llknirscbe CmraiL TT VERLOREN INJECTIENAALD. kïls'ms. FEUILLETON. Hmdird twn in dirtipti Jaargang, ponderdag 3? \ovember Radio-hoekje Provinciaal nieuws '^Iso "80. Vrijdag 28 November. Hilversum, 298 M. 8.V.A.R.A. Gramo foonplaten. 10— V.P.R.O. Morgenwijding. 1015 V.A.R.A. Voordracht. 10.30 V.A.R.A. 7iekenuurtje. 11.30 V.A.R.A. Gramofoonpl. 122.A.V.R.O. Concert door het om roeporkest m. m. v. solist. 2.05—2.30 A.V. R.O. Uitz. vooi scholen. 2.30—3 A.V.R.O. firainofoonplaten. 3.4.— A.V.R.O. Con cert door het A.V.R.O.-Kwintet. 4.V.A.R. A. Orgelspel door Joh. Jong. 4.45 V.A.R A. ian Lamers leest voor uit eigen werk (voor 3e kinderen). 5.30 Concert door 't V.A.R A Orkest. 6.30 V.A.R.A. K. de Jong: Mede zeggenschap. 7.V.A.R.A. Actueel allerlei te verzorgen door het N.V.V. 7.15 V.A.R A. Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 8 01 V. P. R O- Ds F. W. J. v. d. Kieboom: Kerk en Staat. 8.30 V.P.R.O. Concert. 0. VPRO. Dr. A. Groeneveld: Strijd en Vrede als psychologisch probleem. 9.30 V.P.R.O. Vervolg concert. 10.V.P.R.O. Persberich ten. 10.03 Vaz Dias. 10.15 V.P R.O. Mevr. Henr. Roland—Holst: Het spel van den V.G.S.B. 10.45 V.P.R.O. Gramofoonplaten. liV.A.R.A. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Ned. Omroep, Algemeen Programma. Te verzorgen door N. C. R. V.) g 15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30—11.— Ziekendienst. 11.—12.30 Gramofoonplaten. 12—12.15 Politieberichten. 12.30—2. Concert. Mevr. v. RavenzwaayMöllen- kamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d Horst Jr., cello. Mevr. v. d. Horst—Bleek rode, piano. 2.3.30 Gramofoonplaten. 3.30 5 Concert. A. Reclame, zang. C. H. v. Stolk, fluit. T. Büchler, piano. Het „Hilver- sumsch Strijkkwartet". 5.—5.15 Gramofoon platen. 5.156.15 Orgelconcert door Frans Hasselaar. 6.156.45 Bezoek van den Radio-dokter. 6.457.15 Engelsch voor be- PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. De begrooting. Gistermorgen werd de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland voort gezet. De heer Spier (a.-r.) maakte een aanmer king op niet-Nederlandsche woorden in de Memorie van Antwoord gebruikt. De wegen Spr. drong er op aan de wegbedekking zoodanig te maken, dat het slipgevaar tot een minimum wordt beperkt en dat in de bochten de wegen zoodanig gemaakt worden, dat het snelverkeer geen moeilijkheden ondervindt. Mevrouw Van Zelm (c. p.) keerde zich in het bijzonder tegen de rede van den heer Asscher en tegen de S. D. A. P. De vergadering werd tijdens deze rede wat rumoerig en de voorzitter moest eenige malen om stilte hameren. Werkloosheid. De heer J. J. de Vries (r.-k.) kwam op tegen de beweringen van mevrow Van Zelm, dat er voor de werkloozen niets gedaan wordt. De heer Wijnkoop en mevrouw Van Zelm interrumpeerden, waarna de voorzitter den heer De Vries verzocht spoedig tot de be grooting terug te keeren. De heer De Vries drong er op aan, als gemeenten voor de werkloosheidsbestrijding steun vragen, dien steun onverkort te ver kenen. De heer Korff (v. b.) merkte o.a. op naar aanleiding van hetgeen de heer Ketelaar over de bedrijven had gezegd, dat de provinciale bedrijven goed zijn, maar dat men niet ver geten moet dat het monopolistische bedrijven zijn. De heer Wijnkoop (c. p.) sloot zich in een heftig betoog bij de woorden van mevrouw Van Zelm aan en vertelde hoe het in het nieuwe Rusland is en wat er in deze maat schappij veranderen moet. De heer Van der Waerden (s.-d.) maakte om. enkele opmerkingen over de electrici- teitsvoorziening op het platteland. Antwoord van Ged. Staten. De heer Bomans (r.