Duofold AiiUiril twee en dertigste Jaargang. Dinüfla? 25 November. Brieven uit de Hoofdstad. Verkrijgbaar in den Boekhandel van de N V. vh. HERMs. COSTER &Zn., Voordam 9, Telef. 3, Alkmaar. Binnenland HET HOOGE WATER. 278 1930 llliiHiscie [mail. UITSTEL SCHOUW. Rnreemeester en Wethouders van Alk- brengen ter kennis van belanghebben- T Hat in verband met den hoogen water- He nader op 26 November a.s. bepaal- a «rhouw, opnieuw is uitgesteld en wel tot trJSSag 1° December a.s. Riircemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, burgemeester. A. KOEL MA, secretaris. De slooper Tijd. Muziektempels van voorheen en Thans. Fredi riksplein en midden-Dam-terrein. Zeere plekken in het lichaam van de $facl De Paleis-Raadhuiskwestie Een ideale oplossing. Geleidelijk sloopt de Tijd de oude stad. -Mezen beroemde en bewonderde ge houwen hun bestemming en daarmede hun karakter of worden zij door de ver nietigende elementen in puin gegooid. Wie die het gebouw van Felix Meritis iickiikt maar men loopt er achteloos oan voorbij en van aandachtig beschou .pn is geen sprake zal zich herinne ren dat de hier gevestigde drukkerij de _inats inneemt van een gevoerd orkest pn van een bewonderend publiek? Toch is er een tijd geweest, dat Felix Meritis het centrum was van de beau monde, Hat daar 's avonds de equipages voorre den en heeren en dames in avondtoilet elkaar rendez-vous gaven om te genieten van de kunst der muziek. De stichting en den bouw van het Concertgebouw, midden in de weilanden en ver buiten de stad, werd als een gevaarlijk en on doordacht avontuur beschouwd. Wie zou zich daar door duisternis, door storm en regen, langs een slecht gebaand plavei sel heen begeven? Maar Willem Kes en later Willem Mengelberg zorgden wel, dat het Concertgebouw tot bloei ge- raakte. Als wij aan de groote veranderingen van Amsterdam denken, herinneren wij ons met weemoed het Paleis voor Volks vlijt, dat plaats gemaakt heeft voor een braakliggend terrein, verborgen achter de bontbeschilderde schutting. Hoeveel jaren zal het nog duren eer op deze plaats weer een monumentaal gebouw verrijst? Zal het er ooit komen of zal het een zeere plek blijven in het lichaam van de stad, zooals het Dam-terrein ge worden is? De Dam heeft aan de Oost zijde nog altijd geen behoorlijke afslui ting, maar een onnoozel plantsoentje, nadat er jarenlang een door ratten en muskieten bevolkte poel heeft gelegen. Hoeveel jaren moeten voorbijgaan eer het Frederiksplein zijn monumentaal karakter herkregen heeft? De zaak is, dat men dergelijke groote terreinen op zoo kostbaren grond slechts ter beschikking kan stellen voor belang rijke bouwwerken van kapitaalkrachtige ondernemingen, dat men dus, bij een keuze uit de gegadigden, zeer kieskeurig te werk moet gaan en dat er in dezen tijd weinig gegadigden zijn. Aan hotels is geen behoefte sinds het Carlton-hotel verrezen is en voor andere gebouwen, zooals onderwijs-inrichtingen van diver se strekking, kiest men liever en te recht terrein, i in de nieuwe woon wijken. En dan zijn er altijd velerlei Gemeente, plannen, die op het particu- plannen bij het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, plannen, die op het particu lier initiatief rammend werken en toch ook weer niet uitgewerkt kunnen wor den. omdat er in den Raad geen zeker heid van instemming bestaat, vaag, bestaat, sinds de Gemeente in het Zulk een plan, klaarblijkelijk nog vrij bezit kwam van het terrein, waar vroe go rhet Paleis voor Volksvlijt stond. De stad heeft daarvoor 2.800.000 gulden neergeteld. Maar hoe zou men dezen aankoop rendeerend maken? Heel ge makkelijk is het niet. En weldra dook het gerucht op, dat B. en W. van voor stellen .roomden om aan het Frederiks plein een nieuw Raadhuis te bouwen. Maar ach, men had het Prinsenhof, waar het gemeentebestuur thans