NUTSSPAARBiilVK - ALKMAAR Japonnen. 8. W. G, Dagmeisje JONGEN OF MEISJE Net Meisje 1927 1928 1929 1930 1930 4000 5000 6000 7000 8000 Serieprijzen MEISJE, Nette Jongen De Schiedamsche Courant fldverten-ftiën 5 FEBRUARI 17 JULI OPGERICHT 1847. 27 MAART 27 FEBRUARI 25 NOVEMBER spaarders spaarders spaarders spaarders spaarders Zeer voordeelige aanbieding. Serie I f49.75 II -32.50 - 19.75 Langestraat 41-43-45. Bovenstaande cijfers toonen ongetwijfeld genoegzaam aan, dat het nut van het openen eener spaarbankrekening meer en meer wordt ingezien. HVEBHSCTIE! TvEEISTE WEGGELOOPEN Mooie jonge hennen, gevraagd, voor Loop en Winkelwerk. Adres bureau van dit blad. Binnenland het hooge water. Geboren SIEP, ïoon van H. WETTEP.AUW en D P. WETTERAUW— v. d. ROEST. Alkmaar, 28 Nov. 1930. Nieuwpoortslaan 38. Heden overleed, na een langdurige ongesteldheid, zacht en kalm, onze gelief de man, vader, behuwd- en grootvader, de heer PIETER HEINIS, in den ouderdom van 76 jaar. Alkmaar, A. HEINIS—BROUWER. C. HEINIS. TR. HEINIS— MOLENAAR. Voorburg, N. VISSER—HEINIS. JOH. VISSER en Kleinkinderen. Alkmaar, 26 Nov. 1930. Oudegracht 203. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdag n.m. 2 uur, vanaf 't sterfhuis, op de algemeene begraaf plaats. Heden overleed, na voor zien tc zijn van de laatste H. Sacramenten der ster venden, onze lieve vader, behuwd- en grootvader, <-.» heer JOHANNES GERARDUS MARTINUS GOEMANS, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, J A. J. GOEMANS. Alkmaar, 24 Nov 1930. v Leeuw enhoekstr. 17. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 27 No/, a.s. te Nocrdwijkerhout. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van be langstelling bij ons 12K-jarig huwelijksfeest ondervonden, zeg gen wij hartelijk dank. W. MOEJES. J. MOEJES— VAN BODEGRAVEN. Oudorp, Nov. 1930. Biedt zich aan net als Huishoudster, G.G., bij Heer alleen, liefst in Alkmaar. Brie ven te adresseeren onder No. 377 Schapenland, Broek op Langen- dijk. B. z. a. 16 jaar, voor 2 dagen per week. Br. lett. F 697 bur. v. d. blad. JUFFROUW, P.G. als huishoudster bij Heer alleen, waar hulp is voor ruw werk, liefst omtrek Heiloo of Alkmaar Brieven adr. DUIFJE LEEGWATER, Heerhugowaard Zuid. GEVRAAGD. Mevr. STEHR—CRAMER, Kennemerstraatweg 193. Gevraagd voor direct een voor bediening in koffiehuis (3 dagen, per week). Liefst met vak bekend. MARKT 30, Alkmaar. GEVRAAGD EEN voor de morgenuren. Bij D. BOOT, v. d. Woudestr. 48. GEVRAAGD. SPOORSTRAAT 30. BRUINE BELGISCHE HER DERSHOND met halsband, cir ca 13 jaar, luisterende naar den naam „REITZ". Tegen beloo ning terug te bezorgen EYSSEN, Nassauplein 23, Alkmaar. TE KOOP witte Leghorns aan en tegen den leg 2.75 per stuk, franco thuis. Betaling bij de aflevering. Pluimveefokker GERBRAND CLAY, Winkel (N.-H.) SCHIEDAM. Opgericht 1847, Dagblad v. Schiedam Om streken, uitgever H. J. C. ROE- LANTS, is de Courant, die t» Schiedam, in alle krrngen alge meen gelezen wordt. Zij geeft H. H Adverteerders r'.eu meester waarborg voor bet succer hun ner adveitentiën. Proefnummers en tarieven op aanvraag verkrijgbaar EEN LEELIJKE VAL. Over een bananeschil uitgegleden. Een 66-jarige man gleed gistermiddag in de Hommelschestraat te Arnhem over een bananeschil uit, viel en liep een zware hoolfi- wonde op. Na voorloopig verbonden te zijn werd de man naar het ziekenhuis overge bracht, waar bij nader onderzoek bleek, dat een hoofdslagader