bepaalde werken als werkverschaffingsob ject, welk onderzoek genoemde Maatschappij zoo ruim heeft opgevat, dat zij zich daarbij mede de vraag heeft gesteld of ook nog an dere geschikte werkverschaffingsobjecten in deze provincie te vinden zijn. Hoewel bedoeld onderzoek nog niet beëin digd is, heeft de Heidemaatschappij reeds ten aanzien van enkele werken rapport uitge bracht, o.a. ten aanzien van het droogleggen en ontginnen van een in de gemeente Ilpen- dam gelegen veenderij ter grootte van circa 74.5 H.A. en het uitvoeren van bepaalde werken op het Provinciaal Landgoed te Cas- tricum. Het eerstgenoemde werk onder llpendam leent zich naar het oordeel van de Heide maatschappij zeer goed voor werkverschaf fing, daar een belangrijk percentage van de totale kosten van uitvoering van arbeidsloon bestaat en de aard van de te verrichten werk zaamheden geen bepaalde geschoolheid ver- eischt, terwijl bovendien de ligging daarvan zoodanig is, dat desgewenscht zoowel werk- looze arbeiders uit Amsterdam als uit enkele gemeenten daarbij kunnen worden tewerk ge steld. De vertegenwoordiger van de bij de N.V. betrokken lichamen hebben zich, ten einde eene spoedige uitvoering van het werk moge lijk te maken, in beginsel voor den aankoop van het desbetreffende complex uitgesproken en het College van Ged. Staten heeft ge meend de vrijheid te mogen vinden zich te genover verkoopster bereid te verklaren om, indien de Vennootschap onverhoopt niet tot stand mocht komen of na haar totstandko ming niet tot aankoop mocht overgaan, aan Ged. Staten voor te stellen de bedoelde veenderij van provinciewege aan te koopen. Met deze transactie zal engeveer 25.000 gemoeid zijn. Jïij het ontwerp statuten, waarmede de ge meentebesturen van Amsterdam, Haarlem en Zaandam zich accoord hebben verklaard, deelen Ged. Staten mede, dat bij de oprich ting van de vennootschap in den Raad van Bestuur, naast de vertegenwoordigers van het Rijk en van de aan de oprichting deelne mende lichamen, ook een vertegenwoordiger voor de niet-participeerende gemeenten zal worden benoemd, wiens aanwijzing zal wor den gevraagd aan de afdeeling Noord-Hol land van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Als vertegenwoordigers van de provincie in den Raad van Bestuur van de op te rich ten N.V. hebben Ged. Staten aangewezen de leden van hun College D. Kooiman en mr. A. Bruch, terwijl als vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam in dien Raad zullen optreden de wethouders Douwes en Kropman. De vertegenwoordigers van het Rijk en van de gemeenten Haarlem en Zaan dam moeten alsnog worden aangewezen. WARMENHUIZEN. „Utile Duld". De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen. Als 5-minuten-redenaar trad op het kathe der de heer C. Nannes. Deze had als onderwerp: „De veelbespro ken nood in den tuinbouw". Naar aanlei ding van dit actueel onderwerp memoreerde spreker, dat er door middel van de couranten veel raadgevingen worden gedaan. Bespro ken werd de credietverleening aan de land en tuinbouwers; tevens de noodtoestand die met den dag knellender wordt. De schade- commissie, die werd ingesteld, is naar aan leiding van de natuurramp van 12 Juni eveneens ter sprake gebracht. Spreker vroeg zich af of de credieten welke men van plan was te verstrekken aan de noodlijdende tuin bouwers, wel voldoen aan de behoeften van de betrokkenen. De meesten zoo ging de spreker voort, hebben niet eens voldoende contanten om hun gezin in stand te houden. Als inleider van dezen avond trap op dr. van Hesteren met het onderwerp: „Het steri lisatie-vraagstuk van geestelijk minderwaar digen". Dit belangrijke onderwerp werd door