Illsiiistlt Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. duurt twee in dertigste Jaargang. Rechtszaken Provinciaal nieuws (Wordt vervolgd), 1930. Hoensd8«: 20 November *^Radio-lioekje Donderdag 27 November. Hilversum, 298 M (Uitsluitend A.V.R.O.) „m q 55 Gramofoonplaten. 10.0110.15 liAina 10.30—12.Concert. A.V. unwijding. 10.30-12, o O Kwintet. 12.01—2.— Concert door het K van Theater Tuschinski te Amster- o —2.30 Voor de vrouw. 3.4. v^aieursus. 44.30 Gramofoonplaten. 4.30 530 •giekenuurtje. 5.30—7.— Concert X,or het orkest van het Asta-Theater te Den «aair 7.-7-30 Engelsch voor gevorderden. 7aAllg— Radio-Volks-Universiteit. Mr. A. r losephus Jitta: Malaise en internationale handel. 8.01—8.15 Gramofoonplaten. 8.15— 0 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw Orkest. 9.— fo_ Concert. Omroeporkest. 10.Persber. Jp'lO—11.Vervolg concert. Omroep orkest. 11-Studio-uitzending van een ireluidsfilm. Huizen, 1875 M. 8.-9.15, 11.-1.45 en c __10.— K.R.O.; 10—11.—, 2.-8— en lp —11.30 N.C.R.V. 8.9.15 Cramofoonpl. 10 —10.30 Zang door N.C.R V.-Dameskoor. «03O—11 Ziekendienst. 11.30—12— fiodsdienstig hal.uurtje. 12.01—12.15 Po- titieber. 12.151.45 Concert door 't K.R.O.- Tiio. 2.-2.45 Gramofoonpl. 2.45—3.45 Fraaie Handwerken. 3.454.Gramofoon platen. 4.-5.Ziekenuurtje. 5.6.30 Con cert. H. v. d. Lijn, viool. J. de Nobel, cello. J. Prins, piano. 5.30—6.45 Knipcursus. 6.45 715 'ir. B. H. Blankenberg: Eiwitachtige stoffen in Pluimveevoeders 7.15—7.45 Cur sus Maleisch. 7.45—8— Politieberichten. gjo.Concert ter gelegenheid van het lÓ-jarig bestaan van net R.K. Mannenkoor Concordia" te Roosendaal m. m. v. Nwe 'Kon. Harmonie „Vlijt en Volharding" en de Patronaats Fanfare „Sint Antonius10. 11.30 Concert door het Draper-kwartet 10.30 ca. Persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert. G. Wolfle, sopraan Kwartet 2.20 Berichten. 2.30 Voor scholen. 3 20 Vesper. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten 6.50 Berichten. 7.Piano-recital door S. Aske- nase. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „Dr. Jekyll and Mr. Hyde" van R. L. Steven- son. 9.20 Berichten. 9.25 Berichten. 9.40 Le zing. 10.Concert. Militair Orkest. P Jo- nes, tenor. 10.5512.20 Dansmuziek 12.20 Televisie. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 en 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Concert. Een avond op Montmartre. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten 9.3510.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestcon cert. 7.20—8.05 Concert. 8.10 Orkestconcert en piano. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert 4.20 5— Kinderuurtje. 7.20—9.20 Orkestconcert en soliste. 9.4011.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Trio-concert 9.05 Concert georganiseerd door de RESEF. Zeesen, 1685 M. 6.20 Gymn. les en daarna gramofoonplaten. 9.20—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203 50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Berlijn. 4 507.10 Lezingen. 7.20 Populair concert uit het Hotel Adler. 7.50 „Ein Abend in einer alten Stadt" uit Danzig, medew. van orkest en solisten. 