geraakt was. De man heeft sedert dit onderzoek het bewustzijn ver loren. VERKEERSONGEVALLEN. Door een auto overreden en gedood. Gisteravond is bij Nijmegen de 8-jarige jongen D. Elebracht op de Groenstraat door een vrachtauto van Kersten uit Katwijk aan de Maas overreden en gedood. Autobus tegen een boom. geloopen. Gistermiddag is op de Stienserweg bij den hoek van het z.g. Schapedijkje te Leeuwar den een autobus van de Biltsche Autobus onderneming tegen een boom gereden, ver moedelijk door een defect aan de stuurinrich ting. De auto liep van den weg en kwam met den dag tegen een boom terecht. Het dak- schoof van den auto af. Alle ruiten braken Van de inzittende passagiers zijn drie met lichte verwonoingen naar het Diaconessen huis te Leeuwarden vrr, oerd. DOOR EEN STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half zes is op den Monsterscheweg, in de onmiddellijke nabij heid van Loosduinen, de 35-jarige landarbei der Th. S., wonende te Poeldijk, door een lo comotief van de Westlandsche stoomtram gegrepen en overreden. De man werd deer lijk verminkt. Met groote moeite slaagde het personeel der tram, geholpen door den Eer sten Hulpdienst en de politie, erin den man onder den wagen vandaan te halen. Het bleek, dat de dood bijna onmiddellijk moest zijn ingetreden. Het lijk is naar het Haag- sche gemeenteziekenhuis vervoerd. GEEN SPOORVRACHTVERLAGING VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De regeering heeft aan de commissie-L o Vink meegedeeld dat, mede met het oog op de fuiancieele uitkomsten van het spoorwegbe- drijf, geen maatregelen tot verlaging van de spoorwegtarieven voor tuiftbouwprodu ten ,J1 overweging kunnen worden genomen. BANKETBAKKERS EN TARWEWET. In een adres aan de Tweede Kamer wijst F® Ned. Banketbakkers Ver er op, dat dit "«drijf per jaar 30.000 ton inlandsche tarwe bloem verbruikt. Van een maal-menggebod vreest zij, dat niet langer voldoende inland sche bloem van de benoodigde beste qualiteit v J?k?ar zal zijn. Voor ander werk heeft lt bedrijf onvremengd buitenlandsch meel nooeïg. Zij dringt aan op een minder omslachtige n kostbare, doch meer doeltreffende steun- egeling voor de iarwecultuur, welke andere ten n n'e* za^ bem<)eilij'ien en ontwrich- De Vecht weer normaal. ,®n was tot den verontrustenden stand *an 74 c.M. N.A.P., viel de Vecht Maan- v |avond terug, zoodat in den laten avond r geschut kon worden. Gistermorgen was ïo J^VSgekeerd tot den normalen stand van 1U c.M. N.A.p De werken van het kanaal in het Bosscherveld ondergeloopen. de f de aannemers van de werken voor B J»18 van het verbindingskanaaltje in hfct vrop eld te Maastricht tot hedenmorgen dccr\i8e^reden hadden om het water, dat citn nn d'iken drong en van onderop door bzettenden druk van de gezwollen Maas doorsijpelde, weer weg te pompen De ebben zij heele put het tenslotte moeten opgeven, is thans ondergeloopen. De Maas blijft vallen. Te Blerik heeft de sedert 1926 ingestelde permanente watersnoodscommissie met den burgemeester een vergadering gehouden ter bespreking van eventueel te nemen maatrege len bij gestadigen was. Maastricht seinde gistermorgn 18 c.M. val, doch vermoed wordt, dat door de regens voorshands daarvan niet veel zal bemerkt worden. Hoe de Beersche Overlaat werkt. Een bijzondere verslaggever van het Hbld. meldt: Wat men had gehoopt, dat zou kunnen worden voorkomen, is gebeurd. De Maas heeft haar ouden roem van