dr. van Hesteren op zeer duidelijk wijze behan deld. Belangrijk was het te vernemen, wat de verschillende moralisten van het sterilisatie- vraagstuk dachten. Medegedeeld werd, dat de R.K. kerk in deze nog geen bindende uit spraak heeft gedaan en dit eerst dan zal doen, wanneer de moralisten het grootendeeis er over eens zijn of sterilisatie door de wet verplichtend kan worden gesteld. Vol gens spreker kan men het sterilisatie-vraag stuk van twee zijden bekijken, n.1. de moraal theologische zijde en de medisch zijde. Be sproken werd of de Staat het recht heeft sterilisatie van een geestelijke minderwaar dige te bevelen. Nagegaan werd wat prof. Duynstee zegt van wettelijke sterilisatie en van sterilisatie op eigen verzoek. Er is een groote strijd onder de moralisten over dit vraagstuk. Medegedeeld werd nog door den inleider, dat dwangsterilisatie in Amerika is ingevoerd in het jaar 1880. Het gaat er maar om: zijn de middelen gewettigd? Door den inleider werden aangeroerd: De rechten van den mensch; algemeen welzijn van den Staat; tucht, hygiëne en huwelijk tusscheu bloedverwanten. Tot zijn spijt moest spr. wegens het ver gevorderd uur eindigen, maar beloofd werd, dat hij over 14 dagen voor de ontwikkelings club zijn lezing zal voortzetten. Na een bijzonder woord van dank te heb ben gebracht aan den inleider van dezen avond werd de bijeenkomst gesloten. OUDORP. Dinsdagavond is te Oudorp de auto van <J. Dekker te Broek op Langendijk in de vaart gereden. De bestuurder, de heer v. B., wist zich tijdig te redden. De auto is gis teren met een kraanwagen op het droge ge haald. HEEMSKERK. MISHANDELING OP SCHOOL. Door den heer S. Z. te Noorddorp is Dinsdagavond bij den op 't Hofland gesta- tionneerde rijksveldwacht aangifte gedaan van mishandeling van een zijner kinderen door een onderwijzer, gevolgd door eene zelfde behandeling van het hoofd, alles in de r.k. school alhier. De zaak had zich als volgt toegedragen: Bij het einde van den schooltijd moest er ge beden worden waarin het ventje dpor over vermoeidheid geen lust in had. Aandringen hierop door den onderwijzer had geen resul taat, waarop mishandeling als bovengemeld volgde. Uit vree$ voor straf van de ouders is toen het knaapje bijna tot aan Haarlem geloopen vanwaar het per rijtuig thuis ge bracht werd. Alvorens proces-verbaal zal op gemaakt worden zullen eerst nog de klas- genooten van het ventje gehoord worden, daar dezen hebben uitgelaten, dat het hoofd der school zich al eens eerder aan dergelijke mishandeling heeft schuldig gemaakt. Hier ter plaatse is opgericht eene ver eeniging van winkeliers. Zij stelt zich ten doel ten eerste tegen den St. Nicolaastijd bon nen af te geven waarop de een of andere rebus staat en deze bonnen door den win naars te doen omzetten in fraaie prijzen, ten tweede door levering van prima waren eene blijvende reclame te maken en ten derde de burgerij hierdoor aan te moedigen den mid denstand ter plaatse zooveel mogelijk te be gunstigen. Dinsdagavond hield deze vereeniging we derom een bijeenkomst en besloot men met bovengenoemd bonnenstelsel een letterraad sel saam te stellen waaraan 13 prijzen ver bonden zullen zijn. Als hoofdprijzen werden genoemd een rijwiel, een wasch- en een naai machine. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 29 Nov. a.s., hoopt de vereeni ging „Belang der Jeugd" baar 30-jarig be staan feestelijk te herdenken in de kolfbaan van den heer Kramer te Zuid-Scharwoude. Daar de telefoniste aan de veiling, mej. ten Bruggencate, hare betrekking als zooda nig wegens huwelijk gaat verlaten, werd zij gistermorgen tijdens de veiling door den heer S. de Boer namens de L. C. en door den heer J. Kramer namens „Koophandel", dank gebracht voor de toewijding waarmede zij haar functie heeft verricht. NOORDSCHARWOUDE. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Dinsdagavond sprak in „Concordia" voor de afdeeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling de heer W. v. d. Vall van Alkmaar, met als onderwerp „Uit den zomer van Troelstra's leven". Dit onderwerp was een vervolg op de lezing, welke spr. het vori ge seizoen hier heeft gehouden en waar de wordingstijd van Troelstra ten opzichte van de arbeidersbeweging is behandeld. Spr. stelde de figuren van Domela Nieuwenhuis en Troelstra tegenover elkander en consta teerde, dat de strijd der arbeidersbeweging in ons land gesymboliseerd is geworden door de plaats welke deze twee leiders in de Maat schappij innamen. Doordat Domela Nieu wenhuis predikant was heeft het gevoel bij hem een groote rol gespeeld. Troelstra was advocaat, de pleiter welke zijn doelstellingen formuleerde. Op de fundamenten der orga nisatie bouwde hij zijn socialistische beginse len op. Tusschen deze twee figuren kwam het tot een botsing met het gevolg dat beiden hun eigen weg volgden. Domela Nieuwenhuis koos den weg van het Anti-Parlementarisme en Tro.elstra den parlementairen weg In 1894 werd te Zwolle de S.D.A.P. opgericht en in 1897 werd Troelstra als Tweede Kamerlid gekozen. Uit de beginperiode van Troelstra's werk in het Parlement was hét '6.m. de be kende Hoogerhuiszaak waarvoor hij zich zeer intresseerde. Nadat spr. gekomen was aan de spoorwegstaking van 1903 moest wegens gebrek aan tijd geëindigd worden en werd besloten dai spr zijn onderwerp in een der volgende bijeenkomsten zal vervolgen. Eenige vragen werden naar genoegen beant woord, waarna de voorzitter mededeelde dat op 9 Dec. a.s. een Beethoven-avond zal wor den gehouden welke ingeleid zal wordendoor mevr. Smitv. d. Wal. SINT PANCRAS. Woensdag werd op beide scholen van St. Pancras weer het gewone St. Katrijnfeest gehouden. Dit jaarlijksche gebruik bestaat hierin, dat op 25 November, de dag der be taling van huurpenningen van gemeente land, aan alle schoolkinderen op school een dikke pop van taai wordt uitgereikt door le den van raad en armbestuur. Geen wonder, dat deze dag door de schooljeugd in eere wordt gehouden en allen weer met de reuzen taai taai in hun nopjes waren. Reohtsiaken MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 25 Nov.) ZIJN LAATSTE KANS VERSPEELD. De Zuiderzeewerker Kars de Vr., die op 22 Juli te Wervershoof zekeren D. Wijtsma een steek of snede met een knipmes in het hoofd had toegebracht, was te dier zake op 15 October door de meervoudige strafkamer veroordeeld bij verstek tot gevangenisstraf, nadat de officier niet minder dan 1 jaar gev. had gevorderd, was tegen dit vonnis in ver zet gekomen. Het bleek echter dat de oppo sant toen zijn zaak werd uitgeroepen, weder om niet aanwezig was, zoodat het verzet ver vallen werd verklaard en de opgeroepen ge tuigen konden afzwaaien. WIE NIET STERK IS, MOET SLIM ZIJN. De heer Jac. Ed. Anth. R., 'n 35-jarig reiziger, gedetineerd te Haarlem uit anderen hoofde werd met zorg binnengeleid door twee rijkspolitie-agenten om terecht te staan ter zake oplichting van den caféhouder H. A. v. d Peet te Heiloo voor het niet al te kolossale bedrag van 6. Gemelde heer R. verscheen op 4 September in het café en verhaalde aan hem en diens vrouw dat de vrachtrijder J W. Stremming, aan het echtpaar zeer goed bekend, pech had gehad met zijn vrachtauto en nu om 6 of 7 gulden verlegen was. Op de vraag van den heer v. d. Peet waarom deze zelf niet kwam, antwoordde de heer R vaar dig, dat deze momenteel