SOPLA- HONDERD RIJWIELEN HONDERD ROOKERS 0 De SOPLA-fabrieken stellen de volgende maand weer gratis vijftig „Opel" rijwielen beschikbaar. De vijftig personen, die ons vóór 31 December a.s. bet grootste aantal bons opzenden, krijgen hun „Opel"-karretje gratis en franco thuis. Begin volgend jaar gaan wij het zelfde wederom doen. Zorg er voor, dat Uwe bons uiter dijk den 31sten December a.s. bij de fSOPLA-fabrieken te Amersfoort jzijn GEMEEXTERADEI. WIKKElj eenig op de wereld 6'Bkv VOOR föPLA's zijn thans beter dan ooit. Geu rig. Ljcht. Mooi van kleur en heerlijk van jmaak. Uit 100 °/o igo 'de tabak gemaakt t maa sa-fabricage, jvandaar de lage prijs. ©e namen van de winnaars worden fc, in de kranten gepubliceerd, ik verleend, juichte spr. toe, evenzeer de plan nen ter bestrijding van de werkloosheid. Ten slotte merkte spr. op, dat er voor de land wegen een fonds is gevormd, maar voor de waterwegen niet, hij zou gaarne vernemen, waarom dat niet het geval is. De heer Ketelaar (v.d.) geloofde, dat men kan zeggen dat over het algemeen de finan- cieele toestand van de provincie goed is. Spr. vond het goed, aat Ged. Staten voort gaan te doen, wat hun hand vindt om te doen. Wij kunnen over de belasting in deze provincie zeggen, dat er geen overmatige druk is. Was de critiek over het algemeen welwillend, dit geldt niet de begrooting van het Wegenfonds. In het afdeelingsverslag leest men, dat vele leden hun ontstemming te kennen gaven voor het niet verleenen van steun voor wegen, die niet op het wegen plan voorkomen. Voorts vroeg spr., of het niet mogelijk is, belangrijke voordrachten, die in een volgende zitting behandeld wor den, bij de begrooting in te dienen, opdat een betere voorbereiding mogelijk is. Wat het onderhoud van dijken en strandhoofden aangaat kwam spr. op tegen het talmen door de verantwoordelijke lichamen. Als er een ramp gebeurt, is het niet de schuld van Ged. Staten, maar van die lichamen, die hun ver antwoordelijkheid in deze niet voldoende be grijpen. Komende tot de begrooting van de bedrij ven, vroeg spr. of de provinciale bedrijven de tegenstanders van het overheidsbedrijf niet de overtuiging geven, dat een overheids bedrijf goed is, als het goed wordt bestuurd en geleid. Wat de door den heer Asscher ge maakte opmerking betreft over de crisis, zei spr., dat het niet de taak van de overheid is om de burgerij bang te maken over hetgeen de toestand in 1932 zal kunnen zijn. Hierna werd gepauzeerd. Prov. en Gem. bedrijven. In de voortgezette vergadering besprak de heer Colijn (a.r.) de prov. bedrijven. Spr. vroeg of het in de bedoeling van Ged Sta ten ligt elk bloeiend gemeentebedrijf onmo gelijk te maken en aan de provincie te trek ken. Spr. staat, wat de financieele positie van de provincie aangaat, geheel aan de zijde van Ged. Staten. De heer Hooy (r.k.) betoogde» wat den economischen toestand aangaat; «at het mo gelijk is, dat de moeilijke tijd nog twee jaar duurt. Spr. kwam tot de conclusie, dat het gewenscht is, dat Ged. Staten bij de volgen de begrooting een reserve-fonds maken, waardoor het mogelijk zal worden in de kwade jaren nadeelige saldi aan te zuive ren. Spr. meende, dat tariefsverlaging niet zoolang behoeft te worden verschoven als Ged. Staten in de stukken zeggen. De heer Droog (r.k.) maakte eenige op merkingen over de prov. ziekenhuizen en deed uitkomen wat dr. Van der Scheer voor de actieve therapie in het ziekenhuis te Sant poort heeft gedaan. De wegen in het Z.-O. der provincie. De heer Luden (c.h.) besprak in het bij zonder het wegenonderhoud en den wegen aanleg. Spr. berekende, dat naar verhouding veei meer aandacht wordt geschonken aan 't Noorden der provincie dan aan het Z.