IHiratstlt tmrait. NIEMEUER'S GEEF HE T.NICOLAA5 FRIESCHE HEERENBAAI IT GESCHENK EEN LUXE DOOS #e. 279 1930 Piadarti twee in dirtigits Jaargang. Iloen^ag 26 November. Uit Rusland. De strijd om de macht op den Sovjet-Olympus. (Nadruk verboden). Het is een eigenaardig verschijnsel, dat ge tijdgenooten de geweldige gebeurtenissen, die zich voor hun oogen voltrekken, niet be merken en in elk geval niet begrijpen, welke vèrdragende beteekenis die gebeurtenissen hebben. De tijdgenoot, vooral de „gemiddel de" man, ziet bovendien de bijzaken voor het belangrijkste aan, hecht te veel waarde aan details en bemerkt de hoofdzaak niet. Wij zien dit nu ook aan het voorbeeld van Rusland. Wat zich de laatste paar jaar in Rusland volstrekt, zal van beslissende betee kenis voor de verdere ontwikkeling van ons ^werelddeel zijn, misschien zelfs voor de ont wikkeling van de menschen als geheel. En 'toch geven slechts zeer weinigen zich reken schap van de historische beteekenis van den strijd, die nu te Moskou woedt, een strijd, die zooveel merkwaardige overeenkomsten ver toont met hetgeen 135 jaar geleden te Parijs te aanschouwen was. In elke revolutie is er een man, die er naar streeft alleenheerscher te worden, de tragi sche figuur, die na veel strijd den top be stijgt om binnen langeren of korteren tijd ten jval gebracht te worden en in den afgrond neer te storten, tenzij de dood hem bijtijds naar een betere wereld leidt. In dat geval ,wordt hij een nationale held. Wie zich eenige moeite wil getroosten de geschiedenis der re voluties te bestudeeren, zal tientallen derge lijke voorbeelden vinden. In de geschiedenis van de Russische revo lutie is deze rol toebedeeld geworden aan de sombere figuur van Stalin, een man van ijzer en bloed, een sluwe Aziaat, wien de sentimentaliteit van een Robespierre volko men vreemd is, die zich steeds op den achter grond houdt en in stilte zijn zetten voorbe reidt, waarvan elke telkens weer een vijand moet neervellen en... zijn eigen ondergang voorbereiden. Maar dat is het tragische nood lot van dezen man en, zooals elke tragische figuur kan hij zich aan den greep van het noodlot niet ontrukken. Waarschijnlijk ziet hij zelfs dien greep niet, verbeelt hij zich in derdaad de gebeurtenissen te leiden in plaats van door de ontwikkeling der zaken meege sleurd te worden. Zijn tocht naar de macht begon Stalin reeds tijdens het leven van Lenin. Hij wist toen langzamerhand een macht te verkrijgen, die zelfs den grooten leider angst inboezem de Zooals bekend is, voelde Lenin zich niet opgewassen tegen den Georgiër (Lenin was toen ziek) en smeekte zijn adjudanten, zich van dien gevaarlijken man te ontdoen, die de zaak van Lenin te gronde zou richten. De eenige man, die dat kon volbrengen, was, volgens Lenin, zijn rechterhand, Trotsky, die de opvolger van Lenin zou worden en zijn werk zou voortzetten. Trotsky was lang niet zulk een sterke per soonlijkheid als Lenin en vele anderen dachten. Hij was in elk geval niet in staat, den strijd tegen een man als Stalin te voeren. Trotsky was toen echter hoofd van het Roo- de Leger en genoot onder de leiders van het leger een zekere populariteit. Een frontaan- val op hem, vooral indien Trotsky gesteund zou worden door de overige garde van Lenin, kon wel eens op een nederlaag uitloopen Stalin gaf daarom de voorkeur aan een on deraardschen strijd, waarbij de aanvallen niet door hem, maar door anderen geleid en uitgevoerd worden, terwijl hijzelf achter de schermen aan de -touwtjes zou trekken. Sta lin sloot toen een bondgenootschap met de twee andere naaste leerlingen van Lenin, Zinowjew en Kamenew, en stelde hun voor, samen, Trotsky ten val te brengen om op deze wijze de macht voor hun drieën te behouden. Zoo ontstond de eerste „trojka" (trits), die gedurende eenigen tijd Rusland legeerde. Zinowjew