geen tijd en het te druk had met overladen Moeder de vrouw, als 'n voorzichtige Eva, had weinig lust dit geld aan den bezoeker af te geven, doch de caféhouder toonde zich coulanter en zei: Ben je bedonderd, je moet iemand helpen en stel de het bedrag aan den heer R. ter hand, maar had later weinig reden tich met die menschlievendheid geluk te wenschen. In de eerste plaats omdat hij het zooals nader bleek met een oplichter te doen had er; zii" i b kwijt was, in de tweede plaats met king tot de gerechtvaardigde critici, - ega hem vermoedelijk later niet gespaard zal hebben. De heer R.. deswege ondervraagd, gaf als motief voor zijn oneerlijke handeling op, dat niet Stremming doch hij zelf in nood zat. De heer J. W. Stremming, transporteur te Haarlem, kende den verdachte omdat hij dien wel eens had verhuisd Toevallig wist deze heer, dat Stremming ook den caféhouder v. d. Peet kende, daar dat hii daar wel eens op stak. Van deze wetenschap had verdachte dus blijkbaar een dankbaar en practisch gebruik gemaakt. De verdachte beweerde ook de bedoeling te hebben gehad het geld aan den heer Strem ming ter hand te stellen, doch de president, mr. Ledeboer, beduidde hem, dat het toch op zijn weg had gelegen om het geleende geld, waarvoor Stremming hem geen opdracht had gegeven, aan den heer v. d. Peet terug te geven. Zij het dan om zijn figuur te redden, quiasi uit naam van den heer Stremming. De verdachte, die door de rechtbank te Haarlem bereids voorwaardelijk was veroor deeld. had de bijzondere voorwaarden zeer ruimschoots overtreden en dus was deze straf op hem ten uitvoer gelegd. De officier achtte het ten laste gelegde, oplichting met gebruikmaking van bedriege- lijke voorwendsels en listige kunstgrepen, wettig en overtuigd bewezen. Door eigen schuld was verdachte, daartoe ijverig aange spoord door het drankduiveltje, aan lager wal geraakt. Hij had het vroeger goed, zelfs meer dan goed. De psychiater, dr. Wiersma, noemde hem als gevolg van drankmisbruik geestelijk en lichamelijk invalide en niet ge heel toerekenings vatbaar. Zonder noemens waardig gunstig resultaat was hij als drankzuchtige al eens verpleegd geweest in de bekende inrichting „Hoog Hullen". De officier requireerde in verband met deze gegevens 14 dagen gevangenisstraf en voorts ter beschikking stelling der regeering. Uitspraak a.s. week. De verdachte wenschte voor de uitspraak niet terug te komen en werd, eerlijk gezegd, daartoe ook niet krachtig geanimeerd. ONREGELMATIGHEDEN OP HET KANTOOR VAN DEN ONTVANGER DER REGISTRATIE TE HOORN. De geschorste rijksklerk ter registratie en domeinen te Hoorn, de 26-jarige Anth. Jan B., belast met het houden van de kas, had zich in die kwaliteit geen testimonium van betrouwbaarheid verschaft, wat mocht blij ken uit het niet aanbevelingswaardige feit, dat hij heden als verdachte verscheen voor de meervoudige strafkamer, om zich te verant woorden wegens verschillende verduisterin gen in 't geheel bedragende 530, welke geldsommen hij zich kon toeëigenen door vervalsching en onjuiste boeking in het kas boek. Zoo boekte hij onder meer verschillende bedragen, door notarissen gestort in zijn handen, met lagere cijfers, ten einde zijn niet sluitende kas sluitend te maken. De verdachte beweerde, ook na een lang durig verhoor, niet te kunnen verklaren, hoe het door hem ontdekte tekort in zijn kas, was ontstaan. De mogelijkheid bestond dat men zijn kas, tijdens een kórfe afwezigheid, b.v. een bezoek aan de W. C. had bestolen. De notarissen Koerman, de Boer en Rees hadden op dien dag groote posten betaald Zij stonden in rekening-courant met het be lastingkantoor. In deze zaak .werden een zestal