-Oos- I ten. De heer KI. de Vries (s.d.) vroeg in het bij zonder aandacht voor het werk der kinder- herstellingskolonies. De heer Reinalda (s.d.) sloot zich aan bij degenen, die hebben aangedrongen op een snellere uitvoering van de nieuwe wegen der provincie. Spr. zou een onderzoek wenschen naar de verschillende methoden van wegbedekking, omdat z.i. vele wegen voor klinkerbestrating in aanmerking komen. Tenslotte kwam spr. er nog tegen op, dat alleen tengevolge van administratieve belemmeringen nog geen uitvoering is gegeven aan den bouw van de strandhoofden bij Camperduin, die volgens verklaringen van Ged. Staten, het vorige aar gedaan, geen dag konden wachten, omdat gevaar dreigde. Spr. bestreed uitvoerig de rede van den heer Asscher. De heer Sajet (s.d.) hield een uitvoerige rede, waarin hij de verpleging van kinderen in andere gezinnen afkeurde. Voorts besprak hij de t.b.c.-bestrijding. T.b.c.-bestrijdlng. De heer dr. De Hartogh (v.b.) vroeg of Ged. Staten geen bevoegdheid hebben om dwang te oefenen op de gemeentebesturen tot het verleenen van steun voor t.b.c.-pa- tiënten. Hij verzocht te willen mededeelen of een regeling kan worden getroffen, waardoor de gemeenten de 50 pCt. kunnen krijgen. De heer Weiss (m.p.) vroeg op grond waarvan men eigenlijk de reserves verde digt. Als er een reserve gemaakt wordt, dan wil dat zeggen, dat er teveel van de burge rij geheven is. Waarom komt het niet tot tariefsverlaging als het de bedrijven zoo goed gaat? De overheidsbedrijven zijn er toch gekomen, omdat de particuliere bedrij ven te hooge tarieven hadden. Spr. betoogt vervolgens, dat de wegen breeder moeten worden gemaakt en dat de wegbedekking slipvrij moet zij-n. Financieele achteruitgang. De heer Guépin (v.b.) betoogde tegenover den heer Asscher, dat wij het volgende jaar zullen zien, dat bet vermogen van ons volk is achteruit gegaan. Het kwam spr. voor, dat de overheid niet meer moet heffen dan voor den algemeenen dienst van het jaar. waarvoor de begrooting is opgemaakt, noodig is. En van dat stand punt wijken wij hier steeds meer af. Spr. betoogde voorts, dat het heffen van 10 op centen op de inkomstenbelasting voldoende is. Vervolgens ging spr. de politiek der be drijven na en besprak den bouw van de cen trale te Velsen. Spr. achtte het niet juist, dat het hoogere bedrag, voor de centrale noodig, niet ten laste van het bedrijf komt. Daardoor maakt de positie van het bedrijf een gunsti ger indruk dan het geval zou moeten zijn. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenmorgen half 11. WINKEL. Dinsdagmorgen is een vrachtauto van de Coöp. Verbruiksvereeniging „de Tijdgeest" alhier, beladen met levensmiddelen voor de arbeiders in de Wieringermeer in de ringsloot langs den Langereisdijk te water gereden, en wel met zoo'n vaart, dat de auto midden in de ringsloot terecht is gekomen en vrijwel on der water geraakte. In de cabine bevonden zich de chauffeur en de controleur die door het stukslaan der ruiten er uit wisien te ko men, doch daarmede te water geraakten. Het in de onmiddellijke nabijheid staande stoom gemaal maalde en hun positie werd steeds hachelijker. De komst van den brievenbestel ler Kleen is het behoud der drenkelingen ge weest en door diens krachtdadig optreden zijn beiden gered. De sloot dreef vol allerhande levensmidde len. Met veel moeite is het de firma Keetman en Schoorl gelukt, den auto op het droge te halen. Tot molenmeester van den Weerepolder is bij de op Maandag gehouden stemming her benoemd de heer IC Over. In dezelfde vergadering