-k.), lid van Ged. Staten, dankte voor de gunstige uitspraken over deze begrooting. Wat de opmerkingen van den heer Polak betreft ten aanzien van de progressie, zei spr., dat er ook bij de pro gressie een grens is. Spr. meende, dat, als er iets verbeterd moet worden op dit gebied, men dat eerst moet doen te Amsterdam, al vorens hier met verwijten te komen. Spr. meende, dat de wetgever geen progessie heeft gewild op de andere belastingen dan waar- Van AL1CE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch 70) door J. E. DE B. K. „Natuurlijk, maar ik weiger op vragen te ant woorden voor u me zegt wat u hier komt doen voor den donder." „Engelsch, Britsch onderdaan", mompelde de oofdagent, opschrijvend en niet op Roger s "°°rden ingaand. „Beroep mijnheer?" „wie heeft u gevraagd hier te komen?" vroeg °|er, die hoe langer hoe driftiger werd. Onverwacht werd de vraag beantwoord, keb u opgebeld, mijnheer. Ik ben lady Clifford." Met metallieken klank kwam de uitdagende em uit de deur van de slaapkamer van rechts. errast zag de hoofdagent op en Roger staarde met ongeloovigen blik naar Thérèse, die tegen- 0ver hen stond. „Heb jij getelefoneerd?" Hij kon zijn ooren met gelooven. „Zeker, ik heb aan het hoofdbureau getelefo- .dat ik in mijn eigen huis gevangen word Sehouden". ff, za6 hem strak en uitdagend aan, geel l haar oogen, terwijl hij haar stilzwij- jO® beschouwde. Toen met iets zachters in uiterliik wendde zij zich tot den dienaar Ch^Volkers> sopraan. Het Symphonie Gezelschap „Musica". 9.— Chr. Radio-Orkest. 10 lerframoSnpl0'45-11,30 Vr°°1,jk a,,er" Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11 Oo Lezing. 12.20 Concert. E. Owen, viool i w wSon' P^o- 12.50 Orgel :oncert door I1- Warner. J. Duncan, banton. 1.50 Gra mofoonplaten. 2.50 Voor scholen. 4.50 Or- kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Berichten. 7.— Piano recital door S. Askenase. 7.20 Lezing. 7.45 rTo^nJ?' Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9 40 Lezing. 10.25 Concert D. Hutchinson, tenor. Orkest. 11.20 Dans muziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radxe-Paris", 1725 M. 12.50- 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpl 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert en piano. 9.50 Fragmenten uit „Samson en Dalila" van Saint-Saëns. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 9.35—10.35 Gramofoonplaten 12.251.50 Orkestconcert. 4.5CL-5.50 Or- kestconcert. 7.20—8.15 Gevarieerd concert. 9.25 Zang en lezing. Daarna tot 11.20 Or kestconcert. Kahmdborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.-4.Orkestconcert en piano. 4—6.— Kinderuurtje. 7.20—7.30 Declama tie. 7.309.Orkestconcert. „Hos Grevin- den". Blijspel van S. Leopold. 9.20—10.20 Orkestconcert en zang. Brussel, 508J5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.20 Feestconcert. Orkest en solisten. Sprek-r. 8.35 (338.2 M.) Con cert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.20 Gymn. les en daarna gramofoonplaten. 9.20—9.45 Schooluurtje met gramofoonplaten. 9.50—11.20 Berichten en lezing. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Tijdsein en berichten. 1.20— 1.50 Gramofoonplaten uit Berlijn. 1.50 3.50 Berichten en lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Leipzig. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Offenbach. Cyclu.„Die Schwatzerin von Saragossa", oper. in twee acten met koor en Orkest. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. voor ze nu is ingevoerd, en hij verwachtte dat er van de Kroon geen goedkeuring zou worden verkregen bij invoering van progres sie op de beide grondslagen, waarop die door den heer Polak is gevraagd. Den heer Asscher antwoordde spr o.m., dat jaar op jaar door Ged. Staten is gewaar schuwd tegen het aanslaan van een optimis- tischen toon. Spr. dankte den heer De Jong Schouwenburg voor hetgeen deze over het nieuwe gebouw heeft geezgd. Ged. Staten zijn Pröv. Staten dankbaar voor het toege stane bedrag van 50.000. De kanalen. Wat de vraag betreft of de wenschelijkheid niet bestaat om een kanalenfonds te stichten, antwoordde spr., dat een kanalenfonds niet op een zelfden grondslag zou kunnen staan als het wegenfonds. Ged. Staten zijn overi gens van meening, dat gelden voor kanalen uit „Buitengewoon" moeten komen. Dank zij de reserves, was spr. in staat te zeggen: nog is de toestand niet ongunstig Spr. vreesde dan ook niet zoozeer als de heer Asscher voor het jaar 1932. Juist in tijden van teruggang is de belasting zwaar, en in tijden van vooruitgang is de opbrengst hoog; daarom zijn Ged. Staten blij te hebben gereserveerd. Wij kunnen, zei spr., van de 'burgerij afdwingen wat noodig is om de taak van de provincie te volvoeren, maar ieder moet beheeren zijn eigen huishouden, en het is onjuist een taak over te nemen welke niet die van de provincie is. Spr. gaf den heer Guépin toe, dat de bedrij ven moeten worden belast met 300.000 rente en niet de provincie, maar hij betoogde dat het slechts een verschuiving is. Het is een nadeel voor deze begrooting, maar het zal een voordeel voor een volgende begrooting zijn. Wij zullen voorkomen, zoo besloot spr., uitgaven die niet strikt noodig zijn, en wij zullen als het mogelijk is, om den steun van den heer Asscher te winnen, minder activi teit betoonen, maar wij rekenen op het gezond verstand van de Staten. De tarieven. De heer Bruch (a.-r.), lid van Ged. Staten, besprak de provinciale bedrijven en de ge vraagde tariefsverlaging. Een verlaging der tarieven is nog niet gewettigd, hoewel de winsten over 1929 hooger zijn dan die van 1928.. Er is nog achterstand in afschrijving, en daar moet eerst aan gedacht worden, vooral nu slechte tijden in zicht zijn. Volgens den heer Hooy zou tariefsverlaging spoedig mogelijk zijn, maar spr. betwijfelde dit; hij gaf echter de verzekering, dat daartoe zal worden overgegaan zoo spoedig als mogelijk is. der politie en zeide vlug in het Fransch: „Dit is mijn stiefzoon." „Uw stiefzoon?" vroeg de man verrast. „Ja mijnheer, de zoon van mijn echtgenoot sir Charles Clifford, die een kleine week gele den overleed." In haar stem was een lichte trilling en Roger had er een eed op kunnen doen dat hij tranen in haar oogen zag. De agenten wendden eerbiedig hun oogen af, terwijl Roger haar ten hoogste verbaasd bleef aanzien. Hij zag haar terrein winnen en was benieuwd hoe ver zij het brengen zou. Wat was haar plan? Was ze onschuldig en in staat dat te bewijzen, of was het een krijgslist om hem zand in de oogen te strooien? Hij kon het on mogelijk uitmaken. De hoofdagent keek hem boos aan en maakte zich gereed verdere bijzonderheden te notee- ren. „Gaat u door, mevrouw. Wilt u mij nauw keurig mededeelen hoe deze heer tegenover u is opgetreden?" „Mijnheer, het is zooals ik u door de telefoon mededeelde. Mijn stiefzoon, hier als gast in huis, had de onbeschaamdheid om mij met drei gementen naar mijn kamer te zenden, waarna hij de deur afsloot. „Madame, veroorloof