en Kamenew verbeeldden zich in werkelijkheid mede-regenten van den Geor giër te zijn. Deze laatste wilde echter de macht voor zich alleen. De twee bondgenoo- ten moesten dus ten val gebracht worden Daarvoor sloot hij een bondgenootschap met Rykow en Boecharin. Zoo ontstond de nieu we trojka, die de eerste opvolgde. Rykow werd hoofd van het staatsapparaat, terwijl Boecharin de plaats van Zinowjew als leider van de Komintern en officieel exegeet van de leer van Lenin heeft ingenomen. Het nieuwe bondgenootschap had voor Stalin veel voor- deelen. Rykow en Boecharin zijn geen Joden, maar rasechte Russen, hetgeen hun positie in een met antisemitisme besmet land als Rus- Tand veel sterker maakte Rykow is een zeer sympathieke ma§, maar een dronkaard en zwakkeling, terwijl Boecharin het type van den fanaticus is, die in het practische leven tamelijk zwak is. In vergelijking met den aarts-intrigant Kamenew en den gluiperigen Zinowjew waren dat dus zeer geschikte bond genooten. Daarbij misten zij het verlangen naar de macht, dat bij Zinowjew en Kame new zoo sterk was. Boecharin en Rykow moesten tegenover Zinowjew en Kamenew dezelfde rol spelen, welke deze laatsten tegenover Trotsky heb ben vervuld. Toen dit werk verricht was en Zinowjew en Kamenew voorgoed onmoge lijk waren gemaakt, besloot Stalin zich van zijn nieuwe bondgenooten te ontdoen. Tege lijkertijd wilde hij zich van de laatste resten ^an de oude garde ontdoen, alle medestrij ders van Lenin verdrijven. Op zijn gewone Wljze, voortdurend achter de schermen blij - vënd, verwijderde hij de laatste overgebleven vertegenwoordigers van de eerste sovjet-re- geering. Met Semasjko (den volkscommissa ris van gezondheid) en Loenatsjarsky (dito y®n onderwijs) was dit niet moeilijk, omdat ^'den te laf waren om eenigen strijd te voe- f€n.en zich zonder verzet in hun lot schik- en Met Tomsky, den leider van de commu nistische vakbew'eging, was de strijd iets ern- ®l'gcr, maar een tragisch karakter nam ook worsteling niet aan. Er bleef dus over 'te rekenen met Boecharin en Rykow. laatsten tijd wordt vaak gesproken de a.s. arrestatie van Boecharin. Dat nipt Vpnf D me" in het Westen den toestand ipricn Boecharin heeft ruim een jaar ge- rpap0rfeü gedaan, de leiders van de lüf Ci r e partlJ te vereenigen om gezamen- ï£rK-?1!T f5n val te bre"gen- Hij beging W tlJ ^.^aasheid om dit aan.... Kame- "fY vertellen. Deze aartsintrigant heeft zich natuurlijk gehaast den dictator op de oogte te brengen van deze plannen. Sinds dien bevindt Boecharin zich feitelijk in de po sitie van een gevangene. Zijn huis wordt be waakt door agenten van de G.P.Oe. Voor een bezoek aan het gewezen hoofd van de Ko mintern en lid van de trojka is een verlof van ae G.P.Oe noodig. Wie zonder een dergelijke toestemming (waarbij de G.P.Oe naar het doel van het bezoek vraagt en later den in houd van het gesprek moet weten) Boecharin zou willen bezoeken, zou onmiddellijk gear resteerd worden. Ook Rykow werd toen prac- tisch van al zijn macht beroofd. Hij bleef echter minister-president van de Sovjet-Unie en als zoodanig aan het congres der sovjets verantwoording schuldig (natuurlijk slechts in theorie). Een behandeling van dezen man op dezelfde wijze als van Boecharin zou te veel schandaal opwekken. Het was dus noo dig, zich van Rykow op een andere wijze te ontdoen. Hij moest zijn betrekking op een aannemelijke wijze verliezen. Een jaar gele den werd hij van zijn functie als voorzitter van den raad der volkscommissarissen van de RSFSR (de grootste republiek van de Sovjét-Unie) ontheven. Het heette toen, dat het voor één man te zwaar was tegelijkertijd hoofd van de regeering van de Sovjet-Unie en van de RSFSR te zijn. In plaats van hem werd tot minister-president van RSFSR een zekere Syrtsow benoemd. Sindsdien zette Sta lin zijn intrige voort