getuigen gehoord, terwijl mr. de Groot als verdediger van verdachte opponeerde. De verdachte had het tekort, in zijn kas ontdekt, niet medegedeeld aan den inspecteur. De president meende dat deze kennisge ving op zijn weg had gelegen en hij dit te kort niet door knoeien nad moeten bemante len. Verdachte ontkende daarop geknoeid te hebben. Hij kon de fout niet vinden en is daarop begonnen de cijfers der ingekomen bedragen te veranderen. Hij zag er ontzet tend tegen op, den inspecteur het geval mede te deelen, hoewel hij niet bang voor hem was. Van de zes getuigen, nadat eerst appèl was gehouden, werd het eerst gehoord de heer Joole, inspecteur der registratie te Hoorn, die verklaarde dat bij interne rege ling verdachte was aangesteld als kashou der. Kasboekhouden was niet officieel voor geschreven, maar wordt op alle kantoren gebezigd. Getuige had de zaak moeten be spreken met zijn superieuren. Hij was niet verantwoordelijk voor de kas. Reden te meer, meende de president, voor verdachte, indien hij zich onschuldig achtte, om zich met zijn superieur te verstaan. Dat hij zulks echter naliet pleitte in zijn nadeel. De vervalsching van 19 Mei moest voor namelijk in zijn nadeel gerekend worden. Verdachte heeft nimmer de verduistering er kend, doch wel na heel veel moeite de ver- valschingen, die moesten dienen het onver klaarbare tekort van de kas te dekken, deelde inspecteur Joolen mede. Óp 19 April, toen verdachte alleen op het kantoor dienst deed, had hij de voorradige gelden in een kastje gelegd, dit gesloten en den sleutel ergens irt het kantoor neergelegd, wat de president al zeer onverantwoordelijk noemde, daar, waar het rijksgeld gold. Theoretisch had de inspecteur te voren, bij andere kashouders geen noemenswaardige kasverschillen geconstateerd. De ontvangstaten werden w e 1 in 't net, dus in concept, doch n i e t in minuut door den ontvanger geteekend, zooals na de desbe treffende scherpzinnige vraag van mr. de Groot bleek. De middagzitting werd grootendeeis ge wijd aan het verhoor der resteerende 5 ove rige getuigen. Een dame, drie heeren, een piepjong mensch dat bezwaren tegen den eed had, waarna de officier in de gelegenheic kwam tot het nemen van zijn requisitoir strekkende tot veroordeel ing tot 8 maanden gevangenisstraf. Voor de tenlaste gelegde valschheid werd gevraagd: Vrijspraak. Mr. de Groot, verdediger van den heer B., ontwikkelde in een uitvoerig pleidooi zijn be zwaren tegen dagvaarding en requisitoir en concludeerde tot vrijspraak voor de beide ten laste gelegde feiten. Officier en verdediger lieten zich over de op het kantoor gebezigde wijze van admi- nistreeren, vooral wat betrof het teekenen der maandstaten in concept, niet bepaald waardeerend uit. Voorts bleek in den loop van het proces niets ten nadeele van verdachte, noch werd eenige aanv.ijzigin gevonden, die het motief voor de verduistering kon verklaren. Uitspraak volgende week. HET STAPHORSTER BOERTJE VEROORDEELD. De kantonrechter te Den Helder heeft het z.g. Staphorster boertje, dat regelmatig zit tingen daar houdt, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, veroordeeld tot 400 boete, subs. 1 maand hechtenis. De eischt van het O.M. was 600 subs. 1 maand. Het bleek, dat hij een patiënte had behandeld, tengevolge waarvan zij vijf maanden in het ziekenhuis moest doorbren gen. Een tweede zaak moest, door het niet aanwezig zijn van een getuige, worden uit gesteld. «EMKEXTEBADE1. AKERSLOOT. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 26 November 1930 des voor middags 914 uur. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Een verzoek van de Ned. Heidemaatschappij om als lid toe te treden tot steun der maatschappij. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. Ingekomen was een verzoek van eenige be woners van den Kogerpolder om electrifi- catie van hunne woningen vanaf de Woude tot de woning van den heer Slooten. B. en W. hebben rapport laten uitbrengen en plannen ontworpen. De stichtingskosten zouden bedragen 1900 met nieuwe palen en 2 lijnen vanaf de Woude tot de Koger- poldervlotbrug. De stroomontvangst wordt berekend op f 175 per jaar, 195 vastrecht, plus 45 vastrecht per lichtpunt 1 per jaar, kosten lirnwerker enz. 50. De bereke ning is dat op dit traject 85 per jaar zal worden geleden. Wordt tot de woning van den heer Slooten deze aansluiting doorge trokken, dan is het verlies grooter. Dit wat den Kogerpolder betreft. Wat de electrificatie van de Stierop betreft aldus de voorzitter, staat de zaak anders. De bewoners zorgen aldaar voor het plaatsen en monteeren der palen. Daar kan een groot ge deelte met 7 meter palen en een lijn, vanaf Aafjes tot Reijne 9 meter-palen en 2 lijnen Ook daar komt bij f 1 per lichtpunt per jaar vastrecht, en het tarief zooals dit in het dorp geldt. Bij aanneming van deze voorstellen is de geheele gemeente nog niet geëlectrificeerd, maar verder kunnen B. en W. niet gaan. De heer Mul: Ik zou graag zien dat allen het electrisch licht kregen. De heer SchermerhornDe berekening is toch wei gewenscht aan de woning van den heer Slooten toe wat het verlies betreft Deze 3 menschen willen graag aansluiten, voorbij Slooten gevoelen de bewoners er niet zoo een parig voor. Zooveel verzwaren zal het niet. De voorzitter: De administrateur kan rap port uitbrengen wat de kosten betreft, ruw berekend schat ik het op f 60C meer, waar door de verliezen grooter worden. De heeren Schermerhorn, Mul en van 't Hof zouden de soepelheid willen betrachten. Het electrisch bedrijf geeft winst en aan de straat verlichting moeten de menschen mee oetalen. De voorzitter: Ik vind het gevaarlijk om meer nadeelige stukken er bij te nemen, be woners van andere deelen der gemeente heb ben toch ook extra kosten gemaakt. Eerst moeten wij cijfers hebben. Laten wij nu het plan wat betreft de aansluiting van de Stierop en de Kogerpolder zooals door B en v» voorgesteld afhandelen. w- Dan zullen B. en W. kosten opvragen die 3 perceelen en in 'n volgende vergadert™ een besluit nemen. De heer Mul: Als d» zaak dan rtiaar niet verschoven wordt De voorzitter: Er komt nader advies aan den raad. Het voorstel van B. en W. in stemming bracht werd met aigemeene stemmen aangl nomen. 8 De heer Sche^mernorn: 't Is meteen Dm ductief werk voor de werkverschaffing De voorzitter: Daar i door B. en W reu ning mee gehouden. Voorstel B. en W. tot aankoop van een strook grond van J. Overpelt aan den Pont. weg voor 1 kosten van overdracht voor d« gemeente. Conform besloten. Voorstel B. en W. tot het aanvaarden van een legaat groot 500 van de wed. Besse— Rol overleden, bestemd voor eeuwigdurend onderhoud van het graf van haar en haar echtgenoot. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het bezwaar van eeuwigdurend on- derhoud aan Ged. Staten kenbaar zullen maken. De heer van 't Hof vroeg wat bezwaar er tegen is. De voorzitter: B. en W. vinden het bezwaar het eeuwig durende b.v. als de begraafplaats vol en gesloten moet worden. De heer van 't Hof: Dat graf zou toch kun nen blijven bestaan of overgebracht kunnen worden. Ik zou aan Ged. Staten de bezwaren niet willen noemen. Dit zullen zij zelf wel na gaan. De heer van 't Hof was er voor het legaat te aanvaarden en geen bezwaren kenbaar te maken. Ook de andere leden waren er voor. B. en W. stelden voor om over te