is tevens de wijze van bemaling ernstig besproken en besloten gegevens te verzamelen omtrent een mogelij ke electrische bemaling. HEILOO. De Begrafenisvereeniging „Heiloo", hield Dinsdagavond ledenvergadering in café Ad miraal. De voorzitter, de heer P. Oud opende, heet te allen welkom en hoopte op een zakelijke bespreking. Van een 3-tal stalhouders was aanbieding ingekomen van rouwkoets en volgrijtuigen. Ook was ingekomen een aanbieding van de firma A. Dam Co. te Alkmaar voor lijkauto en volgauto's. Hierover werd een drukke discussie ge voerd en de tarieven waren van dien aard dat men geen reden zag om van de aanbie ding van den heer J. B. Peperkamp te Alk maar af te zien. Iets anders was de aanbie ding van de firma Dam Co. Het bestuur meende dat men de leden vrij moest laten, doch concludeerde dat de lijkauto de laatste jaren meer en meer in gebruik komt, reden waarom men voorstelde om met genoemde firma te contracteeren, echter met dien ver stande dat de leden vrij zijn, wie rouwkoets of rouwauto wenscht. Meerdere leden meenden dat men dat den contractueel moest vastleggen, waartoe werd besloten. Daarna kwam aan de orde een voorstel tot aanschaffen uniforme kleeding voor 12 dra gers en 1 aanspreker. Door meerdere leden was een voorstel ingediend om aan hun wensch uitvoering te geven. De aanvragers meenden dat het zou afhangen van den eer sten indruk of de vereeniging er in zou ko men, men had ter plaatse concurrentie. De voorzitter zeide dat het bestuur niets liever wil dan het aanschaffen van uniform- kleeding, ook zij waren van oordeel dat de eersten indruk de beste is. Concurrentie heb ben wij niet. Dit is geen onderneming zooals „De Laatste Eer". Wij vervullen den droeven plicht in de eerste plaats voor onze leden. Het voorstel werd van alle kanten bekeken en in principe besloten om tot aanschaffen over te gaan. Kan het bestuur de fondsen vinden of 'n leening op aandeel a 3 pet. slui ten dan zal uitvoering aan dezen wensch ge- gegeven worden. Benoeming aanspreker, dragers en bode. Het bestuur stelde voor om den laatsien te benoemen uit een 3-tal candidaten Met alge- meene stemmen werd benoemd de heer A Olgers. Nog werd besloten om voor de andere plaatsen de menschen op te roepen en uit de aanbiedingen een keus te doen De vergoe ding werd bepaald op 2.50, 3 en 4. Daarna kwam aan de orde de wijziging van het huishoudelijk reglement, waar wer den ingelascht de begrafenis per rouwauto en volgauto's. De contributie werd bepaald op 1 per jaar, de maandcontributic op f 0.25, het laatste is niet verplichtend. Bestuursverkiezing. Door een misverstand had men op een openbare vergadering de be stuursverkiezing aan de orde gesteld, wat in strijd is met de goedgekeurde statuten, waar op de koninklijke goedkeuring kan worden aangevraagd. Hoewel het bestuur meende dat alles regelmatig was verloopen, had men het toch op de agenda geplaatst omdat een uittreksel der notulen voor aanvraag der ko ninklijke bewilliging noodig is. In het bestuur werden herkozen en gekozen de heeren P. Oud. J. F. Driessen, G. Smits, D. Greeuw en K. Heidelberg. Daarop werd besloten dat de vereeniging op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Na behandeling van huishoudelijke zaken, volg de sluiting. SCHAGEN. Tot Hoofdingeland van den polder en de Banne Schagen is gekozen de heer P. Homan te Schagen. De heer C. Moeijes, beambte bij de Nederl. Spoorwegen te Schagen, wordt met 7 Dec. a.s. overgeplaatst naar Leid- schedam, om daar in opleiding te komen als wagenvoerder. De heer Moeijes heeft in Hollands Noorden veel gedaan voor de verbetering der kippen- en konijnenrassen. De heer W. Vader, secr. van de Ban ne en den polder Schagen heeft tegen 1 Januari a.s. pensioen aangevraagd. Het bestuur van den polder Waard en Groet heeft wegens het overlijden van den secr.