en nu wist hij de zaken zoover te brengen, dat Rykow „ziek" werd en „tijdelijk verlof" kreeg. Op deze wijze heeft hij den laatsten Mohikaan der oude garde aan den dijk gezet. In plaats van de oude leiders, de mannen, die samen met Lenin de partij gesticht hebben, den strijd tegen het tsarisme hebben bevoerd, den staatsgreep in 1917 uitgevoerd en den sovjetstaat in de uiterst moeilijke en gevaarlijke jaren van den burgeroorlog hebben geleid, omringde Stalin zich met menschen, die geen verdiensten in het verleden hebben, die niets beteekenen, blinde werktuigen van den dictator. Hij is nu onbeperkt heerscher, het doel van zijn jaren- langen strijd is dus bereikt. Al die Koej- bysjew's, Mikojan's Roedzoetak's enz., de nulliteiten, die door hem tot regeerders zijn gemaakt, zullen hem trouw zijn, zullen al zijn bevelen blindelings uitvoeren, zullen er niet aan denken, zich tegen zijn alleenheer schappij te verzetten. Zoo althans denkt Stalin. De laatste ge beurtenissen hebben echter aangetoond, dat Stalin zich vergist heeft, dat die nieuwe men schen lang niet zoo betrouwbaar zijn. Het beste bewijs levert het geval-Syrtsow. Wij hebben reeds geschreven, dat Stalin een jaar geleden Rykow de functie van hoofd der re geering van de RSFSR heeft ontnomen en tot premier van dat land een zekeren Syrtsow benoemd. Die Syrtsow was toen een volko men onbekende. Hij behoorde niet tot de oude garde, had geen deel genomen aan den revo- lutionnairen strijd tegen het tsaristische re gime (hij was toen nog een broekje), kortom het meest geschikte type om een blind werk tuig van den dictator te zijn. Daarbij kwa men zekere familie-aangelegenheden, die Syrtsow tot trouw bondgenoot van Stalin moesten maken. Syrtsow is iemand, wien elk idealisme vreemd is, die er slechts aan denkt, carrière te maken. En wat blijkt nu? Deze man zonder prin cipes, deze carrièrist, voerde in stilte een strijd tegen den dictator. Hij wist een groot aantal vooraanstaande mannen te bewegen, het risico van een staatsgreep met hem te deelen. Het schijnt, dat hij zich ook van den steun van militairen wist te verzekeren. De creatuur van Stalin wilde zijn „weldoener" afzetten en een nieuwe regeering in het leven roepen, hij wilde een einde maken aan de waanzinige „generale lijn" van Stalin. De G.P.Oe. wist bijtijds de samenzwering te ontdekken en de minister-president van RSFSR werd afgezet en gearresteerd. Het scheelde echter weinig of het plan was gelukt en dan zou Stalin nu de gevangene geweest zijn en zou hij in zijn cel over de verganke lijkheid van ailes en de ondankbaarheid der menschen kunnen peinzen. Nu is de samenzwering mislukt. Beteekent dit, dat ook alle volgende samenzweringen zullen mislukken? Natuurlijk niet. De ar restatie van de leiders van deze samenzwe ring heeft voor een tijd den troon van den dictator gered Hoelang die tijd zal duren, weten wij niet, maar wat beteekent in de ge schiedenis een jaar meer of minder? Het geval Syrtsow is van veel belang. De afgezette premier van RSFSR wilde Stalin ten val brengen, niet uit ideëele overwegin gen, maar omdat hii overtuigd was, dat het •egime-Stalin tot ondergang gedoemd is. Hij vond veel medewerkers onder de leiders. Dat beteekent dus, dat deze stemming zelf onder de regeerende kliek'sterk verweid is En dat is een zeer veeg teeken voor den dictator. Dr BORIS RAPTSCHINSKY. Buitenland DE VALSCHE PORTUGEESCHE BA \KBIL JETTEN. Proces van de Bank van Portu gal tegen de Lcndensche druk kers. Voor de Kir.g's Bench Division van het High Court of Justice te Londen is Zaterdag een proces begonnen van de Bank voor Por tugal tegen de drukkersfirma Waterlow Sons, dat een naspel vormt van de zaak der valsche Portugeesche bankbiljeten van eenige jaren geleden. Men herinnert zich dat deze zaak zich voor een .deel voor den Nederland schen rechter te 's-Gravenhage heeft afge speeld De Bank eischt van de drukkersiirma een schadevergoeding van ruim een millioen pond sterling 1.115. 