zetelt, juist verbouwd en gemoderniseerd en •met een nieuwe Raadszaal verrijkt; om nog niet te spreken van de beruchte Pa leis-Raadhuiskwestie, die toch altijd nog eeist opgelost moet worden. Want als het oude Raadhuis op den Dam weer ter beschikking van de Gemeente zou komen, kon van bouwplannen aan het Frederiksplein geen sprake zijn. Neen, men kon het Paleis op den Dam dan voor representatieve doeleinden benut ten en het bureau-werk op het Prinsen- bof latei, geschieden, terwijl men even tueel nieuwe kantoren kan bouwen op bet braak-liggende Dam-terrein. Wat in dit geval nood deed was: een nieuw en geriefelijk Koninklijk Paleis. Maar de Paleis-Raadhuiskwestie is Rog niet zoo gemakkelijk en spoedig op gelost. Vele jaren geleden heeft het raadslid mr. dr. G. van den Bergh voor gesteld om het bruikleen van het Paleis- Maar ook daarmede is men er nog niet. Er zal nu overleg gepleegd moeten wor den met de heeren in Den Haag en de moeilijke vraag blijft of men beter doet een geheel nieuw en modern-ingericht Raadhuis te bouwen, dan wel een nieuw verblijf voor de koninklijke familie. De vriende nvan de traditie, de vrienden ook van Oud-Amsterdam, willen van de eerste oplossing niet weten. De twee dracht onder de burgerij blijft. Staat men het Paleis op den Dam aan het Rijk af tegen een behoorlijke finan- cieele vergoeding -- dan kan men voor dat geld een monumentaal modern Stad huis bouwen bijv. op het Frederiks plein. Maar kan de stad een oud Amster- damsch monument, het achtste wereld wonder, verkoopen? Het blijft een moei lijk probleem. Gevoelskwesties zijn al tijd ingewikkeld. Een ideale oplossing, waarmede ech ter jaren gemoeid zijn, is indertijd door den Amsterdamschen architect S. J. v. FiyiVI/IA^ Ook in het Land van Maas en Waal begint men veel cverlast van het kwelwater te onder vinden dat door de Maas- en Waaldijken dringt De stoomgemalen hebben wegens den hoogen stand van de rivieren hun arbeid ge staakt zoodat het binnenwater thans snel op komt 'De laaggelegen polders zijn reeds ge heel ingeloopen. en vele boerderijen zijn door het water omgeven. Langs den grooten verkeersweg Nijmegen 's Hertogenbosch bij de Kleine Elft is men begonnen dammen op te werpen, teneinde bij werking van de Beersche Overlaat het water t nog zoo lang mogelijk te keeren en het ver keer gaande te houden. De Waal. Zelden is de waterstand op de Waal in een paar dagen zoo abnormaal hoog geworden als ditmaal. De gierpont te Tiel moest Zon dag worden opgebroken. De Nieuwe Kade voor de stad staat onder water, evenals de uiterwaarden. De scheepvaart op den Rijn. De meeste reederijen. die schepen te Rot- he terdam hebben liggen, die gistermorgen Rijn- opwaarts zouck?n varen, hebben order ge- geven, de schepen niet te laten vertrekken. ïaar het Zuiden uit- j -rv. gebreid mag hebben. Dit historische een richting tot Woen g Se^sS ïen b?£?ffige j jS waUfoijk gehandhaafd kunnen allee met het Centraal-Station verbon- blijven. den. Dank zij de oude gevels, die zich ui j Te Rotterdam geen groote schade. het Damrakijwater weerspiegelen mede Zaterdagnacht zijn de Rotterdammers ver dank zij Berlage's Beurs, is de - -1- ai V/iif ICt-l Embden geopperd. Hij ging uit van ne j standpunt, dat men den Dam moet blij- i ic lcHCU venreKKen ven Beschouwen als het hart van de stad, j ^TV^de vaart in opvarende hoe deze zich ook naar het Zuiden uit- j wrwacni wim*w gebreid mao v,ov.v»„tv»* v--'-w entree van de stad waarlijk vorstelenijk. En dan komt men op den Dam, het cen trum, waar de vroede vaderen zouden moeten zetelen als voorheen. De schep ping van Jacob van Campen zou zeiei van de vroedschap en stedelijk out- vangstgebouw moeten worden Geleide lijk zou men dan. aan de drie an.lere zij den van het Damplein, gebouwen kun nen plaatsen voor de gemeentelijke diensten. De stad beschikt