9.20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 24 November. ONBEHOORLIJKE BEJEGENING VAN EEN RIJKSVELDWACHTER De 25-jarige forsch gebouwde arbeider Joh. Arnold B. te Texel opende de flinke rij van verdachten om terecht te staan wegens tamelijk ernstige mishandeling van den rijks veldwachter Jellema, die opdracht had hem uit een café te verwijderen. Jellema werd door den woesteling aangegrepen, in de keel geknepen en in het gelaat gekrabt. De ver dachte wierp de schuld aan de vele potjes bier die hij had geconsumeerd en overigens Wist hij niet precies maar hoe het gegaan er—- was hij voor een dergelijke uit- rWM u7/.u° ,eens tot 30 boete veroor- n.J ^5 e 0"de P°st zijn rekening nu ook nog verzwaarde. De heer B. begrootte het oomtir^hf e *laas)€s bier °P 10. wat de politierechter nogal luxieus noemde. walV of 50 dagen hechtenis, heer B. wel prijzig vond, maar achter in w?' hem nogal mede. Hij werd ten slotte veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen hechtenis, waarmede hij graag genoe gen nam. 6 s s HET HONDJE EN DE VROUW MOESTEN HET ALLEBEI ONTGELDEN. ten tweetal Urkers, de verlofhouder Klaas betre de visschersknecht Marten R., ver schenen in kwaliteit van verdachte voor den politierechter op grond van de hun ten laste gelegde feiten, dat zij op 11 September een j3n ^>'e^€r Rietvink, geboren Grietje van der Meer, toebehoorend hondje hadden mis handeld, terwijl de heer Marten R. bovendien de eigenares, mej. Rietvink, die haar hondje wilde ontzetten, nog onthaalde op een duw en een klap in 't gelaat. Op verzoek van den politierechter moesten mej. Rietvink en den heer Koudenburg, dienstdoend deurwaarder demonstreeren, hoe die duw was toegebracht. De hond, die zoozeer de anthepathie van de verdachten had opgewekt, zou een telg van eersten verdachte hebben gebeten. Ook be-1 weerde .Schr. in zijn broek te zijn gebeten. I Door deze verdachte werd de dierenmis handeling minder ernstig voorgesteld. Vol gens hun opgaaf hadden zij het hondje enkel maar geslagen. Voorts ontkende Marten R. de juffrouw te hebben aangeraakt, laat staan mishandeld De officier requireerde alleen ter zake dierenmishandeling tegen ieder f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis Klaas Schr. 10 boete of 10 dagen hechtenis en M. R. f 15 boete of 15 dagen hechtenis. EEN VECHTLUSTIG TRIO. Een drietal Heldersche heeren, Cornelis de Gr., een landbouwer, Petrus Jac. B., rijwiel hersteller en Arie Jan E.. beroep onbekend, stonden terecht wegen» mishandeling in ver- eeniging yan zekeren heer Albertus Kaag, die door hen op 20 Juli te Julianadorp was ge slagen, terwijl de thans niet verschenen heer E. voor dit doel zelfs een geweldigen zegel ring had gebezigd. De mishandelde, wie blijkbaar de rol was toebedeeld van den man, die de klappen krijgt, werd onder een of ander voorwendsel uit de danstent van Benema gelokt en toen door een aantal hem vermoedelijk niet wel gezinde personen aangevallen, onder welke aanvallers het bovenaangeduide trio door den heer Kaag werd herkend. Aangezien de twee aanwezige verdachten dit slaan ontkenden en integendeel den heer Kaag signaleerden, als iemand die zich nogal vechtlustig had ge dragen, was een groot aantal getuigen nood zakelijk om in deze plattelandsvechtpartij eenig licht te brengen. Niet bepaald tot be sparing van den kostbaren justitiëelen tijd. Doch ten slotte kreeg de officier toch nog ge legenheid om tegen ieder der drie vechters bazen 40 boete of 40 dagen hechtenis te vorderen. De politierechter, direct uitspraak doende, veroordeelde daarop de G. en B ieder tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis en E. bij verstek tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. EEN TIK MET EEN BIERGLAS. De 