LANDBOUW sn VEETEELT, de uitvoer van bloem bollen, enz. proef- schooltuin „kennemerland". £en varkensmesterij voor Binnenland ned. arbeiders IN UITSCHLAND. ICerk en school Stadsnieuws Filmnseuws. Ingezonden stukken Sport j,et plaatsen der lantaarns te wachten op *Upe'heer t^an Zoonen stemde tegen. js'cg was ingekomen een verzoek van den heer P- v- Breugel aan de Langereis om een voorschot groot 4000 voor aankoop van een Secirijfie ingevolge Landarbeiderswet. Het verzoek werd ingewilligd, mits het plaatsje voldoet aan de voorwaarde. Opstegen tot ruim 44 millioen gulden. Aan bloembollen, knolsiergewassen en vaste planten (wortelstekken, knollen en wor tels) heeft ons land,- volgens de maandsta- tistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in October nog 3517 ton ter waarde van 3.462.000 uitgevoerd, tegen 2521 ton ter waarde van 3.050.000 in October 1929. De uitvoer van dit artikel is thans gestegen tot ruim 44 millioen gulden, tegen ongeveer 37 millioen en 7 ton in de eerste tien maan den van het vorige jaar. Wij hebben in October 2130 ton naar Groot-Brittannië gezonden, 625 ton naar Duitschland en 245 ton naar Amerika. Brandstof besparing. In 't Landbcuwhuis te Alkmaar werd gis termiddag een vergadering gehouden van de Vereeniging Proef- Schooltuin „Kenne- merland". De voorzitter, de heer Barten, opende de vergadering, waarbij hij de belangstelling voor de vergadering niet groot noemde; Spr. hoopt echter, dat er buiten de verga dering meer belangstelling voor „Kennemer- land" bestaat. In verbard met de lezing over de verwarmde kassen had spr meer bezoek aan de vergadering verwacht. Na een woord van welkom aan de aanwezigen, werden de notulen van de 18 Maart gehouden verga dering voorgelezen en na goedgekeurd te zijn, conform vastgesteld. De heer Ir Haseloop ontvouwde hierna het cultuurplan 1931. Hieruit bleek, dat in het stoom verwarmingssysteem eenige veran dering is aangebracht, terwijl deze proef op eenigszins grootere schaal genomen zal wor den. Het cultuurplan werd conform vastge steld. De begrooting 1931 werd aangeboden in ontvangst en uitgaaf op 8.900 en aldus vastgesteld. Inmiddels was een 10-tal cursisten uit Heerhugowaard ter vergadering gekomen. Aan de orde was hierna de verkiezing van bestuursleden: aftredend de heeren P. Goot jes en S. de Boer. De voorzitter deelde mede, dat de heer Gootjes zich wegens ongesteldheid genood zaakt heeft gezien zich niet meer beschikbaar te stellen voor eer. bestuursfunctie; spr. be treurt dit, omdat Ge heer Gootjes een ijverig en belangstellend lid was; spr. uitte de beste wenschen voor het herstel van den heer Gootjes. Spr. zal liever v/eer iemand uit de buurt van St. Pr.ncras in zijn vacature be noemd. In de vacature-Gootjes werd hierna benoemd de lieer Jac. Duif ózn te St Pan- cras, terwijl de heer S. de Boer herkozen werd. Hierna hield de heer Ir. J. L. van Gent, directeur van het Ingenieursbureau voor brandstofbezuiniging te Nijmegen een lezing over den „Invloed van óe schoorsieentrek op de verbranding, trekregeling, met als gevolg geliikmatige temperatuur en brandstofbespa ring. Spr. wees op den slechten toestand in den tuinbouw, welke een zoo groot mogelijke ver mindering van de uitgaven vereischt. Bij den aankoop van brandstof, moet men rekening houden mee de calorimetrische waarde ervan; door-coöperatief in te kocpen, kan men gemakkelijk op een laboratorium deze calorimeirische waarde laten bepalen, terwijl de prijs bij aankoop dan meestal con tractueel vastgesteld wordt, alnaargelang de brandstof deze waarde heeft. Wat ae verbranding betreft, moet de in stallaties zoo zijn, dat zooveel mogelijk partij wordt getrokken van de het verbran dingsproces. Besparing moet mogelijk ge maakt worden bij alle