grilligheid ge handhaafd. Gevaarlijk is de toestand niet, im mers een overlaat is heel iets anders dan een doorbraak, bij welke laatste men nooit vooruit weet waar het wafer zal heenvloeien. Maar hier, bij den overlaat, vloeit het water weg, zooals de waterbouwkundigen het hadden berekend, door een rivier, welke door kaden is omgeven, en welke achter Escharen en Velp omloopt. Deze „groene rivier", zoo genoemd naar de grasvelden, welke er in normale tij den zijn, is nu blank of eigenlijk grauw van water geworden. Langzaam is het water voortgeloopen tot den weg van Grave naar Den Bosch. Die weg is vlak ten Zuiden van Grave ingezonken. Ook daar is een overlaat in de Beersche Maas zelf. In dien lagen weg is een brugje, waardior het water van de Beersche Maas kan stroomen, zoolang hei niet al te hoog is en de aandrang niet al te groot. Anders moet het water over dit weg stak, waardoor het verkeer Gi;ave—Den Bosch zou zijn gestremd, tenzij men niet voor een paar natte voeten terugschrikt. De af stand van het verlaagde stukje is trouwens niet meer dan een paar honderd meter. Gisterochtend stond het water wel dicht bij de kruin van dezen weg en er waren enkele plassen op, maar hij was nog begaanbaar. En daar op het oogenblik de Maas niet ver der is gestegen, komt er al minder water over den overlaat, zoodat het zich laat aanzien, dat het brugje het water wel zal kunnen .ver werken. Ongerust maakt men zich op het oogenblik in de buurt van Grave niet. Eigenlijk is de toestand in het Graafsche gebied op het oogenblik in het geheel niet bijster ongunstig. Er is veel water, heel veel water zelfs, maar dat loopt door landen, waar geen huizen staan, omdat bewoners voaruit hadden berekend, waar het heen zou vloeien. Alleen enkele huisjes in de buurt vau Beers, die wat de plaats betreft, wat onvoor zichtig zijn gebouwd, ondervinden eenig over last. Maar gevaar is er op het oogenblik niet. Voor hen, die niet met den toestand op de hoogte zijn, is de aanblik echterallerbedr je vendst. Het stadje Grdve ligt naar alle zijden door water omringd, al is het goed bereik baar over de dijken, en Velp lijkt een eilandje in de eindelooze plas, welke daar wordt ge vormd ten Zuiden van de bocht van de Maas Ook dit dorpje is niet geïsoleerd, het is te be reiken over de kade van de Beersche Maas, welke ten Zuiden van het dorpje vloeit. De omstreken van Nijmegen. De Waal stond gister tegen de huizen aan de Waalkade en tegen de bekistingen aan cie toegangen tot de lage Markt, de Groote Straat en de Vosstraat en begon de electri- sche centrale, die geheel Gelderland, met uit zondering van Arnhem, van licht voorziet, te bedreigen. Maatregelen werden' genomen om door het opwerpen van dammen het water te keeren. Keulen meldde nog was De rivier steeg nog ongeveer een halven c.M. per uur, zoo dat de sterkste was als geweken mag worden beschouwd. Van den Boven-Rijn komen gunstiger be richten. Waterstaatsautoriteiten waren echter van meening, dat van de zijrivieren van de» Rijn nog veel water te verwachten is. De toestand in den Ooypolder is onveran derd. Bit Weurt wordt zeer veel last van het kwelwater ondervonden. Het dorp staat na genoeg blank. In Maas en Waal is weinig verandering in den toestand gekomen. Het binnenwater blijft langzaam stijgen, aangezien het niet geloosd kan weiden. Uit Gennep en omgeving wordt gemeld, dat het water sinds Maandag nog sterk ge wassen is. Door het