reeds over het Midden-Dam-terrein en over den hoek aan het Damrak, waar voorheen „De Bisschop" stond. Aan de Noord en Oost zijd zcu men spoedig gereekumen zijn En wie wett of men in la*ere jaren r iet weer de beschikking zou kunnen krijgen over de Zuidzijde, waar thans de kieerwinl el van Peek en Cloppenburg staat Inderdaad is dat een groote opzet, die cte Dam tot iets grootsch zou kunnen maken, grootsch gelijk dat plein in oude tijden was. Dat er vele jaren mee ge moeid zijn, dat vele generaties eraan werken kunnen, behoeft geen beletsel te zijn. Maar het valt te betwijfelen of de kleine menschen van dezen tijd voor zulk een groote onderneming nog den dur fhebben. Wij zijn daaromtrent een beetje sceptisch gestemd Slechts weini gen voele nhelaas nog eerbied voor het historisch verleden en voor de groote tï'3 ditics Amsterdam, Nov. '30. EMERGO. j rast door het hooge water. De wind duwde het water woest op, en omstreeks vier uur j achtte de politie het raadzaam de burgers in de binnenstad en langs de binnenhaven te waarschuwen. Niemand had op hoog water Pontverbinding bij Huissen op geheven. Te Huissen bij Arnhem is het pontveer weggenomen, daar de uiterwaarden blank staan. De verbinding aan het Loover met de Lijmers wordt thans onderhouden door roei en motorbooten. Te Lage-Zwaluwe Zaterdagnacht werden de dijkbewoners te Lage-Zwaluwe door de politie gewekt in ver band met den hevigen storm en den snel-op- komenden vloed op het Hollandschc Diep. De Sint Louispolder, Kruistgeldpolder en Hoo ge- en Lage Harmoniepolder overstroomden feheel. De vloed kwam met zulk een gewel- ige kracht opzetten, dat het water de wo ningen aan den noordelijken dijk binnen stroomde. Men heeft toen in allerijl vloedplanken tusschen de huizen geplaatst en het vee in veiligheid gebracht. Alle kelders liepen vol. Toen de vloed zijn hoogtepunt had bereik', wees de peilschaal een stand van 3.22 M. bo ven A. P. Ook de Dorpstraat had van het water te lijden. Op sommige 'plaatsen had het een hoogte van 1 meter bereikt. Op Tholen. De Noordwesterstorm zweepte Zondag nacht het water uit de Schelde zoo hevig op, dat te ruim drie uur te Tholen een was van ruim 1V, meter werd geconstateerd. Het water stroomde hotel Hoek en enkele huizen binnen. Door middel van vloedbalken wist men verder doordr.ngen te voorkomen. Aan de overzijde van de Thoolsche brug is de Rijksweg over een lengte van ruim zeven meter weggeslagen. De weggespoelde grond massa is grooteüdeels terechtgekomen in den oesterput, waar groote materieele schade werd :er The pen with the twenty- five-years-point! De polders Ooy en Erlekom door de overlaat bedreigc. Ten aanzien van den toestand in de poldei Ooy en Erlekom boven Nijmegen kunnen wij melden, dat nog geen rivierwater in die' polders is binnengestroomd. De bevolking is evenwel ernstig bevreesd, dat de overlaat zal gaan werken, waardoor eenige honderden menschen hun woningen zullen moeten ver laten. Allerwege is men dan ook hezig have en goed zoo veel mogelijk in veiligheid te brengen. Stellen en liooger gelegen plaatsen worden in gereedheid gebracht om tijdelijk er te kunnen verblijven. Een gedeelte van den veestapel is reeds in veiligheid gebracht, om - r,. Citwo lil VC1H1/UC1U UCU1CU.1U, U1II gerekend, zoodat er een drukke bedrijvigheid aanipncnt. ten gedeelte van een betonmuur zoo noodig terstond te kunnen vertrekken. ontstond van hen, die hun kelders nog wilden voorzien of van hen die nog goederen op den wal in veiligheid wenschten te brengen. Het water wies snel en menige kelder is onder ge- loopen. Op het Beursplein is de werkput van het nieuwe gebouw van de firma Mees onder- geloopen. Naar de directie verzekerde, is aan het bedrijf hierdoor geen schade gebracht. De merkput van de nog steeds in aanbouw zijnde i Jan kuitenbrug is eveneens onder