18-jarige bakkersknecht Jan Sm., vroeger te Oudkarspel, thans te Midden- Beemster woonachtig en werkzaam had in den nacht van 19 op 20 Augustus in een danszaal te Oudkarspel, alwaar kermis werd gevierd, den landbouwersknecht P. J. Dissel een opstopper gegeven door middel van een bierglas, waardoor hij voor 7.50 schade aan Dissels hoofd toebracht, welke schade hij de heer Dissel heden onder overlegging van een doktersrekening door verdachte wenschte te zien vergoed. De oorzaak van hvt conflict bestond in het feit, dat die heer Dissel voortdurend met des bakkers kermis- meisje danste en hem, volgens verdachte, meermalen dwars had gezeten. De heer Jan Sn. ontkende voorts het slaan, doch was zoo vriendelijk toe te geven, dat hij met het glas had gegooid. Eisch 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis conform requisitoir. De civiele eisch werd afgewezen, daar de heer Dissel nog minderjarig was. De politie rechter waarschuwde ten slotte in 't algemeen ernstig tegen het gebruik van bierglazen bij vechtpartijen en dreigde in 't vervolg in die gevallen alleen gevangenisstraf te zullen op leggen. EEN MOTOR MET ZIJSPAN INGEPIKT. De 27-jarige heer Gregorius Anth. Kn., te Hoorn woonachtig, stond terecht omdat hij Millll.LKTON. r Van AL1UE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch 69^ door J E DE B K. Weer zag Roger het meisje buiten haar z.nnen °°r de straten zwerven. Daardoor was ze zoo Jj'tgeput. Met moeite weerstond hij zijn zieke- wfr'anëen er met Chalmers over te spreken. ..Miss Rowe's kamer is klaar, mijnheerzeide knecht, „ik had het maar laten doen, °®dat ik begreep dat ze naar bed zou moeten aan. Ik zaj een bandje helpen om haar te dra- mijnheer." Het overbrengen van Esther naar haar oude bee' Éemakkelijk. Roger bleef in tti H boudoir en sprak nog even r' Bousquet over Jisther, voor hij weer de over Sartorius ging houden. Vo" meen u te moeten zeggen dokter, dat zij 0<\r ze bewusteloos werd een zeer schokkende le d* deed. We weten niet of wat ze de' 6 ,Waarbeid bevatte, maar ik mag wel zeg- bew a'.er zeer vee' van afhangt dat zij haar Bj Tu,stz''n herkrijgt. Ik veronderstel, dat u Ov ze&fen...." deli.V'r Bousquet's gezicht gleed een vrien- ten 1 erachtelijk lachje: „Mijnheer, morfinis- Ve,z*''n befaamd voor hun leugenachtigheid. Ze „jle 'nnen allerlei buitengewone verhalen en ftv on£e'ooflijke beschuldigingen met volle jontit.1"'1—'k weet natuurlijk niets van dit meisje af, maar,.." Hij liet de zin onvol' zich een motorrijwiel met zijspan, die hij an ders dan door misdrijf onder zich had. weder rechtelijk had toegeëigend. Bedoelde motor met zijspan was het eigen dom van den getuige Den Heyer en stond ge borgen in het pakhuis van verdachte, die het karretje zonder toestemming in April ver kocht aan zekeren heer P. Verra te Ancbjk. Verdachte beweerde een bedrag aan den heer Den Heyer ter leen te hebben gegeven en voorts van Den Heyer opdracht te hebben ge kregen om het motorrijwiel met zijspan voor 50 te verkoopen. Ook had Den Heyer er genoegen mede genomen, dat de motor werd geruild voor een oud Fordje ter waarde van f 50. Dit alles werd door getuige Den Heyer weersproken. Wel gaf deze toe, dat verdachte nog f 10 van hem had te vorderen aan geleend geld. Gevorderd werd f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met 2 proefjaren. BELEEDIGING VAN EEN GEMEENTEVELDWACHTER. De heer Bomebroek. veldwachter te Uit geest werd op 21 September schromelijk be- leedigd door den niet verschenen heer Theodorus Jac. O. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. De aard der beleediging is niet voor publiciteit geschikt. EEN WINKELRUIT VERNIETIGD. De 22-jarige landbouwer Joh. Jac. H. uit Venhuizen, daartoe aangehitst door vroolijke kameraden, had in den nacht van 27 op 28 Augustus te Hem met een steen stuk gegooid een winkelruit in het perceel van den heer Arie Hilbrink. Deze heer vorderde een schade vergoeding van heelemaal 1 gulden en 40 cent. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig eisch. Civiele vorde ring toegewezen. NACHTELIJKE DRUIVENDIEFSTAL EN WAT DIES MEER ZIJ. De verdachte uit de vorige zaak, met name Joh. Jac. C., bleef zijn zitplaats behouden om thans terecht te staan ter zake diefstal van druiven uit de druivenkas van den heer Simon Rood te Venhuizen in het laatst van Sept. Naast hem namen echter plaats de heeren Jacob T., Th. J. R., Joh. Sj., die allen min of meer aan diefstal van druiventrossen schul dig waren. Al deze druivensnoepers uit Ven huizen waren zoo loyaal te bekennen hetgeen hun was ten laste gelegd. De heer Root miste 6 kilo druiven, terwijl één ruit was gebroken. De verdachte T. was in dienst van Root en verschafte inlichtingen Gevorderd werd tegen Jacob T. 50 boete of 50 dagen hechtenis en tegen de andere 40 boete of 40 dagen hechtenis ieder. Vonnis Jb. T. 25 boete of 25 dagen hech tenis, R. dito, J. Sj. ook 25 boete of 25 dagen hechtenis en H. f 20 boete of 20 dagen hechtenis. WEDERSPANNIGHEID OP DE ALKMAARSCHE VEEMARKT. De 26-jarige heer Willem S., een in politi- oneele kringen niet onbekende voeger, wonen de te Alkmaar, stond terecht wegens ernstige wederspannigheid tegen de politieagenten de heeren Kapteyn en Staats, gepleegd op Zaterdag 27 September op de veemarkt te Alkmaar. Willem Sm. verkeerde onder den invloed van sterken drank en mishandelde een op de markt staand paard, door het dier te schoppen, wat den heer Kapteyn aanleiding gaf in te grijpen. Spr. toonde zich heftig wederspannig door schoppen, zich los te rukken en te bijten. Bovendien uitte hij allerlei bedreigingen. Volgens verdachte was hij in beschonken toestand geraakt, omdat hij een paard wilde koopen. De dierenmishandelingen ontkende verdachte. De officier hield een scherp requisitoir tegen verdachte, wiens re putatie niet boven verdenking is verheven en vorderde ten slotte 3 maanden gevangenis straf. De politierechter bleek ook niet achter in het uitdeelen van vermaningen, ten slotte verdachte veroordeelende tot 1 maand ge vangenisstraf. Willem nam met deze straf ge noegen en nu deed de officier ook afstand. BELEEDIGING VAN EEN MEDEMBLIKKER HUISMOEDER. De 49-jarige landbouwer Klaas Sn. te Medemblik had op 2 September aldaar mej. Catharina Eriks een gehuwde vrouw, op den openbaren weg, het ueldelooze pad, grof be- leedigd. Specificatie overbodig. Voor dit feit heden terecht staande, vorderde de officier tegen verdachte, die zijn aantijgingen staande hield, 35 boete of 35 dagen hechtenis. Vonnis conform eisch officier. tooid en gaf op diplomatieke wijze het zegel van onbetrouwbaarheid aan alles wat Esther zou mogen getuigen. Volgens zijn eigen ver klaring wist de man niets, hij was geheel onbe vangen. Hij gaf alleen uiting aan een medisch gezichtspunt. Door nieuwen twijfel gekweld ging Roger weer naar het boudoir en de vrees bekroop hem dat hij dwaas had gehandeld. De eigen