-penningmeester, den heer J. Breebaart te Hoogwoud, tot tijdelijke secr .benoemd de heer A. Vis te Barsin- gerhorn en tot penningmeester de heer A. Kistemaker Sr. te Schagen. HOORN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Gemeenteraad is de gemeente-reke ning met bijbehoorende bedrijfsrekeningen, dienst 1929, voorloopig vastgesteld: wat den gewonen dienst betreft: in ontvangsten 975.266.16 in uitgaven 924.265.82 batig slot gewone dienst 51.000.34 wat den kapitaaldienst betreft in ontvangsten 2074.228.17 in uitgaven 2099.089 76 nad. saldo kap. dienst 24.861.58 De bedrijfsrekeningen werden voorloopig vastgesteld. Op een verzoekschrift van het bestuur van de afd. Hoorn van de Nederlandsche Fede ratie van Arbeiders Esperantisten om een subsidie uit de gemeentekas te willen verlee nen en een lokaal beschikbaar te willen stel len ten behoeve van een te geven Esperanto- cursus aan jongeren werd gunstig beschikt. Besloten werd aan de afdeeling een subsidie te verleenen van 25 en voor den cursus be schikbaar te stellen een lokaliteit van ge meenteschool No. 3. Door de afd. Hoorn van de Rev. Socialis tische Partij in h ederland was een verzoek schrift ingekomen om met St. Nicolaas, Kerstmis, Oude jaar en Paschen aan werk- loozen en andere armen een uitkeering te doen verstrekken van 50 pCt. van het nor male steunbedrag tot een minimum van 4. Volgens B. en W. was dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar, omdat hiermede te groote uitgaven gemoeid zijn. Bovendien zouden B. en W. vreezen, dat door uitbrei ding van extra uitkeeringen geheel een einde zou worden gemaakt aan het particulier initiatief, dat in deze elk jaar aanvullend op trad en waardoor de uitkeeringsbedragen bij Kerstmis soms met meer dan de helft konden worden verhoogd. Wel is Maatschap pelijk Hulpbetoon bereid een Kerstgave te verstrekken, varieerende van 3—5, waar van de kosten worden begroot op 700. Al dus besloten. Aangenomen werd voorts een voorstel tot vaststelling van; a. een ontwerp verordening op het beheer van het grondbedrijf dezer gemeente b. een ontwerp-verordening van de Com missie van bijstand var, B. en W. in het be heer van het grondbedrijf en de daarbuiten vallende rentegevende eigendommen. Besloten werd voorts, dat de onder b. ge noemde commissie voor het grondbedrijf zal bestaan uit een door en uit het college van B. en W. te benoemen voorz. en vier leden. Bij de bespreking van de voorstellen be treffende het doen uitvoeren van werken in werkverschaffing kwamen B. en W. met ver schillende objecten, die hiervoor dienstbaar kunnen worden gemaakt, waaronder de voor genomen verbreeding der Koepoortsbrug (gedeeltelijk)aanleg van pen weg in ver band met schoolbouw, terrein voor lichame lijke oefening, het in orde brengen van ver schillende slooten enz. Voor 1930 resteert hiervoor nog een be drag van 4100; terwijl voor 1931 hi|rvoor 10.000 wordt uitgetrokken. Op voorstel van B. en W. werd het loon in werkverschaffing vastgesteld op 42 cent per uur. Bij de voorstellen betreffende het met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord- Holland te sluiten stroomleveringscontract stelden B. en W. voor hen te machtigen: I. Tot het aangaan van het stroomleve ringscontract (voor den duur van 5 jaar) met het Prov. Electr. Bedrijf voor Noord Holland, onder voorbehoud II. De voor deze gemeente tegen bovenbe doeld contract bestaande