water ge- loopen, zoodat de werkzaamheden aan deze brug voor de zooveelste maal tegenslag heb ben ondervonden. Het werk aan de Parksluizen heeft men in allerijl met zandzakekn voorzien, zoodat men hier van het water geen noemenswaardigeu last heeft ondervonden. In de binnenstand stonden de kaden van alle binnenhavens blank, evenals Beursplein en de Blaak. werden meegesleept. Te Maassluis. Als gevolg van het opstuwende zeewate- I den overstroomd. De getroffen voorzorgs- werd Zondagmorgen te Maassluis bijna de maatregelen zullen dan alleen hebben <re- rrnVi oolo />•*%«-« ha Men hoopt evenwel, dat de val zoo spoedig zal intreden, dat de polders niet zullen wor- inaauvgtltll ZU1 FCII ua geheele buitengemeente onder water gezet. De I diend om opnieuw aan Taanschuurpolder staat geheel blank. De wekkend en onzeker de min. de Visser-school liep eveneens onder water. Ook de electrische kuiperij en zagerij van de firma de Neef had veel van het water x. 1 J - HHHI Telefoonverbinding met Maas tricht belemmerd. Ten gevolge van een kabelstoring, door den hoogen waterstand, in de gemeente Maas tricht ondervindt het telefoonverkeer tusschen deze plaats en de overige deelen van het land sterke vertraging. De stad is niet telefonisch geïsoleerd, doch de afwikkeling der inter- locale gesprekken is er thans ten zeerste be lemmerd. In Midden-Limburg. Uit Roermond wordt gemeld; Het Hatenboer met zijn boerderijen is on bereikbaar; de bewoners huizen reeds op hun zolder. De Roermondsthe Weerd is enkel per boot te bereiken. De Zevenellenweg met zijn typische bruggetje ligt begraven. De laag gelegen dorpjes worden bedreigd Roermond heeft zijn oeverbewoners gewaar schuwd om hun kelders te ontruimen tegen het welwater. De rondom Venlo liggende landerijen zijn ondergeloopen. De op stroom liggende sche pen zijn de haven binnengevlucht. De dubbel verankerde schepen liggen bijna bovenop den hocgsten kademuur. Tot aan den weg te Blerik over de Maas staat alles onder water. De pontdiensten te Velden, Limmel en Steyl zijn gestaakt. Het gemeentebestuur neemt maatregelen in ondergestroomde stads- deelen en heeft noodbruggen voor verkeer te voet gemaakt Rondom Nijmegen een zee. Groote schade voor de steenfa brieken. De Waal voor Nijmegen is sinds Zater dagavond nog zeer aanzienlijk gewassen. De Waalkade staat diep onder water en de aan legsteiger van de veerpont is benedenwaarts verlegd, waardoor het verkeer over de rivier ongehinderd kan worden gaande gehouden. Zondag was men in de huizen in de stad en woningen aan de Waalkade druk bezig voor raden en huisraad naar hooger gelegen ver diepingen over te brengen een maatregel die geenszins voorbarig was, daar in den loop vap den avond het water de huizen bereikte en gistermorgen de benedenverdiepingen blank gezet werden. In allerijl heeft men be kistingen aangebracht, teneinde de beneden stad voor overstrooming te behoeden. De uiterwaarden zijn geheel ingeloopen, het water staat van dijk tot dijk; de arbeid op de steenfabrieken is gestaakt. Verschillende steenfabrieken zijn onder water uiMMU va»* mJ i waardoor millioenen steenen zijn Bedorven Haadhuis'tegen 'l Januari 1930 op te zeg- [over een onafzienbaren afstand gen en B. en W. hebben toen, voorzicn- tighe dshalve, een commissie van juris ten ingesteld, welke tot taak kreeg na te gaan in hoeverre de stad met na eigendomsrechten op deugdelijk getu deerden bodem stond. De door mr. vaI den Bergh gestelden datum is inmidcte - verstreken en er zal nog wel eenige ma len nieuwjaar gevierd worden, aie men tot een besluit en met den Raao tot n,.v«?reenstemminS komt. Wer. e<t^elde commissie heeft hard ge- de r en K me* algemeene stemmen tot don ?nc'usie gekomen, dat het eigen- srecht van de hoofdstad od Jacob Van r iiuuiusiau Lampen's schepping op Jacob vaststaat. geloopen, bedorven, strekt