mij u te zeggen dat u niet gevangen schijnt te zijn." „Ik zal het u uitleggen, mijnheer. Deze deur sloot hij niet af, dat was onnoodig omdat hij in de kamer bleef en de wacht hield. Maar de d?ur is de hall, waarvan u zich kunt overtuigen, Het P. E. N. Dat het P. E- N. een monopolie heeft, is niet juist; de concurrentie van den ruw-olie- motor is sterk en er moet soms lang over de prijzen van stroomlevering worden geconfe reerd. Het gaat zelfs zóó ver, dat men de motoren cadeau geeft om de olie maar te kunnen verkoopen Ged. Staten staan nog steeds op het standpunt, dat de provinciale bedrijven geen winst mogen maken. Spr. per soonlijk vond dit juist het mooie el -ment in die bedrijvenmaar de reserves zijn nog niet 'op normale draagkracht. Spr. brak hier zijn rede af. Hierna werd gepauzeerd Overneming van de tram Schagen- Wognum. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen van de H.IJ.S.M., voor een bedrag van f 54.500 aan te koopen de trambaan Schagen- Wognum, voor zoover deze niet wordt ge bruikt voor de exploitatie van de tram Schagen-van Ewycksluis. Werkverschaffing op het Prov. landgoed. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen tot het uitvoeren van werken op het prov. landgoed te Castricum over te gaan en voor die werken te beschikken over een bedrag van f 50.800 of zooveel meer of minder als bedoelde werken voor het landgoed eventueel definitief zullen blijken waard te zijn, en op gelijke wijze en onder soortgelijke voorwaar den andere daarvoor in aanmerking komende werken op het prov. landgoed te doen uit voeren, indien daaraan uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding behoefte bestaat en die werken als zoodanig in het belang van het landgoed zijn te achten, en voorts voor die werken te beschikken over een bedrag, overeenkomstig de waardevermeerdering, welke het landgoed ten gevolge van de uit voering van die werken verkrijgt. Het eerstgenoemde werk is de afzanding van 25 H.A. voor tuinbouw geschikt te maken grond en 2Vt H.A. voor bebossching. Wegenfonds. Voorgesteld wordt uit de opbrengst van de wegenbelasting voor het jaar 1929 in het prov. Wegenfonds te storten een bedrag; van 380.146. Kinderkoloniehuizen. Voorgesteld wordt aan de Stichting „Am- sterdamsche Kolonieverpleging voor Kinde ren" te Amsterdam, in erfpacht uit te geven voor den tijd van 40 jaren ten behoeve van het stichten van een gebouw, bestemd voor kolonieverpleging van kinderen, volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen, een ter rein, deel uitmakende van het prov. landgoed onder Castricum, groot ongeveer 2% H.A., tegen een jaarlijkschen canon van 300 per H.A. en voorts onder nader door Ged. Staten te stellen voorwaarden. En aan de Zaansche Coöp. Verbruiks- en Productievereeniging *„de Eenheid" te Zaan dam, in erfpacht uit te geven voor den tijd van 40 jaren ten behoeve van het stichten van een gebouw, bestemd voor vacantie-tehuis voor kinderen, volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen, een terrein, deel uitma kende van het prov. landgoed, groot ong. 1 Vi H.A., tegen een jaarlijkschen canon van 300 per H.A. en onder nader door Ged. Staten te stellen voorwaarden. Steun aan Marken. Voorgesteld wordt aan de gemeente Marken een bijdrage te verkenen, groot één vierde gedeelte van het door die gemeente te betalen bedrag in eens ter zake van de electrificatie, tot een maximum van 7250, onder voor waarde, dat drie vierde gedeelten der kosten van elders worden bijeengebracht en de elec trificatie