temperaturen. Alleen wanneer ae brandstof zoo lang zaam mogelijk verbrandt, krijgt men een eco nomische verbrandingbij een te kleine in stallatie is geen rustige verbranding mogelijk cn is bezuiniging uitgeslot.en Het is daarom de eisch, dat dn installatie goed is ontworpen en gemaakt door iemand, die verstand heeft van de afstanden en die de kansen kan berekenen. Tot dusverre nam men in de praktijk steeds aan, dat iedere schoorsteen veertig tot vijftig pCt. warmte verlies opleverde. Door de windstooten wordt ook de trek onregelmatig. Door Krupp te Essen is thans echter een gepatenteerde uitvinding in den handel ge bracht, de z.g. Krupp's automatische trek- regelaar, waardoor het vraagstuk van het warmteverlies vrij afdoend is opgelost Deze vinding bestaat in een klep, welke in den wand van de schoorsteen is aangebracht, welke met den wind beweegt en daardoor voorkomt, dat wanneer anders door een ruk wind een trek ontstaat, niet de warmte uit het vuur wordt weggetrokken, doch een golf nieuwe lucht door die klep, van buiten af. Uit ervaring bij verschillende kweekers blijkt, dat deze vinding een brandstofbespa ring oplevert, een constante temperatuur ont wikkelt en dus een beteekenende bezuiniging meebrengt. In de bollenstreek bij Haarlem werden reeds 90 van deze trekregelaars ge- Plaatst. Bij de voorwaarden tot aankoop komt het risico niet voor den kooper. Spr. meent, dat °ok voor de kweekers in dit rayon deze trek- regelaar van belang kan worden genoemd. l^a deze lezing ontstond nog eenige dis cussie, waarna de voorzitter de vergadering sloot onder dankzegging voor de belangstel- SELECTIEPRO EVEN. j en schrijft ons: «n een dezer dagen te Amsterdam gehou- en vergadering van afgevaardigden van de ttoU. Mij. van Landbouw, L. T B„ U. L. G., F i 3&ersvereenigingen „Amsterdam',,D. L en „St. Petrus" de Commissie van Qvies voor Selectiemesterijen in Nederland; lw£rkensftamboeken in Noord-holland, kwartii/1 Zuidhölland, Hollands Noorder de Prrvoi Rijkslandbouwproefstation en wen R^fZHUlvelbo!rderii te Hoorn, den Nieu- Öe RUU yan Zuivelfabrieken in N. H. en 7 R'Jksveeteeltconsulenten in N. H., U. en riën \/S 5Si°ten te trachten voor de provin- v L olland.! Utrecht en Zuid-holland te richten nSmeS^er^ V°°r ^e'€C^ePrc>even op Hiiï'iV w M yarkensstammen op te sporen, et bij het kleinste voedergebruik het beste g oeien en bij slachting het beste product zooveel mogelijk vleesch leveren. Voor het fokken kan* dan vooral uit de oeste stammen fokmateriaal worden gezocht, waardoor een algemeene verbetering kan wor den verkregen. Dit is voor de varkensfokkers en mesters van het grootste belang, omdat daardoor een gunstiger verhouding tusschen voedergebruik en groei zal worden bereikt. Bij het groote verschil tusschen vet- en vleeschprijzcn zal een iets vleeziger var ken in het algemeen beter betaald worden. Ook voor de slagers en grossiers is het van veel belang, dat zooveel mogelijk die varkens worden gemest, welke het meest aan de eischen van de consumenten voldoen. Wij twijfelen niet of de belanghebbenden zullen gaarne de noodige geldmiddelen bij elkander brengen, opdat dezen belangrijken stap ter verbetering van onze Varkenshoude- rij zal kunnen worden gezet. Stappen i onze Regeering. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer I. H. J. Vos, in-verband met de in het begin van October j.1. te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gevoerde onder handelingen over de belangen van de Ne- derlandsche arbeiders in Duitschland, heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijver heid geantwoord, na overleg met zijn ambt genoot van Buitenlandsche Zaken: Van 30 Sept. tot 7 Oct. j.1. hebben te Ber lijn besprekingen plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers van de Nederlandsche en Duitsche regeeringen met betrekking tot het werken van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Het resultaat dier besprekingen, indien de wederzij dsche regeeringen daaraan haar goedkeuring hechten, zal o.m. zijn, dat van Duitsche zijde bij de verleening van een ,.Be- freiungsschein" aan Nederlandsche arbei ders de meest mogelijke tegemoetkomendheid zal werden betracht. Bij deze besprekingen was een beperkt ge bied aan de orde, dat echter zooveel moge lijk uit een algemeen gezichtspunt is bezien. De handelsbetrekkingen tusschen Duitsch land en Nederland waren bij deze bepalin gen echter niet aan de orde. De regeering heeft zich in de laatste ja ren steeds op de hoogte gehouden van den toestand der Nederlanders, die in Duitsch land werken, en van de bezwaren en wen schen, die in de kringen van rechtstreeks be langhebbenden, zooals vakorganisaties van arbeiders en dergelijke, werden geopperd en geuit. Het zoeken van dit contact lag niet op den weg der Nederlandsche delegatie, aan gezien de Nederlandsche Bond in Duitsch land in de laatste jaren herhaaldelijk zijn meening aan de regeering heeft medege deeld. DE BOOTTREIN UIT MARSEILLE. In aansluiting op het Woensdag 26 de zer te Marseille aankomende mailschip „Si- bajak", vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 11.50 uur; aankomst Donderdag 27 November 7.16 uur te Roosendaal. DE STORM VAN ZONDAG. Door den zwaren storm van Zondag is een groot gat geslagen in den Noorderstrek dam, binnen de pieren te IJmuiden. Het daar op staande vuur is gedoofd. AANVAL OP DEN BROODPRIJS? Volgens het Hbld. zou de firma Jamin plannen hebben om den verkoop van brood tegen veel lagere prijzen dan de thans gel dende te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op groote schaal ter hand te nemen. De firma zelve wenschte geen nadere me- dedeelingen te doen, omdat de zaak nog in voorbereiding is, maar wel vernam de cor respondent, dat de firma een groote fabriek zou laten bouwen en dat het in de bedoeling zou ligen den prijs van melkbrood te stellen op 17 cent. DE KONINGIN-MOE DER NAAR HET GRAF VAN WILLEM III. De koningin-moeder, vergezeld van haar hofdame freule Van Ittersum, heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot koning Willem III in de Nieuwe Kerk te Delft. Zij heeft daarop een bouquet gelegd van immortellen. BRAND. Maandagavond is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de wed Verhoef aan de Lange Kerkstraat te Montfoort. De brand ontstond in het achterhuis en voor de omliggende perceelen, o.a. voor de herv. kerk, bestond groot gevaar. Na eenige uren was men den brand meester. De woning was verzekerd, de inboedel niet, waarvan echter een groot gedeelte kon worden ge red. Eenig vee, vier rijwielen en een vracht auto, welke laatste verzekerd was, werden een prooi der vlammen. NED. KOLONIE IN ARGENTINIË? De directeur der Emigratie Centrale Hol land te 's-Gravenhage is dezer dagen naar Argentinië vertrokkerf ter bestudeering van een plan tot stichting van een Nederlandsche kolonie in Argentinië. Het ligt in de bedoeling Nederlandsche boerengezinnen met enkele kinderen, die den leeftijd hebben om mede te werken, te plaat sen op bedrijven van ca. 30 H A. grootte, waar verbouwd moeten worden fruit, aard appelen en groenten, terwijl daarnevens melkvee, kippen enz. zullen worden gehou den. De bedrijven zullen tevoren volledig worden geïnstalleerd. Op de kolonie zal een model-boerderij worden gesticht, waarvan Nederlandsche bouwkundigen als chef en sous-chef zullen optreden. De kolonisten zullen hun bedrijf na kor- teren of langeren tijd in eigendom verwer ven. Zij behoeven echter geen kapitaal mede te brengen, aangezien zij de geheel geïnstal