de (rivier zich thans uit. De havenwerken aan de z.g. Klef te Leeu wen zijn stopgezet. De toestand langs de Maas wordt in Noord-Limburg van uur tot uur hachelijker. Tal van boerenhoeven zijn geheel geïsoleerd en de verbinding met de buitenwereld wordt met roeibooten onderhouden. Gennep is bijna geheel door het water ingesloten. Men vreest, dat ook de groote weg NijmegenVenlo ge deeltelijk onder water zal loopen, waardoor de verbindingen van Nijmegen met Venlo ver broken worden. De dorpen Bergen en Well liggen als op een eiland en de lagere gedeelten van deze dorpen staan onder water. Vele vaten ansjovis verloren. Zondagmorgen drie uur werden de bewo ners aan den havenkant te Bergen op Zoom gewekt, omdat het water reeds over de kade was gekomen. Snel werden de zgn. schuiven (houten schotten) voor de deuren gezet en met leem dichtgesmeerd. Voordat echter het water tot op een meter tegen de woningen was gekomen, stroomde het onder de fundeering door de woningen binnen. In enkele kelders, diep op de haven volliepen, stonden tal van vaten ansjovis. Deze ansjovis ging voor een groot gedeelte verloren. Tegen half zes stortte een havenmuur ter hoogte van de arsnaal- kazerne in. Buiten op den dijk sloeg het water met kracht tegen deze wering aan. Op verschil lende plaatsen ontstonden groote gaten, ter wijl op één plaats de dijk doorbrak, waardoor de achter gelegen polder onder liep. Zondag heeft de brandweer de kelders leeggepompt; terwijl de gasten in den dijk met zakken zand werden voorzien. Zondagavond was de stand van het water zoo hoog, dat het water bij vloed juist tegen de huizen stond. De omstreken van Breda. Ook omgeving van Breda heeft van het hooge water te lijden. Het riviertje de Mark is ver buiten zijn oevers getreden. Ook an dere stroompjes hebben verschillende lande rijen onder water gezet. Te Ginneken zijn veel landerijen in water plassen veranderd; zoowel hier als te Breda staan vle straten blank. De Dr. De Visser- school is gesloten, omdat het gebouw voor de leerlingen onbereikbaar is. De spoordijk naar Lage Zwaluwe doorsnijdt als het ware een uitgestrekt meer en het water in de singels te Breda staat tot aan den rand. De IJsel bij Zutfen. De uiterwaarden en de om de stad liggen de bouw- en weilanden staan blank. Ver wacht wordt, dat de Baaksche Overlaat heden zal beginnen et werken, waardoor .de weg naar Emmerik onder water komt en de tram ZutfenEmmerik den dienst op het traject ZutphenBaak moet staken. De Beersche Overlaat in werking. Gistermiddag te half vijf bereikte de water stand van de Maas een hoogte van 10.82 meter plus N.A.P. De Beersche Overlaat, die, zooals men weet bij een stand van 10.80 meter plus N.A.P. dienst doet om het overtol lige Maaswater af te voeren, werkt thans op de twee laagste punten. Er is geen sprake van gevaar. Men neemt aan, dat bij toe nemende was van de Maas Woensdagmorgen de Elftweg, die een schakel vormt in den grooten verbindingsweg NijmegenGrave— s-Hertogenbosch, zoodanig zal zijn over stroomd, dat het verkeer tusschen Nijmegen en Den Bosch zal moeten worden stopgezet. De was van de Maas bij Grave bedroeg van gistermorgen 8 uur tot des middags hali vijf 24 cM. Verwacht wordt, dat spoedig een daling van het water zal intreden. Wanne-» dit het geval is, zal, zoodra het water lager staat dan 10.80 meter plus N.A.P., het stoomgemaal in werking worden gesteld om het ondergeloopen gebied leeg te pompen. De was van de Waal. Gisteravond had de Waal een stand be reikt van 12.12 meter plus N.A.P. Het water steeg nog ieder uur 1 a 2 c.M. Van den Bo ven-Rijn wordt nog steeds was gemeld. De regens houden aan en de lage landen langs den Rijn zijn ondergeloopen. In den Ooypol- der bij Nemegen heeft men reeds voorzorgs maatregelen genomen om de bewoners bij eventueele werking van den