geschiedt op de door het Prov. Electriciteitsbedrijf gestelde voorwaarden; en met wijziging van hun besluit van 1 Juli 1930, het maximum der prov. bijdrage ten behoeve van de stichting van een gebouw voor geneeskundige- en verplegingsdoeleinden in de gemeente Marken nader te bepalen op 24.750. Bank voor Nederl. gemeenten. Ged. Staten stellen voor deel te nemen in het kapitaal der N. V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten te 's-Gravenhage tot een be drag van 100.000. Subs. Museum van den Arbeid. Voorgesteld wordt aan de Ver. „Het Mu seum van den Arbeid" ten behoeve van de in standhouding van haar te Amsterdam geves tigd museum met ingang van 1931 tot weder- opzeggens eene jaarlijksche bijdrage te ver kenen van ten hoogste 500, onder voor waarde, dat het Rijk en de gemeente Amster dam voor hetzelfde doei jaarlijks onderschei denlijk tenminste f 2000 en f 1000 toezeggen of beschikbaar stellen. DE Prov. bedrijven. Gistermiddag werd de vergadering van de Prov. Staten van N-Holland voorgezet. De heer Bruch, lid van Ged. Staten," zijn rede voortzettende, ging de tarieven van het P. W. bedrijf na en kwam, bij vergelijking is op slot." Op een teeken van den hoofdagent ging een der politieagenten in de hall en bevestigde de verklaring van lady Clifford. Waarop de hoofdagent diep adem haalde en op toomigen toon tegen Roger eeide: „Mijnheer, u hebt de verklaring van mevrouw gehoord, dat u, een gast in haar huis, haar in haar slaapkamer hebt opgesloten. Ontkent u dit?" „Neen, het is volkomen waar." Dit antwoord werd zoo kalm gegeven, dat het den ondervrager van zijn stuk bracht. „O zoo, mijnheer, u doet geen moeite om de beschuldiging van madame tegen te spreken?" vroeg de man, in herhaling vervallend om meer tijd tot nadenken te hebben. „Dat is tot zoover waar", zeide Roger koel. „Als u alles van de zaak wilt weten moet ik u tiaar mevrouw verwijzen". Een onaangenaam stilzwijgen volgde, de hoofdagent knabbelde op zijn stompje potlood, niet wetende hoe voort te gaan. Hij keek ter sluiks naar lady Clifford, opende zijn lippen om te spreken en sloot ze weer. Op eens wendde Thérèse zich tot Roger en zeide met een air van openhartigheid en zacht verwijt: „Hoe kun je dat nu zeggen, Roger, ik weet heel goed dat je in je hart nooit van mij gehouden hebt en altijd jaloersch was van den invloed dien ik op je vader had. Hoe kan' je dan nu tegen dezen heer zeggen waarom je gedaan hebt zooals je deed, wanneer ik de reden niet ken?" De slag trof en buitendien haar groote open met andere bedrijven, tot de conclusie, dat de provincie niet duur is. Het is natuurlijk in sommige gevallen mogelijk, dat men een be drag betaalt onevenredig naar het inkomen; maar dat is dan het gevolg van de opper vlakte van de woning en dat mag niet tot de conclusie leiden, dat het bedrijf nu maar ziin commerciëelen opzet moet prijs geven en die onevenredige lasten van verbruikers voor zijn rekening moet nemen. Een van de voornaamste aangelegenheden voor het P. E. N. is de nieuwe centrale. Men heeft daarover enkele vragen gesteld. Er is een tegenvaller bij den bouw; maar die meer kosten van 60.000 zijn geen tegenvaller, want men bouwt op den groei. De memorie va nantwoord is opgesteld den 12en Novem ber en enkele dagen later heeft de directeur van het bedrijf een andere nota ingediend, waarin hij zegt, dat het bedrag der kosten wel binnen de raming zal blijven. Dit is^de klare wijn, dien men heeft gevraagd. Spr. deelt voorts mede, dat Hoogovens de eigen centrale zal