rustiger weer laat de toe stand zich minder dreigend aanzien. Het wa ter staat hoog tegen de binnendijken, di;, wanneer geen storm opsteekt, wel in staat zullen blijken te zijn het te keeren. De Geldersche IJssel. Uit Deventer: Het IJselwater voor de stad stijgt voortdurend Weliswaar is boven het water langzaam vallende, maar de eer ste paar dagen dient hier ter stede toch nog op was gerekend te worden. Men houdt er dan ook rekening mede, dat de schipbrug zal moeten worden weggenomen. Wanneer het water de werken voor den nieuwen dijk ter bescherming van Hoven en Steenenkamer be reikt, vreest men, dat de aardmassa van de zen In aanleg zijnden dam, welke natuurlijk nog niet beklonken is, zal worden wegge schoven, hetgeen voor den aannemer groote schade zou beteekenen en zeer veel opont houd in de voltooiing van den dijk zou te weegbrengen. Reeds heeft men maatregelen ter bescherming getroffen: het dijklichaam langs den Terwoldschen weg wordt met een zware kleibezetting verstevigd en dat dit niet overbodig zal blijken, bewees gistermiddag bet feit, dat een deel van de Worp reeds be gon onder te loopen. Uit Dieren: Door den hoogen waterstand, is de veerpont alhier stopgelegd. De weg naar Olburgen staat geheel onder water. Het personenverkeer met dit dorp wordt nog met roeibooten onderhouden. Verschillende landerijen loopen onder. Bij „De Meeuwenberg" te Empe bij Voorst staat tot aan de beide kanten van den Rijks straatweg Voorst-Zutphen één groote water- Elas. Hier loopt in gewone tijden een niet- reede afgedamde tak van den Gelderchen IJsel. In Steenderen wordt den toestand met zorg iegemoet gezien. Reeds staan daar vele strekeji blank. Verwacht wordt, dat, als de was op den Gelderschen IJsel aanhoudt, het dorp Steenderen spoedig geheel geïsoleerd zal komen te liggen. De Rijn. Uit Arnhem: In het laatste etmaal is de Rijn nog 48 c.M. gewassen. Uit Keulen meldde men gistermorgen 46 c.M. was. De stand van den Rijn aan de peilschaal te Lekskensveer was Dinsdagmorgen 9.85 pl. N.A.P.met 50 c.M. was in het laatste et maal. Alle uiterwaarden en polders staan diep onder water. De weg onder langs den Wageningsche Berg naar het Lekskensveer en naar Renkum is overstroomd. Te Renkum en te Opheusden is de over tocht met de gierpont gestaakt. De Waal. Uit Woudrichem: Tengevolge van den hoogen waterstand van de Waal en de Maas zijn de uiterwaarden rondom deze gemeente en h».t slot Loevestein voor het grootste ge deelte ondergeloopen. Het vee kon in veilig heid worden gebracht. Op verschillende plaatsen in het Land van Altena kan geen voortgang worden ge maakt met het verschepen van suikerbieten, aangezien het wegens den hoogen waterstand niet mogelijk is de schepen te laden. Het water staat nog ongeveer 60 c.M. be neden de kruin van den overlaat van den Ooyschen polder. De bevolking is bevreesd, dat dé overlaat zal gaan werken, waardoor eenige honder den menschen hun woningen zullen moeten verlaten. Allerwege is men bezig have en goed zooveel mogelijk in veiligheid te bren gen. Stallen enz. op hooger gelegen plaatsen worden in gereedheid gebracht voor tijdelijke verblijfplaatsen. Een gedeelte van den vee stapel is in veiligheid gebracht cm zoo noo- dig terstond te kunnen vertrekken. Het verkeer voor rif- en voertuigen met het Land van Maas en Waal is gestremd. De Gijsbert Stout onderhoudt voor passagiers een geregelden dienst. De Maas blijft vallen bij Maastricht. Uit