Erlekemschen dam onderdak te verschaffen. Men vreest hier een toestand als in 1926, toen groote stukken land zijn overstroomd. De toegangswegen in Nijmegen naar Groote Straat, Vosstraat en lage Markt zijn reeds afgedamd. Aan de La ge Kade staat het water reeds een halve mete* tegen de buitenmuren der huizen. De Maas va't. In den afgeloopen nacht is een einde ge komen aan de was van de Maas en is de val ingetreden. Deze val had zich hedenmorgen te half tien tot ongeveer bij Grevenbicht voortgezet. Te Maastricht was de stand aan de Maasbrug hedenmorgen te 9 uur 3 Meter 88 of 42.89 m. boven N. A. P., hetgeen ver geleken bij gisterochtend een val beteekent van 18 c.M. Te Roermond was de stand bij de stad he denmorgen 19 Meter 51 en aan den stuw 19 Meter 42 boven N. A. P. Men verwacht hier, evenals op het verdere Noordelijke ge deelte van de rivier, nog ongeveer tien c.. was, waarna de val zal intreden. Het water van de Roer staat gelijk met de Roerkade. De weg naar Herten is tengevolge van de overstroomingen van de Maas ondergeloo pen. Te Venlo was de stand hedenmorgen 16.96 Meter boven N. A. P., hetgeen over de afge loopen 24 uur een was beteekent van 35 c.M. In de stad staat de Maasstraat blank, in eenige andere straten o.a. de Geldersche straat, begint het water op te zetten. Ver wacht wordt evenwel dat de val spoedig zal intreden. Te Grave was de stand hedenmorgen te 8 uur 11.01 meter boven N. A. P., zoodat de was in het afgeloopen etmaal 43 c.M. heeft bedragen. De Beersche overlaat werkte hedenmorgen over de volle breedte van 42.20 Meter, met ongeveer 15 c.M. water. Het water stijgt nog. De stand van de Waal was hedenmorgen 12.52 Meter boven N. A. P., hetgeen een was beteekent van 34 c.M. De Waalkade te Nijmegen dreigt geheel onder te loopen. Het water staat thans tot aan de electrische cen trale. Wanneer de was nog aanhoudt, zal met het leggen van dammen worden begon nen. De Lek. ge- te toonen hoe zorg- levensomstandigreden van de bewoners der polder steeds zijn, en hoe noodzakelijk het is, dat vanwege het rijk eindelijk tot verbetering van den toestand wordt overgegaan. Wij vernemen in dit verband, dat de burge meester van Ubbergen dezer dagen een tele gram heeft gezonden aan den minister van waterstaat, waarin opnieuw op den gevaar lijken toestand van de polder van Ooy en Erlekom wordt gewezen. Een Scheldedijk doorgebroken. Bij Hoboken heeft het Scheldewater een bres in den dijk geslagen, die 100 M. breed is. TEXEL. Zondag steeg 't zeewater zoo hoog aart het strand, ten westen van Texel, dat het hoog tegen de duinen opliep. Als gevolg hier van werden de duinen op sommige plaatsen zeer afgeslagen en de pas gevormde duinen nabij de Koog werden geheel weggeslagen. Ook te Oudeschild steeg 't water hoog te gen de dijken, zoodat de coupure nabij de haven aldaar gesloten moest worden. Te De Cocksdorp is een dijk bezweken tengevolge van 't hoog opgeloopen water. Deze dijk was eenigen tijd geleden bij „De Volharding" daar aangelegd. Ook de dijk, die dit voorjaar is gemaakt, heeft zeer veel schade gehad van den hoogen waterstand. De binnen den dijk gelegen gronden zijn niet ondergeloopen. Om erger te voorkomen zijn vele personen aan den dijk aan 't werk gegaan en tracht men de schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. DE STORM. De boerderij van „Brinkgreven" gehavend. Zondagmorgen heeft de storm zijn kracht beproefd op de in herbouwing zijnde kapitale boerderij „Labor Sanat" van de Psychiatri sche Inrichting „Brinkgreven" te Deventer. De aannemer had juist Zaterdag de vlag geplant op de bekapping. Het rundvee, 40 stuks, stond reeds gestald in het stalgedeelte beneden, dat voorloopig was afgewerkt. De storm rukte de kapspanten uiteen en met don- Te Culemborg is de havenkade onder ge- deren<* geraas kwam al het houtwerp naar