613) wegens contract breuk en onachtzaamheid. De biljetten waren zonder machtiging van de Bank van Portugal gedrukt; de drukkers firma was er naar men weet toe gebracht door een Nederlander, Marang, die te 's-Gra venhage veroordeeld werd, doch de wijk nam Het bedrag der schadevergoeding houdt verband met het geld dat betaald is voor deze valsche biljetten. De Bank stelt dat de firma kon beenipeu dat de zaak niet in den haak was en dat zij door haar vertegenwoordiger te Lissabon ge waarschuwd was. DE VLIEGTUIGEN VOOR HET BELGISCHE LEGER. Vijf en veertig Firefly's zijn in Engeland besteld. De „Etoile Beige" meldt nadere bijzonder heden over de bestelling, door het departe ment van defensie bij een Britsche firma, van vliegtuigen voor het Belgische leger. Het betreft 45 vliegtuigen van het type Firefly, welke de Fairy Aviation Cy. zai bouwen. Het type-Firefly is oorspronkelijk ge bouwd voor de verdediging van Londen tegen luchtaanvallen. Van de 4*5 machines, die van Rolls Royce F motoren worden voorzien, zullen er 25 in Engeland geheel worden gemonteerd en naar België vliegen. De andere twintig worden in fragmenten naar België gezonden en daar gemonteerd. HET JAN MAYEN-EILAND. Onder Noorsche souvereiniteit. Tusschen de Britsche Legatie te Oslo en de Noorsche regeering zijn nota's gewisseld met betrekking tot de souvereiniteit over het Jan Mayen-eiland. De Britsche nota kondigt de formeele erkenning van de Noorsche sou vereiniteit over het eiland aan, doch voegt hieraan toe, dat deze erkenning onafhankelijk is van alle voorbehoud met betrekking tot de actuerie basis voor den eisch. Het antwoord van de Noorsche regeering geeft uiting aan dankbaarheid voor de vriendschappelijke houding der Britsche regeering. VERGIFTIGINGSZAAK IN CORNWALL Vrouw onder geheimzinnige omstandigheden verdwenen. In het begin dezer maand overleed in het ziekenhuis te Plymouth de vrouw van een boer uit Lewannick, in Cornwall. In verschillende organen werd een hoe veelheid arsenicum gevonden, groot genoeg om den dood te veroorzaken. Een vriendin van het echtpaar, een we duwe, verdween kort na dit sterfgeval. In een brief aan den man verklaarde zij on schuldig te zijn en dat haar geweten zuiver was. Tot dusver is men er niet in geslaagd de verdwenen vrouw op te sporen. Maandag is, naar we in het Hbld. lezen, te Plymouth een begin gemaakt met de lijk schouwing. Uit de verklaringen van den man van de overleden vrouw bleek, dat bei de vrouwen met elkaar bevriend waren. Zij hadden met hun drieën in den loop der maand October ergens thee gedronken en daarbij had de thans verdwenen vrouw op sandwiches met geconserveerde zalm getrac- teerd, die zij bij zich had. Zij zelf had er ook van gebruikt. Na het gebruik waren man en \touw onwel geworden, de vrouw intusschen erger dan de man. Ook nadien bleef zijn vrouw sukkelen. In dien tijd bereidde de an dere vrouw het eten. Begin November was de patiënte naar het ziekenhuis te Plymouth overgebracht en daar overleden. Bij de lijkschouwing werd verklaard, dat de verdwenen vrouw in 1926 een middel had gekocht om onkruid uit te roeien, dat zoo goed als geheel uit arsenicum bestond De tabletten, die aan de zieke bij wijze van slaapmiddel waren toegediend, bleken even eens van de andere .vrouw afkomstig geweest te zijn. De behandelende geneesheer ver klaarde dat hij aan vleesch-vergiftiging had gedacht, al had hij ook de mogelijkheid van arsenicum-vergiftiging niet uitgesloten. De gemeentelijke analist van Plymouth deed bij de lijkschouwing mededeeling van de doodelijke dosis arsenicum, door hem in verschillende organen der overledene aan getroffen. Hij had zijn onderzoek onmiddel lijk na den dood op last