machtige wijze waarop hij zijn stiefmoeder en Sartorius had behandeld, zou hem in groote moeilijkheden kunnen brengen. Hij had niet de macht hen in hun bewegingen te belemmeren en het feit dat hij Sartorius bepaald gedreigd had kon als een strafbaar feit worden be schouwd. En toch was hij overtuigd, dat, als hij het weer moest doen, hij evenzoo zou handelen, Hij wist zeker, dat, schuldig of onschuldig, Thé- rèse en de dokter zijn argwaan hadden opge wekt. Toen hij de kamer weer wilde binnengaan kwam Aline met booze oogen hem vragen op ironischen toon of ze mevrouw wat eten mocht brengen." „Natuurlijk, breng mevrouw wat ze noodig heeft." Ze vertrok, terwijl haar geheele persoonlijk heid vijandelijkheid uitstraalde. Het vervelend vindend in dezelfde kamer te zijn met die phlegmatieke gedaante bij het vuur ging Roger door een van de openslaande ra men naar het smalle balkon. De motregen ver koelde zijn warm gezicht, de lucht was zuiver en vochtig en de bladeren van de boomen glommen van den regen. Rechts van hem viel het licht uit Thérèse's raam met een breeden streep op den grond. De gordijnen waren open RIJDEN MET ONJUISTE NUMMERS. Aan den niet verschenen heer *J. A. K. was ten laste gelegd, dat hij op 2 September te Alkmaar had gereden met een motorrijtuig, dat verschillende nummers vertoonde. Door den heer Volbeda, motoragent te Alkmaar, werd dit geconstateerd. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen hechtenis. EEN MISHANDELDE BELG. De heer Cornelis v. E., landbouwer te Kol- horn, opende in den nacht van 24 op 25 Sep tember het vooruitzicht op een internationaal conflict, door den heer Isedoor Cyriël van Gepten een tijdelijk aldaar vertoevenden Bel gischen landbouwersknecht, een hevigen stomp in het gelaat toe te dienen. Deze onvoorzichtige agrariër was heden niet verschenen om zijn houding nader te motiveeren. De mishandeling werd gepleegd in het café van mej. de wed. Jonker, alwaar gedanst en gedronken werd. Het was een zeer laffe en onhebbelijke mishandeling. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis. ZIJN BLOEDEIGEN ZUSTER BESTOLEN. De 23-jarige Simon Fr., voormalig schip persknecht te Heer-Hugowaard, moest zich verantwoorden ter zake diefstal van een bankbiljet van f 10, dat hij uit een in de woning van zijn zuster Emma staand kastje, tijdens haar tijdelijke afwezigheid, had weg genomen. Broerlief erkende.schoorvoetend. Hij staat niet gunstig bekend. Bij een geheel- onhoudersvereeniging had hij zich, hoewel daartoe geanimeerd, niet aangesloten. De heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar, kon ook al geen troost geven en toonde groote neiging geheel van Simons bekeeriftg af te zien. De officier had evenmin lust meer zich daarmede te bemoeien en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter evenwel wilde nog trachten iets met Simon te bereiken en stelde zijn uitspraak tot 26 Januari 1931 uit. EEN HAARLEMMER IN ST. MAARTEN OP DE ZWIJNTJESJACHT. De 23-jarige leidekker Jan Cornelis R.. ge domicilieerd te Haarlem, had zich op 29 Sep tember te St. Maarten schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, dat de getuige A. Kees aan den openbaren weg onbeheerd had neergezet. Het lag in het voornemen van ver dachte, het rijwiel te verkoopen. Hij was wer keloos en had vruchteloos in Anna Paulowna werk gezocht. Het was in St. Maarten echter kermis en het bier verleidelijk. Thans was hij geheelonthouder en had steun gezocht bij het Heilsleger te Haarlem. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met 2 proefjaren. Uitspraak 2 maanden voorwaardelijk maar met een proeftijd van 3 jaar. Sluiting. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De begrooting. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noordholland bijeen, onder voorzitter schap van den commissaris der koningin. De voorzitter stelde aan de orde de behan deling van de begrooting voor 1931 en ver zocht den spr.'s zich in hun algemeene be schouwingen te beperken en thans niet te spreken over die onderwerpen, waarover af zonderlijke voordrachten zijn ingediend. De heer Polak (s.d.) meende, dat de finan- cieele toestand van de provincie niet slecht is. Enkele jaren geleden hebben wij van Ged. Staten gehoord, dat wij in de naaste toe komst niet op batige sloten zouden kunnen rekenen. Deze voorspelling is niet bewaar heid. De Staten zullen zich echter met spr. over die vergissing verheugen. Spr. consta teerde met genoegen, dat niets uit het reser vefonds behoeft te worden onttrokken om de begrooting sluitend te maken. In de opcen- tenheffing is eenige verandering gekomen, als gevolg van de wet op de financieele ver houding. Spr. ging de gevolgen daarvan na en meent met Ged. Staten, dat van verzwa ring van den belastingdruk niet kan worden gesproken. Het schijnt, dat de vermogens en de inkomens in deze provincie toenemen. Spr. zette nader zijn standpunt ten aan zien van de opcentenheffing uiteen. Komende tot de bedrijven vraagt spr. of, als de bedrijven een reserve maken, dan niet ook een reserve kan worden gemaakt voor tariefsverlaging. Het zou voor de verbrui kers wel aangenaam zijn, als zij zagen, dat door de vorming van zulk een fonds ook hun belangen zou worden gedacht. Wat de bouw van de electrische centrale te Velsen betreft, zeggen Ged. Staten, dat de raming iets overschreden is en dat op een hooger bedrag moet worden gerekend, dan geraamd was. Spr. zou daarover wel iets nader willen vernemen. Bij de begrooting van het waterleidings bedrijf hebben Ged. Staten gezegd, dat een onderzoek in de toekomst kan worden inge steld naar de mogelijkheid van het gebruik van water uit het IJsselmeer. Dat meer is er nog niet, dus is er nog tijd, maar spr. zou toch willen weten, of de capaciteit van de prise d'eau niet voldoende zekerheid geeft. De begrooting van het Wegenfonds gaf spr. aanleiding tot enkele opmerkingen. Hij uitte den wensch, dat het tempo van de we genvoorziening bewaard blijft. Spr. somde op, wat de Staten aan nieuw werk hebben verricht en meent, dat wat deze arbeidsperiode betreft op goede resultaten kan worden gewezen. De heer Asscher (v.b.) had den indruk gekregen, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de crisis, die wij doormaken. Spr. had zich verbaasd over hetgeen de heer Polak heeft gezegd en hij vroeg of deze wel weet, hoe sterk het aantal werkloozen in een jaar is toegenomen. Met het oog op den slechten toestand bij handel, landbouw en ook den middenstand zullen spr. en zijn partijgenooten geen uit gaven goedkeuren, die niet dringend noodig zijn. Spr. was bang, dat het college van Ged. Staten te optimistisch is. Als een bewijs van de gevolgen van de malaise voor handel en industrie geeft spr. eenige cijfers van de ver liezen, die in een jaar geleden zijn. Op 2 September 1929 bedroeg het nominale kapi taal van 88 ondernemingen 1.642.283, de reëele waarde 