stopzetten, alle gassen zal leveren, en het P.E.N. zal aan Hoogovens leveren de electrische energie tegen den kos- tenden prijs. Op de vragen over de voldoende capaciteit van de drie prises d'eau van de provincie ant woordt spr., dat deze voor afzienbaren tijd voldoende zijn. Dat niettemin een onderzoek wordt in uitzicht gesteld naar de bruikbaar heid van het water in het komende IJssei- meer, is omdat de wesschelijkheid kan be staan na te gaan of de industrie kan worden gediend met gezuiverd water uit het meer. Wat de opmerkingen betreft die over het P.E.N. en de overeenkomsten met gemeenten enz. zijn gemaakt, zegt spr., dat het gewoonte is bij grootbedrijven om tegen de vergadering van de Staten amok te maken. In 1929 was het dr. Kuipers, die een scherpe critiek lever de; maar die na spr.'s weerlegging niets meer heeft laten hooren. Nu is het de heer Lom men, wiens critiek spr. weerlegt. De tarieven worden goedgekeurd door den minister, zoo dat er altijd een waarborg is. En dat weten zij, die niettemin beweren, dat het bedrijf van zijn positie gebruik maakt om de kleine be drijven op te slokken en dan de tarieven op te drijven. De heer Michels (s.d.), lid van Ged. Sta ten, merkt naar aanleiding van hetgeen over de malariabestrijding is gezegd op, dat dit is een zaak van het Rijk. Overigens vraagt spr. waaruit toch blijkt, dat de malaria-com missie meergeld noodig heeft. Spr. is van meening, dat er voordeelen verbonden zijn aan het zenden van kinderen naar gezinnen en nadeelen aan het zenden naar koloniehuizen. Hij kan zich dan ook met de op de gezinsverzorging geoefende cri tiek niet vereenigen. Vervolgens bespreekt de heer Michels den schoolartsendienst. Er zijn besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van gem. be sturen, waarbij de mogelijkheid is geopperd de provincie in districten te verdeelen en voor elk district twee schoolartsen aan te wijzen Hierbij zijn bezwaren ingekomen van den bis schop van Haarlem, die een bepaald getal R.K. school-artsen wenschte. Intusschen is men nog niet tot een resultaat gekomen; men kan de gemeenten ten slotte niet dwingen. Er is in de motie-Sajet, het vorige jaar door de staten aangenomen, ook aangedrongen op het bevorderen van de instelling van gezond heidsdiensten. Spr. meent echter, dat dit on derwerp eerst moet blijven rusten, zoolang de schoolartsendienst niet geregeld is. Voorts betoogt spr., dat Ged. Staten aan art. 33 van de Armenwet niet de bevoegdheid kunnen ontleenen om gemeenten tot steunver lening, in dit geval voor uitzending naar sa- Als van de 3200 sanatorium-plaatsen, die wij in het land hebben, Noordhorland er 30 pCt. opeischt, bewijst dit dat deze provincie in elk geval niet ten achter is. De wijziging zou hierin moeten worden gezocht, dat de provincie niet meer geld geeft, maar dat de kleine gemeenten meer in staat worden gesteld tot werk op dit gebied De heer Kooiman (V. D.), lid van Ged. Staten, zegt dat Ged. Staten gaarne zullen overwegen om belangrijke voordrachten al in te dienen bij de begrooting. Dit is nu al, dank zij groote krachtsinspanning, kunnen ge schieden. Er is critiek geoefend op het talmen bij de uitvoering van de strandhoofden bij Camper duin. Ged. Staten zijn het met de critiek eens en zij zullen nog trachten een spoediger uit voering te bevorderen Spr. wil alleen nog meedeelen, dat het Hoogheemraadschap N. Hollands Noorderkwa.