bezwaren opnieuw bij den betrokken minister van Waterstaat in te dienen en zoo mogelijk mondeling toe te lichten. Het voorbehoud, genoemd in I om vat, dat, indien de minister de bezwaren ge grond mocht verklaren, het contract dan als nog gewijzigd kan worden. Duidelijk treedt bij de bespreking en toe lichting naar voren, dat de bezwaren hoofd zakelijk bestaan in de onbillijkheid, dat een groep van gemeenten in Noord-Holland om Hoorn, die zich indertijd vrijwillig bereid verklaard had, een hoogeren inkoopprijs te betalen, dan waartoe zij verplicht was, blij vend met dien hoogeren leveringsprijs wordt belast. Een andere groep betaalt belangrijk minder, omdat zij een langdurig contract heeft kunnen afsluiten en niet in een vrijwil lige verhooging heeft toegestemd. De voorstellen van B. en W. ter zake wer den aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot het verbreeden van de Koepoortsbrug en verbete ring van de rioleering ter plaatse, bleek, dat het gemeentebestuur hier ten aanzien van de openbare veiligheid een taak heeft te ver vullen. Aangenomen werd het voorstel van B en W. tot verbreeding der brug en verbetering der rioleering. De nieuwe brug, thans 6 M. breed, krijgt aan de zijde van den Koepoorts- weg een breedte van 16 M., welke breedte naar de Stadszijde toeneemt tot 21 M Ter weerszijden komt een trottoir van 3 M. breedte. De kosten, met inbegrip van de rio leering, worden geraamd op 22.500. In de vergadering van 24 Juni j.1. is door den Raad een beslissing genomen om B. en W. te verzoeken aan de ambtenaren voor de technische bedrijven een billijke vergoeding toe te kennen voor verricht overwerk als ge volg van de door een klerk gepleegde onre gelmatigheden. Indien dit besluit gehandhaafd blijft, be hoort naar de meening van B. en W. het door andere ambtenaren verricht overwerk eveneens voor vergoeding in aanmerking te komen. Sinds 1923 is de betaling van overwerk docr de ambtenaren afgeschaft. B. en W. zijn van meening, dat niet moet worden over gegaan tot uitbetaling van het overwerk als bovenbedoeld voor de laatste zeven jaar ten bedrage van 5000 uren. B. en W. stelden daarom voor het vorenbe doeld verzoek in te trekken en het geldend beginsel te handhaven, dat door ambtenaren gemaakte overuren niet worden vergoed Na langdurige discussie werd een voorstel van den heer Plomper in stemming gebracht om een vergoeding toe te kennen aan eenige ambtenaren van de Technische bedrijven, aie in 1925, ten gevolge van gepleegde fraude van een ambtenaar, overwerk hebben ver richt. Wegens staking der stemmen werd het voorstel aangehouden. Aan den heer N. N. Overman werd op diens verzoek een strcokje tuingrond ver huurd voor den tijd van een ja,,r, tegen'een huurprijs van 62. Op een verzoekschrift van den heer J. I. Lankester om eervol ontslag als onderwijzer wegens zijn benoeming tot hoofd der school elders, werd gunstig beschikt. OUDF. MEDORP. Maandagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat de beslissing op het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot aan. koop van grond voor de verkrijging van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen is verdaagd. Eveneens was verdaagd de beslissing op het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening van 70.000. P E «5 IVriendelijk en voorkomend zijn, dat verlangen de klanten ivan haar. Maar hoe moeilijk lis het, vriendelijk te glim-' lachen, als men zich ziek en ■ellendig gevoelt. Tegeiw jwoordig weet zij daar echter niets meer van, want zij Ineemt steeds bijtijds Aspirin- ■Tabletten. iet op den oranje band en het Bayerkruis. Ingekomen