5.162.795, op 1 October 1930 was het nominale kapitaal van 89 on dernemingen 1.779.406, met een reëele waarde van 3.566.100. De toegenomen no minale waarde is dus 137.123, de afgeno men reëele waarde 1.596.695, het totale verlies is dus ruw berekend 1.733.818. Spr. wilde aannemen, dat al deze kapi talen in Nederland zijn geplaatst, maar de uitwerking zal toch ook hier gevoeld wor den. Spr. meent, dat het noodzakelijk is, de aandacht van Ged. Staten te vestigen op de gestie van vele gemeentebesturen. (Interrup ties en gelach bij de soc.-dem.) Het zal blij ken, dat de heeren, die thans zoo'n durl hebben, in 1931 schuldig zijn aan een dé- bacle. Spr. sluit zich aan bij den heer Polak, waar deze een opmerking heeft gemaakt over den bouw van de nieuwe centrale te IJmui- den. Gaat het bedrag boven de twaalf millioer laten Ged. Staten het dan ronduit zeggen. Ten slotte deed spr. aan Ged. Staten nog en kele vragen betreffende de provinciale zie kenhuizen en merkte daarbij op, dat de toe passing van de arbeidstherapie in het zie kenhuis bij Santpoort de aanstelling heeft noodig gemaakt van vier verplegenden. De Prov. Staten hebben daarvan te voren niets geweten. Spr. besloot met den wensch, dat Ged. Staten in den vervolge meer rekening zullen houden met den economischen toe stand der bevolking. De heer Dekker (r.k.) verklaarde met ver trouwen de toekomst tegemoet te zien. De stukken over het Wegenfonds hebben hem geenszins teleurgesteld. In dezen tijd van werkverschaffing is de aanleg van wegen van de grootste beteekenis. De heer De Jong Schouwenburg (c.h.) bracht dank aan Ged. Staten, aan de ge meenten en aan de corporaties voor het werk, verricht bij de huisvesting in het nieu we provinciale paleis. Spr. gaf voorts te ken nen, dat ook naar zijn meening de toestand van de provincie nog gunstig is te noemen. Het einde van de crisis is nog niet te voor spellen, waardoor voorzichtigheid geboden is. Hoewel de post onvoorziene uitgaven hoog is, wees spr. op de belangrijke zaken die in studie zijn genomen en waarvan de uitvoering spoedig te verwachten is. Spr. ging dan de belastingpolitiek na en verklaar de zich tegen de voorgestelde elf opcenten, omdat daardoor de kleine belastingbetalers wel niet zeer, maar zeker de groote zwaar getroffen worden. Wat de malaise betreft, bewaarde spr. gaarne zijn optimisme, hoé- wel hij ervan doordrongen is, dat de tijden ernstig zijn. De steun aan den tuinbouw en hij zag haar silhouette. Wat deed ze? Wat ging er om in haar brein? Hij had nooit iets van haar begrepen. Kon ze schuldig zijn aan die kil le, berekenende misdaad, waarvan Esther haar betichtte? Hij kon het zich niet indenken, dat zoo'n aetherisch, teer wezen zoo'n wandaad zou kunnen verbergen. Het was gemakkelijker te begrijpen dat Esther, wanneer haar verstand onbeneveld was, zich door verschijnselen had laten misleiden. Maar wat voor verschijnselen? Hoe kwam ze er aan? Hij zou Chalmers vragen wat hij wist. Esther moest den ouden man iets verteld hebben, dat diepen indruk op hem moest hebben gemaakt, dat is zeker. Hij vond Chalmers in de hall op zijn weg naar beneden. Roger wendde zich tot hem en vroeg voorzichtig fluisterend: „Laat me eens precies hooren Chalmers wat zuster Rowe tot je zeide toen ze binnenkwam. Wat voor indruk maakte ze op je?" „U hebt zelf gezien hoe ze er uitzag, mijn heer", zeide de oude man op bedaarden toon, die toch den indruk gaf van opgewondenheid, wat