie van de financieele moeilijk heden wrarin vele tuinbouwers verkeeren leverde dezer dagen een vergadering te St! Pancras, waar de vereenigirig Helpt Elkan der. welker leden elkaar hulp verleenen in geval van ziekte, den toestand heeft bespro. ken. Men besloot daar, zich tot het gemeen tebestuur te wenden met het verzoek, voor schotten te verleenen ten einde in het nood zakelijke levensonderhoud te kunnen voor zien en om kleine betalingen te kunnen doen. Bovendien zal men zich tot de Boeren leenbank ter plaatse wenden om de moge lijkheid aan Bestuur en Raad van Toezicht onder het oog te brengen, de verschuldigde rente van opgenomen gelden bij het kapi- taal te schrijven Nog was men niet tevreoen over den tragen gang van zaken, met be trekking tot de uitbetaling van schade, gele den bij den hagelslag op 12 Juni 1.1., wel- ker regeling en uitbetaling nog maar steeds cp zich laten wachten. Zonder ons te bege ven in een beoordeeling van de mogelijkheid van inwilliging dezer verlangens, mogen we er op wijzen, dat deze den ernst van den toestand typeeren en aan hen, die in deze moeilijke tijden leiding moeten geven en ver antwoordelijkheid dragen, opdragen een welwillende behandeling en een milde beslis sing ter tegemoetkoming aan billijke verlan gens. Een andere uiting van den wil dergenen, die slachtoffer zijn van den crisistijd, om door actief cptreden verbetering te brengen in bestaande toestanden, is de eisch van een stabielen pachtprijs. Te Koedijk is met dat doel reeds een afdeeling van den Bond van Landpachters opgericht, hetzelfde heeft plaats gehad te Zuid-Scharwoude en de stichting van nog meer dezer afdeeiingen staat op het program van het comité van actie. Door autoriteiten zijn intusschen de wenschen op sommige pl-aatsen reeds voor komen: Koedijk's gemeentebestuur gaf 25 pCt. reductie cp de pacht van gemeentelan- derijen, St. Pancras 40 pCtZuid-Schar- wcude ook 40 pCtdoch alleen aan ingeze tenen. Het is ons bekend, dat sommige ver pachters eigener beweging tot verlaging? overgaan, zoodat hier automatisch tot stand komt, waarvoor om een wettelijke regeling wordt gevraagd. Ten aanzien dezer materie zij men echter in zijn eischen in deze tuin bouwstreek voorzichtig. Men heeft hier het klein grond bezit. Vele bezitters behooren tot hen, die sobertjes kunnen leven van de op brengst hunner eigendommen, die verkre gen zijn na lange jaren van harden arbeid. Aangevuld vaak met een ouderdomspensioen of door eigen verdienste op ouden dag, zijn die inkomsten dan net toereikend om een vrij onbezorgden levensavond te hebben. Van hen te vergen, dat de pacht voor een groot deel wordt kwijt gescholden, zou on billijk zijn. En nu moge het waar zijn, dat ook hier wel eens een akkertje te duur wordt gepacht, men kan niet volhouden, dat een te hcoge huur een beteekenende oorzaak is voor een niet winstgevend bedrijf. Erkennen de de vrijheid om door vereeniging van ge lijkgezinde leden; die hetzelfde doel beooc;en tot verbeterde toestanden te komen, geloo- ven we niet, dat in deze tuinbouwstreek door den Bond van Landpachters veel vruchtbaar werk zal kunnen worden ver richt. Wel zijn we van oordeel, dat publiek rechtelijke lichamen of semi publiekrechtelij ke lichamen iets kunnen doen in het belang der noodlijdende tuinders door de pacht hun ner landerijen geheel of gedeeltelijk kwijt te schelden. Dan toch draagt de gemeenschap in zijn geheel den last, die uit het gemis van paehtf>enningen ontstaat, Het is te voorzien, dat de pachten van RE AVONTUREN VA M EEN VIKKKEKS AGENT J E. 291. Toen begon het feest, waarop de terugkeer van betooverde prinses zou worden gevierd. Daar kwamen de boschbewoners. Daar kwamen de kikvorschen, de konijnen, de boschhanen en kippen, de veldmuizen. Ze waren in feest- kleedij en sommigen droegen bloemen in het knoopsgat van hun jasje. Z\k1' ,Keesie vo1 ijver met wiue uaausctioenen en gestree^ Manchetten aan, stond bij een kruispunt om het verkeer te regelen. Met bewondering keek men naar onze verkeers agent. De auto's reden af en aan. Het waren uitgehold wortels en kleine boomstammen. Dat is me ook een deftig* heid, zeide de eene kraai tegen de andere.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6