leerde boerderij op afbetaling krijgen. Indien over het plan een gunstig rapport wordt uitgebracht, kunnen voorloopig tien families geplaatst worden. Onderstaande berichten werden reeds in een deel onzer vorige oplaag geplaatst. FELLE BRAND TE LOSSER. Omtrent den brand die Dinsdagmorgen heeft gewoed in het perceel van de firma J. H Holst, kan nog worden gemeld, dat de vuur gloed zoo hevig was, dat de ruiten van de tegenover het brandende gebouw gelegen huizen sprongen. Dank zij de gunstige wind richting bleven deze voor het vuur ge spaard. Toen de Enschedesche brandweer arriveerde was het gevaar voor uitbreiding reeds geweken. Het geheele groote pand is verwoest. Alles is verzekerd. Twee jaar geleden is de zaak van der. heer Holst eveneens door brand vernield. HUIS INGESTORT. Het onbewoonde perceel Wijngaard straat 3 te Amsterdam is gedeeltelijk In gestort. Het straatje is tot nader order geheel afgezet. POSTAUTO CONTRA WIELRIJDSTER. Op de Nassaukade te Amsterdam kwam Dinsdagmorgen een postvracht- auto, doordat de bestuurder plotseling zijn stuur naar links moest omgooien, om een botsing met een paar wielrijders te voorkomen, aan den linkerkant van den weg terecht en sloeg om. Een 25-ja- rige wielrijdster werd meegesleurd. Met ernstige verwondingen is zij naar een ziekenhuis overgebracht. De auto is door de politie in beslag genomen. ARBEIDERS IN WERKVER SCHAFFINGEN. Een comité voor geestelijke zorg. Op initiatief van den leger- en vlootpredi- kant in algemeenen 'dienst ds. H. Jansen hebben te Utrecht eenige personen een be spreking gehouden over de vraag, wat er ge daan kan worden voor de geestelijke verzor ging van de arbeiders uit allerlei steden, die vanwege de rijkswerkverschaffing arbei den in plaatsen als Giethoorn, Ommen enz. Na deze bespreking is een comité gevormd, waarvan dr. J. R. Slotemaker de Bruine voorzitter en dr. C. Bouma, geref. predikant te Den Haag, secretaris is; de andere leden zijn de predikanten van verschillende rich tingen. Besloten werd door het stichten van christelijke tehuizen en alles wat verder kan worden gedaan, onder de bedoelde arbeiders te werken. Staande de vergadering is voor den arbeid te Giethoorn een subcomité opge- richt, waarvan ds. Van Noppen te Zwolle tot voorzitter en ds. v. d. Burgt te Giethoorn tot secretaris werd benoemd. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLOTHEEK. Nieuwe aanwinsten: Oorspronkelijk Nederlandsche romans: B 77kl Boudier—Bakker, Ina. De klop op de deur. B 98.5 Bussum, Sani van. Een bewogen Vrijdag op de Breestraat. C36.5g Corsari, Willy. Gestalten in een spiegel. H 80.7 Hopman, F. Nachtwaken. (G.) J 27j Java, Melati van. De jonkvrouwe van Groenerode. P 25 la Pauwels, F. De lachende beklaagde S 62d Sinclair, F. de. De driedubbele vrouw. S 62 lo «-Het loon der braven. In het Nederlandsch vert. romans: B 15m Bailey, Temple. Muurbloemetjes. B 43.5 k Benoit, P. Königsmark. C 48ev Curwood, O. De eer van haar volk; (e. a.- verh.) H 94k Hutten, Baronesse von. Kingsmead K 99tw Kyne, P. B. Ter wille van een kind. L 13.5 me Lagerlöf, Selma. Het meisje van de Veenhoeve. L 47.8 Lever, Ch. De avonturen van Al- gernon Sydney Potts. (G.) L 67 p Locke, W. J. Pension Boccard. Gedichten en tooneelwerken: 811 M94n Musset. A de. De nachten. (G.) 811 V77 in Vondel, J. van den. Inwijdinge van 't stadthuis t' Arasterdam. (G.) 812 H38j Hebbel, F. Judith. 812 K47 Kleist, H. von. Kate van Heil- bronn; of De vuurproef. 812 S96 Stuwe, Eline van. Het huis Hense en Zoon. Wetenschappelijke werken: 745 S21 Schaake-Verkczen, Céline. Batik ken als versieringstechniek voor iedereen. 1930. (Geïll). 746 S80 Sprei patronen, Hollandsche. 2 dln. 910.9 W29 Wassermann, J. Christoph Co- lumbus, der Don Quichofe des Ozeans. 