van den lijkschou wer ingesteld. HET I REIGENDE MIJNCONFLICT IN ENGELAND. In de meeste districten een staking voorkomen. Het Hbld. verneemt: De pogingen om een staking in den Engel- schen kolenmijnbouw te voorkomen, hebben in de meeste districten succes gehad. In Cumber- land en Noord-Wales zijn de mijnwerkers het over een vijf-en-veertig-urige werkweek resp. een veertiendaagsche werktijd van 90 uur, m plaats van een zeven-en-half-urige werkdag, eens geworden, terwijl de mijneigenaren van een loonsverlaging afzien. Onderhandelingen in denzelfden geest zou den, naar men zegt, in de andere districten, zooals Lancashire, North Stafordshire, War- wickshire en Northumberland gunstig ver- locpen. Ongunstig zijn daarentegen de voor uitzichten op overeenstemming tusschen de eigenaren en de mijnwerkers in Zuid-Wales en in Schotland. De onderhandelingen tus schen de beide partijen zijn daar volkomen mislukt, omdat de mijnwerkers niet aan de eischen van loonsverlaging een een vijf-en veertigurige werkweek willen voldoen. De nationale mijnraad, die niet vandaag voor het eerst vergadert, zal moeilijk het ge schil kunnen bijleggen, daar de mijneigena ren immers niet verschijnen. Alleen wanneer de regeering op het laatste oogenblik mis schien nog de nieuwe regeling opschorst, zal vermoedelijk een staking in Zuid-Wales en Schotland vermeden kunnen worden. Volgens berichten uit Cardiff zijn bij de Engelsche kolenexporteurs reeds talrijke aan biedingen van Duitschland binnengekomen, om direct een onbegrensde hoeveelheid kolen te leveren, indien tengevolge van de staking geen Engelsche leveranties meer plaats zou den hebben. Die aanbiedingen zijn in vele ge vallen het gevolg van een uitlating van den leider der Engelsche mijnwerkers Cook over de waarschijnlijkheid van een staking, wan neer de mijneigenaren en de mijnwerkers niet tot overeenstemming kunnen komen. INSTORTINGSGEVAAR TE LYON. Bedreiging neg steeds niet ge weken. Uitbreiding der ge- evacueerde zöne. Gisterochtend om negen uur vond te Lyon de begrafenis plaats van de twee en twintig brandweerlieden en politiebeambten, die tij dens het reddingswerk bij de instortingen te Lyon den dood vonden. Nog steeds zijn niet alle lijken gevonden; er zouden zich nog vijf of zes personen onder de puinhoopen bevin den. OVERAL VERKRIJGBAAR Het gedeelte der stadswijk, dat in den noodlottigen nacht werd ontruimd, zal nog worden uitgebreid, daar het gevaar voor nieuwe instortingen nog op lange na niet be zworen is. Rondom deze ontruimde zöne zal een z.g. „zone surveillée worden ingesteld waarbinnen de bewoners den nacht niet mo gen doorbrengen. Overdag kunnen zij ge woon in hun huizen vertoeven, doch 's avonds moeten zii ze verlaten. Bijzonder getrofen is men te -Lyon door een brief, welken een aantal leerlingen van het Dürer Lyceum te Dresden, die in den af- geloopen zomer hun vacantie te Lyon hebben doorgebracht, aan het blad, de „Progrès", hebben gericht. Zij verklaren diep geschokt te zijn door het lot, dat de oude Lyonneesche stadswijk, die zij verscheidene malen bezoch ten, heeft getroffen, en betuigen hun deel neming aan de nabestaanden der slacht offers. OORLOGSZUCHTIG KINDER SPEELGOED. Een verzoek aan de directies der magazijnen. De „Ligue d'action féminine" heeft een brief tot de directeuren der groote magazij nen gericht met het verzoek om alle speel goederen, die den oorlog voor den geest roe pen, zooals geweren, pistolen, uniformen, looden soldaten enz., uit hun étalages, hun afdeelingen en catalogi te weren. Zij is van oordeel, dat de oorlog in geen enkel opzicht tegenover het kind mag worden verheerlijkt of aantrekkelijk worden gemaakt, temeer daar er zooveel beter en stellig even aantrekkelijk speeldgoed bestaat. De bond deelt mede dat zijn propaganda, welke reeds van 1926 dateert, dit jaar een bijzonder grooten omvang heeft verkregen, daar tal van organisaties en groepen, welke zich dusver nog afzijdig hielden, er zich bij hebben aangesloten. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN AFGHANISTAN VERWACHT. Arman Oellah uitgenoodigd te rug te keeren. Naar uit Pesjawar aan de „Daily Herald" gemeld wordt, verwacht men in Afghanistan nieuwe moeilijkheden en ongeregeldheden Verscheidene bergstammen moeten zich teger. het huidige regime en tegen Nadir Sjah heb ben verklaard. Zij hebben dezen laatsten laten weten, dat zij bereid zijn een openlijken strijd met hem aan te gaan, voor het geval hij gewapend tegen hen mocht willen optreden Verschillende stamhoofden hebben volgens hetzelfde telegram een brief gericht tot den thans in Konstantinopel wonende ex-koning Aman Oellah, waarin zij hem verzoeken naar Afghanistan terug te willen keeren. MUSSOLINI MAAKT SCHOOL! Ook Egypte vermindert haar staatsuitgaven met 10 Ook in Egppte wil de regeering een krach tige politiek van bezuiniging inluiden. De minister-president verklaarde aan een vertegenwoordiger van de pers, dat alle uit gaven van den staat op de begrooting voor 1931 met 10 zullen worden verminderd. Alle voorgenomen openbare werken van eeni ge beteekenis zullen worden uitgesteld, be halve die werken die een verbetering van het irrigatiesysteem beoogen. ROOFOVERVALLEN EN PLUNDERINGEN IN ROEMENIË. Het blijkt in het land van koning Carol nog allesbhalve veilig te zijn. Althans een N T. A. bericht uit Boekarest maakt melding van eenige brutale roofovervallen. Bij Falticeni werden negen auto's en elf wagens door bandieten aangehouden. De in zittenden, o.w. verschillende officieele per sonen, werden geheel uitgeplunderd. Elders hebben struikroovers een lange kolonne karren leeggehaald, waarbij Hun voor een hooge waarde aan goederen in han den viel. AARTSHERTOG LEOPOLD VRIJGESPROKEN. Naar Reuter uit New York meldt, is aarts hertog Leopold vrijgesproken in het proces wegens medeplichtigheid aan den verkoop ver beneden de waarde van een halsketting, toe- behoorende aan den aartshertogin Maria Theresia. HET VERGAAN VAN DE LOUISE LEONHARDT. Vreeselijke bijzonderheden over den doodstrijd der bemanning Het Hamburger Fremdenblatt heeft een onderhoud gehad met een lid van de beman ning van één der schepen, die op de s.o.s.- roepen van het Hamburgsche stoomschip Louise Leonhardt, dat, naar men weet, Zon dagnacht in den mond van de Elbe op het Grossvogelsand in den hevigen storm is ver gaan, te hulp zijn gesneld. De volgende bij zonderheden neemt de N. R. Ct. over: Toen het bergingsvaartuig Hermes van de sleepbootreederij en bergings A. G. Ham burg, dat op station In de Noordzee lag, Zondagavond even na acht uur de draadloo- ze hulp roepen van het in groot gevaar ver- keerende stoomschip Louise Leonhardt hoorde, voer het onmiddellijk uit. De kapitein van de Louise Leonhardt, welke door een de fecte stuurinrichting een speelbal van de golven was geworden en tegen de ondiepte dreef, liet spoedig telegrafeeren, dat de zeeën alles op dek, met inbegrip van de redding booten hadden weggeslagen en dat de be manning zich in zeer groot gevaar bevond. De hulproepen werden steeds dringender. De zware grondzeeën sloegen tegen het vastzit tende schip en vernielden de luiken. Zeer he vige brekers trokken het diepgeladen schip in de hoogte en lieten het enkele seconden later weer los. De telegrafist van de Louise Leonhardt gaf onophoudelijk inlichtingen over den steeds wanhopiger wordenden toestand van het schip. Toen het water in de ruimen drong en de brug reeds bijna was weggeslagen nam een geweldige golf het schip op en wierp het op de ondiepte. De bemanning redde zich in de masten. Intusschen was het bergingsvaar tuig zoo dicht bij gekomen, dat de lichten van 't ondergaande schip gezien werden. De zee