Maastricht: De Maas valt langzaam. Sommige buurtwegen zijn weer begaanbaar. Een afsluitdijk bij Roermond door gebroken. Uit Roermond: Te Maasbracht is Dins dagmiddag de afsluitdijk doorgebroken tus- schen het Julianakanaal en de sluis te Maas- bracht. De kanaaldijk is over eenige honder den meters ingestort. Het water stroomt thans naar de Maas. De toestand in de streek bij Roermond. Op de Roerkade te Roermond staat het wa ter juist gelijk met de hoogste punten van de straat. Op de Vischmarkt heeft het water de eerste huizen bereikt. De weg naar Herten is gedeeltelijk onder geloopen. Het dorp Ohé en Laak is volkomen van de buitenwereld afgesneden; verschillende hooi en stroomijten staan in het water. Te Buggenum staat de dorpstraat blank De laag gelegen woningen tracht men door het opwerpen van dammen tegen het nog steeds stijgende water te beveiligen. De jon gensschool is door het water geïsoleerd en voor onbepaalden tijd gesloten. Te Wessem is de veerpont buiten dienst ge steld evenals te Neer en Kessel. Het verkeer met Thorn is afgesneden. De landerijen tusschen Thorn en Wessem staan blank. De hooge waterstand Men deelt ons mede: Pont Renkum: Overtocht gestremd. Lekskensveer (Wageningen): Geregelde overtocht mogelijk. Pont Rhenen: Overtocht gestremd. Pont Opheusden: Overtocht gestremd. Pont Nijmegen: Het veer werd 100 Meter naar beneden verlegd. Overtocht is gerégeld mogelijk, doch niet voor zware vrachtwagens. Pont Tiel: Overtocht alleen mogelijk voor rijwielen en voetgangers. Pont Zalt-Bommel: Overtocht ieder half uur van beide zijden. Het verkeer over den Rijksweg Roermond- Maastricht is gestremd. Automobilisten kunnen rijden van Roer mond over Sittard-Hecrlen, Ulbachsberg, Gulpen en langs den grooten weg naar Maastricht. De Merwede. Uit Gorinchem: In den stand der Merwede is weinig verandering gekomen, er wordt echter was verwacht. De veerbooten leggen cuuci was VC1WCW.U1. l/c ramp te voorkomen. Hedenmorgen vroeg nog op de gewone plaatsen aan, bij een en- burgemeester te Lobith eenige sche eiland vertrokken. Aan de Westkust van hei dorp Hollum is een belangrijk stuk duin weg geslagen. Het Badpaviljoen wordt bedreigd; het water staat in de duinen. De toestand wordt niet ongevaarlijk geacht. Critieke toestand rond Nieuwolda (Grcn.) Ten gevolge van de hevige stormen en de aanhoudende regens is het water zoo hoog opgeloopen, dat verschillende landerijen on der water staan. De dijken van het Termun- terzijldiep beginnen het water op enkele plaatsen door te lafen, wat de toestand nog verergeren zal. Het is te hopen, voor de laag- ?elegen landerijen, dat 't boezemgemaal De Temer niet lang meer op zich zal laten wachten. De Achterhoek bedieigd. De was van den Rijn houdt nog steeds aan. De groote banddijk tusscnen Lobith en Spijk aan de Nederlandsche zijde, die over een lengte van 25 meter is verzakt, staat op het punt om door te breken. Men is in aller ijl bezig de ontstane gaten zooveel mogelijk te stoppen. De bewoners zijn voor het dreigende ge vaar gewaarschuwd. Wanneer de doorbraak een feit is gewor den, dreigt een groote ramp voor den Achterhoek. Het water zal dan langs den Elterberg den Gelderschen Achterhoek in de richting van 's Heerenberg binnenstroomen. Militairen uit Arnhem zijn onderweg om hulp te verleenen. Hoog water. Gisteravond bereikte de Beersche Maas den Elftweg, die een onderdeel is van den groo ten verkeersweg