-tier hier niet schuldig is. Er is gevraagd om spoed bij de uitvoering van de wegenverbetering. Het zal zoo vlug gaan als mogelijk is, maar men moet pok hier bij oppassen de maximum-snelheid niet te overschrijden. De heeren Luden en Reinalda hebben ge vraagd die wegen het eerst aan te leggen, waar het drukste verkeer is. Ged. Staten zul- hartigheid, haar ingehouden tranen en haar schoonheid hadden hun uitwerking niet gemist op deze drie dienaren van de wet. Daar hij niet verkoos meer te zeggen dan strikt noodzakelijk was, bewaarde Roger een ijzig stilzwijgen; de agenten mochten denken wat ze wilden. Hij voelde den triomf in Thérèse's toon, toen ze weer begon te spreken. „U ziet mijnheer, mr. Clifford vindt het niet de moeite waard om te antwoorden. Ik laat het aan u over om tot een besluit te komen. Ik voor mij ben overtuigd, dat hij de redenen, waarom hij me zoo behandeld heeft, niet zeggen wil." De man met de zwarte snor draaide van 't eene been op het andere. Men kon zien, dat hij niet op zijn gemak was en een huiselijke twist vermoedde. Al trippelend viel zijn oog op dr. Sartorius, die was opgestaan en het too- neel met onverschilligheid gadesloeg. „Mag ik vragen mevrouw wie die heer is?" „Wel zeker mijnheer, dat is dr. Gregory Sar torius, die eenige weken de lijfarts van mijn man is geweest. Hij is nu hier uit vriendelijk heid voor mij om mijn stiefzoon te behandelen, die ongesteld is geweest." De hoofdagent boog, diep onder den indruk van de edelmoedigheid van de dame tegenover een ondankbaar familielid, zoowel als van de grootschheid er een lijfarts op na te kunnen houden. Hij kuchte eens en wendde zich toen weer tot Roger met dezelfde bitterheid in zijn toon: „Mijnheer, de redenen van uw niet te veront- len daarmee rekening houden; maar men moet wel in het oo# houden, dat verschillen de wegen tegelijk worden aangevat en dat dan die het eerst gereed komen, waarbij de minste moeilijkheden, in verband met ont eigening enz., worden ondervonden. De heer Verschure (r.k.) lid van Ged. Sta ten, bespreekt de opmerkingen over de prov. ziekenhuizen gemaakt. De voorzitter merkte op, dat de heer Bruch reeds op de vraag ten aanzien van de progressieve heffing, door den heer Polak gesteld, heeft geantwoord. Spr. wilde echter nog op grond van de wet aantoonen de on mogelijkheid van progressieve heffing op an dere belastingen dan waarop zij re«ls ge schied. Op grond van het bepaalde in de gemeentewet en de Prov. Wet kwam spr. tot de conclusie dat het uitgesloten is nieuwe progressieve heffing in te voeren. De begrooting werd hierna z.h.s. aange- genomen. Vervolgens werden aangenomen de be grootingen van de bedrijven en de zieken huizen. Er zullen dus worden geheven 11 opc. op de ink. belasting en 11 opc. op de vermogens belasting. De heer Sajet c.s. diende een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de wensche lijkheid van de stichting van een inrichting voor de verpleging van geestelijk abnormale kinderen en jeugdige personen. Met het oog op het tijdstip van indiening en het verloop der vergadering stelde de voorzitter voor deze motie in de December- vergadering nog eens in te dienen. De voorstellers namen daarop voorloopig de motie terug. De vergadering werd hierna verdaagd tot 2 Dec. half 11. WOGNUM. In de vergadering van den gemeente raad is de begrooting goedgekeurd, in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 48013,44. De kapitaaldienst wijst een bedrag aan van 16202.40. TEXEL. Poider Waal en Bnrg. Nadat van Ged. Staten de goedkeuring der leenir.g hiervoor van 57.000 is in gekomen, heeft 't bestuur van polder Waal en Burg aangekocht de voor