Roger niet ontging. Ik hield haar bijna voor een geest. Ze kon haast niet staan, ik steunde haar met mijn hand, want ze dreigde om te val len. Waar komt u van daan miss? zeide ik. Verwilderd keek ze me aan en zeide half stik kend: „Chalmers, waar is mr. Roger? Is de dok ter al bezig hem te verbinden?" „Vroeg ze dat zoo dadelijk?" vroeg Roger na denkend. „Ja mijnheer, ik dacht dat ze haar hoofd kwijt was. Ik zeide, dat u hier waart met miss Clifford en den dokter. Ze werd wit als een doek en holde met moeite de trappen op en ik hoorde haar zeggen: hij wil hem doodmaken, bij wil hem klem bezorgen en iedereen zal denken dat het door een ongeluk komt." „Klem?" „Roger's gezicht drukte de grootste verbazing uit terwijl hij het woord fluisterend herhaalde. „Ja mijnheer, ik was net zoo verbaasd als u en ik dacht dat ze wartaal sprak, maar toen ze daarna zeide Een heftige ruk aan de schel, gevolgd door harde slagen met den koperen klopper deed hem zijn zin afbreken. Het geluid deed beide mannen ontstellen en ze wisselden verbaasd een bezorgden blik. Wie kon op dat oogenblik zoo'n haast hebben om binnen te komen? „Pardon mijnheer, het is beter dat ik ga zien wat het is.' „Ja ja, Chalmers, je kunt me naderhand wel verder vertellen." Peinzend over de wonderlijk mededeeling, zoo juist gedaan, ging Roger weer naar de zit kamer. Het leek hem niet mogelijk, dat Sarto rius even te voren zou getracht hebben hem met bacillen van tetanus te infecteeren. Wie zou zoo iets doen? De risico. Maar bestond de risico wel? Had de dokter hem niet telkens ge waarschuwd, dat hij gevaar liep van infectie? Waarom had hij zijn kaak en gelaatspieren zoo bevoeld, dat hij den indruk maakte alsof hij een begin van tetanus-symptomen verwachtte en was dit misschien omdat ooggetuigen dit konden verklaren, zoodat alles heel gewoon leek? En dan dat stukje wit gaas, dat hij in het vuur had laten vallen? Misschien was het van geen belang, maar toch... Hij bekeek zijn duim en rilde. Misschien was hij op het kantje a. aan een vreeselijken dood ontsnapt. De man, WIS» zjjn argwaan gold, za.t dpodsti] in ziin na- titieboekje te'bladeren en door zijn kalmta stempelde hij den jongen man tot een opgewon den standje. Roger dobberde tusschen twee meeningen. Het kon niet waar zijn, hij was een ezel, maar dan was Esther's gedfag al heel zonderling. De beide dokters hadden te kennen gegeven dat zij morfiniste was. Esther! Het was ondenkbaar. Wat was dat voor lawaai in de hall? Hi« hoorde Fransch spreken en verschillende voet stappen de trap opgaan. Chalmers deed d« deur open en riep: „De politie, mijnheer!" Roger vloog overeind. HOOFDSTUK 35. „De politie?" „Ja mijnheer, drie politieagenten. Ze zeggei dat iemand om hen getelefoneerd had, maar ik begrijp niet wie dat wezen kan mijnheer." Zeer verbaasd keek Roger naar de drie man nen, die de kamer binnenkwamen en in militai re houding stonden. Twee waren gekleed als politieagenten, de derde was hooger in rang. Hij was een strijdlustig jongmensch, met scher pe trekken en een klein, zwart snorretje. Hij beschouwde Roger zeer wantrouwend en sprak hem aan in het Fransch: „Ik veronderstel dat u mr. Clifford bent". Hij bleef Roger strak aanstaren en haalde een notitieboekje uit zijn zak. „Zeker, mijn naam is Clifford, maar u wilt wel zoo goed zijn mij te zeggen waarom u „Dat kan wachten. Bent u een Engelschman mijnheer?"

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5