917 L74 Long Lance, Buffalo child. Zwart- voet. (1929). (Geïll.) G. geschenk. INGEKOMEN PERSONEN. A. M. Mrkwicka, buffetjuffrouw. R.K., Nieuwlandersingel 70, van Weenen. G. J. Spruijt, monteur, R.K., Visschers- laan 19, van Amsterdam. A. M. H. Brouwer, winkeljuffrouw, R.K.. Eikelen bergstraat 7, van Heiloo. W. H. Ver meulen, ondermachinis: N.S., N.H., en echtgenoote, R.K., en dochter, geen. Dah liastraat Ha, van Oudorp. M. Zwaan, zonder ber., Rem., Nieuwesloot 77, van 's-Gravenhage. A. A. Koopal, arts, en gezin, N.H., YVesterweg 112, van Eelde, Paterswolde. C. Luitjes, scheepsbou wer, E.L., Nieuwpoortslaan 56, van Schiedam J- H. H. Paardekooper, ver pleegster, R.K., Van Everdingenstraat 18, van Warmond. L Plap, dienstbo de, D.E., Spoorstraat 54, van Duisburg (Dld.) H. J. Moerbeek, zonder ber., N.- H., Ie Landdwar-^traat 24. van Bar^in- gerhorn. T. M. Noordstrand, R.K., Huiswaard 1, van Callantsoog. J. M. M. Hagenberg, artiste, Rem., Heiligland 10, van Haarlem W. den Ouden, schilder en fotograaf, Heiligland 10, van Haarlem. J. W. van der Neut, timmer man, geen, Vondelstraat 9a, van Den Helder. E. de Boer, dienstbode, Rem Uitenboschstraat 63, van Hoorn. J. N. Jonker, slagersknecht, N.H., Spoorstraat 54, van Berkhout. H. Bellis, zonder r., N.H., Zuiderhoutlaan 13, van Zijpe (N.-H.) J. Eding, dienstbode, N.H YVesterweg 112, van Eelde. J. M van Geelen, zonder ber.. geen. Tulpstraat 16, van Hoorn. D. van YVinsum, typo graaf, en gezin, N.H.. Forestusstraat 19, van Schagen. M Hefne, dienstbode, E.L.. Noorderkade 38, van Bergen N.H. M. YVillemse, verpleegster, geen, YYril- helminalaan 11, van Schoorl. J. Laan, stoker, N.H., Koningstraat 5, van Oost huizen. S. P. Attinga, assistente in de huish., R.K., Koorstraat 21. van Héiloo. L. H. van Dijken, modfste N.H., Lan- gestraat 29, van Gouda. G. J. Edel man. modist», geen, Langestraat 29, van Goude. T. Treffers, zoider ber., N H Westerweg 19, van YVaalwijk. C. Sc- meins. assistent posterijen, en gezin, geen. Hulststraat 14, van Amsterdam. H. Molenaar, houtwerker en gezin. N.H F'wakelpad 21, van Oudorp. V. Blank- in, N.H., zonder beroep, Nassaulaan 21. van Utrecht. M. Th. van der Zwet, R.K., leerl. verpleegster, Y7an Everdin genstraat 18, van Alkemade. H. P. L. M. Moeskoips, R.K., geen, Huigbrouwer- straat 16. van Y'enray. P. de Maat, N.H., 2e Tuindwarsstraat 4, van Rotter dam. A. Duijkersloot, R.K.. dienstbo de, Verdronkenoord 9, van Heiloo. H. W. f.f. Joosten, R K leerl. verpleefster, Van Everdingenstraat 18, van Rotter dam. R. de Vries, N.Hgrondwerker, Omval 44. van Usquert. J Ringnalda, N.H., werkman met echtg. en dochter. Geestersingel 42, van Bolsward. A. P. van Alphen, R.K., leerling verpleeg ster, Van Everdingenstr. 18, van Aarle- Bixtel. J. Muelink, geen, meubelma ker, Stationsweg 178, van Leiden. C. Ruijter, R.K., leerling verpleegster, Yran Everdingen ;traat 18, van Hoogkarspel. T. Gr. Ileneweer, N.H., dienstbode. Heerenstraat 1. van St Maarten. M. Groen. echt. van A. S. Hortsbeek, zonder ber., C.G.K., Hoeverkade 13 inw., van Rotterdam. A. Meinsma, dienstbode, E.L Nieuwlandersingel 46, van Schoter- land. G. Boekweg. zendeling, Kerk v. J. Chr. H. d. 1. d., Kooltuin 21, van Gouda M Klerk, huishoudster, D G., Spoor straat 21, van Beemster. AVANT-GARDE FILMS. Tweede filmavond iu de Dancing van de Harmonie. In de dancing der Harmonie hield 't comité voor het houden van filmavonden gisteren haar tweede filmavond, die zeer goed bezocht werd. De heer Elzas, die opende, meende te mo gen constateeren dat ook in Alkmaar het ver- toonen van avantgardefilms mogelijk is Spr. sprak een woord van waardeering voor de V. C. J. B. en zette nog eens uitvoerig het deel van de filmliga uiteen, waarbij na tuurlijk de Amerikaansche filmindus trie