was zoo woest, dat het onmogelijk was in den nacht langszij van het schip te komen. De meest gevreesde plaats van de geheele Noordzee, de ondiepte van het Grossvogel sand, is bij stormachtig weer uiterst gevaar lijk omdat de grondzeeën op deze plaats alles stukslaan, wat hier aandrijft. Schepen, die in den storm tegen deze ondiepte worden ge slagen, zijn in de meeste gevallen verloren. Het bergingsvaartuig kon het ondergaan de schip tot op een zeemijl naderen en wilde, daar onmiddellijke hulp onmogelijk was, het daglicht afwachten. Even na 11 uur zag men geen lichten meer van de Louise Leonhardt en ook de s.o.s.- roepen waren verstomd. De masten, waarin de bemanning bescherming tegen de geweldi ge brekers had gezocht, werden door één en kele golf overboord geslagen. Van dit oogenblik af was het lot van de be manning beslist. De touwen hielden de zware masten langs zij van het schip. De golven beuk ten de masten tegen het schip, waardoor de schipbreukelingen, die zich aan het touw werk en de masten krampachtig vastklemden doodgedrukt werden. De verschrikkelijke strijd met de golven had drie uur geduurd. Na 11 uur waren geen lichten en geen teeke nen van leven meer van de opvarenden te zien. Toen Maandagmorgen de sleepboot Heros en het bergingsvaartuig Laisz bij de plaats van de ramp aankwamen, was van de Louise Leonhardt nog slechts een klein deel van het voorschip te zien. In enkele urer hadden de woedende elementen zich van het schip en zijn bemanning van 31 koppen meester gemaakt. Het lijk van kapitein Hoffmann moet bij Rieschen aangespoeld zijn. FELLE KOUDEGOLF IN AMERIKA. Twintig slachtoffers. Een felle koudegolf die zich van het Wes ten naar het Oosten dwars over de Ver. Sta ten beweegt heeft reeds twintig slachtoffers geëischt, die, tengevolge van de plotselinge hevige vorst doodvroren. Te Atlanta in den staat Georgia en in de Rocky Mountains is de vorst zeer fel en zelfs in het Zuiden, waar het zelden vriest, daalt de temperatuur 's nachts onder nul. ZWEEDSCH INGENIEUR IN RUSLAND GEARRESTEERD. Ongeiustheid omtrent zijn lot. Stappen van buitenlandsche zaken. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct. Een Zweedsch onderdaan, ingenieur Yngve Rosell, sedert meer dan dertig jaar leider van een der grootste chemische fabrieken in Rusland, is, naar thans bekend wordt, eenige maanden geleden gearresteerd en te Lenin grad opgesloten. Volgens eenige Zweedsche bladen zou Rosell beschuldigd zijn van sa botage van het vijf-jaren-plan. Menschen die Rosell kennen achten het niet wel mogelijk dat hij zich met politiek, laat staan met de door het sowjet-regime gevoerde economische politiek, zou bemoeien. De Zweedsche consul heeft reeds tallooze malen een onderhoud met ingenieur Rosell aangevraagd, doch dit is hem steeds door de autoriteiten geweigerd en op zijn herhaalde lijk gestelde vraag waaróm Rosell gearres teerd is, kreeg hij slechts ten antwoord „dat het onderzoek werd voortgezet". De consul heeft echter toestemming gekregen levens middelen en tabak aan ingenieur Rosell te zenden, maar hij kan niet te weten komen of deze den gevangene bereiken. Ongerustheid heeft het gewekt, dat Rosell, die in ernstige mate diphtheritis had toen hij werd gearres teerd, nimmer gebruik maakte van het hem toegestane voorrecht eens per maand aan zijn familie te schrijven. In Zweden is de verontwaardiging over een en ander groot, hetgeen o.a. blijkt uit de hoofdartikelen die verschillende bladen eraan wijdden. De Zweedsche regeering heeft het nu noo dig geacht zich met de zaak te bemoeien. Daar de Zweedsche consul te Leningrad steeds nul op rekest kreeg, heeft de minister van buitenlandsche zaken hem thans vol macht gegeven zich tot het commissariaat van buitenlandsche zaken te wenden en mede

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9