de bemaling benoodigde motoren en schroefpompen, terwijl dezer dagen een inschrijving gehouden wordt voor ge bouw enz. Zoo zal dan eindelijk, na jarenlangen strijd Waal en Burg zijn bemating krij gen r.ri worden de landerijen in dien polder van den zoo nadeeligen overvloed van water verlost, zij 't dan niet op een wijze zooals een gedeelte van de eigena ren wenschten, niet door middel van electriciteit doch door oliemotoren. WriSTERBLOKKER. Voor de leden van de vereeniging „D« Proeftuin" heeft de heer P. J. Schenk, chef van de afdeeling land- en tuin bouw" der N. V. Utrechtsche Asfaltfa- briek een lezing gehouden over de be strijding van schadelijke insecten enz. bij de vruchtenteelt. N V. TER BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN NOORD HOLLAND. Rijkssteun toegezegd. Werk verschaffing onder Ilpendam. Toen Ged. Staten van Noord-Hollanc doende waren met de oprichting van boven genoemde N.V. ter bestrijding der werkloos heid, was nog niet bekend of voor de werken, uit te voeren door de op te richten vennoot schap op rijkssteun mocht worden gerekend, al meenden zij toen, naar aanleiding van d< gevoerde besprekingen, wel reeds de ver wachting te mogen uitspreken, dat de Rijks- regeering zich zeer waarschijnlijk van zoo- danigen steun niet zou onthouden, indien de werkingsfeer van de Vennootschap binnen zekere grenzen zou worden gehouden. In die venvachting zijn zij niet teleurge steld, daar de minister zich in beginsel tot het verleenen van zoodanigen steun bereid verklaarde. Toen ook de gemeentebesturen van Haar lem en Zaandam zich voor medewerking aan de op te richten vennootschap hadden uitge sproken, zijn door de vertegenwoordigers van de bij de vennootschap betrokken licha men verschillende voorbereidende maatrege len getroffen, tui einde de mogelijkheid te scheppen bij een definitieve oprichting van die vennootschap ten spoedigste met de uit voering van bepaalde werken te kunnen be ginnen. Onder meer hebben zij de Nederlandsche Heidemaatschappij verzocht een onderzoek te willen instellen naar de doeltreffendheid van schuldigen gedrag hebben voor mij geen belang. De wet staat u niet toe de vrijheid van deze dame te belemmeren. Als u dat weer doet zal het er slecht voor u uitzien. Ja of neen, bent u bereid de sleutel van mevrouw's kamer te ge ven?" „Hier zijn ze", zeide Roger en hij gaf de sleutels aan den hoofdagent, die hem zeer verbaasd en achterdochtig aanstaarde. „En mijnheer, ik moet u nog mededeelen in tegenwoordigheid van getuigen, dat als u weer een poging doet om mevrouw te molesteeren, ik u in hechtenis zal nemen." Roger gaf geen antwoord. De donkere man keek van den een naar den ander en hoewel hij een hoogen toon had aangeslagen, was het toch merkbaar dat hij niet tevreden was over den afloop. Misschien dacht hij wel dat het een grap was, dat hij was beetgenomen en uit gelachen zou worden omdat hij de zaak wat me. lodramatisch had behandeld. Uit de gezichten om hem heen kon hij niets opmaken, dus kuch te hij maar weer en gaf met een buiging den sleutel aan Lady Clifford. „Zio zoo madame, ik geloof dat er niets meer te doen is", en toen wat dichterbij komende zeide hij op vertrouwelijken toon: „Ik vrees dat ik dezen heer niet kan arresteereu, daar hij zijn beleedigende houding heeft laten varen. Al wat ik kon doen was hem te waarschuwen voor een herhaling. Ik reken op u, mevrouw, dat u ons bericht zendt, mocht er weer iet» voorvallen." (Wordt vervoijpi.»,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5