Konorlun Da 1.J loopen. Uit Schoonhoven Door den hoogen waterstand van de Lek zijn Zondagmorgen te Groot-Ammers zes varkens van den landbouwer K. Eegdeman, die buitendijks in het bouwland liepen, ver dronken. Van de autobusondernemers gebr. Broere zijn van een benzinetank door den druk van het water de koppelingen gebroken, waar door ongeveer 2000 liter benzine weg stroomde. In een pakhuis van de firma Bouter smolt een partij van 50 balen zout en werd een partij veevoeder door het water bedorven. In de Langstraat. Uit Waalwijk: In den nacht van Zaterdag op Zondag is de toestand te Waalwijk in verband met het hooge water aanmerkelijk verergerd. De ge heele St. Anthoniusstraat van de eerste Zeine tot bijna aan den watertoren is één water vlakte. De bewoners zijn als het ware in hun woningen opgeshten. Het H. Hartplein te genover de St. Anthoniuskerk staat grooten- deels onder water, zoodat men Zondag om de kerk te kunnen bereiken noodbruggen heeft gelegd. De eerste Zeine (westzijde) is thans één waterv»akte. De overstroomingen. Uit Epe wordt gemeld; Men heeft hier aanzienlijken overlast van het water: verscheidene beken zijn over stroomd en stuwen het water in een krach- tigen stroom tot diep landwaarts in. Ver scheidene bruggen zijn onder den druk van het nog steeds wassende water bezwekental van wegen zijn volkomen onbegaanbaar. De Geldersche rivieren. Langs de Geldesche rivieren is heden een bijzondere rivier correspondentie ingesteld. Door heemraden van het diiksleger zijn de dijkposten betrokken. In de Over-Betuwe worden de bandijken bewaakt. Er bestaat echter geen gevaar. Op sommige plaatsen zijn zelfs de uiterwaarden nog niet onder geloopen. Schip in nood op de Zuiderzee. Tusschen Kuinre en Schokland verkeert een onbekend schip in nood. De motorred dingboot Hilda is van Lemmer vertrokken ter assistentie^ - -« beneden. De schade is voor zeer groot. den aannemer TWEE INBREKERS ONTVLUCHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de 22-jarige J. van E. en de 17-jarige H. G., beiden woonwagenbewoner, uit het politiebureau te Tubbergen ont vlucht. Deze beide personen zijn beken de inbrekers en waren aangehouden in verband met een nachtelijken overval, die ongeveer veertien dagen geleden te Den Ham is geschied. De ontvluchting is geschied met hulp van buiten af. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewoning. Een deur geeft toegang tot een gang, aan welker beide einden de cellen zijn ge plaatst. De deur naast deze gang is van buiten af vermoedelijk met een looper geopend. In de gang hingen de sueutels van de cellen, zoodat het heel gemakke lijk ging, toen men eenmaal in de gang was, de gevangenen te bevrijden. De vluchtelingen hebben voor zij ver trokken zoowel de celdeuren als de gangdeur weer gesloten. Gisteren zou den de beide verdachten ter beschikking van de justitie te Almelo worden gesteld MAATREGELEN INZAKE WERKLOOSHEID. In verband met de toeneming van ds werkloosheid heeft te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats gehad van de betrok ken wethouders van Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage en Utrecht, in welke bijeenkomst ook aanwezig waren direc teuren van diensten voor Maatschappe lijk Hulpbetoon uit die gemeenten. Als resultaat van deze bespreking hebben B. en W. der vier genoemde gemeenten twee gemeenschappelijke brieven doen uitgaan, qen aan den minister van ar beid, handel en nijverheid en een aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. In beide brieven wordt on der overlegging van gegevens omtrent de stijging der werkloosheid en van de uitgekeerde steunbedragen de aandacht er opgevestigd, dat die stijging niet be perkt is tot enkele gemeenten en bedrij ven. zoodat het niet ge.at om plaatselijke

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9