NijmegenDer Bosch. Het water staat 35 c.M. hoog. De stand van de Maas beuroeg vannacht en ook heden morgen 11.05 boven N.A.P Hoewel het water thans niet meer stijgt is nog niet te zeggen wanneer een val van de Maas is te venvach ten. Het verkeer tusschen Nijmegen en Den Bosch staat thans geheel stil. De Achterhoek bedreigd. Omtrent de dreigende dijkdoorbraak aan de Nederlandsch-Duitsche grens worden ons nog de volgende bijzonderhelen uit Lobith geseind In den dijk, dicht bij den neutralen weg langs de Duitsch-Nederlandsche grens is in den afgeloopen nacht een ernstige verzakking geconstateerd. Op verschillende plaatsen begon de dijk te scheuren en een doorbraak dreigde. Onmid dellijk nadat hedennacht de burgemeester der gemeente Herwen en Aerdt, de heer Bruins was gewaarschuwd, heeft deze de noodige maatregelen genomen om te trachten een voorkomen. Hedenmorgen vroeg kele ligplaats is een noodbrug aangebracht. De Linge is zoo gewassen, dat de toegang tot de stad aan de Arkelpoort reeds voor een deel is ondergeloopen. Een deel van Rottuineroog weg geslagen. Het is Zondag kwaad weer geweest op de wadden. Door den storm steeg het water aanzienlijk boven vloedhoogte (pl m. 2 lA M.) en de gevolgen zijn voor het eiland Rot- tumeroog niet uitgebleven. De Strandvoogd, dien wij gistermorgen telefonisch spraken, vertelde ons, dat er 25 M. duin is afgeslagen en zijn woning nu op 8 M. afstand van den duinrand staat, zoodat zij weer terug ge plaatst moet worden. Dat geschiedde het laatst in 1916 en de woning stond toen op 475 M. afstand van de zee. Thans zal zij 800 M. worden teruggebracht. Met den af braak van de schuur is reeds een begin ge maakt. Gelukkig kan de voogd met zijn ge zin bij een eventueele plotselinge herhaling van den storm van Zondag een onderdak vin den in de vroegere officierswoning. De nieuwe zeedijk aan de Zuidkust van Ameland heet het gedurende het noodweer zwaar te verantwoorden gehad. Toen de eb was ingetreden oordeelde de dijkopzichter het noodig de gaten die het water had ge maakt te dichten met zakken zand en stroo. De ingenieurs en opzichters van den Rijks- en Provincialen Waterstaat zijn naar het pen gerequireerd om werkvolk naar de be dreigde plaats in den dijk te zenden. Ook van Duitsche zijde werd naar de verzakkingen op Duitsch gebied, waar deze ook optraden, aansluitende aan den dijk op Nederlandsch grondgebied, werkvolk gezonden. Bovendien is op verzoek van den burgemeester in af wachting van de komst van ingenieurs van den rijkswaterstaat in overleg met den Duit- schen douanedienst hedenmorgen vroeg de geheele scheepvaart tusschen Lobith en Em merik stopgezet. De heer Bruins heeft verder hedenmorgen alle autoriteiten in den om trek, onder wie de gemeentebesturen van de in gevaar verkeerende plaatsen, gewaar schuwd. De commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, de heer G. Baron van Heemstra, werd eveneens hedenmorgen op de hoogte gesteld van den toestand. Baron van Heemstra was reeds te 9 uur vanmorgen in Lobith aangekomen om persoonlijk den toestand in oogenschouw te nemen. Intusschen wordt met man en macht aan den dijk gewerkt, om de dreigende doorbraak te voorkomen. Naar de burgemeester ons mededeelde is het een dubbeltje op zijn kant of het zal gelukken. Langzame val te Keulen. Het water van den Rijn valt thans te Keulen een halven centimeter per uur.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3