was een schrijven d.d. Oct jL van de Directie der Nederlandsche Heicj, Maatschappij, houdende verzoek om toetrt ding als lid. B. en W adviseerden afwijzeiic op het verzoek te beschikken. Algemeen voor. Ingekomen was een schrijven van den heer P de Boer te Oude Niedorp, houdende ver. zoek om vermindering van zijn aanslag hou denbelasting 1930. B. en W. adviseerden ontheffing te verlee nen. Goedgekeurd. Een verzoek van A Bart e.a. om vermin dering van huur van de door hem gehuurd land van de gemeente werd in handen gesteld van B. en W. Voorstel nopens het aangaan eener nieuwe overeenkomst met het Provinciaal Electricu teitibedrijf terzake de straatverlichting der gemeente. De heer J v Zooner. meende, dat het voor de gemeente voordeeliger was de lantaarns over té nemen van het P.E.N. en zelf in be heer te nemen. Na tcelchting van den voor zitter werd hiertoe niet overgegaan en ds nieuwe overeenkomst aangenomen. Concept-besluiten tot wijziging der be grooting, dienst 1930. Na voorlezing aangt- nomen. Behandeling der begrooting dienst 1931 en der begroeiing van het burgerlijk armbe stuur 1931. Beschouwingen werden niet ge houden De gemeente werd in de 2e klasse ge plaatst. Op de vermogingsbelasting worden op voorstel 20 orcenten geheven en op de fcndsbelasting 80. Over de te he,fen oncent-n vermogensbe lasting werd nog al lang gediscusieerd. De voorzitter zeide, dat nog was ingeko men een verzoek van de ouder-cornmissie om het schoolgeld met 50 te verlagen Na hierover nog al eenigen tijd van gedachte gewisseld te hebben, werd op voorstel van den heer van Zoonen besloten op het schoolgeld voor dit jaar 20 reductie te verleenen De heer J. Wit, C. de Boer en J. Ligtharf stemden tegen. De heer van Zoonen en D. Kriller wensch' ten aanteekening. dat zij tegen den post sub sidie Vrijv. Landstorm hadden gesteund. De begrooting werd hierna z. h. st. aangenomen De begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur werd vastgesteld op een bedrag in ont vangsten en uitgaven groot 3000. Voorstel tot intrekking der op 11 Augustus jl. vastgestelde verordening op de invorde ring der bedragen, verschuldigd krachtens <j< verordening op de heffing eener personeels belasting Allen voor. y Voorstel tot aankoop van grond voor dei bouw eener r.-k. meisjesschool te 't Veld. W raad ging in comité. Na heropening der ver gadering stelde de voorzitter voor, om voor de te bouwen school het terrein van M. Sw- te 't Véld aan te koopen, groot 56 50 Ai tegen de prijs van 6930 per H.A. Ale'2 gemeene stemmen aangenomen. Prae-advies nopens het voorstel-wet tot ui* breiding der straatverlichting Verlaat—V Weel en een verzoek van Jb. Bood e.a. tot u breiding der straatverlichting van de Zuiu buurt te Oude Niedorp. i De voorzitter zeide, dat B. en W. ue neer van Zoonen en de neer j- v» gen die lantaarns liever wel geplaatst, een lange bespreking werd ten slotte lange bespreking werd ten slotte besloten iV0\T1HE\ VAEM VfthKIIRISA €w'E M'T'JNE» v 293. Maar het was zeker niet de schuld van Keesie dat een ongeluk gebeurde. Een veldmuis liep over den 'weg zonder te letten van welken kant een auto kwam Ofschoon men het nog waarschuwde, liep het door en werd door een auto van meneer Konijn overreden. „Die kinderen zijn ook zoo onvoorzichtig", zeide de kabouter, die het ongeluk zae Den bestuurder treft geen schuld. s' 294. Gelukkig waren leden van de vereeniging hulp bij ongelukken" presne,tze namen het verongeiu veldmuisje op en droegen het naar een der nabije woning van een konijn, die dadelijk bereid was hulp te bieden-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6