gaan tot het bepalen van het uurloon in werkverschaf fing. Zij stelden voor aan de georganiseerden een uurloon uit te keeren van 35 cent, aan ongeorganiseerden 30 cent per uur. Voor kostwinners dezelfde bepaling. Wanneer 6 weken bij de werkverschaffing is gewerkt, dan is men 6 weken uitgesloten om te werk gesteld te worden. Georganiseerden die werkloos worden kunnen na 4 weken bij de werkverschaffing aangenomen worden, ongeorganiseerden na 6 weken. De heer van 't Hof vond deze laatste be paling van 6 weken wel wat lang, zoo ook d( heeren Schermerhorn en Schut. De voorzitter: ongeorganiseerden moeten dan in den tijd dat ze verdienen, zich aan sluiten bij een organisatie, die er vele zijn, zooals de voorzitter ze opnoemt. Voor de ge organiseerden betaalt de gemeente aan de werkloozenkassen. De heer Helder: Na de 6 weken, die bij de gemeente gewerkt is, kan dan naar ander werk uitgezien worden. De heer Schermerhorn: 4 dagen per week en dan voortdurend zou dit niet gaan? Dit werd niet ondersteund. De heer Schut stelde voor na 6 weken bij de gemeente te hebben gewerkt, dan 4 weken uitgesloten. Dit voorstel werd door B. en W. overgenomen en met aigemeene stemmen evenals het uurloon aangenomen. Rondvraag. De heer Schut vroeg naar de straatverlichting aan de Hoogegeest en bij de Greef. De voorzitter: Dit is in onderzoek en de administrateur zal rapport uitbrengen. De heer Schermerhorn: Er is een verzoek geweest van ouders van kinderen om ver volgonderwijs in den Kogerpolder. Wat is hiervan de oorzaak dat dit niet doorgaat? Volgens meester Fransen zou het zijn dat het te laat is aangevraagd. Het onderwijs is nut tig, de onderwijzer gevoelt voor het onder wijs en voor het kind. De voorzitter: I>e termijn voor aanvrage was volgens B. en W. overschreden. Op 1 Dec. zou begonnen worden en op 31 Mei zou men eindigen. Het volgend jaar 1 Sept. tot 1 Febr. De beëindiging van dezen cursus is te laat evenals de aanvrage. 1 October be* ginnen de cursussen voor vervolgonderwijs en toen waren er hier geen leerlingen. De heer Schermerhorn: Het aantal leerlin gen is er, de kósten zijn geen bezwaar, al werd het nu maar gegeven 4 maanden in den vorm van een ontwikkelingscursus, want de kinderen plukken er de vruchten van. De voorzitter: Thans nu het 7e leerjaar is ingevoerd, waar vele ouders niet veel voor gevoelden, is het vervolgonderwijs wel wat ten achter geraakt. Er is een aanvrage ge* weest van het R.K. schoolbestuur in de Schermer om ook daai vervolgonderwijs te geven, maar daar dit bij het L- onderwijs niet doorging, werd het aan die school ook niet gegeven. Dat was de aanleiding dat B. en W. ook hier afwijzend op moesten beschikken, hij tijdige aanvrage zal het op een ander jaar gegeven kunnen worden. Er is weer een nieuwe rijksregeling voor de schoolvrije jeugd in wording. Daar er geen voorstellen kwamen was deze zaak afgehandeld. RE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT-*E' 295. De verkeersagent kwam aanloopen en noteerde alles in zijn boekje. De autobestuurder, meneer Konijn, zat zelf aan het stuur, vertelde hem, hoe het ongeluk had plaats ge had en Keesie merkte al dadelijk, dat de bestuurder geen chuld had. Een kip stond nieuwsgierig er naar te kijken, iloopen, juffrouw, zeide de agent. No lclu j®o:rloopen, juffrouw, zeide de agent. Nou dat is me ook "wal, kakelde de kip, je mag niet mefv naar blijven ook. 296. Daar zag de agent een boschkatje, dat natuur^ weer verkeerd aen weg overstak. Hij was kwaad, nam bij een van de ooren en bracht het zoo naar den overkaii z.00 moet je voortaan oversteken, kwajongen, zei Kees

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6