het terdege moest ontgelden. Het comité kan slechts van korten duur zijn en daarom zou er, indien er voldoende belangstelling voor bestaat, een afdeeling van de filmliga in Alkmaar opgericht moeten worden. De heer Ru Boeke gaf een korte bespre king van de films die vertoond zouden wor den. en bracht daarmee tevens de V. C. J. B en haar houding tegenover de bioscoop in verband. Ditmaal had men een keuze gedaan uit het werk van de Hollandsche cineasten Ivens en Franken. Als eerste film werd vertoond: „Regen", een superieur kunstproduct. De re gen in de groote stad; regenluchten; nat asphalt; druipende pannen, parapluies, re gendruppels op het water. Beeld na beeld volgt elkaar op: regen. Schitterende vondsten zijn er bij als de brugpijler, de natglanzende brugleuning e.a. Het eenige wat er op aan te merken valt is dat de film korter had gekund. Men heeft zich blijkbaar toch nog laten verleiden een rolprent van de gebruikelijke één-acte lengte te maken. De tweede film, een reisje van den V. C. J. B. naar Heidelberg en een kamp op Texel, was ronduit gezegd, uit het oogpunt van kunst gezien, slecht. Enkele goede natuur opnamen had men toch wel kunnen verwach ten. En van de frischheid en blijheid die van de jeugdbeweging moet uitgaan, en die op de film tot uitdrukking had moeten komen, bemerkte men evenmin wat. Het best gelukt waren nog de dansen, die de meisies uitvoer den, al was het wel wat langdradig. Maar dan: De Zuiderzeewerken, de derde film die op het witte doek werd geprojec teerd Er mogen zwakke punten in aan te wij zen zijn, onmiskenbaar is het, dat Ivens hier mee een meesterwerk heeft geleverd Bijzon der geslaagd is het maken van het zinkstuk en het sluiten van de laatste opening. Naast den moeizamen arbeid der werklieden ziet men de klauwen van een steengrijper hun last aanpakkn en weer loslaten. Onvermoeid storten de grijpers de keileem in den feilen stroom, onvermoeid sjouwen de arbeiders hun zwaren 'ast. Het is de symphonie van den arbeid, die deze film doortrilt. Ze is menschelijk en ook daardoor wordt ze tot kunst. Het is niet alleen het zien, het opmer ken, het is ook het begrijpen bet doorvoelen dat een film tot een kunstwerk kan maken. Het comité kan met voldoening op dezen avond terugzien, maar het verschoone' ons voortaan van een kamp- en reisfilm, die noch eenige documentaire noch eenige kunst waarde bezit. Om hen, die met het plan tot oprichten van een afdeeling van de filmliga sympa thiseeren de gelegenheid te geven hun in stemming te betuigen, kon men in de pauze bij het bestuur op een lijst zijn handteeke- ning plaatsen. Naar we vernamen werd hiervan druk ge bruik gemaakt (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dal de redactie ermede instemt). Alkmaar, 25 Nov. 1930. Geachte Redactie. In uw bericht over. de wethouders- crisis d.d. 25 Nov. komt de uitdrukking voor, dat de A. R Kiesvereeniging be sloot, voor wat betreft de oplossing van de crisis, den afgevaardigde vrij man daat te geven. Mag ik dit even rectificeeren? Er is over geen mandaat gesproken, omdat naar onze opvatting de vertegenwoor diger in den Raad geen mandaat voor bepaalde gevallen ontvangt, maar door een zedelijke band aan zijn kiezers ge bonden is. Het A. R. gemeenteraadslid heeft geen vr ijmandaat noodig. 't Lijkt slechts een kleinigheid, maar toch kar de indruk gewekt werden, alsof de A. R. Ie idee zouden huldigen, dat een ge meenteraadslid eerst bij zijn kiesver eeniging te vragen had, welke houding hij in bepaalde gevallen moet innemen en d't is in strijd met de A. R. zienswijze omtrent de band tusschen kiezers en gekozene. Met bel. dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. J. J. ADRIAANSE. (Als men het woord „mandaat" lievef niet ziet, willen wij dat gaarne weglaten. De besprekingen in de A. R Kiesvereeni ging komen zooals wij reeds deden uitkomen ten slotte hierop neer, dat de A. R. afgevaardigde in den Raad vol komen vrij is naar eigen inzicht te handelen. Red. Alkm. Crt.) Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende verzoekt een klein plaatsjt in Uw veel veelgelezen blad, om iets te zeggen over den vooruitgang van Heiloo. Voorheen hadden we hier in het dorp een Thans is dat anders. We hebben nu een opslagplaats of belt. Wat niet wou branden of rotten, kon men daar vrijelijk deponeeren. reinigings- of ophaaldienst met groote belt met auto en manschappen met dit verschil, dat men nu niet het overtollige afval dat nief branden of rotten wil, kan kwijt raken. Het is toch niet de schuld van de burgerij, dat de auto met een paar kruiwagens vuil is afge laden of moet men juist wethouder zijn om het afval van de klimop te kunnen laten weg- voerén? Kan het niet in één auto, dan twee of drie maal? Ik heb een kruisbessenboompje met ijzerdraad gebonden. Het ligt reeds drie weken in de Schoollaan en wordt steeds ge weigerd. 't Wil rotten noch branden en de jeugd is er ook niet op gesteld. Is het een wonder dat zoodoende het Heilooër Bosch een reserve-vuilnisbelt wordt? En dat noemt men vooruitgang! Ik zou nog meer van die fraaie toestanden kunnen beschrijven, maar voorloopig genoeg U dankend voor Uw welwillendheid. J BOERSMA, Schoollaan 416. Heiloo. Voetbal. Politie-voetbal, Gisteren speelden de Alkm. Politie- sportvereen. te Haarl^ .i tegen de Haar- lemsche collega's. F ewel we niet an ders dan een nedcriaag verwacht had den, bleken onze stadgenooten er anders over te de..ken en wonnen welverdiend en na een uitstekend gespeelden wed strijd met '2—0. Merkwaardig, dat de resultaten uit zooveel beter zijn dan thuis! Van Dil voor de rechtbank. Voor de Haagsche Rechtbank heeft gistermorgen terecht gestaan de V.U.C.- speler Van Dil. die in den promotiewed strijd D.H.C.Y'.U.C. op 11 Mei 1930, den speler M. Dorjée door schuld lichamelijk letsel zou ebb:u toegebracht. Van Dil werd verdedigd door den rechtskundi gen adviseur van den K. N. V. B., mr. Wekker, die er in zijn pleidooi op wees dat uit het minutieus onderzoek, dat de K. N. V. B. heeft ingesteld, niet is geble ken dat opzet in het spel is. Tegen Van Dil werd wegens toebren ging van zwaar lichamelijk letsel door schuld 14 dagen hechtenis geëischt. Over 14 dagen zal de Rechtbank uit spraak doen. Biljarten. Prof. Drost bij Toon Molenaar! De bekende prof. Drost komt morgen avond bij Toon Molenaar zijn kunnen op het groene laken weer toonen. Ieder, die de séances in het vorige seizoen ge volgd heef', weet, dat Drost niet bang is voor een serie van eenige honderden caramboles. Het behoeft daarom ook geen verwondering te wekken, dat prof. Drost „slechts" 475 car. voorgeeft op de 600, onverschillig, welke amateur tegen hem wil spelen. Al weer een mooie biljartavond dus, mooi ook voor de firma Jan Hoek, op wier materiaal gespeeld zal worden. Revue der Sporten. De Revue der Sporten bevat naast een overzicht der gespeelde competitiewedstrij den een lang verslag van de ontmoeting Go aheadHeracles en daarnaast een dito van den strijd tusschen Willem II en P. S. V. In haar andere rubrieken behandelt dit weekblad o.m. Z. F. C. En lezer, wist U, dat A. G. O. V. V. altijd verliest, als Groot- hoff op de tribune zit? Een leuke brief ver telt daarvan. Van den verderen inhoud noemen we nog Scholieren voetbal, Kea Bouman's „love game" en het waterfestijn in het Sportfond- senbad, terwijl we tenslotte nog w ijzen op het artikeltje, waarin over een huldeblijk aan ir. Kips, oud-voorzitter van den k. N. v. B.. gesproken wordt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7